Jump to content

Game of Thrones (2011-2017, 2019)


Mort13
 Share

Recommended Posts

Λίγο-πολύ, τα έχετε πει όλα. Σχετικά αδύναμο το πρώτο επεισόδιο. Μιας και δεν είχε το κλασικό «Στα προηγούμενα επεισόδια», ήταν λογικό να περάσει από όλα τα μέρη για να μας συνδέσει με την προηγούμενη σεζόν. Πάντως, καμία από τις σκηνές δεν είχε τρομερό ενδιαφέρον και, μάλλον, θα λειτουργήσουν σαν γέφυρες για να πάμε παρακάτω, να βρούμε το ζουμί.

 

Περίμενα κι εγώ περισσότερα από την Μελισάνδρα, έτσι για να δικαιολογηθεί ο τίτλος. Δεν ξέρω αν η τελευταία σκηνή αρκεί, αλλά ήταν και το πιο ουσιαστικό κομμάτι του επεισοδίου.

 

Ανυπομονώ για την εκδίκηση της Σέρσεϊ, προς όλες τις κατευθύνσεις.

 

Όλο και κάτι θα παιχτεί με τον Τζον Σνόου.

 

Η Άρια ακόμα δεν μου έχει κάνει κλικ, αλλά εξακολουθώ να περιμένω πολλά απ' αυτήν. Λογικά, όταν θα ολοκληρωθεί η εκπαίδευση.

 

Το Ντορν είναι γενικά αδιάφορο επειδή ψιλοξεπετάνε τους χαρακτήρες. Κρίμα, γιατί, κατά τα άλλα, έχει πολύ ωραίες εικόνες.

 

Πού 'ναι ο Χόντορ οέο; Πριν καιρό είχα διαβάσει ότι σ' αυτήν τη σεζόν θα ξαναπιάσουν αυτό το κομμάτι της ιστορίας.

 

Για την Ντενέρις δεν ανησυχώ και τόσο, μιας και έχει την εξ ματσίνα (που λέγατε) να πετά από πάνω.

 

Αυτά πάνω-κάτω. Μια βδομάδα για τα επόμενα. 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • heiron

    232

  • Sonya

    78

  • wordsmith

    243

  • Eugenia Rose

    100

Μιας και δεν είχε το κλασικό «Στα προηγούμενα επεισόδια», ήταν λογικό να περάσει από όλα τα μέρη για να μας συνδέσει με την προηγούμενη σεζόν.

 

Αυτό εξαρτιόταν νομίζω κι από τις διαφορές στις διάφορες εκδόσεις. Αυτή που ήταν σχεδόν πενήντα λεπτά, δεν είχε σκηνές από τα προηγούμενα, ενώ οι εκδόσεις των 54-55 λεπτών νομίζω ότι είχαν.

Link to comment
Share on other sites

 

Μιας και δεν είχε το κλασικό «Στα προηγούμενα επεισόδια», ήταν λογικό να περάσει από όλα τα μέρη για να μας συνδέσει με την προηγούμενη σεζόν.

 

Αυτό εξαρτιόταν νομίζω κι από τις διαφορές στις διάφορες εκδόσεις. Αυτή που ήταν σχεδόν πενήντα λεπτά, δεν είχε σκηνές από τα προηγούμενα, ενώ οι εκδόσεις των 54-55 λεπτών νομίζω ότι είχαν.

 

 

Α, μπορεί να παίζει και αυτό. Βγάλτε, ρε παιδιά, μια έκδοση με απ' όλα να ξέρουμε τι μας γίνεται!  :p

Link to comment
Share on other sites

Και για να το κάνω πιο λιανά, η σκηνή που μου θυμίζει τη σκηνή του Κόναν:


παρακάτω στο σπόιλερ,

Dothraki5BestThings.gif

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Μιας και δεν είχε το κλασικό «Στα προηγούμενα επεισόδια», ήταν λογικό να περάσει από όλα τα μέρη για να μας συνδέσει με την προηγούμενη σεζόν.

 

Αυτό εξαρτιόταν νομίζω κι από τις διαφορές στις διάφορες εκδόσεις. Αυτή που ήταν σχεδόν πενήντα λεπτά, δεν είχε σκηνές από τα προηγούμενα, ενώ οι εκδόσεις των 54-55 λεπτών νομίζω ότι είχαν.

 

 

Α, μπορεί να παίζει και αυτό. Βγάλτε, ρε παιδιά, μια έκδοση με απ' όλα να ξέρουμε τι μας γίνεται!  :p

 

 

Στο λινκ που είδα εγώ, είχε ένα χορταστικό πεντάλεπτο Previously in Game of Thrones πριν από το σήμα του HBO.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας άρεσε το επεισόδιο γενικά;; Γιατί εμένα μου φάνηκε σχετικά μούφα για GoT.

Συν πολύ κακή σκηνοθεσία... χάλια πλάνα, ειδικά στις σκηνές δράσης. Καμία σχέση με season 5.

Link to comment
Share on other sites

Σας άρεσε το επεισόδιο γενικά;; Γιατί εμένα μου φάνηκε σχετικά μούφα για GoT.

Συν πολύ κακή σκηνοθεσία... χάλια πλάνα, ειδικά στις σκηνές δράσης. Καμία σχέση με season 5.

 

Βρε εξπερτάδες, πολλοί δύσκολοι γενίκατε. Δεν μπορείτε να αφήσετε στην άκρη μεγενθυτικούς φακούς και τσιμπιδάκια, και ό,τι είναι ναρθεί, θάρθει; (Αστειεύομαι, ξέρω ότι έτσι έχει γούστο το πράμα). Στο πρώτο επεισόδιο παρουσιάστηκαν όλα τα σκηνικά στα οποία θα γίνει παιχνίδι αυτή τη σεζόν. Αυτή τη φορά έχουμε Game of Paybacks. Καλό θα ήταν να μας πέταγε ένα κοκαλάκι από το πρώτο επεισόδιο, να έκλεινε μια εκρεμότητα, αλλά δεν το έκανε. Υπομονή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

E, νομίζω μια εκκρεμότητα με συγκεκριμένο House έκλεισε οριστικά.  :death:

Edited by heiron
Link to comment
Share on other sites

Με το emoticon να είναι φοβερά πετυχημένο και εύγλωττο!

Περίμενα ότι εκεί στο πλοίο μπορεί να είχαμε μια ανατροπή και ο μικρός να αποδεικνυόταν καλός αντίπαλος αλλά η άλλη με το κομψότατο χτύπημα από πίσω το τελείωσε. Μάλλον κλείσαμε με την εν λόγω υποπλοκή. Το τόσο εύκολο φονικό πραξικόπημα με χάλασε όπως είπα και κάποιος πιο πάνω παραήταν εύκολο. Επίσης εκεί είχε ένα κενό λογικής, ο τρόπος που πέθανε η μικρή θα έπρεπε να χτυπήσει καμπανάκια στον τύπο που είχε γλιτώσει από το δηλητήριο στην περιβόητη εκείνη οφθαλμολαγνική σκηνή στο μπουντρούμι και να γυρίσουν πίσω για να γίνει το σώσε.

Πέραν αυτής της ενστάσεως δεν μπορώ να πω ότι δε νου άρεσε το επεισόδιο. Όσο για τη φρουρά εκεί πάνω στο τείχος τη βλέπω να αλληλοδκοτώνεται σε έναν δικό τους εμφύλιο.

 

Το επεισόδιο όπως το πρόβαλλε η Νόβα δεν είχε ανασκόπηση προηγουμένων.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Περίμενα ότι εκεί στο πλοίο μπορεί να είχαμε μια ανατροπή και ο μικρός να αποδεικνυόταν καλός αντίπαλος αλλά η άλλη με το κομψότατο χτύπημα από πίσω το τελείωσε. Μάλλον κλείσαμε με την εν λόγω υποπλοκή. Το τόσο εύκολο φονικό πραξικόπημα με χάλασε όπως είπα και κάποιος πιο πάνω παραήταν εύκολο.

 

Μα θα αφήσει η Σερσέϊ αναπάντητο το φονικό της κόρης της;! Μαζί με τους θρησκόληπτους μοναχούς, που τους έρχεται, θα είναι και αυτό ένα ωραίο bloody payback.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Το τόσο εύκολο φονικό πραξικόπημα με χάλασε όπως είπα και κάποιος πιο πάνω παραήταν εύκολο. Επίσης εκεί είχε ένα κενό λογικής, ο τρόπος που πέθανε η μικρή θα έπρεπε να χτυπήσει καμπανάκια στον τύπο που είχε γλιτώσει από το δηλητήριο στην περιβόητη εκείνη οφθαλμολαγνική σκηνή στο μπουντρούμι και να γυρίσουν πίσω για να γίνει το σώσε.

 

Λες να μην το κατάλαβαν ότι ήταν δηλητηρίαση; Εγώ νομίζω ότι το κατάλαβαν, αλλά πού να γυρνάνε τώρα πίσω, μόνοι τους και εκτός έδρας, θα σκοτώνονταν και οι ίδιοι. Και έπρεπε να δείξει και λίγο τον Μπρον.

Link to comment
Share on other sites

Ούτως ή άλλως το πλοίο που τους μετέφερε ήταν Ντορνέικο έτσι; Θα μπορούσαν να γυρίσουν να ζητήσουν το λόγο, αλλά είδαμε τι έγινε μόλις μαθεύτηκαν τα νέα οπότε προφανώς δεν θα είχε κανένα νόημα. Αντιθέτως αν κατέβει ο Φρανκενμάουντεν κάτω μπορεί να αποτελειώσει και την υπόλοιπη οικογένεια του Όμπερυν. Χλωμό βέβαια ελέω cleganebowl, get hype κτλ. 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στο ίδιο σάιτ η θεωρία που είχαν για το -τότε επόμενο, πλέον προηγούμενο- επεισόδιο Dragon Ball ήταν εντελώς άστοχη.  :p

Εμένα αυτό που μου έκανε εντύπωση δεν είναι η εμφάνιση όσο ότι ξάπλωσε να κοιμηθεί. Κάτι που μπορεί να παίζει είναι ότι δίνει τη ζωή της για να αναστηθεί ο Τζον. Έτσι δικαιολογείται το πένθιμο ύφος της, το ότι δεν νοιάζεται πια για την εμφάνισή της, το πως γίνεται τόσο αδύναμη, το γιατί αφήνει όλα της τα σύνεργα και ξαπλώνει τσίτσιδη περιμένοντας το Χάρο. Βέβαια προσωπικά θα προτιμούσα σκηνή κηδείας του Τζον, να πούνε "and now his watch has ended" να ελευθερωθεί από τον όρκο του και μετά "τσα, ξανά κοντά σας μετά από σύντομο διαφημιστικό διάλειμμα".

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω γιατι πιστευετε οτι τελειωσαμε με το Ντορν. Η Ελαρια δεν ειπε στο Ντοραν, τη στιγμη που τον μαχαιρωνε, οτι ο λαος του τον απεχθανεται; Αλλωστε οι φρουροι μενουν αταραχοι την ωρα της δολοφονιας, που σημαινει οτι υποστηριζουν Ελαρια και Sand Snakes (να το ευκολο πραξικοπημα). Οποτε, γιατι να μην περιμενουμε ενα ντου στο Κινγκς Λαντινγκ; Ή τελος παντων μια συμπλοκη με τους Λαννιστερεους;

Link to comment
Share on other sites

Κι επίσης, αφού το 6ο βιβλίο δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα και το τελευταίο λογικά πάει για μετά το 2020, η σειρά, που θα διαρκέσει άντε το πολύ 2 season ακόμα, θα διαφοροποιηθεί σε πολλά από τις εξελίξεις που ποοιώνιζαν τα προηγούμενα βιβλία. Αυτό είναι αναμενόμενο· ο Martin, και οι εκδότες του σαφώς, δεν θα θέλει να γίνει γνωστή η ακριβής πλοκή των βιβλίων του πριν ακόμα αυτά βγουν.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν είπαμε ότι τέλειωσε το Dornish arc απλά μας τελείωσε το House Martell. 

Kαι ναι, προφανώς η τηλεοπτική σειρά επίτηδες παίρνει αρκετά διαφορετική πλοκή από τα βιβλία για να μην σποϊλεριάσει τους αναγνώστες των 2 αναμενόμενων βιβλίων. Ουσιαστικά με αυτό που κάνουν θα αυξήσουν πιθανότατα τους αναγνώστες των βιβλίων καθώς πολλοί θα θέλουν να δούνε τις διαφορές αν γίνει ντόρος ότι είναι πολύ διαφορετικές. 

Μέχρι τώρα πχ έχουν αλλάξει εντελώς την πλοκή που αφορά το νότο. Δεν έβαλαν καθόλου τον τύπο που καίγεται από τους δράκους ενώ δεν έβαλαν και τον άλλον που κάνει την απόβαση στα Stormlands. Τον δε μέντορά του τον άφησαν επίσης εκτός κι έβαλαν το drama με την θανατερή αρρώστια στον lord friendzone. Λογικά τον πόλεμο που κάνει η Golden Company στα βιβλία θα τον αναλάβει η Ελάρια με τις τσούπρες της. Ίσως και στα βιβλία να ενώνονται αυτά τα δύο μέρη και ίσως να ψοφάνε αυτοί που ψοφούνε και στη σειρά αν και δεν αποκλείεται αυτό που πάει να κάνει η Ελάρια τώρα βεβιασμένα στην τιβί να ήταν-πιο μακροπρόθεσμα- μέρος του master plan του Doran από την αρχή. Άλλωστε στα βιβλία τον έχουμε δει, παρά το ήρεμο και υπομονετικό του στυλ, να κάνει διάφορες δολοπλοκίες ενώ στην τηλεόραση ο θεατής τείνει να συμφωνήσει με την Ελάρια ότι είναι ένας δειλός, χαζός φλώρος που μένει άπραγος και δεν σκέφτεται καθόλου την εκδίκηση.
Παρομοίως στο βορρά σκότωσαν(;) τον Στάννις που πολεμούσε έχοντας αποκλειστικά τους λιγοστούς ιππότες του Dragonstone πλαισωμένους με μισθοφόρους κι άφησαν σε άλλον(Τζον;Σάνσα-Θήον;) το πλάνο να ενωθούν οι loyalists ενάντια στους Μπόλτον. Αν δε η υπόθεσή μου ότι η Μελισάνδρα θα δώσει τη ζωή της για τον Τζον είναι σωστή αυτό θα είναι άλλο ένα κομμάτι που έσβησαν και κόλλησαν σε άλλο σε σχέση με το βιβλίο(Lady Stoneheart).

Link to comment
Share on other sites

Εώ δε νομίζω ότι θα πρόλαβε κανείς θεατής να διαμορφώσει άποψη για τον Ντόραν, σε δυο-τρεις σκηνές τον είδαμε μόνο, πού να προλάβουμε να τον βαρεθούμε κιόλας. Πάντως κρίμα, εμένα μου άρεσε, φαινόταν να έχει ψωμί ως χαρακτήρας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπαμε ότι τέλειωσε το Dornish arc απλά μας τελείωσε το House Martell. 

Kαι ναι, προφανώς η τηλεοπτική σειρά επίτηδες παίρνει αρκετά διαφορετική πλοκή από τα βιβλία για να μην σποϊλεριάσει τους αναγνώστες των 2 αναμενόμενων βιβλίων. Ουσιαστικά με αυτό που κάνουν θα αυξήσουν πιθανότατα τους αναγνώστες των βιβλίων καθώς πολλοί θα θέλουν να δούνε τις διαφορές αν γίνει ντόρος ότι είναι πολύ διαφορετικές. 

Μέχρι τώρα πχ έχουν αλλάξει εντελώς την πλοκή που αφορά το νότο. Δεν έβαλαν καθόλου τον τύπο που καίγεται από τους δράκους ενώ δεν έβαλαν και τον άλλον που κάνει την απόβαση στα Stormlands. Τον δε μέντορά του τον άφησαν επίσης εκτός κι έβαλαν το drama με την θανατερή αρρώστια στον lord friendzone. Λογικά τον πόλεμο που κάνει η Golden Company στα βιβλία θα τον αναλάβει η Ελάρια με τις τσούπρες της. Ίσως και στα βιβλία να ενώνονται αυτά τα δύο μέρη και ίσως να ψοφάνε αυτοί που ψοφούνε και στη σειρά αν και δεν αποκλείεται αυτό που πάει να κάνει η Ελάρια τώρα βεβιασμένα στην τιβί να ήταν-πιο μακροπρόθεσμα- μέρος του master plan του Doran από την αρχή. Άλλωστε στα βιβλία τον έχουμε δει, παρά το ήρεμο και υπομονετικό του στυλ, να κάνει διάφορες δολοπλοκίες ενώ στην τηλεόραση ο θεατής τείνει να συμφωνήσει με την Ελάρια ότι είναι ένας δειλός, χαζός φλώρος που μένει άπραγος και δεν σκέφτεται καθόλου την εκδίκηση.

Παρομοίως στο βορρά σκότωσαν(;) τον Στάννις που πολεμούσε έχοντας αποκλειστικά τους λιγοστούς ιππότες του Dragonstone πλαισωμένους με μισθοφόρους κι άφησαν σε άλλον(Τζον;Σάνσα-Θήον;) το πλάνο να ενωθούν οι loyalists ενάντια στους Μπόλτον. Αν δε η υπόθεσή μου ότι η Μελισάνδρα θα δώσει τη ζωή της για τον Τζον είναι σωστή αυτό θα είναι άλλο ένα κομμάτι που έσβησαν και κόλλησαν σε άλλο σε σχέση με το βιβλίο(Lady Stoneheart).

 

Θα σκάσω αν δεν το πω, πόσο χαίρομαι που έχω απλά παρατήσει την τηλεοπτική σειρά.

 

Οκ, συνεχίστε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν σας άρεσε το 2ο επεισόδιο και δεν σχολιάζετε ή σας έπεσε βαρύ το αρνί/κοκορέτσι/κατσίκι και περιμένετε να χωνέψετε;  :p

Επιτέλους το προχώρησαν με απλές κινήσεις σε διάφορα μέτωπα και πλέον είναι ξεκάθαρα σε περιοχή πέρα από τα βιβλία. Υποθέτω βέβαια θα είναι πολύ διαφοροποιημένα από την πλοκή των βιβλίων αλλά έχει ενδιαφέρον γιατί πλέον κανείς δεν γνωρίζει τι μέλλει γενέσθαι. 

 

Αντί για Home θα μπορούσαν να το πούνε και Αδερφική Αγάπη πάντως. :ph34r:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Game of Thrones (2011-2017, 2019)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..