Jump to content

Game of Thrones (2011-2017, 2019)


Mort13
 Share

Recommended Posts

Οι Μυκηναίοι ακολούθησαν τους 300 του Λεωνίδα παρέα με τους υπόλοιπους συμμάχους, στέλνοντας από την πλευρά τους μια "στρατιά" 80(!) οπλιτών. Hey, better than nothing απ'λεν' και στο χωριό μου.

Ακριβώς επειδή ήταν συγγενής με τους Σταρκ και όχι Σταρκ ο ίδιος νομίζω ότι τη γλίτωσε. 

 

 

Jon Arryn, μπατζανάκης του Νεντ

Catelyn Tully-Stark, σύζυγος του Νεντ

Lysa Tully-Arryn, κουνιάδα του Νεντ
Holster Tully, πεθερός του Νεντ
 

Ο γαμπρός του Νεντ θα περίμενε κανείς ότι θα ψοφούσε αν λάβει μάλιστα υπόψη τις συνθήκες στις οποίες βρέθηκε. Απλά οι Φρέη φαίνεται περίμεναν μήπως μείνει έγγυος η γυναίκα του να έχουν claim στο Ρίβεραν πρώτα ή μάλλον (όπως φαίνεται τόσο στη σειρά όσο και στο βιβλίο) ότι οι στρατιώτες του κάστρου θα άνοιγαν την πύλη για τον αρχηγό των Tully. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • heiron

    232

  • Sonya

    78

  • wordsmith

    243

  • Eugenia Rose

    100

 

Αυτή ο ομάδα που εμφανίστηκε και ξεκληρίστηκε σε ένα επεισόδιο, τι πράγμα ήταν; Και τι κατασκεύαζε; Ξέρουμε κάτι και το ξεχνώ;

 

Random Χριστια....ε..... άτομα που πιστεύουν στους 7 θεούς :)

Φαίνεται σαν να έφτιαχναν εκκλησία.

 

 

Αρχαίοι Amish ήταν και μάλλον έφτιαχναν στάβλο. Με τον Hound σε ρόλο Χάρισον Φορντ. :atongue2:

 

Θα είμαι δίκαιος και θα πω ότι υπήρξαν εξελίξεις στο επεισόδιο, το οποίο όμως με εξόργισε γιατί δεν μου προσέφερε όχι μόνο μια έστω ικανοποίηση (μείωση ατμού μίσους) αλλά με μπούκωσε με ακόμα περισσότερη πίεση. Γμτ, στ έβδομο επεισόδιο φτάσαμε. Δώσε κάτι. Θα μας τα πετάξει όλα μαζεμένα στο τέλος; Όχι κύριε, θα μου δείξεις τον Hound να κομματιάζει τους ένοχους έναν-έναν. Στο προηγούμενο επεισόδιο είχα τουλάχιστο χαρεί με την Άρυα που επανέφερε το ξίφος της, αποδεχόμενη επιτέλους ότι είναι μια Σταρκ. Και η σκηνή που πάει με το ξίφος της για ύπνο και σβήνει το κερί, μου έδειχνε ότι επαγρυπνεί για την ασφάλεια της. Και ξαφνικά, στο εδώ επεισόδιο, ρεμβάζει ονειροπόλα και τρώει τις μαχαιριές; Αυτά για τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Ελάτε παιδιά ντάξει, πιο φίλερ επεισόδιο από αυτό πεθαίνεις. Χρησιμοποίησαν μάλιστα και ένα μεγάλο ηθοποιό για το τίποτα γιατί όπως και να το κάνουμε ο Hound είναι αδιάφορος χαρακτήρας πλέον.

Όσο για την Yara που λέτε έμενα δεν μου λέει και τίποτα ότι την κάνανε λεσβία, αλλά το να δείχνουν γυμνό με το ζόρι σε κάθε επεισόδιο αυτό έχει καταντήσει γελοίο.

Πάντως σοβαρά τώρα, σε αυτή σεζόν φαίνεται, και πολύ, ότι τώρα που δεν έχουν backround από τον Martin το storyline έχει πάει περίπατο.

Link to comment
Share on other sites

Καλά, για να είμαστε δίκαιοι, το γυμνό χωρίς λόγο το είχαν περιορίσει πολύ τελευταία. Μόνο στη 2η σεζόν γινόταν χαμός, άντε και στην 4η λίγο με τον Όμπερυν.

Link to comment
Share on other sites

Καλά, για να είμαστε δίκαιοι, το γυμνό χωρίς λόγο το είχαν περιορίσει πολύ τελευταία. Μόνο στη 2η σεζόν γινόταν χαμός, άντε και στην 4η λίγο με τον Όμπερυν.

 

Γυμνό; Ποιο γυμνό; Α εκείνο; Σε κάτι άσχετα που σκαλώνετε πουριτανίζουσα νεολαία...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι μένει μετά απ' αυτό; Εμφάνιση Τζακ Νίκολσον σε ρόλο τριών λεπτών;

 

Ελάτε παιδιά ντάξει, πιο φίλερ επεισόδιο από αυτό πεθαίνεις. Χρησιμοποίησαν μάλιστα και ένα μεγάλο ηθοποιό για το τίποτα γιατί όπως και να το κάνουμε ο Hound είναι αδιάφορος χαρακτήρας πλέον.

Όσο για την Yara που λέτε έμενα δεν μου λέει και τίποτα ότι την κάνανε λεσβία, αλλά το να δείχνουν γυμνό με το ζόρι σε κάθε επεισόδιο αυτό έχει καταντήσει γελοίο.

Πάντως σοβαρά τώρα, σε αυτή σεζόν φαίνεται, και πολύ, ότι τώρα που δεν έχουν backround από τον Martin το storyline έχει πάει περίπατο.

 

Από πάνω προς τα κάτω:

Ναι, ναι, ναι.

Όχι, όχι, όχι, έλεος θέλουμε πίσω την τσοντίτσα μας.

Για να το λες κάτι παραπάνω θα ξέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλά, αυτό το επεισόδιο ήταν εντελώς μεταβατικό. Ξανάβαλαν στην εξίσωση τον Hound ετοιμάζοντας το δρόμο για το cleganebowl, έδειξαν το οδοιπορικό για τις ετοιμασίες του bastardbowl, έδειξαν και το πρώτο ημιχρόνιο του facelessbowl, ενώ τα γκερητζοάκια έκαναν μια στάση στο δρόμο για την Καλίσι. Γενικά τίποτα δεν ήταν κακό αλλά θύμιζε πρωτοδεύτερο σεζόν. Ειδικά σκηνή πριν το σήμα είναι κάτι που κάνουν στα πρώτα της σεζόν συνήθως. Κόψανε Euron, Dany, και βέβαια το μισητό Sand στόρι που έχουν-ευτυχώς- αφήσει στην άκρη, δείχνοντάς μας καλύτερα φιλέτα αλλά όχι ολόκληρα φιλέτα, κάτι κομματάκια σαν αυτά που σου πέφτουνε από το γύρο αν ξεχειλίζει από την πίτα.
Συνολικά, αν κλείσουν τα θέματα που προανέφερα μέχρι το τέλος της σεζόν θα είναι μια χαρά χρονιά. Ήδη είναι καλύτερη από την περσινή. Αλλά όπως ειπώθηκε βαδίζουν πλέον σε δύσβατα μονοπάτια. Και δεν είναι ότι "δεν ξέρουν" την πλοκή αλλά δεν πρέπει να αποκαλύψουν και πολλά οπότε φτιάχνουν δικά τους εναλλακτικά storyline που όσο να'ναι υστερούν έναντι του Μάρτιν. Βέβαια φταίει και ο ίδιος ο Μάρτιν όσον αφορά την πλοκή και φαίνεται στην τιβί αυτό. Πχ έχουν βαρεθεί οι D&D να βάζουν τη Ντάνι να βγάζει λόγους και να αποθεώνεται μένοντας όμως στα ίδια. Ε, και στα βιβλία δεν κάνει τίποτα παραπάνω. Πήγανε και τον Τύριον μαζί με τον Βάρυς μάλιστα στην πόλη της, φτιάξανε και χαρατκήρα από ένα κοριτσάκι υπηρέτρια, στείλανε και αρχιέρεια επιπλέον στο Μιρίν. Δηλαδή παλεύουν να κάνουν πιο ζουμερό το στόρι εκεί στην Ανατολή αλλά έχει βαλτώσει. Τώρα θα πάει ο Θήον πχ και δεν θα φτάνουν τα πλοία και θα περιμένει τον θείο η Ντάνι να αποκτήσει στόλο. Καλό κουράγιο μέχρι να φτιάξει 1000 πλοία ο άλλος στα ξερονήσια. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το επεισόδιο μάλλον το βαρέθηκα λίγο και είναι το πρώτο αυτής της σεζόν.

Η φάση με την Άρια, άμα δεν συνεχίσει κάπως (κάπως=πολύ εντυπωσιακά) θα είναι πολύ ξενέρωμα.

Εγώ για τη Γιάρα διαφωνώ στο ότι δε θα έπρεπε να είναι λεσβία. Δεν είναι καν λεσβία, άντρας είναι βασικά γενημένος σε λάθος κορμί. Και είναι πάρα πολύ πιστό όλο αυτό στον τρόπο με τον οποίο μεγαλώνουνε εκεί στους σιδηρογέννητους τα παιδιά, αλλά και στο στήσιμο του χαρακτήρα, που όλη της ζωή κάνει παρέα με άντρες και έχει μάθει να κοιτάζει τις γυναίκες μονάχα έτσι. Και βασικά, είναι σχεδόν τρυφερός άντρας κιόλας. Εξάλλου δεν είναι η πιο δυναμική γυναίκα της όλης φάσης, η Ντάνυ είναι η πιο δυναμική, και αυτή είναι ολοσδιόλου ετερόφιλη, τουλάχιστον μέχρι στιγμής. Εξάλλου, για να έχουνε μια σειρά που να είναι πολίτικαλ κορέκτ (όσο γίνεται τέσπα) κάπως έπρεπε να αντισταθμίσουνε τον Λόρας, έτσι;

Ακόμη, εμένα τα βυζιά κτλ γενικά δε με ενοχλούνε καθόλου σαν θέαμα, αλλά όλο αυτό το θανατικό έχει αρχίσει να με ενοχλεί - όπως και στο τελευταίο βιβλίο δηλαδή, το ότι υπάρχει μια τόσο γαμάτη ιστορία κι αντί να ασχολούμαστε με αυτήν βρίσκουμε ακόμα περισσότερους και πιο ευφάνταστους τρόπους να σκοτώνουμε όλους όσους συμπάθησε ο καψερός θεατής-αναγνώστης. Δηλαδή, ειλικρινά, υπάρχει κάποιος που να πιστεύει πως ήτανε απαραίτητο σεναριακά να πεθάνει όλος αυτός ο φιλήσυχος κόσμος; Δεν νομίζω πως θα το δικαιολογήσουνε ποτέ τόσο πολύ καλά ώστε να άξιζε τον κόπο.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Πάει και το 8ο αλλά και πάλι ήταν ψιλοαπογοητευτικό επεισόδιο. Όλα αυτά που έδειχναν να υπόσχονται τελικά τα "έθαψαν" και μου φαίνεται ότι το μόνο αξιομνημόνευτο που θα μείνει από αυτή τη σεζόν είναι ο ψόφος του Ramsey (αν δεν το θάψουν και αυτό δηλαδή).

Link to comment
Share on other sites

τελικά, η μόνη γνήσια ιπποτική ψυχή στη σειρά είναι η Μπριέν, έτσι; :D :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το 8ο επειδόδιο ξεπέρασε κάθε ρεκόρ βαρεμάρας. Αυτή τη φορά, κυριολεκτικά ΚΟΙΜΗΘΗΚΑ. Και μάλιστα δύο φορές. Ειλικρινά, αν στα δύο τελευταία επεισόδια δεν γίνει κανονικά της π@%^ς δεν ξέρω καν αν θα ασχοληθώ με αυτό το κατασκεύασμα την επόμενη σεζόν.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το 8ο επειδόδιο ξεπέρασε κάθε ρεκόρ βαρεμάρας. Αυτή τη φορά, κυριολεκτικά ΚΟΙΜΗΘΗΚΑ. Και μάλιστα δύο φορές. Ειλικρινά, αν στα δύο τελευταία επεισόδια δεν γίνει κανονικά της π@%^ς δεν ξέρω καν αν θα ασχοληθώ με αυτό το κατασκεύασμα την επόμενη σεζόν.

 

Κι εγώ το ίδιο ένιωσα, ακριβώς. Το μόνο που είχε ενδιαφέρον στο επεισόδιο ήταν η μπύρα που έπινα καθώς παρακολουθούσα βαριεστημένα να μην συμβαίνει -πάλι- τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Όντως αυτό είχε μερικές σκηνές αγνό καθαρό filler, για να φάνε την ώρα, με τον Tyrion κυρίως. Και φάγανε και τον Blackfish κάπως εύκολα και γρήγορα και χωρίς death scene. Για να μην πω για την υπόθεση Arya που δεν έχει καταλάβει κανείς σίγουρα τι έγινε και γιατί (και πώς δεν πεθαίνει κάποιος με τέτοιο τραύμα) και ακόμα το συζητάνε στο φμπ. Νιώθουμε σαν τη Brienne που προσπαθεί να βγάλει άκρη από όλα αυτά εκεί πέρα και τρώει πόρτα. Τουλάχιστον τον Σερ Γλυκούλη τον είχαν φωτίσει ωραία και ήταν πολύ γλυκούλης :wub:

 

post-2372-0-37888100-1465911457_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αχ, εσύ τουλάχιστον έχεις μείνει με τον γλυκούλη. Εμείς ακόμα και κάνα μάτι να πάρουμε από τίποτα κάλλη της καλίσι ή καμιάς άλλης, δανεικό θα είναι κι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά το βρήκα αρκετά ΟΚ.

Έγιναν πολλά, απλώς δεν έγιναν με εντυπωσιακό και αξιομνημόνευτο τρόπο. Oh well.....

Το επόμενο έχει επική μάχη , δείτε το trailer ;)

Link to comment
Share on other sites

Φίλτατε Σπύρο, αυτό να το λέγαμε αν επεισόδια αυτού του τύπου αποτελούσαν την εξαίρεση. Εδώ όμως και κάτι σεζόν πήζουμε στις εμβριθείς συζητήσεις νάνου-κάποιου, σε άσκοπες περιπλανήσεις κορασίδων στο πουθενά, σε μπλα μπλα μπλα και ξάφνου, να σου και ολίγη μάχη, να σου και μια σφαγή.

 

Αλλά περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

 

Πάντως εγώ προσωπικά το βλέπω απλώς και μόνο απο συνήθεια. Από τη δεύτερη σεζόν και μετά έχει βγει οριστικά και αμετάκλητα από το top-10 με τις αγαπημένες σειρές, και με κάθε σεζόν πέφτει όλο και πιο κάτω.

Edited by Count Baltar
Link to comment
Share on other sites

Ναι, δυστυχώς έτσι είναι. Σειρά υπό διάλυση. Βρίσκω κάπως ενδιαφέρον το θέμα με τους θρησκόληπτους γιατί μου θυμίζει Ελλάδα, τωρινή ή παλιότερη, αλλά σχεδόν τίποτα άλλο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η μεγάλη ερώτηση  για το επόμενο επεισόδιο είναι σε ποιον έχει στείλει η Sansa το γράμμα. Μιας και αυτό δεν είναι το Riverrun, όπως είδαμε στο προηγούμενο επεισόδιο,κάνει τους περισσότερους να πιστεύουν ότι ο  Baelish θα εμφανιστεί με το στρατό του Vale. Εγώ ψηφίζω Theon!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι που είχε διαρρεύσει από την αρχή της σεζόν η πλοκή(true/fake θα δείξει) της μάχης στο βορρά. Σε κάποια φάση λέει θα έχουν περικυκλώσει οι υπέρτερες δυνάμεις των Μπόλτον τους άγριους και τους συμμάχους τους και τότε θα σκάσουνε ωσάν Ροχίριμ οι ιππότες του Vale. Για μένα πιο πολύ νόημα θα είχε να αποφάσιζαν τελικά κάποιοι βόρειοι οίκοι να βοηθήσουν αλλά αν βάλουμε αυτή τη διαρροή μαζί με την αποκρυπτογράφηση του γράμματος είναι προφανές που πάει το πράγμα. Άντε να αρχίζουν οι ανατροπές στις μάχες να είναι υπέρ των καλών στο Westeros.

Βέβαια πολύ φοβάμαι ότι θα έχουμε θάνατο πρωταγωνιστή στη μάχη(και πριν τη μάχη κάνα Ρίκον αλλά who cares about him anyway). Δυστυχώς γκράντε φαβορί είναι ο Davos ενώ από δεύτερους ρόλους είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα έχει έναν ηρωικό θάνατο ο γίγαντας.

Edited by heiron
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Α όχι θα νευριάσω πολύ αν φάνε τον γίγαντα! Είναι πολύ συμαπθητικός άσε που αν δεν αποφασίσει αυτός δεν αποφασίζουν οι άγριοι! Αυτός αποφάσισε και το πήραν απόφαση να φύγουν με τον Τζων Σνόου μέσα από το τείχος, αυτός αποφάσισε και τώρα να πολεμήσουν μαζί του και το πήραν και οι υπόλοιποι απόφαση.

Μου άρεσε που η Άρυα επιτέλους άφησε το ένα κορίτσι δεν έχει όνομα αλλά έχει όνομα και πάει και σπίτι του! Ήταν η ατάκα του επεισοδίου.

Ελπίζω να είναι καλή η μάχη και να δούμε τον Ράμσι κομμάτια.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Game of Thrones (2011-2017, 2019)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..