Jump to content

Game of Thrones (2011-2017, 2019)


Mort13
 Share

Recommended Posts

-Για τις μπαλίτσες περίμενα κάποιοι να κλωτσήσουν, επειδή είναι σαν χειροβομβίδες, άρα εδώ το υπερφυσικό στοιχείο χρησιμοποιείται για να κλείσει τρύπες και να επιταχύνει τα πράγματα, οπότε μπορούμε να κράξουμε τον συγγραφέα ότι δεν έκατσε να κατεβάσει καμιά πιο πειστική ιδέα.

-Γιατί να μη στραφούν εναντίον των πάντων, όπως κάθε άγριο θηρίο; Λέει πουθενά ότι τους είχαν εκπαιδεύσει να κυνηγάνε μόνο συγκεκριμένα όντα; Δε νομίζω ότι χρειάζεται εξήγηση.

-Το ρεκόρ του γηραιότερου ηθοποιού το έχουν κάνει ήδη με αυτόν http://www.imdb.com/name/nm0891092/bio?ref_=nm_ov_bio_sm,

o Max Von Sydow είναι πιο νέος.

-Όντως αυτή η τελετή στέψης είναι θανατηφόρα. Εκτός αν το έχουν και λίγο σαν δοκιμασία, να τους εγκρίνει ας πούμε ο drowned god πριν γίνουν βασιλιάδες ή κάτι τέτοιο.

-Πολύ ενδιαφέρον αυτό με τις Σιδηρές Νήσους, δεν το ήξερα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • heiron

    232

  • Sonya

    78

  • wordsmith

    243

  • Eugenia Rose

    100

Και όμως όσο και αν σου φανεί περίεργο, υπήρχαν βόμβες νάφθας στον πρώιμο μεσαίωνα που ήταν έτσι κάπως, μπαλίτσες ( συνήθως από πυλό) με περιεχόμενο που άρπαζε αμέσως. Οπότε δεν είναι απαραίτητα μαγικό στοιχείο. Ελπίζω πάντως να τις ξαναδούμε κάνουν δουλειά.

Θεωρητικά όταν δημιουργείς ένα ον του δίνεις τη διάκριση να μη στραφεί εναντίον σου, ίσως μας δείξουν και άλλα στο σχετικό θέμα. Ο Μπραν θα μπορεί να πηγαίνει και μόνος λογικά στο παρελθόν πλέον.

Έχουν παράδοση λοιπόν και ο συγκεκριμένος θα πρέπει να είναι ο γηραιότερος αφού ο Κρίστοφερ Λη μας άφησε χρόνους.

Link to comment
Share on other sites

Μην τα λέμε τα έχουμε ξαναπεί στο τόπικ με τις ταινίες νομίζω για αυτό που παθαίνω με τα ζώα σε ταινίες ειδικά άμα τα σκοτώνουνε κλπ. Εδώ δε το έχουνε παρακάνει και είναι και γαμάτοι οι λύκοι και τους τρώνε και στο άψε σβήσε εκεί που νόμιζες ότι οι περισσότεροι ίσως και να την βγάλουνε περισσότερο από τους ιδιοκτήτες τους. :p

 

Τόσο bad ass ζώα θα έπρεπε να τα είχανε εκμεταλλευτεί περισσότερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι White Walkers μου κάνουνε κάτι σαν βιολογικό όπλο των παιδιών το οποίο βγήκε εκτός ελέγχου όπως όλα τα βιολογικά όπλα σε αντίστοιχες ταινίες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πάντως όλα τα επεισόδια αυτής της σίζον ως τώρα δεν έχουν το ρυθμό, την ευρηματικότητα, το φορτίο, τη συγκίνηση, γενικότερα την αίσθηση του ολοκληρωμένου που σου έδιναν τα παλιότερα. Είναι σαν να έχουμε πια 20 ήρωες και να παρακολουθούμε αποσπάσματα από τη ζωή τους. Δεν ξέρω αν δώσουν και συνέχεια, αν σχεδιάζουν και άλλη σίζον, ελπίζω να το κλείσουν φέτος γιατί γινόμαστε μάρτυρες του γνωστού αμερικάνικου της τηλεόρασης, όσο πουλάει γύρνα επεισόδια.

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Ίσως αυτό οφείλεται στο ότι πρώτη φορά πάνε χωρίς τον οδηγό των βιβλίων (έστω και αν πολλάκις παίρνανε άλλο δρόμο) μιας και έπρεπε να βγάλουν τη σαιζόν χωρίς να έχει βγει το αντίστοιχο βιβλίο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω ότι πλησιάζουν στο τέλος, γιατί σε αυτή τη σεζόν βλέπω να μαζεύουν σιγά σιγά το χάος που γινόταν στις προηγούμενες, να ενώνονται οι δευτερεύουσες πλοκές, να ξεκαθαρίζουν εκκρεμότητες κλπ. Βέβαια δε νομίζω ότι φτάνουν άλλα 5 μόνο επεισόδια για να ξεμπερδέψουν με τα πάντα, αλλά ας πούμε ότι έχει άλλη μία σεζόν και θα τελειώσει στις 7. Κάτι έχουν πει σχετικά, νομίζω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω θα έχει άλλες δύο λίγο μικρότερες σεζόν, των εφτά και έξι επεισοδίων.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ φινάλε περιμένω. Και θα απογοητευτώ πολύ αν ο Σερ Τζόρα δεν έχει μία ελάχιστη ρομαντική στιγμή με την βασίλισσά του. Κι αν ο Ράμσει δεν ευνουχιστεί πριν τον γδάρουν και πριν τον ταΐσουν στα γουρούνια.

Edited by Ιρμάντα
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άντε να φύγουν από τη μέση το 6 (έφυγε) και το 7, που είναι σαφώς fillers/επεισόδια που θέτουν βάσεις, για τα 3 τελευταία που πιστεύω θα είναι ΠΟΛΥ καλά και "δυνατά".

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι μου άρεσε το 6, περισσότερο από τα 4-5. Δεν είχε ανούσιους θανάτους, Τύριον ή Σάνσα και έδειξε μερικές ωραίες σκηνές και φλασμπακς.

Link to comment
Share on other sites

Το 6 ήταν καλό αν και θα ήθελα μια μάχη εκεί στα σεπτα. Ο Σπουργίτης μου τη δίνει, με τον τρόπο του είναι το ίδιο αλαζονικός με τους άλλους ( ακόμα μια ομοιότητα με την ιστορία της Αγγλίας και τη διαφορά Ερρίκου Β' και Μπέκετ ). 

Και είδαμε την αναφορά στο πόσα πλοία χρειάζεται ο στρατός για να περάσει τη θάλασσα, πάνω που ο άλλος ονειρεύεται στόλους.

Επίσης είμαι περίεργος να δω που θα πάει η Άρυα τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Έπιασα επιτέλους να συνεχίσω την σειρά και είδα τα 6 επεισόδια. Τα 4 πρώτα μου θύμισαν πολύ το στυλ της προηγούμενης σεζόν, που ήταν αρκετά αργή και, εμ, λίγο βαρετή. Σίγουρα όμως μέχρι στιγμής ξεχωρίζουν το 5ο και το 6ο, αν και το 5ο πρέπει να πω έχει το πιο αδιάφορο ξεκίνημα που έχω δει και ταυτόχρονα το πιο ανατρεπτικό φινάλε.

 

Για την Άρυα προσωπικά νομίζω το χαλάσανε, δεν πιστεύω ότι εκεί το πήγαινε ο Μάρτιν αλλά μέχρι να δούμε το βιβλίο δεν θα ξέρουμε σίγουρα.

Edited by Blacksword
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτησουλα.

 

Όταν ο varys μιλούσε στην γυναικά με τα κόκκινα(δεν θυμάμαι το όνομα της) και αυτήν του είπε για εκείνη την φωνή που άκουσε στο τζάκι την ώρα που τηγάνιζαν το λουκάνικο, ποιος μίλησε ? ο θεός του φωτός  ή το πουλί του  

 

Αυτό που θέλω να μάθω είναι αν λέει στα βιβλία και αν μπορούσε να γράψει κάποιος τι του είπε αυτή η φωνή 

Edited by Lich King
Link to comment
Share on other sites

Ρίξε κι εδώ μια ματιά αν θες :)

 

http://gameofthrones.wikia.com/wiki/Kinvara

 

Μια ερωτησουλα.

 

Όταν ο varys μιλούσε στην γυναικά με τα κόκκινα(δεν θυμάμαι το όνομα της) και αυτήν του είπε για εκείνη την φωνή που άκουσε στο τζάκι την ώρα που τηγάνιζαν το λουκάνικο, ποιος μίλησε ? ο θεός του φωτός  ή το πουλί του  

 

Αυτό που θέλω να μάθω είναι αν λέει στα βιβλία και αν μπορούσε να γράψει κάποιος τι του είπε αυτή η φωνή 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

s6e7:

-Χα! Το περίμενα αυτό με τη Μάρτζορι. Και πολύ ωραίο σκηνοθετικά-σεναριακά που το γράμμα δεν είχε λέξεις.

-Καλό αυτό, που ο The Hound δε μας τελείωσε. Αλλά μέχρι να βρεθεί μια παράταξη να τον ενσωματώσει, θα έχει τελειώσει η σεζόν.

-Να δω πώς θα τη γλιτώσει η Arya. Εδώ ή θα πέσει λίγο υπερφυσικό ή τέρμα.

-Αυτή η σκηνή με το κοριτσάκι Mormont σαν να κράτησε πολύ, αν σκεφτείς το όχι και τόσο σημαντικό αποτέλεσμα.

-Ζήτω ο Blackfish! Τον είχαμε δει πολύ λίγο και είχε ψωμί ακόμα ως χαρακτήρας. Αλλά ούτε αυτή η υπόθεση βλέπω να ξεμπερδεύει μέσα σε 2 επεισόδια που μένουν. Και τον Bronn επίσης είχαμε καιρό να τον δούμε. Αλλά του Σερ Γλυκούλη δεν του πάει αυτή η πανοπλία, καλύτερα η άλλη η άσπρη.

-Πάντως εξακολουθεί να μου φαίνεται λίγο γελοίο να έχει κάποιος για οικόσημο ένα ψάρι και να φοράει πανοπλία με λέπια.

-Εεε, όχι, μη μου το κάνετε αυτό με την Yara! Όποια γυναίκα δηλαδή δεν είναι φρουφρού κι αρώματα πρέπει να είναι... τεσπά.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

-Εεε, όχι, μη μου το κάνετε αυτό με την Yara! Όποια γυναίκα δηλαδή δεν είναι φρουφρού κι αρώματα πρέπει να είναι... τεσπά.

Αυτό με τη Γιάρα: ναι, οι δυναμικές γυναίκες πρέπει να είναι λεσβίες, δεν το ήξερες; Όχι ότι είναι κακό να είσαι λεσβία, το τονίζω για να μην παρεξηγηθώ. Αλλά είναι ηλίθιο σαν σκέψη, ο ευαίσθητος άντρας και η δυναμική γυναίκα που είναι απαραίτητα ομοφυλόφιλοι, γιατί δεν εξηγείται αλλιώς το πώς ξέφυγαν από τα κοινωνικά κλισέ. Όμως, δεν είναι η μόνη δυναμική γυναίκα της σειράς -διάολε, σίγουρα όχι!- και οι άλλες είναι ετεροφυλόφιλες.

 

Για το επεισόδιο:

πολύ σαλάτα πάλι και μ' έχει ψιλοκουράσει αυτό, αλλά εντάξει, είδαμε κάνα-δυο τύπους που είχαμε ξεχάσει (ή είχαμε αρχίζει να ξεχνάμε, όπως ο Σερ Γλυκούλης της wordsmith). Η αρχόντισσα Μόρμοντ μου άρεσε πολύ (να τη δω ποια θα έχει γκόμενα κι αυτή :rolleyes: ), επίσης που η Σάνσα έχει μεταμορφωθεί από εκείνο το μισερό πλάσμα σε Γυναίκα. Ο Σνόου δεν αντέχεται όταν μιλάει έτσι χαμηλόφωνα και βραχνά, πολύ ψεύτικος, και γενικά μου τη δίνει ο τύπος. Δυστυχώς δεν είχε Σαμ αυτό το επεισόδιο, στο προηγούμενο γούσταρα που τα πήρε, σπαθί, γυναίκα και παιδί, κι έφυγε από το πατρικό του με το κεφάλι ψηλά. Και, ναι, εννοείται ότι η Μάρτζορυ... αυτό. Δηλαδή, πόσο ηλίθιος είναι ο σπουργίτης; Η Άρυα πιστεύω ότι θα καταλήξει πάλι στον ναό, πράγμα ... εκνευριστικό, μπορώ να πω. Αν ξανακούσω μία φορά "a girl has no name" θα φωνάξω "Άρυα Σταρκ!".

 

Edited by Cassandra Gotha
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αυτή ο ομάδα που εμφανίστηκε και ξεκληρίστηκε σε ένα επεισόδιο, τι πράγμα ήταν; Και τι κατασκεύαζε; Ξέρουμε κάτι και το ξεχνώ;

Link to comment
Share on other sites

Αυτή ο ομάδα που εμφανίστηκε και ξεκληρίστηκε σε ένα επεισόδιο, τι πράγμα ήταν; Και τι κατασκεύαζε; Ξέρουμε κάτι και το ξεχνώ;

 

Random Χριστια....ε..... άτομα που πιστεύουν στους 7 θεούς :)

Φαίνεται σαν να έφτιαχναν εκκλησία.

Edited by SpirosK
Link to comment
Share on other sites

 

Και βλέπω τον Ian McShane και πανηγυρίζω, επιτέλους τι ηθοποιάρα έχουμε να δούμε, και καλά... χαχαχα, ούτε για μεζέ, γμτ.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Κάποιες απαντήσεις και σκέψεις για το πρόσφατο επεισόδιο:

Προσπάθησε ο McShane να επανορθώσει για το πως αν και κληρικός πήγαινε κόντρα στο χτίσιμο του καθεδρικού στην άλλη σειρά που είχε παίξει, κτίζοντας τώρα ο ίδιος ένα ναό. It didn't work out well. 

 

Όπως είπα, Cleganebowl confirmed.

 

Να δω πως η Άρια θα κάνει παρκούρ στο επόμενο επεισόδιο μετά από αυτό που συνέβη. Sweet girl.

 

Αχρείαστη, αλλά απαραίτητη για τους παραγωγούς υποθέτω, boob scene. Λεσβίες πάντως παραδόξως δεν έδειχνε και πολύ.

 

Προσωπικά περίμενα σκηνές Ντάνι-Μισσάντει όταν είδα ότι παίζει το κοριτσάκι βοηθό της καλίσι μια γκομενάρα οπότε μετά τις σκηνές στα πορνεία δεν περίμενα και τίποτα. Αλλά δεν είχαν κάτι άλλο από γυμνό να δείξουν...αναγκάστηκαν!  :p

 

Δεκάχρονο κοριτσάκι, ultimate badass. Αλλά μόνο 62; Ούτε οι Μυκηναίοι στις Θερμοπύλες...

Επιτέλους επιστρέφει στη book storyline ο Τζέιμης αλλά διάολε, ο χαρακτήρας του δεν δείχνει να έχει φτιάξει στη σειρά.
 

Είσαι χαρακτήρας Game of Thrones, συγγενής με τους Σταρκ μάλιστα, κι επιβιώνεις από το Red Wedding ενώ σου έχουν αποσπάσει την προσοχή και είσαι ο πιο εύκολος στόχος, χωρίς όπλα, χωρίς ρούχα, σε ένα δωμάτιο. Σε βάζουν σε κρεμάλα, σου βάζουν το μαχαίρι στο λαιμό και πάλι επιβιώνεις.
zsPdUJBr_400x400.png

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς επειδή ήταν συγγενής με τους Σταρκ και όχι Σταρκ ο ίδιος νομίζω ότι τη γλίτωσε (και θα καταλήξει με τη γελοία πανοπλία με τα λέπια και το ψάρι-οικόσημο). Να δω τι θα κάνουν αν τους ζητήσει ο ηθοποιός να τον σκοτώσουν για να έχει χρόνο για το Outlander, όπου παίζει πιο μεγάλο ρόλο (ακόμα).


 

Και βλέπω τον Ian McShane και πανηγυρίζω, επιτέλους τι ηθοποιάρα έχουμε να δούμε, και καλά... χαχαχα, ούτε για μεζέ, γμτ.

 

O.T.
Πού είσαι εσύ; Χάθηκες και δε σου είπαμε και χρόνια πολλά για προχτές.

 

Ναι, κι εγώ είδα ότι έχει ενδιαφέρουσα φάτσα αυτός και είπα ότι κάτι θα γίνει σημαντικό, αλλάααα...

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο επεισόδιο ήταν αν και στην αρχή μου φάνηκε ότι θα ήταν απλά διεκπεραιωτικό.

Οι ατάκες του Μπρομ ήταν οι ατάκες του επεισοδίου! Συγκρίσεις που σκοτώνουν!

Δεν είμαι σίγουρος ότι χτίζανε ναό, μπορεί να χτίζανε και κατάλυμα γιατί δεν έδειξε να έχουν κατοικίες. Δεν ξέρω αν θα βρει παράταξη ο Κλιγκαίην αλλά επί του παρόντος είναι τσαντισμένος και όταν βρει τους άλλους τύπους θα περάσουν καλά.

Συμφωνώ με τον Χείρωνα η μικρή Μόρμοντ, είναι τρομερή, Από την τελευταία σκηνή στο στρατόπεδο φαίνεται ότι πήγε μαζί και εκείνη με τους 62 ( και γιατί 62 και όχι 60; έχει κάποιο συμβολισμό; ) Αλλά μάλλον ήθελες να πεις τους Σπαρτιάτες στις Θερμοπύλες. Η σκηνή αυτή απέδειξε επίσης ότι ο σερ Νταβος μετράει ακόμα σαν σύμβουλος.

Μου την έδωσε που έκαναν την Γιαρα λεσβία αλλά ήταν μια καλή σκηνή που προσπάθησε να επαναφέρει τον αδερφό της όπως και η ιδέα να πάνε πρώτοι με τα πλοία που έχουν στην Ντανι αντί για τα πλοία που ο άλλος θα φτιάξει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Game of Thrones (2011-2017, 2019)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..