Jump to content

Game of Thrones (2011-2017, 2019)


Mort13
 Share

Recommended Posts

Δεν σας άρεσε το 2ο επεισόδιο και δεν σχολιάζετε ή σας έπεσε βαρύ το αρνί/κοκορέτσι/κατσίκι και περιμένετε να χωνέψετε;  

 

Συνωμοτήσαμε για να σε κάνουμε ν' αναρωτιέσαι :devil2: :devil2: :devil2:

Πέρα απ' την πλάκα πάντως, εγώ ακόμη δεν είδα το 2ο επεισόδιο. Το' χω προγραμματισμένο για σήμερα, οπότε εντυπώσεις είτε το βραδάκι είτε αύριο.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • heiron

    232

  • Sonya

    78

  • wordsmith

    243

  • Eugenia Rose

    100

Ο κόσμος λείπει διακοπές και δε θέλουμε να ρίξουμε τόνους από σποιλερ.

Link to comment
Share on other sites

 

Αληθώς Ανέστη!

 

 

Αφασία ήταν το επεισόδιο. Η κακή σκηνοθεσία παραμένει, αλλά τουλάχιστον τώρα προχώραγε η υπόθεση αρκετά και το ξεπερνούσες... έχω βάσιμες ελπίδες για το επόμενο :)

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, ωραίο επεισόδιο. Ίσως λιγάκι αδύναμο σκηνοθετικά, αλλά η πλοκή φαίνεται αρκετά "δεμένη". Οι σεναριογράφοι, χωρίς πια να δεσμεύονται απολύτως από τα βιβλία, έχουν κάτι σαφές στο μυαλό τους και το προχωράνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Προχωράει το πράμα...

 

 

 

-Η αναμενόμενη ανάσταση.

-Ο Ράμσεϊ τα πάει πολύ καλά για αχώνευτος. Ξεκαθαρίζει το τοπίο στους Μπόλτον. Δυνατή η σκηνή με τη «μαμά» και τον αδερφό.

-Περιμένω να δω τι θα γίνει στα Σιδερένια Νησιά, αν θα το πάνε όπως στο βιβλίο, αν θα εμφανιστεί το κέρας των δράκων. Είναι σημαντικό κομμάτι της ιστορίας και game changing γκατζετάκι.

-Η Άρια ακόμα αδιάφορη, αλλά φαίνεται να αποκτά ενδιαφέρον σιγά-σιγά.

-Ο Χόντορ ήταν Χόντορ (έστω Γουίλις), στο μέγεθος, κι από μικρός. Θα έχει ενδιαφέρον να δείξουν και πώς πήρε το όνομά του, και τη συμπεριφορά του.

-Άντε να δούμε τι θα γίνει και με τον Μπραν. Ελπίζω μην τον χρησιμοποιήσουν σαν ευκαιρία για πολλά φλασμπάκ, αλλά να προωθήσουν και τη δική του πλοκή.

-Σερ Στρονγκ FTW. Δυνατός άσος στο τσεπάκι της Σέρσεϊ. Κατά τα λοιπά, λίγα πράγματα κι από αυτό το μέτωπο. Κι ο βασιλοκτόνος δεν έχει πάρει μπρος ακόμα.

-Τύριον και δράκοι. Μάλλον θα έχει ήδη καταστρώσει τα σχέδιά του. Ψωμάκι για να φάμε.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έβαζα στοίχημα με τη μνήμη που διαθέτω, αλλά σαν να θυμάμαι πως

 

ο Τύριον δεν είναι γιος του Τάιγουιν Λάνιστερ, αλλά έχει αίμα Ταργκάρυεν μέσα του. Κάτι με κέρατο, ή βιασμό, δεν θυμάμαι. Ίσως γι' αυτό και οι δράκοι του έκατσαν σαν κουτάβια και δεν τον έκαναν μπεκρή μεζέ.

 

Καλά θυμάμαι;

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έβαζα στοίχημα με τη μνήμη που διαθέτω, αλλά σαν να θυμάμαι πως

 

ο Τύριον δεν είναι γιος του Τάιγουιν Λάνιστερ, αλλά έχει αίμα Ταργκάρυεν μέσα του. Κάτι με κέρατο, ή βιασμό, δεν θυμάμαι. Ίσως γι' αυτό και οι δράκοι του έκατσαν σαν κουτάβια και δεν τον έκαναν μπεκρή μεζέ.

 

Καλά θυμάμαι;

 

Εγώ θυμάμαι από βιβλία αυτό που λες αλλά

 

για τους δίδυμους, εξού και οι αιμομιξίες συν η ατάκα για το ότι για κάθε Ταργκάρυεν είναι κορώνα γράμματα αν θα είναι τρελός ή όχι *γκουχ γκουχ* Σέρσει *γκουχ γκουχ* και ότι ο Τύριον είναι ο πραγματικός Λάνιστερ

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις το είδα κι εγώ.

Όντως απορώ γιατί λεγόταν "Home". Καλύτερα θα ταίριαζε κάτι περί αδερφών, καλά είπατε πιο πάνω.

Αρκετή πλάκα η ατάκα του Tyrion: "Don't eat the help". Αλλά κατά τα άλλα δεν έλεγε τίποτα η σκηνή.

ΟΧΙΙΙΙ! Αυτό με τον Ramsay ήταν καθαρά για "shock value", που λένε. Γιατί δεν το έκανε, δηλαδή, νωρίτερα; Απλώς για να μας τσαντίσει περισσότερο και να κάνει εντύπωση; (βρε τι τραβάνε κι αυτά τα γαλαζοαίματα μωρά, με το που γεννιούνται θεωρούνται απειλή...)

Να κι άλλο ένα flashback. Ως τώρα είχαμε μόνο αυτό με τη Cersei και τη μάγισσα όταν ήταν μικρή.

Όπου μπαίνουν πιο δυναμικά στο παιχνίδι η Yara και ο Davos. Επιτέλους (ειδικά η Yara).

Εκεί με τον Tommen δεν άκουσα καθαρά τι λέγανε. Γιατί δεν άφησε την Cersei να πάει στην κηδεία; (βαριέμαι τώρα να το ξαναδώ ή να το ψάξω με υπότιτλους)

Το τέλος ωραίο, επίκαιρό, "πασχαλινό". Επιτέλους, όχι μόνο θάνατοι, μπουχτίσαμε.

Link to comment
Share on other sites

Ε, ήταν πασχαλινό δωράκι για τους ελληνορθόδοξους φαν της σειράς.  :B):

Ο Ράμσεης σάλταρε εκείνη τη στιγμή γιατί ήλπιζε να είναι κορίτσι το μωρό. Από την αντίδραση των άλλων κατάλαβε οριστικά ότι κινδυνεύει η θέση του ως κληρονόμος πλέον. Πιο μπροστά το σκεφτόταν βέβαια, τον "βοηθούσε" και η Σάνσα άλλωστε σε αυτό, αλλά περίμενε μέχρι να μάθει το φύλο αφού είχε κέρδος από την ηγεσία του πατέρα του για μερικά ακόμη χρόνια. Στα βιβλία περνάει λίγο καιρό με τον μεγαλύτερο(νόμιμο) αδερφό του, δεν δρα αμέσως. 

Το μεγάλο φλασμπακ θα είναι τώρα στο 3ο. Tώρα ξεκινάνε να γίνονται οι μεγάλες αποκαλύψεις. Ή τώρα τελειώνουν οι θεωρίες.

 

Σχετικά με Ταργκαρινούς και Λαννιστεραίους έχουμε μιλήσει στο τόπικ με τις θεωρίες. Κι εμένα μου αρέσει πιο πολύ η θεωρία περί διδύμων αλλά στη σειρά βλέπω έχει γείρει η πλάστιγγα αλλού. Πάντως δεν αποκλείεται να έκανε και θριπίτ ο Μάντκινγκ με την Ιωάννα.

 

O Tόμμεν φοβήθηκε ότι ο αρχιερέας θα ξαναέπιανε τη Σέρσι. Ο θειοπατέρας του προσπάθησε να τον καθησυχάσει αλλά μάταια.

Link to comment
Share on other sites

Καλό ήταν το επεισόδιο και είχε και το χιουμοριστικό του. Μερικά πράγματα ήταν προφανή, όταν ο τύπος στην ταβέρνα άρχισε να λέει ιστορίες για την διαπόμπευση της Σέρσι λέω φίλε μου το έφαγες το κεφάλι σου. Όπως και όταν ο Ράμση πήγε στο κυνοτροφείο είπα, ώρα να ταϊσουμε τα σκυλιά. Όταν αγκάλιασε τον πατέρα του δεν ήμουν σίγουρος ποιος θα μαχαιρώσει ποιον, έλεγα μπορεί να τον φάει ο πατέρας του μιας και τώα έχει νόμιμο διάδοχο.

Έχω συμπαθήσει πολύ τον Νταβος και ήταν φοβερή ατάκα, δεν ήμουν ποτέ καλός πολεμιστής και συγνώμη για αυτό που θα δείτε. Εκεί θα είχε γούστο να είχε αρχίσει η συμπλοκή όταν θα κατέφτανε η βοήθεια. Όχι ότι δεν ήταν ωραία η σκηνή με το χτύπημα της πόρτας και την είσοδο αυτού του κοντούλη, πρέπει να είναι κάπου 4 μέτρα έτσι όπως δείχνει σε σύγκριση με τους άλλους, απλά θα ήθελα λίγη δράση μιας και τους περιμένανε οι άλλοι έξω με τα όπλα έτοιμα (όχι θα τους αφήνανε να φύγουν).

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ για μια στιγμή περίμενα να κάνει την κίνηση ο Roose. O τύπος είναι μάστερ της δολοπλοκίας, και ίσως ο αγαπημένος μου κακός(ο Τζέιμι είναι #teamgood, no?),οπότε μου φάνηκε το έκαναν λίγο lame εκεί. Αλλά έστηναν εδώ και καιρό τον uber badass Ramsay οπότε έχει λογική να τον κρατήσουν ως main villain.

Link to comment
Share on other sites

Καλά ο τύπος είναι τέλεια απεικόνιση παράφρονα τυράννου, εδώ την κοπέλα που υποτίθεται ότι την αγαπούσε και είπε να την δώσουν στα σκυλιά. Ελπίζω ότι όταν έρθει η ώρα θα έχει έναν αντάξιο θάνατο, γιατί μου την έχει δώσει από το τέλος του προηγούμενου κύκλου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν ξέρει κάποιος ότι ο Ράμση πεθαίνει αργά και βασανιστικά ας μου το πει. Χαλάλι το σπόιλερ. Την καημένη τη γυναίκα με το μωρό της, δηλαδή. Δεν υπάρχει τέτοια μαύρη ψυχή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν ξέρει κάποιος ότι ο Ράμση πεθαίνει αργά και βασανιστικά ας μου το πει. Χαλάλι το σπόιλερ. Την καημένη τη γυναίκα με το μωρό της, δηλαδή. Δεν υπάρχει τέτοια μαύρη ψυχή.

Πώς δεν υπάρχει; Αν το καλοσκεφτείς, και το "κατσικάκι γάλακτος" τι είναι; Τα κουτάβια που γεννιούνται κάθε έξι μήνες στα χωριά και δεν τα βλέπουμε ποτέ; Απλά, συνήθως, δεν σκοτώνουν και τη μάνα μαζί. 

 

Και, ναι, για το ον τόπικ, θα μας πρήξουν με δαύτον. Σε κάθε κύκλο πρέπει να υπάρχει ένας Τζόφρι. Απόψε θα δω το τρίτο επεισόδιο (βγήκε, δεν βγήκε; γιατί μάλλον συζητούσατε για το δεύτερο ). Η σειρά έχει φτιάξει (για τα γούστα μου) από το τελευταίο επεισόδιο του προηγούμενου κύκλου. Δηλαδή, επιτέλους, βλέπουμε κάτι να γίνεται, και όχι μόνο δυστυχία και κακία, έτσι, για τη δυστυχία και κακία. Ο Ράμσι είναι το μόνο ελλάτωμα του κύκλου, μέχρι τώρα.

 

edit: Τον προηγούμενο κύκλο τον είδα σχεδόν όλο τμηματικά, πηδώντας σκηνές, και μάλιστα έκανα μήνες να τον δω. Ένα επεισόδιο, τσαντιζόμουν, μετά από καιρό άλλο ένα. Η σειρά είχε τελειώσει για 'μένα, και δεν ξέρω πώς μού 'ρθε και τη συνέχισα και ξαναθυμήθηκα τι ευχαρίστηση ήταν στον πρώτο. Αυτή την αίσθηση μου έδωσαν τα τελευταία τρία επεισόδια που είδα. Της περιπέτειας (και όχι του ψυχολογικού θρίλερ, όπως τα προηγούμενα).

Edited by Cassandra Gotha
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για τον Martin μιλάμε. Αν δεν υπήρχαν δυστυχία και κακία απλώς για να υπάρχουν, τότε μάλλον θα είχαμε μεταφερθεί σε κάποιο εναλλακτικό σύμπαν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κασσάνδρα αν τα βλέπεις στη νόβα απόψε το τρίτο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στην Άννα: Για αυτό δεν τα τρώω τα αμνοερίφια.

 

Στο θέμα: Το τρίτο λοιπόν σήμερα; (Τουλάχιστον η Σάνσα του γλίτωσε του ψυχάκια....)

Link to comment
Share on other sites

Τα βλέπω σε κάποιο site. Το είδα χθες το τρίτο. Πολύ αποσπασματικό, πού να προλάβει να δείξει περισσότερα για κάθε πρόσωπο, αλλά εντάξει. Με έψησε για συνέχεια. Δεν λέω σπόιλερς.

 

Ούτε εγώ, Ιρμάντα. :)

Link to comment
Share on other sites

s06e04...

 

100.000 Ντοθράκι, 20.000 Άσπιλοι, τρεις δράκοι, και η -θεά πια της φωτιάς- Νταινέρις να θυμίζει τον όρκο του Ντρόγκο να περάσει απέναντι και να σαρώσει τα πάντα. Από πάνω ο Τζον "Σταρκ" Σνόου ετοιμάζεται να κατέβει με τους Άγριους, και παρέα με Γίγαντες. Αναρωτιέμαι, τώρα που πέθανε και ξαναζωντάνεψε, τα λευκά ζόμπι του Βορρά πως θα τον βλέπουν άραγε; Γιατί αν τον ακολουθήσουν κι αυτά, τότε μιλάμε για τρελό γλέντι στο Γουέστερος, από Βορρά και Νότο, και απίστευτη τελική σύγκρουση των μεγάλων δυνάμεων Νταινέρις - Σνόου όταν συναντηθούν κάπου στη μέση, φωτιά από τη μία και πάγος από την άλλη. Να έχει βάση κι ο γενικός τίτλος δηλαδή, "A Song Of Ice And Fire". Χα, κι οι άλλοι ασχολούνται με τους Σπούργιτες, και με τα δικά τους μικροθεματάκια! :Να ήξεραν τι έρχεται... :lol:

 

Link to comment
Share on other sites

Όντως πήρε μπρος σήμερα....

 

 

 

 

Μόνο ξενέρωμα η τεράστια τρύπα του πώς δεν ήταν κανείς τριγύρω στο συμβούλίο των Ντοθρακι να ανοιίξει την πόρτα και μετά ξαφνικά μαζεύονται 100.000 άτομα και την προσκυνάνε..... Ήταν λίγο ότι να'ναι αυτό το σημείο.....

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

Μπα, σιγά μην είχαν αντιπυρικά μέτρα, αφού ήταν κλεισμένοι μέσα, μέχρι να πάρει χαμπάρι κάποιος απέξω ότι καίγονταν, θα είχαν πεθάνει οι περισσότεροι.

 

 

Γενικώς καλό και προχωράει. Επιτέλους συμμαζεύονται λίγο οι δευτερεύουσες πλοκές, ενώνονται και μειώνονται, άντε και μας τα είχαν παραμπερδέψει.

Συγκινητικό το ξαναντάμωμα των αδελφών, μετά από τόσα χρόνια και τόσο χαμό που έχει γίνει στο μεταξύ.

Η υπόθεση Tyrion δε βλέπω να οδηγεί πουθενά, θα κάτσουν εκεί να συζητάνε μέχρι να βαρεθούμε. Η Missandei πολύ ομορφούλα, αλλά μεγάλο φάουλ να φοράει... παντελόνα! Εντάξει, φάγαμε τα δερμάτινα μπουστάκια με την κοιλιά έξω αλά Αμαζόνες στη Xena:Warrior Princess, αλλά παντελόνι γυναικείο σε μια εποχή που οι γυναίκες είχαν τέτοια θέση δε μου στέκεται με τίποτα.

Θυμίστε μου ποιος το είπε αυτό το "we only make peace with our enemies"...

Με τη Daenerys νομίζω ότι το παρακάνουν ελαφρά, την έχουν βάλει κι άλλες φορές να κερδίζει κάποιο αξίωμα για λόγους εντυπωσιασμού, σε πόσα ηλίθια πλήθη θα πέσει πια; Θέλω να πω, σαν πολύ εύκολο το παρουσιάζουν. Εκτός αν μετά το σημερινό δεν έχουν μείνει άλλοι khal ζωντανοί, τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την "εποχή" το έχεις πει ξανά και ξανά ενώ είναι τέρμα φάουλ, για κόκκινη. Άντε να πεις για κάποια τεχνολογία που είναι περίεργο να έχει αναπτυχθεί χωρίς την ανάλογη τεχνολογική εξέλιξη σε έναν κόσμο που μοιάζει με το δικό μας 14ο αιώνα πχ, ας πούμε οκ κι ας πρόκειται για εντελώς φανταστικό κόσμο. Αλλά για τη μόδα;!;   :p

Επίσης:

 

 

Καλό το 4ο επεισόδιο, όχι ότι το 3ο(που δεν σχολιάσαμε) ήταν άσχημο απλά πλέον μπαίνει το νερό στ'αυλάκι, η φωτιά έστω.

Για τη σκηνή στη Ντοθρακούπολη συμφωνώ ότι ήταν κάπως αλλά αφού βοηθάει στην πλοκή που είχε βαλτώσει ας πάει στα κομμάτια.

 

s06e04...

 

100.000 Ντοθράκι, 20.000 Άσπιλοι, τρεις δράκοι, και η -θεά πια της φωτιάς- Νταινέρις να θυμίζει τον όρκο του Ντρόγκο να περάσει απέναντι και να σαρώσει τα πάντα. Από πάνω ο Τζον "Σταρκ" Σνόου ετοιμάζεται να κατέβει με τους Άγριους, και παρέα με Γίγαντες. Αναρωτιέμαι, τώρα που πέθανε και ξαναζωντάνεψε, τα λευκά ζόμπι του Βορρά πως θα τον βλέπουν άραγε; Γιατί αν τον ακολουθήσουν κι αυτά, τότε μιλάμε για τρελό γλέντι στο Γουέστερος, από Βορρά και Νότο, και απίστευτη τελική σύγκρουση των μεγάλων δυνάμεων Νταινέρις - Σνόου όταν συναντηθούν κάπου στη μέση, φωτιά από τη μία και πάγος από την άλλη. Να έχει βάση κι ο γενικός τίτλος δηλαδή, "A Song Of Ice And Fire". Χα, κι οι άλλοι ασχολούνται με τους Σπούργιτες, και με τα δικά τους μικροθεματάκια! :Να ήξεραν τι έρχεται... :lol:

 

Οι Άσπιλοι είναι 8000, η Ντάνι δεν έγινε ξαφνικά θεά, ουσιαστικά απλά ξαναείδαμε μια ιδιότητά της, big deal. Βέβαια με όλες τις καλασάρες και δράκους επιπλέον είναι ΟΡ. 
Τον Τζον σίγουρα θα τον βλέπουν ως το μεγαλύτερο εχθρό τους οι Άλλοι εφόσον αναστήθηκε με τη δύναμη του θεού της Φωτιάς και του Φωτός και διατηρεί τη βούλησή του σε αντίθεση με τα ζόμπια του Άλλου, θεού του Πάγου. Η βοήθεια που θα πάρει θα είναι από τους καβαλάρηδες του Vale μάλλον και σίγουρα θα τη χρειαστεί γιατί οι Bolton παρέα με Καρστάρκ και Ούμπερ έχουν σαφή υπεροχή στο βορρά. Βέβαια στα τρέιλερ είδαμε ότι θα βοηθήσουν κάποιοι οίκοι-μάλλον Μόρμοντ και Χορνγουντ- τους Σταρκ τώρα που η Σάνσα είναι ελεύθερη.
Τζον και θεία Ντάνι πιθανότερο είναι να συνεργαστούν εναντίον Λάνιστερ-Τυρολέζων και Άλλων παρά να συγκρουστούν.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

s06e04

Αν συνεχίσει έτσι, ίσως να έχουμε και την καλύτερη σεζόν. Για το επεισόδιο: δυνατη αρχή (δεν το περίμενα καθόλου, νόμιζα πως κάτι τέτοια σκηνικά μας τα φυλούσαν για series finale :p), δυνατό φινάλε (πάνω που είχα αρχίσει να φοβάμαι ότι το συγκεκριμένο story arc δεν θα κατέληγε πουθενά), γεμάτο επεισόδιο.

Link to comment
Share on other sites

 

 

-Κι εγώ δεν την περίμενα την συνάντηση των Σταρκ. Απ' τον πρώτο κύκλο είχαν να τα πουν. (Μην ήταν το πρώτο επεισόδιο κιόλας). Συνάντηση που μας προετοιμάζει και για καμιά μεγάλη μάχη, εκεί προς το τέλος (όπως εκείνη στο Τείχος).

-Ενδιαφέρουσα και ηλεκτρισμένη η συνάντηση Μπριέν-Μελισσάνδρας. (Τελικά τον έσφαξε τον Στάνις. Δεν μας το είχαν ξεκαθαρίσει αυτό). 

-Ο Τύριον προσπαθεί να εφαρμόσει την πολιτική του Γουέστερος στο Ίστερος, και απ' ό,τι φαίνεται δεν πάει και τόσο καλά. Είχε ενδιαφέρον η τελευταία φράση του Γκριζοσκώληκα.

-Καλούτσικη η φάση με την Ντενέρις. Μπορεί σαν σκηνή να ήταν λίγο άχαρη, αλλά ήταν ένα μεγάλο και σημαντικό βήμα για την εξέλιξη.

-Κινγκς Λάντινγκ και Σπουργίτες το πάνε λάου-λάου ακόμα. Διαφαίνεται κι εκεί ένα καλό ντου. Να δούμε από ποια μεριά. Προς το παρόν, η Σέρσεϊ δείχνει να τους καταφέρνει.

-Μια γενική παρατήρηση: Σε κάθε επεισόδιο έχουμε τουλάχιστον έναν σημαντικό θάνατο, από άτομα που γνωρίζουμε καιρό. Σιγά-σιγά μαζεύονται οι υποπλοκές.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Game of Thrones (2011-2017, 2019)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..