Jump to content

Game of Thrones (2011-2017, 2019)


Mort13
 Share

Recommended Posts

Ρε σεις, έχει γίνει μία καλή σειρά! ; :huh:

 

Ακολουθεί έκδηλος ενθουσιασμός:

 

Τι λέτε, η σκηνή με τη Νταινέρυς ήταν γαμάτη! :loughbounce: 

Άιντε μου κει χάμου, με τις μπανάνες τόσους κύκλους, με τα μαξιλαράκια και τα πασουμάκια και τις κουβέντες και τα πηδολογήματα... Άιντε να δούμε λίγη περιπέτεια, λίγο fantasy!

 

:thmbup: (Γενικά, πολύ καλό επεισόδιο. Μέχρι τώρα, τόσα γίνονταν σε έναν ολόκληρο κύκλο - και αν).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • heiron

    232

  • Sonya

    78

  • wordsmith

    243

  • Eugenia Rose

    100

Αυτό με την "εποχή" το έχεις πει ξανά και ξανά ενώ είναι τέρμα φάουλ, για κόκκινη. Άντε να πεις για κάποια τεχνολογία που είναι περίεργο να έχει αναπτυχθεί χωρίς την ανάλογη τεχνολογική εξέλιξη σε έναν κόσμο που μοιάζει με το δικό μας 14ο αιώνα πχ, ας πούμε οκ κι ας πρόκειται για εντελώς φανταστικό κόσμο. Αλλά για τη μόδα;!;   :p

Επίσης:

 

 

Καλό το 4ο επεισόδιο, όχι ότι το 3ο(που δεν σχολιάσαμε) ήταν άσχημο απλά πλέον μπαίνει το νερό στ'αυλάκι, η φωτιά έστω.

Για τη σκηνή στη Ντοθρακούπολη συμφωνώ ότι ήταν κάπως αλλά αφού βοηθάει στην πλοκή που είχε βαλτώσει ας πάει στα κομμάτια.

 

s06e04...

 

100.000 Ντοθράκι, 20.000 Άσπιλοι, τρεις δράκοι, και η -θεά πια της φωτιάς- Νταινέρις να θυμίζει τον όρκο του Ντρόγκο να περάσει απέναντι και να σαρώσει τα πάντα. Από πάνω ο Τζον "Σταρκ" Σνόου ετοιμάζεται να κατέβει με τους Άγριους, και παρέα με Γίγαντες. Αναρωτιέμαι, τώρα που πέθανε και ξαναζωντάνεψε, τα λευκά ζόμπι του Βορρά πως θα τον βλέπουν άραγε; Γιατί αν τον ακολουθήσουν κι αυτά, τότε μιλάμε για τρελό γλέντι στο Γουέστερος, από Βορρά και Νότο, και απίστευτη τελική σύγκρουση των μεγάλων δυνάμεων Νταινέρις - Σνόου όταν συναντηθούν κάπου στη μέση, φωτιά από τη μία και πάγος από την άλλη. Να έχει βάση κι ο γενικός τίτλος δηλαδή, "A Song Of Ice And Fire". Χα, κι οι άλλοι ασχολούνται με τους Σπούργιτες, και με τα δικά τους μικροθεματάκια! :Να ήξεραν τι έρχεται... :lol:

 

Οι Άσπιλοι είναι 8000, η Ντάνι δεν έγινε ξαφνικά θεά, ουσιαστικά απλά ξαναείδαμε μια ιδιότητά της, big deal. Βέβαια με όλες τις καλασάρες και δράκους επιπλέον είναι ΟΡ. 

Τον Τζον σίγουρα θα τον βλέπουν ως το μεγαλύτερο εχθρό τους οι Άλλοι εφόσον αναστήθηκε με τη δύναμη του θεού της Φωτιάς και του Φωτός και διατηρεί τη βούλησή του σε αντίθεση με τα ζόμπια του Άλλου, θεού του Πάγου. Η βοήθεια που θα πάρει θα είναι από τους καβαλάρηδες του Vale μάλλον και σίγουρα θα τη χρειαστεί γιατί οι Bolton παρέα με Καρστάρκ και Ούμπερ έχουν σαφή υπεροχή στο βορρά. Βέβαια στα τρέιλερ είδαμε ότι θα βοηθήσουν κάποιοι οίκοι-μάλλον Μόρμοντ και Χορνγουντ- τους Σταρκ τώρα που η Σάνσα είναι ελεύθερη.

Τζον και θεία Ντάνι πιθανότερο είναι να συνεργαστούν εναντίον Λάνιστερ-Τυρολέζων και Άλλων παρά να συγκρουστούν.

Merci για την υπενθύμιση. 

Για τα ρούχα προφανώς δεν εννοώ ότι συμβαίνει κάτι το υπερφυσικό. Απλώς το να υπάρχουν γυναικεία ρούχα άνετα για "αντρικές" δουλειές όταν όλες οι γυναίκες είναι "υπό" μοιάζει σαν να υπάρχουν θερινά σινεμά στην Ισλανδία.

Σε ποιο τρέιλερ; Του 5ου;

Link to comment
Share on other sites

Παντελόνια φορούσαν οι γυναίκες και στη Γη από αρχαιοτάτων χρόνων και στο Westeros. Βασικά τα έχουμε δει από την πρώτη σεζόν.

Το τρέιλερ της 6ης σεζόν γενικά. Πριν αρχίσουν τα επεισόδια, που δείχνει σκηνές από όλη τη σεζόν. Δείχνει σκηνές μάχης κι αν το προσέξεις μπορείς να διακρίνεις κάποιες σημαίες. Σημαίες Μόρμοντ βλέπουμε και σε κάστρο. 

Link to comment
Share on other sites

Παντελόνια φορούσαν οι γυναίκες και στη Γη από αρχαιοτάτων χρόνων και στο Westeros. Βασικά τα έχουμε δει από την πρώτη σεζόν.

Το τρέιλερ της 6ης σεζόν γενικά. Πριν αρχίσουν τα επεισόδια, που δείχνει σκηνές από όλη τη σεζόν. Δείχνει σκηνές μάχης κι αν το προσέξεις μπορείς να διακρίνεις κάποιες σημαίες. Σημαίες Μόρμοντ βλέπουμε και σε κάστρο. 

Ναι, αλλά παντελόνια αντρικά. Αν με πείραζε αυτό, θα το είχα πει και για τη Greyjoy ή την Arya.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το πρόβλημά σου είναι ότι βρέθηκε ράφτης να ράβει παντελόνια γυναικεία, εγώ κατάλαβα. Οι άλλες έπαιρναν του αδερφού, ξαδέρφου, ή εραστή (τις περισσότερες φορές ένας από τους δύο προαναφερθέντες), ενώ η Μισσαντέι έχει δικό της, γυναικείο.

 

edit: Για τις σημαίες δεν ξέρω τι λέτε. Εγώ δεν βλέπω τρέιλερ, να τρώω σπόιλερ (τι γλώσσα μιλάμε, όμως  :p  ).

Edited by Cassandra Gotha
Link to comment
Share on other sites

"δεν θα με υπηρετήσετε! θα πεθάνετε!" 

είναι θεά, τελεία και παύλα :D :D 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

"δεν θα με υπηρετήσετε! θα πεθάνετε!" 

είναι θεά, τελεία και παύλα :D :D

Ναι, αυτό. +1 (ή και +20 :p)

 

Κι εγώ πιστεύω πως είναι η καλύτερη σεζόν που έχουμε δει μέχρι στιγμής και είμαι σίγουρη πως αυτό μου συμβαίνει επειδή σε 4 επεισόδια μας έχουνε ξεκαθαρίσει μερικά μόλις από τα πράγματα που περιμένουμε να τα μάθουμε ατελείωτα χρόνια. Διάολε, μας τάξανε την ιστορία της Λυάννας!!! Καθόλου δεν με ενδιαφέρει που λογικά θα είναι αυτή που σχεδόν ξέρουμε (ή έστω νομίζουμε ότι ξέρουμε) πως είναι. Θέλω επιτέλους κάποιος να μας την πει.

 

Είμαι ενθουσιασμένη ξανά με την ιστορία, μετά από πολύ πολύ καιρό.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το τέταρτο ήταν καλό όχι ότι το τρίτο δεν ήταν. 

Λίγο περίεργο το πως λαμπάδιασε κατευθείαν ο ναός αυτός των Ντοθράκι, τι στο καλό με λάδι τον είχαν αλείψει; Αλλά εντάξει μια χαρά φάση και μιας και η ίδια δεν καίγεται ήταν τέλεια λύση. Τώρα θα έχει ακόμα πιο μεγάλο στρατό για να διεκδικήσει το θρόνο της. 

Να δούμε τι θα κάνει και ο κύριος Σνόου αν και πιστεύω ότι ακόμα οι αντιδράσεις του υπαγορεύονται ακόμα απο το σοκ της επιστροφής στη ζωή μετά το θάνατο από προδοσία. 

Ατάκα του τρίτου επεισοδίου απο τον αρχηγό των αγρίων, ξέρω ότι δεν είσαι θεός, ποιος θεός θα είχε τόσο μικρό πουλί. Αυτό και αν είναι κριτήριο. Ο οποίος μου φαίνεται παρεμπιπτόντως ότι του αρέσει η Mπριεν, πρώτη φορά θα βρήκε γυναίκα πιο ψηλή από αυτόν!

Ατάκα του επεισοδίου Αφού τους γδάρεις τους τρως κιόλας; Είπα ότι θα βρήκε ο Ράμσι μια παρέα το ίδιο παρανοϊκή με τον ίδιο αλλά ήταν μπλόφα.

Link to comment
Share on other sites

  • Management
hold the door...hold the door...hold the door...hold the door...hold the door...hold the door...hold the door...hold the door.......

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Βοοοh! Spoiler πριν την επίσημη προβολή! Ban yourself!  :p

Ίσως το πιο δυνατό επεισόδιο εδώ και...χρόνια κατά τη γνώμη μου. Για μέση σεζόν δε, από τα καλύτερα της σειράς. Άξιζε που το είδα σε ύποπτο λινκ με μέτρια ανάλυση, πριν σποϊλεριαστώ.

Link to comment
Share on other sites

When the fate of the world rests on you to hold a door, it is only right you spend your entire life repeating the command.

 

tumblr_inline_o7lzdgh1Yr1rezeba_500.gif

Edited by Eugenia Rose
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους σιγά σιγά μπαίνουν πραματα στη θέση τους και δίνονται εξηγήσεις..... Αυτό το επεισόδιο μου άρεσε πολύ προσωπικά, αν και...

 

 

 

η όλη φάση με το possession στο παρελθόν μεσω του possession του μέλλοντος (ή όπως σκ**ά φαντάζονται οι δημιουργοί ότι έγινε) είναι λίγο... κάπως... γελοίο να το πω;; Μούφα να το πω;; Προσβολή νοημοσύνης να το πω;;

 

 

 

Εκτός αυτού, όλα ωραία και καλά, γλιτώσαμε και το time paradox, βεβαίως.....

 

 

 

όπου να'ναι τα ζόμπι τρώνε τον Ho-(ld the)-door. Πόσο μακριά θα κουβαλήσουν τον Μπραν; Εκτός και αν τους περιμένει ελικόπτερο πιο κάτω, περιμένω η επόμενη σκηνή να είναι τα ζόμπι που τρώνε τον Μπραν :-P

 

 

Edited by SpirosK
Link to comment
Share on other sites

Manly tears για το επεισόδιο.
Σχετικά με το πρώτο point του ΣπύρουΚ νομίζω απλά ήθελαν να δείξουν πόσο OP είναι το hack. Δεν είναι κάτι που γίνεται κάθε τρεις και λίγο.

Ο Μπραν δηλαδή χρησιμοποιεί το σώμα του νεαρού Χόντορ ως πύλη για να κάνει το warging στο σώμα του Χόντορ στο παρόν. Μπαίνει στο σώμα του στο παρελθόν και μένει dormant για χρόνια σε φάση time travel ενεργοποιώντας το warging την κατάλληλη στιγμή, στο παρόν. Αυτή η διαδικασία είναι που μπλοκάρει το μυαλό του Χόντορ έκτοτε και είναι σαν καθυστερημένος. Το σοκ του θανάτου -όπως το κατάλαβα δηλαδή- έχει να κάνει μόνο με την κρίση που παθαίνει και τη φράση που του κόλλησε έκτοτε.  Το ότι στα "οράματα" υπάρχει αλληλεπίδραση με άμεσα αποτελέσματα στην πραγματικότητα το είδαμε και με το σημάδι που αφήνει ο άλλος στο όραμα και παραμένει στο χέρι. Φυσικά χρειάζεται μπόλικο suspension of disbelief αλλά έχει μια "λογική", όση έχουν συνήθως τα time travel και τα μαγικά, πόσο μάλλον ο συνδυασμός τους. 


 

Σχετικά με το δεύτερο

Μπορεί να αρκεί το head start που έχουν ώστε να τους χάσουν τα παγοζόμπι στην απέραντη ύπαιθρο. Και το εκστρατευτικό σώμα των κορακιών κατάφερε να ξεφύγει μετά τη συντριβή τους ενάντια στην ορδή των παγοζόμπι σε εκείνο το λόφο. Βέβαια υπάρχει και το σημάδι αλλά ίσως να μην είναι μόνιμο πρόβλημα. Ιδανικά θα εμφανιστεί κάποιος deus ex machina, κάνας θείος του Μπραν. Ίσως προλάβουν να περάσουν από το Τείχος. Ίσως αυτό σε συνδυασμό με το σημάδι να συντελέσει στην εισβολή των παγοζόμπι στο Westeros.

 

Edited by heiron
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Management

Νομίζω οτι με αυτά που βλέπουμε στις σειρές τα τελευταία χρόνια πρέπει απλά να χαιρόμαστε που δίνονται έστω και τέτοιες εξηγήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χαίρομαι που επιτέλους, επιτέλους, αρχίζουν να συμμαζεύονται τα πράγματα, να δένονται τα νήματα, να εξηγούνται τα ξεκρέμαστα και κυρίως να μειώνονται οι δευτερεύουσες πλοκές: στραμπούληγμα εγκεφαλικών κυττάρων είχαν καταντήσει. Δε με πειράζει όποια κι αν είναι η εξήγηση, αν είναι χορταστική και δείχνει ότι οι συγγραφείς (και οι τρεις) την είχαν σκεφτεί αρκετά νωρίς και την παίδεψαν πριν μας τη δώσουν να τη φάμε. Επίσης κανονικά θα με πείραζε που υπάρχει τόσο πολύ υπερφυσικό στοιχείο σ' αυτό το επεισόδιο, αλλά στα προηγούμενα ως εδώ δεν είχε σχεδόν τίποτα, οπότε οκ.

 

Αυτός ήταν τελικά ο Euron Greyjoy που λέγατε τόσον καιρό πόσο φοβερός και ασήκωτος τύπος είναι; Εμένα μου φάνηκε ξεκάρφωτος και συμφωνώ με τον Theon ότι τόσα χρόνια ήταν χαμένος, πού ξεφυτρώνει τώρα στο άσχετο και ζητάει να κυβερνήσει αγνώστους; Μας έφαγε το κληρονομικό δικαίωμα of kings. Και ο ηθοποιός δε μου φαίνεται τόσο τρομερός σαν εμφάνιση, ξέρωγώ επιβλητικός κλπ. Ζήτω η Yara!

 

Επίσης επιτέλους συμμαζεύτηκε και το θέμα Jorah. Και ακούσαμε και ένα

I love you

σε αυτή τη σειρά.

 

Η Arya ΔΕ με ενδιαφέρει. Καλύτερα να έλειπε αυτό το κομμάτι, μη σας πω.

 

Αααααχ, τον κακομοίρη τον Hodor! Όλα οι παρακατιανοί τα πληρώνουν, θυσιάζονται για να γλιτώσουν οι άρχοντες.

Link to comment
Share on other sites

Όντως αυτό με τους Γκρεητζόηδες υστερούσε σε σχέση με άλλα κομμάτια του επεισοδίου αλλά προτιμώ μέτρια iron islands από μπλιαχ-φτου-κακά dorne. Ίσως έπρεπε να βάλουν λίγο περισσότερο βάθος στον τυπά, τώρα έγιναν όλα βιαστικά και φαίνεται σαν ένας random τυχοδιώκτης*. Ειδικά εκεί που

 

ο κρυφός άσσος στο μανίκι του ήταν η ιδέα να φτιάξει τεράστιο στόλο-wow,πως δεν το είχε σκεφτεί κανείς μέχρι τότε...φαντάζομαι θα έλεγαν όλοι "ας έχουμε μικρό στόλο μωρέ, σιγά"-και να ξελογιάσει τη Ντάνι λες και είναι σίγουρο ότι η άλλη θα δεχτεί. Βασικά αν είναι τόσο εύκολο να φτιαχτεί τεράστιος στόλος σε μερικά ξερονήσια θα ήταν ακόμη πιο εύκολο να φτιαχτεί σε έναν κόλπο με τρία μεγάλα λιμάνια συν την τεράστια ενδοχώρα της ηπείρου οπότε δεν έχει ανάγκη κανένα στόλο βίκινγκ.

 

Τουλάχιστον η όλη διαδικασία εκλογής έχει περισσότερο νόημα από το να παρουσιάζεται πάντα στο φάντασυ ότι υπάρχει αυστηρή σειρά προτεραιότητας για τον τον οποιοδήποτε θρόνο. Αν δούμε το Βυζάντιο ή και τη Ρώμη νωρίτερα πχ είναι σχετικά λίγες οι φορές που ο αυτοκράτορας ήταν πρωτότοκος γιος του προκατόχου του.

 

*Ειδικά αν δεν εμφανιστεί Victarion και ο τύπος συνδυάζει και τους δύο είναι πολύ λίγος. Ο Victarion είναι ο ultimate viking style character.

Link to comment
Share on other sites

 

 

-Μέτρια τα πράγματα για Σάνσα-Τζον Σνόου. Μάλλον ενδιάμεσο γι' αυτά που θα ακολουθήσουν.

-Thumbs-up για το ύποπτο χαμογελάκι του Τόρμουντ προς τη Μπριέν. (Λαλαλα, ροζ συννεφάκια και τα σχετικά)

-Ο Τύριον συνεχίζει και επεκτείνει τις διπλωματίες του. Για να δούμε πού το πάει.

-Αυτό με το όνομα που ακούστηκε όταν ο μάγος έκαιγε τα αποτέτοια του Βάρυς, σας λέει τίποτα; Υπάρχει αναφορά σε βιβλία-σειρά, επειδή δεν θυμάμαι κάτι.

-Χόντορ.

-Ο Τζόρα πήρε σοβαρή εντολή από την κυρά του. Η Σιρίν είχε θεραπευτεί, οπότε κάτι μπορεί να γίνει και γι' αυτόν.

-Αυτή η Άρια πότε θα αρχίσει να γίνεται ενδιαφέρουσα; Όσο badass ήτανε στις πρώτες σεζόν, τόσο αδιάφορη έχει γίνει τώρα.

-Ο Έουρον λίγο ξιπασμένος μού φαίνεται. Έγινε βασιλιάς τάζοντας λαγούς με πετραχήλια και πρώτο του μέλημα ήταν να ξεκληρίσει το φάμιλι. Btw, πότε πρόλαβαν τα αδέρφια και σαλπάρισαν τόσο γρήγορα, με τόσα καράβια, και δεν τους πήρε κανένας χαμπάρι;

-White walkers origin story. Καλά το πήγαν. Μένει μόνο να μάθουμε γιατί στράφηκαν ενάντια στα αφεντικά τους.

-Χόντορ, ξανά. Πολύ όμορφη η εξήγηση με το όνομα. Ίσως η πιο πολυαναμενόμενη στο GoT. Και στάθηκε άξια απέναντι σ' αυτά που αντιπροσωπεύει ο Χόντορ.

-Χύνετε ποτάμια δακρύων για τον Χόντορ, αλλά καμιά κουβέντα για τη θυσία του Σάμερ. Υποκριτές όλοι.

-Και η κατάρα αυτής της σεζόν, να χάνονται αυτοί που ακολουθούμε από την αρχή, καλά κρατεί. Στο τέλος δεν θα αφήσουν κανέναν οι αθεόφοβοι.

 

 

Edited by Mesmer
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

-Χύνετε ποτάμια δακρύων για τον Χόντορ, αλλά καμιά κουβέντα για τη θυσία του Σάμερ. Υποκριτές όλοι.

-Και η κατάρα αυτής της σεζόν, να χάνονται αυτοί που ακολουθούμε από την αρχή, καλά κρατεί. Στο τέλος δεν θα αφήσουν κανέναν οι αθεόφοβοι.

 

 

 

 

 

Ναι, αμάν πια, τι μανία να σκοτώνουν τους λύκους; Από την αρχή της σειράς/βιβλίων. :angry:

Και, ναι, έχει παραγίνει με τους αρχικούς χαρακτήρες.

 

 

 

:( Δεν μ' άρεσε αυτό το επεισόδιο. :angry:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό με τον Varys το έχουν αναφέρει στην 4η σεζόν, εκεί που ο Varys δείχνει στον Τύριον ένα μάγο δεμένο μέσα σε ένα κουτί και του λέει και την ιστορία περί ακρωτηριασμού. Εδώ:

 

https://www.youtube.com/watch?v=NTgiPmG7OLE

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ξερα γιατί μιλάμε μέσα σε σπόιλερ, ενώ όλο το τόπικ είναι ένα τεράστιο σπόιλερ :p

 

 

 

-Χύνετε ποτάμια δακρύων για τον Χόντορ, αλλά καμιά κουβέντα για τη θυσία του Σάμερ. Υποκριτές όλοι.

-Και η κατάρα αυτής της σεζόν, να χάνονται αυτοί που ακολουθούμε από την αρχή, καλά κρατεί. Στο τέλος δεν θα αφήσουν κανέναν οι αθεόφοβοι.

 

 

 

 

 

Ναι, αμάν πια, τι μανία να σκοτώνουν τους λύκους; Από την αρχή της σειράς/βιβλίων. :angry:

Και, ναι, έχει παραγίνει με τους αρχικούς χαρακτήρες.

 

 

 

:( Δεν μ' άρεσε αυτό το επεισόδιο. :angry:

 

Άγγελε, εγώ φώναξα για το λύκο, κυριολεκτικά δηλαδή, ορμούσε και φώναζα "όχι, Σάμερ, όχι", μόνη μου στο σπίτι και για ώρα. Και για το Χόντορ στεναχωρήθηκα, προφανώς και για το Χόντορ, αλλά πιο πολύ για τη μοίρα στην οποία τον καταδίκασε ο Μπραν σε όλη τη ζωή του, παρά για το τέλος του. Αλλά, ρε φίλε, ο Σάμερ πόνεσε πάρα πολύ. Ο Μαλλιαρός ακόμα περισσότερο που πήγε αδικοχαμένος. Γενικά, αυτό το πράγμα με τους λύκους, παρόλο που μάλλον ξέρουμε από την πρώτη στιγμή σχεδόν πως για κάποιον λόγο που δεν τον ξερουμε ακόμα θα μείνει μόνο ο αγαπημένος αλμπίνος, κάθε φορά με καταστρέφει. Και δε θυμάμαι κιόλας τι έχει γίνει με της Άρυας, αν ήτανε πολύ κακό πιθανότατα δεν ήθελα να το θυμάμαι.

 

Όντως αυτό με τους Γκρεητζόηδες υστερούσε σε σχέση με άλλα κομμάτια του επεισοδίου αλλά προτιμώ μέτρια iron islands από μπλιαχ-φτου-κακά dorne. Ίσως έπρεπε να βάλουν λίγο περισσότερο βάθος στον τυπά, τώρα έγιναν όλα βιαστικά και φαίνεται σαν ένας random τυχοδιώκτης*. Ειδικά εκεί που

 

ο κρυφός άσσος στο μανίκι του ήταν η ιδέα να φτιάξει τεράστιο στόλο-wow,πως δεν το είχε σκεφτεί κανείς μέχρι τότε...φαντάζομαι θα έλεγαν όλοι "ας έχουμε μικρό στόλο μωρέ, σιγά"-και να ξελογιάσει τη Ντάνι λες και είναι σίγουρο ότι η άλλη θα δεχτεί. Βασικά αν είναι τόσο εύκολο να φτιαχτεί τεράστιος στόλος σε μερικά ξερονήσια θα ήταν ακόμη πιο εύκολο να φτιαχτεί σε έναν κόλπο με τρία μεγάλα λιμάνια συν την τεράστια ενδοχώρα της ηπείρου οπότε δεν έχει ανάγκη κανένα στόλο βίκινγκ.

 

Τουλάχιστον η όλη διαδικασία εκλογής έχει περισσότερο νόημα από το να παρουσιάζεται πάντα στο φάντασυ ότι υπάρχει αυστηρή σειρά προτεραιότητας για τον τον οποιοδήποτε θρόνο. Αν δούμε το Βυζάντιο ή και τη Ρώμη νωρίτερα πχ είναι σχετικά λίγες οι φορές που ο αυτοκράτορας ήταν πρωτότοκος γιος του προκατόχου του.

 

*Ειδικά αν δεν εμφανιστεί Victarion και ο τύπος συνδυάζει και τους δύο είναι πολύ λίγος. Ο Victarion είναι ο ultimate viking style character.

Κι εμένα αυτά τα νησιά εκεί τα χαμένα μου αρέσανε από πάντα, αλλά αυτό τώρα πραγματικά ήτανε πολύ χαζό. Ειδικά τη στιγμή που εμείς ξέρουμε πως η Ντάνυ μάλλον θα του κάνει κάτι πολύ κακό άμα την εκβιάσει :p Αλλά και χωρίς αυτό, κάνει και όλους τους νησιώτες να φαίνονται χαζοί γαμώτεν. Και να συμπληρώσω σε αυτό που λες για τον κόλπο (και τα δάση της ενδοχώρας προφανώς) ότι πόση ξυλεία παίζει να έχουνε στα βράχια; Όχι μόνο συγκριτικά δηλαδή, αλλά κι από μόνα τους.

Αυτό με τη διαδοχή δε με χαλάει ούτε κι εμένα, ίσα ίσα που η διαδικασία της στέψης ήτανε καταπληκτική.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό με τον Varys το έχουν αναφέρει στην 4η σεζόν, εκεί που ο Varys δείχνει στον Τύριον ένα μάγο δεμένο μέσα σε ένα κουτί και του λέει και την ιστορία περί ακρωτηριασμού. Εδώ:

 

https://www.youtube.com/watch?v=NTgiPmG7OLE

 

Ναι, τη θυμόμουν αυτή τη σκηνή, αλλά δεν θυμόμουν αν αναφέρθηκε κάποιο όνομα. Και τώρα που την ξαναείδα, όντως δεν αναφέρεται.

 

Άγγελε, εγώ φώναξα για το λύκο, κυριολεκτικά δηλαδή, ορμούσε και φώναζα "όχι, Σάμερ, όχι", μόνη μου στο σπίτι και για ώρα.

 

Αυτό με τη διαδοχή δε με χαλάει ούτε κι εμένα, ίσα ίσα που η διαδικασία της στέψης ήτανε καταπληκτική.

 

Εννοείται ότι το είπα χαριτολογώντας αυτό για τον λύκο. :) Είμαι σίγουρος ότι τους πόνεσε όλους.

 

Λίγο κλισέ αυτό που θα πω, αλλά στο βιβλίο ήταν πολύ πιο εντυπωσιακή η στέψη. Κυρίως επειδή είχε κι άλλες αποκαλύψεις.

Link to comment
Share on other sites

Της Arya δεν έχει πεθάνει ο λύκος, είναι απλά χαμένος και κάπου διάβασα ότι υπάρχουν (ή θα υπάρξουν) κεφάλαια γραμμένα από τη δική της ογ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και μάλιστα οι Ironislandιώτες ξύλα δεν μπορούνε ούτε να εισάγουν ούτε να εκμεταλλευτούν ηπειρωτικά δάση όπως τα έχουν κάνει με τους γείτονες. 

 

Ξανάβλεπα τη σκηνή για manly tears και συνειδητοποίησα κάτι που παρεξήγησα με μια πρώτη ματιά. My bad: 

Το ξωτικό πάει να μαχαιρώσει τον Άλλο παίρνει τα @@ του ενώ θα έπρεπε να έχει το κατάλληλο όπλο περισσότερο από τον καθένα κι αμέσως μετά η Μίρα πετάει το δόρυ και τον ξεκάνει. Είπα αρχικά τι ηλίθιο γράψιμο και #d&dsuck ξέρω γω. ΑΛΛΑ αν ο Γκόντζος ήταν  τελικά παρατήρησα ότι το μαχαίρι από οψιδιανό απλούστατα δεν μπόρεσε να διαπεράσει την πανοπλία ενώ η Μίρα σημάδεψε στο λαιμό. Στην Ισπανία έχουν στείλει μαθητευόμενους και στο Βορρά πάνε οι ίδιοι και σκηνοθετούν, τι στο καλό;


 

Kαι κάτι ακόμη:

Έχουν καταντήσει ανέκδοτο οι πολλοί θάνατοι του Sean Bean και μάλιστα σε μεγάλα genre franchises και για τον τίμιο Max που πέθανε μεταξύ άλλων σε Exorcist, Flash Gordon, Conan, Dune, Ghostbusters, Judge Dredd, Star Wars δεν λένε τίποτα.

Edited by heiron
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το επεισόδιο ήταν από τα καλύτερα όντως. 

Μου άρεσε όπως εξελίχθηκαν οι πλοκές και όσα μάθαμε.

Καλή η προέλευση των White Walkers αν και τώρα πρέπει να μας πουν και γιατί πλέον στράφηκαν εναντίον των πάντων. Οι μπαλίτσες εκείνες πολύ χρήσιμες, αρπαζουν αμέσως και καίνε κόσμο. Ελπίζω να μην χάθηκε το μυστικό τους με το χαμό των παιδιών του δάσους.

Μέχρι αυτό το επεισόδιο η σειρά είχε και το ρεκόρ να έχει στο καστ έναν από τους πιο γηραιούς ενεργούς ηθοποιούς ( αν όχι τον γηραιότερο) καθώς ο Max Von Sydow, είναι 87 ετών, κρίμα που τελείωσε ο ρόλος του.

Η σκηνή της στέψης στα νησιά μου άρεσε αν και δεν είναι πολύ πρακτική έτσι και το παρακάνει ο τύπος που τον στέφει ο βασιλιάς θα πάει αντί για το θρόνο στο νεκροκρέβατο! Το πως πήρε το θρόνο άλλο πράγμα, ήταν αδύναμη η σκηνή, και μάλιστα τη στιγμή που οι άλλοι επευφημούσαν ήδη τη βασίλισσα. Προφανώς είχε ήδη πάρει κάποιους με το μέρος του και έτσι τα αδέρφια με τους πιστούς τους αναγκάστηκαν να την κάνουν, ελπίζω να δούμε περισσότερα επί του θέματος.

Ο στόλος τους προφανώς δεν ήταν μικρός, εδώ τόσα πλοία πήραν τα αδέρφια φεύγοντας, αλλά προφανώς ήταν όσος χρειαζόταν για επιδρομές (όπως έκαναν και στην πραγματικότητα οι Βίκινγκς) αλλά ο άλλος τρέφει αυταπάτες μεγαλείου μόλις φτιάξει πιο μεγάλο στόλο, τον βλέπω τροφή για δράκους.

Κάτι που έχω ίσως ξαναπεί αλλά το θυμήθηκα με τα νησιά, ο Μάρτιν έχει κάνει ευρύτατη χρήση της μεσαιωνικής ιστορίας της Αγγλίας και των γύρω περιοχών. Ας πούμε τις Εβρίδες τις κυβερνούσαν οι Βίκινγκς μέχρι και τα τέλη του 13ου αιώνα και συνήθιζαν τις επιδρομές στα γύρω παράλια, τα νησιά ονομάζονταν τότε από πολλές πηγές Σιδηραί Νήσοι.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Game of Thrones (2011-2017, 2019)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..