Jump to content

Avatar (2009)


Eric Draven
 Share

Recommended Posts

Εντάξει, την είδα κι εγώ τη Ποκαχόντας... (μισό λεπτό να ακονίσω το φτυάρι)

 

Ευτυχώς που τα εισιτήρια ήταν δώρο. Πάντως πήγα κρατώντας μικρό καλάθι (μέγεθος δαχτυλήθρας) και ούτε αυτό δεν κατάφερα να γεμίσω.

 

Το σενάριο: Αμάν Βαγγελίστρα μου! Τα πρώτα 1735 κλισέ τα αντιμετώπισα με την αρμόζουσα ψυχραιμία και αξιοπρέπεια. Από το 1736ο και μετά,ξεσπούσα σε υστερικά χάχανα. Δεν άντεξα η γυναίκα!

 

Ο πλανήτης: Κοιτάξτε να δείτε, τί βιολογικό κόλλημα έφαγα. α) Πως γίνεται σε έναν πλανήτη η πανίδα να διαθέτει έξι άκρα και τα ανθρωποειδή τέσσερα; Δε βρέθηκε εκεί κά'νας Δαρβίνος να τους εξηγήσει πέντε πράγματα; β) Πως γίνεται ρε σεις τελικά, όντα με κόκκινο αίμα να έχουν μπλε δέρμα;

Ναι, ΤΟΣΟ ψείρα είμαι.

 

Τα εφέ: συμπαθητικούλικα. Θα ήθελα να το δω τρισδιάστατο, αλλά στην πόλη μας δεν έχει τέτοια αίθουσα.

 

Τα κλισέ πέφτουν σα χαλάζι. Έλεος. Ο πολιτισμένος που τα καταφέρνει καλύτερα από τους ντόπιους και γίνεται αρχηγός τους και τσιμπάει και την κόρη του φύλαρχου (σύνδρομο Πωλ-Μουαντίμπ).

Η αμερικανιά του "καλή η οικολογία και ο ανιμισμός, αλλά σε τελική μόνο τα όπλα μας σώζουν.

Δεν γίνεται φυσικά, να τα γράψω όλα!

 

Τί με άρεσε:

- Που μας έδειξαν το τρέιλερ του Σέρλοκ Χολμς.

- Που μετά γυρίσαμε με τα πόδια μέσα από πυκνότατη, υπέροχη χιονόπτωση.

- Το μπλε συλφίδιο!wub.gif Ήταν θεσπέσιο! Ειδικά το ότι

 

εκείνη ήταν που καθάρισε τον κακό, αντί να κάθεται πατικωμένη απ' το κτήνος και να περιμένει τον γκόμενο. Και επίσης εκεί που θρηνεί τον πατέρα της, βγάζει εντελώς αυθεντικό πόνο. Εκείνη η άναρθρη κραυγή! Καμμιά σχέση με χαριτωμένο χολυγουντιανό κλαψ-σνιφ και παρηγοριά στην αγκαλιά του ήρωος. Η μόνη σκηνή που με άγγιξε.

 

 

Δηλαδή, σε μια ταινία δυόμιση ωρών, δε βρήκα πάνω από πέντε λεπτά που ν' αξίζουν...

 

Αυτό το έπος κατακτά επάξια τη δεύτερη θέση στο τοπ τεν των ταινιών που αποτελούνται αποκλειστικά από κλισέ. (Νο 1 εξακολουθεί να είναι το Dirty Dancing)

Edited by Nova
Typo
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 230
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Διγέλαδος

    21

  • DinoHajiyorgi

    18

  • Eric Draven

    19

  • dolph

    21

Οκ, Κelaino αισθάνομαι άνετα να σου απονείμω τον τίτλο του Superior Geek, μιας από τις σημαντικότερες διακρίσεις του σάιτ μας.

 

Ο τίτλος σου απονείμεται για την εξερετική ψειρότητα με την οποία αντιμετώπισες το Αvatar και τον τελείως επιστημονικό τρόπο με τον οποίο το 'έσφαξες'.

 

Αμφιβάλω αν ο Μέγας Σέλντον θα μπορούσε να τα καταφέρει καλύτερα...

 

Εύγε!

 

ΥΓ: δυστυχώς ο τίτλος δε συνοδεύεται από κάποιο χρηματικό ποσό, αλλά δε νομίζω πως κάποιος geek θέλει χρήματα για να είναι geek.

Σωστά;

Edited by Nova
typo
Link to comment
Share on other sites

AVATAR 3D - Village Park στου Ρέντη την Πέμπτη στις 10.30... και BFI London IMAX, Charlie Chaplin Walk, ... την Κυριακή....

Μετά θα έχω την πρέπουσα ενημέρωση για να κάνω σχόλιο συνεπές με τον εαυτό του και την τρέχουσα αντίληψη για την κοινή λογική. Οχι πρίν.:tease:

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, την είδα κι εγώ τη Ποκαχόντας... (μισό λεπτό να ακονίσω το φτυάρι)

 

Ευτυχώς που τα εισιτήρια ήταν δώρο. Πάντως πήγα κρατώντας μικρό καλάθι (μέγεθος δαχτυλήθρας) και ούτε αυτό δεν κατάφερα να γεμίσω.

 

Το σενάριο

Ο πλανήτης

Τα εφέ:

Τα κλισέ

Τί με άρεσε:

- Το μπλε συλφίδιο!wub.gif

Δηλαδή, σε μια ταινία δυόμιση ωρών, δε βρήκα πάνω από πέντε λεπτά που ν' αξίζουν...

 

Αν τα έλεγε έτσι και ο Anime τότε θα τον παραδεχόμουν... Η διαφορά; Ο ένας την είδε και μπόρεσε να συγκεκριμενοποιήσει τα προβλήματα, αλλά και να βρει κάποιες καλές στιγμές (εστώ και λίγες)

 

Αχ να πατούσαμε και εμείς στο χιόνι μετά. Αυτό με τα 4 και 6 άκρα, ούτε καν που το πρόσεξα με τα τόσα 3D εφέ.

Edited by twocows
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη δηλαδή, αλλά ο anime_overlord δεν είπε κάτι κακό, είπε τη γνώμη που έχει σχηματίσει για την ταινία με βάση τα όσα διάβασε και αν σκοπεύει να τη δει ή όχι. Λέει κάπου ότι το thread είναι "Review Only" και το έχασα??? Νομίζω ότι η προκατάληψη εναντίον ορισμένων ατόμων στο forum (δικαιολογημένη ή μη) θολώνει τα νερά πολύ συχνά τελευταία.

Link to comment
Share on other sites

Οκ, Κelaino αισθάνομαι άνετα να σου απονείμω τον τίτλο του Superior Geek, μιας από τις σημαντικότερες διακρίσεις του σάιτ μας.

 

Ο τίτλος σου απονείμεται για την εξερετική ψειρότητα με την οποία αντιμετώπισες το Αvatar και τον τελείως επιστημονικό τρόπο με τον οποίο το 'έσφαξες'.

 

Αμφιβάλω αν ο Μέγας Σέλντον θα μπορούσε να τα καταφέρει καλύτερα...

 

Εύγε!

 

ΥΓ: δυστυχώς ο τίτλος δε συνοδεύεται από κάποιο χρηματικό ποσό, αλλά δε νομίζω πως κάποιος geek θέλει χρήματα για να είναι geek.

Σωστά;

 

Όου, θενκ γιου! Ιτ γουός εν όνορ τζαστ του μπι νομινέιτιντ... Δατ γουός κουάιτ ανεξπέκτιντ.. Άι χέβεν'τ πριπέαρντ ε σπιτς...

 

 

Πέραν τούτου, τώρα: Το να δηλώσει κάποιος πως μια ταινία δεν τον κάνει αίσθηση να πάει να τη δει, δεν αποτελεί φυσιολογικό κομμάτι της συζήτησης για την ταινία;

Edited by KELAINO
Link to comment
Share on other sites

Το Avatar Εχει πολύ περισσότερα "Λάθη" απο αυτά που αναφέρθηκαν εδώ.. αλλα σε αυτά θα αναφερθώ όταν τα δώ στην οθόνη.

 

ακολουθεί απάντηση σε προηγούμενες τοποθετήσεις και σχόλια που μπορεί και να είναι spam... γι αυτό εσωκλείονται σε spoiler...

 

 

Οσο αφορά στο να δηλώσει κανείς ό,τι θέλει, είναι πασιφανές ότι οχι μόνο μπορεί να είναι φυσιολογικό κομμάτι της συζήτησης, αλλα μια ολόκληρη καινούργια συζήτηση καθεαυτού.

Φυσικά εξαρτάται απο την αντοχή των συζητητών στο να αναλύουν απόψεις που κάποιοι κάπου άκουσαν, ή φαντάστηκαν, ή τους επιβάλει ο εμπεδωμένος μηδενισμός κάποιου εκ των συμμετεχόντων.

 

Θέλω να πώ ότι όταν σχολιάζεις κάτι για το οποίο δεν έχεις εμπειρία, μπορείς να κρίνεις μόνο την έλλειψη της τελευταίας και οχι το ιδιο το αντικείμενο. Αυτό φυσικά δεν σου απαγορεύει να σχολιάσεις όπως δεν απαγορεύει και στους συνομιλητές σου να σε κρίνουν για το σχολιασμό σου.

 

Όπως κι αν έχει, Λογικά fallacies δεν είναι μέρος αυτού που προσωπικά θα αποκαλούσα συζήτηση ή σχολιασμό ή κριτική ή διαπίστωση. Η ανατροφή μου απαγορεύει να χρησιμοποιήσω δημόσια τη λέξη που θα χαρακτήριζε κάτι τέτοιο.

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι μεγάλο ευτύχημα για την γενιά μας τελικά ότι δεν υπήρχε το Internet όταν βγήκε το Star Wars. Φαντάζομαι τους μισούς να μαλώνουνε με τους άλλους μισούς για το αν ο Λούκας "έκλεψε" την ιστορία από τον Κουροσάβα, για το αν το σενάριο με τους καλούς επαναστάτες και την κακή Αυτοκρατορία είναι κλισέ, για το πώς είναι δυνατόν να επιζεί ένα υδρόβιο τέρας στο σύστημα σκουπιδιών του Death Star, για το αν υπάρχουν εκρήξεις στο διάστημα και άλλα πολλά και ανατριχιάζω... :tongue: Τελικά όλη αυτή η υπερανάλυση κάνει πολύ κακό (όπως φάνηκε και με το καινούργιο Star Trek). Μετά από 90 χρόνια ύπαρξης του κινηματογράφου είναι λογικό οι πετυχημένες και προσοδοφόρες συνταγές να επαναλαμβάνονται γιατί πολύ απλά, αυτές είναι που θέλουμε να βλέπουμε! ΟΚ, μια στις τόσες μας αρέσει και η απόλυτη μαυρίλα του Se7en αλλά κατά βάθος όλοι θέλουμε να δούμε τον ήρωα να νικάει υπό αντίξοες συνθήκες, να κερδίζει και την μορφονιά, τους κακούς να κατατροπώνονται κλπ. Δεν περίμενα να δω σινεμά επιπέδου Φον Τρίερ όταν πήγα να δω το Avatar, περίμενα να "χαθώ" σε έναν εξωγήινο πλανήτη για 3 ώρες κι αυτό η ταινία το κατάφερε και με το παραπάνω :)

Link to comment
Share on other sites

Είναι μεγάλο ευτύχημα για την γενιά μας τελικά ότι δεν υπήρχε το Internet όταν βγήκε το Star Wars. Φαντάζομαι τους μισούς να μαλώνουνε με τους άλλους μισούς για το αν ο Λούκας "έκλεψε" την ιστορία από τον Κουροσάβα, για το αν το σενάριο με τους καλούς επαναστάτες και την κακή Αυτοκρατορία είναι κλισέ, για το πώς είναι δυνατόν να επιζεί ένα υδρόβιο τέρας στο σύστημα σκουπιδιών του Death Star, για το αν υπάρχουν εκρήξεις στο διάστημα και άλλα πολλά και ανατριχιάζω... :tongue: Τελικά όλη αυτή η υπερανάλυση κάνει πολύ κακό (όπως φάνηκε και με το καινούργιο Star Trek). Μετά από 90 χρόνια ύπαρξης του κινηματογράφου είναι λογικό οι πετυχημένες και προσοδοφόρες συνταγές να επαναλαμβάνονται γιατί πολύ απλά, αυτές είναι που θέλουμε να βλέπουμε! ΟΚ, μια στις τόσες μας αρέσει και η απόλυτη μαυρίλα του Se7en αλλά κατά βάθος όλοι θέλουμε να δούμε τον ήρωα να νικάει υπό αντίξοες συνθήκες, να κερδίζει και την μορφονιά, τους κακούς να κατατροπώνονται κλπ. Δεν περίμενα να δω σινεμά επιπέδου Φον Τρίερ όταν πήγα να δω το Avatar, περίμενα να "χαθώ" σε έναν εξωγήινο πλανήτη για 3 ώρες κι αυτό η ταινία το κατάφερε και με το παραπάνω :)

 

:clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:

Link to comment
Share on other sites

Είναι μεγάλο ευτύχημα για την γενιά μας τελικά ότι δεν υπήρχε το Internet όταν βγήκε το Star Wars. Φαντάζομαι τους μισούς να μαλώνουνε με τους άλλους μισούς για το αν ο Λούκας "έκλεψε" την ιστορία από τον Κουροσάβα, για το αν το σενάριο με τους καλούς επαναστάτες και την κακή Αυτοκρατορία είναι κλισέ, για το πώς είναι δυνατόν να επιζεί ένα υδρόβιο τέρας στο σύστημα σκουπιδιών του Death Star, για το αν υπάρχουν εκρήξεις στο διάστημα και άλλα πολλά και ανατριχιάζω... :tongue: Τελικά όλη αυτή η υπερανάλυση κάνει πολύ κακό (όπως φάνηκε και με το καινούργιο Star Trek).

 

Δεν νομίζω ότι έχεις δίκιο. Το θέμα δεν είναι αν υπήρχε Internet ή όχι, δηλαδή τι διαφορά έχει αν διαφωνείς με τους 10 φίλους σου ή με τους 50 συμ-φορουμίτες σου;; Είμαι σίγουρος ότι θα έγινε και τότε υπερ-ανάλυση χωρίς νετ, ΕΚΤΟΣ και αν δεν έγινε λόγω εποχής/νοοτροπίας.

 

Στο θέμας μας τώρα, θα προσπαθήσω κι εγώ να το δω σε 3Δ. Δεν πιστεύω ότι θα αξίζει να χάσω το χρόνο μου σε οποιαδήποτε άλλη μορφή (2Δ σινεμά, dvd), από όσα διάβασα....

 

 

ΥΓ: Κι εγώ για το Σταρ-Τρεκ (το καινούριο) έχω ρίξει άπειρες ... ... συμφωνίες ότι ήταν Α-Θ-Λ-Ι-Ο.... (αλλά αυτά τα λέμε και στο σχετικό thread :) )

Link to comment
Share on other sites

Είναι μεγάλο ευτύχημα για την γενιά μας τελικά ότι δεν υπήρχε το Internet όταν βγήκε το Star Wars. Φαντάζομαι τους μισούς να μαλώνουνε με τους άλλους μισούς για το αν ο Λούκας "έκλεψε" την ιστορία από τον Κουροσάβα, για το αν το σενάριο με τους καλούς επαναστάτες και την κακή Αυτοκρατορία είναι κλισέ, για το πώς είναι δυνατόν να επιζεί ένα υδρόβιο τέρας στο σύστημα σκουπιδιών του Death Star, για το αν υπάρχουν εκρήξεις στο διάστημα και άλλα πολλά και ανατριχιάζω... :tongue: Τελικά όλη αυτή η υπερανάλυση κάνει πολύ κακό (όπως φάνηκε και με το καινούργιο Star Trek). Μετά από 90 χρόνια ύπαρξης του κινηματογράφου είναι λογικό οι πετυχημένες και προσοδοφόρες συνταγές να επαναλαμβάνονται γιατί πολύ απλά, αυτές είναι που θέλουμε να βλέπουμε! ΟΚ, μια στις τόσες μας αρέσει και η απόλυτη μαυρίλα του Se7en αλλά κατά βάθος όλοι θέλουμε να δούμε τον ήρωα να νικάει υπό αντίξοες συνθήκες, να κερδίζει και την μορφονιά, τους κακούς να κατατροπώνονται κλπ. Δεν περίμενα να δω σινεμά επιπέδου Φον Τρίερ όταν πήγα να δω το Avatar, περίμενα να "χαθώ" σε έναν εξωγήινο πλανήτη για 3 ώρες κι αυτό η ταινία το κατάφερε και με το παραπάνω :)

 

Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα. :thmbup::thmbup::thmbup:

Link to comment
Share on other sites

Είναι μεγάλο ευτύχημα για την γενιά μας τελικά ότι δεν υπήρχε το Internet όταν βγήκε το Star Wars. Φαντάζομαι τους μισούς να μαλώνουνε με τους άλλους μισούς για το αν ο Λούκας "έκλεψε" την ιστορία από τον Κουροσάβα, για το αν το σενάριο με τους καλούς επαναστάτες και την κακή Αυτοκρατορία είναι κλισέ, για το πώς είναι δυνατόν να επιζεί ένα υδρόβιο τέρας στο σύστημα σκουπιδιών του Death Star, για το αν υπάρχουν εκρήξεις στο διάστημα και άλλα πολλά και ανατριχιάζω... tongue.gif Τελικά όλη αυτή η υπερανάλυση κάνει πολύ κακό (όπως φάνηκε και με το καινούργιο Star Trek). Μετά από 90 χρόνια ύπαρξης του κινηματογράφου είναι λογικό οι πετυχημένες και προσοδοφόρες συνταγές να επαναλαμβάνονται γιατί πολύ απλά, αυτές είναι που θέλουμε να βλέπουμε! ΟΚ, μια στις τόσες μας αρέσει και η απόλυτη μαυρίλα του Se7en αλλά κατά βάθος όλοι θέλουμε να δούμε τον ήρωα να νικάει υπό αντίξοες συνθήκες, να κερδίζει και την μορφονιά, τους κακούς να κατατροπώνονται κλπ. Δεν περίμενα να δω σινεμά επιπέδου Φον Τρίερ όταν πήγα να δω το Avatar, περίμενα να "χαθώ" σε έναν εξωγήινο πλανήτη για 3 ώρες κι αυτό η ταινία το κατάφερε και με το παραπάνω smile.gif

 

 

Ελλάχιστα αλλάξανε στο πέρασμα του χρόνου

ίδια κουβέντα γίνονταν και τότε, όπως τώρα.

Τότε γινότανε στην πάμπ, τώρα στο ιντερνέτι.

Και η μισή απόλαυση, σα βλέπεις μια ταινία

είναι να κάθεσαι μετά να την ξεκοκκαλίζεις,

πόσα ποδάρια είχε το γκνου, πόσα φτερά η σκνίπα

και πόσο ειν' λειτουργική η μύτη του εξωγήινου.

Τσατίστηκα απύθμενα, το Άβαταρ σαν είδα.

Και 'γω θα γούσταρα πολύ τρεις ώρες να περάσω

σε κάποιο κόσμο εξωτικό, σε θαυμαστό πλανήτη.

Μα δε μ΄αφήσαν τα κλισέ, με χάλασαν τη φάση

έτσι πως πέφτανε βροχή, τό'να καπάκι στ΄άλλο

Γιατί να πρέπει να δεχτώ πως κάθε μια ταινία

για θά'χει περιεχόμενο, για θά'χει μόνο λούστρο;

Χάθηκε νά'χει και τα δυο; Αφού μπορούν, γαμώτο...

 

I see you, τελοσπάντων...

Link to comment
Share on other sites

Ελλάχιστα αλλάξανε στο πέρασμα του χρόνου

ίδια κουβέντα γίνονταν και τότε, όπως τώρα.

Τότε γινότανε στην πάμπ, τώρα στο ιντερνέτι.

Και η μισή απόλαυση, σα βλέπεις μια ταινία

είναι να κάθεσαι μετά να την ξεκοκκαλίζεις,

πόσα ποδάρια είχε το γκνου, πόσα φτερά η σκνίπα

και πόσο ειν' λειτουργική η μύτη του εξωγήινου.

Τσατίστηκα απύθμενα, το Άβαταρ σαν είδα.

Και 'γω θα γούσταρα πολύ τρεις ώρες να περάσω

σε κάποιο κόσμο εξωτικό, σε θαυμαστό πλανήτη.

Μα δε μ΄αφήσαν τα κλισέ, με χάλασαν τη φάση

έτσι πως πέφτανε βροχή, τό'να καπάκι στ΄άλλο

Γιατί να πρέπει να δεχτώ πως κάθε μια ταινία

για θά'χει περιεχόμενο, για θά'χει μόνο λούστρο;

Χάθηκε νά'χει και τα δυο; Αφού μπορούν, γαμώτο...

 

I see you, τελοσπάντων...

 

Αυτό όμως ήταν το ζουμί της ταινίας, ότι προσωπικά ξέχασα οτιδήποτε σχέση έχει με την επιστήμη. Δεν με ενδιέφερε αν ήταν εφικτό ή όχι αυτό που έβλεπα, με έπεισε ως είκόνα, με έκανε να ξεχαστώ... Και αυτό είναι ένα από τα πράγματα που ζητάω σε μία ταινία. Δεν είχε μόνο λούστρο για μένα, είχε και άλλα καλά σημεία, για τα οποία έχω μιλήσει.

Link to comment
Share on other sites

Ok, σχετικά με το να εκφέρεις γνώμη πριν δεις μια ταινία, αυτό είναι θεμιτό. Κανένας δεν μπορεί να σου απαγορεύσει να πεις: δε ξέρω το Άβαταρ δε μου γεμίζει το μάτι για τους α, β, γ, λόγους, τι να πω δεν το έχω δει, αλλά δεν με προδιαθέτει θετικά.

Αλλά αν ξεκινήσεις κάπως έτσι:

Χωρίς να την έχω δει (και δε πρόκειται αν δεν βγει σε ντιβιντί) μπορώ να πω ότι για εμένα το σενάριο και οι χαρακτήρες είναι το ψαχνό ενώ τα γραφικά και ο ήχος η γαρνιτούρα. Σίγουρα η γεύση και η εμφάνιση παίζουνε τεράστιο ρόλο στο πόσο θα απολαύσεις το φαγητό σου. Αν είναι όμως να σου κάτσει άσχημα στο στομάχι, τότε δε το σώζει τίποτα. Οι μπάμιες σίγουρα είναι απαίσιες σε σχέση με ένα τσιζμπεργκερ αλλά τι προσφέρει το ένα, τι προσφέρει το άλλο; Και φυσικά παίζει ρόλο και το πως το μαγειρεύεις. Με καλό "μαγείρεμα της συνταγής" μπορεί και το απλό να γίνει ωραίο. Και τελικά είναι και τα γούστα του θεατή/φαγά που ανάλογα με το τι του αρέσει, οι εντυπώσεις διαφέρουν.

 

Με πιο απλά λόγια, η ταινία είναι όπως την παρουσιάζουν όλοι ένα Κινγκ Σάιζ Μπέργκερ με ομπρελίτσες και μικρά πυροτεχνήματα τοποθετημένα πάνω του. Εντυπωσιακό, νόστιμο και χορταστικό αλλά σου φέρνει τσίρλα.

...Εκτώς κι αν έχεις γερό στομάχι οπότε δε χαμπαριάζεις από τίποτα.

Είναι σαν εκείνα τα τάκλιν στο ποδόσφαιρο που ο αμυντικός παίρνει φόρα από τα σαράντα μέτρα, φτάνει τον επιθετικό και παίρνει μαζί του πόδια, χέρια, κεφάλι (και ότι άλλο προλάβει), μαζί και την μπάλα. Μετά παίρνει την κίτρινη ή την κόκκινη, σηκώνεται όρθιος -ενώ ο επιθετικός σφαδάζει στο έδαφος- και κάνει πως δεν φταίει σε τίποτα, εκείνος την μπάλα πήρε!

 

Όσο για τις επιστημονικές ασυνέπειες σε ένα έργο, αυτό είναι καθαρά θέμα γούστου. Πριν από μερικά χρόνια και εγώ δεν τις ανεχόμουνα και αρκούσαν μερικές, για να μου χαλάσουν όλη την εικόνα ενός έργου. Τα τελευταία χρόνια αυτό δε συμβαίνει, έχω γίνει λίγο περισσότερο σκληρόπετσος. Χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν τις μετράω, αλλά τις ανέχομαι, μέχρι σε ένα σημείο.

 

Για να δούμε: μπλε εξωγήινοι. Χμμμ, μπορεί ο ήλιος τους να είναι μπλε και να έχουν κάποια χρωστική στο δέρμα, για να αντανακλούν την υπεριώδη ακτινοβολία, αλλά αυτό σημαίνει πως το άστρο τους θα είναι κλάσης O, B ή A, που δυστυχώς όμως έχουν ένα μέγιστο χρόνο ζωής τα 4 δις χρόνια (και αυτό τα Α, τα λιγότερο μπλε), και μου φαίνεται λίγος χρόνος για να εξελιχθεί ζωή πάνω σε αυτόν τον πλανήτη. Όχι αδύνατο, αλλά δύσκολο. Θα μπορούσε να έχει 'γονιμοποιηθεί' ο πλανήτης από κάποια άλλη μορφή ζωής (από κάποιον άλλο πλανήτη) και για αυτό το λόγο, η βιολογία αυτού του πλανήτη να είχε ένα μεγάλο πλεονέκτημα και να μίκρυνε τον χρόνο για να ανπτυχθεί μια τόσο σύνθετη χλωρίδα και πανίδα, χμμ... Τελικά το άστρο του πλανήτη τους είναι μπλε;

(Ελπίζω να έγινα κατανοητός γιατί οι Superior Geeks και οι Uber Geeks χαλιούνται από κάτι τέτοια.)

 

Οκ, με χαλάει λίγο όλο αυτό, αλλά μάλλον όχι τόσο πολύ ώστε να στείλω με μιας όλη τη ταινία, στο πυρ το εξώτερο. Φυσικά αυτό είναι και θέμα γούστου: άλλοι το θεωρούν απαράδεκτο και άλλοι, ούτε που το προσέχουν. Ίσως να μπορούσαμε να δημιουργήσουμε μια γέφυρα κατανόησης και να πλησιάσουμε o ένας....

 

Μα καλά τι μ...... γράφω;

Απάνω, φαγωθείτε, σκοτωθείτε και γράψτε σεντόνια, μετά από σεντόνια.

May the best win!

:starwars:

Edited by Nova
Link to comment
Share on other sites

Για μένα το πιο αστείο κλισέ ήταν όταν προσπαθούσανε να ζουμάρουνε στην εικόνα μιας κάμερας που κατέγραφε τον ***. Ειδικά όταν ο *** είπε "Enhance it", ξεσπάσαμε στα γέλια εγώ και η παρέα μου (ενώ όλοι άλλοι δεν το καταλαβαίνανε το αστείο..) Και ο λόγος είναι αυτό το βίντεο, enjoy:

Edited by twocows
Link to comment
Share on other sites

Τοντώνη,μήπως είσαι ο κλώνος του Χατζιτζορζτ?Well said παντως.

 

Χαχα, εντάξει μωρέ, κυρίως είναι θέμα απαιτήσεων και δεν διστάζω να παραδεχτώ ότι από τον κινηματογράφο έχω λιγότερες απαιτήσεις από ένα βιβλίο. Γιατί το βιβλίο απευθύνεται κυρίως στο μυαλό μου και την φαντασία μου ώστε να δημιουργήσω τις εικόνες του ενώ ο κινηματογράφος απευθύνεται στα μάτια και τα αυτιά μου κατά κύριο λόγο. Αν αυτά μένουν ικανοποιημένα από αυτό που βλέπουν και ακούν, τότε ένα καλό σενάριο είναι απλά bonus, το κερασάκι στη τούρτα. Αν μου αρέσει ως concept το εξωγήινο τερατάκι που βλέπω μπροστά μου δεν θα κάτσω να αναρωτηθώ ποιά ήταν η εξέλιξή του κι αν ταιριάζει με το περιβάλλον του κλπ. Άλλοι πάλι έχουν μεγαλύτερες απαιτήσεις, υποκειμενικό είναι αυτό. Εγώ προτιμώ να αντιμετωπίζω τον κινηματογράφο πρωτίστως ως παραμύθι, με την καλή έννοια του όρου.

 

Κι έτσι κι αλλιώς στην συγκεκριμένη ταινία δεν είναι η ιστόρια αυτό στο οποίο θα έπρεπε να επικεντρωνόμαστε, αλλά η τεχνολογία. Ποιός θυμάται την υπόθεση του "The Jazz Singer"; Κανείς, αλλά όλοι όσοι ασχολούνται με τον κινηματογράφο ξέρουν ότι ήταν η πρώτη ταινία με ομιλία. Έτσι και τώρα, μετά το Avatar τα πάντα είναι πιθανά. Και τα "εργαλεία" του Avatar θα τα χρησιμοποιήσουν και καλύτεροι καλλιτέχνες και σεναριογράφοι από τον Cameron οπότε θα δούμε ακόμα καλύτερες και πιο ολοκληρωμένες ταινίες. Στη χειρότερη περίπτωση, το Avatar είναι ένα χορταστικό demo για το τι θα δουν τα μάτια μας τα επόμενα 20 χρόνια...

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος μου πρότεινε να δω το "μετέωρο βήμα του Χολαργού" με εφέ και σκηνοθεσία αλα Avatar.... Θα μου ερχόταν αποπληξία... φυσικά το ίδιο θα συνέβαινε αν κάποιος μου πρότεινε το αντίστροφο.

Link to comment
Share on other sites

Είχε δίκιο η μαμά μου, καλύτερα να σε βγει το μάτι...

 

Ρε, κι εγώ θέλω να παραμυθιαστώ στο σινεμά, όπως όλος ο κόσμος! Έχω όλη την καλή θέληση να καταπιώ υπερβολές, τερατολογίες, χ αριθμό άκρων και ψ αριθμό αποχρώσεων δέρματος, αβυσσαλέα κενά λογικής, ό,τι νά'ναι, για το τριπάκι της ταινίας. Και συνήθως γίνεται, δεν έχω παράλογες απαιτήσεις, μα το Δία!

 

Αλλά το σενάριο της συγκεκριμένης ήταν τόσο αφάνταστα κακό, που η ταινία δε λειτούργησε. Ο εγκέφαλος δεν μπόρεσε να χαλαρώσει και να αφήσει τις αισθήσεις να απολαύσουν, οπότε αναγκαστικά (τι να έκανα δυόμιση ώρες;) μετρούσα τα πλοκάμια των δεινόσαυρων.

 

Και σκεφτόμουν! Δυόμιση ώρες, αντί να απολαμβάνω θέαμα, σκεφτόμουν! Γιατί είχα γκαγκανιάσει από τα απανωτά κλισέ! Μα συμπονέστε με, επιτέλους!!

 

Είχα πάει με την κόρη να δούμε τα "αυτοκίνητα". Επέζησα κι από κει, αλλά μόλις και μετά βίας.

Μετά όταν παραπονιόμουν σε μια φίλη με είπε "έλα μωρέ και συ, παιδικό είναι, τί περιμένεις; Το όνομα του ρόδου;"

Περιμένω ένα στοιχειώδες επίπεδο, διάολε.

Και μετά βγαίνει ένα "Ρατατούιγ" κι ένα "γουόλι" που και παιδικά είναι και ασύλληπτα καταπληκτικές ταινίες, και κει με πιάνει το παράπονο. Γιατί; αφού μπορούν!

 

Γιατί να μας σερβίρουν κάθε χαζοσενάριο της κακιάς ώρας και, κυρίως, γιατί εμείς να το δεχόμαστε μ'ένα "έλα μωρέ, παραμύθι είναι";

Ή όπως έλεγε (πάλι) η μαμά μου για κάθε σεναριακή τρύπα "ε, και πως θα γίνει το έργο;"

 

Δε λέω να καταργηθούν διαμιάς όλα τα αρχέτυπα (παραμύθι κάνουμε)!

Δε λέω να πάρουνε τον Προυστ για σεναριογράφο (ένα όνομα, λέμε τώρα)!

Αλλά και να μην είναι πια τόσο για τα μπάζα..

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλάω για την σκηνοθεσία αλλά για τα κινηματογραφικά εργαλεία. Όπως κάποτε ήταν το χρώμα ή ο ήχος, όταν πρωτοχρησιμοποιήθηκαν. Ή ακόμα και τα CGI γραφικά, είναι πολλές οι ταινίες που τα χρησιμοποιούν χωρίς να ανήκουν στην κατηγορία ΕΦ. Εφέ δεν είναι μόνο τα διαστημόπλοια και τα τέρατα αλλά και η χρήση του υπολογιστή για να σβήσεις κάποιες ρυτίδες από το πρόσωπο του πρωταγωνιστή πχ ή για να αλλάξει ελαφρά το χρώμα του ουρανού. Ο "Μονομάχος" είναι ιστορική περιπέτεια αλλά χρησιμοποίησε την ψηφιακή τεχνολογία για να αναπαραστήσει την Ρώμη και το Κολοσσαίο. Ο Κάμερον χρησιμοποίησε αυτή την τεχνολογία για να δημιουργήσει μπλε εξωγήινους, ο Αγγελόπουλος μπορεί να την χρησιμοποιήσει για κάτι άλλο, πχ να δημιουργήσει ένα ψηφιακό αντίγραφο του μακαρίτη Κατράκη για να πρωταγωνιστησει στην επόμενη ταινία του (αυτό είμαι σίγουρος ότι θα το δουμε σε κάποια χρόνια, την δημιουργία δηλαδή ψηφιακών ηθοποιών). Το σίγουρο είναι ότι το 3D και οι ψηφιακοί χαρακτήρες ήρθαν για να μείνουν.

Edited by Tauntaun13
Link to comment
Share on other sites

Αλλά και να μην είναι πια τόσο για τα μπάζα..

 

Δεν σου άρεσε. Το εμπέδωσα.

 

Εμένα μου άρεσε. 40 χρόνια βλέπω τα πάντα στο σινεμά, είμαι επαγγελματίας σεναριογράφος, τα κλισέ δεν με ενόχλησαν και το απόλαυσα. Αν γκαγκάνιασες από το πρώτο δεκάλεπτο, μετά...τρεις ώρες ταινία τι ελπίδες να είχε μαζί σου; Επιλογή σου όμως.

 

Αλλά KELAINO, sorry, μπήκες στη λίστα μου. Νομίζεις πως θα το άφηνα να περάσει; Δεν θα το συζητήσουμε άλλο εδώ, δεν πρέπει, έθιξες όμως μία από τις αγαπημένες μου ταινίες, το Dirty Dancing. Η "μαύρη" λίστα! :angry:

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλάω για την σκηνοθεσία αλλά για τα κινηματογραφικά εργαλεία. Όπως κάποτε ήταν το χρώμα ή ο ήχος, όταν πρωτοχρησιμοποιήθηκαν. Ή ακόμα και τα CGI γραφικά, είναι πολλές οι ταινίες που τα χρησιμοποιούν χωρίς να ανήκουν στην κατηγορία ΕΦ. Εφέ δεν είναι μόνο τα διαστημόπλοια και τα τέρατα αλλά και η χρήση του υπολογιστή για να σβήσεις κάποιες ρυτίδες από το πρόσωπο του πρωταγωνιστή πχ ή για να αλλάξει ελαφρά το χρώμα του ουρανού. Ο "Μονομάχος" είναι ιστορική περιπέτεια αλλά χρησιμοποίησε την ψηφιακή τεχνολογία για να αναπαραστήσει την Ρώμη και το Κολοσσαίο. Ο Κάμερον χρησιμοποίησε αυτή την τεχνολογία για να δημιουργήσει μπλε εξωγήινους, ο Αγγελόπουλος μπορεί να την χρησιμοποιήσει για κάτι άλλο. Το σίγουρο είναι ότι το 3D και οι ψηφιακοί χαρακτήρες ήρθαν για να μείνουν.

 

 

και πολύ καλά θα κάνουν, αλλά δεν θα είναι πάρα πολύ καλύτερα να έχουν κι ένα σενάριο της προκοπής από πίσω;

κι αυτό εργαλείο δεν είναι; Αν κάποιος απ΄όλους τους παράγοντες μιας ταινίας χωλαίνει απελπιστικά, δε ρίχνει όλο μαζί το αποτέλεσμα στο βόρβορο;

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου άρεσε. Το εμπέδωσα.

 

Αλλά KELAINO, sorry, μπήκες στη λίστα μου. Νομίζεις πως θα το άφηνα να περάσει; Δεν θα το συζητήσουμε άλλο εδώ, δεν πρέπει, έθιξες όμως μία από τις αγαπημένες μου ταινίες, το Dirty Dancing. Η "μαύρη" λίστα! mad.gif

 

 

mf_surrender.gif mf_surrender.gif mf_surrender.gif mf_surrender.gif

 

Σκέψου το πνεύμα των ημερών!!!

 

(αν υπάρχει κάτι που να μισώ περισσότερο από τα κλισέ, αυτό είναι οι λίστες..)

Link to comment
Share on other sites

και πολύ καλά θα κάνουν, αλλά δεν θα είναι πάρα πολύ καλύτερα να έχουν κι ένα σενάριο της προκοπής από πίσω;

 

 

Για την συγκεκριμένη ταινία όχι, δεν ήταν το κυρίαρχο στοιχείο. Το αν θα πετύχαινε η οπτική παρουσίαση ήταν το μεγάλο στοίχημα. Μπορεί να είχε το φοβερό σενάριο, αν όμως τα εφέ δεν δούλευαν και δεν σε έκαναν να πιστεύεις πως ότι βλέπεις μπροστά σου είναι αληθινό και δεν σε έβαζαν μέσα στον κόσμο θα ήταν αποτυχία ως προς τον σκοπό για τον οποίο γυρίστηκε. Από την επόμενη ταινία που θα χρησιμοποίησει αυτή την τεχνολογία ή από τις συνέχειες του Avatar (και ο ίδιος ο Cameron παραδέχεται ότι στις υπόλοιπες ταινίες θα ρίξουν περισσότερο βάρος στην ιστορία αφού πλέον ξέρουν τι μπορούν να επιτύχουν οπτικά) ναι, θα είμαι πιο απαιτητικός.Τεσπα, το όλο θέμα είναι σχετικό με το suspension of disbelief, εγώ έχω μάλλον περισσότερο από τον μέσο όρο, για αυτό είπα ότι είναι υποκειμενικό το όλο θέμα γύρω από το σενάριο. ^_^

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Avatar (2009)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..