Jump to content

Avatar (2009)


Eric Draven
 Share

Recommended Posts

Επιτέλους το είδα κι εγώ! Ότι και να πω θα ήταν λίγο! Απλά υπέροχο, καταπληκτικό κλπ κλπ.

Θα μου πείτε ότι το σενάριο μπορεί να γινόταν και καλύτερο, ότι μπορεί να είχε κάποια κλισέ, ότι αν το ψάχναμε το θέμα μπορεί να βρίσκαμε κάποια επιστημονικά λάθη... Ε και; Εμένα προσωπικά δεν με ενδιαφέρουν όλα αυτά. Αυτό που με ενδιαφέρει πάντα σε μια ταινία είναι η αίσθηση που μου αφήνει... αυτά που νοιώθω βλέποντας την και αυτά που μπορεί να νοιώθω την επόμενη μέρα. Για την ακρίβεια το βασικότερο κριτήριο για μένα είναι η αίσθηση της επόμενης μέρας. Και η συγκεκριμένη ταινία με έκανε να την σκέφτομαι και σήμερα και να θέλω να την ξαναδώ, οπότε αυτό είναι πολύ σημαντικό για μένα. Τώρα... αν είχε μερικά κλισέ... δεν με νοιάζει στην συγκεκριμένη περίπτωση. Μπορεί σε κάποια άλλη ταινία να με ενοχλούσαν κάποια από αυτά αλλά το συνολικό αποτέλεσμα ήταν τόσο καλό που με έκανε να τα προσπεράσω χωρίς να με χαλάσουν καθόλου. Ακόμη και τις στιγμές που ήξερα τι θα συμβεί μετά, ήθελα να το δω να συμβαίνει... πως να το κάνουμε... γιατί πρέπει παντού να υπάρχει μια ανατροπή;

Αυτά! Χμμμ... μόνο εμένα μου έβγαλε η ταινία και ένα δεύτερο επίπεδο, οικολογικού περιεχομένου, με το δέντρο της ζωής που συνδέει όλα τα πλάσματα της φύσης μεταξύ τους, αλλά και με τους προγόνους τους και καθορίζει νομοτελειακά την λειτουργία του σύμπαντος; :huh: (εντάξει... μπορεί να το έγραψε και κάποιος άλλο αυτό και να μην το είδα... μπορεί επίσης να μην υπάρχει και κανένα δεύτερο επίπεδο και να τα βγάζω όλα από το μυαλό μου!)

 

 

 

...κι άλλο ένα που συνειδητά το απώθησα (το παρολίγον 'γαλλικό' φιλί της Νιάβιας με τον νέο...)

 

Χμμμ... Να πάω δηλαδή να ευχαριστήσω το ηλίθιο ζευγάρι που καθόταν στις διπλανές θέσεις και δεν με άφησαν να δω τη σκηνή γιατί αποφάσισαν να γυρίσουν εκείνη τη στιγμή στη θέση τους... Ομολογώ βέβαια ότι για μια στιγμή σκέφτηκα να δώσω μια κλοτσιά στο γνωστό σημείο του ηλίθιου την ώρα που περνούσε από μπροστά μου αλλά μετά σκέφτηκα ότι με τις φωνές του μπορεί να μου χάλαγε την υπόλοιπη ταινία οπότε την γλύτωσε. :angry:

 

ΥΓ. Ας πυροβολήσει κάποιος όλους αυτούς που όταν πηγαίνουν στο σινεμά νομίζουν ότι βρίσκονται στο σπίτι τους και μπορούν να πηγαινοέρχονται όποτε θέλουν, να μου κλοτσούν το κάθισμα και να σχολιάζουν τις σκηνές σε όλη την διάρκεια της ταινίας!

ΥΓ1. Μερικές φορές μου λείπουν πραγματικά οι παλιές καλές εποχές που με ένα εισιτήριο μπορούσες να μείνεις στην αίθουσα και να δεις και την επόμενη παράσταση...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 230
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Διγέλαδος

    21

  • DinoHajiyorgi

    18

  • Eric Draven

    19

  • dolph

    21

Αρχίσαμε και με τα χαζοεφαρμογούλες που είναι βασισμένες στο Avatar: Avatarize Yourself (ανεβάστε φωτογραφία και φτιάξτε το δικό σας μπλε avatar)

Edited by twocows
Link to comment
Share on other sites

Αυτά! Χμμμ... μόνο εμένα μου έβγαλε η ταινία και ένα δεύτερο επίπεδο, οικολογικού περιεχομένου, με το δέντρο της ζωής που συνδέει όλα τα πλάσματα της φύσης μεταξύ τους, αλλά και με τους προγόνους τους και καθορίζει νομοτελειακά την λειτουργία του σύμπαντος; huh.gif (εντάξει... μπορεί να το έγραψε και κάποιος άλλο αυτό και να μην το είδα... μπορεί επίσης να μην υπάρχει και κανένα δεύτερο επίπεδο και να τα βγάζω όλα από το μυαλό μου!)

 

Bασικά΄, μάλλον αυτό ήταν το βασικό μήνυμα της ταινίας γενικώς και αναφέρθηκε. Ήταν πολύ ξεκάθαρο, κι είχε αρκετά κλισέ επίσης...αλλά ασχέτως...μια χαρά γλυκό το μήνυμα :)

 

Χμμμ... Να πάω δηλαδή να ευχαριστήσω το ηλίθιο ζευγάρι που καθόταν στις διπλανές θέσεις και δεν με άφησαν να δω τη σκηνή γιατί αποφάσισαν να γυρίσουν εκείνη τη στιγμή στη θέση τους... Ομολογώ βέβαια ότι για μια στιγμή σκέφτηκα να δώσω μια κλοτσιά στο γνωστό σημείο του ηλίθιου την ώρα που περνούσε από μπροστά μου αλλά μετά σκέφτηκα ότι με τις φωνές του μπορεί να μου χάλαγε την υπόλοιπη ταινία οπότε την γλύτωσε. mad.gif

 

lol! Ναι, να τους ευχαριστήσεις μάλλον! laugh.gif

Link to comment
Share on other sites

Bασικά΄, μάλλον αυτό ήταν το βασικό μήνυμα της ταινίας γενικώς και αναφέρθηκε. Ήταν πολύ ξεκάθαρο, κι είχε αρκετά κλισέ επίσης...αλλά ασχέτως...μια χαρά γλυκό το μήνυμα :)

 

 

 

lol! Ναι, να τους ευχαριστήσεις μάλλον! laugh.gif

Εντάξει... διάβασα όλα τα προηγούμενα μηνύματα αλλά τα περισσότερα τα διάβασα στο γρήγορο και μετά αναρωτιόμουν γιατί δεν το ανέφερε κανείς...:blush: και... φυσικά και είχε κλισέ! Το 99% (άντε να το κάνω 95% γιατί με το νέο έτος αποφάσισα να γίνω καλός άνθρωπος) των ταινιών του Χόλιγουντ έχουν κλισέ αλλά τις βλέπουμε και θα συνεχίσουμε να τις βλέπουμε.

 

Χμμμ... αφού το λες θα ψάξω να βρω το ζευγάρι που καθόταν δίπλα μου και να τους ζητήσω να πηγαίνουμε μαζί στο σινεμά για να μου καταστρέφουν τις ερωτικές στιγμές... ένα φιλί είχε ολόκληρη η ταινία και δεν το είδα! Αν και τώρα που το σκέφτομαι υπήρχε μια σκηνή προς το τέλος που ήταν πολύ πιο ερωτική...

 

Άσχετο... είπα να κάνω μια επανάληψη στην ταινία στο σπίτι μου με τον γνωστό τρόπο αλλά... χάλιαααα... αίσχοοος... μην το προσπαθήσετε. Καμία σχέση δεν έχει αυτό το πράγμα με αυτό που είδα στο σινεμά.

Edited by asxeth
Link to comment
Share on other sites

Άσχετο... είπα να κάνω μια επανάληψη στην ταινία στο σπίτι μου με τον γνωστό τρόπο αλλά... χάλιαααα... αίσχοοος... μην το προσπαθήσετε. Καμία σχέση δεν έχει αυτό το πράγμα με αυτό που είδα στο σινεμά.

 

Eγώ, δυστυχώς μόνο έτσι το είδα...και ζηλεύω αφόρητα!!! Αλλά, κάνω την καρδιά μου πέτρα, και σαν καλή φαντασού, 'το βλέπω' με την φαντασία μου σε 3D. cold.gif

 

Ναι, ξέρω...αλλά μη μου χαλάσετε το όνειρο! holiday.gif

Link to comment
Share on other sites

To είδα κ γω. Απολαυστικότατο έργο. Αξίζει με χίλια. Ένα πραγματικό υπερθέαμα Χολλυγουντιανό, παραμυθιάρικο.

Και, τελικά, οι αρχικές μου ενστάσεις περί των εφέ του που τείνουν λίγο προς κινούμενα σχέδια, εξανεμίζονται. Όπως ήταν, ήταν τέλειο. Ενέτεινε την μαγεία του κόσμου και τη φανταχτερότητα του αποτελέσματος.

Πραγματικά, κρίμα που δεν το είδα 3D.

Edited by Sileon
Link to comment
Share on other sites

ποπο εγινε φλειμ και δε τρόλαρα φτου :p

 

λοιπον τα δικά μου 2 σεντς:

 

η Ταινία ήταν εντυπωσικότατη,το 3δ αξιοπρεπεστατο ( αν και γενικα εχω την αισθηση οτι ειχε πολλα σημεια που ηταν φλάτ αλλα η δραση δε σε αφηνε να το πολυ αντιληφθείς) και γενικα ηταν μια πολυ ψυχαγωγική εμπιρεία ( επισεις τα γυαλια ηταν πλαστικα και καλής ποιώτητας και δεν ενοχλουσαν, ακομα και αν τα φοραγα πανω απο τα δικα μου κατι που το ψιλοετρεμα γιατι αν δε μου καθοντουσαν καλα ... @@ 3Δ θα εβλεμα 2.5 ωρες....

 

το πριν και το μετά λόγω εορτών με χαλασε λιγο ( κοσμος parking χαμος κτλ.... )

 

τωρα επιστρεφοντας στη ταινια μπορω να πω οτι ειχε και τα μελανα της σημεια και μπορω να πω οτι τα ειχε κυρίως γιατι οι δημιουργοι - σκηνοθετες ειχαν φανταστει σκηνές που θελαν για να αναδείξουν τη τεχνολογια 3Δ και επρεπε να τις κανει accomodate το σενάριο, επίσεις ηταν ΠΟΛΥ αμερικανιά, ειδικα εκει κατα το τέλος, και δε μου αρεσε και το ξορκισμα της τρομοφοβιας εκει με τα fight terror with terror ktl ...

 

αυτο βεβαια δεν την εκανε λιγοτερο "μαγευτικη" σαν εμπειρία, αλωστε υπαρχουν ταινίες οπως πχ η τροια που απλα ξερεις οτι δε θα τις δεις για το σενάριο αλλα για να ψυχαγωγηθεις και να περασει ευχαριστα η ωρα σου απολαμβάνοντας ενα οπτικο υπερθεαμα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά 1 δισσεκατομύριο εισπράξεις το Αβαταρ μέχρι στιγμής! Έγινε η ταινία με τις περισσότερες εισπράξεις ever! (Η 1η είναι πάλι του Καμερον, το 'Τιτανικός)

 

post-1610-126264901922_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχω τους ενδοιασμούς μου γι αυτή την ταινία (δηλώνω εξ αρχής ότι δεν έχω άποψη, καθώς δεν την έχω δει) και δέκα σελίδες αντιδικιών μ' έχουν αποθαρρύνει και ψήσει ισάξια.

 

Γενικά, δεν είμαι φαν της ΕΦ. Επιπλέον, δεν μ' αρέσει ο Κάμερον, πλην του Τερμινέιτορ κι αυτό, φαντάζομαι, γιατί ήμουν πιτσιρίκα όταν το είδα. Γενικά, μου δίνει την εντύπωση ότι, σαν σκηνοθέτης, επικεντρώνεται περισσότερο στα εφφέ και λιγότερο στην ουσία. Θα του δώσω το μπόνους ότι πιστεύει στην δουλειά του και δίνει και την ψυχή του ακόμα σ' ό,τι κάνει, απλά σε μένα το αποτέλεσμα αυτής της δουλειάς δεν αρέσει. Καθαρά προσωπικό γούστο.

 

Απ' την άλλη, τρεις άνθρωποι των οποίων την γνώμη και γούστο έχω πολύ ψηλά, ενθουσιάστηκαν μ' αυτή την ταινία κι αυτό με ψήνει. Απ' την άλλη, ανήκω στην κατηγορία ανθρώπων που θέλουν σε μια ταινία να ταυτίζονται με το σενάριο και τους χαρακτήρες, όχι με τα σκηνικά, οπότε κάποια σχόλια περί κλισέ (και περί Ποκαχόντας που μου γυρνάει τ' άντερα) με αποθαρρύνουν τα μέγιστα. Δεν θέλω να δω μια ακόμα "αμερικανιά". Ξενερώνω και μόνο στην ιδέα πως ο πρωταγωνιστής είναι αμερικάνος πρώην πεζοναύτης. Και σίγουρα δεν θέλω να δω μια ταινία ούσα αρνητικά προκατειλλημένη απεναντί της.

 

Ψήνομαι, όμως, με το 3D. Η μόνη άλλη ταινία που είχα δει σε 3D ήταν το Nightmare before Christmas και το είχα απολαύσει όσο δεν παίρνει (και χωρίς 3D το λάτρευα, όμως, οπότε δεν αποτελεί κριτήριο :Ρ) Δεν ξέρω αν τελικά θα πάω να το δω. Δεν έχω ξεπεράσει ακόμα το σύνδρομο Lord of the Rings που είδα ολοζώντανη την Μέση Γη που ονειρεύτηκε ο Τόλκιν, αλλά ήθελα να σκοτώσω αυτούς που βίασαν και βεβήλωσαν το βιβλίο και τους χαρακτήρες με τις αμερικανιές και τις αυθαιρεσίες τους.

 

Still under consideration...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά 1 δισσεκατομύριο εισπράξεις το Αβαταρ μέχρι στιγμής! Έγινε η ταινία με τις περισσότερες εισπράξεις ever! (Η 1η είναι πάλι του Καμερον, το 'Τιτανικός)

Ναι αλλά ο Τιτανικός τα έκανε γενικά, αυτό εδώ τα έκανε μόλις στο πρώτο δεκαήμερο ;)

Link to comment
Share on other sites

Ειχα ξεκινήσει να γράφω ένα review για το Avatar, ανέβασα το πρώτο μέρος και ήμουν έτοιμος να ανεβάσω και το δεύτερο. τελικά δεν θα το κάνω. Σε όσους ήθελα, είπα αυτά που είχα να πω δια ζωσης.

Αλλα Sonya.. σου προτείνω ανεπιφύλακτα και δημοσίως να το δεις.

Link to comment
Share on other sites

Το είδα και γώ. Πήγα επιφυλακτικά, έτοιμος να ξενερώσω ανά πάσα στιγμή και λε το ζωνάρι λυμένο. Μαζί μου ήρθε η κοπέλα μου και ο καλύτερός μου φίλος, αμφοτεροι έχθρικοί απέναντι σε οτιδήποτε έχει να κάνει με Ε.Φ/Φ κλπ κλπ

 

Βάλαμε τα γυαλιά και χαθήκαμε.

 

Ναι, είναι τίγκα στην κλισεδούρα.

 

Ναι, δεν νομίζω οτι χωρίς τα 3d θα άξιζε το ίδιο.

 

Δεν με νοιάζει όμως, δεν μου καίγεται καρφί. Ταξιδέψαμε, ονειρευτήκαμε, μαγευτήκαμε και οι 3.

 

Αυτό έφτανε.

 

Σε όσους έχουν επιφυλάξεις, get over it, δείτε το μόνο και μόνο για την εμπειρία. Δεν θα χάσετε...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Still under consideration...

Καλά, εκεί που κέρδισες τον σεβασμό μου...

 

Δεν σου έχει πει κανείς πόσο Fantasy είναι αυτή η ταινία;

Link to comment
Share on other sites

Είδα επιτέλους και εγώ το Avatar σε 3D.

 

Καταπληκτική εμπειρία (βλέπεται λέω εμπειρία και όχι ταινία).

Ναι είχε κάποια κλισέ, ναι το σενάριο ήταν γνωστό και αναμενόμενο, ναι ....ναι ....ναι ....ναι.... ΑΛΛΑ δεν έχει σημασία. Οταν ξεκινήσει η ταινία και πας για πρώτη φορά ταξίδι στην Πανδώρα τα ξεχνάς όλα. Ταξιδεύεις, ονειρεύεσαι, πετάς........ Συμπάσχεις με τα πλάσματα του πλανήτη.....

 

Τι θέλω να πω: Οτι η ταινία είχε κάποια πράγματα που δεν θα αρέσουν αλλά πιστεύω οτι καλύπτονται χαλάρά απο τις 2,5 ώρες θεάματος και πανέμορφων εικόνων (σε συνδιασμό με την μουσική).

Τώρα αν μετά απο 2,5 ώρες μιας τέτοιας προβολής το πρώτο πράγμα που σου έρχεται στο μυαλό είναι η κλισεδούρα ατάκα που είπε κάποια στιγμή ο πρωταγωνιστής, τι να πω? Δεν το κόβω να ευχαριστέσαι ποτέ ταινία (τουλάχιστον Αμερικάνικου κινηματογράφου).

 

 

Μετά απο την προβολή δεν μίλησα καθόλου. Με ρώτησαν πως μου φάνηκε. Είπα ένα καλή και αυτό ήταν.Δεν ήθελα να σχολιάσω να πω λεπτομέρειες τι με ενόχλησε,τι μου άρεσε και τέτοια. Στον δρόμο για την επιστροφή, με την μηχανή ,όλο έβλεπα την Πανδώρα. Γύρισα αργά στον σπίτι(είδα προβολή των 12:00 και δεν ήθελα ούτε να ανοίξω υπολογιστή ούτε τηλεόραση ούτε ακόμα και να διαβάσω ένα βιβλίο πριν κοιμηθώ). Ηθελα να κρατήσω την εικόνα "καθαρή"

 

 

Πίστευω οτι κανείς δεν θα χάσει με το ωα την δει. Ούτε θα κλάψει τα λεφτά του. Είναι μια πολύ ωραία εμπειρία και να την ζήσεται τώρα που προλαβαίνετε σε 3D. ΜΗΝ την δει κανείς σε οθόνη υπολογιστή. Εγκλημα

Link to comment
Share on other sites

Σόνυα, μην το βασανίζεις πολύ, απλά πήγαινε δες την και ό,τι προκύψει! Εμείς εδώ την είδαμε χθες, Tetartos, Solonor, Nova και η αφεντιά μου. Μας άρεσε, άλλους πολύ, άλλους αρκετά. Προσωπικά την απόλαυσα δεόντως και τη συνιστώ χωρίς επιφυλάξεις.

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΝ την δει κανείς σε οθόνη υπολογιστή. Εγκλημα

 

Όντως, μην το κάνετε, αλλά κι εγώ που το έκανα (λόγω ανωτέρας βίας, γιατί ή θα το έβλεπα έτσι, ή καθόλου!) δεν το μετανιώνω... Παραμένει πανέμορφη η Πανδώρα και σε 2D! :)

Link to comment
Share on other sites

Ok, έκλεισα εισητήριο και μάλιστα για αύριο και μάλιστα για την Vmax και μάλιστα 3D.

 

Κανονίστε όσα καθάρματα με ψήσατε (διαβολοσπόκ, Μάρτιν, Μιχάλη, Σταμάτη), αν δε μ' αρέσει θα με κεράσετε μια μπύρα. Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΙΑ ΜΠΥΡΑ. :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Αναμένω την άγια ώρα που θα μπεις εδώ και θα στάζει το στόμα σου μέλι, και θα σ'έχει πιάσει γλωσσοδιάρροια από τον ενθουσιασμό!!!tease.gif

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, είδα και εγώ την ταινία.

 

Καλή ήταν, για αρχή. Το σενάριο, αφελές, αλλά είχε το αποτέλεσμα που ήθελε ο σκηνοθέτης. Δεν ήταν σίγουρα από τα έργα που θα μείνουν στην ιστορία του κινηματογράφου για οτιδήποτε άλλο από την τεχνολογία 3d. Προσωπικά, μέχρι σε ένα σημείο είχα βαρεθεί και κοιτούσα το ρολόι μου, αλλά ευτυχώς αυτό κράτησε μόνο κανένα μισάωρο, στο τέλος της πρώτης ώρας, μετά η φλυαρία σταμάτησε και έγινε συναρπαστικό. Αφελές, προβλέψιμο, αλλά συναρπαστικό.

 

Η τεχνολογία 3d ήταν καταπληκτική και από μόνη της έφτανε για να δεις το έργο. Ήταν λίγο κουραστική στην αρχή, αλλά μετά τη συνήθιζες και είναι ο μοναδικός λόγος για τον οποίο αξίζει ο κόπος να τρέξεται να δείτε το έργο. Όχι πως δε θα μπορείτε να το δείτε και στον υπολογιστή ή στην τηλεόραση με τα κατάλληλα γυαλιά, αλλά για την ώρα δεν είναι εύκολο να βρείτε τα καινούργια γυαλιά.

 

Αυτό που με ενθουσίασε περισσότερο και μ' έκανε να μου τρέχουν τα σάλια, ήταν και μόνο η σκέψη πως μια μέρα θα μπορούσαν να δουλέψουν πολλά έργα για να έχουμε το Matrix και το Blade Runner σε 3d.

 

Τώρα για επιστημονικές τρύπες, αφήστε καλύτερα έχει πολλά. Τουλάχιστον λίγα είναι τα χτυπητά και αυτά που βρήκα ενοχλητικά. Αν το περάσω από ακτινογραφία θα βρω πολλά, αλλά ευτυχώς δεν ήταν ουτε Independence Day, ούτε Αρμαγεδδώνας, που βγάζαν το μάτι και προσβάλλαν το θεατή.

 

Ας πούμε πως του τα συγχωρώ.

 

Κεντρική Ιδέα: αξίζει τα 12 ευρώ του, θα άξιζε και περισσότερα, αλλά μόνο και μόνο γιατί είναι το πρώτο. Αν είχε βγει κάποιο άλλο πιο πριν και αυτό ήταν το δεύτερο ή το τρίτο, θα σας έλεγα αφήστε το καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνώ σε όλα με το Nova (άλλωστε είδαμε την ταινία δίπλα-δίπλα!)

Ήταν πολύ καλή ταινία, χορταστική, ωραίες εικόνες, ωραίο (κλασικό) δίδαγμα και απίθανη η τεχνολογία 3D (αν και τα παιδιά είπαν ότι δεν ήταν το "πρώτο" βλ. Beowulf)

 

Θέλω να εστιάσω όμως λίγο στα στραβά. Εμένα με ενόχλησαν απευθείας μερικές τρύπες στην επιστημονικοφάνεια, όπως

το πότε κοιμόταν ο πρωταγωνιστής, το ότι οι Navi ήταν διπλάσια ψηλοί, διπλάσια αδύνατοι και διπλάσια ευκίνητοι (δεν πάνε πακέτο αυτά στην εμβιομηχανική), το ότι δεν υπήρχε lag στη σύνδεση ανθρώπων-avatars κλπ

. Είμαι σίγουρος ότι έχει κι άλλα - δεν ψάχνω να τα βρω αλλά αυτά έπεσαν μπροστά μου.

 

Η πλοκή ήταν προβλέψιμη, ιδίως σε ορισμένα σημεία π.χ.

η αναγέννηση του πρωταγωνιστή, η συμμετοχή των θηρίων στην τελική επίθεση, το ότι θα ερωτευόταν την πρωταγωνίστρια κλπ κλπ

 

 

Επίσης, καταλαβαίνω γιατί άρεσε η ταινία στον Martin, αφού ερμηνεύει με νευροεπιστημονικό τρόπο κάποια φαινόμενα πνευματικότητας των ανθρώπων.

 

Τέλος, οφείλω να πω ότι υπάρχει μια αηδιαστικά απαράδεκτη και ανήθικη πλευρά του project Avatar που είναι πολύ καλά κρυμμένη στην ταινία, δηλαδή το ότι

τα Avatars είναι πλάσματα με εγκέφαλο ικανό να φιλοξενήσει συνείδηση κι όμως τους στερείται αυτή η ικανότητα, με άλλα λόγια "σκοτώνονται" οι συνειδήσεις τους, για να μπορούν να είναι κενά δοχεία και να ακολουθούν τις εντολές των ονειροβατών

 

 

Πέρα από τα αρνητικά μου σχόλια, θέλω να τονίσω ότι συνολικά μου άρεσε η ταινία και την έχω προτείνει σε όλους τους φίλους και γνωστούς. Αν μη τι άλλο, πιστεύω ότι θα είναι μια ταινία ορόσημο, ισάξια ως σημείο αναφοράς με τον Τιτανικό και το Matrix.

Link to comment
Share on other sites

Τέλος, οφείλω να πω ότι υπάρχει μια αηδιαστικά απαράδεκτη και ανήθικη πλευρά του project Avatar που είναι πολύ καλά κρυμμένη στην ταινία, δηλαδή το ότι

Το σπόιλερ που ακολουθεί αυτό εδώ το συμπέρανες ή υπάρχει κάπου μέσα στην ταινία? :dazzled:

Γιατί εγώ εξαρχής, αλλά και τώρα ακόμα το είχα αντιληφθεί τελείως διαφορετικά...

Link to comment
Share on other sites

Το σπόιλερ που ακολουθεί αυτό εδώ το συμπέρανες ή υπάρχει κάπου μέσα στην ταινία? :dazzled:

Γιατί εγώ εξαρχής, αλλά και τώρα ακόμα το είχα αντιληφθεί τελείως διαφορετικά...

Sorry, Κιάρα, αν σου χαλάω κάτι :( Στο συμπέρασμα κατέληξα με βάση τα εξής δεδομένα:

τα avatar δημιουργήθηκαν από τη διασταύρωση δύο ανθρωπόμορφων, των ανθρώπων και των Navi. Όπως, λοιπόν, από τη διασταύρωση αλόγων και γαϊδουριών, το μουλάρι που προκύπτει μοιάζει στα αρχικά είδη, έτσι και το avatar έχει πλήρες νευρικό σύστημα, ικανό για κάθε κινητική και αισθητική λειτουργία - άρα και την αυτόνομη σκέψη.

Εξάλλου, με τη μεταφορά της συνείδησης του ήρωα αποδεικνύεται ότι ο εγκέφαλος του avatar είναι πολύ πολύπλοκος, τουλάχιστον όσο και ο ανθρώπινος, αφού είναι ικανός να φιλοξενήσει τη συνείδηση ενός ανθρώπου. Επομένως είχε μια συνείδηση δική του, που εκδιώχθηκε/καταπιέστηκε, ώστε να μπορεί να αποτελεί σώμα χωρίς πνεύμα

 

 

Μερικές ξεκάθαρες ενδείξεις για αυτό στην ταινία είναι το γεγονός ότι

τα Avatars μεγάλωναν κατά τη διάρκεια του ταξιδιού, άρα δεν "κατασκευάστηκαν" ακριβώς όπως είναι αλλά "καλλιεργήθηκαν", δηλαδή το υβριδικό DNA τους εμφυτεύθηκε σε μια τεχνητή μήτρα (ο διάφανος σωλήνας), όπως περίπου εμφυτεύονται σήμερα τα γονιμοποιημένα ωάρια στη φυσική μήτρα των γυναικών που κάνουν τεχνητή γονιμοποίηση.

Μια άλλη _φοβερή_ σκηνή είναι στην αρχή της ταινίας όταν ο πρωταγωνιστής βλέπει για πρώτη φορά το avatar του, το οποίο φαίνεται σα να κοιμάται και να βλέπει όνειρα(!) και να κάνει μικρές κινήσεις μέσα στο γυάλινο σωλήνα του...

 

 

Δεν ξέρω σε ποιο βαθμό αυτό έγινε επίτηδες αλλά ταιριάζει με την σύγχρονη ιδέα/τάση να

καλλιεργούμε ιστούς, όργανα και (γιατί όχι) κλωνοποιημένους διδύμους μας, που θα τους έχουμε μονίμως σε suspended animation, ώστε να θερίζουμε (harvest) τα όργανά τους σε περίπτωση που χρειαζόμαστε μέλη για μεταμόσχευση.

Και μη μου πείτε ότι δεν έχετε διαβάσει καναδυό βιβλία ΕΦ που να περιγράφουν την ιδέα αυτή... :(

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που μπήκαν τα μαχαίρια πάλι στα θηκάρια τους, ας κάνω κι εγώ την κριτική μου σ' αυτή την ταινία... Θα ξεκινήσω απ' τα θετικά:

 

α) η φωτογραφία ήταν απίστευτη. Τα χρώματα έμοιαζαν να έχουν βγει απ' τα 70ς κι όπου και να κοιτούσα, κάτι αιχμαλώτιζε το μάτι μου ευχάριστα

β) η Πανδώρα ήταν πανέμορφη σαν τόπος, σαν χλωρίδα/πανίδα και γενικότερη φιλοσοφία

γ) η ιδέα για την ταινία ήταν επίσης πάρα πολύ καλή

δ) η σκηνοθεσία ήταν επίσης αξιολογότατη

ε) τα εφφέ, με ελάχιστες εξαιρέσεις, ικανοποιητικότατα

στ) το 3D έδινε μια άλλη διάσταση, αν και με κούρασε σε κάποιες στιγμές.

 

Και τώρα που τελείωσα με τα θετικά, ας βγάλω τον κάφρο από μέσα μου.

 

α) το σενάριο ήταν από ανύπαρκτο έως απαράδεκτο, με δεδομένη μια τόσο καλή ιδέα. Την οικολογία και την αναγκαιότητα για την διατήρηση του οικοσυστήματος την περνάει τόσο τραγικά επιδερμικά που ήταν για πολλές σφαλιάρες και φέρνει στο προσκήνιο τον μετανοημένο τέως πεζοναύτη και την μπλε Ποκαχόντας. Είναι σενάριο για μικρά παιδιά το οποίο χαλαρά θα μπορούσε να φέρει την υπογραφή του Ντίσνεϋ αν δεν έπεφταν μερικά κεφάλια και μπουμ μπουμ. Δεν είμαι σε θέση να κρίνω την επιστημονικότητα του σεναρίου και κατά πόσο αυτά που γίνονταν έχουν βάση, αλλά ο κινηματογράφος θα πληρώνει για πολλά χρόνια ακόμα την συμπεριφορά των αμερικάνων στους ινδιάνους. Επίσης, ήταν προβλέψιμο απ' το πρώτο λεπτό μέχρι το τελευταίο.

β) οι διάλογοι ήταν τραγικοί. Το "Λόλα, να ένα μήλο" έχει περισσότερη ουσία από κάποιους διαλόγους στην ταινία. Δηλαδή, σε κάποια σημεία ήταν για πολλά γέλια (τα οποία και ρίξαμε, όσο πιο διακριτικά γινόταν, για να μην ενοχλήσουμε όσους απολάμβαναν πραγματικά την ταινία).

γ) οι χαρακτήρες είναι επίσης τραγικά μονοδιάστατοι, προβλέψιμοι και ρηχοί. Κλασικά αμερικάνικα στερεότυπα.

δ) ο ήχος ήταν χάλι μαύρο, αλλά σ' αυτό μπορεί να ευθύνεται ο κινηματογράφος, οπότε δεν θα βάλω το χέρι μου στην φωτιά.

 

Και τώρα οι προσωπικές μου εντυπώσεις. Ήταν μια ταινία με πολλές προοπτικές να γίνει αριστούργημα, όμως ο Κάμερον έπεσε στην ίδια παγίδα που τον έχω δει να πέφτει σε κάθε του δουλειά: έδωσε βάση στην σκηνοθεσία και τα εφφέ (που ήταν αριστουργηματικά) κι έδωσε ένα σενάριο που θα μπορούσε να είχε γράψει παιδί της Γ δημοτικού. Απαράδεκτο. Δεν το δέχομαι, γιατί μου ξεφτίλισε κάθε αίσθηση μεγαλείου και δέους που μου έβγαζε η Πανδώρα σαν μέρος. Εξηγώ: αν η ταινία είχε μέτρια σκηνοθεσία, θα την δεχόμουν σαν μια αποτυχημένη προσπάθεια, την οποία και θα ξεχνούσα πέντε λεπτά μετά την έξοδό μου απ' την αίθουσα. Όμως, μου δίνεις έναν κόσμο, ρε μεγάλε. Μου δίνεις έναν υπέροχο, μαγευτικό κόσμο στον οποίο θέλω να χαθώ για ώρες. Μου δίνεις μια ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ ιδέα (αναφέρομαι στην ένωση των ζώων με τα φυτά και το συλλογικό υποσυνείδητο του οικοσυστήματος) και μου την ρημάζεις μέσα από ένα τραγικά επιπόλαιο κι επιδερμικό σενάριο. Αυτό μ' εξοργίζει, γιατί είχε την δυνατότητα ν' αγγίξει την τελειότητα, να πει πραγματικά κάτι και δεν το κάνει. Μου δίνεις χαρακτήρες που είναι απαράδεκτοι στα καλύτερά τους.

 

Επίσης, μερικές σκηνές ήταν για πολλά γέλια. Χαρακτηριστικά, αναφέρω εκείνη στην οποία κόντεψα να πνιγώ στην προσπάθεια να καταπολεμήσω το διακριτικό μου γελάκι,

όταν σκάει μύτη ο Τζεϊκσούλι (ή Τζεϊκσουλίνι όπως τον λέγαμε χαϊδευτικά μετά την έξοδο απ' τον κινηματογράφο) με το υπερμεγέθες πτηνό κι η μπλε Ποκαχόντας αλλοιθωρίζει κανονικότατα και τον αποδέχεται στην θερμή της αγκάλη ασυζητητί.

Οι ατάκες που ανταλλάχτηκαν με τον διπλανό μου ήταν επικές. Γυρίζει και μου λέει: "είδες τι γίνεται; Το μεγαλύτερο αυτοκίνητο πάντα κερδίζει την γκόμενα" για να εισπράξει: "στην συγκεκριμένη περίπτωση, μπορείς να πεις ότι την κέρδισε και το μεγαλύτερο πουλί". Πρέπει να χάσαμε πέντε λεπτά ταινίας προσπαθώντας να σταματήσουμε να γελάμε. SIZE DOES MATTER! Απολογούμαι, αλλά ο κάφρος δεν μπορεί να καταπιεστεί όταν βρίσκεται αντιμέτωπος με τέτοιες προκλήσεις.

 

Τώρα, κάτι το τελείως προσωπικό κι άσχετο με την ταινία per se. Έχω μια φυσική απέχθεια προς τα πίου πίου. Θα προτιμούσα την Πανδώρα σε μια φάνταζυ ταινία, με μάγους, δράκους και όχι με ελικόπτερα και πολυβόλα. Έτσι, ακόμα και μ' ένα παρόμοιο σενάριο, θα μου ήταν απείρως ευκολότερο να εγκλιματιστώ και να την απολαύσω. Αλλά το reality check με τις στολές των πεζοναυτών, είναι κάτι που με ξενέωνε ανά τακτά χρονικά διαστήματα. Σαφώς και δεν φταίει κανένας γι αυτό, εκτός απ' το προσωπικό μου γούστο, αλλά και πάλι συνέβαλε στο να μην μπορέσω να μπω μέσα στην οθόνη.

 

Σαν σύνολο, δεν μου άρεσε, αλλά ούτε μπορώ να πω ότι έκλαψα τα 12 ευρώ. Θα της έδινα με κλειστά μάτια όσκαρ σκηνοθεσίας, εφφέ και φωτογραφίας, αλλά δεν θα είχε καμία άλλη υποψηφιότητα, in my book. Αν πάρει όσκαρ σεναρίου, θα γελάω μέχρι την δευτέρα παρουσία.

 

Θα κρατήσω τις πανέμορφες εικόνες της Πανδώρας στην μνήμη μου σαν μούσα για το πώς θα μπορούσε να είναι ένας φανταστικός κόσμος και θα διαγράψω μονοκοντυλιά όλη την υπόλοιπη ταινία, καθώς δεν μου έδωσε απολύτως τίποτα, εκτός από τροφή για πολλά γέλια.

Edited by Nova
Link to comment
Share on other sites

Η δική μου γνώμη για την ταινία είναι ότι υπήρχε η ευκαιρία να δούμε ένα αριστούργημα άνευ προηγουμένου. Δεν το είδα, είδα όμως μία πολύ καλή ταινία.

 

Συμφωνώ ότι το σενάριο θα έπρεπε να είναι πολύ πιο προσεγμένο (αν και βρίσκω τη φίλτατη Sonya κάπως υπερβολική σε αυτό το θέμα), ώστε να αποφύγει όλα τα κλισέ και να μην είναι τόσο προβλέψιμο (που πραγματικά ήταν). Δεν ξέρω αν αυτό είναι θέμα ατυχούς επιλογής ή συμβαίνει επίτηδες - ταινίες τόσο θεαματικές σπάνια έχουν σενάριο πολύ υψηλού επιπέδου. Φοβάμαι μήπως γίνεται με το νου στην εμπορικότητα της ταινίας, γιατί ένα απλό και κάπως προβλέψιμο σενάριο είναι πιθανότατα πιο προσιτό στον πολύ κόσμο - πόσο μάλλον σε κόσμο που δεν ασχολείται μη ΕΦ και Φάντασι, εν προκειμένω. Και, όσο κι αν εμείς μπορεί να ονειρευόμαστε ένα σενάριο φοβερό και τρομερό, η πικρή αλήθεια είναι ότι μία τέτοια ταινία, για να μπορεί να υπάρξει ΠΡΕΠΕΙ να κάνει ΠΟΛΛΑ εισιτήρια. Αυτό βεβαίως δε σημαίνει ότι οι δημιουργοί και οι θεατές της δεν πρέπει να έχουν λίγες απαιτήσεις παραπάνω.

 

Παρ' όλ' αυτά, ακόμα κι έτσι, η ταινία περιείχε μερικά απλά, αλλά πολύ συμπαθητικά νοήματα, και η ιστορία κυλούσε πολύ ευχάριστα, ακόμα κι αν ήξερα τι θα συμβεί. Για το θέαμα φυσικά δεν έχω λόγια. Ήταν ό,τι πιο όμορφο έχω δει ποτέ στο σινεμά, προσεγμένο μέχρι την τελευταία λεπτομέρεια (ακόμα και η στάχτες ή τα μυγάκια που πετούσαν "γύρω" σου), μαγευτικό. Το μόνο κακό είναι ότι (δεν είχα ξαναδεί ταινία 3D) από το πρώτο δεκάλεπτο με έπιασε πονοκέφαλος, ο οποίος συνέχιζε να με βασανίζει πολλές ώρες μετά την ταινία. Αλλιώς θα ήθελα να κρατούσε άλλο ένα 3ωρο.

 

Υπάρχει κάτι πολύ απλό που θα ήθελα να δω στην ταινία, αν και δεν έχω την ελπίδα να δω ποτέ κάτι τέτοιο. Φαντάζομαι γιατί υποτίθεται ότι το κοινό πρέπει να ταυτιστεί με κάποιον.

Δε με νοιάζει τόσο που ο πρωταγωνιστής ήταν πεζοναύτης και όχι κάποιος επιστήμονας, αλλά γιατί έπρεπε να μπει κι ένας γήινος στην κοινωνία των Νάβι, ώστε εμείς να παρακολουθήσουμε την αντίστασή τους, και πόσο μάλλον που αυτός γίνεται και αρχηγός τους.

Γιατί να μην μπορούμε να παρακολουθήσουμε τους Νάβι, τη ζωή τους και τη μάχη τους χωρίς να βάλουμε κι έναν δικό μας ανάμεσά τους;

 

Και λίγο nitpicking, όχι για κριτική, αλλά από χόμπυ:

Τόσο μεγάλα ζώα δε θα μπορούσαν να ζούνε μέσα στη ζούγκλα.

Εκεί πάνω που ανέβαιναν για να βρουν τα πουλιά πχ, και την ώρα που πετούσαν, δε θα μπορούσαν να αναπνέουν.

 

Για τα ιπτάμενα βουνά δεν αναρωτιέμαι καν. Τα δέχομαι χωρίς συζήτηση.

Edited by Nova
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Avatar (2009)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..