Jump to content

Avatar (2009)


Eric Draven
 Share

Recommended Posts

Ρε Dolph (και κάθε Dolph) πραγματικά δε καταλαβαίνω ποιος ο λόγος να κάθεσαι να ψυρίζεις τόσο πολύ μια ταινια. Ντετέκτιβ είσαι? Έχεις σκεφτεί ότι έτσι ίσως χάνεις την πραγματική μαγεία της ταινίας? Δηλαδή εμάς που μας άρεσε και βρήκαμε καταπληκτική και τη σκηνοθεσία και την ηθοποιία και το σενάριο, ακόμα και την 'εξήγηση' για τον αδερφο του πεζοναύτη, τι είμαστε κοιμισμένοι ηλίθιοι όπως ανέφερες? Μου θυμίζεις κάτι στενόμυαλους κριτικούς κινηματογράφου, που όσες ταινίες δεν είναι επιπέδου όσκαρ, τους βάζουν μεχρι 2 αστεράκια. έλεος δηλαδή..

Ο Κάμερον ένας βετεράνος σκηνοθέτης με απόλυτα επιτυχημένες ταινίες, λέτε να μην ήξερε ότι το σενάριο δεν είναι πρωτότυπο? Λέτε να μην γνώριζε οτι οι θεατές θα το καταλάβουν αυτό? και βέβαια το γνώριζε! Αυτό δε σημαίνει ότι ρίχνει τη ταινία! Της έδωσε στοιχεία και δημιούργησε ενα ανεπανάληπτο θέαμα που δεν έχουμε ξαναδει στο σινεμά! Αυτό δεν είναι αρκετό? Το ίδιο είχε κάνει και με τον Τιτανικό, το ίδιο είχε κάνει και με το Εξολοθρευτής 2! Ακόμα και σε αυτα όμως είχαν βγει πάλι τότε διάφοροι και τα κακολογούσανε και αυτό πάντα θα συμβαίνει όταν εμφανίζεται μια ταινία-φαινόμενο, επειδή στον κόσμο αρέσει να παραπονιέται.

Εγω προσωπικά (αλλά και πολλοί που μίλησα) περάσαμε φανταστικά στην προβολή της ταινίας, εκστασιαστήκαμε, γελάσαμε, συγκινηθήκαμε, δυομιση ώρες-αψογες. ναι μπορούσα να κάτσω να ψυρίσω και εγω χιλιαδυο, απ'τους ζωντανούς σπόρους μέχρι τη λειτουργία της βαρύτητας στο πλανήτη. Θα πέρναγα όσο καλά πέρασα όμως? οχι! Απόδέχεσαι και διασκεδάζεις με αυτό που βλέπεις δε σημαίνει ότι σε κάνει και κουτό. αν έψαχνα για σκληρο ρεαλισμό σε κάθε ταινία, ειδικά τέτοιου είδους ζήτω που χεστήκαμε!

και στη τελική κωλοΧριστούγεννα είναι! Αφήστε τη γκρίνια και βγείτε να απολαύσετε μια ταινία φτιαγμένη με μεράκι!! γκρινιάρηδες.. ;)

 

 

ΥΓ: και η γκόμενα-εξωγήινη είναι πανέμορφη! ακου κτηνοβασία. θα μας κουφάνετε τελείως..

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 230
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Διγέλαδος

    21

  • DinoHajiyorgi

    18

  • Eric Draven

    19

  • dolph

    21

Επειδή καμμία φορά νιώθω σαν να μιλάω σε άλλη γλώσσα ή ότι δεν ακούγομαι, μπορώ να ουρλιάξω για τελευταία φορά:

Είπα πουθενά ότι δεν αξίζει να δει κάποιος την ταινία; Αντιθέτως, προτρέπω τους πάντες να την δουν. Αν δεν είπα διαφορετικά, που δεν είπα γιατί τα γραπτά μένουν και τα βλέπετε όλοι σας λίγο πιό πάνω, τότε συμφωνούμε!

Από εκεί και πέρα η όλη συζήτηση είναι στο κατά πόσο το σενάριο ήταν αντάξιο της παραγωγής. Στο κατά πόσο θα μπορούσαμε να είχαμε δει κάτι πολύ καλύτερο. Εκεί είναι όλες οι ενστάσεις μου και πραγματικά δεν είμαι σίγουρος ότι διαβάζετε προσεκτικά αυτά που γράφω. Όσοι έχετε δει την ταινία (γιατί και εκεί συμφωνώ ότι δικαιούται να κρίνει μόνο όποιος την είδε την ταινία), τότε βάλτε στο χέρι στην καρδιά και πέστε μου ότι δεν θα μπορούσατε να είχατε δεί κάτι καλύτερο. Βάλτε στο χέρι στην καρδιά και πείτε ότι δεν νιώσατε τα κλισέ να ξεχυλίζουν από την ταινία.

 

Το θέμα είναι ξεκάθαρο και δεν μπορώ να καταλάβω πού κολλάμε...

 

Edit (προσθήκη): Παρεμπιπτόντως, άλλος ένας (Martin Ocelotl) μίλησε και με πάθος (και ειρωνεία καφενειακού επιπέδου)... χωρίς να έχει δει κάν την ταινία! Ήμαρτον!!!

Edit (προσθήκη): Συμπολίτη Eric Draven, 7/10 της έβαλα- καθόλου κακός βαθμός για ταινία με τέτοιο σενάριο wink.gif

Edited by dolph
Link to comment
Share on other sites

Επειδή καμμία φορά νιώθω σαν να μιλάω σε άλλη γλώσσα ή ότι δεν ακούγομαι, μπορώ να ουρλιάξω για τελευταία φορά:

Είπα πουθενά ότι δεν αξίζει να δει κάποιος την ταινία; Αντιθέτως, προτρέπω τους πάντες να την δουν. Αν δεν είπα διαφορετικά, που δεν είπα γιατί τα γραπτά μένουν και τα βλέπετε όλοι σας λίγο πιό πάνω, τότε συμφωνούμε!

Από εκεί και πέρα η όλη συζήτηση είναι στο κατά πόσο το σενάριο ήταν αντάξιο της παραγωγής. Στο κατά πόσο θα μπορούσαμε να είχαμε δει κάτι πολύ καλύτερο. Εκεί είναι όλες οι ενστάσεις μου και πραγματικά δεν είμαι σίγουρος ότι διαβάζετε προσεκτικά αυτά που γράφω. Όσοι έχετε δει την ταινία (γιατί και εκεί συμφωνώ ότι δικαιούται να κρίνει μόνο όποιος την είδε την ταινία), τότε βάλτε στο χέρι στην καρδιά και πέστε μου ότι δεν θα μπορούσατε να είχατε δεί κάτι καλύτερο. Βάλτε στο χέρι στην καρδιά και πείτε ότι δεν νιώσατε τα κλισέ να ξεχυλίζουν από την ταινία.

 

Το θέμα είναι ξεκάθαρο και δεν μπορώ να καταλάβω πού κολλάμε...

 

Edit (προσθήκη): Παρεμπιπτόντως, άλλος ένας μίλησε και με πάθος... χωρίς να έχει δει κάν την ταινία! Ήμαρτον!!!

Edit (προσθήκη): Συμπολίτη Eric Draven, 7/10 της έβαλα- καθόλου κακός βαθμός για ταινία με τέτοιο σενάριο ;)

 

Mε το χέρι στη καρδιά λοιπόν σου λέω πως: Ναι είδα όλα τα κλισε, αλλά δε με χαλάσαν.. και πως, πραγματικα δεν ξέρω αν θα μπορούσε να γίνει καλύτερη. Υποθετικα και αοριστα μιλώντας, μπορουμε να το πουμε για καθε ταινία αυτο. Αλλός σκηνοθέτης πάντως δυσκολεύομαι να πιστεψω αν θα την εκανε καλύτερη, πραγματικα..

cheers :chinese:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπήρχαν, στις σκηνές πλήθους (όταν ο Jake πρωτοπηγαίνει στο χωριό των Omatikaya πχ) αλλά και σε κάποιες σκηνές με το avatar της Grace. Ως προς το γιατί χρησιμοποιούν τον δίδυμο αδερφό νομίζω ότι είναι απλή η εξήγηση: Προφανώς η δημιουργία του κάθε avatar κοστίζει αρκετά και μόνο ο άνθρωπος από τον οποίο πήραν DNA μπορεί να το χρησιμοποιήσει. Προκειμένου λοιπόν να μείνουν με ένα άχρηστο avatar στο χέρι αποφάσισαν να χρησιμοποιήσουν τον αδελφό του. Όσον αφορά τον μεγάλο δράκο, σίγουρα η προήγουμενη σκηνή τηλεγραφεί το τι θα γίνει στο τέλος αλλά χρειάζονταν ένα εύρημα για ενώσουν τις φυλές. Αν δεν το εξηγούσαν νωρίτερα και το άφηναν off-screen θα λέγαμε "πώς έγινε αυτό ξαφνικά;" Και γενικά αυτό ήταν υπέρ της ταινίας, οτιδήποτε δηλαδή βλέπουμε σε κάποια σκηνή του έργου χρησιμοποιείται αργότερα, τίποτα δηλαδή δεν είναι filler και περιττό. Δεν έχει πει κάποιος διάσημος θεατρικός συγγραφέας (βαριέμαι να γκουγκλάρω τώρα το ποιός είναι) ότι αν δείξεις ένα όπλο στην πρώτη πράξη ένος έργου μέχρι το τέλος αυτό το όπλο θα πρέπει να έχει χρησιμοποιηθεί;

 

Αντιγράφω εδώ από ένα άλλο forum που ο χρήστης εκφράζει πολύ καλύτερα αυτά που θέλω να πω:

 

ΑΛΛΑ ο φωτορεαλισμός ήταν απίστευτος, η αίσθηση ότι βρίσκεσαι στον πλανήτη αυτόν και τα πάντα είναι πραγματικά ήταν φανταστική και το πόσο αληθινά φαινόντουσαν τα CG με εξέπληξαν.. όχι δεν ήταν το φανταστικό σενάριο που σε καθηλώνει αλλά ο κόσμος που δημιούργησε ο καμερον... σκοπός άλλωστε της ταινίας δεν ήταν να σε καθηλώσει με τον λόγο αλλά με την εικόνα... και για κάποιους που μίλησαν για σενάριο να πω πως όλες οι αισθήσεις είναι εξίσου σημαντικές.. άριστούργημα λοιπόν μπορεί να είναι κάτι που θα σε συνεπάρει με τον λόγο αλλά αριστούργημα μπορεί να είναι και κάτι που θα σε συνεπάρει με την εικόνα.. ο κινηματογράφος πλέον έχει γίνει έννοια .. δεν είναι ανάγκη να δεις την ταινία με το φοβερό σενάριο στο cinema για να είσαι "κινηματογραφόφιλος" και να δεις "κινηματογράφο" αλλά είναι απείρος καλύτερα να την ευχαριστηθείς στο σπίτι σου με ένα ποτήρι καλό κρασί και να συγκινηθείς η να χαμογελάσεις όσο θες.. ένα οπτικό υπερθέαμα όμως είναι καταστροφή να το "κλείσεις" σε 40 ιντζες και 2 διαστάσεις..
Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον μετά από όλα αυτά έχουμε συμφωνήσει στο ότι το σενάριο δεν ήταν πρωτότυπο και ότι είχε άπειρα κλισέ και Αμερικανιές;

Αυτό μπορεί να το απαντήσει συγκεκριμένα κάποιος;

Επιμένω γιατί για αυτό γίνεται όλη η συζήτηση- σίγουρα όχι για το αν η ποιότητά του μπορεί να σκουπίσει καν τα πόδια ενός σεναρίου σαν του The Revolutionary Road, γιατί αυτό θα ήταν ασέβεια προς την τέχνη του κινηματογράφου.

 

Από την πλευρά μου, εγώ έχω συμφωνήσει εξ' αρχής ότι η εικόνα είναι φαντασμαγορική. Ότι είναι κάτι μαγικό να το βλέπεις και ότι η τεχνολογία του απίστευτα καλή. Από το πρώτο μου post αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε για όσο "Αμερικανιά" ήταν τα Star Wars και τα Lord of the Rings τότε ναι. Αλλά δεν μου αρέσει να θεωρούμε το ότι θριαμβεύουν οι καλοί ως Αμερικανιά. Νομίζω ότι τέτοιες ταινίες "μιλάνε" σε όλο τον κόσμο, ανεξάρτητα από την εθνικότητά τους. Δεν είναι μόνο οι Αμερικάνοι που θέλουν να βλέπουν "The good guys kicking the bad guys' butts!" :lol:

 

Παρακάτω ένα ενδιαφέρον review από τον Paul Levinson (έχει διατελέσει πρόεδρος της Science Fiction and Fantasy Writers Guild of America) που ανεφέρεται κυρίως στο σενάριο.

Avatar in Science Fiction perspective

 

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε για όσο "Αμερικανιά" ήταν τα Star Wars και τα Lord of the Rings τότε ναι. Αλλά δεν μου αρέσει να θεωρούμε το ότι θριαμβεύουν οι καλοί ως Αμερικανιά. Νομίζω ότι τέτοιες ταινίες "μιλάνε" σε όλο τον κόσμο, ανεξάρτητα από την εθνικότητά τους. Δεν είναι μόνο οι Αμερικάνοι που θέλουν να βλέπουν "The good guys kicking the bad guys' butts!" laugh.gif

 

Παρακάτω ένα ενδιαφέρον review από τον Paul Levinson (έχει διατελέσει πρόεδρος της Science Fiction and Fantasy Writers Guild of America) που ανεφέρεται κυρίως στο σενάριο.

Avatar in Science Fiction perspective

 

 

Καλέ, άσε τα Star Wars και τα Lord of the Rings.

Δεν πρέπει να προσπαθείς να υπερασπιστείς το σενάριο του Avatar, προσπαθώντας λανθασμένα να το εξισώσεις με τα σενάρια των ανωτέρω.

Είχαν ομοιότητες, αλλά δεν είναι σωστό να εξισώνεις. Δεν είναι ίδια.

 

Και Αμερικανιά δεν είναι το να θριαμβεύουν οι καλοί, αλλά κυρίως το ότι όλος ο κόσμος, ακόμα και οι εξωγήινοι (!!!) συμπεριφέρονται ώς Αμερικάνοι ή στην ελάχιστη περίπτωση όπως ακριβώς θέλουν να συμπεριφέρονται οι Αμερικάνοι. Αυτό είναι Αμερικανιά.

Το review του Paul Levinson επιβεβαιώνει σε αρκετά σημεία αυτό που λέω, αλλά επειδή μπορεί να μην το διαβάσουν όλοι, ας παραθέσω ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα:

...This has led some critics to characterize the movie as an attack on humanity, and, because the ugliest Marines in the movie all have American accents, as an attack on America and American values. If this is so, it would be an attack on America in the 19th century, when Americans of European descent subjugated and wiped out most of the Native Americans on behalf of our selfish commercial interests. In that sense, Avatar was in many ways more like a Western, a cowboy and Indian movie, than a science fiction story - though the two genres are closely related. But seeing as how America in the 20th and 21st centuries has for the most part only gone to war when first attacked, or in attempt to preempt an attack, rightly or wrongly foreseen, the bad guys in Avatar bear little resemblance to us, and certainly not much to our current, professed ideals...

 

Και επειδή η συζήτηση μαζί σου αποκτά ουσία Tauntaun13, καθώς προσπαθείς να τεκμηριώσεις αυτά που λές, θα επανέλθω στα περί Αμερικανιάς.

Πάρε για παράδειγμα το Apocalypto του Mel Gibson. Ενώ και εκεί έχουμε ένα πρωτόγνωρο περιβάλλον και οι καλοί παλεύουν ενάντια στους κακούς, ο Mel Gibson έστειψε το μυαλό του για να δώσει μιά άλλη οπτική, έναν άλλο τρόπο αφήγησης. Και το πέτυχε αποφεύγοντας τις κοινοτοπίες και προσθέτοντας μοναδικά πράγματα όπως το γύρισμα στην γλώσσα της εποχής.

 

Θα δικαιολογήσω τον Κάμερον γιατί καταλαβαίνω ότι μπορεί οι παραγωγοί να του έδωσαν το χρήμα υπό τον όρο να έχει παιδικό σενάριο, αλλά δεν υπάρχει λόγος να μην το διαπιστώνουμε αυτό και να προσπαθούμε να αλλάξουμε σταθερές της τέχνης του κινηματογράφου.

Ο Κάμερον ήθελε μια φαντασμαγορική ταινία ποπ-κορν. ΟΚ, το πέτυχε και με το παραπάνω! Ας μην το τιμήσουμε όμως όπως το The Godfather, το Harakiri (Seppuku) ή το Blade Runner (το χρησιμοποιώ ώς υπόδειγμα ταινίας Ε.Φ.).

Αν κάνουμε τέτοιους συμβιβασμούς, χάριν του εντυπωσιασμού μας, τότε κατεβάζουμε το επίπεδο της συζήτησης και της κριτικής. Γινόμαστε μια μάζα σχολιαρόπαιδων που τα ξέρει όλα και δεν ξέρει τίποτα. Και δεν αξίζει αυτό στην κοινότητά μας.

 

ΥΓ. Και να συνεχίσω να επαναλαμβάνω ότι είμαι μεγάλος φαν του Κάμερον, ότι ευχαριστήθηκα την ταινία και ότι συστήνω ανεπιφύλακτα σε όλους να την δούν.

Edited by dolph
Link to comment
Share on other sites

Το είδα κι εγώ.

 

Μέχρι το σημείο που (real spoiler)

πεθαίνει η Grace (ή όπως έλεγαν τη βιολόγο)

νόμιζα ότι θα ήταν ένα μικρό αριστούργημα.... μετά.... είχε ΠΟΛΥ γέλιο.... :( Κρίμα...

 

Η τεχνολογία είναι πολλά υποσχόμενη ΑΠΟ ΟΤΙ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΤΗΣ ΠΙΞΑΡ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ!!!!! γιατί δυστυχώς στην ταινία κάνανε πιο πολύ parallax scrolling παρά πραγματικό 3D, κρίμα και πάλι (κάναν και λίγο "3D" αλλά όχι όσο μπορούνε).

 

Κατά τ'άλλα πολύ (όχι σε αριθμό, εξού και το -υ αντί για -λλοί) Ινδιάνοι, εμφανής επιρροή το Final Fantasy: Spirits Within (απορώ πώς κανείς δεν το ανέφερε) και πολύ κρίμα που ανέβαλε το Battle Angel Alita (υποτίθετια ότι αυτό θα γύριζε με αυτή την tech) για αυτό.

 

Πάντως δε μετάνοιωσα τα 12 ευρώ ως tech fan. Αν έβλεπα την ταινία αυτή σε 2Δ πάντως θα τα έκλαιγα λίγο...

Edited by SpirosK
Link to comment
Share on other sites

Είδα χθες την ταινία, και πήγα στον κινηματογράφο με πολύ μικρές προσδοκίες.

Δεν είχα μπει στο topic για να μην με πετύχουν τίποτα spoiler. Διαβάζοντάς το σήμερα, παραδέχομαι με ξένισε το γεγονός ότι σε μερικούς δεν άρεσε και ειδικά για λόγους που εκτείνονταν μέχρι πόδια, γαριδάκια ή τρίχες. Εντάξει τέχνη κάνει ο άνθρωπος και μάλιστα παράγει έργο φαντασίας. Γιατί να εξετάσει κάποιος αν τα Νάζγκουλ μπορούν να πετάξουν ή όχι;

 

Λοιπόν, βρήκα το Avatar εκπληκτικό σε όλους τους τομείς. Ένα άνετο δέκα στα δέκα από εμένα. Δείτε το.

Φυσικά το 3-d αξίζει το 12ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Χθές είδα και γω την ταινία.

Όπως υποσχέθηκα σε κάποιους φίλους ετοιμάζω ένα Review, στα πλαίσια του οποίου προκύπτουν μερικές πολύ περίεργες διαπιστώσεις. Κάποιες από αυτές παραδόξως, δεν έχουν την παραμικρή σχέση με το περιεχόμενό της. Μόλις τελειώσω θα δημοσιεύσω για περαιτέρω συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

... Ως προς το γιατί χρησιμοποιούν τον δίδυμο αδερφό νομίζω ότι είναι απλή η εξήγηση: Προφανώς η δημιουργία του κάθε avatar κοστίζει αρκετά και μόνο ο άνθρωπος από τον οποίο πήραν DNA μπορεί να το χρησιμοποιήσει. Προκειμένου λοιπόν να μείνουν με ένα άχρηστο avatar στο χέρι αποφάσισαν να χρησιμοποιήσουν τον αδελφό του...

 

Να μην ξεχάσω να ενημερώσω ότι οι δίδυμοι δεν έχουν το ίδιο DNA, οπότε εξακολουθεί να υφίσταται το ερώτημα τού γιατί επιλέχτηκε ο ήρωας για αυτή την αποστολή (η οποία επιλογή κίνησε τον τροχό της ιστορίας). Και φυσικά δεν θέλω από εσάς να μου δώσετε εκδοχή· ο Κάμερον έπρεπε να την έχει δώσει για να μην έχει τρύπες το σενάριό του.

 

 

Και, φίλε Arachnida, αν βάζεις στο Avatar 10/10 τότε στο Blade Runner τί βάζεις; Απλή απορία.

Link to comment
Share on other sites

οι ομοζυγωτικοί δίδυμοι είναι ταυτόσημοι γενετικά.

ΑΠΟΛΥΤΩΣ.

Κάτι που δεν ισχύει για τους ετεροζυγωτικούς.

 

Η ταυτοσημια αυτή μπορεί να αλλοιωθεί μόνο μετά από πολύ σοβαρή ιογενή ασθένεια δεδομένου ότι μερικοί ριβοιοι είναι σε θέση να προσαρτήσουν μέρος του γονιδιώματος τους στο ανθρώπινο . φυσικά, μετά από αυτό επέρχεται ο θάνατος του υποκειμένου..

Edited by Martin Ocelotl
Link to comment
Share on other sites

οι ομοζυγωτικοί δίδυμοι είναι ταυτόσημοι γενετικά.

 

 

Φυσικά όχι.

Το DNA είναι σχεδόν ίδιο, αλλά όχι ακριβώς ίδιο.

Edited by dolph
Link to comment
Share on other sites

Να μην ξεχάσω να ενημερώσω ότι οι δίδυμοι δεν έχουν το ίδιο DNA,

 

Οι δίδυμοι από το ίδιο ωάριο, δηλαδή οι μονοζυγωτικοί, έχουν το ίδιο DNΑ. (μια πηγή: http://www.asxetos.g...=329&o=-1&ofs=2 )

 

Dolph μας δίνεις πηγή; Επίσης για να ελέγξεις ένα avatar μπορεί να χρειάζεται το DNΑ να είναι σχεδόν ίδιο απλώς.

 

ΟΚ βρήκα Identical twins have the same DNA (almost) Λέει πως οι διαφορές είναι τόσο μικρές που δεν φαίνονται ούτε καν στην ανάλυση του DNA.

Edited by twocows
Link to comment
Share on other sites

ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΙΔΙΟ. ΑΠΟΛΥΤΩΣ

Οι όποιες διαφορές είναι στο RNA όχι στο DNA.

Αν οι εξετάσεις δεν μπορούν να καταδείξουν διαφορές είναι επειδή τέτοιες δεν υπάρχουν. Μπορούν να εμφανιστούν ΜΟΝΟ μετά απο ιογενεις ασθένειες που είτε έχουν εκλείψει είτε υπάρχουν σε υπανάπτυκτες χώρες.

Edited by Martin Ocelotl
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλές πηγές στο internet.

Παραθέτω μια τυχαία που μόλις βρήκα: http://www.msnbc.msn.com/id/23276953/

 

Γενικά, στην γενετική θεωρούν ότι είναι ίδια, αλλά γνωρίζουν ότι δεν είναι ακριβώς ίδια και αυτό συζητείται μέρα με την μέρα περισσότερο.

 

Πάντως, για να μην μακρηγορούμε σε λάθος βάση, αυτό είναι ένα απλό παράδειγμα ελλειπούς σκεπτικού στο σενάριο.

Το δύο-χιλιάδες-τετρακόσια-τόσο και με απλή επιστημονική σκέψη από εμάς, δεν πρέπει να χρειάζεται το DNA για να χρησιμοποιήσεις ένα Avatar, το οποίο κινείται μέσω κάποιου εξελιγμένου μηχανήματος.

Ακόμα και τώρα δεν θα σχεδιαζόταν ένα τέτοιο σύστημα στην βάση του DNA!

 

Όσον αφορά το πέταγμα των Νάζγκουλ, που αναφέρει ο φίλος Arachnida, φυσικά και δεν χρειάζεται να το ρωτήσουμε! Είναι γνωστό τοις πάσι ότι τα Νάζγκουλ πετάνε!!!

 

Φίλοι συμφορουμίτες, εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω γιατί αντιστέκεστε τόσο πολύ στο να παραδεχτείτε ότι το σενάριο ήταν προβληματικό.

Δεν υπάρχει καμμία σοβαρή διαφωνία στο ότι η ταινία ήταν ένα καταπληκτικό και εντυπωσιακό υπερθέαμα.

Γιατί κάνουμε τα στραβά μάτια και δεν συμφωνούμε στο αυτονόητο, για όποιον είδε την ταινία, ότι το σενάριο ήταν άστα να πάνε.

 

Καλά Χριστούγεννα!!!

 

ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΙΔΙΟ. ΑΠΟΛΥΤΩΣ

 

ΟΧΙ.

 

(τώρα μπορείς να επανέλθεις με μεγαλύτερη γραμματοσειρά και εγώ με μεγαλύτερη και εσύ με μεγαλύτερη και εγώ με μεγαλύτερη και να φέρεις 10 links που να λένε αυτό που λές, να φέρω άλλα 10 που να λένε αυτό που λέω εγώ και στο τέλος να ξεχάσουμε το ουσιαστικό: ότι δεν ήταν αυτός ο λόγος που έχασκε το σενάριο· εξηγώ και πιό πάνω ότι ακόμα και αν ήταν ίδιο, πάλι δεν στέκει- είναι κακή επιστημονική σκέψη)

Edited by dolph
Link to comment
Share on other sites

Οι όποιες διαφορές είναι στο RNA όχι στο DNA.

Αν οι εξετάσεις δεν μπορούν να καταδείξουν διαφορές είναι επειδή τέτοιες δεν υπάρχουν. Μπορούν να εμφανιστούν ΜΟΝΟ μετά από ιογενεις ασθένειες που είτε έχουν εκλείψει είτε υπάρχουν σε υπανάπτυκτες χώρες. και φυσικά είναι ΕΞΩΓΕΝΕΙΣ παράγοντες που δεν έχουν σχέση με το γονιδίωμα καθ αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Η προσωπική μου άποψη, ξανά: Αυτή την ιστορία ήθελε να πει ο Κάμερον. Και το σενάριο που την εξιστορεί είναι άψογο. Καλύτερο δεν θα μπορούσε να είναι.

Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε συ, μπορεί να έχει σχέση με τις παραπλήσιες εγκεφαλικές λειτουργίες ή με το νευρικό σύστημα πχ. Αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να το εξηγήσει. Είναι αυτό και λειτουργεί... γιατί έτσι! Κι εγώ το αποδέχομαι με την ίδια λογική που αποδέχομαι και τα φωτόσπαθα (sorry που παίρνω πάλι παράδειγμα από τα SW αλλά είναι ότι πιο αναγνωρίσιμο στον χώρο). Ή με την ίδια λογική που αποδέχομαι ότι το τσίμπημα μιας ραδιενεργής αράχνης κάνει τον Peter Parker Spiderman. Αλίμονο αν πρέπει να μου κάνει ο σκηνοθέτης μάθημα βιολογίας για να αποδεχτώ κάτι που βλέπω σε μια ταινία Φαντασίας.

 

Καλά Χριστούγεννα!

Link to comment
Share on other sites

Οι όποιες διαφορές είναι στο RNA όχι στο DNA.

Αν οι εξετάσεις δεν μπορούν να καταδείξουν διαφορές είναι επειδή τέτοιες δεν υπάρχουν. Μπορούν να εμφανιστούν ΜΟΝΟ μετά από ιογενεις ασθένειες που είτε έχουν εκλείψει είτε υπάρχουν σε υπανάπτυκτες χώρες. και φυσικά είναι ΕΞΩΓΕΝΕΙΣ παράγοντες που δεν έχουν σχέση με το γονιδίωμα καθ αυτό.

 

 

Σου απάντησα ήδη πιό πάνω. Διάβασε πάλι το διορθωμένο μήνυμά μου.

 

ΥΓ. Και θα μπορούσα να συζητήσω επί μακρού το θέμα του DNA, αν στην ουσία δεν ήταν τόσο αδιάφορο στην συζήτησή μας. Σημαντικότερο είναι, μιας και πλέον είδες την ταινία και μπορείς να έχεις άποψη, να μας πείς την άποψή σου για το σενάριο. Και βάλε και μια βαθμολογία. Αν για παράδειγμα το Revolutionary Road παίρνει 10/10, τότε στο Avatar τί θα δώσεις (σεναριακά πάντα);

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλές πηγές στο internet.

Παραθέτω μια τυχαία που μόλις βρήκα: http://www.msnbc.msn.com/id/23276953/

 

Γενικά, στην γενετική θεωρούν ότι είναι ίδια, αλλά γνωρίζουν ότι δεν είναι ακριβώς ίδια και αυτό συζητείται μέρα με την μέρα περισσότερο.

 

Πάντως, για να μην μακρηγορούμε σε λάθος βάση, αυτό είναι ένα απλό παράδειγμα ελλειπούς σκεπτικού στο σενάριο.

 

Πρώτον, η έρευνα μπορεί να ξεκίνησε το 2005 (πάλι πολύ καιρό αφότου τελειώσανε το σενάριο), αλλά δημοσιεύθηκε το 2008. εδώ το λινκ για το άρθρο: http://www.sciencedirect.com/science?_ob=ArticleURL&_udi=B8JDD-4RV1K19-1&_user=10&_rdoc=1&_fmt=&_orig=search&_sort=d&_docanchor=&view=c&_acct=C000050221&_version=1&_urlVersion=0&_userid=10&md5=6dcb1bd33a25059afba51d1ac7267f75

 

Δεύτερον, οι διαφορές του DNA βασίζονται στα "DNA Copy-Number-Variations", αυτό θα ήταν αρκετό για να μην μπορέσεις να ελέγξεις ένα Avatar του ζυγωματικού δίδυμού σου;

 

Το δύο-χιλιάδες-τετρακόσια-τόσο και με απλή επιστημονική σκέψη από εμάς, δεν θα χρειαζόταν να έχεις δίδυμο για να χρησιμοποιήσεις ένα Avatar, το οποίο κινείται μέσω κάποιου εξελιγμένου μηχανήματος.

Είσαι προφήτης; Που το ξέρεις;

 

Ακόμα και τώρα δεν θα σχεδιαζόταν ένα τέτοιο σύστημα στην βάση του DNA!

Γιατί όχι; Έχεις δει στην επίστημη να έχουμε την δυνατότητα να μπαίνουμε σε ένα άλλο σώμα και να το ελέγχουμε και να δεχόμαστε τα ερεθίσματά του; (Και μη μου πεις για το ρομποτικό χέρι που ελέγχεται με τη σκέψη, γιατί δεν είναι βιολογικό)

 

Φίλοι συμφορουμίτες, εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω γιατί αντιστέκεστε τόσο πολύ στο να παραδεχτείτε ότι το σενάριο ήταν προβληματικό

Εγώ τουλάχιστον δέχτηκα να ψάξω αυτό που έγραψες και να δω τι ισχύει και τι δεν ισχύει..

Link to comment
Share on other sites

Μια ταινία η οποία γίνεται το εφαλτήριο για ανεξάντλητες διαφωνίες περί του περιεχομένου της, αποφασιστικές τοποθετήσεις από δεδηλωμένους πολέμιούς της και δυνητικούς θεατές της, απόψεις πάνω στις τελευταίες εξελίξεις της τριδιάστατης απεικόνισης, για να καταλήξει στη γενετική, δεν μπορεί παρά να είναι μια ριζοσπαστική ταινία.

 

Αν μη τι άλλο, θα πάω να την δω με την πρώτη ευκαιρία!

Link to comment
Share on other sites

Dolph Διαπιστώνω ότι έχεις πάψει προ πολλού να εκφράζεις την άποψή σου. Αντ' αυτού, βλέπω να προσπαθείς παντοιοτρόπως να μας Πείσεις γι αυτήν.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Avatar (2009)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..