Jump to content

Avatar (2009)


Eric Draven
 Share

Recommended Posts

Η προσωπική μου άποψη, ξανά: Αυτή την ιστορία ήθελε να πει ο Κάμερον. Και το σενάριο που την εξιστορεί είναι άψογο. Καλύτερο δεν θα μπορούσε να είναι.

 

 

Πολύ σωστά, όπως λες, την ξαναείπες και δυστυχώς η ουσία είναι ότι δεν στέκει.

Το σενάριο θα μπορούσε να είναι πάρα πολύ καλύτερο και αυτό συζητάμε εδώ και τόσα posts.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 230
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Διγέλαδος

    21

  • DinoHajiyorgi

    18

  • Eric Draven

    19

  • dolph

    21

Dolph Διαπιστώνω ότι έχεις πάψει προ πολλού να εκφράζεις την άποψή σου. Αντ' αυτού, βλέπω να προσπαθείς παντοιοτρόπως να μας Πείσεις γι αυτήν.

 

Η ουσία είναι ότι μίλησα αφού την είχα δει, αντιθέτως με σένα που ξεκίνησες τις ειρωνίες πριν την δεις.

Μίλησα περισσότερο όταν ο DinoHajiyorgi χρησιμοποίησε την επαγγελματική του ιδιότητα ώστε, με μόνο όπλο αυτή (!), να πει ότι το σενάριο είναι εξαίρετο.

Μίλησα ακόμα περισσότερο γιατί κάποιοι δέχτηκαν ειρωνική επίθεση με βάση την άποψη τους ότι το σενάριο είναι μάπα, όπως και είναι, όπως προσπαθώ τεκμηριωμένα να δείξω.

Μετά είδα να μπερδεύουμε τα πάντα και επειδή μας άρεσε η ταινία να προσπαθούμε να της δώσουμε αξία εκεί που δεν έχει.

Προσπάθησα να μιλήσω σοβαρά, αλλά υπερίσχυσε ο εγωϊσμός των ειδικών, η ψευτοφιλία και το γυμνασιακό επίπεδο εξηγήσεων.

 

Το έχετε κάνει άνοστο. Κερδίσατε!

Η αλήθεια είναι ότι η ταινία είναι ό,τι καλύτερο έχει εμφανιστεί από την αρχή του Κινηματογράφου!

Ο Κόπολα υποκλίνεται στην αξία της και ο Κουροσάβα αναστήθηκε μόνο και μόνο για να προσκυνήσει στο Imax του Λονδίνου.

Ο Syd Field, η Linda Seger και ο Robert McKee είδαν επιτέλους την διδαχή τους να κατακτά το σινεμά και o Μάρλον Μπράντο με την Μέρυλ Στρηπ έδωσαν ταπεινά τα σκήπτρα τους στον Σαμ Γουόρθινγκτον και την Σιγκούρνι Γουήβερ.

 

Επιτέλους ο Κινηματογράφος βρήκε νόημα σε αυτή την ταινία!

 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και για το Blade Runner, που αναφέρθηκε, δέκα θα του έβαζα επίσης.

Δεν το έβαλα μία φορά και από τότε μου εξαντλήθηκε.

Για την ταινία στα υπόλοιπα συμφωνώ με Ντίνο και Tauntaun.

Τι σχέση έχει αν έχουν το ίδιο dna ή όχι;

Έτσι του κάπνισε να το κάνει.

Τέλος, Παναγιώτη δεν νομίζω ότι είναι ριζοσπαστική ταινία ή οτιδήποτε. Χόλυγουντ στα καλύτερά του είναι και μάλιστα με ευρεία αποδοχή από το κοινό.

Link to comment
Share on other sites

Χόλυγουντ στα καλύτερά του είναι και μάλιστα με ευρεία αποδοχή από το κοινό.

 

Το κοινό δεν αποδέχθηκε την ταινία, αλλά την τεχνολογία. Ας ακούσουμε και κριτικές ατόμων που δεν την είδαν σε 3Δ. Κανείς εδώ;;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά, όπως λες, την ξαναείπες και δυστυχώς η ουσία είναι ότι δεν στέκει.

 

Συνάδελφος είσαι; Πάλι όμως διαφωνούμε.

 

Το Bladerunner, ο Πόλεμος των Άστρων, το Στενές Επαφές Τρίτου Τύπου, είναι ταινίες επιστημονικής φαντασίας. Δεν ανήκουν όμως στο ίδιο "είδος". Το Bladerunner συγκρίνεται με το Minority Report, Οι Στενές Επαφές Τρίτου Τύπου με το Ε.Τ., το Avatar ίσως με τον Πόλεμο των Άστρων.

 

Αλλά και πάλι, Θα έβαζα 10/10 στο Bladerunner και 10/10 στο Avatar. Και; Έτσι όπως το πας εσύ, βάση του αριθμού ταινιών επιστημονικής φαντασίας που υπάρχουν, όχι 10, ούτε ο αριθμός 100 δεν φτάνει για να μοιράσεις βαθμολογίες.

 

Το κοινό δεν αποδέχθηκε την ταινία, αλλά την τεχνολογία. Ας ακούσουμε και κριτικές ατόμων που δεν την είδαν σε 3Δ. Κανείς εδώ;;

 

Εγώ. Αλλά μάλλον δεν σου κάνω, ε;

Link to comment
Share on other sites

Το κοινό δεν αποδέχθηκε την ταινία, αλλά την τεχνολογία. Ας ακούσουμε και κριτικές ατόμων που δεν την είδαν σε 3Δ. Κανείς εδώ;;

 

Μα και αυτό φίλε SpirosK δεν λέει τίποτα.

Όλα τα παιδάκια θα τρελλαθούν μαζί της, σημαίνει κάτι;

Ότι μικρός δεν έτρωγα ψάρι και τώρα το θεωρώ την καλύτερη και πιό νόστιμη τροφή σημαίνει κάτι;

 

Μην την ψάχνεις, η απόφαση του Κογκλάβιου είναι ότι το Avatar, σε αυτό το φόρουμ, είναι μια Θεϊκή ταινία.

Ό,τι άλλο πείς, τεκμηριωμένα ή όχι, η πυρά σε περιμένει και μόνο.

 

Merry Christmas!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχίσαμε τις ειρωνίες :p Και για αυτό θα ρίξω λάδι στη φωτιά με περισσότερες γυμνασιακές εξηγήσεις. Dolph αν θέλεις τα διαβάζεις.. Αλλά είναι σχετικά με τις ερωτήσεις σου πιο πριν.

 

Από κει και πέρα, θα χαρώ να μου πείτε αν κάποιος από εσάς γούσταρε (αποφέυγω άλλη λέξη για να μην αλλάξουμε το θέμα της συζήτησης) με την ηρωίδα (το με χρησιμοποιείται με βάση το σωστό ρήμα στην θέση του γούσταρε). Ο ήρωας είναι άνθρωπος που χρησιμοποιεί ένα Avatar. Μπορεί ένας άνθρωπος να γουστάρει ερωτικά κάτι τόσο διαφορετικό; Μήπως ο ήρωας είναι και κτηνοβάτης και ορέγεται την σεμνή αγελάδα τού δεν-θυμάμαι-πώς-τον-λέγανε στην Ελληνική τηλεόραση; (η αγελάδα υπάρχει πάντως, στο Αττικό πάρκο)

Πρώτον, η συγκεκριμένη ηρωίδα ήταν όμορφη. Δεύτερον, τόσα και τόσα διηγήματα και βιβλία επ. φαντασίας περιγράφουν πράξεις ερωτικών πράξεων εξωγήινων φυλών. Εδώ πέρα στο Farscape δεν είδες τι έγινε μεταξύ τους; Τρίτον, μιλάς για κτηνοβασία λες και είναι ζώα και όχι όντα που έχουν κριτική σκέψη κτλ. Αλήθεια, δεν ακούγεται λίγο ρατσιστικό αυτό;

 

Θα χαρώ να μου εξηγήσετε γιατί έπρεπε να φέρουν τον δίδυμο αδελφό αυτού που κανονικά θα έπρεπε να χρησιμοποιήσει το Avatar (η δικαιολογία της ταινίας είναι τραγικά ανεπαρκής και απευθύνεται σε κοιμισμένους ηλίθιους). Μην ξεχνάτε ότι έτσι ξεκινάει το story: φέρνουμε αυτόν που δεν έπρεπε για να ξεκινήσει η ανατροπή.

Η εξήγησή σου δεν είναι αρκετή γιατί ΔΕΝ είναι αναγκαίο να φέρουν το δίδυμο αδερφό για το Avatar. Δες και το ποστ μου πιο πάνω σε σχέση με το σχόλιο σου.

 

Θα μου πει κάποιος αν αυτή η φυλή είχε παιδιά; (δεν μου έρχεται στο μυαλό, αλλά νομίζω ότι δεν υπήρχαν- αλλά θα χαρώ να με διορθώσετε).

Απ' ότι σου απάντησαν νωρίτερα τα παιδιά, δείξανε παιδιά. Δεν είχε ιδρύσει ολόκληρο σχολείο η δόκτωρ;

 

Θα μου πει κάποιος αν πιστεύει ότι θα μίλαγε σαν έφηβη Αμερικανίδα teen-movie η συγκεκριμένη ηρωίδα, αν υπήρχε πραγματικά η Πανδώρα;

Χαρακτήρας είναι. Και τι μ' αυτό; Εγώ για περισσότερο Αμερικάνο είδα τον Αμερικάνο στρατιώτη. :p

 

Θα μου πεί κάποιος αν δεν κατάλαβε ότι ο ήρωας θα καβαλούσε το μεγάλο πτηνό και έτσι θα φτάναμε στο γύρισμα της πλοκής; Δεν μιλάω αν κάποιος δεν το κατάλαβε στο τέλος, αλλά αν δεν το κατάλαβε με το που είπε εκείνη την κοινότυπη παπαριά με τον παππού της η ηρωίδα.

Ναι το κατάλαβα, αλλά ήθελα να δω, πως θα το κάνει, ήθελα να αισθανθώ αυτή τη νίκη και μετά το πως ήρθε ο σεβασμός.

 

Θα μου πει κάποιος αν πιστεύει πραγματικά ότι έχει σχέση με την Ποκαχόντας (The New World, του Μάλικ, έ; ) ή με το Χορεύοντας με τους Λύκους αυτή η ταινία;

Μοιάζουν, αλλά ευτυχώς δεν είναι ίδιες. Αλλιώς θα ζητούσαμε τα λεφτά πίσω :-P

Link to comment
Share on other sites

Κατα την ταπεινή μου άποψη η ταινία σαν τέτοια ήταν απο πραγματικά καλή εώς εξαίρετη.

Είχε αδυναμίες που δεν έχουν να κάνουν μόνο με το θέαμα, την αστρονομία την εξωβιολογία ή το κατά μερικούς διάτρητο σενάριο αλλά με τις τεχνολογίες που άλλωστε ο ιδιος ο Cameron παραδέχεται...

Δεν μπορώ να την συγκρίνω παρά με κάποια άλλη παρόμοιας τεχνολογικής εμβέλειας, περιεχομένου και αποδοχής. Μέχρι να υπάρξει τέτοια θα περιμένω μιας και θεωρώ οτι η E.Φ δεν είναι αρκετά ικανοποιητική συζυγία βάρους για να παράγω συμπεράσματα ισοζυγίου.

Η ουσία του Avatar μοιάζει να είναι καλά κρυμμένη πίσω από το φαντασμαγορικό περίβλημα. Αλλα μιας και δεν έχω ακόμα έτοιμο το κείμενο που ετοιμάζω, δεν θα επεκταθώ περισσότερο εδώ.

 

Btw... Σπύρο

Η ταινία ΕΙΝΑΙ 3D. Δεν υπάρχει κανένας σοβαρός λόγος να την ξεγυμνώσεις από αυτή της την ιδιότητα για να χωράει καλύτερα στην ζυγαριά σου... αν είναι έτσι προτείνω να αλλάξεις ζυγαριά.

Link to comment
Share on other sites

Αλλά και πάλι, Θα έβαζα 10/10 στο Bladerunner και 10/10 στο Avatar. Και; Έτσι όπως το πας εσύ, βάση του αριθμού ταινιών επιστημονικής φαντασίας που υπάρχουν, όχι 10, ούτε ο αριθμός 100 δεν φτάνει για να μοιράσεις βαθμολογίες.

 

Όχι φυσικά, αλλά όταν λές ότι το σενάριο είναι ό,τι καλύτερο, τότε υπάρχει πρόβλημα.

Για να δώσεις 10/10 πρέπει το αποτέλεσμα να είναι σχεδόν τέλειο. Εδώ και αυτή ήταν όλη η συζήτηση, το αποτέλεσμα δεν ήταν καν κοντά στο τέλειο.

Ήταν μια χαζοιστορία, που είχε στην διάθεσή της την καλύτερη παραγωγή που έγινε ποτέ.

Και όσο εντυπωσιακή είναι τώρα, τόσο απίστευτα χαμηλού επιπέδου θα μας φαίνεται σε λίγα χρόνια όταν η τεχνολογία και τα CGI αντίστοιχων ταινιών ΕΦ θα είναι ισάξια ή καλύτερα και τότε θα μετράει και το σενάριο ;)

 

Αλλά είπαμε: ΚΑΜΜΙΑ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗ ΣΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΟΥ ΚΟΓΚΛΑΒΙΟΥ!!!

Link to comment
Share on other sites

Όταν είχε βγει το "Τιτανικός" του Κάμερον, και στην Αθήνα έσπαγαν τα ταμία, στο περιοδικό ΣΙΝΕΜΑ που είναι μηνιαίο, για μήνες, στις σελίδες αλληλογραφίας με τους αναγνώστες, γινόταν λυσσαλέα μάχη ανάμεσα σε πολέμιους και υποστηριχτές του έργου. Οι υποστηριχτές απλά έλεγαν πως τους άρεσε, και άρεσε σε πολλούς αφού η ταινία έκανε ρεκόρ εισπράξεων σε πρωτεύουσα και επαρχία. Οι πολέμιοι μιλούσαν για κλισέ, για θέαμα που υπερτερούσε της ουσίας, ιστορικές ανακρίβιες, αμερικανιά, εμπορικότητα κλπ. Αδυνατούσαν να αντιληφθούν το πιο συμαντικό. Πότε πριν ασχολήθηκαν οι ίδιοι τόσο πολύ με ένα έργο; Η ίδια τους η λύσσα καταργούσε τα επιχειρήματα τους.

 

Δεν το λέω αυτό επειδή πιστεύω πως τρέχει το ίδιο εδώ, αλλά για να τονίσω κάτι άλλο. Έχει π.χ. ο dolph την ίδια γνώμη για τον Τιτανικό που έχει και για το Avatar; Είχαν δίκιο ή άδικο οι πολέμιοι του Τιτανικού; Τα γούστα υπάρχουν σε όλες τις διαβαθμίσεις.

 

Και dolph, έχεις κάθε δικαίωμα να βρίσκεις εσύ κακό το σενάριο του Άβαταρ. Εκτός όμως αν πιστεύεις πως η γνώμη που εξέφρασα είναι πεισματική τέτοια για να σου εναντιωθώ, δεν έχεις δικαίωμα να μου καταργείς το δικό μου γούστο και τον επαγγελματισμό μου, λέγοντας "δεν στέκει." Είμαστε ξεκάθαροι σε αυτό;

Link to comment
Share on other sites

...Και dolph, έχεις κάθε δικαίωμα να βρίσκεις εσύ κακό το σενάριο του Άβαταρ. Εκτός όμως αν πιστεύεις πως η γνώμη που εξέφρασα είναι πεισματική τέτοια για να σου εναντιωθώ, δεν έχεις δικαίωμα να μου καταργείς το δικό μου γούστο και τον επαγγελματισμό μου, λέγοντας "δεν στέκει." Είμαστε ξεκάθαροι σε αυτό;

 

Μα αυτό είναι το όλο θέμα!

Η άποψη σου ξεκίνησε καθαρά πεισματικά με το επιχείρημα... είναι καλή επειδή το λέω εγώ που έχω γράψει σενάριο-α!!!

Μετά πρόσθεσες τα φασιστικά -αλλά όπως είπα τα δικαιολογώ γιατί δεν θέλω να παρομοιώσω με τον Γκαίμπελς οποιοδήποτε μέλος του φόρουμ- με την εξομοίωση απόψεων τεσσάρων διαφορετικών ατόμων λες και σου έδωσα/δώσαμε αυτό το δικαίωμα και στο τέλος στο όνομα μιας ορατής φορουμικής φιλίας αρχίσανε τα γενικότερα ειρωνικά σχόλια (Martin Ocelotl) και η συνεχής αστήρικτη θέση ότι το σενάριο είναι καλό.

 

Κανένας, μα κανένας, από τους υποστηριχτές της τελειότητας του Avatar δεν βρέθηκε να μου πει αν το σενάριο ήταν αντάξιο ενός σεναρίου σαν του Godfather, ενός Blade Runner ή ενός Ran (για να μην προσθέσω και άλλες ταινίες- δεν είναι διαγωνισμός κινηματογραφικής γνώσης). Κανένας δεν βρέθηκε να αποδεχτεί ότι τα κλισέ είναι ελλάτωμα- δηλαδή έπρεπε να το συζητάμε και αυτό ακόμα;!!!

 

Εγώ από την πρώτη στιγμή έχω πεί ότι αυτή την ταινία πρέπει να την δούνε όλοι και ότι είναι ένα αριστούργημα εντυπωσιακού κινηματογράφου. Δεν κατάλαβα ποτέ όμως γιατί πρέπει και να είναι ένα αριστούργημα σεναριακής γραφής. Ε, δεν είναι, ό,τι και να πείτε. Και όσο το υποστηρίζετε, τόσο μειώνετε την αξία της κινηματογραφικής άποψής σας και του φόρουμ γενικότερα.

Συμπεριφορά και απόψεις σχολιαρόπαιδων είναι το εύκολο για όλους. Έπρεπε να τα φέρουμε και εδώ; (για να προσβάλλω και εγώ- αν νομίζετε ότι μόνο εσείς μπορείτε... τόσο μα τόσο θλιβερό καταντάει...)

Link to comment
Share on other sites

Ο Κόπολα υποκλίνεται στην αξία της και ο Κουροσάβα αναστήθηκε μόνο και μόνο για να προσκυνήσει στο Imax του Λονδίνου.

Ο Syd Field, η Linda Seger και ο Robert McKee είδαν επιτέλους την διδαχή τους να κατακτά το σινεμά και o Μάρλον Μπράντο με την Μέρυλ Στρηπ έδωσαν ταπεινά τα σκήπτρα τους στον Σαμ Γουόρθινγκτον και την Σιγκούρνι Γουήβερ.

 

Και κάτι άλλο που μου είναι αδύνατο να αφήσω αναπάντητο. Γιατί εδώ νιώθω σα να έσπασε το αβγό του φιδιού. Να μου πατήθηκε δηλαδή πολύ προσωπικός κάλος.

 

Κουροσάβα; Κόπολα; Ran; Έχουν την εκτίμηση μου αλλά... Επί 10 χρόνια, από τον Πόλεμο των Άστρων μέχρι την Επιστροφή των Τζεντάι, επί 10 χρόνια, από τα 15 μου μέχρι τα 25 μου, υπέστη τη χλεύη και την ειρωνία των "ποιοτικών" κατά της χαζομάρας του Λούκας, ατόμων που εκτός Κουροσάβα είχαν και Φελίνι, Μπέργκμαν και Αγγελόπουλο στο μπαϊράκι τους. Και με τα μπαϊράκια δεν τα πάω πολύ καλά. Σε ευχαριστώ dolph για τα φαντάσματα, αλλά βουβός δεν θα καθίσω.

Link to comment
Share on other sites

Η άποψη σου ξεκίνησε καθαρά πεισματικά με το επιχείρημα... είναι καλή επειδή το λέω εγώ που έχω γράψει σενάριο-α!!!

 

Πρόσεχε πως το διατυπώνεις. Δεν είναι "είναι καλή επειδή το λέω εγώ που έχω γράψει σενάριο-α", είναι "εγώ που έχω γράψει σενάρια, λέω (είμαι της γνώμης) πως είναι καλή." Αυτή η ιστορία δεν μπορούσε να ειπωθεί διαφορετικά. Για αυτή την ιστορία ήταν το καλύτερο σενάριο. Μπορείτε να διαφωνήσετε ως προς την δική σας εκτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

Ε, δεν είναι, ό,τι και να πείτε. Και όσο το υποστηρίζετε, τόσο μειώνετε την αξία της κινηματογραφικής άποψής σας και του φόρουμ γενικότερα.

Συμπεριφορά και απόψεις σχολιαρόπαιδων είναι το εύκολο για όλους. Έπρεπε να τα φέρουμε και εδώ; (για να προσβάλλω και εγώ- αν νομίζετε ότι μόνο εσείς μπορείτε... τόσο μα τόσο θλιβερό καταντάει...)

Dolph, το παραπάνω είναι ένα από τα πολλά quotes από τα ποστς σου που ήθελα να κάνω, κρίνω όμως πως δεν είναι απαραίτητο παραπάνω από ένα για να πω αυτό που θέλω να πω.

Κοίταξε να δεις, αν οι άλλοι έχουν διαφορετική άποψη από σένα, αυτό δε σημαίνει ότι είναι και κατώτερης αξίας άποψη. Επίσης, να σε ενημερώσω ότι η δική σου άποψη δεν είναι ευαγγέλιο. Είναι δική σου, για σένα και δεν μπορείς να προσπαθείς να πείσεις κάποιον γι' αυτήν. Πες την άποψή σου, τα επιχειρήματά σου, αλλά μην προσπαθείς να αναγκάσεις κάποιον να την ασπαστεί. Αυτά τα "ό,τι και να πείτε" και τα λοιπά, άφησέ τα κατά μέρους. Ο καθένας έχει την άποψή του. Σ' ό,τι αφορά τη συμπεριφορά, την οποία χαρακτηρίζεις "σχολιαρόπαιδων" (και μάλιστα μιλάς και για απόψεις σχολιαρόπαιδων), αναρρωτήσου μήπως έχεις ακριβώς τη συμπεριφορά για την οποία κατηγορείς άλλους. Όσο για την επιθυμία σου να προσβάλλεις, σου το λέω άπαξ, μην το ξαναεπιχειρήσεις. Αν νιώθεις ότι έχεις προσβληθεί, κάνει report, μην αντιπροσβάλλεις.

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο που μου είναι αδύνατο να αφήσω αναπάντητο. Γιατί εδώ νιώθω σα να έσπασε το αβγό του φιδιού. Να μου πατήθηκε δηλαδή πολύ προσωπικός κάλος.

 

Κουροσάβα; Κόπολα; Ran; Έχουν την εκτίμηση μου αλλά... Επί 10 χρόνια, από τον Πόλεμο των Άστρων μέχρι την Επιστροφή των Τζεντάι, επί 10 χρόνια, από τα 15 μου μέχρι τα 25 μου, υπέστη τη χλεύη και την ειρωνία των "ποιοτικών" κατά της χαζομάρας του Λούκας, ατόμων που εκτός Κουροσάβα είχαν και Φελίνι, Μπέργκμαν και Αγγελόπουλο στο μπαϊράκι τους. Και με τα μπαϊράκια δεν τα πάω πολύ καλά. Σε ευχαριστώ dolph για τα φαντάσματα, αλλά βουβός δεν θα καθίσω.

 

Καταλαβαίνω ότι τα βιώματα του καθενός καθορίζουν τον τρόπο σκέψης του και πρέπει να σε δικαιολογήσω.

Προσωπικά, έχω αντιμετωπίσει παρόμοια "θέματα", αλλά κατέληξα στο ότι δεν είναι πρόβλημα να σου αρέσει και το Ran και το Star Wars, αρκεί να κρίνεις την ουσία και το ολοκληρωμένο αποτέλεσμά τους.

Και εκεί κόλλησα με το Avatar, γιατί είμαι σίγουρος ότι θα μπορούσε να υπάρξει πολύ-πολύ καλύτερο σενάριο, αντιθέτως με αυτά που πιστεύεις εσύ.

Πάντως, αν είσαι σεναριογράφος, αδικείς τον εαυτό σου αν οριοθετείς τα όριά σου τόσο χαμηλά.

 

Dolph, το παραπάνω είναι ένα από τα πολλά quotes από τα ποστς σου που ήθελα να κάνω, κρίνω όμως πως δεν είναι απαραίτητο παραπάνω από ένα για να πω αυτό που θέλω να πω.

Κοίταξε να δεις, αν οι άλλοι έχουν διαφορετική άποψη από σένα, αυτό δε σημαίνει ότι είναι και κατώτερης αξίας άποψη. Επίσης, να σε ενημερώσω ότι η δική σου άποψη δεν είναι ευαγγέλιο. Είναι δική σου, για σένα και δεν μπορείς να προσπαθείς να πείσεις κάποιον γι' αυτήν. Πες την άποψή σου, τα επιχειρήματά σου, αλλά μην προσπαθείς να αναγκάσεις κάποιον να την ασπαστεί. Αυτά τα "ό,τι και να πείτε" και τα λοιπά, άφησέ τα κατά μέρους. Ο καθένας έχει την άποψή του. Σ' ό,τι αφορά τη συμπεριφορά, την οποία χαρακτηρίζεις "σχολιαρόπαιδων" (και μάλιστα μιλάς και για απόψεις σχολιαρόπαιδων), αναρρωτήσου μήπως έχεις ακριβώς τη συμπεριφορά για την οποία κατηγορείς άλλους. Όσο για την επιθυμία σου να προσβάλλεις, σου το λέω άπαξ, μην το ξαναεπιχειρήσεις. Αν νιώθεις ότι έχεις προσβληθεί, κάνει report, μην αντιπροσβάλλεις.

 

Και απ' όλα τα posts μόνο τα δικά μου σού χτύπησαν στο μάτι;

 

Θλιβερό και άδικο.

Link to comment
Share on other sites

Και απ' όλα τα posts μόνο τα δικά μου σού χτύπησαν στο μάτι;

 

Θλιβερό και άδικο.

Μιλάς για σχολιαροπαιδική συμπεριφορά, και κοίτα τι κάνεις τώρα: "μα, κυρία, δε γελούσα μόνο εγώ, γελούσε κι ο Κωστάκης".

Για να μη νιώθεις αδικημένος, να σου πω πως όχι, δε μου χτύπησαν μόνο δικά σου ποστς στο μάτι, μου χτύπησαν κι άλλα. Το τι έκανα σε σχέση μ' αυτά δε σε αφορά. Ο λόγος που δημόσια στο τόπικ μίλησα για τα δικά σου ποστ, είναι γιατί είναι αυτά που έχουν κάνει derail το τόπικ στις τελευταίες σελίδες. Πρόσεξε, λοιπόν, άλλη μία φορά αυτά που είπα, ώστε να μη χρειαστεί να τα ξαναπώ. Συνιστώ προσοχή στη συνέχεια του τόπικ.

Edited by Spock
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο Spock, παρασύρθηκα.

Συγγνώμη σε όσους στενοχώρησα με τα γραπτά μου.

 

Καλά Χριστούγεννα!

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για σχολιαροπαιδική συμπεριφορά, και κοίτα τι κάνεις τώρα: "μα, κυρία, δε γελούσα μόνο εγώ, γελούσε κι ο Κωστάκης".

Για να μη νιώθεις αδικημένος, να σου πω πως όχι, δε μου χτύπησαν μόνο δικά σου ποστς στο μάτι, μου χτύπησαν κι άλλα. Το τι έκανα σε σχέση μ' αυτά δε σε αφορά. Ο λόγος που δημόσια στο τόπικ μίλησα για τα δικά σου ποστ, είναι γιατί είναι αυτά που έχουν κάνει derail το τόπικ στις τελευταίες σελίδες. Πρόσεξε, λοιπόν, άλλη μία φορά αυτά που είπα, ώστε να μη χρειαστεί να τα ξαναπώ. Συνιστώ προσοχή στη συνέχεια του τόπικ.

 

Σποκ, εντάξει αλλά το "derailing" δεν είναι φταίξιμο μόνο του dolph κι εγώ συνεχίζω και του απαντάω παρόλο που μας έχει πει Καλά Χριστούγεννα δέκα φορές ο άνθρωπος. Πέρα από τους διαξιφισμούς, έχει ένα ενδιαφέρον η συζήτηση γιατί μπορούμε να δούμε πόσες πολλές απόψεις μπορούν να υπάρξουν για μια τέτοια ταινία (αυτό δείχνει και το μέγεθός της, όπως αναφέρθηκε και πιο πριν). Δεν ξέρω, αν το παρατηρήσατε, αλλά φτάσαμε τις 8 σελίδες. Νομίζω είναι το πρώτο topic σε αυτήν την κατηγορία (του κινημ/φου) που έχει τόσες σελίδες. Εύγε!

Edited by twocows
Link to comment
Share on other sites

για οσους ενδιαφέρονται... Πετάω για Λονδίνο σε λίγο. Θα δώ το Avatar και σε iMax και την δευτέρα το μεσημέρι θα είμαι πίσω. Τότε θα ποστάρω τις εντυπώσεις μου - Review- και ότι νέο έχω καταφέρει να μάθω.

 

Μια σημείωση μόνο.

Ο Χατζηγιώργης είναι φίλος μου, και δεν έχω κανένα ενοχικό σύνδρομο για αυτό. Δεν έχω κρατήσει ποτέ το στόμα μου κλειστό προς χάριν της φιλίας αλλά ούτε και το ανοίγω άσκοπα. Ειναι πολλά αυτά που θα μπορούσα να απαντήσω σε διάφορες θέσεις - ερωτήσεις που δηλώνεις, όπως και σε διάφορους χαρακτηρισμούς που μου αποδίδεις. Δεν το κρίνω σκόπιμο ούτε κι εποικοδομητικό. Προσωπικά θα ήθελα αυτή η μάλλον στειρα αντιπαράθεση να τελειώσει εδώ.

 

Έχουμε εμπεδώσει όλοι τις απόψεις όλων. Τουλάχιστον όλοι οσοι οψόμεθα για το δικιο μας εν μέσω χονδροειδών αντεγκλήσεων...

btw... Ο χαρακτηρισμός σχολιαρόπαιδο, όταν απευθύνεται σε μένα, εκλαμβάνεται ως μέγιστη κανάκεια και ουχί προσβολή. Βλέπεις στην ηλικία μου, σπάνια έχω την ευκαιρία να απολαμβάνω τέτοιες φιλοφρονήσεις.

 

σας Χαιρετώ προς το παρόν και εύχομαι σε όλους ότι ποθούν και όση ευτυχία μπορούν να αντέξουν πριν εξαιτίας της γίνουν δυστυχισμένοι.

Link to comment
Share on other sites

Btw... Σπύρο 

Η ταινία ΕΙΝΑΙ 3D. Δεν υπάρχει κανένας σοβαρός λόγος να την ξεγυμνώσεις από αυτή της την ιδιότητα για να χωράει καλύτερα στην ζυγαριά σου... αν είναι έτσι προτείνω να αλλάξεις ζυγαριά.

 

Επειδή τα CG (και κυρίως τα C) είναι η δική μου επιστήμη, επέτρεψέ μου να ξέρω καλύτερα από σένα. Εγώ δεν έρχομαι να σου την πω για τα νουόνια, κουλώνια ή όπως αλλιώς τα λέτε πια στη φιλοσοφία σας :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα CG (και κυρίως τα C) είναι η δική μου επιστήμη, επέτρεψέ μου να ξέρω καλύτερα από σένα. Εγώ δεν έρχομαι να σου την πω για τα νουόνια, κουλώνια ή όπως αλλιώς τα λέτε πια στη φιλοσοφία σας :)

Σου την είπε κανείς για την επιστήμη σου, Σπύρο; Πού ακριβώς θίχτηκε η επιστήμη σου και με ποιον τρόπο;

 

Να πω κάτι, αυτά που είπα πιο πάνω στον dolph περί προσβολών και report, είναι αυτονόητο πως αναφέρονται σε όλους. Αν, Σπύρο, νιώθεις ότι προσβλήθηκες από κάτι, κάνε report και θα εξεταστεί η περίπτωση. Το δικό σου ποστ αυτό είναι καθαρό spam -και προσβλητικό-, το οποίο το αφήνω μόνο χάριν του παρόντος, απαραίτητου ποστ. Προς όλους: περιοριστείτε στα της ταινίας και αφήστε τα ξεδιπλώματα μαγκιάς. Δε θέλω να ξαναχρειαστεί η παρέμβασή μου. Βεβαίως και θα γίνονται και κάποιοι διαξιφισμοί σε "ζεστά" τόπικς όπως αυτό, να μένουν πολιτισμένοι, όμως.

Edited by Spock
Link to comment
Share on other sites

Σου την είπε κανείς για την επιστήμη σου, Σπύρο; Πού ακριβώς θίχτηκε η επιστήμη σου και με ποιον τρόπο;

 

Να πω κάτι, αυτά που είπα πιο πάνω στον dolph περί προσβολών και report, είναι αυτονόητο πως αναφέρονται σε όλους. Αν, Σπύρο, νιώθεις ότι προσβλήθηκες από κάτι, κάνε report και θα εξεταστεί η περίπτωση. Το δικό σου ποστ αυτό είναι καθαρό spam -και προσβλητικό-, το οποίο το αφήνω μόνο χάριν του παρόντος, απαραίτητου ποστ. Προς όλους: περιοριστείτε στα της ταινίας και αφήστε τα ξεδιπλώματα μαγκιάς. Δε θέλω να ξαναχρειαστεί η παρέμβασή μου. Βεβαίως και θα γίνονται και κάποιοι διαξιφισμοί σε "ζεστά" τόπικς όπως αυτό, να μένουν πολιτισμένοι, όμως.

 

Θα ήθελα μια δημόσια εξήγηση γιατί το αναφέρεις ως "προσβλητικό".Η άποψη μου για τη "μοντέρνα φυσική" είναι γνωστή και αναρτημένη τουλάχιστον άλλες 2 φορές σε αυτό το φόρουμ. Επίσης την έχω πει (Την άποψη εννοώ) και προσωπικά στο Μάρτιν. Εγώ πάλι βλέπω εκ μέρους σου μια καθαρά "ευνοϊκή προς ορισμένους συγκεκριμένους" συμπεριφορά (και σε άλλα topcis), που είναι δικαίωμα σου βέβαια ως κύρης του φόρουμ.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα μια δημόσια εξήγηση γιατί το αναφέρεις ως "προσβλητικό".

Στο ποστ μου σε ρώτησα πού θίχτηκε η επιστήμη σου, δεν ασχολήθηκες να απαντήσεις καν. Τώρα αξιώνεις από εμένα μια απάντηση, χωρίς να έχεις δώσει εσύ. Επειδή είμαι κορόιδο, τελικά, θα σου δώσω, αν και θα μπορούσα κι εγώ απλά να ακολουθήσω το παράδειγμά σου και να σιωπήσω. Αφού, λοιπόν, δεν καταλαβαίνεις γιατί ήταν προσβλητικό το ποστ σου, ας κάνουμε ακόμη πιο νια νια το ήδη αυτονόητο: όταν λες "κουλόνια", κοροϊδεύεις τη σωματιδιακή φυσική, το αντικείμενο του Μάρτιν, δηλαδή. Αυτά.

 

Εγώ πάλι βλέπω εκ μέρους σου μια καθαρά "ευνοϊκή προς ορισμένους συγκεκριμένους" συμπεριφορά (και σε άλλα topcis)

Ω, μα βέβαια. Πάντα, όταν ένας moderator κάνει τη δουλειά του, οι υπόλοιποι το θεωρούν μεροληψία, αδικία κλπ κλπ.. Αντιστοίχως και κάποιοι από τους "ορισμένους συγκεκριμένους", τους οποίους τώρα λες πως ευνοώ με έχουν κατηγορήσει ότι τους αδικώ και μεροληπτώ υπέρ άλλων. Και εμένα, και άλλους moderators. Τι να κάνουμε, έτσι είναι. Οι moderators φαίνεται πως είναι τελικά κάποιοι κακοί, που έγιναν moderators επειδή γουστάρουν να ευνοούν τους δικούς τους (οι οποίοι, η πλάκα είναι πως, αλλάζουν κατά περίπτωση). Όχι άτομα που ξοδεύουν χρόνο για να βοηθούν -αφιλοκερδώς- το φόρουμ, για να το διατηρούν έναν όμορφο -δωρεάν- χώρο για τα μέλη, και που θα άξιζαν έστω ένα ευχαριστώ για τη δουλειά τους (μα τι λέω, πρέπει να έχω πυρετό, αν περιμένω και ευχαριστώ, χαχαχα, δεν πάω καλά!). Ρίξτε λοιπόν βέλη προς τα δω, στον κακό και άδικο, θα τα δέχομαι. Είναι πάντα η εύκολη λύση η γκρίνια, άλλωστε. Ξέρω, ούτως ή άλλως, ότι θα τα έχω όλα αυτά, όταν κάνω το λάθος να κάνω τη δουλειά μου ως moderator. Και το κάνω συχνά αυτό το λάθος, να πάρει.

 

που είναι δικαίωμα σου βέβαια ως κύρης του φόρουμ.

Μ' αυτήν την προβοκατόρικη φράση δεν θα σου κάνω τη χάρη να ασχοληθώ. Το μόνο που μπορώ να πω, εγώ ο κακός κύρης, είναι πως, σαν τέτοιος που είμαι, θα κλείσω επ' αορίστω το τόπικ, αν συνεχίσει να δέχεται σπαμ.

Edited by Spock
Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα CG (και κυρίως τα C) είναι η δική μου επιστήμη, επέτρεψέ μου να ξέρω καλύτερα από σένα. Εγώ δεν έρχομαι να σου την πω για τα νουόνια, κουλώνια ή όπως αλλιώς τα λέτε πια στη φιλοσοφία σας :)

Το ποστ είναι επικίνδυνα κοντά στο να προκαλέσει την επιβολή warn. O μόνος λόγος που αυτό δεν επιβάλεται, είναι ότι η συζήτηση είχε ανάψει αρκετά και σε προηγούμενες σελίδες και την άφησα, αλλά αυτό είναι εκείνο που πλησιάζει περισσότερο. Προσοχή!

 

Σου την είπε κανείς για την επιστήμη σου, Σπύρο; Πού ακριβώς θίχτηκε η επιστήμη σου και με ποιον τρόπο;

 

Να πω κάτι, αυτά που είπα πιο πάνω στον dolph περί προσβολών και report, είναι αυτονόητο πως αναφέρονται σε όλους. Αν, Σπύρο, νιώθεις ότι προσβλήθηκες από κάτι, κάνε report και θα εξεταστεί η περίπτωση. Το δικό σου ποστ αυτό είναι καθαρό spam -και προσβλητικό-, το οποίο το αφήνω μόνο χάριν του παρόντος, απαραίτητου ποστ. Προς όλους: περιοριστείτε στα της ταινίας και αφήστε τα ξεδιπλώματα μαγκιάς. Δε θέλω να ξαναχρειαστεί η παρέμβασή μου. Βεβαίως και θα γίνονται και κάποιοι διαξιφισμοί σε "ζεστά" τόπικς όπως αυτό, να μένουν πολιτισμένοι, όμως.

Σε αυτό το σημείο συμφωνώ απόλυτα με τον Spock. Καλό θα ήταν να ηρεμήσουμε όλοι μας.

 

Θα ήθελα μια δημόσια εξήγηση γιατί το αναφέρεις ως "προσβλητικό".Η άποψη μου για τη "μοντέρνα φυσική" είναι γνωστή και αναρτημένη τουλάχιστον άλλες 2 φορές σε αυτό το φόρουμ. Επίσης την έχω πει (Την άποψη εννοώ) και προσωπικά στο Μάρτιν. Εγώ πάλι βλέπω εκ μέρους σου μια καθαρά "ευνοϊκή προς ορισμένους συγκεκριμένους" συμπεριφορά (και σε άλλα topcis), που είναι δικαίωμα σου βέβαια ως κύρης του φόρουμ.

Στη δίνω εγώ: κανένας δε σου την είπε για την επιστήμη σου (όπως είπε και ο Σποκ) και η λέξη 'κουλόνια' δεν είναι και η καλύτερη. Το smile στο τέλος του ποστ δε φτιάχνει τα πάντα.

 

Αν έπειτα έχετε πρόβλημα με οποιοδήποτε μέλος του moderating team, είστε ελεύθεροι να στείλετε pm στο συγκεκριμένο, για να δοθούν εξηγήσεις ή και να ζητήσετε από κάποιο άλλο μέλος του moderating team, να επέμβει για να δοθούν εξηγήσεις.

 

Σε καμμιά περίπτωση δεν επιτρέπεται να εκτοξεύονται κατηγορίες κατά ενός mod -μόνο και μόνο γιατί σας/μας την λέει για κάτι που γράψαμε- πως υπάρχουν προτιμήσεις και ευνοϊκές συμπεριφορές.

 

Από εμένα έχεις ένα warn. Αυτό ήταν απαράδεκτο.

Link to comment
Share on other sites

Guest Anime_Overlord
Αλίμονο αν πρέπει να μου κάνει ο σκηνοθέτης μάθημα βιολογίας για να αποδεχτώ κάτι που βλέπω σε μια ταινία Φαντασίας.

Δηλαδή είναι φαντασίας με σκοπό να σε ταξιδέψει κι όχι σκληρής επιστημονικής με σκοπό να σε κάνει να σκεφτείς. Το σουφού στο διάστημα θα μπορούσε να είχε γίνει και με μάγους να κάνουν ξόρκια. Όπως ακριβώς και ο Πόλεμος των Άστρων που ο ίδιος ο Λούκας λέει ότι είναι παραμύθι.

 

Δεν έχω λόγο να συνεχίσω να ποστάρω για το ότι δεν μου άρεσε (αφού δεν το είδα) όσο το να παραδεχτώ ότι είναι όμορφο εξώφυλλο με απλό περιεχόμενο. Και ναι, είναι αρκετό να σε ταξιδέψει, όπως το κάνουνε τα παραμύθια παρά το ... χμ... ευτελές περιεχόμενο. Μην το κρύβω ότι τόσα και τόσα ανιμέ βλέπω και μου αρέσουν και παραδέχομαι ότι τα περισσότερα είναι τίγκα στην αφέλεια.

 

Επι την ευκαιρία, είχα διαβάσει σε άλλο φόρουμ για την ανύπαρκτη στρατηγική στην μάχη. Επειδή και καλά υποτίθεται ότι ήταν πεζοναύτες, θα είχανε λέει δείξει πολύ περισσότερη τακτική στην μάχη από γιουρούσια. Μπορώ να το παραθέσω αλλά δεν έχει νόημα. Το θέμα είναι ότι όπως τα παραμύθια, έτσι κι αυτό έχει πολύ αληθοφάνεια οπτικά και πολύ αφέλεια νοητικά.

Edited by Anime_Overlord
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Avatar (2009)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..