Jump to content

Avatar (2009)


Eric Draven
 Share

Recommended Posts

Η δική μου γνώμη για την ταινία είναι ότι υπήρχε η ευκαιρία να δούμε ένα αριστούργημα άνευ προηγουμένου. Δεν το είδα, είδα όμως μία πολύ καλή ταινία.

 

Συμφωνώ ότι το σενάριο θα έπρεπε να είναι πολύ πιο προσεγμένο [...] ώστε να αποφύγει όλα τα κλισέ και να μην είναι τόσο προβλέψιμο (που πραγματικά ήταν). Δεν ξέρω αν αυτό είναι θέμα ατυχούς επιλογής ή συμβαίνει επίτηδες - ταινίες τόσο θεαματικές σπάνια έχουν σενάριο πολύ υψηλού επιπέδου. Φοβάμαι μήπως γίνεται με το νου στην εμπορικότητα της ταινίας, γιατί ένα απλό και κάπως προβλέψιμο σενάριο είναι πιθανότατα πιο προσιτό στον πολύ κόσμο - πόσο μάλλον σε κόσμο που δεν ασχολείται μη ΕΦ και Φάντασι, εν προκειμένω. Και, όσο κι αν εμείς μπορεί να ονειρευόμαστε ένα σενάριο φοβερό και τρομερό, η πικρή αλήθεια είναι ότι μία τέτοια ταινία, για να μπορεί να υπάρξει ΠΡΕΠΕΙ να κάνει ΠΟΛΛΑ εισιτήρια. Αυτό βεβαίως δε σημαίνει ότι οι δημιουργοί και οι θεατές της δεν πρέπει να έχουν λίγες απαιτήσεις παραπάνω. [...]

+1. Ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 230
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Διγέλαδος

    21

  • DinoHajiyorgi

    18

  • Eric Draven

    19

  • dolph

    21

Εγώ κρατάω αυτό που έγραψε η Σόνυα και με το οποίο συμφωνώ αλλά όχι απόλυτα: 'Σαν σύνολο, δεν μου άρεσε, αλλά ούτε μπορώ να πω ότι έκλαψα τα 12 ευρώ.' (Σαν σύνολο μου άρεσε, δεν τα κλαίω τα 12 ευω μου, αλλά περίμενα κάτι καλύτερο.)

+1 μόνο και μόνο για το Size Does Matter.

 

Τώρα ο λόγος που έπρεπε

ο Γήινος να σώσει τους Νάβι

, ήταν για να μπορούμε να ταυτιστούμε μαζί τους. Αν ήταν ένας ξενοφοβικός λαός που έδιωχνε όλους τους Γήινους, τότε δεν θα μπορούσαμε να χαρούμε για ό,τι έγινε. Πολλοί θα μπορούσαν να υποστηρίξουν και την εταιρεία.

Σε αυτή την περίπτωση οι Ναβί αντιπροσωπεύουν τις ενοχές και ό,τι καλύτερο έχουμε μέσα μας.

 

Λίγη προσοχή με τα σπόιλερ, θα παρακαλούσα, η ταινία ακόμη προβάλλεται και ίσως να υπάρχει κάποιος που δεν την έχει δει.

Edited by Nova
Link to comment
Share on other sites

Τώρα ο λόγος που έπρεπε

ο Γήινος να σώσει τους Νάβι

, ήταν για να μπορούμε να ταυτιστούμε μαζί τους. Αν ήταν ένας ξενοφοβικός λαός που έδιωχνε όλους τους Γήινους, τότε δεν θα μπορούσαμε να χαρούμε για ό,τι έγινε. Πολλοί θα μπορούσαν να υποστηρίξουν και την εταιρεία.

 

 

Η "πρότασή" μου δεν είναι

να διώξουν οι Ναβι τους Γήινους. Είναι απλά να παρακολουθούσαμε από τη μία την ιστορία των Γήινων κατακτητών και από την άλλη τη ζωή των Νάβι, καθώς και την αντίστασή τους, χωρίς να χρειαστεί να μπει κανένας Γήινος ανάμεσά τους.

Βέβαια, τότε η ταινία δε θα λεγόταν Avatar, θα λεγόταν ξέρω γω Navi. Αλλά αυτό είναι περισσότερο πώς θα έκανα εγώ την ιστορία. Κατά τα άλλα, συμφωνώ με όσα λες και καταλαβαίνω ότι αυτό έγινε για λόγους ταύτισης του κοινού με τους ήρωες.

Link to comment
Share on other sites

Ώπα, ώπα, μισό λεπτό. Κύριε Μανωλιέ, σας πιάνω απ' το αυτί και σας επαναφέρω στην τάξη, χρησιμοποιώντας δικά σας λόγια και παραδείγματα:

 

Όταν διαβάζεις μια ιστορία, μου είχες πει κάποτε, δε σε νοιάζει αν γράφτηκε σε πέντε λεπτά ή σε πέντε χρόνια, σε νοιάζει να σ' αρέσει η ιστορία. Παίρνω το γάντι και σου το πετάω αριστοτεχνικά, απαντώντας πως όταν βλέπω μια ταινία, δε με απασχολεί το γιατί είναι μέτριο έως κάκιστο το σενάριο, με απασχολεί ότι είναι.

 

Τώρα σηκώστε το γάντι και σας περιμένω τστο ρινγκ. :Ρ

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ώπα, ώπα, μισό λεπτό. Κύριε Μανωλιέ, σας πιάνω απ' το αυτί και σας επαναφέρω στην τάξη, χρησιμοποιώντας δικά σας λόγια και παραδείγματα:

 

Όταν διαβάζεις μια ιστορία, μου είχες πει κάποτε, δε σε νοιάζει αν γράφτηκε σε πέντε λεπτά ή σε πέντε χρόνια, σε νοιάζει να σ' αρέσει η ιστορία. Παίρνω το γάντι και σου το πετάω αριστοτεχνικά, απαντώντας πως όταν βλέπω μια ταινία, δε με απασχολεί το γιατί είναι μέτριο έως κάκιστο το σενάριο, με απασχολεί ότι είναι.

 

Τώρα σηκώστε το γάντι και σας περιμένω τστο ρινγκ. :Ρ

Ώπα, ώπα, μισό λεπτό. Πρώτ' απ' όλα να θέσουμε τον διάλογό μας σε μια σωστότερη βάση. Όποιος με αποκαλεί "Κύριο Μανωλιό" και επιπλεόν χρησιμοποιεί πληθυντικό ευγενείας, απαιτώ να παραμένει σ' αυτόν και όχι να ολισθαίνει στον ενικό στην επόμενη πρόταση. :lol: Γνωρίζόμαστε κυρία μου; Γιατί μου μιλάτε λες και έχετε φάει μαζί μου δυόμισι ώρες για πέντε χιλιόμετρα όταν τα Τέμπη είχαν ακόμη εθνική οδό.:D

 

Έχετε δίκιο κύριε Σόνιε, αυτά σας είχα πει. Και αυτό σημαίνει ότι ως θεατές δεν θα έπρεπε να μας ενδιαφέρει γιατί το σενάριο του είναι μέτριο (κατά τη γνώμη μου και όχι "μέτριο ως κάκιστο"). Όμως

1) αυτό δεν αλλάζει την αξιολόγησή μου για την ταινία ή οποία είναι "εξαιρετικό θέαμα + μέτριο σενάριο = πολύ καλή ταινία" (κάτι που γενικά είπε και ο Scanner)

2) ανέφερα ότι συμφώνησα με την την εξήγηση του Scanner, όχι για να συγχωρήσω το μέτριο σενάριο (αυτό δεν θα το έκανα ποτέ) αλλά για να υποδείξω μια εύλογη απάντηση στο προφανές ερώτημα "μα καλά κύριε Cameron, με όλα τα λεφτά του κόσμου, μόνο αυτό μπόρεσες να σκεφτείς;"

Νομίζω ότι η, όχι και τόσο σύντομη, απάντηση της σκληρής πραγματικότητας του κ. Cameron, είναι κάτι σαν

"Ναι, ρε εξυπνάκηδες σουφουφίτες που μου θέλετε και σεναριακές πρωτοτυπίες, τα έξοδα είναι αστρονομικά και χρειάζομαι τρελά εισητήρια για να τα πάρω πίσω, οπότε ξεχάστε τα περίεργα twist, τους κουλούς νεοτερισμούς, τους βαθείς προβληματισμούς και τα non-πίου πίου. Και φυσικά ούτε λόγος για μη happy end τύπου κ. Μανωλιού

(όπου θα τελείωνε εκεί που γκρεμίζεται το δέντρο όπως είπε και ο Ντίνος).

Έχω ένα τεράστιο χρεός να ξοφλήσωκαι θέλω να είμαι σίγουρος ότι θα το πιάσει και η κουτσή Μαρία και θα το συστήσει στις φίλες της".

 

Τέλος, όσον αφορά το ριγκ, είμαι μέσα, anytime anywhere, προφανώς με την κατάλληλη αμφίεση για λάσπη και, όχι δεν θα φοβηθώ να τις φάω από... γυναίκα!?!?:D Τι, μόνο ο Cameron θα κόβει εισητήρια;:lol:

Link to comment
Share on other sites

Ναι κύριε Μανωλιέ μας, αλλά αν θα μας αρέσει ή όχι εξακολουθεί να είναι πλήρως και ανυπερθέτως άσχετο με τους οικονομικούς προβληματισμούς του Κάμερον, ή τα γούστα της κουτσής της Μαρίας και της φιλενάδας της.

Link to comment
Share on other sites

Ναι κύριε Μανωλιέ μας, αλλά αν θα μας αρέσει ή όχι εξακολουθεί να είναι πλήρως και ανυπερθέτως άσχετο με τους οικονομικούς προβληματισμούς του Κάμερον, ή τα γούστα της κουτσής της Μαρίας και της φιλενάδας της.

Φυσικά. Δεν είναι προφανές; Θα καταλάβαινα απόλυτα όποιον ή όποια μου έλεγε ότι πέρασε δυόμισι απίστευτα βαρετές ώρες εκεί μέσα (και σίγουρα θα ήθελα να ήμουν δίπλα στην Sonya τη στιγμή του "size does matter"), αλλά, συγνώμη, εσύ τώρα προσπαθείς να μου χαλάσεις τη λασπομαχία; :D

Link to comment
Share on other sites

Πληρώνω για να σε δω στο ρινγκ Μάηκ με τη Σόνια. Αν και αμφιβάλω αν θα δεχθεί, παραείναι άνιση η μάχη!

 

 

Link to comment
Share on other sites

σπαμ μόουντ ον/

 

Αποδέχομαι την μονομαχία στις λάσπες, αρκεί ο κ. Μανωλιός να φορέσει μπικίνι όπως ορίζουν οι κανονισμοί.

 

/σπαμ μόουντ οφ/

 

Τώρα πίσω στα της ταινίας. (Μεταξύ μας, Μιχάλη, θα ήθελες να ήσουν σε πολλά σημεία δίπλα μου, το size does matter ήταν μόλις μία απ' τις καφρίλες που ανταλλάχτηκαν εκείνο το βράδυ. Ευτυχώς ο φίλος που καθόταν δίπλα μου μοιραζόταν τις απόψεις μου για την ταινία, οπότε είχα ισχυρό σύμμαχο στις ατάκες.) Μα δεν ζήτησα κάτι τραγικό απ' το σενάριο. Μπορώ να σου αναφέρω πλήθος ταινιών που άρεσαν στο ευρύ κοινό με πολύ πιο "ψαγμένο" σενάριο. Ο Κάμερον την επιτυχία την είχε στο τσεπάκι του και μόνο λόγω της Πανδώρας, του ονόματός του και της διαφήμισης που έπεσε. Αν είχα το κουράγιο να την υποστώ δεύτερη φορά, θα μπορούσα να σου επισημάνω τουλάχιστον δυο ντουζίνες περιπτώσεις στις οποίες θα μπορούσε να κάνει σαφώς καλύτερη δουλειά, χωρίς να "βαρύνει" την ταινία του για το ευρύ κοινό, αλλά δίνοντας ταυτόχρονα κάτι ουσιαστικά αξιομνημόνευτο. Στο Τερμινέιτορ 2 το έκανε μια απλή, απλούλα ατάκα αυτό, που μπορούσε να δώσει τροφή για σκέψη σε όσους ήθελαν να μπουν σ' αυτή την διαδικασία, χωρίς να στερεί τίποτα απ' τους λάτρες των εφφέ. Η ατάκα ήταν η τελευταία της Χάμιλτον, όταν πλέον έχει τελειώσει η ταινία. "The future approaches and I face it, for the first time, with a sense of hope. Because if a machine, a terminator, can learn the value of human life, maybe we can too." Τόσο απλά, δίνει ένα υπέροχο νόημα σε μια ταινία όπου για δύο ώρες έπεφτε το άπειρο βρωμόξυλο και δεν ξέφευγε από κλισέ. Το Άβαταρ δεν είχε τίποτα τέτοιο. Ενώ είχε το περιθώριο να το κάνει, κυρίως όταν

 

 

βλέπουμε πρώτη φορά πώς συνδέονται οι Νάβι με τα "άλογά" τους, ή όταν βλέπουμε τι κάνει το δέντρο των ψυχών, ή ακόμα κι όταν γίνεται η μάχη,

 

 

εντούτοις το ξύνει όσο πιο επιδερμικά γίνεται, λες και φοβάται να το ακουμπήσει! Αυτό υποτίθεται πως είναι το κεντρικό θέμα της ιστορίας! Ε, βάλε το στο κέντρο, ρε φίλε, όχι όσο πιο άκρη και περιθώριο γίνεται!

 

Ελπίζω να καταλαβαίνεις γιατί μ' ενόχλησε τόσο. Γιατί είχε προοπτικές τις οποίες άφησε τραγικά ανεκμετάλλευτες.

 

έντιτ: θενξ, βρήκα το σπόιλερ ταγκ

Edited by Sonya
Link to comment
Share on other sites

[...]

Μα δεν ζήτησα κάτι τραγικό απ' το σενάριο.

[...]

θα μπορούσε να κάνει σαφώς καλύτερη δουλειά, χωρίς να "βαρύνει" την ταινία του για το ευρύ κοινό, αλλά δίνοντας ταυτόχρονα κάτι ουσιαστικά αξιομνημόνευτο.

[...]

εντούτοις το ξύνει όσο πιο επιδερμικά γίνεται, λες και φοβάται να το ακουμπήσει! Αυτό υποτίθεται πως είναι το κεντρικό θέμα της ιστορίας! Ε, βάλε το στο κέντρο, ρε φίλε, όχι όσο πιο άκρη και περιθώριο γίνεται!

 

Ελπίζω να καταλαβαίνεις γιατί μ' ενόχλησε τόσο. Γιατί είχε προοπτικές τις οποίες άφησε τραγικά ανεκμετάλλευτες.

Ναι, συμφωνούμε απολύτως. Η κατά Scanner εκλογίκευση της επιλογής "τυποποιημένο Χολλυγουντιανό σενάριο" δεν σημαίνει απαραίτητα ότι αυτό δεν είχε πολύ μεγάλα περιθώρια βελτίωσης, ακόμα και με εμπορικά κριτήρια.

[Για τα υπόλοιπα έχω ήδη γράψει "προφανώς με την κατάλληλη αμφίεση". Δεν είπαμε ότι πάμε κι εμείς να σπάσουμε τα ταμεία;]

 

Υ.Γ.: Το spoiler tag είναι αυτό το ματάκι πάνω αριστερά στον editor.

Link to comment
Share on other sites

Την είδα χθες το απόγευμα.Η ταινία μου άρεσε για τους λόγους για τους οποίους άρεσε σε όσους άρεσε. (ουφ, πολλά άρεσε).

Το γεγονός ότι την είδα σε IMAX 3D βοήθησε.

Το γεγονός ότι ήταν απογευματινή προβολή και κόστιζε 6.20 λίρες βοήθησε ακόμα περισσότερο.

Την ευχαριστήθηκα άπειρα, ξετρελάθηκα με τον κόσμο της, με τη bioluminescent χλωρίδα-πανίδα, μου ξέφυγαν πολλά ΠΟΛΛΑ κλισέ γιατί ήμουν πολύ immersed, το "I need to take samples" ήταν μια από τις αρκετές σκηνές που με έκανε να αναρριγήσω, (ά ρε Weaver...) ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΕΝΣΤΙΚΤΩΔΩΣ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΩ ΕΝΑ ΒΕΛΟΣ (είναι ένα που έρχεται ακριβώς κατα πάνω σου, κι επειδή δεν το παρακάνει με πράγματα που φεύγουν από την οθόνη κατά τη διάρκεια της ταινίας, δουλεύει..) η πρώτη μου σκέψη ήταν ποκαχόντας, μετά World of Warcraft, δηλαδή απορώ πως δε το σημείωσε κανείς το μπλέ night elf με το τόξο... (θα συνέχιζα αλλά τώρα το μυαλό έμεινε στη σκέψη ταινίας WoW με αυτή την τεχνοτροπία... ωωωχαμιναχαμιναχαμινα..... αργότερα δευτερολογία)

 

edit 1o: Να επισημάνω οτι είχα αποφύγει ΟΛΑ τα τρέιλερς, ΟΛΕΣ τις απόψεις για την ταινία, όλα μα όλα τα σπόιλερς (και αυτή τη συζήτηση εδώ, την διάβασα όλη πριν ξεκινήσω να γράφω και πόνεσε το κεφάλι μου, ταυτίζομαι κυρίως με την άποψη του Μιχάλη κάπου στη σελίδα 7,8)

Πήγα δίχως να έχω ιδέα για το όλο κόνσεπτ της ταινίας, τους χαρακτήρες, το μόνο που ήξερα ήταν πως οι εξωγήινοι ήταν μπλε. Αυτά.

Edited by DinMacXanthi
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ούτε εγώ, ούτε ο κύριος mman υπαινιχθήκαμε ότι σενάριο για τους ανωτέρω λόγους θα πρέπει να κριθεί επιεικέτερα από ό,τι θα κρινόταν το σενάριο οποιασδήποτε άλλης ταινίας. Απλά, αυτά που θα θέλαμε, πιθανότατα δεν υπάρχει πιθανότητα να τα δούμε. Ας συγκεντρώσουμε παρ' όλ' αυτά υπογραφές το σήκουελ να το γράψει ο κύριος mman.

Edited by aScannerDarkly
Link to comment
Share on other sites

[...] Ας συγκεντρώσουμε παρ' όλ' αυτά υπογραφές το σήκουελ να το γράψει ο κύριος mman.

Αν θες να το φαληρίσουμε τελείως... Φαντάσου τον κόσμο να βγαίνει απ' τα multiplex με μια μπερδεμένη έκφραση στο πρόσωπο. ("Εεε... τα πράγματα είχαν ζορίσει για τους καλούς, κι εκεί που περιμέναμε τον ανέλπιστο θριάμβο, ξαφνικά... τέλειωσε"). Όχι τα έξοδα δεν θα βγάζαμε, θα μπαίναμε φυλακή για πάντα.:tease::devil2:

Edited by mman
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το Αβαταρ ανέβηκε στην 4η θέση με τις ταινίες των περισσότερων εισητηρίων ever! Ποιο 'πάνω' στέκουν οι: Star Wars, Shrek 2 (oh yes..), Titanic.

Ο Κάμερον προσφατα δήλωσε πως είχε στο μυαλό του για συνεχεια και πως υπήρχαν κάποιες σκηνές στη ταινία που θα οδηγούσαν σε σίκουελ. Πιθανότατα θα γίνει και ίσως αποτελέσει μέρος τριλογίας. Thank you James.

Edited by Eric Draven
Link to comment
Share on other sites

in.gr: «Κατάθλιψη» προκαλεί το Avatar, υποστηρίζουν ορισμένοι θεατές. Υπερβολικά ρεαλιστικός ήταν ο πλανήτης Pandora που παρουσιάζεται στο Avatar για ορισμένους θεατές, οι οποίοι δηλώνουν ότι μετά την προβολή της ταινίας έπαθαν κατάθλιψη επειδή ο κόσμος του Τζ.Κάμερον δεν ήταν πραγματικός. συνέχεια εδώ

 

έχει και βίντεο και περισσότερες αναλύσεις στο blog post: http://cinepivates.blogspot.com/2010/01/avatar.html

Link to comment
Share on other sites

Ok, κι εγώ χαλάστηκα όταν είχα βγει απ' το "Fellowship" κι είχα επιστρέψει στο Ελλάντα, ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΑΙ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ!!!!

 

Κυκλοφορεί βλαμμένος κόσμος εκεί έξω....

Link to comment
Share on other sites

Ok, κι εγώ χαλάστηκα όταν είχα βγει απ' το "Fellowship" κι είχα επιστρέψει στο Ελλάντα, ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΑΙ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ!!!!

 

Κυκλοφορεί βλαμμένος κόσμος εκεί έξω....

Αυτό ακριβώς που λες λέγεται "στίγμα" στην ψυχική υγεία.

Μερικοί συνάνθρωποί μας για διάφορους λόγους (γονιδιακούς, οργανικούς, περιβαλλοντικούς) έχουν μικρότερη αντοχή απέναντι στις δυσκολίες και είναι πιο επιρρεπείς προς την κατάθλιψη και τη μελαγχολία.

Το ότι εσύ είσαι πιο δυνατή στο να ανταπεξέλθεις στα διάφορα προβλήματα, ενώ οι άλλοι είναι πιο ευάλωτοι δεν τους κάνει "βλαμμένους".

Άσε που η λέξη ήταν εντός εισαγωγικών, εννοώντας (όπως λέει η αρχική πηγή) "συναισθήματα κατάθλιψης" και όχι το πλήρες ψυχιατρικό σύνδρομο.

 

Πάντως, αν είναι κάτι σίγουρο, είναι ότι η ταινία αυτή βγάζει το χειρότερο εαυτό μας.

Link to comment
Share on other sites

Πήρε και το μεγάλο βραβείο στις Χρυσές Σφαίρες και πάει φουλ για το Όσκαρ, άντε να το πάρει επιτέλους μια ΣουΦου ταινία να σπάσει κι αυτή η αρνητική παράδοση (όπως έσπασε την Φου παράδοση το Return of the King λίγα χρόνια πριν).

Link to comment
Share on other sites

Και μιλώντας για πηγές έμπνευσης για τη δημιουργία του Avatar, το άρθρο "10 Possible Sources of "Avatar" in Classic Science Fiction" μας αναφέρει τα παρακάτω 10 βιβλία (κομικ και διηγήματα επίσης). Όμως για περισσότερες λεπτομέρειες, επεξηγήσεις και περισσότερα λινκς, διαβάστε το ίδιο άρθρο:

 

1. Robert F. Young – “To Fell a Tree”.

2. Poul Anderson – “Call Me Joe”

3. Ben Bova – “The Winds of Altair”

4. Clifford Simak – “Desertion”

5. Ursula K. Le Guin – “The Word for World is Forest” Πες τα χρυσόστομε!!!

6. Harry Harrison – “Deathworld”

7. “Exploration Team” by Murray Leinster, Eric Frank Russell, Robert A. Heinlein and also in Bob Shaw’s “Who Goes There?”

8. Anne McCaffrey – “The Dragonriders of Pern” series

9. Na’vi – Dark elves, anyone? Or if you’d like, “Elfquest”

10. Alastair Reynolds “Revelation Space” and “Minla’s Flowers”.

 

Αν είναι έτσι τότε μπορώ να βάλω κι εγώ το δικό μου διήγημα: Ο Πράσινος Πλανήτης ε; (μόνο που εκεί όλα είναι πράσινα και γμτ δεν έχω βάλει κανένα ιθαγεννή, αλλά έτσι όπως το πάμε..)

Edited by twocows
Link to comment
Share on other sites

Χιουμοριστικό άρθρο του Joal Ryan στο E! Online.

 

Avatar Must Be Stopped!

 

Avatar isn't a movie! It's a menace! A cigarette-pushing, depression-causing, brain-hemorrhage-inducing menace!

 

And it must be stopped before it topples Titanic and wins the Best Picture Oscar!

 

Here's how you can help defeat James Cameron's big, blue threat:

 

• Stop buying tickets. Seriously, just stop—and stop acting like you've never seen such a beautifully rendered fantasy world before, even if you haven't.

 

• If you become weak, crack open your Vatican newspaper, thumb straight to "This Week in Condemned Movies," and reread the Avatar review until you are convinced the film is "bland." Warning: This may take a while, especially if you've seen the film.

 

• If after all that, you must buy a ticket, then go 2-D. You'll save money, you'll starve out Cameron, and you'll be spared the sight of that beautifully rendered fantasy world that'll only make you want to visit Pandora again and again and again.

 

• Email your Congressional representative, and ask him or her to follow the lead of the Chinese government, and call for the removal of Avatar from theaters. Be sure to note that you were especially aghast at how Avatar's Na'vi tried to stand in the way of bulldozers progress.

 

• Hit the following talking points with friends who are considering seeing Avatar for the first time: "Say, Sally, haven't you heard Avatar is (1) racist, (2) leftist and/or (3) sexist." If your friend says no, she's only heard it's the greatest, simply accuse her of being a fascist. (Best. Argument ender. Ever.)

 

• Support Saturday's SAG Awards, where Avatar's not nominated for anything, and Nine will—finally!—be given a chance shine like a Daniel Day-Lewis dance number!

 

Whatever you do, do it now. Time is running out. Box-office trackers expect Avatar to overtake Titanic as the world's biggest moneymaker. Oscar watchers expect Avatar to be the film to beat at March's ceremony. And we expect nothing but bad news if both of those things come to pass.

 

A world where Avatar is the king of the world is a world where big-budget action movies can no longer say, Hey, we're just big-budget action movies, what do you want from us—a message? A story? A freakin' communal experience that inspires thought, debate and maybe even hope?

 

Make the world safe for G.I. Joe sequels, Michael Bay explosions and mindless entertainment. Shut down Avatar now.

 

Please. Before we go see it again.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα κι άλλο! SPOILER ALERT!!!!

 

 

Οι ομοιότητες του σεναρίου μεταξύ Ποκαχόντας και Άβαταρ:

 

avatar_cam.jpg

 

 

Ναι είχε βγει παρόμοιο και για τον Χάρρυ Πόττερ και το Star Wars ε;

Edited by Διγέλαδος
Link to comment
Share on other sites

Καλά εντάξει βρε παιδιά μην κάνετε έτσι, πολλά βιβλία και ταινείες αντιγράφουν το ένα το άλλο.

Ακόμη και το Ντιούν λένε πως ως ένα βαθμό είναι αντιγραφή του Άμλετ.

 

Μην το βαράτε το καημένο το Άβαταρ, για μερικές ψωροαντιγραφές...

Μερικές, μπορεί και όλες.

Link to comment
Share on other sites

Λοοοοοοοοοολ, Αλέξανδρε! Θα γελάω μέχρι την δευτέρα παρουσία με δαύτο!

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Avatar (2009)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..