Jump to content

11ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Γενικός, Θέμα: Η Τελευταία Νύχτα


Παρατηρητής
 Share

Recommended Posts

  • Replies 363
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Oberon

    27

  • tetartos

    22

  • Παρατηρητής

    31

  • TheTregorian

    66

Συγχαρητήρια στον Ντίνο! Συγχαρητήρια στον Παρατηρητή για το ωραίο θέμα αλλά και σε όλους για την προσπάθεια που έκαναν.

Και σε άλλους διαγωνισμούς με υγεία και έμπνευση.

Link to comment
Share on other sites

ΜΠΡΑΒΟ ΝΤΙΝΟΟΟΟΟΟΟΟΟ!!!!!

 

:beerchug: :thumbsup: :clap: :clap_1: :icon_yea:

 

Και, φυσικά, ΜΠΡΑΒΟ σ' όλους όσοι έγραψαν, διάβασαν και ψήφισαν. Άντε, ο νικητής να ετοιμάζει σιγά σιγά θέμα για τον Γενάρη. :D

Link to comment
Share on other sites

Κι έτσι τελείωσε ο πιο πετυχημένος διαγωνισμός στην ιστορία των διαγωνισμών. Συγχαρητήρια κύριε από την Ξάνθη. Ήταν ένα διήγημα με ποιότητα που έβγαζε μάτι από χιλιόμετρα.

 

Την επόμενη φορά Σαΐνη...

Edited by aScannerDarkly
Link to comment
Share on other sites

Κι έτσι τελείωσε ο πιο πετυχημένος διαγωνισμός στην ιστορία των διαγωνισμών

 

:thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα, τα συγχαρητήριά μου στον Παρατηρητή για το ωραίο θέμα, στον DinosXanthi για τη νίκη του και σε όλους για την προσπάθεια και τη συμμετοχή τους.

 

Όμως, της νύχτας τα καμώματα τα βλέπει η μέρα και γελά αλλά ας βάλω κάποιες πρώτες, πρόχειρες στατιστικές!

 

Αφαιρώντας τον 1 βαθμό που πήρε κάθε συγγραφέας από τον εαυτό του, ακολουθεί το άθροισμα των βαθμών (όπου 16 βαθμούς ο πρώτος και 1 ο τελευταίος) της κάθε ιστορίας και αντίστοιχα ο μέσος όρος της κατάταξης του, καθώς και η διάμεσος τιμή και η τυπική απόκλισή της.

 

>Συγγραφέας     Άθροισμα      Μέση κατάταξη       Διάμεση κατάταξη    Τυπική απόκλιση
----------     --------      -------------       ----------------    ---------------
DinosXanthi      342             2,75	  	        2                 3,01
Nihilio          283             5,21	  	        4,5               3,18
aScannerDarkly   281             5,29	  	        5                 3,26
Tiessa           281             5,29	  	        5                 2,58
khar             256             6,33	  	        6,5               3,24
Naroualis        242             6,92	  	        7                 3,57
Katerina Baou    241             6,96	  	        6                 3,98
kitsos           228             7,50   	        7,5               3,50
Mariposa         204             8,50   	        8,5               4,53
Adinol           183             9,38	 	        10                4,37
Arachnida        172             9,83	 	        11                3,09
Sileon           167            10,04	                11                3,48
TheTregorian     152            10,67	                11                3,89
Glowleaf         145            10,96	                11,5              4,20
roriconfan       137            11,29	        	12                3,21
Celestial         70            14,08	        	14,5              2,72

 

Μια πρόχειρη ματιά θα σας αποκαλύψει ότι παρά την αρίθμηση με βάση το άθροισμα των βαθμών, πολλές ιστορίες ήταν ουσιαστικά ισοδύναμες μεταξύ τους, όπως δείχνει η αντιπαράθεση μέσου όρου και διαμέσου.

 

Επίσης, όπως είχα προειπεί, μια ιδιαίτερη μνεία οφείλει να γίνει στην ιστορία της Tiessa, την ιστορία με την μικρότερη τυπική απόκλιση. Την ιστορία, δηλαδή, που κατατάχθηκε σταθερά σε μια από τις πρώτες θέσεις των προτιμήσεων. Ένα ειδικό βραβείο στην Tiessa!

 

Υ.Γ. Ένας πρόχειρος υπολογισμός δείχνει ότι δεν υπάρχει στατιστικώς σημαντική διαφορά μεταξύ βαθμολογιών ανδρών και γυναικών συγγραφέων. Άνδρες-Γυναίκες σημειώσατε Χ! (θα τα πούμε την επόμενη φορά, μουχαχαχα....)

Edited by tetartos
Link to comment
Share on other sites

... Και ειδικό βραβείο "διχασμού" στην Mariposa. Παρακαλώ, θέλω τέτοια επαγγελματική κάλυψη σε όλους τους διαγωνισμούς από δω και πέρα

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια σε διοργανωτή, νικητές και αναλυτή! Πέτυχα τόσο τους πρώτους πέντε όσο και τους πρώτους τρεις (αν και με διαφορετική σειρά). Προβλέπεται κανένα ειδικό βραβείο αναγνώστη; :lol:

Δυο ερωτησούλες: Πόσοι ψήφισαν τελικά και (το ξέρω, είμαι περίεργος) ποια ήταν η κατώτατη θέση που πήρε το νικητήριο διήγημα; Αυτό θα το ρώταγα ακόμα κι αν δεν κέρδιζε "Ο Γέρος των Κοράκων" γιατί υποψιαζόμουν ότι είναι το διήγημα που πιο εύκολα από τα υπόλοιπα θα συμφωνούσαμε όλοι ότι είναι τουλάχιστον "καλό".

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια Ντίνο! Τελικά αυτοί οι διαγωνισμοί, πώς να το κάνουμε, χρειάζονται έναν Ντίνο για να δουλέψουν. Άξιος αντικαταστάτης. Άξιος!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Ντίνο, πολλά πολλά συγχαρητήρια! :winner_first_h4h:

 

Και μπράβο ξενύχτι για τ' αποτελέσματα, παραμονή εργάσιμης μέρας!

 

Τέταρτε, δεν μπορώ να σου πω πόσο ενθουσιάστηκα με τα στατιστικά. Μιλάμε, έχεις δώσει εδώ τροφή για να παίζω μια ολόκληρη εβδομάδα. Μας έκανες πλήρη ποσοτική ανάλυση.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια στο Ντίνο και περιμένουμε ένα θέμα αντάξιο της γραφής του.

 

Νομίζω ότι ήταν ένας απολαυστικός διαγωνισμός που ευχαριστήθηκαν οι συμμετέχοντες, έστω και για διαφορετικούς λόγους ο καθένας. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ-ευχαριστώ, με κάνετε και κοκκινίζω... Τι; Α; Sorry... Κλαψ, νόμιζα πως Ντίνος είναι μόνο ένας... λυγμ.

 

Μπράβο Dinosxanthi, χαίρομαι ιδιαίτερα γιατί είπαμε...γουστάρω τα σκιάχτρα και τον τρόμο.

 

Να πως ψήφισα εγώ:

 

1) Ο Γέρος των Κοράκων του Dinosxanthi

2) Η Γη των Θηρίων του khar

3) Ένα Τραγούδι στον Γιόρας Πού’χει Πεθάνει του aScannerDarkly

4) Ο Ήλιος Δύει του roriconfan

5) Στη Μαύρη Όπερα του Nihilio

6) Και Ήρθαν οι Μέρες οι Ζαβές του kitsos

7) Κοριτσάκι στο Δάσος της Naroualis

8) Η Τελευταία Νύχτα του Καλοκαιριού της Katerina Baou

9) Ακινησία του adinol

10) Νεφέλη Περιφλεγής της Tiessa

11) Δηλητηριασμένο Μυαλό του Glowleaf

12) Τελευταία Ιλιάδα του Arachnida

13) Πέτρα Πάνω Σε Πέτρα του Sileon

14) Λίλιθ της Mariposa

15) Ο Ιππότης με την Σκουριασμένη Πανοπλία του Celestial

16) Το Κάλεσμα του Ματωμένου Φεγγαριού του Tregorian

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια σε διοργανωτή, νικητές και αναλυτή! Πέτυχα τόσο τους πρώτους πέντε όσο και τους πρώτους τρεις (αν και με διαφορετική σειρά). Προβλέπεται κανένα ειδικό βραβείο αναγνώστη; :lol:

 

Σιγά το κατόρθωμα. Εγώ πέτυχα τους πρώτους δεκαέξι. :D

Edited by khar
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια Ντίνο και απο εμένα! :thmbup:

Ένας διαγωνισμός με τα όλα του:

Επιτυχημένο θέμα, πολλές και άξιες συμμετοχές και μια πολύ δυνατή, νικήτρια ιστορία.

Πάντα τέτοια.

Περιμένουμε ένα εμπνευσμένο θέμα για τον επόμενο διαγωνισμό.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω παιδιά... Σας ευχαριστώ όλους, για την ανάγνωση της ιστορίας, τα σχόλια, τις κριτικές και τις ψήφους. Ναι, μπορεί λόγω διαγωνισμού, να ήταν "αναγκαστικό" να διαβαστούν οι ιστορίες, αλλά δεν παίρνω ποτέ για δεδομένο πως κάποιος εχει υποχρέωση να διαβάσει ένα κείμενο, γι'αυτό σας ευχαριστώ όλους από τα βάθη της γερασμένης αυτής καρδιάς που μετά από χρόνια στην ξενιτιά... (επανεκκίνηση, ξεφύγαμε)... όλους από τα βάθη της καρδιάς μου. :beerchug:

Το λιγότερο που μπορώ να κάνω είναι να προσπαθήσω να θέσω ένα θέμα, αντάξιο με την διαβολικά και εξόχως πολυσημειακή εικονοπλασία που προσέφερε στα μυαλά μας η Τελευταία Νύχτα του μεσιέ "Κάτι μπήκε στο μάτι μου, ηφαίστειο πρέπει να'ταν." Παρατηρητή. Τα συγκεντρωμένα σχόλια μου για όλες τις ιστορίες μέχρι το Σαββατοκύριακο και συγγνώμη που άργησα κιόλας άλλα London happened τις τελευταίες 10 μέρες :whistling:

Φυσικά κύριοι της εφορευτικής δεν πιστεύω να νομίζετε πως γλυτώσατε και καθαρίσατε...Περιμένουμε όλοι στατιστικές και excelοφυλλα σε αηδιαστικά επίπεδα!

 

Συγχαρητήρια προς άπαντες τους Συνσουφουφουφορουμίτες! Άντε και καλή χρονιά, με υγεία και δημιουργικότητα σε όλους σας! :newyear:

Link to comment
Share on other sites

:blink: :blink: :blink:

mariposa, επειδή φαντάζομαι ότι απορείς, ο aScannerDarkly προφανώς εννοούσε ότι έχεις τη μεγαλύτερη τυπική απόκλιση στον πίνακα του tetartos. Αυτό σημαίνει ότι αντίθετα με το διήγημα της Tiessa, το δικό σου, δίχασε περισσότερο από όλα τους αναγνώστες, αφού "έπαιζε" πάνω-κάτω στις διάφορες βαθμολογίες με πολλές θέσεις διαφορά από τη μία στην άλλη.

Edited by mman
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια Ντίνο είναι πραγματικά ένα πολύ καλό διήγημα. Ένα μεγάλο μπράβο για τη διοργάνωση και δεκαπέντε μπράβο για τις υπόλοιπες ιστορίες.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια σε διοργανωτή, νικητές και αναλυτή! Πέτυχα τόσο τους πρώτους πέντε όσο και τους πρώτους τρεις (αν και με διαφορετική σειρά). Προβλέπεται κανένα ειδικό βραβείο αναγνώστη; :lol:

 

Μιχάλη, θα σε στενοχωρέσω. Αν χρησιμοποιήσουμε το block/Manhattan distance (άθροισμα των απόλυτων διαφορών μεταξύ κατάταξης ψηφοφόρου και τελικής κατάταξης) ως μέτρο σύγκρισης, την κοντινότερη κατάταξη στην τελική την έχει η Sonya. Αυτή λοιπόν θα πρέπει να πάρει το βραβείο "κριτικού αναγνώστη" (ή μάλλον "μέσου αναγνώστη" μια και, ως γνωστόν, η γνώμη των πολλών δεν είναι απαραίτητα η "σωστή" γνώμη)

Δυστυχώς στην ανάλυση δεν μπορούν εύκολα να συμμετέχουν οι συγγραφείς μια και ήταν biased ως προς τη δική τους ιστορία. (Γίνεται, αλλά, "θέλει δουλειά πολλή")

 

Δυο ερωτησούλες: Πόσοι ψήφισαν τελικά και (το ξέρω, είμαι περίεργος) ποια ήταν η κατώτατη θέση που πήρε το νικητήριο διήγημα; Αυτό θα το ρώταγα ακόμα κι αν δεν κέρδιζε "Ο Γέρος των Κοράκων" γιατί υποψιαζόμουν ότι είναι το διήγημα που πιο εύκολα από τα υπόλοιπα θα συμφωνούσαμε όλοι ότι είναι τουλάχιστον "καλό".

 

Ψήφισαν τελικά 25=16+9

Η κατώτατη θέση στο νικήτριο διήγημα ήταν 3η από το τέλος (προπροτελευταία) σε αντιδιαστολή από της "ειδικό βραβείο" Tiessa που ήταν 10η (ή 7η από το τέλος). Όπως φαίνεται και από τη διάμεσο, η κατανομή του νικήτριου διηγήματος ήταν ασυμμετρη, με τους περισσότερους να την ψηφίζουν σχετικά υψηλά (16/24 ψηφοφόρους την έβαλαν 1η ή 2η στην κατάταξή τους). Υπήρξε, δηλαδή, μια σχετική ομοφωνία.

Edited by tetartos
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, για να στατιστικολογήσουμε κομματάκι ακόμα, είναι ενδιαφέρον ότι ένα διήγημα που παίρνει μια καλή θέση, με πολύ μικρή τυπική απόκλιση, θα μπορούσε να είχε πάρει ακόμα και 0 ψήφους σε περίπτωση που θα είχαμε ψηφίσει μόνο την καλύτερη ιστορία και δεν θα είχαμε κάνει κατάταξη. Φανταστείτε την (απίθανη έστω) περίπτωση που κάποιο διήγημα είναι σταθερά δεύτερο σε όλων την κρίση. Ανεξάρτητα από το ποιο θα ψήφιζαν πρώτο, το δεύτερο δεν θα έπαιρνε ούτε μια ψήφο.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και..στατιστικολογούμε, σας ξέφυγε κάτι:

Εγώ, η Mariposa και ο Celestial, καταλήξαμε στις ίδιες θέσεις με αυτές που μπήκαμε στην λίστα προς ψηφοφορία, δηλαδή, με σειρά υποβολής της συμμετοχής.

 

Λέμε τώρα..

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη, θα σε στενοχωρέσω. Αν χρησιμοποιήσουμε το block/Manhattan distance (άθροισμα των απόλυτων διαφορών μεταξύ κατάταξης ψηφοφόρου και τελικής κατάταξης) ως μέτρο σύγκρισης, την κοντινότερη κατάταξη στην τελική την έχει η Sonya. Αυτή λοιπόν θα πρέπει να πάρει το βραβείο "κριτικού αναγνώστη" (ή μάλλον "μέσου αναγνώστη" μια και, ως γνωστόν, η γνώμη των πολλών δεν είναι απαραίτητα η "σωστή" γνώμη)

[...]

Η κατώτατη θέση στο νικήτριο διήγημα ήταν 3η από το τέλος (προπροτελευταία)

Χα! Δεν με στενοχωρείς καθόλου! Διότι:

1) Είχα αρχίσει να ανησυχώ σοβαρά ότι μπορεί να είμαι "ο μέσος αναγνώστης". Το απέφυγα... έξυπνα με το να διαφωνήσω σημαντικά με την τελική κατάταξη για τα διηγήματα 6-16. Πάντως κατάφερα κι εγώ μαζί με τον khar (και άλλους... 21) να βρω τα πρώτα 16.

2) Τώρα (εκτός από τον νικητή) κερνάει η Sonya, κι όχι εγώ. :beerchug:

 

Αν και στατιστικά απόλυτα αναμενόμενη, νομίζω ότι είναι... τουλάχιστον εντυπωσιακή η 3η από το τέλος χειρότερη θέση του "Γέρου των Κοράκων".

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια σε όλους παιδιά για τον πολύ όμορφο διαγωνισμό, ειδικά στον Ντίνο που τον κέρδισε με ένα πολύ πολύ όμορφο διήγημα και στον Παρατηρητή (ξανά μανά) για το υπέροχο θέμα :)

 

Χαίρομαι πολύ που εκτός από τη διαδικασία κάθε ένας θα μείνει με ακόμα μια ωραία ιστορία και το φόρουμ με άλλες 16 :)

 

Εμένα η πρώτη επιλογή (μετά από κούραση όμως...) δεν ήταν ο νικητής μας, αλλά η "γη των θηρίων". Είναι η πρώτη φορά που ανάμεσα σε τόσα φάντασυ διηγήματα εγώ ψήφισα εφ και βέβαια πιστεύω πως ήταν απλά θέμα προσωπικής προτίμησης γιατί θεωρούσα τις δύο ιστορίες ισάξιες εξαρχής. Απλά, κάπως, έπρεπε να τα βάλω στη σειρά και να τα στείλω... Επίσης, μάλλον (και λέω μάλλον γιατί τα άλλαξα θέση τόσες πολλές φορές που έχασα τη μπάλα τελικά του τι έχω ψηφίσει) έχω πιάσει την 7άδα με διαφορετικές θέσεις κι όχι απλά την πεντάδα. Αλλά δε νομίζω πως "πιάσαμε" κάτι επειδή είμαστε καλοί στα προγνωστικά, έχω την αίσθηση πως αυτό συνέβη επειδή πολύ απλά υπήρχαν πολλές ιστορίες εντυπωσιακά ισάξιες.

 

Μπράβο σε όλους και πάλι παιδιά :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..