Jump to content

11ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Γενικός, Θέμα: Η Τελευταία Νύχτα


Παρατηρητής
 Share

Recommended Posts

Η αλήθεια είναι πως για 4 λέξεις, είναι αστείο να λέμε πως είμαι εκτός.
Δεν έχεις άδικο. Όμως, για σκέψου, στις πόσες σταματάει να είναι αστείο; Στις 50; Στις 49; Στις 5;

 

Ρίχνοντάς του όμως μια γρήγορη ματιά, βρήκα τέσσερις για την πλάκα που μου είχαν ξεφύγει απο τα απανωτά "χτένισματα". Βασικά, είχε γίνει λάθος και νόμιζα πως τις είχα βγάλει ήδη-φαίνεται στην πρώτη παράγραφο, όπου μια φράση είναι ελαφρώς μετέωρη.
Χαίρομαι που βρήκες αυτήν την αφορμή και την βελτίωσες την ιστορία σου!

 

Παρεμπιπτόντως ας ξανακοιτάξουν όλοι οι συγγραφείς τις ιστορίες τους. Αν ήταν να γράψουμε ιστορίες 3670 λέξεων, ο διαγωνισμός θα έλεγε "όριο οι 3670 λέξεις"!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 363
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Oberon

    27

  • tetartos

    22

  • Παρατηρητής

    31

  • TheTregorian

    66

Δεν έχεις άδικο. Όμως, για σκέψου, στις πόσες σταματάει να είναι αστείο; Στις 50; Στις 49; Στις 5;

...

 

Θα έλεγα, απο τις 121 και πάνω. ;)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αύριο βράδι τελειώνει η προθεσμία, θα παρακαλέσω όλους τους συμμετέχοντες να κοιτάξουν αν οι ιστορίες τους είναι μέσα στα όρια (και ανώτατο και κατώτατο) που έχουν καθοριστεί. (Εκτός του Sileon βέβαια).

Link to comment
Share on other sites

Να'μαι κι εγώ! Ευτυχώς που υπήρξε και η παράταση γιατί δεν είχα ίντερνετ από τη μέρα που έφυγα από την Θεσσαλονίκη. Ορίστε λοιπόν το δικό μου διήγημα για τον διαγωνισμό, καλή ανάγνωση σε όσους την διαβάσουν και καλή επιτυχία σε όλους μας!

 

Η Τελευταία Νύχτα του Καλοκαιριού

Link to comment
Share on other sites

Έχω χάσει το μέτρημα... να δούμε πόσοι θα είμαστε μέχρι το βράδυ. Φαντάζομαι δεν ξαναέχει γίνει διαγωνισμός με τέτοια συμμετοχή

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έτσι νομίζω!! Είμαι γουρλής τελικά! Από τότε που γράφτηκα όλοι οι διαγωνισμοί σκίζουν! :tongue:

 

Άντε να δούμε πόσος χρόνος θα δωθεί για ψηφοφορία! Θέλω να πιστεύω αρκετός, όχι μόνο λόγο των πολλών ιστοριών, αλλά θα χρειαστούμε και πολύ χρόνο για να αποφασίσουμε ποιον θα βάλουμε σε ποια θέση! Τιμητικά σ'αυτό το διαγωνισμό πρέπει να βάλουμε και μετάλλια, να βραβευτούν και ο δεύτερος και ο τρίτος ρε παιδιά! Τόσο καλές ιστορίες είναι κρίμα να δοξαστεί μόνο μία! Προσωπικά με βλέπω τελικά να παίζω τις πρώτες τρεις ιστορίες αμπεμπαμπλόμ! :tongue: Πολύ δύσκολη η επιλογή... Αξίζουν συγχαρητήρια και στον διοργανωτή για το θέμα βεβαίως, βεβαίως! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Guest roriconfan

Ο μι τζι, έχουμε ρεκόρ συμμετοχών! Θέλω να πιστεύω ότι με την γκρίνια μου σπιρούνισα λίγο την κατάσταση (μην απαντήσετε, αφήστε με να το νομίζω).

Έβαλα και μια εξτρά ιστοριούλα, έτσι για να σας β(γ)άλω στο πνεύμα των ημερών.

Πολύ εποικοδομιτικά θα τελειώσει το έτος πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όχι. Φαίνεται "σπιρουνίστικα" πολύ αυτές τις μέρες και έχασα το στόχο, οπότε δεν την παλεύω. It's too late... :horse:

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

single11_2minutes_a_small.jpg

 

2 λεπτάκια μείνανε στην τελευταία νύχτα του διαγωνισμού. ΕΣΕΙΣ δώσατε την ιστορία σας;

 

Εδιτ: εντέλει, ξέφυγα λίγο στα λεπτά αλλα δε πειράζει, χαλάλι το εξώφυλλο...

Edited by Dinosxanthi
Link to comment
Share on other sites

xaxa καλό Ντίνο! Λοιπόν Κυρίες και Κύριοι... ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!! ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!! :newyear: Νομίζω πως πρέπει να είμαστε όλοι ευχαριστημένοι απ' αυτό το διαγωνισμό που μας αποχαιρέτησε πλέον! Συγχαρητήρια σε όλους μας, σε όσους τα καταφέραν και σε όσους προσπαθήσαν αλλά δεν τα κατάφεραν! Συγχαρητήρια και στο διοργανωτή για το ωραίο θέμα του! Πλέον... στα όπλα! :bow_arrow: :battleaxe: :2handed: Ξεκινάει η ψηφοφορία! Ας κριθούμε όλοι μας απ' τον sff λαό! Απαγορεύονται λαδώματα!! ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ και τον επόμενο μήνα ακόμα πιο δυνατά με νέο, τέλειο θέμα!!!!!!! :thumbsup:

 

edit: Που είναι ο διοργανωτής καλέ να σφυρίξει και επισήμως τη λήξη!

Edited by TheTregorian
Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό. Η ψηφοφορία δεν θα ξεκινήσει αμέσως. Πρώτα θα μαζευτούν όλες οι ιστορίες (στο αρχικό ποστ) αφού βεβαιώσουμε πως όλες οι συμμετοχές είναι σύμφωνες με τα πλαίσια του διαγωνισμού. Η ψηφοφορία θα ξεκινήσει από αύριο. Θα υπάρξει ανακοίνωση γι'αυτήν, οπότε αναμείνατε.

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ για άλλη μία φορά :newyear: ! Αν δεν έχασα το μέτρημα, μιλάμε για 16 ιστορίες :wacko: !!! Φαντάσου δηλάδη να προλάβαιναν και άλλοι που συνήθως τιμούν τους διαγωνισμούς (βλ. Χατζηγιώργη, Διον, North, Nienor...) θα χάναμε το λογαριασμό! Κρίμα όμως που δεν τα καταφέρατε τελικά... όσο να 'ναι θα είχε μια παραπάνω χλιδή ο διαγωνισμός. Γενικότερα, αν όσοι είχαν κατα καιρούς δηλώσει ότι θα συμμετάσχουν (σας παραπέμπω στα παλαιότερα πόστς) κατάθεταν τελικά συμμετοχή, θα χρειαζόμασταν άλλο ένα μήνα για να ψηφίσουμε μόνο!!! Τώρα ας σταματήσουν και οι γκρίνιες και οι τσακωμοί, φιλιόστε συνάνθρωποι για να αρχίσουμε να αποφασίζουμε. Προσωπικά είμαι αφόρητα μπερδεμένος! Χωρίς να έχω διαβάσει ακόμα αρκετές ιστορίες, έχω ήδη μερικές που για μένα αξίζουν πρωτιά! Ελπίζω μέσα στο διάστημα που θα δωθεί, όταν ανοίξουν οι κάλπες, να μπορέσω να αποφασίσω τελεσίδικα όσο πιο αξιοκρατικά μπορώ, όπως οφεέιλουμε να κάνουμε όλοι (ναι, αυτό ήταν σπόντα... δεν λέω προς τα που πήγαινε και ούτε πρόκειται, γι' αυτό μην μπείτε στο κόπο να με ρωτήσετε! :tongue: )! Κατά τ' άλλα, ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ!!!

Edited by TheTregorian
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλους παιδιά, καλα Χριστούγεννα και εύχομαι να απολαύσετε την σημερινή γαλοπουλίτσα ή ότι άλλο προτιμάτε τέλος πάντων(ας πούμε εγώ τρώω μόνο τη γέμιση).

Είναι 16 συμμετοχές;;; Απίστευτο, δεν περίμενα να μαζευτούν τόσα πολλα διηγήματα. Αλλά καλύτερα έτσι. Εγώ έχω ήδη διαβάσει 4-5 και χαίρομαι που υπάρχουν πολλά ακόμη για να επιλέξω! :D Έπεσε πολλή έμπνευση τον Δεκέμβριο εδώ μέσα, ε?? Άντε πάντα τέτοια...Ελπίζω να δοθεί αρκετός χρόνος για να ψηφίσουμε. Μερικοί απο μας τυχαίνει να παίρνουν δύσκολα τις αποφάσεις :whistling:

 

Ελπίζω μέσα στο διάστημα που θα δωθεί, όταν ανοίξουν οι κάλπες, να μπορέσω να αποφασίσω τελεσίδικα όσο πιο αξιοκρατικά μπορώ, όπως οφεέιλουμε να κάνουμε όλοι (ναι, αυτό ήταν σπόντα... δεν λέω προς τα που πήγαινε και ούτε πρόκειται, γι' αυτό μην μπείτε στο κόπο να με ρωτήσετε! :tongue: )!

 

Έλα μωρέ πες μας, πες μας! Τι θες να σε παρακαλάμε? Δεν μπορείς κύριε Tregorian να πετάς έτσι ένα υπονούμενο και να μας αφήνεις με την απορία!!! :bounce8:

Link to comment
Share on other sites

Αφού αυτός ή αυτοί για τους οποίους προορίζεται το καταλαβαίνουν, γιατί να χαλάσουμε το πνεύμα των Χριστουγέννων; :lol: Πλάκα μωρέ κάνω έτσι για να λέμε! Δεν είμαι κακός εγώ!

 

Εγώ πάντως τρώω όλη τη γαλοπούλα, αν και δεν είμαι σίγουρος ότι θα φάω σήμερα γιατί είμαστε καλεσμένοι οικογενειακώς αλλού! Γι' αυτό σας αποχαιρετάω προ στιγμήν!

 

Μερικοί απο μας τυχαίνει να παίρνουν δύσκολα τις αποφάσεις

 

Μμμμ... αυτό είναι αντισπόντα ή μου φαίνεται; :lol: Προσωπικά δυσκολεύομαι πάρα πολύ και αν ξέρουμε να διαβάζουμε και δεν κρίνουμε στο ποδάρι, πιστεύω ότι όλοι θα δυσκολευτούμε! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλά Χριστούγεννα φίλοι μου πίσω από τα avatars και τις οθόνες, και χρόνια πολλά. Ήταν πραγματικά ευχάριστο το γεγονός ότι δεκαεφτά (βάζω και τον Dain μέσα ακόμα κι αν δεν πρόλαβε να ολοκληρώσει την ιστορία του) σουφουφίτες ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα του τελευταίου διαγωνισμού του 2008. Αυτές τις μέρες λόγο δουλειάς απέχω από το sff και δεν έχω προλάβει να διαβάσω όλες τις ιστορίες. Κι επειδή είναι οι μέρες τέτοιες και πολλοί από εμάς θα είναι απασχολημένοι, λέω να διαρκέσει η ψηφοφορία μέχρι τις 5 Ιανουαρίου ημέρα Κυριακή ώστε να υπάρχει χρόνος για διάβασμα (16 ιστορίες είναι αυτές!). Έως τότε μπορείτε να στέλνετε την κατάταξη σας σε pm ή σε εμένα ή στον Tetartos.

Καλά Χριστούγεννα

Καλές γιορτές

Καλή ανάγνωση

 

 

edit1 αναμένουμε την ανάρτηση των ιστοριών στο αρχικό ποστ και μετά ψηφίζουμε

edit2 Tregorian δεν μπορούσα να σφυρίξω τη λήξη του διαγωνισμού στις 12 γιατί τα Χριστούγεννα με πέτυχαν στη δουλειά.

Edited by Παρατηρητής
Link to comment
Share on other sites

Nαι, μέχρι και την Κυριακή 5 Ιανουαρίου είναι καλά νομίζω. Ανακοίνωση για την αρχή της ψηφοφορίας θα υπάρξει αργότερα σήμερα.

 

Μια διόρθωση όμως: Τα ΠΜ θα τα στέλνετε ΚΑΙ στον Τέταρτο ΚΑΙ στον Παρατηρητή, όχι μόνο σε έναν από τους δύο αλλιώς θα γίνει μπάχαλο όπως καταλαβαίνετε.

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..