Jump to content

11ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Γενικός, Θέμα: Η Τελευταία Νύχτα


Παρατηρητής
 Share

Recommended Posts

Γιαούρτια τα κάνουν κάποιοι που αθετούν την στοιχειώδη τους υποχρέωση...

 

Να σας πω παιδιά, θυμάμαι τις παλιές καλές μέρες, τους καθώς πρέπει διαγωνισμούς. Δεν είχα κάτι ενάντια στον τρόπο που διεξάγονταν. Η πρακτική τους ήταν κοινή λογική. Τα σχόλια για τα διηγήματα θα έμπαιναν μετά την ολοκλήρωση της ψηφοφορίας.

 

Άτομο με χρόνο εύκαιρο, με το που έμπαινε νέο διήγημα για τον διαγωνισμό, αμέσως το διάβαζα και μετά έγραφα την κριτική μου την οποία αρχειοθετούσα. Μάζευα δηλαδή όλα μου τα σχόλια και περίμενα να λήξει η ψηφοφορία για να τα αναρτήσω. Και περίμενα. Και περίμενα. Και…

 

Βλέπετε υπάρχουν δύο σπασα*****κες περίοδοι. Η πρώτη είναι η «δεν έχω τελειώσει ακόμα, θέλω μια παρατασούλα για να προλάβω να ποστάρω το διήγημα μου». No problem. Πάρε μια βδομάδα (Ντίνο κόβει φλέβες.) Και η δεύτερη περίοδος, η «δεν πρόλαβα να τα διαβάσω όλα για να ψηφίσω, άλλη μια βδομάδα παρατασούλα;» (Ντίνο κόβει ξανά φλέβες.)

 

Μέχρι και τα δικά μου σχόλια είχαν πια μια ποιότητα ροκφόρ όταν ε-πι-τέ-λους μπορούσα να τα βάλω στο τόπικ, αφού ανακοινωνόταν ο νικητής. Εγώ όμως, moi, ο Ντίνος. Γιατί τώρα ερχόταν η τρίτη περίοδος! Η «δεν έχω προλάβει ακόμα να γράψω σχόλια, όπου να’ναι θα βρω καιρό να τα συντάξω…» (Ντίνο κόβει φλέβες με στομωμένο πια σουγιά).

 

Και κάποια σχόλια, από άτομα που λαχταρούσα να διαβάσω άποψη (μην ξεχνάτε πως συμμετείχα κι εγώ με ιστορία μου) δεν έρχονταν ποτέ. Έχουν κι άλλα πράγματα να κάνουν με τη ζωή τους. Ξεχνιόταν έτσι το πράγμα γιατί είχε παλιώσει το ζήτημα. Ξεκινούσε ήδη ο επόμενος καθώς πρέπει διαγωνισμός. Και εκείνη τη στιγμή είχα πάψει να ενδιαφέρομαι και ο ίδιος. (Και για να πω την ναρκισιστική αλήθεια, αποζητούσα σχόλια και για τα σχόλια μου!)

 

Και ξαφνικά…ήρθε ο διαγωνισμός “Pet Sidekicks” και υπήρξε μία Αναγέννηση! Τσίρκο μεν, μπάχαλο ναι, αλλά ούτε μία ανιαρή στιγμή start to finish! Καθώς το διοργάνωσα ο ίδιος επέτρεψα τα σχόλια από την αρχή και δεν χρειάζεται να σας θυμίσω τι ωραία που περάσαμε, το τόπικ είναι εκεί, ένας διαγωνισμός με είκοσι σελίδες και. Αυτό βέβαια το χρωστάμε και στο νέο αίμα που μπήκε στην τέντα μας.

 

Έτσι, για την προσωπική μου ιστορία.

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 363
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Oberon

    27

  • tetartos

    22

  • Παρατηρητής

    31

  • TheTregorian

    66

Δεοντολογικό και ύπνος ή Αντιδεοντολογικό και ενθουσιασμός.

Νομίζω ότι αυτό είναι το bottomline που τα συνοψίζει όλα.

Και με δεδομένα το ότι

1) η σοβαρότητα με την οποία αντιμετωπίζει κάθε συμμετέχων και αναγνώστης τον διαγωνισμό επαφίεται στον πατριωτισμό των Sff-άδων,

2) τα σχόλια πριν την ψηφοφορία δεν είναι κακό να επηρεάζουν άλλους ψηφοφόρους (γιατί να μη μου αλλάξει γνώμη μία εύστοχη παρατήρηση σε κάτι που δεν είχα προσέξει για μια ιστορία;)

3) η ψηφοφορία και η ανάδειξη νικητή θα έπρεπε να ήταν μόνο η αφορμή, αντίθετα με τα σχόλια και την κριτική που πρέπει να είναι η αιτία και το πραγματικό ζητούμενο του κάθε εσωτερικού sff-διαγωνισμού

4) είναι απείρως πιο ενδιαφέρον τα σχόλια να πέφτουν "live" ώστε να "βράζει" το topic,

5) πάρα πολλά σχόλια που περιμένουν να γίνουν μετά την ανάδειξη του νικητή, απλώς δεν γίνονται ποτέ,

είμαι της γνώμης ότι θα πρέπει να σχολιάζουμε ελεύθερα από τη στιγμή της ανάρτησης μιας ιστορίας, μέχρι το τέλος του Σύμπαντος, της Ζωής και των Πάντων.

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαβάζω τα σχόλια μεσούντος του διαγωνισμού. Όχι από σνομπισμό, άλλωστε ο καθένας, την καρδούλα του βγάζει (έτσι θέλω να πιστεύω) όταν ξεδιπλώνει την κριτική του.

Διαβάζω τα κείμενα και μόνο αυτά και πίσω απ αυτά, μέσα μου, τα βλέπω διορθωμένα..

Link to comment
Share on other sites

Η ιδέα ήταν να ξεκινούν τα σχόλια όταν όλες οι υποψήφιες ιστορίες έχουν μπει, όχι μετα την ψηφοφορία. Δηλαδή να γίνονται σχόλια και στη διάρκεια της ψηφοφορίας, ώστε όλες οι ιστορίες να μπορούν να σχολιαστούν συγχρόνως.

 

Μάλλον κάπου μπερδευτήκαμε στην πορεία...

Link to comment
Share on other sites

είμαι της γνώμης ότι θα πρέπει να σχολιάζουμε ελεύθερα από τη στιγμή της ανάρτησης μιας ιστορίας, μέχρι το τέλος του Σύμπαντος, της Ζωής και των Πάντων.

 

Κατόπιν ωρίμου σκέψεως δεν μπορώ να διαφωνήσω. Άλλωστε αυτή η αμεσότητα χαρακτηρίζει το μεσό που χρησιμοποιούμε (διαδίκτυο) και είναι κρίμα να του την στερήσουμε.

Κάπου διάβασα να υπάρχει και μια μικρή περίοδος αναμονής μέχρι να μπορούμε να ανεβάσουμε τις ιστορίες. Ίσως να χρειάζεται και μια τέτοια δικλείδα ασφαλείας (ή να μην γίνεται σχόλιο μέχρι να υποβληθεί ένας ελάχιστος αριθμός ιστοριών).

Αισθάνομαι ότι αυτό θα δώσει χρόνο στους σχολιαστές να έχουν μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα των ιστοριών και οι παρατηρήσεις τους να είναι πιο εύστοχες.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να μην επηρεαζόμαστε εν όψει ψηφοφορίας, θα έπρεπε τα σχόλια να απαγορεύονται μέχρι την ψηφοφορία.

Αν είναι να "περνάμε καλά", θα έπρεπε τα σχόλια να επιτρέπονται από την πρώτη στιγμή.

 

Επίσης, πρέπει να προσθέσω ότι αν τα σχόλια επιτρέπονται από την πρώτη στιγμή, ευνοούνται οι αυθόρμητοι, γρήγοροι συγγραφείς, που θα ποστάρουν πρώτοι τις ιστορίες τους και θα λάβουν τα περισσότερα σχόλια, ενώ οι "συνετοί" που χρησιμοποιούν όλο το χρόνο για να διορθώσουν (και, συχνά, να ξαναδιορθώσουν) τις ιστορίες τους μέχρι την τελευταία στιγμή, τους τρώει η μαρμάγκα.

 

Νομίζω μια συμβιβαστική λύση είναι:

-οι ιστορίες να ποστάρονται όλες μαζί την τελευταία εβδομάδα πριν τη λήξη του διαγωνισμού

-τα σχόλια να επιτρέπονται από τη στιγμή που θα ποσταριστεί η τελευταία ιστορία και μετά, δηλαδή τη στιγμή που θα ξεκινά η ψηφοφορία.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να μην επηρεαζόμαστε εν όψει ψηφοφορίας, θα έπρεπε τα σχόλια να απαγορεύονται μέχρι την ψηφοφορία.

Αν είναι να "περνάμε καλά", θα έπρεπε τα σχόλια να επιτρέπονται από την πρώτη στιγμή.

 

Επίσης, πρέπει να προσθέσω ότι αν τα σχόλια επιτρέπονται από την πρώτη στιγμή, ευνοούνται οι αυθόρμητοι, γρήγοροι συγγραφείς, που θα ποστάρουν πρώτοι τις ιστορίες τους και θα λάβουν τα περισσότερα σχόλια, ενώ οι "συνετοί" που χρησιμοποιούν όλο το χρόνο για να διορθώσουν (και, συχνά, να ξαναδιορθώσουν) τις ιστορίες τους μέχρι την τελευταία στιγμή, τους τρώει η μαρμάγκα.

 

Νομίζω μια συμβιβαστική λύση είναι:

-οι ιστορίες να ποστάρονται όλες μαζί την τελευταία εβδομάδα πριν τη λήξη του διαγωνισμού

-τα σχόλια να επιτρέπονται από τη στιγμή που θα ποσταριστεί η τελευταία ιστορία και μετά, δηλαδή τη στιγμή που θα ξεκινά η ψηφοφορία.

 

Aκριβώς, Γιώργο!

Link to comment
Share on other sites

Συνοψίζοντας λοιπόν όλα τα παραπάνω (να σοβαρευτώ λίγο και εγώ γιατί βλέπω ότι η προσπάθεια μου για εκτόνωση της κατάστασης δεν είχε και μεγάλη επιτυχία) ή αποφασίζουμε να συνεχίσουμε κανονικά τα σχόλια ώστε να "ανάψει" πάλι ο διαγωνισμός, όχι όμως με γκρίνιες και μουρμούρες και κακοπροαίρετες σπόντες, ή συνεχίζουμε να αμπελοφιλοσοφούμε μέχρι να λήξει ο διαγωνισμός, ευελπιστώντας ότι οι ιστορίες μας δεν θα γίνουν τελικά "γιαούρτια"! Μέση λύση δεν ξέρω αν υπάρχει (εδώ που τα λέμε, ποτέ δεν υπάρχουν μέσες λύσεις...). Η απόφαση ανήκει προπαντώς στον διοργανωτη και στους admins και κατ΄ επέκταση στον καθένα μας που καλώς ή κακώς, ο καθένας μας είναι αυτός που αποφασίζει αν θα μπει στο "τρυπάκι" του να εκτεθεί με τη κριτική του, γιατί απ' ότι φαίνεται, ποιο πολύ κριτικάρονται τελικά οι κριτικές παρά οι ιστορίες.

 

Αυτό πάντως που πρέπει να θυμόμαστε είναι ότι ο καθένας από μας είναι άνθρωπος και λέει την υποκειμενική του άποψη η οποία μπορεί να είναι λανθασμένη κατά ακάποιον άλλο, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι έχει δίκιο ο "κάποιος άλλος", διότι και εκείνος είναι άνθρωπος και εκφράζει μια υποκειμενική άποψη. Άρα όλα αυτά περί σαμποτάζ ή κόλπα για να αναδειχθούν ιστορίες, δεν νομίζω ότι στέκουν, γιατί έχουμε το στοιχειώδες μυαλό για να σχηματίσουμε μια προσωπική άποψη. Τώρα το αν αυτό είναι αποτέλεσμα προσωπικό ή σχηματίζεται έπειτα από την τριβή με τις άλλες κριτικές, είναι ένα άλλο θέμα που δεν μπορεί (και ίσως δεν πρέπει κιόλλας) να το ελεγξει κανένας.

 

Αυτό που πρέπει πάνω απ' όλα να προφυλακτεί είναι η ακεραιότητα του διαγωνισμού από κάθε άποψη αλλά και να διατηρηθεί και η διασκέδαση που τον συνοδεύει, γιατί τις τελευταίες μέρες, μόνο οργισμένες και παρεξηγημένες μούρες εμφανίζονται μπροστά στις οθόνες! Πάνω απ' όλα ο διαγωνισμός είναι για να διασκεδάσουμε αλλά και για να βελτιωθούμε, όχι για να δοξαστούμε ή να κερδίσουμε το δωράκι (αλήθεια τι είναι; :tongue: ), τουλάχιστον εμένα αυτή είναι η προσωπική μου άποψη.

 

Κατά τ' άλλα, κρατάτε γερά συνάδελφοι συγγραφείς! ;)

Link to comment
Share on other sites

Άρα όλα αυτά περί σαμποτάζ ή κόλπα για να αναδειχθούν ιστορίες, δεν νομίζω ότι στέκουν, γιατί έχουμε το στοιχειώδες μυαλό για να σχηματίσουμε μια προσωπική άποψη.

 

:mf_surrender: Αστειευόμουν. Είχε όμως πλάκα που έβρασες για λίγο στο ζουμί σου. :evil:

 

Edit: Στον Glowleaf νομίζω το είπα, σας πήρε και τους δύο η μπάλα (χι-χι!)

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

mf_surrender.gif Αστειευόμουν. Είχε όμως πλάκα που έβρασες για λίγο στο ζουμί σου. aaevil.gif

 

Και συνεχίζεις να με βράζεις γιατί πάνω που εξέθεσα τις απόψεις μου και πήγα να σε ταπώσω λες ότι κάνεις πλάκα! Ε αυτό είναι σπαστικό! :tongue:

 

ΥΓ: Μην με συγκρίνεις με τον Γκλόου, αυτός έκανε άλλα!

Edited by TheTregorian
Link to comment
Share on other sites

Η άποψη μου είναι ότι κάθε διαγωνισμός πρέπει να έχει κανόνες που να τηρούνται με Θρησκευτική ευλάβεια από όλους ώστε ο διαγωνισμός να διεξαχθεί όπως πρέπει.

 

Είναι πολύ απλό:

 

1. Την προθεσμία ορίζει ο διοργανωτής. Όσοι είναι εκπρόθεσμοι έστω και ένα λεπτό, αποκλείονται, όχι γιατί υπάρχει αυταρχισμός, αλλά γιατί όλοι αποδεχόμαστε τους κανόνες του διαγωνισμού. Δεν πειράζει, μπορεί να αναρτηθεί έτσι κι αλλιώς η εκπρόθεσμη ιστορία στην Βιβλιοθήκη και να σχολιαστεί. Άλλωστε και ο διαγωνισμός και όλα εδώ μέσα σκοπό έχουν να μας κάνουν δημιουργικότερους, να γράφουμε, αυτή είναι και η νίκη μας πέρα από κάθε διαγωνισμό.

 

2. Οι ιστορίες ανεβαίνουν όποτε τελειώσει ο εκάστοτε συγγραφέας, αλλά απαγορεύονται τα σχόλια μέχρι να ολοκληρωθεί η ψηφοφορία. Δεν έχει νόημα, ούτε και ενδιαφέρον ένας διαγωνισμός κατά την διάρκεια του οποίου και πριν ψηφίσει ο κόσμος να εκφράζονται σχόλια για τις συμμετοχές. Έστω και σε μηδαμινό βαθμό επηρεάζεται η κρίση όσων ψηφίζουν, διαμορφώνεται ένα κλίμα και αυτό είναι πέρα για πέρα άδικο για τους συμμετέχοντες.

 

Σκεφτείτε ότι και σαν αναγνώστες δεν έχετε την ευκαιρία να σχολιάσετε ένα βιβλίο πριν εκδοθεί, το αγοράσετε και το διαβάσετε. Γιατί λοιπόν να μην αντιμετωπίζετε και τους εαυτούς σας σαν επαγγελματίες συγγραφείς, αφού βρίσκεστε σε ένα φόρουμ που και σας προσφέρει βήμα και εργαλεία για έκφραση, αλλά σας δίνει επιπλέον την ευκαιρία να φερθείτε επαγγελματικά με διαγωνισμούς και δημιουργικές ασκήσεις;

 

Από τον επόμενο διαγωνισμό, λοιπόν, προτείνω όλοι να ακολουθήσουμε τους απλούς κανόνες και να κάνουμε προτάσεις και για άλλους διαγωνισμούς, αν έχουμε κάποιες καλές ιδέες που θα μας ωφελήσουν, αλλά πάνω από όλα να τηρούμε τους κανόνες απόλυτα, γιατί είναι οι κανόνες που εμείς βάζουμε και δεν έχουν κανένα νόημα αν δεν τους αποδεχόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιστεύω ότι καλά είναι τα σχόλια από την αρχή του ποσταρίσματος αλλά..

Πρέπει όλες οι ιστορίες να ποστάρονται μαζί ώστε η μία να μην αποκτά προβάδισμα.Επίσης από τη στιγμή που ποστάρεται μια ιστορία να μην γίνεται καμία αλλάγή(edit) ως τη λήξη του διαγωνισμού.Έπειτα μπορεί ο καθένας να τη σουλουπώσει όσο θέλει.

Η ιδέα μου για τοχρονοδιαγραμμα είναι:

ανακοινώνεται το θέμα και δίνεται μια ημερομηνία που πρέπει να γίνει το ποστάρισμα της ιστορίας.Αν κάποιος αδυνατει να την ποστάρει εκείνη τη συγκεκριμένη μέρα μπορεί να τη στείλει σε έναν υπεύθυνο που θα την ποστάρει για αυτόν.Πριν και μετά την ημερομηνία δεν επιτρέπεται να ποστάρονται ιστορίες για το διαγωνισμό.Οι ιστορίες δεν αλλάζουν κατά τη διάρκεια του διαγωνισμού.Σχόλια επιτρέπονται μόλις περάσει η μέρα που ποστάρονται οι ιστορίες.

Δηλαδή ό,τι είπε ο tetartos.Απλά εγώ πρότεινα πιο στενό περιθώριο μιας μέρας αντί μιας βδομάδας.Αν θέλετε γίνεται και 2μερο και 3μερο...Πάντως κάπως έτσι πρέπει να είναι η φόρμουλα αφού και ο παλιός και ο τωρινός τρόπος διεξαγωγής έχουν χτυπητά μειονεκτήματα που ήδη αναφέρθηκαν.

Edited by heiron
Link to comment
Share on other sites

Ας τα αναλάβουν λοιπόν οι μελλοντικοί διοργανωτές να τα πράξουν αυτά, σε συνεργασία με τους admins. Καλώς ή κακώς, αυτός ο διαγωνισμός μας αποχαιρετά σύντομα...

Link to comment
Share on other sites

Guest roriconfan

Ερώτημα.

Θα λήξει η προθεσμία στις 22 ή θα έχουμε πάλι τα ίδια; Αχ, δε προλαβαίνω, δώσε παράταση και τα γνωστά σπαστικά;

Αν κάποιος κάνει τα ίδια, φυσικά και θα λέμε να γίνονται τα σχόλια από την αρχή. Δύο μήνες, θα ξεχάσουμε και τι διαβάσαμε.

Link to comment
Share on other sites

Aυτό είναι θέμα του Παρατηρητή και μόνο του Παρατηρητή. Αν θέλει να δώσει παράταση ή όχι φαντάζομαι θα το πει σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Aυτό είναι θέμα του Παρατηρητή και μόνο του Παρατηρητή. Αν θέλει να δώσει παράταση ή όχι φαντάζομαι θα το πει σύντομα.

 

Εχμ... όχι ακριβώς...

Ο Παρατηρητής δεν είναι υπεύθυνος για το διαγωνισμό. Οι moderators του φόρουμ είναι. Γι'αυτό και δεν έχει ευθύνη για τις ψιλοφασαρίες που έγιναν, πέρα από τα δικά του ποστς (όπως κάθε χρήστης δηλαδή).

Παράταση δίνεται αν υπάρχει σημαντικός λόγος, όχι εξ ορισμού. Και μάλιστα 5 μέρες πριν λήξει καν η προθεσμία.

 

Βλέπεις υπάρχουν κι άλλα projects που περιμένουν τη σειρά τους, οπότε η παράταση ενός δημιουργεί πιθανό πρόβλημα.

Αν κάποιοι ήδη γράφουν ιστορίες για το διαγωνισμό και δεν προλαβαίνουν να τις τελειώσουν μέχρι και τις 22, μπορεί να δωθεί παράταση 1-2 ημέρων αν το δηλώσουν στις...22! Ίσως!

Αλλιώς, no way... ;)

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Εχμ... όχι ακριβώς...

Ο Παρατηρητής δεν είναι υπεύθυνος για το διαγωνισμό. Οι moderators του φόρουμ είναι. Γι'αυτό και δεν έχει ευθύνη για τις ψιλοφασαρίες που έγιναν, πέρα από τα δικά του ποστς (όπως κάθε χρήστης δηλαδή).

 

ΟΚ λάθος μου! Σόρρυ Διον. Είχα καταλάβει ότι κατά κάποιο τρόπο αυτό το θέμα είναι στη δικαιοδοσία του διοργανωτή. Άρα Ρόρικ, άσε τον Παρατηρητή και πιάσε τον Διον και τους υπόλοιπους mods ^_^ !

Edited by TheTregorian
Link to comment
Share on other sites

Νο problem, Tregorian. (O Παρατηρητής είναι συνδιοργανωτής. Ούτως ειπείν. Δηλαδή βάζει το θέμα, ανοίγει αν θέλει το σχετικό τόπικ κλπ κλπ. Αλλά δεν γνωρίζει τι άλλο μπορεί να υπάρχει στα σκαριά για το φόρουμ όπως γνωρίζουν οι mods, oύτε είναι υπεύθυνος για τον τρόπο που εξελίσσεται ο διαγωνισμός).

 

 

Νομίζω πως η προηγούμενη απάντησή μου περί παράτασης καλύπτει και το ερώτημα του roriconfan.

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Guest roriconfan

Ναι, με καλύπτει η απάντηση.

...Μπουχουχου! Πάλι παράταση δηλαδή, όλο και κάποιος θα βρεθεί να ζητήσει στην Ελλάδα, δε γίνεται!

Οκτώ συμμετοχές ρε παιδιά! Φτάνουνε, δε φτάνουνε; Γιατί να περιμένουμε 8 καημένοι τον έναν;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ετεροχρονιζόμαστε λίγο? Είναι ακόμα 17 του μήνα και η προθεσμία τελειώνει στις 22!

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Οκτώ συμμετοχές ρε παιδιά! Φτάνουνε, δε φτάνουνε; Γιατί να περιμένουμε 8 καημένοι τον έναν;

 

Όπως μου έχει πει και ο Dreamwhisperer στο παρελθόν: Υπομονή! Ποιος σου λέει ότι η καλύτερη ιστορία δεν θα είναι αυτή της τελευταίας στιγμής, γιατί μην ξεχνάς ότι αυτό που αργεί να την ανεβάσει, μπορεί να καθυστερεί γιατί την δουλεύει παραπάνω!

Link to comment
Share on other sites

Όπως μου έχει πει και ο Dreamwhisperer στο παρελθόν: Υπομονή! Ποιος σου λέει ότι η καλύτερη ιστορία δεν θα είναι αυτή της τελευταίας στιγμής, γιατί μην ξεχνάς ότι αυτό που αργεί να την ανεβάσει, μπορεί να καθυστερεί γιατί την δουλεύει παραπάνω!

 

Όπως και θα έπρεπε για όλους μας γενικώς! :lol:

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..