Jump to content

11ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Γενικός, Θέμα: Η Τελευταία Νύχτα


Παρατηρητής
 Share

Recommended Posts

Roriconfan, θα ήταν καλό να σταματήσεις να κάνεις ειρωνικά ποστ ή ποστ γκρίνιας με το τσουβάλι. Δε βοηθούν σε τίποτα, το αντίθετο μάλιστα.

 

Πες τα ρε Spock... Άντε γιατί βαρέθηκα να γίνομαι μόνο εγώ κακός προσπαθώντας να υπερασπιστώ την ευημέρια στο φόρουμ και να τα ακούω και από πάνω. Εγώ τα παρατάω πλέον! Ας αναλάβουν οι mods!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 363
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Oberon

    27

  • tetartos

    22

  • Παρατηρητής

    31

  • TheTregorian

    66

Κάτι λέγανε να μη βιαζόμαστε να βάλουμε το διήγημα αλλά συνετά να πάμε λάου, λάου κι ας αφήνουμε τις μέρες να περνάνε.

Έχουμε χρόνο μωρέ, ας μη βιαζόμαστε. Κι ας το ψειρίζουμε, έτσι μπας και βελτιωθεί.

Ωχ, έφτασε η προθεσμία! Ζητάω 124 μέρες παράταση για να ξεκινήσω να γράφω / συμμαζέψω το ψείρισμα που άσκοπα του έκανα / κάνω τον γύρο του κόσμου για μια επίγουσα δουλειά / διαβάσω χαλαρά τις συμμετοχές.

Και εν το μεταξύ εμείς οι χαζοί που βάλαμε γρήγορα τις ιστορίες μας, γιατί κάναμε το κακό να έχουμε γρήγορα έμπνευση και να μας βγει άπταιστο αμέσως, έχουμε πεθάνει από βαρεμάρα / αγωνία / αγανάκτηση.

 

Roricon...υπάρχουν χιλιάδες τόπικς στο φόρουμ να διαβάσεις, όπως και εκατοντάδες ιστορίες! Η συνεχής γκρίνια δημιουργεί υπερένταση και εκνευρισμό σε όλους. Αν βρίσκεις βαρετό όλο το υπόλοιπο φόρουμ, τότε άνοιξε εσύ λίγο τους ορίζοντές σου και διάβασε άλλες ιστορίες ή άλλα τόπικς.

 

Επίσης - χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν - η "γρήγορη έμπνευση" συχνά είναι συνώνυμη της τσαπατσουλιάς και του ημίμετρου. Σεβάσου λοιπόν τον εαυτό σου σαν συγγραφέα, και σεβάσου και τους άλλους συγγραφείς που "ψειρίζουν" τις ιστορίες τους, σεβάσου και το διαγωνισμό και το φόρουμ!

 

Αγανάκτηση για ποιο πράγμα? Γκρινιάζεις εδώ και μια βδομάδα για πιθανή παράταση, για ημερομηνίες, και για ό,τι άλλο σου έχει κατέβει στο νου. Αν δεν σ'αρέσουν οι κανόνες του διαγωνισμού, μην πάρεις μέρος, μην ψηφίσεις, μην σχολιάσεις, μην ασχοληθείς. Αλλά δεν τελειώνει ο διαγωνισμός όταν εσύ έχεις βάλει την ιστορία σου!

 

Προσπαθώ να τελειώσω και γω την ιστορία που γράφω και εδώ και 5 μέρες πρέπει όλοι οι mods του φόρουμ να ασχολούμαστε με τη δική σου γκρίνια (και με παράπονα άλλων χρηστών) σε ένα σωρό τόπικς! (Άντε να βρω μετά την ενέργεια και την ηρεμία να τελειώσω και γω αυτό που γράφω...) <---Dain μονολογών φωναχτά.

 

Οπότε κούλαρε σε παρακαλώ για να μην έχουμε warning time σύντομα (και χριστουγεννιάτικα κιόλας...)

---------------------------

 

Σχετικά με την παράταση που ζήτησε ο ascannerdarkly τώρα: Αν δεσμευτεί πως θα τελειώσει την ιστορία του, η προθεσμία θα παραταθεί ως και τις 24 του μήνα τα μεσάνυχτα. Κι αν μπορεί ως τότε να έχει έτοιμη ιστορία και ο Northerain και οποιοσδήποτε άλλος, τόσο το καλύτερο.

 

Εdit: Μόλις τώρα είδα το ποστ του ascannerdarkly. Aν δεν χρειάζεται παράταση, ή αν δεν τη ζητήσει κάποιος άλλος μέχρι αύριο, τότε η προθεσμία ισχύει ως είχε. Δηλαδή μέχρι και τις 22 τα μεσάνυχτα.

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνοι, αλλά δεσμεύεσαι να τελειώσεις την ιστορία σου μέχρι το τέλος της παράτασης, όπως και οι υπόλοιποι που θα ζητήσουν παράταση. ΟΚ?

Link to comment
Share on other sites

Guest roriconfan

Η γκρίνια μου εν μέρη αποσκοπεί στο να τσιτώσει αυτούς που ακόμα γράφουνε στο... να γράψουνε. ^_^

Αν κανείς δε δείχνει δυσφορία για τις παρατάσεις, τότε φυσικά και θα γίνονται συνέχεια, και μάλιστα παρατεταμένες. <_<

Το να ισχύει η προθεσμία δε σημαίνει "αχ δε πρόλαβα, την σβήνω την ιστορία". Σημαίνει "την τελειώνω αργότερα και τη παραθέτω εκτός συναγωνισμού". :tongue:

Για τσαπατσουλιά δε ξέρω, το διήγημα τόσο καιρό που το έχω αναρτήσει το έχω κατά νου και δε μου ήρθε καμία αλλαγή να του κάνω. Άσκοπα θα το είχα να στέκεται δηλαδή. B)

Γκρίνια mode off.

Link to comment
Share on other sites

Η γκρίνια μου εν μέρη αποσκοπεί στο να τσιτώσει αυτούς που ακόμα γράφουνε στο... να γράψουνε. ^_^

Αν κανείς δε δείχνει δυσφορία για τις παρατάσεις, τότε φυσικά και θα γίνονται συνέχεια, και μάλιστα παρατεταμένες. <_<

Το να ισχύει η προθεσμία δε σημαίνει "αχ δε πρόλαβα, την σβήνω την ιστορία". Σημαίνει "την τελειώνω αργότερα και τη παραθέτω εκτός συναγωνισμού". :tongue:

Για τσαπατσουλιά δε ξέρω, το διήγημα τόσο καιρό που το έχω αναρτήσει το έχω κατά νου και δε μου ήρθε καμία αλλαγή να του κάνω. Άσκοπα θα το είχα να στέκεται δηλαδή. B)

Γκρίνια mode off.

 

Δεν μπορώ να μιλήσω για όλο το φόρουμ, αλλά είμαι σίγουρος ότι μερικοί από εμας μπορεί να έχουν και κάτι άλλο να κάνουν στην ζωή τους εκτός από το να κοιτάξουν πως θα σε ευχαριστήσουν roricofan. Π.χ εγώ τώρα, έχω τρεις μέρες που τρέχω σαν παλαβός και έχω να κοιμηθώ δυο μέρες. Απόψε θα την βγάλω στο αεροδρόμιο γιατί πετάω νωρίς και δεν έχω πως να πάω άυριο. Τα ειρωνικά σου ποστς δεν με βοηθάνε να γράψω, το αντίθετο μάλιστα.

 

Δεν ζήταω παράταση, απλά δήλωσα οτι δεν πρόκειται να προλάβω, ώστε να ξέρετε ρε παιδί μου, να μην με περιμένετε. Τώρα εσύ γκρίνιαζες για παρατάσεις πριν ακόμα πει κανείς τίποτα.

 

Ηρέμησε λίγο, θα υπάρξουν πολλοί διαγωνισμοί, όποιος δεν προλάβει άλλωστε μπορεί απλά να ποστάρει την ιστορία στην βιβλιοθήκη, όπως σκοπεύω να κάνω και εγω.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αν υπάρχουν και άλλοι που θα τους εξυπηρετούσε παράταση, δε θα μου κακόπεφτε. Το λέω δηλαδή επειδή ζήτησε και ο Celestial. Εγώ έτσι κι αλλιώς έχω δεσμευτεί ότι θα συμμετάσχω, δοθεί δε δοθεί. Επειδή και ο Παρατηρητής και ο Dain είπαν ότι υπαρχει η δυνατότητα, γι΄αυτό το είπα. Αυτά.

 

Κρατιέμαι τόσες ώρες, αλλά δεν μπορώ να μην το πω. Τι πάει να πει βαριέμαι; Η παιδική χαρά είναι ο διαγωνισμός για να παίζεις όταν βαριέσαι; Σίγουρα υπάρχουν κι άλλα πράγματα, τόσο στο φόρουμ, όσο και στη ζωή την ίδια να κάνεις για να μη βαριέσαι. Τώρα αν νομίζεις ότι με όλη αυτή τη γκρίνια στ' αλήθεια βοηθάς σε κάτι, τι να πω. Εγώ βλέπω ότι όλα τα τόπικ που έχουν να κάνουν με το διαγωνισμό έχουν γίνει η παιδική χαρά που λέγαμε. Και τέλος, δεν ξαναμιλάω επί του θέματος.

Link to comment
Share on other sites

Για τσαπατσουλιά δε ξέρω, το διήγημα τόσο καιρό που το έχω αναρτήσει το έχω κατά νου και δε μου ήρθε καμία αλλαγή να του κάνω. Άσκοπα θα το είχα να στέκεται δηλαδή.

 

Μιλάς γι αυτό που σου βγήκε "αμέσως άπταιστο" έτσι; Δηλαδή το αριστούργημα. Για να μην υπάρξει παρεξήγηση και μπερδευτούμε. :flirt:

Link to comment
Share on other sites

Μάστορα, είναι 3.620. Να το αφήσω?

 

Πολύ κόκαλο και χασαπόχαρτο δύο πήχες βλέπω...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που πλησιάζουμε προς το τέλος, να ρωτήσω κάτι για την ψηφοφορία, επειδή είμαστε πολλοί που συμμετέχουμε για πρώτη φορά;

Ισχύουν κάποια πράγματα, όπως τα είδα στον καλοκαιρινό διαγωνισμό; Υποθέτω θα κάνουμε κατάταξη και όχι poll αυτή τη φορά, έτσι δεν είναι;

Φαντάζομαι όταν θα κλείσουν οι συμμετοχές και θα εμφανιστούν και οι σχετικές οδηγίες ή ισχύουν πάντα τα ίδια και υπάρχει κάποιο γενικότερο τόπικ στο οποίο πρέπει να ανατρέξουμε για λεπτομέρειες;

Link to comment
Share on other sites

Ναι εννοειται :p δε ξηταω παραταση για να καθυστερησω τη διαδικασια μπας και γραψω τη ζηταω :p

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που πλησιάζουμε προς το τέλος, να ρωτήσω κάτι για την ψηφοφορία, επειδή είμαστε πολλοί που συμμετέχουμε για πρώτη φορά;

Ισχύουν κάποια πράγματα, όπως τα είδα στον καλοκαιρινό διαγωνισμό; Υποθέτω θα κάνουμε κατάταξη και όχι poll αυτή τη φορά, έτσι δεν είναι;

Φαντάζομαι όταν θα κλείσουν οι συμμετοχές και θα εμφανιστούν και οι σχετικές οδηγίες ή ισχύουν πάντα τα ίδια και υπάρχει κάποιο γενικότερο τόπικ στο οποίο πρέπει να ανατρέξουμε για λεπτομέρειες;

Συνήθως είθισται ο διοργανωτής να βάλει ένα ποστ όταν κλείσει τις συμμετοχές, σχετικά με τον τρόπο ψηφοφορίας. Συνήθως πάμε με κατάταξη, με πμ στο διοργανωτή. Γενικότερο τόπικ δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι εννοειται :p δε ξηταω παραταση για να καθυστερησω τη διαδικασια μπας και γραψω τη ζηταω :p

 

Δεν ξέρω αν αυτή η απάντηση είναι για μένα, αλλά αν ναι, δεν ρώτησα για να ζορίσω κανέναν και συγνώμη αν φάνηκε έτσι. Απλώς, ήθελα να ξέρω τη διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν αυτή η απάντηση είναι για μένα, αλλά αν ναι, δεν ρώτησα για να ζορίσω κανέναν και συγνώμη αν φάνηκε έτσι. Απλώς, ήθελα να ξέρω τη διαδικασία.

 

Όχι Βάσω, έχεις χάσει ένα επεισοδιάκι! ^_^

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που πλησιάζουμε προς το τέλος, να ρωτήσω κάτι για την ψηφοφορία, επειδή είμαστε πολλοί που συμμετέχουμε για πρώτη φορά;

Ισχύουν κάποια πράγματα, όπως τα είδα στον καλοκαιρινό διαγωνισμό; Υποθέτω θα κάνουμε κατάταξη και όχι poll αυτή τη φορά, έτσι δεν είναι;

Φαντάζομαι όταν θα κλείσουν οι συμμετοχές και θα εμφανιστούν και οι σχετικές οδηγίες ή ισχύουν πάντα τα ίδια και υπάρχει κάποιο γενικότερο τόπικ στο οποίο πρέπει να ανατρέξουμε για λεπτομέρειες;

 

Tiessa, καλά κάνεις και ρωτάς. Θα εμφανιστούν σχετικές οδηγίες. Σε γενικές γραμμές:

-θα γίνεται κατάταξη

-θα στέλνεται με PM στον Παρατηρητή και σε εμένα (πιθανόν και σε κανέναν άλλον)

-οι κατατάξεις θα έχουν αντιστρόφως ανάλογη βαθμολόγηση

-οι "ψηφοφόροι" καλό θα είναι εκτός από την ψήφο τους να συνεισφέρουν και τα σχόλιά τους στις ιστορίες

-οι συγγραφείς κατά παράδοση και από ταπεινοφροσύνη θα βάλουν τον εαυτό τους στην τελευταία θέση

-οι συγγραφείς θα πρέπει να ψηφίσουν όλοι

 

Τα υπόλοιπα, εν καιρώ...

Link to comment
Share on other sites

Όχι Βάσω, έχεις χάσει ένα επεισοδιάκι! ^_^

 

ΟΚ. Κι ευχαριστώ και τη Naroualis για την απάντηση που μας έγραψε στο μεταξύ.

Link to comment
Share on other sites

Aφού 2 άτομα θέλουν/προτιμούν μια μικρή παράταση, η προθεσμία για υποβολή ιστοριών μετατίθεται για τις 24 του μήνα τα μεσάνυχτα.

 

@sileon: Ο Παρατηρητής έδωσε 500 λέξεις παραπάνω από το κανονικό όριο. Κόψε 120 λέξεις. Μπορεί να γίνει και καλύτερη η ιστορία σου. ;)

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Τουτέστιν, Χριστούγεννα! Και ώρα 00:00! Θα πούμε και τα κάλαντα! ^_^

 

Άντε να δούμε καλές ιστορίες παιδιά!!!

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους και πάλι στο sff. Έπειτα από το χθεσινό χώσημο στη δουλειά που με κράτησε στο αεροδρόμιο 16 συνεχόμενες ώρες, επέστρεψα στην τελευταία μέρα του διαγωνισμού.

Όπως ανέφερε και ο Dain, δύο μέρες παράταση για να ολοκληρωθούν οι ανολοκλήρωτες ιστορίες των υπόλοιπων μελών.

Σιλεόν χτένισε λίγο την ιστορία σου ώστε να πέσουν οι λέξεις στις 3500.

Η ψηφοφορία θα γίνει όπως αναφέρθηκε απο τον Τέταρτο. Pm σε εμένα και πιθανώς στον Dain (θα σας ενημερώσουμε λίαν συντόμως)

Link to comment
Share on other sites

Μια διόρθωση. Επειδή θα πάρω μέρος και γω σαν συγγραφέας στο διαγωνισμό, δεν θα ήταν σωστό να στέλνονται σε μένα τα ΠΜ με τις κατατάξεις. Οπότε θα στέλνονται στον Παρατηρητή και τον Τέταρτο μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους και πάλι στο sff. Έπειτα από το χθεσινό χώσημο στη δουλειά που με κράτησε στο αεροδρόμιο 16 συνεχόμενες ώρες,

Και τον μ###άκα που σε ξύπνησε μεσημερίατικα :p

Link to comment
Share on other sites

Να' μαι και εγω με την "σφαγμένη" κατά 116 λέξεις ιστορία μου. Στις 3504, λοιπόν, και.. Πέτρα πάνω στην πέτρα.

 

Καλή ανάγνωση και καλή συνέχεια σε όσους το παλεύουν ακόμα!

 

 

Υ.Γ. Ουφ..Έβγαλα τα ματάκια μου για αυτές τις 116 λέξεις.

Edited by Sileon
Link to comment
Share on other sites

Να' μαι και εγω με την "σφαγμένη" κατά 116 λέξεις ιστορία μου. Στις 3504, λοιπόν, και.. Πέτρα πάνω στην πέτρα.

 

Καλή ανάγνωση και καλή συνέχεια σε όσους το παλεύουν ακόμα!

Υ.Γ. Ουφ..Έβγαλα τα ματάκια μου για αυτές τις 116 λέξεις.

 

Προσφέρομαι να σου αφαιρέσω άλλες 4, ώστε να πιάνεις το όριο. Ούτε που θα το καταλάβεις ποιες 4 αφαίρεσα! (ούτως ή άλλως, η σχέση μου με το 4 είναι τουλάχιστον εμφανής!) Κρίμα είναι να φας τον "γάιδαρο" και να αφήσεις την ουρά. Προσπάθησε λίγο ακόμα και αφαίρεσε άλλες 4. Άντε!

 

Εδιτ: Υπάρχει διαφορά ανάμεσα στο σφάξιμο και στο κλάδεμα/σμίλεμα/απολέπιση/κλπ. Με τα δεύτερα, το δημιούργημα γίνεται καλύτερο...

Edited by tetartos
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως για 4 λέξεις, είναι αστείο να λέμε πως είμαι εκτός. Ρίχνοντάς του όμως μια γρήγορη ματιά, βρήκα τέσσερις για την πλάκα που μου είχαν ξεφύγει απο τα απανωτά "χτένισματα". Βασικά, είχε γίνει λάθος και νόμιζα πως τις είχα βγάλει ήδη-φαίνεται στην πρώτη παράγραφο, όπου μια φράση είναι ελαφρώς μετέωρη.

Οπότε, και για την τιμή τον όπλων, ανέβασα ξανά την ιστορία μου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..