Jump to content

11ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Γενικός, Θέμα: Η Τελευταία Νύχτα


Παρατηρητής
 Share

Recommended Posts

Μόνο ο πάτος βελτιώνει, η κορυφή το μόνο που προσφέρει είναι στη καλύτερη σταθερότητα! ;)

 

Εν πάση περιπτώσει, δικαίωμα σου...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 363
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Oberon

    27

  • tetartos

    22

  • Παρατηρητής

    31

  • TheTregorian

    66

Guest roriconfan
Μπα, το κάνουν για να προλάβουν να αγιαστούν τα ύδατα την επαύριον και να έχουν φύγει οι καλικάτζαροι :mf_popeanim:

 

Και να ξορκιστούν τα στοιχειά, μπας και ησυχάσει πια ο Ιππότης μου.

 

Ρόρικ πολύ ψύχραιμα αντέδρασες... Ανάμενα έκρηξη οργής!

 

Κοιτάω το ρολόι στο μπαλκόνι.

Και καρτερώ.

Και καρτερώ.

Και καρτερώ...

 

ΥΓ: Μετά το τέλος του διαγωνισμού τέταρτε περιμένω αναλυτικότατα στατιστικά! Όχι τίποτα αλλό, αλλά είμαι και λίγο stats freak!

Λοιπόν, τον Ιππότη με την σκουριασμένη πανοπλία, τον κόβω για Fighter level 9 με STR 16 και DEX 15. Για τα υπόλοιπα δεν είμαι σίγουρος.

Ο δικός μου είναι Paladin level 10 με σπαθί Silvershine longsword +1, Masterwork Chainmail of Pelor's blessing, STR 17, DEX 15, CON 18, INT 11, WIS 9, CHA 8, AC 25 και με HP 94.

 

Δεν τρελάθηκα να διαγωνιστώ. Για να κολήσω στον πάτο και όλη να μου λένε πως θα γινω καλύτερος με την εμπειρία και τέτεια. I will say it again δεν τρελάθηκα

Κι εγώ ήμουν στον πάτο παλιότερα αλλά ξανασηκώθηκα και συνέχισα το Keep Going, όπως στην διαφήμιση.

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα. ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ, κατάφερα να τα βάλω σε μια σειρά και να διαλέξω χωρίς να επικαλεστώ καθόλου την Τύχη. Είμαι περήφανη με τον εαυτό μου. :Ρ Επίσης το τσούζω με κρασάκι (παρακαλείται κάποιος να μου φέρει επειγόντως μια Guinness)

 

Καλή επιτυχία σε όλα τα παιδιά. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν τρελάθηκα να διαγωνιστώ. Για να κολήσω στον πάτο και όλη να μου λένε πως θα γινω καλύτερος με την εμπειρία και τέτεια. I will say it again δεν τρελάθηκα

 

Mόνο που θα γίνεις καλύτερος με την εμπειρία. Δεν γεννιέται κάποιος έτοιμος να πάρει το Νόμπελ Λογοτεχνίας ή το Hugo, ούτε το παίρνει κανείς με το πρώτο γραπτό του ποτέ (oύτε και μπορεί να περιμένει κάτι τέτοιο). Αλλιώς δε γίνεται... Θέμα νομοτέλειας! ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest roriconfan

Ναι μωρέ, ωραία θα ήταν αν τα ξύναμε όλοι 20 χρόνια και ξαφνικά μια μέρα που βαριόμασταν γράφαμε εκεί μια χαζομάρα και γινόμασταν πλούσιοι και διάσημοι. Αλλά δεν είναι ακριβώς τόσο απλό.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς (ή ευτυχώς μάλλον!) τα πλούτη και οι δόξα είναι προνόμια λίγων. Αυτό το λειτούργημα, γιατί δουλειά εγώ δεν επιτρέπω στον εαυτό μου να το πει, είναι κυρίως για προσωπική ευχαρίστηση. Αν τώρα είσαι τόσο καλός ώστε να γράφεις το ένα αριστούργημα πίσω απ' τ' άλλο, τότε μπορεί να ρθουν και αυτά. Αν και πιστεύω ότι είναι και θέμα συγκυριών. Για παράδειγμα, αν ο Παολίνι δεν γεννιόταν στο paradise valley, για να 'χει αυτή τη θέα και να εμπνέεται, και αν δεν είχε γονείς που έχουν εκδοτικό οίκο, αλλά έμενε στη Ζιμπάμπουε, δεν ξέρω κατά πόσο θα εξέδιδε βιβλίο στα 17 του.

Link to comment
Share on other sites

Λίγες ώρες μέχρι τη λήξη. Όσοι δεν ψηφίσατε, κάντε το τώρα. Και οι υπόλοιποι, stick to the point!

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής προηγείται η Trillian. Δεύτερος ο Atrelegis και τρίτη η Dopamine.

 

:D

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής προηγείται η Trillian. Δεύτερος ο Atrelegis και τρίτη η Dopamine.

 

biggrin.gif

 

Γαμώτο, τελευταία με βλέπω να βγαίνω.... :p

Link to comment
Share on other sites

And the winner is ... λέμε ?

 

Τι, από τώρα; Ακόμα μετράμε ψήφους. Ούτε δημοτικές εκλογές να είχαμε!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως νομίζω ότι και στον επόμενο διαγωνισμό πρέπει να έχουμε σχόλια.

Έδωσαν πολύ ζωντανή εικόνα στο φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, χρειάζομαι 2-3 μέρες παράταση. Γίνεται; :lol:

 

Μετά χαράς! Μία βδομάδα ακόμα παράταση.

 

Πέρα από το ψάρωμα, θα χρειαστεί να περιμένετε λίγο ακόμα. Μόλις δείτε τον Τέταρτο να εμφανίζεται στις οθόνες σας, βαρέσετε παλαμάκια. Που είσαι βρε Γιώργο!

Link to comment
Share on other sites

And the winner is ... λέμε ?

 

 

Καλά, you've got to be kidding me!

Μήπως περιμένατε και δεξίωση; We've got a life, you know...

Link to comment
Share on other sites

Λίγα λόγια για το Διαγωνισμό...

 

Η αλήθεια είναι ότι από τότε που ανέλαβα τη θέση του διοργανωτή, έπεσα στο δύσκολο σημείο του να βρω ένα καλό θέμα. Ένα θέμα που δεν θα δυσκόλευε τους συναδέλφους μου, αντιθέτως θα τους έκανε το κλικ να σκεφτούν και να δημιουργήσουν. Έτσι, επιρεασμένος από μια ιστορία που σχεδίαζα στο μυαλό μου σχετικά με το τελευταίο βράδυ ενός ονειροπαρμένου, αποφάσισα να θέσω το θέμα "η τελευταία νύχτα". Ένα θέμα όπου το τέλος ώς τέλος συνδιάζεται με τη λήξη της μέρας, της δύσης του ήλιου, της κυριαρχίας του σκότους. Ένα θέμα που (όπως αποδείχτηκε) θα γινόταν διαφορετικά αντιληπτό στα δημιουργικά μυαλά των σουφουφιτών, μιας και όλους μας οι λέξεις τέλος και νύχτα μας απασχολούν και μας μαγεύουν στην αχαλίνωτη μας φαντασία. Από ένα θάνατο στο κρεβάτι ή μια πισώπλατη μαχαιριά στα σκοτεινά έως μια φωτιά στη μέση του πουθενά όπου οι ταξιδιώτες συζητούν, θυμούνται, προσεύχονται και τραγουδούν μέχρι η αυγή να τους πάρει μακριά.

Το αποτέλεσμα ήταν να ανταποκριθούν 16 και περισσότεροι συγγραφείς που προσέφεραν τόσο στο φόρουμ όσο και στη γνώση μας νέες ιστορίες. Ιστορίες που διαβάστηκαν από πάνω από 20 άτομα η κάθε μία και τιμήθηκαν ανάλογα, είτε με βάση το θέμα του διαγωνισμού είτε χωρίς το κριτήριο αυτό. Όλες οι ιστορίες είχαν να δείξουν κάτι. Δεν έχω ανεβάσει ακόμα τα σχόλια μου για αυτές, προτίμησα να το κάνω μετά την ανακοίνωση του νικητή, διότι διαφορετική χάρη έχει κάθε ιστορία αν τη διαβάζει κανείς χρωίς στάμπες (διαγωνισμός κτλ) και να την κρίνει. Πάντως ήσασταν όλοι εντός θέματος αν και ο φίλος μου ο Αράχνης (ο οποίος γιορτάζει σήμερα) ήταν έτοιμος να βγει εκτός σκακιέρας. Από όλες, δίχως να αποκαλύψω ποια μου άρεσε περισσότερο και ποια λιγότερο, επικροτώ την ιδέα του Khar για το Νυχτερίτη, που ήταν ίσως το πιο ταιριαστό πλάσμα στο διαγωνισμό.

Τελειώνοντας, σημειώνω πως ο διαγωνισμός έληξε απόψε, την τελευταία νύχτα του Δωδεκαημέρου, της εορταστικής περιόδου όπου ξωτικά και καλικάτζαροι γυρνούν πίσω στις φωλιές τους για να συνεχίσουν (όπως κι εμείς) τις δουλειές τους. Φαντάζομαι εσείς θα μείνετε για πολύ ακόμα εδώ, έτσι; Συγχαρητήρια σε όλους όσους ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα του διαγωνισμού, σε όσους δεν πρόλαβαναν λόγω ημερών ή άλλων υποχρεώσεων αν και παρέμειναν συντονισμένοι μαζί μας, στους αναγνώστες και ψηφοφόρων των ιστοριών (ήταν και πολλές!) για το κουράγιο τους και την τιμή τους απέναντι στους διαγωνιζόμενους, στον Τέταρτο που προσφέρθηκε να με βοηθήσει στη συγκέντρωση των ψήφων και φυσικά στον αποψινό νικητή που θα αναλάβει τον επόμενο διαγωνισμό.

Και σας ευχαριστώ όλους πολύ για την ανταπόκριση.

 

 

edit: ορθογραφικά

Edited by Παρατηρητής
Link to comment
Share on other sites

Σε λίγα λεπτά θα ανακοινωθούν τα αποτελέσματα. Ευχαριστούμε για την κατανόηση :abiggrin:

 

Μα μέχρι τότε μπορείτε να ακούσετε το soundtrack του διαγωνισμού για την αγωνία σας

 

 

 

Poet and the Pendulum (ο Ποιητής και το Εκκρεμές) από Nightwish

 

τικ τοκ τικ τικ τοκ

Edited by Παρατηρητής
Link to comment
Share on other sites

Και ιδού τα γεγονότα της τελευταίας νύχτας σε έναν μακρινό μακρινό γαλαξία...

 

 

Το ξέρω σας έσκασα! :ranting: Διαφημίσεις μέχρι να ανακοινωθούν τα αποτελέσματα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..