Jump to content

11ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Γενικός, Θέμα: Η Τελευταία Νύχτα


Παρατηρητής
 Share

Recommended Posts

  • Replies 363
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Oberon

    27

  • tetartos

    22

  • Παρατηρητής

    31

  • TheTregorian

    66

Είθε να διαβουλεύτηκες σωστά με τον νου σου! :abiggrin:

 

 

Μακάρι... δεν το λέω γιατί ανησυχώ, (ειδικά για το δικό μου έχω αποβάλλει το άγχος πλήρως :tongue: ) όσο γιατί είναι κρίμα για μια προσπάθεια που έγινε μέσα σε ενάμιση μήνα να προκύψει ένα αποτέλεσμα από εικοσι... κάτι ψήφους, ενώ έχουμε ένα φόρουμ με τουλάχιστον 100 ενεργά μέλη (δεν αναφέρομαι φυσικά σε εκείνους που για όποιοδήποτε λόγο κάνουν log in μια φορά το χρόνο)!

 

Αυτά ήθελα να πω! 9 ώρες μένουν! Που είσαι ρε Χατζηγιώργη με τις ωραίες εικόνες;;;

 

Ναι, σωστά διαβουλεύτηκα, Tregorian! Αν και ήταν δύσκολη η κατάταξη. Όχι τόσο σχετικά με τις ιστορίες που κατέταξα στις πρώτες και στις τελευταίες θέσεις, μερικές από τις οποίες ήδη είχα αποφασίσει τη θέση τους, αλλά κυρίως για τις μεσαίες.

 

Σχετικά με τα ενεργά μέλη του φόρουμ, ε, κόψε κάτι. 70 είναι ενεργοί το πολύ. Και οι μισοί από αυτούς δεν ασχολούνται με διαγωνισμούς ή/και ιστορίες. Ελπίζω πάντως να ψηφίσουν όσο περισσότεροι γίνεται, και αν χρειαστεί και καμμιά παρατασούλα - σκεπτόμενοι πως είχαμε Χριστούγεννα και Πρωτοχρονιά και αύριο είναι των Φώτων - ίσως θα έπρεπε να δωθεί...

 

 

(Σιωπή Roricon! Ήδη ξέρω τι σκέφτεσαι προτού καν το σκεφτείς να το γράψεις!)

;)

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Μόλις ψήφισα κι εγώ (στον Τέταρτο δηλαδή γιατί ο Παρατηρητής είναι πάλι φουλ).

 

Τις 4 πρώτες της λίστας μου τις είχα αποφασίσει από νωρίς. Από αυτές, τις 3 πρώτες πάλι τις είχα αποφασίσει από νωρίς. Το πώς θα τις κατατάξω όμως αυτές τις 3 ήταν πάρα πολύ δύσκολο. Τις διάβασα, τις ξαναδιάβασα, τις ξαναδιάβασα... Ελπίζω να αποφάσισα σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Που είσαι ρε Χατζηγιώργη με τις ωραίες εικόνες;;;

:mf_surrender:

 

Ψήφισα. Αλλά λυπηθείτε με. Έχω σταματήσει και να διαβάζω σχόλια. Ως άλλος Κούρκουλος θέλω να φωνάξω "Όχι άλλα σχόλια!!!" Λέει κανείς κάτι καινούργιο; Κάτι διαφορετικό; Παλιά, όταν ενθουσιαζόμουν από μια ταινία που είδα στο σινεμά, πήγαινα να τη δω στην αίθουσα ξανά και ξανά μέχρι να νιώσω την πρώτη "αναγούλα". Εκεί σταματούσα. Αυτή την αναγούλα από τα σχόλια την έχω νιώσει εδώ και καμιά 100 ποστ. Δεν τα διαβάζω γιατί δεν μπορώ. Υπέρμαχος στο να πέφτουν τα σχόλια νωρίς, δεν την περίμενα αυτή την εξέλιξη.

 

"Ωραίες εικόνες" Tregorian;! Βρες εσύ μια "αφίσα" για το έργο σου και πούλα το! Άσε τους άλλους συγγραφείς να βρουν κάτι αντίστοιχο για το δικό τους. Εγώ είπα να σας δείξω πως γίνετε. Όχι να γίνω ατζέντης σας! :tease:

Link to comment
Share on other sites

Newsflash:

Αν και ο νικητής του διαγωνισμού έχει σχεδόν κριθεί (βέβαια, τίποτα δεν είναι σίγουρο, till the fat lady sings), γίνεται σφαγή στα άλλα σημεία της κατάταξης!

Ο 2ος και 3ος σχεδόν ισοβαθμούν, ενώ τους ακολουθούν από κοντά και με απειλητικές διαθέσεις η 4η και 5ος! Ισοβαθμία υπάρχει επίσης στις θέσεις 7-8 αλλά και στις θέσεις 12 και 13.

 

Κοίτα ρε, που θα αρχίσω να έχω και αγωνία!..

Link to comment
Share on other sites

Επομένως οι 1-6-9-10-11-14-15-16 δεν πρέπει έχουν κανένα άγχος. Κάτι είναι και αυτό. :D

Link to comment
Share on other sites

"Ωραίες εικόνες" Tregorian;! Βρες εσύ μια "αφίσα" για το έργο σου και πούλα το! Άσε τους άλλους συγγραφείς να βρουν κάτι αντίστοιχο για το δικό τους. Εγώ είπα να σας δείξω πως γίνετε. Όχι να γίνω ατζέντης σας! tease.gif

 

Καλά ρε παιδί! Κούλαρε! Αυτές για τη ψηφοφορία εννοούσα του τύπου: Ποιος δεν ψήφισε ακόμα; Όχι τις διαφιμιστικές αφίσες... πω πω νεύρα...

 

Και μιας και το θυμήθηκα, μια χαρά είναι τα σχόλια! Άντε!

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα και γω αλλά δεν ξέρω να τραγουδάω :rolleyes: .

 

Μαρία, για μένα λέει. Δεν είδες τι έγραψε; The fat lady. Όχι the fantastic lady... :D

Link to comment
Share on other sites

Guest roriconfan

Λίγες ώρες μείνανε, αγάπη μου γλυκιά...

Ψήφο τώρα, για την μεγάλη αλλαγή!

Ο νικητής κερδίζει γλυφιτζούρι και την σαδιστική απόλαυση του να σκαρφιστεί το επόμενο θέμα. Που ελπίζω να έρθει γρήγορα.

Ναι στα σχόλια πριν την λήξη του διαγωνισμού. Το φόρουμ πήρε φωτιά σαν τα δάση της Πεντέλης.

Ναι στα επιφανιακά σχόλια ιστοριών. Οδηγούνε σε write off και έχουμε περισσότερα διηγήματα και υγιή ανταγωνισμό που οδηγεί σε αύξηση της ποιότητας των ιστοριών.

Link to comment
Share on other sites

Newsflash:

Αν και ο νικητής του διαγωνισμού έχει σχεδόν κριθεί (βέβαια, τίποτα δεν είναι σίγουρο, till the fat lady sings), γίνεται σφαγή στα άλλα σημεία της κατάταξης!

Ο 2ος και 3ος σχεδόν ισοβαθμούν, ενώ τους ακολουθούν από κοντά και με απειλητικές διαθέσεις η 4η και 5ος! [...]

Αχεμ. 4ε, μ' αυτό το "η 4η" σε βρίσκω λίγο unfair :rolleyes: . Φοβάμαι ότι μόλις απογοήτευσες όλες τις κυρίες -και όσους τις έχουν ψηφίσει ως πρώτες. Εκτός πάλι αν μας ψιλογαζοδουλεύεις... :lol:

 

Εδίτιον το αποπληθωριστικόν: Επειδή αγαπάω πολύ τις κυρίες, είχα βάλει πολλές κυρίες ("τις κυρίες, τις κυρίες") τις οποίες έσφαξα κατά το ήμισυ ("τις κυρίες"). Μιλάμε για τέτοια αγάπη.

Edited by mman
Link to comment
Share on other sites

Ένας ακόμα ιδιότυπος διαγωνισμός γίνεται στο Inbox μου. Είχα την εντύπωση ότι όλοι μας, λίγο ή πολύ, αξιολογούμε με τον ίδιο τρόπο, έχουμε παρόμοιες απόψεις για το τι είναι ωραίο/καλό και τι λιγότερο.

 

Ω, τι μεγάλη ψευδαίσθηση! Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο διαφορετικές είναι οι βαθμολογίες μεταξύ τους! Αφαιρώντας τη βαθμολογία που δίνει κάθε συγγραφέας στη δική του ιστορία, προκύπτουν τα εξής ενδιαφέροντα αποτελέσματα (μέχρι τώρα):

 

-10 από τις 16 ιστορίες δημιούργησαν ακραία αντίθετες εντυπώσεις. Δηλαδή κατατάχθηκαν από άλλα μέλη ανάμεσα στις 2 καλύτερες και από άλλα μέλη ανάμεσα στις 2 χειρότερες. Μία συγκεκριμένη ιστορία θεωρήθηκε από ένα μέλος η καλύτερη του διαγωνισμού, ενώ από ένα άλλο μέλος η χειρότερη ιστορία του διαγωνισμού!

-9 από τις ιστορίες έλαβαν τουλάχιστον μία φορά την πρώτη θέση στην βαθμολόγηση κάποιου από τα μέλη. Άλλες 4 έλαβαν τουλάχιστον μια φορά τη δεύτερη θέση. Δηλαδή 13 από τις 16 ιστορίες θεωρήθηκαν πάρα πολύ καλές από ένα ή περισσότερα μέλη.

-Αντίστοιχα 13 ιστορίες (όχι οι ίδιες) πήραν κάποια από τις τρεις τελευταίες θέσεις της κατάταξης στη βαθμολογία τουλάχιστον ενός από τους ψηφίσαντες. Δηλαδή 13 από τις 16 θεωρήθηκαν όχι και τόσο καλές από ένα ή περισσότερα μέλη.

 

Συμπέρασμα: ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα, μην πτοείστε! Θα υπάρχει πάντοτε μια μερίδα αναγνωστών που θα λατρέψει το έργο σας - όπως ακριβώς θα υπάρχουν κι αυτοί που θα το μισήσουν...

 

Τέλος, η απόκλιση των γνωμών φαίνεται πολύ παραστατικά και από τους τίτλους των PMs που στείλατε για να δηλώσετε τις ψήφους σας. Ακολουθούν προς απόλαυσίν σας (και ιδιαίτερη τέρψι της Tiessa :D ):

 

-Βαθμολογία

-Βαθμολογία για ΔΣΣΙ

-Για τη διαδικασία ψηφοφορίας

-Διαγωνισμός Δεκεμβρίου - Ψήφοι

-Κατάταξη για το διαγωνισμό του Δεκεμβρίου

-Κατάταξη Δεκεμβρίου

-Κατάταξη διαγωνισμού

-Κατάταξη διαγωνισμού Δεκεμβρίου

-Ψήφοι (2 φορές)

-Ψήφοι για τα διηγήματα

-Ψήφος

-Ψήφος για το διαγωνισμό (2 φορές)

-Ψήφος διαγωνισμού Δεκεμβρίου

-Ψηφοφορία (2 φορές)

-Ψηφοφορία για το διαγωνισμό (2 φορές)

-Ψηφοφορία για το διαγωνισμό Δεκεμβρίου

-Ψηφοφορία Δεκεμβρίου

-Ψηφοφορία Διαγωνισμού Δεκεμβρίου 2008

Edited by tetartos
Link to comment
Share on other sites

Αχεμ. 4ε, μ' αυτό το "η 4η" σε βρίσκω λίγο unfair :rolleyes: . Φοβάμαι ότι μόλις απογοήτευσες όλες τις κυρίες -και όσους τις έχουν ψηφίσει ως πρώτες. Εκτός πάλι αν μας ψιλογαζοδουλεύεις... :lol:

 

Η πρώτη αλήθεια είναι ότι εκείνο το 4η το έβαλα, για να μη μπερδευόμαστε. Ένας είναι ο Τέταρτος!

Η τρίτη αληθεια είναι ότι δεν ήθελα όλο να γράφω 1ος, 2ος, 3ος, μη νομίσουν οι κυρίες ότι λείπουν εντελώς από τις πρώτες θέσεις!

Η δεύτερη αλήθεια είναι ότι εκείνη η 4η δεν είναι πλέον τέταρτη. Είναι τρίτη και ο δεύτερος νιώθει τα καυτά της χνώτα στο σβέρκο του!

Και η... τέταρτη αλήθεια είναι ότι εκείνη η 4η ιστορία δικαιούται μιας ειδικής διάκρισης από στατιστικής άποψης!

 

Αλλά για όλα αυτά θα σας γράψω όταν τελειώσει ο διαγωνισμός!

Link to comment
Share on other sites

[...] Είχα την εντύπωση ότι όλοι μας, λίγο ή πολύ, αξιολογούμε με τον ίδιο τρόπο, έχουμε παρόμοιες απόψεις για το τι είναι ωραίο/καλό και τι λιγότερο.

 

Ω, τι μεγάλη ψευδαίσθηση!

Α, ναι, αυτό είναι πάντα πολύ εντυπωσιακό. Πρώτη φορά το είχα συνειδητοποιήσει όταν κυκλοφόρησε η συλλογή διηγημάτων μου. Επί μήνες ερχόντουσαν γνωστοί και φίλοι και μου έλεγαν ποιο διήγημα τους άρεσε και ποιο όχι. Στην αρχή μάλλον, δεν μου έλεγαν ποια δεν τους άρεσαν, αλλά μόλις ψιλιάστηκα τις τρομερές διαφοροποιήσεις τους, άρχισα να τους πιέζω και γι αυτό, για να συγκρίνω και να... διασκεδάζω. Και σκεφτείτε ότι επρόκειτο για οχτώ διηγήματα, όλα του ίδιου συγγραφέα!

Χρόνια μετά, μόνο ένα διήγημα δεν είχε αναφερθεί ως το αγαπημένο κανένα (ένα ιδιαίτερα βίαιο διήγημα, βλ. σχετικό topic) και σκεφτόμουν "ε, τουλάχιστον σ' αυτό, συμφωνούν όλοι!". Λάθος! Τελικά ακούστηκε ένας πάντελώς άγνωστός μου τύπος σε κάποιο άλλο φόρουμ, που δήλωσε κάτι σαν "όλα τα λεφτά σ' αυτό το βιβλίο, είναι αυτό το διήγημα", οπότε έκλεισε κι αυτή η εκκρεμότητα...

Απίθανη η ανθρώπινη φύση, ε;

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθούν προς απόλαυσίν σας (και ιδιαίτερη τέρψι της Tiessa ):

 

Να υποθέσω ότι αυτό το λες επειδή περιμένεις στατιστική; Μην νομίζεις ότι δεν θα την κάνω, αλλά με τόσα ποστς, είπα να κουλάρουμε λιγάκι πρώτα.

Και να υποθέσω ότι μέχρι εκεί που έχεις γράψει, είναι 19 οι ψήφοι;

Link to comment
Share on other sites

Guest roriconfan

Τι ωραία, ότι πατάτα κι αν θάψουνε οι 99, θα υπάρχει πάντα ένας που θα του αρέσει. Κάτι είναι κι αυτό...

Πάντως και η δυσφήμιση είναι διαφήμιση. Ο Glowleaf πρέπει να κάνει τούμπες για το πολυσυζητημένο έργο του, άσχετα που σε άλλους άρεσε και σε άλλους όχι.

Τι να πω κι εγώ που άλλο πράγμα φανταζόμουν και άλλο έβγαλε ο καθένας. Παραμύθι, αντι-εξουσιαστικό, παράξενο σε έκφραση με καταπληκτικό σε έκφραση, πετυχημένη η επανάληψη, αποτυχημένη η επανάληψη, δαίμονας ο πρωταγωνιστής, σφαγμένοι χωρικοί τα στοιχειά, ερωτικό διήγημα και άλλα πολλά. Εναλλακτικό σύμπαν η ιστορία στο μυαλό κάθε αναγνώστη.

...Φυσικά και το γούσταρα αυτό και θα το κρατήσω από εδώ και πέρα.

Οι πρραγματικά χαμένοι είναι αυτοί που τα διηγήματά τους δε πολυσχολιαστήκανε.

Link to comment
Share on other sites

Ένας ακόμα ιδιότυπος διαγωνισμός γίνεται στο Inbox μου. Είχα την εντύπωση ότι όλοι μας, λίγο ή πολύ, αξιολογούμε με τον ίδιο τρόπο, έχουμε παρόμοιες απόψεις για το τι είναι ωραίο/καλό και τι λιγότερο.

 

Ω, τι μεγάλη ψευδαίσθηση! Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο διαφορετικές είναι οι βαθμολογίες μεταξύ τους! Αφαιρώντας τη βαθμολογία που δίνει κάθε συγγραφέας στη δική του ιστορία, προκύπτουν τα εξής ενδιαφέροντα αποτελέσματα (μέχρι τώρα):

 

-10 από τις 16 ιστορίες δημιούργησαν ακραία αντίθετες εντυπώσεις. Δηλαδή κατατάχθηκαν από άλλα μέλη ανάμεσα στις 2 καλύτερες και από άλλα μέλη ανάμεσα στις 2 χειρότερες. Μία συγκεκριμένη ιστορία θεωρήθηκε από ένα μέλος η καλύτερη του διαγωνισμού, ενώ από ένα άλλο μέλος η χειρότερη ιστορία του διαγωνισμού!

-9 από τις ιστορίες έλαβαν τουλάχιστον μία φορά την πρώτη θέση στην βαθμολόγηση κάποιου από τα μέλη. Άλλες 4 έλαβαν τουλάχιστον μια φορά τη δεύτερη θέση. Δηλαδή 13 από τις 16 ιστορίες θεωρήθηκαν πάρα πολύ καλές από ένα ή περισσότερα μέλη.

-Αντίστοιχα 13 ιστορίες (όχι οι ίδιες) πήραν κάποια από τις τρεις τελευταίες θέσεις της κατάταξης στη βαθμολογία τουλάχιστον ενός από τους ψηφίσαντες. Δηλαδή 13 από τις 16 θεωρήθηκαν όχι και τόσο καλές από ένα ή περισσότερα μέλη.

 

 

Πράγματι. Την μία βλέπαμε τον Ταδε στην κορυφή και την άλλη κάτω κάτω (και όχι από τη δική του κατάταξη όπου αυτό συμβαίνει υποχρεωτικά). Θα είχε ενδιαφέρον να μαθαίναμε και τα κριτήρια των ψηφοφόρων.

 

Και τώρα τα άσχημα νέα. Συζητήσαμε με τον Τέταρτο και αποφασίσαμε μία μέρα ακόμα παράταση ώσπου να συγκεντρωθούν οι κατατάξεις των διαγωνιζομένων που δεν έχουν ακόμα ψηφίσει. Όσοι δεν έχετε προλάβει να ψηφίσετε ή και να διαβάσετε τις ιστορίες, προλαβαίνετε. Έχετε άλλη μια νύχτα.

Την τελευταία.

Link to comment
Share on other sites

Guest roriconfan

Όχι ρε, και είχα την σαμπάνια στον πάγο! Στράφι και τα κεριά.

Ο ιππότης μου πάλι στοιχειά θα παλεύει απόψε δηλαδή.

Edited by roriconfan
Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε, και είχα την σαμπάνια στον πάγο! Στράφι και τα κεριά.

Ο ιππότης μου πάλι στοιχειά θα παλεύει απόψε δηλαδή.

 

Μπα, το κάνουν για να προλάβουν να αγιαστούν τα ύδατα την επαύριον και να έχουν φύγει οι καλικάτζαροι :mf_popeanim:

Link to comment
Share on other sites

Η απόλυτη ξενέρα... ας είναι! Μπορεί να έρθουν και άλλες ψήφοι!

 

Ρόρικ πολύ ψύχραιμα αντέδρασες... Ανάμενα έκρηξη οργής!

 

ΥΓ: Μετά το τέλος του διαγωνισμού τέταρτε περιμένω αναλυτικότατα στατιστικά! Όχι τίποτα αλλό, αλλά είμαι και λίγο stats freak! Αν δεν τα ανεβάσεις επισήμως, τα περιμένω σε pm!

Link to comment
Share on other sites

Μπα, το κάνουν για να προλάβουν να αγιαστούν τα ύδατα την επαύριον και να έχουν φύγει οι καλικάτζαροι

 

Αυτό δεν συμφέρει τον Kitso! :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγώ είχα ολοκληρώση το διήγημα μου πριν να λύξει η προθεσμία αλλά δεν ήθελα να πάρω μέρος. Έχω διαβάσει τις περισσότερες συμμετοχές αλλά δεν νομίζω να προλάβω να ψηφίσω. Ας κερδίσει ο καλίτερος.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγώ είχα ολοκληρώση το διήγημα μου πριν να λύξει η προθεσμία αλλά δεν ήθελα να πάρω μέρος

Γιατί βρε Καίσαρα; Μη φοβάσε, δεν δαγκώνουμε...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί βρε Καίσαρα; Μη φοβάσε, δεν δαγκώνουμε...

 

Δεν τρελάθηκα να διαγωνιστώ. Για να κολήσω στον πάτο και όλη να μου λένε πως θα γινω καλύτερος με την εμπειρία και τέτεια. I will say it again δεν τρελάθηκα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..