Jump to content

11ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Γενικός, Θέμα: Η Τελευταία Νύχτα


Παρατηρητής
 Share

Recommended Posts

Γράφω και εγώ και μόλις έτυχε μια επείγουσα υποχρέωση στην δουλειά που θα μου μειώσει και τον ελάχιστο χρόνο που είχα μέχρι τώρα. Πότε τελειώνει το μανίκι που θα φάω? Γελάστε: 23 του μήνα!!

Όχι, δεν κλαίγομαι. Απλά, είναι αστείο. Τέλος πάντων, πιστεύω πως θα είμαι έτοιμος. Νομίζω πως θα τα καταφέρω.

Άντε, παιδιά, γράφετε! Να αφήσουμε τον χρόνο που φεύγει με έμπνευση και ωραίες ιστορίες. Και του χρόνου με πιο δυνατή σοδειά.

 

 

εδιτ: διόρθωσα την ημερ/μηνία..

Edited by Sileon
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 363
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Oberon

    27

  • tetartos

    22

  • Παρατηρητής

    31

  • TheTregorian

    66

Μια από τις σημαντικότερες χαρές του παιχνιδιού είναι ο αγώνας δρόμου με τον χρόνο. Αν καταργήσουμε κι αυτό, τι θα μείνει;

 

Άσε που "η δουλειά διαστέλλεται για να καλύψει όλο τον διαθέσιμο χρόνο"...

Link to comment
Share on other sites

Έτσι πρέπει... όχι σαν και εμάς που πέσαμε στην παγίδα της μαζοποίησης και τα βιαστήκαμε! Άντε να μας μαγέψετε με τις ιστορίες μας!

 

ΥΓ: Όπως βλέπεις Ρόρικ, δεν μιλάμε για 8 ιστορίες! Ε άμα είναι να δω ιστορία του Διον αλλά και των υπολοίπων που προαναφέρθηκαν, ας τελειώσει και Χριστούγεννα! Αξίζει την αναμονή και τα "γιαούρτια"! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest roriconfan

A, πάμε για 12 συμμετοχές δηλαδή; Οκ, τότε να την φάω την καθυστέρηση.

Άντε, διαβάζω και όλες τις παλιές ιστορίες φαντασίας από την βιβλιοθήκη να περάσει και η ώρα. Μόνο μη περιμένετε πολλά σχόλια από αυτές γιατί ως τώρα όσες είναι χωρίς ποστ πάνω από έναν χρόνο δε λένε και πολλά κατ'εμέ.

...Που σημαίνει ότι η ποιότητα των ιστοριών συνεχώς ανεβαίνει και ότι οι καλές μένουνε στην κορυφή.

Link to comment
Share on other sites

...Που σημαίνει ότι η ποιότητα των ιστοριών συνεχώς ανεβαίνει

 

Και η ποσότητα τολμώ να πω! ;)

Link to comment
Share on other sites

Ποια καθυστέρηση, παιδάκι μου? Ακόμα δεν τον είδαμε και Γιάννη τον εβγάλαμε! 5 μέρες έχουμε ακόμα (και κάτι ώρες) μέχρι να τελειώσει η προθεσμία! :lol:

 

Στο μεταξύ μην ακούσω γκρίνια για τις προθεσμίες γιατί στα flashfics ξέρετε να γράφετε αριστουργηματάκια των 1000-1500-2000 λέξεων σε 75 λεπτά! Τώρα που έχουμε...(μισό, calculator)... 30240 λεπτά δεν μπορούμε να γράψουμε μια ιστορία μέχρι 3500 λέξεις? Έλεος! :roflmao:

 

(Και κάπου εδώ κατεβαίνω από το soapbox γιατί θα αρχίσουν να πέφτουν ντομάτες και άλλα ζαρζαβατικά! Άσε που θα αρχίσει να λέει ο roriconfan πάλι και ποιος τον ακούει μετά!) :atongue2:

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Στο μεταξύ μην ακούσω γκρίνια για τις προθεσμίες γιατί στα flashfics ξέρετε να γράφετε αριστουργηματάκια των 1000-1500-2000 λέξεων σε 75 λεπτά! Τώρα που έχουμε...(μισό, calculator)... 30240 λεπτά δεν μπορούμε να γράψουμε μια ιστορία μέχρι 3500 λέξεις? Έλεος!

 

Εεεεε! Έλληνες είμαστε Διον! Της τελευταίας στιγμής και γκρινιάζουμε κιόλλας!

Link to comment
Share on other sites

Guest roriconfan

Πάω κόντρα στην Ελληνική νοοτροπία και γκρινιάζω για την παράταση... πριν αυτήν γίνει την τελευταία στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Πάω κόντρα στην Ελληνική νοοτροπία και γκρινιάζω για την παράταση

 

Μαζί σου, αλλά τι να κάνουμε;;

Edited by TheTregorian
Link to comment
Share on other sites

Guest roriconfan

Kαι το να δίνουμε προθεσμία χρόνου που δεν τηρείται ποτέ τι έιναι; Δημοκρατία; Η έμπνευση είναι συνόνυμο του χάους!

Link to comment
Share on other sites

Δεν βοηθάς όμως τον άλλο αν είσαι πάνω απ' το κεφάλι του και του φωνάζεις: Άντε, άντε τελείωνε!! Και ειδικά αν μιλάμε για 4 μέρες πριν καν λήξει αυτή η διορία!!! Αυτό που έχει πάνω απ' όλα σημασία, είναι να δούμε καλές ιστορίες και αν αυτό σημαίνει ότι θα παραταθεί ο διαγωνισμός άλλες δύο μέρες, με μένα είναι εντάξει! Άλλωστε δεν ξέρεις ο καθένας τι υποχρεώσεις έχει. Αυτό είναι χόμπυ! Απλά αν κάποιος βλέπει ότι δεν προλαβαίνει και χρειάζεται πάνω από δυο μέρες ακόμα, ας ποστάρει την ιστορία του μεταγενέστερα εκτός διαγωνισμου μόνο και μόνο για σχόλια, γιατί όπως είπε και ο εορτάζοντας Διον, μεγάλες παρατάσεις θα καθυστερήσουν και άλλους διαγωνισμούς. Για αυτό τον διαγωνισμό τουλάχιστον ας κάνουμε τα στραβά μάτια και ας ελπίσουμε στους μελλοντικούς να τηρηθεί "η μέρα/βδομάδα ποσταρίσματος"!

Link to comment
Share on other sites

Πάω κόντρα στην Ελληνική νοοτροπία και γκρινιάζω για την παράταση... πριν αυτήν γίνει την τελευταία στιγμή.

 

Μήπως να πήγαινες κόντρα και στην εξ ίσου Ελληνική νοοτροπία της γκρίνιας και του μπούρου-μπούρου-μπούρου ετεροχρονισμένα κιόλας? :atongue2:

Εξ άλλου, κράτα και λίγη γκρίνια για την περίοδο της ψηφοφορίας που εκεί παίζει να δωθεί και παράταση λόγω γιορτών αν δεν έχουμε πολλές ψήφους! Εκεί να δω τι θα λες που θα περιμένουμε και αποτελέσματα! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω μια σύντομη αναδρομή στο παρελθόν σχετικά με την εμφάνιση των σχολίων πριν την Ψηφοφορία.

Αυτό ξεκίνησε στο διαγωνισμό του Ντίνου Χατζ με θέμα τα pets. To θυμάμαι μιας και έτυχε να ήταν η δική μου ιστορία (Θούλης ο Γελαστός Κολοκυθούλης) όπου έγινε το πρώτο σχόλιο πριν την ψηφοφορία. Μάλιστα το είχα αναφέρει σε σημείο κιόλας να παρεξηγηθώ με τον σχολιαστή που τύχαινε να είναι και προσωπικός μου φίλος. Μετά όμως από την παρέμβαση του τότε διοργανωτή, ο οποίος δήλωσε ότι δεν είχε πρόβλημα με τα σχόλια πριν την ψηφ, στους διαγωνισμούς που ακολούθησαν τα σχόλια ήταν ελεύθερα. Φασαρία δεν έγινε ούτε στο διαγωνισμό του Ντίνου ούτε και της Νίενορ και φυσικά ούτε και στους Επετειακούς. Αν έγινε ένα θέμα αυτό ήταν στης Νίενορ, με τη διαφορά ότι το σχόλιο εκείνο είχε γίνει κατόπιν ψηφοφορίας.

Εφόσον λοιπόν όλα κυλούσαν ειρηνικά και, όπως αποδείχτηκε, με ενδιαφέρον, άφησα κι εγώ τα σχόλια να γίνονται ελεύθερα πριν τη λήξη της προθεσμίας. Έτυχε αυτή τη φορά να συμβεί ένα πρόβλημα. Τέλος πάντων, τώρα είναι όλα οκ και από δω και μπρος οι διαγωνισμοί θα οργανώνονται με πιο συνετά μέτρα με τα οποία συμφωνώ κι εγώ.

Μένουν λίγες μέρες ακόμα οπότε φαντάζομαι ότι μέχρι τις 22 όσοι γράφετε θα είστε έτοιμοι. Αν κάποιος χρειάζεται παράταση ας το δηλώσει λίγο πριν τις 22 αλλά θα έχει στη διάθεση του μία δυο μέρες το πολύ.

Ρορίκο αν βαριέσαι, ή μάλλον αν δεν βαριέσαι, ξεκίνα τη σάτυρα των ιστοριών όπως έκανες στους δύο προηγούμενους διαγωνισμούς με επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Guest roriconfan

Στον προηγούμενο με πρόλαβες κάνοντας εκείνο το πετυχημένο με τα τραγουδιστά βουνά.

Σε αυτόν έχω τα βασικά αλλά δε μπορώ να το ολοκληρώσω αν δεν έχω όλες τις συμμετοχές.

Γιατί αν είναι να μετατρέψεις διηγήματα σε γελοιότητες, ας τα μετατρέψεις όλα σε γελοιότητες.

Μη παραπονιούνται και κάποιοι που δεν τους κορόιδεψα το έργο τους, κατάλαβες;

Που σημαίνει... Ότι δε μπορώ να το κάνω ακόμη και πρέπει να περιμένω την λήξη της προθεσμίας. Ναι, το ίδιο πρόβλημα.

Αλήθεια, το δεύτερο που έκανα παρωδία ούτε ένα σχολιάκι δε πήρε, οπότε το θεωρώ αποτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Στον προηγούμενο με πρόλαβες κάνοντας εκείνο το πετυχημένο με τα τραγουδιστά βουνά.

Σε αυτόν έχω τα βασικά αλλά δε μπορώ να το ολοκληρώσω αν δεν έχω όλες τις συμμετοχές.

Γιατί αν είναι να μετατρέψεις διηγήματα σε γελοιότητες, ας τα μετατρέψεις όλα σε γελοιότητες.

Μη παραπονιούνται και κάποιοι που δεν τους κορόιδεψα το έργο τους, κατάλαβες;

Που σημαίνει... Ότι δε μπορώ να το κάνω ακόμη και πρέπει να περιμένω την λήξη της προθεσμίας. Ναι, το ίδιο πρόβλημα.

Αλήθεια, το δεύτερο που έκανα παρωδία ούτε ένα σχολιάκι δε πήρε, οπότε το θεωρώ αποτυχία.

 

Δεν ξέρω αν θα συμμετάσχω στον διαγωνισμό αλλά θα ήθελα να δηλώσω ότι δε θα ήθελα να σατιρίσει/παρωδήσει κανείς κάποιον χαρακτήρα μιας ιστορίας μου χωρίς την άδειά μου. Δεν λέω ότι μπορώ να απαιτήσω κάτι τέτοιο -σαν παράκληση το δηλώνω.

Link to comment
Share on other sites

Προς διοργανωτή διαγωνισμού Δεκεμβρίου, αγαπητό Παρατηρητή:

Αδειάστε, φίλτατε, το πολυάσχολο γραμματοκιβώτιό σας, να μπορέσει να επικοινωνήσει και ο υπόλοιπος κόσμος μαζί σας!

Link to comment
Share on other sites

...θα ήθελα να δηλώσω ότι δε θα ήθελα να σατιρίσει/παρωδήσει κανείς κάποιον χαρακτήρα μιας ιστορίας μου χωρίς την άδειά μου. Δεν λέω ότι μπορώ να απαιτήσω κάτι τέτοιο -σαν παράκληση το δηλώνω.

 

Υποβάλλω την ίδια παράκληση

Link to comment
Share on other sites

Ωραία..

Δε εξεγείρομαι, δεν μεμψιμοιρώ.. ακολουθώ τους κανόνες.

Οι κρίσεις και οι όποιες επικρίσεις.. στο τέλος..

Αν και τρώγομαι μέσα μου, για την επανάσταση ενάντια στους κανόνες (Λί..)..

:whistling:

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, ούτε σχόλια αλλά ούτε παρωδία δε μπορώ πλέον να κάνω.

 

 

Νομίζω ότι δεν μιλήσαμε για σχόλια. Τα σχόλια είναι επιθυμητά και δεκτά.

Link to comment
Share on other sites

Προς διοργανωτή διαγωνισμού Δεκεμβρίου, αγαπητό Παρατηρητή:

Αδειάστε, φίλτατε, το πολυάσχολο γραμματοκιβώτιό σας, να μπορέσει να επικοινωνήσει και ο υπόλοιπος κόσμος μαζί σας!

 

"Ο Παρατηρητής και τα εισερχόμενα του γραμματοκιβώτιου του",

 

Μια ιστορία αγάπης που δεν έχετε ξαναδεί! Ανάλογη άλλων ζευγαριών που έμειναν στην ιστορία όπως, "Ρόουζ-Τζακ", "Ρωμαίος-Ιουλιέτα" ακόμα και "Το Κορίτσι με το άλογο της"! Μην την χάσετε!!! Εκείνος; Ένας φτωχός συγγραφέας που περιτριγυρίζει στους δρόμους της Ακαδημίας και Πανεπιστημίου καίγοντας μαζί με τους κουκουλοφόρους τα πάντα, διαμαρτυρόμενος για μια ζωή που ποτέ δεν κέρδισε. Εκεινα; Μόνα τους και παραμερησμένα μέσα σε μια μοναχική γωνιά του πελώριου διαδικτύου. Ένας τρομερός έρωτας θα γεννηθεί, πέρα από κάθε φαντασία. Όμως, γρήγορα, θα έρθει η... τελυταία νύχτα των εισερχόμενων, οπότε και θα μετονομαστούν σε διεγραφόμενα και ο έρωτας θα σβήσει...

 

Ξανάρχετε στους κινηματογράφους σε αυτό το διαγωνισμό!

 

(Μιας και δεν θα κάνουμε σάτυρα με τις ιστορίες, ας σατυρήσουμε τον διοργανωτή! :lol: Σόρρυ για το spam!)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..