Jump to content

11ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Γενικός, Θέμα: Η Τελευταία Νύχτα


Παρατηρητής
 Share

Recommended Posts

[...] Αν ο mman θεωρεί τον αυτό του ψείρα, τότε προσυπογράφω τα λεγόμενά του και κάνω αίτηση στο κλαμπ των ψειρών. [...]

H αίτησή σας έγινε αποδεκτή μετά μεγάλου ενθουσιασμού. Ήδη σας αποστέλλεται και η σχετική καρτούλα μέλους... :thmbup:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 363
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Oberon

    27

  • tetartos

    22

  • Παρατηρητής

    31

  • TheTregorian

    66

Τελικά φαίνεται ότι κι εγώ έχασα περισσότερα επεισόδια απ' όσα νόμιζα.

Πάντως, προσωπικά, έγραψα τα σχόλιά μου στις δυο ιστορίες που ανέβηκαν πρώτες, επειδή είδα να το κάνουν και οι άλλοι. Μετά ανέβηκαν πολλές μαζί, αλλά είπα να μη διαβάσω για να δώσω χρόνο στον εαυτό μου να τελειώσει αυτό που έγραφε, και τώρα βλέπω ότι υπάρχει μεγάλη διαφωνία για το αν σχόλια και πότε σχόλια και πόσα σχόλια και τι είδους σχόλια, οπότε λέω να μη σχολιάσω τίποτα άλλο του διαγωνισμού μέχρι το τέλος της προθεσμίας.

Άρα Naroualis, Nihilio, The Tregorian, Roriconfan, και λίγο khar (επειδή κάτι ψιλά τα είπα) και όσοι άλλοι έπονται, από μένα θα τα ακούσετε μαζί με τα κάλαντα!

Link to comment
Share on other sites

Άρα Naroualis, Nihilio, The Tregorian, Roriconfan, και λίγο khar (επειδή κάτι ψιλά τα είπα) και όσοι άλλοι έπονται, από μένα θα τα ακούσετε μαζί με τα κάλαντα!

 

Διακρίνω δόλο εδώ για να πάρεις και tip! Κλασική και επικερδέστατη επιχείρηση τα κάλαντα!!! ΧΑΧΑ! :lol:

 

Άντε ρε παιδιά να γυρίσουμε στις χαρωπές μας μέρες! Αφήστε τα μίση... Όοοολε λέμε! :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το βρήκα. Και ήταν αναμενόμενο να λάχει σ' εμένα να λύσω μια και δια παντός το πρόβλημα που προέκυψε με τα σχόλια, μια που είμαι ίσως ο μοναδικός (εκτός από τον διοργανωτή) που ποστάρει σ' αυτό το topic απ' την αρχή, ενώ σίγουρα δεν θα πάρει μέρος στον διαγωνισμό.

Κυρίες, δεσποινίδες και κύριοι το πρόβλημα με τα σχόλια λύνεται προφανώς δια της ισότιμης μεταχείρισης όλων των διηγημάτων: Θα σχολιάσω λοιπόν και τα διηγήματα που δεν έχουν ανέβει ακόμα! Μάλιστα. Και κυρίως όσα δεν έχουν καν γραφεί, καθώς και μερικά που δεν έχουν ακόμα συλληφθεί. Και ξεκινώ αμέσως, εμπεριστατωμένα όσο δεν πάει άλλο, με όπλο "τη γνωστή μου επιείκια":

 

Naroualis: Απαράδεκτο! Αυτός ο δράκος στα χαλάει όλα!

Nihilio: Τελείως άτεχνο! Όλες οι περιγραφές του διαστημοπλοίου είναι για τα σκουπίδια!

The Tregorian: Επαίσχυντα πρωτόλειο! Γράφεις λες και δεν έχεις δει ποτέ ξωτικά στη ζωή σου!

roriconfan: Μελόδραμα στα όρια του φαιδρού. Μόνο η Μάρθα Βούρτση του έλειπε.

Glowleaf: Είσαι ο μόνος που τα κατάφερες: Η τρίτη εκδοχή που θα γράψεις θα είναι χαλαρά χειρότερη απ' τις δύο πρώτες!

και τέλος,

khar: Αφού για το διήγημά σου έχω δεσμευτεί ότι διαφωνώ με όλους και για τα πάντα, άρα και με τον εαυτό μου, κερδίζεις την ψήφο μου, μια που μου άρεσε λιγότερο απ' όλα.

 

Υ.Γ. Ναι, αυτό το καταραμένο writer's block είναι τόσο σοβαρό...

Link to comment
Share on other sites

Σενάριο Επιστημονικής Φαντασίας κατάντησε ο διαγωνισμός! Σκηνές Φαρ Ουεστ εξελίσσονται τις τελευταίες μέρες στο παρών αλλά και στα γύρω τόπικ, ενώ το φόρουμ, ειδικά τις νυχτερνιές ώρες, θύμιζε Σικάγο....

 

(απόσπασμα από κάποιο δελτίο του GNN)

 

Στο κλίμα των ημερών πάντως όλοι μας.

 

ΥΓ. Νομίζω ότι ξέχασες τον Dinosxanthi, Mman...

Edited by Παρατηρητής
Link to comment
Share on other sites

Naroualis: Απαράδεκτο! Αυτός ο δράκος στα χαλάει όλα!

Nihilio: Τελείως άτεχνο! Όλες οι περιγραφές του διαστημοπλοίου είναι για τα σκουπίδια!

The Tregorian: Επαίσχυντα πρωτόλειο! Γράφεις λες και δεν έχεις δει ποτέ ξωτικά στη ζωή σου!

roriconfan: Μελόδραμα στα όρια του φαιδρού. Μόνο η Μάρθα Βούρτση του έλειπε.

Glowleaf: Είσαι ο μόνος που τα κατάφερες: Η τρίτη εκδοχή που θα γράψεις θα είναι χαλαρά χειρότερη απ' τις δύο πρώτες!

και τέλος,

khar: Αφού για το διήγημά σου έχω δεσμευτεί ότι διαφωνώ με όλους και για τα πάντα, άρα και με τον εαυτό μου, κερδίζεις την ψήφο μου, μια που μου άρεσε λιγότερο απ' όλα.

 

Και ναι λοιπόν, επανήλθαμε στις παλιές, καλές και χιουμοριστικές μέρες! :lol:

 

Υ.Γ. 1Σε παρακαλώ, να αφήσεις τα ξωτικά μου ήσυχα! :tongue:

Υ.Γ. 2Εγώ δεν είπα ότι η μάγισσα είναι ξωτικό! Διοργανωτή!!! Καταγγέλω σαμποτάζ!!!

Edited by TheTregorian
Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. 2Εγώ δεν είπα ότι η μάγισσα είναι ξωτικό! Διοργανωτή!!! Καταγγέλω σαμποτάζ!!!

 

Άστα...εδώ που φτάσαμε, δεν ξέρω αν ο διαγωνισμός προλάβει τις 22...

Όσο για το διοργανωτή, εμένα δηλαδή, κάπως έτσι τον βλέπω...(που είναι εκείνο το emoticon με τις ντομάτες;;;)

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το διοργανωτή, εμένα δηλαδή, κάπως έτσι τον βλέπω...(που είναι εκείνο το emoticon με τις ντομάτες;;;)

 

:boo:

 

xaxa

 

Άστα...εδώ που φτάσαμε, δεν ξέρω αν ο διαγωνισμός προλάβει τις 22...

 

Το πολύ πολύ να δωθεί ειδική παράταση για να συνεχίσουμε τους τσακωμούς-αμπελοφιλοσοφίες! :tongue:

Link to comment
Share on other sites

E!! 22?

Tώρα το είδα!

Μα, δεν είναι μηνιάτικη. Τι είναι αυτά!!!

Παράτα, εδώ και τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Μα, δεν είναι μηνιάτικη. Τι είναι αυτά!!! Παράτα, εδώ και τώρα!

 

Είχε ξεκινήσει από 22 Νοέμβρη!

 

Edit: Λάθος! Είχε ξεκινήσει στις 30. Έχεις δίκιο!

Edited by TheTregorian
Link to comment
Share on other sites

...ενώ η προθεσμία για να γράψετε και να ποστάρετε λήγει στις 22 του Δεκέμβρη ξεκινώντας από απόψε 30 Νοεμβρίου
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ψηφίζω ΟΧΙ στα σχόλια πριν την ψηφοφορία. Επειδή κακά τα ψέματα, έχω δει μπόλικα εδώ μέσα, οπότε για καλό και για κακό ας αποφύγουμε άλλον ένα λόγο να έχουμε δράματα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ, μέχρι ώρας, ενθουσιασμό διακρίνω και έντονη κινητικότητα η οποία δεν έχει προηγούμενο σε σχέση με τους παλαιότερους διαγωνισμούς ενώ παράλληλα δείχνει να σπάει ρεκόρ συμμετοχών. Απο την στιγμή που η πλειοψηφία των σχολίων προέρχεται απο συμμετέχοντες και μάλιστα νέα μέλη, θα έπρεπε να είμαστε πιο προσεκτικοί πριν εκφράσουμε έντονη δυσαρέσκεια για την κατάσταση που έχει ξεφύγει. Προσωπικά θεωρώ πως αν απαγορευτούν τα σχόλια πριν τα αποτελέσματα, σίγουρα κατά πλήθος αλλά και κατά ενταση θα είναι σαφώς φτωχότερα.

 

Τώρα, το κατά πόσο παίρνει σοβαρά ο καθένας τον διαγωνισμό αυτό καλύτερα ας περιμένουμε να κριθεί απο τα αποτελέσματα της ψηφοφορίας. Πραγματικά, δεν ακούγεται καθόλου ωραίο να κάνουμε έστω και νύξεις για τον βαθμό σοβαρότητας της κάθε συμμετοχής, έστω και έμμεσα, έστω βάλλοντας κατά της συμπεριφοράς του υποψηφίου και όχι του ίδιου του του έργου. Μια επαυξημένη ενεργητικότητα στη όλη διαδικασία, τουλάχιστον του είδους που εμφανίζεται στους τελευταίους διαγωνισμούς απο κάποια μέλη, για πολλά μπορεί να κατηγορηθεί αλλά όχι για μη σοβαρή στάση απέναντι στον θεσμό.

Edited by Sileon
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ψηφίζω ΟΧΙ στα σχόλια πριν την ψηφοφορία. Επειδή κακά τα ψέματα, έχω δει μπόλικα εδώ μέσα, οπότε για καλό και για κακό ας αποφύγουμε άλλον ένα λόγο να έχουμε δράματα

 

Θα στηρίξω κι εγώ αυτό το ΟΧΙ.

Link to comment
Share on other sites

Ο μη σχολιασμός μέχρι το τέλος μιας ψηφοφορίας πολύ πιθανό να εμποδίσει κάποια παρατράγουδα. Με την αναγγελία του νικητή όμως το πράγμα έχει μπαγιατιένει και όλοι θέλουν να προχωρήσουν στον επόμενο διαγωνισμό.

 

Και όσο διαρκεί η ψηφοφορία, και το πράγμα τραβάει γιατί ζητούνται και παρατάσεις ("Δεν πρόλαβα ακόμα να τις διαβάσω όλες" κλπ) και δεν επιτρέπονται οι σχολιασμοί...έχουμε μια απίστευτα ανιαρή και νεκρή περίοδο στο φόρουμ.

 

It is a simple fact: Δεοντολογικό και ύπνος ή Αντιδεοντολογικό και ενθουσιασμός.

Link to comment
Share on other sites

Guest roriconfan

Το δεύτερο. Ήδη κοπήκανε τα σχόλια και βαρέθηκα. Τι ωραία που ήταν πριν, τώρα νέκρα.

Αντιδεοντολογικά και μπαρούφες. Άκου επηρεάζουμε γνώμες και θίγουμε κόσμο!

Μόνοι τους αφήνονται να επηρεαστούνε όσους τους πιάνει αυτό.

Θέλω σχόλια! :tease:

Edited by roriconfan
Link to comment
Share on other sites

Σαν νεο μελος, εχω να πω οτι ο Sileon εχει απολυτο δικιο. Και ενω αρχικα ειδα το ολο σκηνικο ως μια ευκαιρια να αναμετρηθω με δυνατους διαγωνιζομενους και ειχα ενθουσιαστει με το θεμα, τωρα εχω ξενερωσει τελειως.

 

Προσωπικα εχω ηδη κερδισει το βραβειο μου, γιατι ελαβα σκληρη κριτικη απο εμπειρα ατομα οπως ο Χατζηγιωργης, ο Μανωλιος και η Tiessa (δεν γνωριζω το πραγματικο της ονομα). Μεσα σε μια εβδομαδα εμαθα πιο πολλα απο οσα θα μαθαινα σε 2 χρονια, ισως και ποτε. Αυτο μετραει για εμενα.

 

Καταλαβαινω γιατι μερικοι παρεξηγουν την σκληρη κριτικη με υπονομευση, ειναι πιο ευκολη η αντιμετωπιση ετσι.

 

It is a simple fact: Δεοντολογικό και ύπνος ή Αντιδεοντολογικό και ενθουσιασμός.

Και εγω ψηφιζω το δευτερο. Αλλα δεν ειμαι μονος εδω περα.

 

Ήδη κοπήκανε τα σχόλια και βαρέθηκα. Τι ωραία που ήταν πριν, τώρα νέκρα.

Συμφωνω, αλλα δεν θα σχολιασω αλλο τις ιστοριες.

Link to comment
Share on other sites

Μα γιατί κύριοι.

Δεν θα σχολιάσουμε όλες τις ιστορίες μετά την ψηφοφορία; Δεν ανοίγουν ένα τσουβάλι κουβέντες κάθε φορά που γίνεται αυτό σε όλες μαζί τις συμμετοχές; Μήπως δε θα λάβουμε σκληρή κριτική από έμπειρα άτομα όλοι μας ;

Ειδικά αυτό το τελευταίο δεν έχει λείψει ποτέ από το φόρουμ, τι θα πάθουμε αν μας συμβεί μερικές ημέρες αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Και εν το μεταξύ, ύπνε που παίρνεις τα παιδιάααα...

Υπάρχουν νέα μέλη που δεν γνωρίζουν ακόμη και δικαιολογούνται να υποστηρίξουν κάτι τέτοιο, όμως εσύ;

Δε νομίζω πως σε έχει πάρει ποτέ ο ύπνος εδώ μέσα. Έχει παρά πολύ υλικό και δεκάδες ιστορίες που περιμένουν σχόλια. Επίσης το συγκεκριμένο τοπικ παραμένει ανοιχτό σε συζητήσεις για τον διαγωνισμό. Μπορείς άλλωστε, για να μη σε πάρει ο ύπνος, να μην ποστάρεις την ιστορία σου νωρίς ώστε να έχεις το χρόνο να την ξαναδιαβάσεις και να την βελτιώσεις σε πρώτη φάση μόνος σου πριν σε βοηθήσουν τα σχόλια των υπολοίπων.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και γω με τον Κώστα. Δεν κατάλαβα γιατί δεν μπορούμε να βάλουμε τα σχόλια μας μετά την λήξη. Δεν είναι γιαούρτια οι ιστορίες να μας δημιουργήσουν πρόβλημα άμα λήξουν. Πολλοί από εμάς σχολιάζουμε ιστορίες γραμμένες από την ίδρυση του φόρουμ και αυτό είναι και το ωραίο. Βρίσκω τελείως άκομψο το να θεωρούμε ότι για να μην βαρεθούμε θα πρέπει να κάνουμε flame war και να τσακωνόμαστε μεταξύ μας. Εγώ δεν έχω διαβάσει και δεν θα σχολιάσω καμιά ιστορία μέχρι το τέλος της προθεσμίας.

Link to comment
Share on other sites

Ι.Μ.Η.Ο.:

Τώρα καταλαβαίνω γιατί είχε δημιουργηθεί ολόκληρο θέμα για το πως πρέπει να γίνονται οι κριτικές πριν κανα δίμηνο-τρίμηνο. Δεν είχα πάρει μέρος σε εκείνη τη συζήτηση λόγω απόστασης από ίντερνετ.

Ρορικονφαν που σε πήρε ο ύπνος, υπάρχουν εκατοντάδες ιστορίες μέσα στις βιβλιοθήκες και μπορείς να τις σχολιάσεις όλες αν δε θες να κοιμηθείς. Οι κριτικές (δεν έχει σημασία αν είναι καλές ή κακές γιατί δεν είναι αυτό το σημαντικό.) είναι η υπέρτατη βοήθεια για εναν συγγραφέα, γι'αυτό πρέπει να σκεφτομαστε πολύ καλά τι θα γράψουμε και πως μπορεί να βοηθήσει την ιστορία. Μιλώντας μόνο για μένα (και πιστέψτε με, επειδή από μένα ξεκίνησε αυτή η συζήτηση εδώ πριν 3 μέρες, δεν έχω κανένα μα κανένα παράπονο για τα σχόλια στην δικιά μου ιστορία.) η πλειοψηφία των σχολίων με βοηθησε να παρατηρήσω το κείμενο μου και να ξεθάψω λάθη τα οποία θα διορθώσω εν καιρώ.

Βρήκα κάποια σχόλια στις τελευταίες 3,4 ιστορίες που ανέβηκαν (Κοριτσάκι, Νεφέλη, Γη των Θηρίων κλπ) εξοργιστικά γι'αυτό και είπα αυτό που είπα. Επειδή και εργαστήρι δημιουργικής έχω παρακολουθήσει, αλλά και 5 χρόνια με εργαστήρια και αμφιθέατρα κριτικής λογοτεχνικών κειμένων έχω φάει στη μάπα, είμαι πιο αυστηρός με τις ίδιες τις κριτικές γιατί έχω δει πόσο καλό κάνουν όταν είναι πετυχημένες και πόσο κακό, όταν είναι απερίσκεπτα γραμμένες. Φυσικά κάποιος δεν χρειάζεται κάποιος να έχει σπουδάσει για να έχει γνώμη. Αλλά χρειάζεται να σκεφτεί και λίγο, πριν αρχίσει να μιλάει για κείμενα. και να σχεδιάσει ένα σχόλιο έτσι ώστε να υπάρξει κέρδος στον συγγραφέα. Δεν είμαι υπέρ της πλήρης έλλειψης σχολίων στα κείμενα που ανέβηκαν. Άλλωστε κανένας δεν καταπιάνεται από ένα σχόλιο όταν θα έρθει η ώρα να ψηφίσει. Αντιθέτως κάποια σωστά διατυπωμένα σχόλια μπορούν και να βοηθήσουν ένα κείμενο να γίνει πιο κατανοητό, ακόμη και ασυναίσθητα.

Είμαι κάργα υπέρ των γόνιμων σχολίων (αρνητικών ή θετικών, είναι άσχετο) αλλά εντελώς κατά του σπαμ και του nitpicking που πλησιάζει επικίνδυνα το trash-talk. Βέβαια στην τελική, αν ένα κείμενο σου άρεσε, δεν είναι κακό να το πεις στον συγγραφέα ότι σου άρεσε. Θα τον ευχαριστήσει και θα τον κάνει να γράψει με ακόμα περισσότερη θέρμη. Αλλά αν δεν σου άρεσε, απλά προσπέρνα το.

 

Και αυτό δεν είναι ευαισθησία στα δυσμενή σχόλια όπως κάποιοι βιάστηκαν να συμπεράνουν. Τουναντίον.Το γεγονός ότι ανεβάζουμε ιστορίες, σημαίνει ότι θεωρούμε τον εαυτό μας έτοιμο να γράψει κάτι το οποίο θα διαβαστεί από άλλους. Μακάρι να φτάσουμε να βγάζουμε το γραπτό μας και να το διαβαζουν χιλιάδες άλλοι, κι ας το θάψουν όσοι θέλουν.

Αυτό το φόρουμ είναι ένα γκαλοπ για τις ιστορίες μας, αλλά συγχρόνως είναι και ένας κύκλος ανθρώπων με το ίδιο πάθος. Την συγγραφή. Ε, ας είμαστε λίγο υπευθυνοι και σοβαροί μ'αυτό.

Edited by Dinosxanthi
Link to comment
Share on other sites

Συγχωρέστε με αν δε θυμάμαι καλά, αλλά νομίζω ότι στους προηγούμενους 3 διαγωνισμούς που έχω προλάβει, τα σχόλια άρχισαν να γίνονται μετά την κατάθεση των συμμετοχών. Και δε θυμάμαι να είχα κοιμηθεί. Τέλος πάντων, προσωπικά τα σχόλια τα θεωρώ ίσως το πιο σημαντικό κομμάτι του διαγωνισμού. Πέρα δηλαδή από το διαγωνιστικό κομμάτι, είναι όπως και να το κάνουμε ένας τρόπος να προσελκύσεις και να "αναγκάσεις" κόσμο να διαβάσει και να γράψει δυο λόγια για την ιστορία σου. Χωρίς να έχω διαβάσει τα "επίμαχα" σχόλια, για τον παραπάνω λόγο καλό θα είναι να γίνονται με σεβασμό καλοπροαίρετα. (Ένα deja vu πρέπει να έχω αυτή τη στιγμή). Και φυσικά αυτό δεν συνεπάγεται να γράφουμε ότι μας άρεσαν όλα. (Χμμ ναι, όλα αυτά μου θυμίζουν ένα μπούγιο που είχε γίνει παλιότερα...).

 

Αντιθέτως βέβαια, δεν παραλείψαμε να πλακωθούμε, και αυτό πέρα από την πλάκα καλό σίγουρα δεν κάνει, αλλά θέλω απλώς να πω στον Glowleaf και σε όποιον άλλο δεν τα έχει ξαναδεί όλα αυτά, να μην ξενερώνουν, κανείς δεν κρατάει κακίες εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι γιαούρτια οι ιστορίες να μας δημιουργήσουν πρόβλημα άμα λήξουν.

 

Μακράν το πιο κορυφαίο σχόλιο μέχρι τώρα!! :roflmao: :clap: :tongue: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..