Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Εγώ σκέφτομαι να αφήσω όλες τις ανοιχτές πληγές που έχω, και να ξεκινήσω την ιστορία με τον Μαύρο Πύργο του Κίνγκ. Εσείς τι λέτε; Αξίζει ο κόπος; Από την μέχρι τώρα έρευνα μου οι περισσότεροι λένε ναί, υπάρχουν βέβαια και οι ενάντιοι στην ιδέα...Ναι, ήμουν και εγώ ένας από αυτούς που εδώ και χρόνια είχα το πρώτο βιβλίο της σειράς αλλά μετά τις πρώτες 50 σελίδες είχα βαρεθεί. Ξέρω, δεν του έδωσα ποτέ την δέουσα σημασία και ας μου αρέσει πολύ ο Κίνγκ. Θα το πιάσω από την αρχή λοιπόν. 

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πιάσεις τα κόμικ για να τα ξεπετάς πιο γρήγορα ή απλά να σε βάλουν στο τριπάκι να διαβάσεις τα βιβλία.

 

Εγώ διαβάζω το

 

Γουέντιγκο

 του Algernon Blackwood

 

Θα το τελειώσω σήμερα λογικά, μικρό είναι άλλωστε. Λίγος τρόμος τώρα που είμαι home alone.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το απόγευμα τελείωσα και την Ποίηση και Φαντασία, του E. A. Poe. Πολύ ωραία συλλογή ποιημάτων (με αγαπημένο ποίημα, το Κοράκι). Επίσης, πολύ ενδιάφεροντα ήταν και τα κείμενα που είχε μέσα η έκδοση αυτή, και συγκεκριμένα το κείμενο της Φιλοσοφίας της Σύνθεσης, που αναλύει με ωραίο τρόπο τη διαδικασία γραφής του Κορακιού αλλά μιλά και για την ποίηση γενικά. Τελευταίο κείμενο ήταν μια ψυχαναλυτική προσέγγιση στο έργο του Poe, κι εξηγεί γιατί, για παράδειγμα, εκείνος θεωρεί ως το Ομορφότερο θέμα στην ποίηση το θάνατο μιας πανέμορφης γυναίκας (στο κείμενο αυτό το συνδέει με το θάνατο της μητέρας του, όταν εκείνος ήταν ακόμη μωρό). Αρκετά φρικιαστικό κείμενο, θα έλεγα, αναφέρει διάφορα εγκλήματα από νεκρόφιλους στο Παρίσι, πχ. Τι είναι τελικά η ανθρώπινη ψυχή?!...

 

Ξεκίνησα την Ενδοχώρα του Ανδρέα Εμπειρίκου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σκέφτομαι να αφήσω όλες τις ανοιχτές πληγές που έχω, και να ξεκινήσω την ιστορία με τον Μαύρο Πύργο του Κίνγκ. Εσείς τι λέτε; Αξίζει ο κόπος; Από την μέχρι τώρα έρευνα μου οι περισσότεροι λένε ναί, υπάρχουν βέβαια και οι ενάντιοι στην ιδέα...Ναι, ήμουν και εγώ ένας από αυτούς που εδώ και χρόνια είχα το πρώτο βιβλίο της σειράς αλλά μετά τις πρώτες 50 σελίδες είχα βαρεθεί. Ξέρω, δεν του έδωσα ποτέ την δέουσα σημασία και ας μου αρέσει πολύ ο Κίνγκ. Θα το πιάσω από την αρχή λοιπόν. 

 

Φυσικά και αξίζει τον κόπο να την διαβάσεις. Αν ήταν κατά ένα- δύο βιβλία μικρότερη θα ήταν ενδεχομένως και καλύτερη, αλλά και πάλι είναι πάρα πολύ καλή. Ιδίως ''Ο Μάγος και η Γυάλινη Σφαίρα'' είναι αριστούργημα από τα λίγα. Ξεκίνα την λοιπόν και αν δεις ότι κάπου κουράζεσαι, κάνε ένα διάλειμμα με κάτι άλλο και την ξαναπιάνεις μετά πιο ανανεωμένος.

Edited by Δημήτρης
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται θα κάνω poll στο τέλος...Τελειώνω το Vainland, έχω στη λίστα: Κυρά του σκοταδιού..για την Λίστα με τους 13 άρχοντες του τρόμου για το 2013. (Μου θυμίζει το δικό μου "Ο κύριος του σκοταδιού.." χα χα, τώρα το είδα...(καμία σχέση βέβαια).. Έχω το Λάνκμαρ που το πάω, από το λίγο που είδα...Έχω κανά δυο ψυχολογικά δράματα και τρόμου...Έχω και ε.φ αρκετή που μαζεύτηκε, αλλά δεν ξέρω τι να πρωτοπιάσω, το έχετε πάθει ποτέ; Πως το ξεπεράσατε; Ξέρω ότι πάει με τη διάθεση αλλά ακόμη και αυτή αγνοείται...

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται θα κάνω poll στο τέλος...Τελειώνω το Vainland, έχω στη λίστα: Κυρά του σκοταδιού..για την Λίστα με τους 13 άρχοντες του τρόμου για το 2013. (Μου θυμίζει το δικό μου "Ο κύριος του σκοταδιού.." χα χα, τώρα το είδα...(καμία σχέση βέβαια).. Έχω το Λάνκμαρ που το πάω, από το λίγο που είδα...Έχω κανά δυο ψυχολογικά δράματα και τρόμου...Έχω και ε.φ αρκετή που μαζεύτηκε, αλλά δεν ξέρω τι να πρωτοπιάσω, το έχετε πάθει ποτέ; Πως το ξεπεράσατε; Ξέρω ότι πάει με τη διάθεση αλλά ακόμη και αυτή αγνοείται...

Κάνε κλήρωση. Ή βάλε τα σε μία σειρά και χάιδεψε τις ράχες τους μέχρι να βρεις αυτό που θα σου κάνει το κλικ.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα ''Το Πλοίο των Σκοταδιών'' του Φριτς Λάιμπερ. Η υπόθεση έχει να κάνει με ένα πλοίο στο οποίο άνθρωποι μαζί με μερικά άλλα παράξενα πλάσματα μπλέκουν σε μία περίεργη κατάσταση. Δεν μου άρεσε αλλά ήταν πολύ μικρό και το τελείωσα γρήγορα.

 

Συνεχίζω με το ''Τομ Σώγιερ'' του Μαρκ Τουαίην αλλά πλέον για τους επόμενους δύο- τρεις μήνες θα κατεβάσω στροφές στο διάβασμα. Σήμερα ως και τις 22 του μηνός έχει Ευρωμπάσκετ και από εκεί και πέρα ως και τις αρχές Δεκέμβρη περίπου, θα κάτσω επιτέλους να δω Lost.

Edited by Δημήτρης
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Άρχισα την Πτώση, το δεύτερο βιβλίο της βαμπιρικής τριλογίας των Γκιγιέρμο Ντελ Τόρο και Τσακ Χόγκαν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα πριν από λίγο την Παγίδα των Τριών, των Κωνσταντίνου Παπαχρήστου, Γιάννη Πλιώτα, Σάββα ΓρηγοριάδηΠολύ φιλόδοξο πόνημα, που όμως δεν ξεφεύγει από τις νόρμες του κλασσικού νουάρ του 1950. Σε σημείο που κάποια στιγμή, η αναφορά στο 2000 μου φάνηκε εντελώς παράταιρη

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω "το πέρασμα".Πρέπει να είναι το μεγαλύτερο βιβλίο ,που θα έχω διαβάσει...

Πάντως ο Cronin δείχνει μεγάλος κουτσομπόλης.

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα την Ενδοχώρα του Εμπειρίκου. Μου φάνηκε πιο προσιτή από την Υψικάμινο. Αρκετά ερωτικά όλα τα ποίηματά του, μπορώ να πω! Με περίεργους συνδυασμούς φράσεων και λόγιων λέξεων.

 

Τώρα άρχισα τον Τριστάνο, του Thomas Mann.

Link to comment
Share on other sites

Χτες αργά το βράδυ άρχισα τον Φύλακα, της Σάρα Λάνγκαν. Μέχρι αύριο θα το έχω τελειώσει.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα το non-fiction βιβλίο: Style and Idea: Selected Writings, του μουσικοσυνθέτη, καθηγητή και θεωρητικού της μουσικής Arnold Schoenberg. 

Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζω με το Φαρεναϊτ 451 του Μπραντμπερυ (απο εκδοσεις Παρα Πεντε).

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα τον Τελευταίο πιστολέρο, του Στίβεν Κινγκ. Πρόκειται σαφώς για τον πρώτο τόμο της εφταλογίας Μαύρος Πύργος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο καλοκαίρι τέλειωσα τα: Chapterhouse Dune, Brave new world του Χάξλευ και τη Βίβλο του Φθα από Α.Ε. βαν Βόγκτ. Προχτές έφυγε το Νεκρό Δέρμα του Αβραάμ Κάουα και ξεκίνησα το Far Reality από Λιούις Πάτζετ.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το ''Τομ Σώγιερ'' που συνιστά τον δεύτερο μου Μαρκ Τουαίην ύστερα από το ''Ένας Γιάνκης του Κονέκτικατ στην Αυλή του Βασιλιά Αρθούρου''. Ήθελα κάτι απλό και συγχρόνως ποιοτικό για να χαλαρώσω, και πιστεύω ότι έκανα την καλύτερη επιλογή. Ο Τομ Σώγιερ είναι ένα άτακτο και ατίθασο παιδί που έχει μία μοναδική ικανότητα να βρίσκεται μονίμως μπλεγμένος στις πιο απίθανες καταστάσεις. Η ανεμελιά του, η ξεροκεφαλιά του και η αγάπη του για περιπέτεια, θα γίνουν οι αιτίες για κάθε λογής ευτράπελα αγαπημένο μου εκ των οποίων το βάψιμο του φράχτη :D

 

Δεν λέω περισσότερα γιατί η ιστορία είναι λίγο- πολύ γνωστή. Το βιβλίο είναι κυρίως για παιδιά, αλλά σαφώς και δεν είναι μόνο για αυτά. Απευθύνεται και σ' όλους τους μεγάλους που δεν έχουν ξεχάσει ότι κάποτε υπήρξαν και αυτοί παιδιά. Θα το είχα ευχαριστηθεί περισσότερο αν το είχα διαβάσει μικρότερος, αλλά και πάλι πέρασα πολύ καλά. Τέλος να πω ότι κάποια στιγμή πρέπει να το είχα δει σε λίστα με απαγορευμένα βιβλία. Υποθέτω επειδή μπορεί (;) να ωθήσει τους μικρούς αναγνώστες να μιμηθούν αυτά που θα διαβάσουν εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Ο μαύρος άγνωστος & άλλα διηγήματα, του Ρόμπερτ Χάουαρντ. Κόναν ασφαλώς!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..