Jump to content

22ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: ΕΦ, Θέμα: Σεξ


mman
 Share

Recommended Posts

Μάλιστα... δεν είμαι σίγουρη πώς θα λειτουργούσε σαν Θέμα το σεξ σε μια ιστορία. Θα το δω στην πράξη βέβαια. Άρχισαν να σχηματίζονται κάποιες ιδέες αλλά... επιστημονική φαντασία, ε; Είσαι σίγουρος; Μήπως να κάναμε τη διαφορά και να το κάναμε "παντός είδους"; Όχι; Εντάξει λοιπόν :mf_sherlock:

Στα υπόλοιπα είδη παρα-λογοτεχνίας το σεξ έχει παράδοση. Λίγο η Καρμίλλα που μάθαινε την άλλη πλευρά του έρωτα σε αθώα κορίτσια, λίγο ο Κόναν που σε κάθε δεύτερη ιστορία ήταν και με διαφορετική καλλονή, ε, η ΕΦ είναι η πρόκληση, που περίμενε μεταγραφές όπως τη Λεγκέν (Αριστερό Χέρι του Σκότους) και τον Μάθεσον (Ζωντανός Θρύλος) για να αρχίσει να ασχολείται με το θέμα...

 

ΥΓ: Όχι, δεν άντεξα ο σεμνότυφος πουριτανός...

 

Ο "Ζωντανός Θρύλος" έχει σεξ; Έχω δει μόνο την ταινία με τον Γουίλ Σμιθ και καμία σχέση. Μήπως το βιβλίο έχει, αλλά στην ταινία κόπηκαν;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 663
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    42

  • DinoHajiyorgi

    53

  • mman

    90

  • Eugenia Rose

    69

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ο "Ζωντανός Θρύλος" έχει σεξ; Έχω δει μόνο την ταινία με τον Γουίλ Σμιθ και καμία σχέση. Μήπως το βιβλίο έχει, αλλά στην ταινία κόπηκαν;

Αν είναι να δεις τον Ζωντανό Θρύλο σε ταινία, δες το The Last Man on Earth με τον Vincent Price, όπου και έχουν αλλάξει, κυριολεκτικά, μόνο τον τίτλο (ακόμα και το σημείο από το οποίο βγαίνει ο τίτλος είναι στην ίδια ακριβώς λογική, απλά με αλλαγμένη τη φράση - που αφαιρεί πολύ από την ταινία).

Του Γουίλ Σμίθ είναι η μόνη από τις τρεις εκδοχές που μου έχει ξεφύγει, αλλά από όσο ξέρω έχει ελάχιστη σχέση με το βιβλίο (το ίδιο μικρή σχέση έχει και το Omega Man με τον Charlton Heston, αφού οι μεταλλαγμένοι εκεί δεν είναι βρυκόλακες - αλλά αυτό έχει σεξ).

 

Και όχι, δεν έχει ακριβώς σεξ, αλλά οι θυλικοί βρυκόλακες προκαλούν με τα θέλγητρά τους τον ήρωα να βγει έξω από το σπίτι του - και γενικά η λίμπιντό του τον τρελαίνει. Πάντως διάβασέ το, είναι SF Masterwork με τη βούλα.

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Οκ αφού έτσι το θέλετε λοιπόν... πολύ σύντομα κοντά σας και μετρώντας αντίστροφα τον χρόνο.. έχουν μείνει 27 περίπου ώρες για το...

ΕΙΣ ΘΑΝΑΤΟΝ

The_Locked_Hope_by_DorOthY_ShoEs.jpg

Edited by Eugenia Rose
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, από σήμερα τα μεσάνυχτα μπορείτε να ανεβάσετε διηγήματα (αν πιστεύετε ότι είστε έτοιμοι/ες). Θυμίζω μερικά διαδικαστικά:

 

Χαρακτηρισμός: Αν η ιστορία σας περιέχει ζωντανές για τον αναγνώστη σκηνές σεξ, μην παραλείψετε να το αναφέρετε πριν τον τίτλο, κατά προτίμηση με κάποια πρόχειρη διαβάθμιση (λίγο, κάμποσο, πολύ, συνεχώς!) ώστε να ξέρουν από τη μία τα αμέριμνα μέλη και οι lurkers τι τους περιμένει, και από την άλλη ο λαός πού να τρέξει πρώτα. (Πράξτε το αυτό και για τη Βία, αν έχετε.)

 

Μέγεθος: Επειδή στην περίπτωσή μας το μέγεθος αλήθεια παίζει σημαντικό ρόλο, ποθούμε οπωσδήποτε μεγαλύτερα από 10 αλλά όχι και από… 35 εκ. (εκατοντάδες λέξεις:devil2:).

 

1. Ανεβάζετε την ιστορία σας στη Βιβλιοθήκη / Ιστορίες Επιστημονικής Φαντασίας. Κάτω από τον τίτλο πρέπει να υπάρχει η ένδειξη «για τον 3ο (22ο) Διαγωνισμό Ε.Φ.».

2. Αμέσως μετά κάνετε ένα ποστ σε αυτό το τόπικ, δίνοντας τον τίτλο της ιστορίας και το link για το αντίστοιχο τόπικ.

3. Τα τόπικ των ιστοριών θα κλειδώνονται (μόλις αυτό είναι εφικτό) από κάποιον moderator και θα παραμένουν κλειδωμένα μέχρι τη λήξη της υποβολής συμμετοχών. Δεν γράφουμε σχόλια στις ιστορίες πριν από τότε (ακόμα και αν βρεθούν για λίγο ξεκλείδωτες).

5. Αν οι ιστορίες είναι πολλές, καλό είναι να αρχίσετε να διαβάζετε πριν την έναρξη του σχολιασμού και της ψηφοφορίας. Γράψτε και αποθηκεύστε τα σχόλιά σας ώστε να τα ποστάρετε όταν επιτρέπεται ο σχολιασμός.

 

Για τα νέα μέλη, το link προς το τόπικ του διηγήματός σας (σημείο 2 παραπάνω) γίνεται ως εξής:

α) Μαρκάρουμε τον τίτλο του διηγηματός μας στο ποστ μας.

βου) Πατάμε το scroll down βελάκι δίπλα στο "Others styles" και επιλέγουμε Topic Link

γάμμα) πληκτρολογούμε τον αριθμό του τόπικ του διηγήματός μας (τον οποίο έχουμε δει από πριν στο address bar του τόπικ εκείνου)

δου) Πατάμε Add και προετοιμαζόματε ψυχολογικά για το κράξιμο.:devil2:

 

Εδίτιον το και καλά τυπογραφικόν: Προσθήκη ενός (πολύ) κρίσιμου "μ"...

Edited by mman
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, από σήμερα τα μεσάνυχτα μπορείτε να ανεβάσετε διηγήματα (αν πιστεύετε ότι είστε έτοιμοι/ες). Θυμίζω μερικά διαδικαστικά:

 

Χαρακτηρισμός: Αν η ιστορία σας περιέχει ζωντανές για τον αναγνώστη σκηνές σεξ, μην παραλείψετε να το αναφέρετε πριν τον τίτλο, κατά προτίμηση με κάποια πρόχειρη διαβάθμιση (λίγο, κάμποσο, πολύ, συνεχώς!) ώστε να ξέρουν από τη μία τα αμέριμνα μέλη και οι lurkers τι τους περιμένει, και από την άλλη ο λαός πού να τρέξει πρώτα. (Πράξτε το αυτό και για τη Βία, αν έχετε.)

 

Μέγεθος: Επειδή στην περίπτωσή μας το μέγεθος αλήθεια παίζει σημαντικό ρόλο, ποθούμε οπωσδήποτε μεγαλύτερα από 10 αλλά όχι και από… 35 εκ. (εκατοντάδες λέξεις:devil2:).

 

1. Ανεβάζετε την ιστορία σας στη Βιβλιοθήκη / Ιστορίες Επιστημονικής Φαντασίας. Κάτω από τον τίτλο πρέπει να υπάρχει η ένδειξη «για τον 3ο (22ο) Διαγωνισμό Ε.Φ.».

2. Αμέσως μετά κάνετε ένα ποστ σε αυτό το τόπικ, δίνοντας τον τίτλο της ιστορίας και το link για το αντίστοιχο τόπικ.

3. Τα τόπικ των ιστοριών θα κλειδώνονται (μόλις αυτό είναι εφικτό) από κάποιον moderator και θα παραμένουν κλειδωμένα μέχρι τη λήξη της υποβολής συμμετοχών. Δεν γράφουμε σχόλια στις ιστορίες πριν από τότε (ακόμα και αν βρεθούν για λίγο ξεκλείδωτες).

5. Αν οι ιστορίες είναι πολλές, καλό είναι να αρχίσετε να διαβάζετε πριν την έναρξη του σχολιασμού και της ψηφοφορίας. Γράψτε και αποθηκεύστε τα σχόλιά σας ώστε να τα ποστάρετε όταν επιτρέπεται ο σχολιασμός.

 

Για τα νέα μέλη, το link προς το τόπικ του διηγήματός σας (σημείο 2 παραπάνω) γίνεται ως εξής:

α) Μαρκάρουμε τον τίτλο του διηγηματός μας στο ποστ μας.

βου) Πατάμε το scroll down βελάκι δίπλα στο "Others styles" και επιλέγουμε Topic Link

γάμμα) πληκτρολογούμε τον αριθμό του τόπικ του διηγήματός μας (τον οποίο έχουμε δει από πριν στο address bar του τόπικ εκείνου)

δου) Πατάμε Add και προετοιμαζόματε ψυχολογικά για το κράξιμο.:devil2:

 

Εδίτιον το και καλά τυπογραφικόν: Προσθήκη ενός (πολύ) κρίσιμου "μ"...

Δηλαδή για να καταλάβω γιατι τα παίρνω και λιιιγο αργά :dazzled: όταν ανοίξουμε το topic και επιλέξουμε topic link απο το other styles εκει που λεει enter the topic ID τι βάζουμε? Μόνο τον αριθμό του topic απο το address bar η όλο το link?

 

Ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις απλώς προσέχω για να έχω.. :holiday:

Edited by Eugenia Rose
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα... δεν είμαι σίγουρη πώς θα λειτουργούσε σαν Θέμα το σεξ σε μια ιστορία. Θα το δω στην πράξη βέβαια. Άρχισαν να σχηματίζονται κάποιες ιδέες αλλά... επιστημονική φαντασία, ε; Είσαι σίγουρος; Μήπως να κάναμε τη διαφορά και να το κάναμε "παντός είδους"; Όχι; Εντάξει λοιπόν mf_sherlock.gif

Στα υπόλοιπα είδη παρα-λογοτεχνίας το σεξ έχει παράδοση. Λίγο η Καρμίλλα που μάθαινε την άλλη πλευρά του έρωτα σε αθώα κορίτσια, λίγο ο Κόναν που σε κάθε δεύτερη ιστορία ήταν και με διαφορετική καλλονή, ε, η ΕΦ είναι η πρόκληση, που περίμενε μεταγραφές όπως τη Λεγκέν (Αριστερό Χέρι του Σκότους) και τον Μάθεσον (Ζωντανός Θρύλος) για να αρχίσει να ασχολείται με το θέμα...

 

ΥΓ: Όχι, δεν άντεξα ο σεμνότυφος πουριτανός...

 

 

Μα δεν ήταν ο Φίλιππος Ιωσήφ Αγρότης ο πρώτος που σεξούλιασε την ΕΦ?

Link to comment
Share on other sites

Ποια πνευματικά δικαιώματα;

Ένα teaser ποστερ βάζουμε σε ένα ποστ που δεν μπορεί να συσχετιστεί με τις ιστορίες μας, παρα μόνο για να κάνουμε χαβαλέ εδω μέσα μεταξύ μας.

Με την ίδια λογική δηλαδή, τι να πουν και όσοι γράφουν fanfiction με γνωστούς ήρωες απο γνωστά έργα που διαδραματίζονται σε γνωστούς τόπους...θα έπρεπε όλοι να είναι στην φυλακή!laugh.gif

χαχαχα ΟΚ, πολύ αφελής η ερώτησή μου! :tongue: Την παίρνω πίσω! :)

Link to comment
Share on other sites

Em... egw to kapsero de dhlwsa summetoxh, aplws sxoliasa to 8ema... den 3erw akoma kai de mou aresei na lew oti 8a summetasxw prin na exw kati apto sta xeria mou. Epomenws, emeinan 18?

 

Sorry gia ta greekglish, o upologisths pou vriskomai den exei ellhnika.

 

Να σου πω Μαρίνα, όλη αυτή η κουβέντα θα πάει τσάμπα δηλαδή; Έλα να στρωνόμαστε σιγά-σιγά!:whip:

 

post-1396-129027813573_thumb.jpg

 

Ώπα, ώπα, πήραμε φόρα. Βάλαμε και φωτογραφία που δεν μας κολακεύει καθόλου κυρ Μιχάλη; Μας χαλάτε το ίματζ τέλος πάντων! :tease:

Τη θυμάσαι τη συζήτηση; Ήταν για μια ιστορία που γράφω εδώ και καιρό, είναι fantasy και δεν έχει σαν κεντρικό θέμα το σεξ. Απλά περιλαμβάνεται. Α! και μετά τη συζήτησή μας έγραψα μια άλλη ωραιότατη σεξοσκηνή, απενεχοποιήθηκα αρκετά.

 

Το πρόβλημα είναι το θέμα. Συνήθως, το σεξ το βάζουμε σαν κάτι έξτρα πικάντικο να νοστιμίσουμε την ιστορία μας και να την κάνουμε πιο ρεαλιστική. Σαν κεντρικό σημείο όμως πώς αποφεύγουμε τις κοινοτοπίες; Πώς παρακάμπτουμε την πορνεία και το sex traffiquing; Πού κολλάει το sf στοιχείο; Πέραν απ' το προφανές (βλέπε sex dolls, A.I. male gigolos και τα σχετικά). Αυτά τα προβλήματα έχω, so get off my back Mr. Hajiyorgis. Δεν κάναμε και συμβόλαιο :holiday:

 

 

Το 'χω σε κακό να δηλώνω συμμετοχή. Σχεδόν ποτέ δεν το τηρώ κι αισθάνομαι ενοχές μετά. Θα με κάνετε ενοχική λοιπόν; :cold:

Link to comment
Share on other sites

Έγραψα κι εγώ κάτι αλλά φοβάμαι πως παραείναι ρομαντικό και μελό ρε γαμώτ'

Link to comment
Share on other sites

HERMA

The Martians

 

darla.jpg

by Martin McDarren (aka Ocelotl)

Για τον 3ο (22ο) Διαγωνισμό Ε.Φ

Edited by Martin Ocelotl
Link to comment
Share on other sites

Το όργιο έχει αρχίσει και επίσημα πλέον laugh.gif

 

Ευχαριστούμε για το ποδαρικό παιδιά... άντε, να μαζευόμαστε και οι υπόλοιποι!

Link to comment
Share on other sites

Α! και μετά τη συζήτησή μας έγραψα μια άλλη ωραιότατη σεξοσκηνή, απενεχοποιήθηκα αρκετά.

 

Αυτό ακριβώς. Και, χαλαρά, φυσικά δεν έχεις υπογράψει κανένα συμβόλαιο. Απλώς, μετά από κείνη τη συζήτηση, πραγματικά θα ενδιαφερόμουν να δω κάτι δικό σου. Αυτό το θέμα είναι σίγουρα μια πρόκληση.

 

(Μα τι έχει η φωτογραφία; )

 

Edit: Εξολόθρευση τσαχπινοεμότικον (βλ. ποστ παρακάτω).

Edited by mman
Link to comment
Share on other sites

(Μα τι έχει η φωτογραφία;)

Κυριολεκτεί με την ερώτηση, δεν ειρωνεύεται. Άλλο ένα θύμα του τσαχπινοεμότικον. Να προσέχετε τα ερωτηματικά στις παρενθέσεις, το λέμε, το ξαναλέμε...)

Link to comment
Share on other sites

Ας μην αναλύσω για τη φωτογραφία, πλάκα κάνω εννοείται.

 

Είμαι στα μισά της ιστορίας (ξεκίνησα χθες), αν τελειώσει εγκαίρως θα την ανεβάσω. Ιδού και το teaser:

 

Sex_For_Dummies.jpg

 

 

Οδηγός του σεξ για πρωτάρηδες (μτφρ.) Τίτλος Πρωτοτύπου: Sex Guide for Dummies

Link to comment
Share on other sites

Το σήμα έχει δοθεί... Έλα...

 

 

post-2151-129044294351_thumb.jpg

 

 

Η ιστορία προχωράει, αν και με βλέπω να την τελειώνω κοντά στο τέλος της προθεσμίας υποβολής. Yay!!!!

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα,:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:

 

Θα πνιγώ...

 

Δεν τον είχα κάνει αυτό το συνειρμό!!!!!

 

Τώρα έχω να βγω και θα γελάω στο δρόμο μόνος μου σαν το χαζό.

Link to comment
Share on other sites

ΟΥΑΑΑΧΑΧΑΧΑ! Και πάνω που σκεφτόμουν να ρωτήσω τι σχέση έχει αυτή η εικόνα με το σεξ... Πάντα χρειάζεται ενας Χατζηγιώργης για να κάνει τους απαραίτητους συσχετισμούς!

Link to comment
Share on other sites

Μπήκε η τελεία. Όμως η ρημάδα η ιστορία ξαφνικά μεγάλωσε, αυτονομήθηκε και απειλεί να κατασπαράξει το θέμα μας.

Και σα να μην έφτανε αυτό, από 'κει που τα 'χα βρει μπαστούνια αρχικώς (με το θέμα), τσουπ, τσουπ, τσουπ, να που χοροπηδάνε σαν καλικατζάροι οι ιδέες τριγύρω.

 

"Εμένα πες!"

"Όχι, εμένα!"

"Εμένα θα πει ρε!"

 

*αναστεναγμός*

Edited by Big Fat Pig
Link to comment
Share on other sites

Μπήκε η τελεία. Όμως η ρημάδα η ιστορία ξαφνικά μεγάλωσε, αυτονομήθηκε και απειλεί να κατασπαράξει το θέμα μας. Και σα να μην έφτανε αυτό, από 'κει που τα 'χα βρει μπαστούνια αρχικώς (με το θέμα), τσουπ, τσουπ, τσουπ, να που χοροπηδάνε σαν καλικατζάροι οι ιδέες τριγύρω.

"Εμένα πες!"

"Όχι, εμένα!"

"Εμένα θα πει ρε!"

 

*αναστεναγμός*

Εγώ λέω να πείς την τρίτη "Εμένα θα πει ρε!" μου ακούγεται με περισσότερη αυτοπεποιθηση! B)

Link to comment
Share on other sites

 

Μα το Αιδοίο του Κθούλου!!!!

 

 

Δηλαδή αν πω ότι κι εγώ το ίδιο ακριβώς σκέφτηκα, τι σημαίνει αυτό για μένα; Και μάλιστα είπα, καλά τι ανώμαλη εικόνα έβαλε αυτός! Μάλλον επιβεβαιώνεται η ρήση, δεν υπάρχουν πρόστυχες λέξεις (ή εικόνες), μόνο μυαλά....

Link to comment
Share on other sites

Έγραψα κι εγώ κάτι αλλά φοβάμαι πως παραείναι ρομαντικό και μελό ρε γαμώτ'

 

OK, τον πιστεύουμε τον Αντώνη, είναι φίλος και άνθρωπος που κρατάει το λόγο του, αλλά καλού-κακού -λέω τώρα εγώ- μαντρώστε τις κατσίκες σας...biggrin.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..