Jump to content

40ός Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Φάντασυ, Θέμα: Έγκλημα


Morfeas
 Share

Recommended Posts

Συγχαρητήρια στην Ειρήνη, τον Άγγελο και την Αταλάντη.

 

ΥΓ:πεσα έξω στις προβλέψεις σε 2 συμμετοχές. Και σε άλλες δύο στις ψήφους.

Edited by Nihilio
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια Ιρμάντα! :mf_trombone: :clapping: :clapping: :clapping:

 

Πολλές ευχαριστίες στο φανταστικό διοργανωτή μας, που κάνει κάθε διαγωνισμό υπερπαραγωγή, στον μοδεράτορα Myyst, και σε όσους διάβασαν και ψήφισαν! Επίσης, πολλά συγχαρητηρία σε όλους τους συμμετέχοντες για τις όμορφες ιστορίες.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

:stars: 

Συγχαρητήρια σε όλους, συμμετέχοντες και διοργανωτή (Μορφέα, είσαι μορφή), για τον ωραίο διαγωνισμό! Και ακόμα πιο πολύ στην Ιρμάντα, τη μάγισσα με το ραβδί της!

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Συχαρητήρια παιδιά και κύριε Ατέρμονε διοργανωτά, κύριε μοδεράτορα, και ειδικά συγχαρητήρια στην Ειρήνη, τον Άγγελο και την Αταλάντη!!!

 

(Α, και ευχαριστώ για την 4η θέση!) :) :)

Edited by Oberon
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο στην Ειρήνη. Η ιστορία της ήταν   πολύ προσεγμένη  κι άξιζε  την νίκη. :)

Συγχαρητήρια  και στον Άγγελο και στην Αταλάντη γιατί οι ιστορίες τους  ήταν επίσης πολύ καλές !!

 

Προσωπικά, ευχαριστώ τα υπόλοιπα παιδια για την πολύ καλή παρέα που μου έκαναν.

Τέλος, ευχαριστώ τον  Νικόλα γιατί με το θέμα του με ανάγκασε να γράψω διήγημα ύστερα από 3(!) χρόνια.  :)

Τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα, αυτό με κάνει κι εμένα νικητή υπό μία έννοια :p

Νίκησα το writer's block!!!

--

Edited by jjohn
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια στη νικήτρια, σε όλα τα παιδιά που συμμετείχαν και φυσικά στον διοργανωτη του διαγωνισμού αυτού. Περιμένουμε με ανυπομονησία τον επόμενο. (Και το ΝaNoWriMo φυσικα)

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια, Ιρμάντα! Η ιστορία σου την άξιζε τη νίκη, κι ήταν, άλλωστε και δική μου επιλογή. Για το στατιστικό της υπόθεσης, να πω κι εγώ ότι τις τρεις πρώτες θέσεις τις πέτυχα (βγάζοντας εκτός τη δική μου, εννοείται).

 

Ευχαριστούμε τον Μορφέα, που για ακόμη μία φορά διέπρεψε σαν διοργανωτής, και τον Myyst για όλη τη δουλειά που έκανε παρασκηνιακά.

 

Κι ένα ακόμη μεγάλο ευχαριστώ σε όλους όσους συμμετείχαν στο διαγωνισμό, τόσο στη συγγραφή, όσο και στην ανάγνωση/σχολιασμό, για τις πολύ όμορφες ώρες που περάσαμε.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη συγχαρητήρια για την πρωτιά σου, πάντα τέτοια! :rose: :clapping:

 

Συγχαρητήρια και στον Άγγελο και στην Αταλάντη για τις θέσεις τους στο βάθρο, αλλά και σε όλους τους συμμετέχοντες από ένα μεγάλο μπράβο για τις ιστορίες τους.   :thumbsup:

 

Εξτρά μπράβο στον jjohn που υπερέβη εαυτόν. Τώρα που η μηχανή πήρε πάλι μπρος φρόντισε να την κρατάς αναμμένη. :)

 

EDIT: Πόσο γαϊδούρι είμαι καμιά φορά! Φυσικά και πολλά μπράβο σε όσους εργάστηκαν για τον διαγωνισμό, στην άψογη διοργάνωση του Μορφέα, και σε κάθε αφανή ήρωα-mod.  :hi:

Edited by MadnJim
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Μα πού είναι η Ιρμάντα;

 

Οκέι, όσο απουσιάζει θα κάνω μια μικρή ατασθαλία και θα δημοσιεύσω σε ποιον έδωσε την πρωτιά, καθώς ήταν από τις πιο διασκεδαστικές-και-συνάμα-δημοσιεύσιμες μαντεψιές:

1. Όμπερον, επειδή τον καθυσήχασες ότι η θείτσα του θα είναι περήφανη για τον ανιψιό της.

Ήταν που είχα καρφωθεί κι έψαχνα να καταλάβω με ποιον τρόπο :p

 

Btw, το μάντεμα ξεκίνησε από τον Μιχάλη.

Στον προηγούμενο διαγωνισμό εκ των υστέρων μου είχε πει ότι ήξερε ποιος κέρδισε κι ότι μετά από τόσα χρόνια στο κουρμπέτι (δικιά μου ελεύθερη απόδοση) ήξερε ποιος παίρνει τι θέση (βέβαια τον εαυτό του τον υπολόγιζε τελευταίες θέσεις στον τρόμο και κατέληξε 3ος, αλλά οκέι).

Έτσι του ζητάω μεταξύ σοβαρού και αστείου τις τωρινές του μαντεψιές κι εκείνος -όντως- μου τις στέλνει.

Κι ήταν καλός (αν κι έκανε στην κρισιμότερη θέση λάθος) :)

Αυτό, σε συνδυασμό με την πολιτική των εργαστηρίων της ΑΛΕΦ δεν ήθελε και πολύ... και εγένετο "μαντεψιές κατάταξης".

 

Γενικά είδα πολλά ενδιαφέροντα και σας ευχαριστώ για τη διασκέδαση. Όπως είπα και στον Σπύρο, παίζει να ήταν πιο διασκεδαστικό κι από τα κανονικά αποτελέσματα. :D

 

Οι κοντινότεροι ήταν οι jjohn και elgalla (τουλάχιστον στις υψηλότερες θέσεις), με την τελευταία να παίρνει δώρο ένα διήγημα (για να γράψει δηλαδή :p)

 

Υ.Γ.: Αν κάποιος ενδιαφέρεται για στατιστικά, ας το δηλώσει. Επίσης αν ενδιαφέρεται για κάποιο συγκεκριμένο στατιστικό μέγεθος, το ίδιο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τέλος, ευχαριστώ τον  Νικόλα γιατί με το θέμα του με ανάγκασε να γράψω διήγημα ύστερα από 3(!) χρόνια. 

Τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα, αυτό με κάνει κι εμένα νικητή υπό μία έννοια

Νίκησα το writer's block!!!

--

:mf_trombone: 

Αυτό κι αν είναι νίκη! :first:

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

 

 

Υ.Γ.: Αν κάποιος ενδιαφέρεται για στατιστικά, ας το δηλώσει. Επίσης αν ενδιαφέρεται για κάποιο συγκεκριμένο στατιστικό μέγεθος, το ίδιο.

 

Φαντάζομαι εννοείς τα στατιστικά των θέσεων κάθε ιστορίας (όπως π.χ. ποια ήταν η ψηλότερη και χαμηλότερη θέση που πήρε). Ναι, αυτά έχουν ενδιαφέρον και θα ήθελα να τα δω αν δεν είναι πάρα πολύς κόπος, που είναι δηλαδή, αλλά θέλω να τα δω. E, φανταστικέ διοργανωτή;;;  :p :D

Edited by Oberon
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια σε όλους παιδιά :) Ήτανε ένας ωραίος διαγωνισμός, πολλά μπράβο Μορφέας :)

 

Ειρήνη, η ψήφος (και σίγουρη μαντεψιά) της πρώτης θέσης και η τελική κατάταξη συμφωνούν απόλυτα :p Δεν ήθελα να στο πω πριν που δεν είχανε βγει τα αποτελέσματα, αλλά πέρα από ελάχιστες περιπτώσεις, ειδικά την πρώτη 3άδα, την ξέρω μπάι χαρτ :p Συγχαρητήρια κι άρχισε να σκέφτεσαι θέμα :)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Την Ιρμάντα την είχε πάρει ο ύπνος! Τώρα βλέπω στο κινητό μου. Τέτοιος εθισμός! Τέτοιος ενθουσιασμός!

Οσα ευχαριστώ και να πω είναι λίγα. Ευχαριστώ! Ευχαριστώ! Ευχαριστώ! Συγχαρητήρια στον Μέσμερ και στη γιαγιά του και στην Αταλάντη μας που την περίμενα δεύτερη! Και σε όλους και βέβαια στον διοργανωτή μας! Δεν το περίμενα -στη μαντεψιά με είχα τρίτη- και αυτό σημαίνει ότι πρέπει να βρω θέμα...

Αχ Μορφέα πώς να συναγωνιστούμε το απίστευτο τρολάρισμά σου;;;;

Πέρα από την πλάκα ευχαριστώ θερμά όσους ψήφισαν, διάβασαν, σχολίασαν. Ευχαριστώ! Και πάλι μπράβο σε όλους τους συμμετέχοντες!

Edited by Ιρμάντα
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

...και...να το σύνδρομο Αλίκης. Την Ιρμάντα την είχε πάρει ο ύπνος, έγραψα παραπάνω. Παρασύρθηκα επειδή ο Μορφέας είπε "που είναι η Ιρμάντα;" Μορφέα θα ζητήσω συμβουλές για ψυχοβγαλτική/ αλλόκοτη/ αξιομνημόνευτη παρουσίαση θέματος. Σίριουσλι.

Ευχαριστώ σας είπα;

Συγχαρητήρια σας είπα;

Οτι σας αγαπώ σας το είπα;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πολλά συγχαρητήρια στην Ειρήνη για την πρώτη θέση αλλά και σε όλα τα παιδιά για τις ιστορίες που μας πρόσφεραν. Πολλά μπράβο και στους διοργανωτές αλλά και σε όσους διάβασαν, σχολίασαν ή ψήφισαν!

Edited by SymphonyX13
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μα πού είναι η Ιρμάντα;

 

Οκέι, όσο απουσιάζει θα κάνω μια μικρή ατασθαλία και θα δημοσιεύσω σε ποιον έδωσε την πρωτιά, καθώς ήταν από τις πιο διασκεδαστικές-και-συνάμα-δημοσιεύσιμες μαντεψιές:

1. Όμπερον, επειδή τον καθυσήχασες ότι η θείτσα του θα είναι περήφανη για τον ανιψιό της.

Ήταν που είχα καρφωθεί κι έψαχνα να καταλάβω με ποιον τρόπο :p

 

 

 

Εδώ εμπερδεύθην λίγο... :o Ποιος έδωσε πρωτιά σαν μαντεψιά στη δική μου ιστορία;

...και...να το σύνδρομο Αλίκης. Την Ιρμάντα την είχε πάρει ο ύπνος, έγραψα παραπάνω. Παρασύρθηκα επειδή ο Μορφέας είπε "που είναι η Ιρμάντα;" Μορφέα θα ζητήσω συμβουλές για ψυχοβγαλτική/ αλλόκοτη/ αξιομνημόνευτη παρουσίαση θέματος. Σίριουσλι.

Ευχαριστώ σας είπα;

Συγχαρητήρια σας είπα;

Οτι σας αγαπώ σας το είπα;

 

Τα είπες, Ειρήνη μου, αλλά δεν πειράζει, ξαναπέστα όσες φορές θέλεις! :D :D

Link to comment
Share on other sites

Α εγώ μάντεψα ότι εσύ θα είχες έρθει πρώτος. Επειδή είπε κάπου ο Μορφέας ότι η θεία θα είναι περήφανη για σένα. Λέω θα έχει έρθει πρώτος στη βαθμολογία ο Ομπερον και του ξέφυγε του Μορφέα. Αυτά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Α εγώ μάντεψα ότι εσύ θα είχες έρθει πρώτος. Επειδή είπε κάπου ο Μορφέας ότι η θεία θα είναι περήφανη για σένα. Λέω θα έχει έρθει πρώτος στη βαθμολογία ο Ομπερον και του ξέφυγε του Μορφέα. Αυτά.

 

Α, οκ. Ευχαριστώ για τη διευκρίνηση! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια στην νικήτρια Ιρμάντα, από όταν διάβασα την ιστορία ήμουν σίγουρος ότι θα θριαμβεύσει, και στους υπόλοιπους βέβαια στο βάθρο αλλά και τους συμμετέχοντες.

Συγχαρητήρια για τον Μορφέα επίσης που μας έδωσε το θέμα αλλά και τα φοβερά pre game κείμενα μαζί με μια φοβερή διοργάνωση αλλά και στον myyst που έκανε μαζί του τα άχαρα χρέη εφορευτικής επιτροπής.

 

 

δεν πήγα τόσο καλά όσο θα ήθελα αλλά πήγα καλύτερα από ότι περίμενα.

 

Έχω μια απορία, πόσοι ψηφίσανε πέρα από τους συγγραφείς;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πάντως -μιλάω για τον Μορφέα- όταν είπα ότι καρφώνεται πήγαινε κυρίως στο ότι μετά τις δύο πρώτες μαντεψιές που είχε λάβει (από Μιχάλη και Αταλάντη, όπως αντιλαμβάνομαι) σχολίασε ότι θα πέσουν σαγόνια το βράδυ, μετά την αποκάλυψη των αποτελεσμάτων. Οπότε οι συγκεκριμένοι δύο θα εννοούσαν από αυτό ότι δεν πέτυχαν στη μαντεψιά τους. Δηλάδη ο Μορφέας σε αυτούς θα καρφωνόταν. Και το άλλο που είπε για τη θεία Ομπεράνθη μπέρδεψε εμένα.

Αλήθεια τι λέει η θεία Ομπεράνθη για όλα αυτά; :mf_sonne: :mf_sonne: :mf_sonne:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η Αταλάντη επεσε μέσα στις τρεις πρωτες και τις τρεις τελευταίες θεσεις, όπως και στην εκτη. Δεν μπορουσε βεβαια να εχει προβλεψει τον αποκλεισμο του αλκινεμ οποτε η προβλεψη της γι' αυτον δεν πιάνεται. :-P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

..άλλη Αλίκη μας βρήκε...

Εγώ έπεσα έξω αρκετά και χαίρομαι που δεν έταξα "γράφω ό,τι θες" γιατί ο Μορφέας με τη χαιρεκακία που τον διακρίνει θα με έβαζε να γράφω ανέκδοτα για ξανθές.

 

Πάντως πίστευα ότι θα ερχόταν πρώτη η Αταλάντη μέχρι που με μπέρδεψε η θεία.

Edited by Ιρμάντα
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως -μιλάω για τον Μορφέα- όταν είπα ότι καρφώνεται πήγαινε κυρίως στο ότι μετά τις δύο πρώτες μαντεψιές που είχε λάβει (από Μιχάλη και Αταλάντη, όπως αντιλαμβάνομαι) σχολίασε ότι θα πέσουν σαγόνια το βράδυ, μετά την αποκάλυψη των αποτελεσμάτων. Οπότε οι συγκεκριμένοι δύο θα εννοούσαν από αυτό ότι δεν πέτυχαν στη μαντεψιά τους. Δηλάδη ο Μορφέας σε αυτούς θα καρφωνόταν. Και το άλλο που είπε για τη θεία Ομπεράνθη μπέρδεψε εμένα.

Αλήθεια τι λέει η θεία Ομπεράνθη για όλα αυτά; :mf_sonne: :mf_sonne: :mf_sonne:

 

H θεία μου λείπει, όπως έλεγα χτες, στην Αφρική για σαφάρι και κυνήγι κυνηγών αγρίων ζώων. Όμως μου έστειλε το παρακάτω τηλεγράφημα πριν λίγο... :o

 

post-59-0-74007500-1444902302_thumb.jpg

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..