Jump to content

40ός Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Φάντασυ, Θέμα: Έγκλημα


Morfeas
 Share

Recommended Posts

Ανάγνωση και σχολιασμός ολοκληρώθηκαν. Λίγη σκέψη τώρα και σειρά έχει η ψήφος.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ανάγνωση και σχολιασμός ολοκληρώθηκαν. Λίγη σκέψη τώρα και σειρά έχει η ψήφος.

....αχ, πολύ σκέψη από την μεριά μου....Χρωστώ να ανεβάσω τα σχόλια για τρεις ακόμη μα δεν με βλέπω να τη ρίχνω εύκολα τη ρημάδα, ούτε τούτη τη φορά....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ, πάλι, για πρώτη φορά σε διαγωνισμό όπου συμμετάσχω, έχω την κατάταξη έτοιμη από την πρώτη μέρα. Αλλά θα στείλω την ψήφο μου προς το τέλος, έτσι για την αγωνία :p

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ούτε εκλογές τέτοιο σασπένς, μήπως να κάνουμε και exit poll;

Εγώ σχεδόν ολοκληρώσεί την ανάγνωση αλλά η κατάταξη είναι δύσκολη!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συμμετέχοντες στον φαντασοδιαγωνισμό μόλις σας ψήφισα.

 

Θα επαναλάβω ξανά ότι το επίπεδο μού φάνηκε πολύ καλό, (κρίνοντας φυσικά πάντα με γνώμονα ότι οι περισσότεροι εδώ μέσα που γράφουμε ήμαστε είτε 100% ερασιτέχνες είτε έχουμε εκδώσει λιγοστά βιβλία). Βρήκα 3 από τις ιστορίες πάρα πολύ καλές, 4 πολύ καλές, 2 καλές, και 2 αρκετά καλές.

 

Εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία σε όλους σας, και κυρίως να διασκεδάσετε από αυτή τη συμμετοχή σας -σε ένα κέρδος παράπλευρο αλλά διόλου αμελητέο.

 

Σε λίγο θα ανεβάσω και τα σχόλιά μου ξεχωριστά στον καθένα σας. Τα περισσότερα από τα αρνητικά που αναφέρω εκεί είναι αμελητέα, και η μνεία τους γίνεται καθαρά για το feedback και μόνο.

 

Χρωστάω ανάγνωση και σχόλιο στην Λίνα (lizbeth_covenant) αλλά λόγω περιορισμένου χρόνου αυτό μπορεί να γίνει την επόμενη εβδομάδα.

 

Και πάλι καλή επιτυχία σε όλους.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

'Εγραψα άλλα δύο σχόλια, στις ιστορίες της elgalla και του Nihilio. Μου μένουν άλλες 4, μαζί με της Lizbeth.

Εδώ να τονίσω πως δεν υπάρχει σειρά με την οποία γράφω τα σχόλια, και δεν έχει τίποτα να κάνει ούτε με το πόσο μου άρεσε μια ιστορία, ούτε με τη σειρά που τις διάβασα ούτε τίποτα τέτοιο. Απλά με το χαοτικό νου μου έχει να κάνει, και με τις εξ ίσου χαοτικές σημειώσεις που έχω κρατήσει για κάθε μία ιστορία, και άντε να τις βάλω σε τάξη και να βγει ένα σχόλιο που και να είναι χαρακτηριστικό των εντυπώσεών μου και να λέει και κάτι (ελπίζω). :p

 

Σύντομα θα έρθουν και τα υπόλοιπα, και μετά θα πρέπει να αποφασίσω και την κατάταξη. (Αυτό το τελευταίο δεν το προσμένω με ευχαρίστηση. Έως καθόλου δηλαδή γιατί θα είναι ακόμα πιο δύσκολο αυτή τη φορά, συγκριτικά με άλλους διαγωνισμούς).  

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα, σχολίασα, απόλαυσα και ψήφισα (το δυσκολότερο κομμάτι) όλες τις ιστορίες των παιδιών. Το αξιολάτρευτο ήταν πως είχαμε έντεκα ιστορίες, έντεκα συγγραφείς, έντεκα μυαλά και πραγματικά κανένα διήγημα δεν έμοιαζε με κάποιο άλλο σε ιδέα και εκτέλεση. Αυτό είναι κάτι που γουστάρω στους διαγωνισμούς. Βλέπεις την αυθεντικότητα, την μοναδικότητα και την διαφορετικότητα της φαντασίας του καθενός. Καλή επιτυχία σε όλους!

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τις 13 ψηφίζουμε, έτσι δεν είναι? (συγχωρήστε με, έριξα μια ματιά, αλλά έχουμε φτάσει τις 20 σελίδες :p)

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τις 13 ψηφίζουμε, έτσι δεν είναι? (συγχωρήστε με, έριξα μια ματιά, αλλά έχουμε φτάσει τις 20 σελίδες :p)

Μέχρι τις 14.
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τις 14, οπότε έχετε μια βδομάδα ακόμη. :)

 

Οι πρώτες ψήφοι έχουν καταφθάσει. Χαίρομαι (μάτι γυαλισμένο) που μερικοί περιμένετε τελευταία στιγμή για να στείλετε την ψήφο σας (σφίξιμο οδντιών), μόνο και μόνο για να μας κρατήσετε σ' αγωνία.

Απλώς να ξέρετε, με κάθε καλή διάθεση το λέω ( :devil2: ), για κάθε ψήφο συγγραφέα που φτάνει τελευταία μέρα, να υπολογίζετε άλλο ένα εικοσάλεπτο καθυστέρηση στην ανακοίνωση των αποτελεσμάτων. Για κάθε συγγραφέα που δεν στείλει καν λίστα (δηλαδή που ακυρώνεται), η καθυστέρηση θα είναι σαραντάλεπτο ανά άτομο.

Δηλαδή στο σύμπαν του διαγωνισμού η καθυστέρηση αποστολής της ψήφου σας, φέρνει κάποια ποινή. Ταιριαστό, δεν βρίσκετε; :p

 

Τα παραπάνω δεν είναι δικές μου ιδέες, πάντως, αλλά του Ατέρμονου άρχοντα των ονείρων που πέτυχα χθες το βράδυ στις ιστορίες φαντασίας. Ψέλλιζε για "γρίφους" και για "εγκλήματα που δεν έγιναν", αναρωτιόταν αν είχε υπάρξει θύμα ονειροπειρατείας, αν είχε σκοτώσει ή είχε κλέψει κάτι που δεν έπρεπε, αν και μόνο η ύπαρξή του ήταν έγκλημα, αν κάποιο ατύχημα ήταν η αιτία που βρέθηκε εδώ, αν παρέβη κάποιο θεϊκό νόμο, αν ήταν απόφαση της θεάς της δικαιοσύνης ή ενός τσούρμου ανθρώπων, και κάτι άλλες κουλαμάρες που δεν θα μεταφέρω γιατί περιέχουν σπόιλερ.

Με άλλα λόγια, τον τρελάνατε τον Ατέρμονο. Να δω πώς θα τον συνεφέρω, τώρα...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μιας και εγώ όπου να'ναι τελειώνω την ανάγνωση ήδη αναρρωτιέμαι πως να ψηφίσω: απλά gut ή με κριτήρια και τελικό βαθμό άθροισμα πόντων για κάθε κριτήριο...; Παλαιότερα μου φαινόταν υπερβολικό/καθωσπρεπίστικο το δεύτερο ααλλααά υτή τη φορά οι ιστορίες είναι και πολλές και καλές και δεν θέλω να αδικήσω κάνέναν.

 

Αν και κάποια κριτήρια έχω στο νου μου, ποιά θα διαλέγατε εσείς;

Link to comment
Share on other sites

Σαν πληροφορικάριος, έχω να προτείνω την εξής πολύ λογική λύση:

Διάβασε  τις ιστορίες του προγούμενου(μη σου πω και του παραπροηγούμενου) διαγωνισμού και  φτιάξε  δύο βαθμολογίες. Μία με το gut και μία βάσει κριτηρίων.

Δες ποιο μοντέλο λειτουργεί καλύτερα(= πιο κοντινά στα αποτελέσματα) και  εφάρμοσε το και στα τωρινά δεδομένα.   Machine Learning...

----

Πέρα από την πλάκα τώρα,  νομίζω, σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις, πρέπει να μιλάει το συναίσθημα. Η λογική δεν χωράει στην τέχνη :D

Edited by jjohn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ με το συναίσθημα λέω να ψηφίσω. Κρίμα που είμαι άνθρωπος της ψυχρής λογικής.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σαν πληροφορικάριος, έχω να προτείνω την εξής πολύ λογική λύση:

Διάβασε  τις ιστορίες του προγούμενου(μη σου πω και του παραπροηγούμενου) διαγωνισμού και  φτιάξε  δύο βαθμολογίες. Μία με το gut και μία βάσει κριτηρίων.

Δες ποιο μοντέλο λειτουργεί καλύτερα(= πιο κοντινά στα αποτελέσματα) και  εφάρμοσε το και στα τωρινά δεδομένα.   Machine Learning...

 

Καλό, αν το θεωρούσα απαραίτητο η βαθμολογία μου να ταιριάζει με τα τελικά αποτελέσματα..

 

Κι εγώ με το συναίσθημα λέω να ψηφίσω. Κρίμα που είμαι άνθρωπος της ψυχρής λογικής.

 

Πέρα από την πλάκα τώρα,  νομίζω, σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις, πρέπει να μιλάει το συναίσθημα. Η λογική δεν χωράει στην τέχνη :D

 

Tο συναίσθημα θα μπορούσε να είναι κάλλιστα ένα από τα κριτήρια, έτσι δεν είναι;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον τις διάβασα όλες (εντάξει, Oberon, πλάκα κάνω :mf_surrender: ) και χρωστάω, νομίζω, έναν σχολιασμό.

Πιστεύω ότι αύριο θα είμαι έτοιμη.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον τις διάβασα όλες (εντάξει, Oberon, πλάκα κάνω :mf_surrender: ) και χρωστάω, νομίζω, έναν σχολιασμό.

Πιστεύω ότι αύριο θα είμαι έτοιμη.

 

Χαχαχα. Μα τι είπα ο καημένος; Από φόβο με έχεις πάρει;; :p

(Aλλά, ναι, "χρωστάς" έναν σχολιασμό, στη δική μου ιστορία!) :D

 

Αύριο και το Σάββατο θα γράψω και γω τα υπόλοιπα σχόλια που χρωστάω και θα ψηφίσω ή Σάββατο ή Κυριακή. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έτσι καλά μου παιδιά.

Μην ξεχνάτε: Οι συγγραφείς πρέπει να ψηφίσουν.

Λόρδε, Μέσμερ, Γουίλ, δεν σας βλέπω πολύ δραστήριους. Ξέρω, περιμένετε να κάνετε την έκπληξη στο τέλος, αλλά μια ανησυχία μέχρι να δω τις ψήφους σας στο πιμί, θα την έχω.

 

Υπενθυμίζω (γιατί έχουν χαθεί κάπου μες στο τόπικ αυτές οι πληροφορίες - βρε σεις πότε γεμίσατε 20 σελίδες;):

7. Ψηφοφορία
α. Δικαίωμα ψήφου έχει κάθε μέλος του φόρουμ που διάβασε τις ιστορίες και έχει πάνω από 50 posts. Εκτός αν είναι συγγραφέας που ψηφίζει χωρίς τον περιορισμό των ποστ (βλ. επόμενη γραμμή)
β. Οι συγγραφείς είναι υποχρεωμένοι να ψηφίσουν, βάζοντας την ιστορία τους τελευταία στη λίστα ψηφοφορίας, αλλιώς η ιστορία τους θα αποκλείεται από το διαγωνισμό.
γ. Η ψηφοφορία είναι μυστική.
Διαδικασία ψηφοφορίας
α. Η ψήφος θα αποτελείται από τη λίστα των συμμετεχόντων διηγημάτων, από αυτό που θεωρείται καλύτερο προς το λιγότερο καλύτερο.
β. Για να είναι ευκολότερη η καταμέτρηση, στην ψήφο σας να αναφέρετε και τον τίτλο του διηγήματος και το συγγραφέα. Πχ
Για την Ελίζα-DinMacXanthi
Και Τι Μου Δίνεις;-Nihilio
Στον Άδειο Κόσμο-Mesmer
γ. Η ψήφος θα αποστέλλεται με pm στο διοργανωτή(τον Μορφέα), με ταυτόχρονη κοινοποίηση στο βοηθό του (τον Myyst). [Για ταυτόχρονη αποστολή μηνύματος pm πηγαίνετε στον Messenger του προφίλ σας, επιλέγετε "Compose New" πάνω δεξιά και στη συνέχεια βάζετε στο "Recipient's Name" το nickname του διοργανωτή και στο "Other Recipients" το nickname του βοηθού. Στο "Send to others as" θα πρέπει να είναι επιλεγμένο το "Invitation". Εναλλακτικά, στέλνετε την ψήφο σας στο διοργανωτή, τοποθετώντας το nickname του στο "Recipient's Name" και μετά πηγαίνετε στα αριστερά, εκεί που γράφει "Invite Participants", πατάτε "Add" κι εκεί βάζετε το nickname του βοηθού.]
δ. ΠΡΟΣΟΧΗ! Αν γίνει αντιληπτό ότι κάποιος προσπαθεί να αλλοιώσει τα αποτελέσματα ενός διαγωνισμού (κατ' επέκταση και Παιχνιδιού), με οποιονδήποτε τρόπο, θα τιμωρείται αυστηρά.

 

Link to comment
Share on other sites

 

Έτσι καλά μου παιδιά.

Μην ξεχνάτε: Οι συγγραφείς πρέπει να ψηφίσουν.

Λόρδε, Μέσμερ, Γουίλ, δεν σας βλέπω πολύ δραστήριους. Ξέρω, περιμένετε να κάνετε την έκπληξη στο τέλος, αλλά μια ανησυχία μέχρι να δω τις ψήφους σας στο πιμί, θα την έχω.

 

Λογικά μες στο Σαββατοκύριακο θα ετοιμάσω τα σχόλια και θα ψηφίσω. Ο φετινός διβδόμαδος Παρμενίων ( :yessir: ) δεν άφησε πολύ μυαλό για σχολιασμούς και ψηφοφορίες. Ευτυχώς είχα διαβάσει νωρίς και κράτησα σημειώσεις. Πάντως, μέχρι τώρα ο διαγωνισμός είναι απολαυστικός και ειδικά η φάση της ανάγνωσης. Μεγάλη ποικιλία διηγημάτων και πολύ μακριά από κοινά εγκλήματα, που θα περίμενε κάποιος να συναντήσει.  :good:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τι κάνανε τον Παρμενίωνα δύο εβδομάδες; Αμάν χάλι.

 

Έχω διαβάσει όλες τις ιστορίες ( νομίζω ) και σκέφτομαι την ψηφοφορία... Είναι το ζόρικο κομμάτι που λένε και τα παιδιά.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εχω έτοιμη και τη βαθμολογία. Το ξανασκέφτομαι και σήμερα αύριο θα την στείλω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..