Jump to content

40ός Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Φάντασυ, Θέμα: Έγκλημα


Morfeas
 Share

Recommended Posts

Τελικά είναι η ιστορία μου μέσα στο διαγωνισμό, γιατί δεν τη βλέπω στο αρχικό ποστ του διαγωνισμού. Νόμισα πως ήταν μέσα στην παράταση που δόθηκε αφού την ανέβασα γύρω στις 3 το πρωί...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα Όμπερον μου τις βγάζει 3517 το word 2010, αλλά είμαι υπέρ του να τη μετρήσουμε γιατί είναι γνωστό ότι διαφορετικά προγράμματα μπορεί να βγάλουν διαφορετικό word count κι είναι κρίμα από λάθος να μείνει εκτός. Υποθέτω πως δεν είναι στο αρχικό λινκ γιατί κοιμούνταν οι μοδεράτορες; Θα μάθουμε.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα Όμπερον μου τις βγάζει 3517 το word 2010, αλλά είμαι υπέρ του να τη μετρήσουμε γιατί είναι γνωστό ότι διαφορετικά προγράμματα μπορεί να βγάλουν διαφορετικό word count κι είναι κρίμα από λάθος να μείνει εκτός. Υποθέτω πως δεν είναι στο αρχικό λινκ γιατί κοιμούνταν οι μοδεράτορες; Θα μάθουμε.

 

Mάλλον έχεις δίκιο. Το πέρασα και από το LibreOffice που θυμήθηκα πως το έχω και μου βγαίνουν και μένα 3517 τώρα, μείον 8, 3509. Τώρα τι γίνεται;  :sorry:

Link to comment
Share on other sites

 

Εμένα Όμπερον μου τις βγάζει 3517 το word 2010, αλλά είμαι υπέρ του να τη μετρήσουμε γιατί είναι γνωστό ότι διαφορετικά προγράμματα μπορεί να βγάλουν διαφορετικό word count κι είναι κρίμα από λάθος να μείνει εκτός. Υποθέτω πως δεν είναι στο αρχικό λινκ γιατί κοιμούνταν οι μοδεράτορες; Θα μάθουμε.

Mάλλον έχεις δίκιο. Το πέρασα και από το LibreOffice που θυμήθηκα πως το έχω και μου βγαίνουν και μένα 3517 τώρα, μείον 8, 3509. Τώρα τι γίνεται; :sorry:

 

Εγώ λέω να σε κρατήσουμε. Δεν ξέρω αν αποφασίζουμε εμείς αλλά νομίζω δεν είναι σπουδαίο το θέμα. Εννοώ εγώ πάντως ψηφίζω να παραμείνεις ασυζητητί.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάς  και τους ενδιάμεσους αστερίσκους· τους μετράει κι αυτούς. Αν δεν τους λογαριάσεις, το σύνολο πέφτει στις 3501 λέξεις. Ε, δεν νομίζω για μία λεξούλα να υπάρχει πρόβλημα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Eλπίζω να συμφωνήσουν και οι μοδεράτορες και ο οργανωτής και να μην επηρέασει αυτό τα σχόλια ή τις ψήφους σας. Να και το "πειστήριο του εγκλήματος", ένα screenshot του Abiword που όντως μου δείχνει 3507 λέξεις total. 

 

post-59-0-18756200-1443083921_thumb.jpg

 

Aς πούμε "πειστήριο" δηλαδή... :p

Edited by Oberon
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ε για τόσο λίγο και αφού δεν έγινε εσκεμμένα να συμμετάσχει κανονικά και ο Όμπερον!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, για το ζήτημα των λέξεων απ' ό,τι είδα είστε όλοι οκέι.

Σε δύο συμμετοχές φαίνονται περισσότερες οι λέξεις (εγώ με word 2003 τα μετράω), αλλά υπολόγισα τίτλο και αστερίσκους (ή και παύλες ή τη λέξη τέλος, που έχει ο Όμπερον) και βγήκαν 17 λέξεις (στου Όμπερον), οπότε είναι όλα εντάξει.

 

Συνεπώς, έχουμε 11 διηγήματα (ο Διονύσης είναι μέσα κανονικότατα κι όχι χαριστικά), επομένως όσον αφορά το ζήτημα λέξεων και χρόνου είστε όλοι κανονικά μέσα :) Ελπίζω οι μοντεράτορες να προσθέσουν και τον Όμπερον, όταν φτάσουν.

 

Για τα της ψηφοφορίας θα επανέλθω προσεχώς (σήμερα, αύριο, μεθαύριο, δεν υπάρχει λόγος να βιαστείτε).

 

@Κιάρα, δεν πειράζει. Πάντως ξέρεις τι έκανες: (θα χρησιμοποιήσω μια δική σου παρομοίωση) Ήρθες μ' ένα γλειφιτζούρι μπροστά από τις πεινασμένες μας γλωσσίτσες και λίγο πριν το αγγίξουμε το πήρες κι έφυγες. Θέλουμε το γλειφιτζούρι μας, ιδίως μετά από τέτοιο τίζερ υπερπαραγωγή. Κι εννοείται ότι, αν φτιαχτούν, θέλουμε να δούμε και τα δημιουργήματα των Ναρού, Κελαινώ και Κασσάνδρα. :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, για το ζήτημα των λέξεων απ' ό,τι είδα είστε όλοι οκέι.

Σε δύο συμμετοχές φαίνονται περισσότερες οι λέξεις (εγώ με word 2003 τα μετράω), αλλά υπολόγισα τίτλο και αστερίσκους (ή και παύλες ή τη λέξη τέλος, που έχει ο Όμπερον) και βγήκαν 17 λέξεις (στου Όμπερον), οπότε είναι όλα εντάξει.

 

Συνεπώς, έχουμε 11 διηγήματα (ο Διονύσης είναι μέσα κανονικότατα κι όχι χαριστικά), επομένως όσον αφορά το ζήτημα λέξεων και χρόνου είστε όλοι κανονικά μέσα :) Ελπίζω οι μοντεράτορες να προσθέσουν και τον Όμπερον, όταν φτάσουν.

 

 

 

Yayyyyy! Thankyouthankyouthankyouthankyou!! :D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τώρα μένει να κερδίσεις βέβαια, γιατί ποιος ακούει τη θεία μετά!

 

Nαι, τη θυμάμαι τι έλεγε και σε άλλους διαγωνισμούς, η φιδόγλωσση, που πήγαν πολύ καλά ιστορίες μου. Και το Hugo και Nebula να κέρδιζα πάλι θα έβρισκε κάποιο ψεγάδι. Με βλέπει όπως περίπου βλέπει και η κυρία Wolowitz το γιό της Howard στο Βig Bang Theory! (Πήρε ιστορία μου τη δεύτερη θέση; "Ε, βέβαια, πάντα δεύτερος, πρώτος ποτέ!" Πήρε ιστορία μου την πρώτη θέση; "Σιγά, πια, ούτε το βραβείο Νόμπελ να είχες κερδίσει! Άλλες ήταν πολύ καλύτερες ιστορίες!" Δεν πρόλαβα να γράψω την ιστορία μου; "Ε, βέβαια, όλο στα παιχνίδια και στην τεμπελιά ο νους σου! Και θες να γίνεις και συγγραφέας!")

Tέτοια ωραία! ;-)

Edited by Oberon
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

@Κιάρα, δεν πειράζει. Πάντως ξέρεις τι έκανες: (θα χρησιμοποιήσω μια δική σου παρομοίωση) Ήρθες μ' ένα γλειφιτζούρι μπροστά από τις πεινασμένες μας γλωσσίτσες και λίγο πριν το αγγίξουμε το πήρες κι έφυγες. Θέλουμε το γλειφιτζούρι μας, ιδίως μετά από τέτοιο τίζερ υπερπαραγωγή. Κι εννοείται ότι, αν φτιαχτούν, θέλουμε να δούμε και τα δημιουργήματα των Ναρού, Κελαινώ και Κασσάνδρα. :)

Μα ναι, μόλις καταφέρω να την κάνω άνθρωπο θα την έχετε. Τώρα που δεν παίζει κιόλας θα την έχετε μαζί με την αφιέρωσή της, χε.

 

Μπράβο που μαζέψατε 11 ιστορίες :friends:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τώρα μένει να κερδίσεις βέβαια, γιατί ποιος ακούει τη θεία μετά!

Ολοι μαζί υποστηρίζουμε Ομπερον μπας και γλυτώσει από οργή της θείας!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Α, μπήκε και η δική μου ιστορία στο αρχικό ποστ. Ευχαριστώ, Άγγελε!! :)

 

Παρακαλώ. Λόγω δουλειάς δεν είχα τη δυνατότητα να το κάνω νωρίτερα. Δεν ήθελα να σε αγχώσω.  :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που με "πειράζει" (λέμε τώρα) στους διαγωνισμούς είναι όταν έρχεται η ώρα να "κατατάξω" τις ιστορίες και να ψηφίσω. Με πιάνει απελπισία, ομολογώ. Κι αυτό γιατί:

Οι περισσότεροι συγγραφείς δίνουν πάντα τον καλύτερο εαυτό τους, και ακόμα κι όταν δεν τον δίνουν υπάρχουν λόγοι γι'αυτό. Ποτέ δεν με κουράζει να βλέπω τι κατεβάζει η μούρλια φαντασία όλων.

 

Δεν ψηφίσω ποτέ ούτε "πολιτικά" (όταν δηλαδή, σπανίως, συμμετέχω και γω) ούτε με κανέναν άλλο υποκειμενικό τρόπο αν και, βέβαια, ο καθένας και η καθεμιά μας έχει πιο αγαπημένα είδη του φανταστικού. Αυτό, το υποκειμενικό δηλαδή, κάνει δύσκολο να διαλέξω τις "καλύτερες" ιστορίες.

 

Πολύ συχνά πιάνω τον εαυτό μου να θέλει να βάλει τις περισσότερες ιστορίες στην κορυφή για διάφορους λόγους, ακόμα και όταν έχουν "ελλατωματάκια". Και εκεί είναι το βασανιστικό για μένα, το πιο βασανιστικό δηλαδή. Γιατί γίνομαι "ψυλλομαμή" *προσπαθώντας* να πιαστώ από κάπου, από οπουδήποτε, ακόμα κι από ένα καθαρά τυπογραφικό λαθάκι ώστε να με βοηθήσει στην κατάταξη, ενώ ποσώς με απασχολούν τέτοια λαθάκια (και πολλά άλλα). Οπότε αρχίζει το ξεγέννημα "ψύλλων" που δε μ'αρέσει καθόλου. :p

 

Είναι απαραίτητο βέβαια να γίνει κι αυτό, αλλά αυτή τη φορά θα κάνω κάτι λίγο διαφορετικό. Θα διαβάσω τις ιστορίες, όλες τους, σαν να μην ήταν για διαγωνισμό, χωρίς καμμιά σκέψη περί ψήφων ή σχολίων. Θα της διαβάσω σαν να διάβαζα μια ανθολογία που έπεσε στα χέρια μου. Θα αφήσω καμμια μέρα ή δύο και μετά θα τις ξαναδιαβάσω μία προς μία με πιο "κριτικό" βλέμα, ούτως ειπείν. 

 

Ίσως ακουστώ κάπως "new age-y" αλλά προτιμώ να "βιώσω" πρώτα τις ιστορίες, να τις νιώσω, να μπω στο νου του/της συγγραφέα, να δω τι θα μου αφήσουν σαν επίγευση, πόσο θα είναι memorable, και μετά θα τις δω σαν ιστορίες για ένα διαγωνισμό. Και μετά.... ίδωμεν. :)

Edited by Oberon
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

Τώρα μένει να κερδίσεις βέβαια, γιατί ποιος ακούει τη θεία μετά!

Ολοι μαζί υποστηρίζουμε Ομπερον μπας και γλυτώσει από οργή της θείας!!!

 

 

Και μετά για ένα Hugo για να μην μπορεί να πει πως κάνεις έτσι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Τώρα μένει να κερδίσεις βέβαια, γιατί ποιος ακούει τη θεία μετά!

Ολοι μαζί υποστηρίζουμε Ομπερον μπας και γλυτώσει από οργή της θείας!!!

 

 

Και μετά για ένα Hugo για να μην μπορεί να πει πως κάνεις έτσι!

 

 

 :D Το μόνο Ηugo που θα δω, φοβάμαι, είναι βιβλίο του Victor Hugo, ή  καμμια βιογραφία του Hugo Gernsback.  :p

Edited by Oberon
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινήσαμε και τα πρώτα σχόλια έχουν ήδη γραφτεί.

 

Για την φάση Β: Ψηφίζετε μέχρι 14/10 (24:00 23:45 για να γλιτώσουμε αυτή τη φορά τα εγκεφαλικά λόγω ψήφων τελευταίας στιγμής)

 

Για την ψηφοφορία, αντιγράφω από τον κανονισμό και προσαρμόζω:

7. Ψηφοφορία
α. Δικαίωμα ψήφου έχει κάθε μέλος του φόρουμ που διάβασε τις ιστορίες και έχει πάνω από 50 posts. Εκτός αν είναι συγγραφέας που ψηφίζει χωρίς τον περιορισμό των ποστ (βλ. επόμενη γραμμή)
β. Οι συγγραφείς είναι υποχρεωμένοι να ψηφίσουν, βάζοντας την ιστορία τους τελευταία στη λίστα ψηφοφορίας, αλλιώς η ιστορία τους θα αποκλείεται από το διαγωνισμό.
γ. Η ψηφοφορία είναι μυστική.
Διαδικασία ψηφοφορίας
α. Η ψήφος θα αποτελείται από τη λίστα των συμμετεχόντων διηγημάτων, από αυτό που θεωρείται καλύτερο προς το λιγότερο καλύτερο.
β. Για να είναι ευκολότερη η καταμέτρηση, στην ψήφο σας να αναφέρετε και τον τίτλο του διηγήματος και το συγγραφέα. Πχ
Για την Ελίζα-DinMacXanthi
Και Τι Μου Δίνεις;-Nihilio
Στον Άδειο Κόσμο-Mesmer
γ. Η ψήφος θα αποστέλλεται με pm στο διοργανωτή(τον Μορφέα), με ταυτόχρονη κοινοποίηση στο βοηθό του (τον Myyst). [Για ταυτόχρονη αποστολή μηνύματος pm πηγαίνετε στον Messenger του προφίλ σας, επιλέγετε "Compose New" πάνω δεξιά και στη συνέχεια βάζετε στο "Recipient's Name" το nickname του διοργανωτή και στο "Other Recipients" το nickname του βοηθού. Στο "Send to others as" θα πρέπει να είναι επιλεγμένο το "Invitation". Εναλλακτικά, στέλνετε την ψήφο σας στο διοργανωτή, τοποθετώντας το nickname του στο "Recipient's Name" και μετά πηγαίνετε στα αριστερά, εκεί που γράφει "Invite Participants", πατάτε "Add" κι εκεί βάζετε το nickname του βοηθού.]
δ. ΠΡΟΣΟΧΗ! Αν γίνει αντιληπτό ότι κάποιος προσπαθεί να αλλοιώσει τα αποτελέσματα ενός διαγωνισμού (κατ' επέκταση και Παιχνιδιού), με οποιονδήποτε τρόπο, θα τιμωρείται αυστηρά.

 

Αυτά πρέπει να αρκούν.

Ελπίζω να έχουμε πάλι έναν καλό διαγωνισμό. Και κάτι μου λέει ότι με την παρέα που μαζεύτηκε θα έχουμε :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και ότι έλεγα να ρωτήσω περί της προθεσμίας. Έχω διαβάσει τις μισές ιστορίες και δεν θα αργήσω τις υπόλοιπες.

Σίγουρα θα έχουμε έναν καλό διαγωνισμό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kαι γω έχω διαβάσει ήδη τις πέντε αλλά ως ανάποδος ως συνήθως, ξεκίνησα από τις τελευταίες που αναρτήθηκαν (εκτός από τη δική μου βέβαια). Έτσι έχω διαβάσει ήδη τις ιστορίες των Ιρμάντα, WILLIAM, Mesmer, Lord Denton και gismofbi. H κάθε μία ήταν τόσο διαφορετική από την άλλη, και όλες τόσο καλές με το δικό τους τρόπο, που κάποιες με έκαναν να ονειρευτώ, μία με έκανε να κλάψω, άλλες με ταξίδεψαν, και άλλες "πηρούνησαν" την αίσθηση του θαυμαστού μέσα μου. 

Σήμερα και αύριο θα διαβάσω και τις υπόλοιπες, εκτος από τη δική μου ιστορία γιατί θα φρικάρω αφού είμαι σίγουρος πως θα βρω χίλια μύρια στραβά που θα μπορούσαν να είχαν γραφτεί καλύτερα. Σύνηθες και αυτό βέβαια. :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όχι ηττοπάθειες! όπως θα έλεγε και η θεία ( και μιας και την ανέφερα θέλουμε σχολιασμό μετά το διαγωνισμό με το αμίμητο στυλ της )

Μια χαρά θα τα έχεις πάει είμαι σίγουρος.

Τον προβληματισμό με την κατάταξη την έχω και εγώ, από τα πιο δύσκολα μέρη του διαγωνισμού, τουλάχιστον ξέρω ποια ιστορία θα βάλω τελευταία!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όχι ηττοπάθειες! όπως θα έλεγε και η θεία ( και μιας και την ανέφερα θέλουμε σχολιασμό μετά το διαγωνισμό με το αμίμητο στυλ της )

Μια χαρά θα τα έχεις πάει είμαι σίγουρος.

Τον προβληματισμό με την κατάταξη την έχω και εγώ, από τα πιο δύσκολα μέρη του διαγωνισμού, τουλάχιστον ξέρω ποια ιστορία θα βάλω τελευταία!

 

Mπα, πάντα το κάνω αυτό με κάθε ιστορία μου, μη νομίζεις. Όσο και να αρέσει, τείνω - εκ των υστέρων φυσικά - να βλέπω λάθη και να σκέφτομαι τι θα μπορούσα να είχα κάνει καλύτερα. Συνηθισμένα τα βουνά απ'τα χιόνια!

 

Ναι, και γω θα προβληματιστώ πάρα πολύ με την κατάταξη και, όπως και συ, μόνο ποια ιστορία θα βάλω τελευταία γνωρίζω. Πραγματικά, αυτή τη φορά θα πρέπει να γίνω "ψυλλομαμή" που έλεγα και σε άλλο ποστ! Νot something I'm looking forward to...

Link to comment
Share on other sites

H κάθε μία ήταν τόσο διαφορετική από την άλλη, και όλες τόσο καλές με το δικό τους τρόπο, που κάποιες με έκαναν να ονειρευτώ, μία με έκανε να κλάψω, άλλες με ταξίδεψαν, και άλλες "πηρούνησαν" την αίσθηση του θαυμαστού μέσα μου. 

Εντάξει το υπογραμμισμένο (και όχι μόνο) μπορεί να γίνει διαφήμιση του διαγωνισμού ("Ποια ιστορία έκανε τον Όμπερον να δακρύσει;"), εκτός αν γενικά έχεις στο φόρουμ τη φήμη του "κλαψιάρη", οπότε δεν ξέρω αν θα λειτουργήσει :p

 

Πάντως χαίρομαι που βλέπω τα replies στα τόπικ των ιστοριών να πληθαίνουν (κι είμαστε στη 2η μέρα!). Δεν έχω μπει ακόμη στις ιστορίες για να μην φάω σπόιλερ (ελπίζω να μην ξεχνάτε τα spoiler tags όταν αναφέρετε κάτι που κάποιος ανυποψίαστος αναγνώστης δεν πρέπει να γνωρίζει πριν διαβάσει την ιστορία).

Ελπίζω, επίσης, να είστε ευπρεπείς (επομένως, αν έχω καταλάβει καλά από τα συμφραζόμενα τη θεία Ομπεράνθη, δεν νομίζω ότι είναι καλό να σχολιάσει διηγήματα - αν και θα είχε πλάκα), και όσο μπορείτε βοηθητικοί.

Μην ξεχνάτε ότι όσο πιο συγκεκριμένα τα σχόλια που δίνετε, τόσο πιο βοηθητικά για τον συγγραφέα κατά τη διόρθωση, αλλά και για να βγάλει συμπεράσματα σχετικά με το τι δουλεύει γενικώς και τι όχι. :)

Edited by Morfeas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

H κάθε μία ήταν τόσο διαφορετική από την άλλη, και όλες τόσο καλές με το δικό τους τρόπο, που κάποιες με έκαναν να ονειρευτώ, μία με έκανε να κλάψω, άλλες με ταξίδεψαν, και άλλες "πηρούνησαν" την αίσθηση του θαυμαστού μέσα μου. 

Εντάξει το υπογραμμισμένο (και όχι μόνο) μπορεί να γίνει διαφήμιση του διαγωνισμού ("Ποια ιστορία έκανε τον Όμπερον να δακρύσει;"), εκτός αν γενικά έχεις στο φόρουμ τη φήμη του "κλαψιάρη", οπότε δεν ξέρω αν θα λειτουργήσει :p

 

Πάντως χαίρομαι που βλέπω τα replies στα τόπικ των ιστοριών να πληθαίνουν (κι είμαστε στη 2η μέρα!). Δεν έχω μπει ακόμη στις ιστορίες για να μην φάω σπόιλερ (ελπίζω να μην ξεχνάτε τα spoiler tags όταν αναφέρετε κάτι που κάποιος ανυποψίαστος αναγνώστης δεν πρέπει να γνωρίζει πριν διαβάσει την ιστορία).

Ελπίζω, επίσης, να είστε ευπρεπείς (επομένως, αν έχω καταλάβει καλά από τα συμφραζόμενα τη θεία Ομπεράνθη, δεν νομίζω ότι είναι καλό να σχολιάσει διηγήματα - αν και θα είχε πλάκα), και όσο μπορείτε βοηθητικοί.

Μην ξεχνάτε ότι όσο πιο συγκεκριμένα τα σχόλια που δίνετε, τόσο πιο βοηθητικά για τον συγγραφέα κατά τη διόρθωση, αλλά και για να βγάλει συμπεράσματα σχετικά με το τι δουλεύει γενικώς και τι όχι. :)

 

 

Mπορώ να εγγυηθώ πως η θεία Ομπεράνθη δεν πρόκειται να σχολιάσει τα διηγήματα είτε με σατιρικό είτε με οποιοδήποτε άλλο τρόπο. ;-)

Χμμ, δεν νομίζω να είχα αποκτήσει τη φήμη του κλαψιάρη πάλαι ποτέ στο φόρουμ. Άλλες φήμες... ίσως... αλλά κλαψιάρη όχι. :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..