Jump to content

40ός Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Φάντασυ, Θέμα: Έγκλημα


Morfeas
 Share

Recommended Posts

Παιδάκια, θα αργήσω λιγακι να σας διαβάσω, επειδη πεθαίνω στη δουλειά αυτες τις μέρες, αλλα δε σας ξεχνάω και θα σας διαβάσω οσο πιο γρήγορα μπορώ! ^_^ 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχω διαβάσει τις πέντε, πολύ σύντομα θα έχετε σχόλια και για τις υπόλοιπες. Μου αρέσει κάθε μία με τον τρόπο της και πάλι εύχομαι καλή επιτυχία σε όλους, παιδιά. (πράγμα που το πετυχαίνουμε, γιατί φτιάχνουμε καλή παρέα πάνω απ' όλα!) :mf_sonne: :mf_sonne: :mf_sonne:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα την ανάγνωση και τον σχολιασμό των διηγημάτων.

Μου άφησε πολύ θετικές εντυπώσεις. Δεν υπήρχε κακή ιστορία, όλες είχανε κάτι να πούνε.

Δέκα  ενδιαφέροντες ιστορίες. Τι άλλο να ζητήσει κανείς;

Μπράβο σε όλα τα παιδιά για την  εξαιρετική δουλειά τους!

 

---

Όσον αφορά την βαθμολογία, από Δευτερα. Έχω μια γενική ιδέα, αλλά θέλω να την σκεφτώ λίγο.

 

Καλή επιτυχία σε όλους!!!

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά!! Χαιρετώ τα παλιά μέλη - που ελπίζω κάποιοι να με θυμάστε - και τα καινούρια φυσικά! :D (Βέβαια τόσο καιρό που έχω να εμφανιστώ και τα καινούρια μέλη θεωρούνται παλιά πλέον).

Εγώ που λέτε ήθελα πολύ να συμμετάσχω σ' αυτό το διαγωνισμό και ετοίμασα μια ιστορία. Αλλά δεν πρόλαβα να κάνω τα τρία σχόλια που απαιτούνται και τελικά δεν την ανέβασα! :sweatdrop: Λέω να το κάνω μετά το τέλος του διαγωνισμού. 

Όμως έχω πολλή όρεξη να διαβάσω, να σχολιάσω και να ψηφίσω φυσικά!! Εύχομαι καλή επιτυχια σε όλους και να κερδίσει ο φανταστικότερος! :)

 

ΥΓ. Πόσο μου έλειψαν τα κλασσικά emoticons του sff!! :witch:

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Και γω τελείωσα την πρώτη ανάγνωση και των δέκα ιστοριών. Σήμερα και ίσως και αύριο θα τις αφήσω να "ζυμωθούν" μέσα μου, έτσι σαν ιστορίες, χωρίς σκέψεις διαγωνισμού, κατάταξης κλπ. Μετά θα τις ξαναδιαβάσω μία-μία με πιο κριτική ματιά, κρατώντας όμως πάντα την επίγευση και την εντύπωση της αρχικής ανάγνωσης, και θα αρχίσω τις σημειώσεις για σχόλια.

 

Καμία δεν με απογοήτευσε, καμία δεν ήταν "κακή", καμία δεν υπήρξε που να μην έχει κάτι να πει στο δικό της στυλ με το δικό της τρόπο και με το χαρακτηριστικό "στίγμα" της/του κάθε συγγραφέα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα και σχολίασα τις πέντε πρώτες. Εντυπωσιακή η ποικιλομορφία, τόσο στην πλοκή των ιστοριών όσο και στο ιδιαίτερο στυλ γραφής του κάθε συμμετέχοντα. Αν και μου μένουν ακόμα πέντε, καταλαβαίνω ότι η κατάταξη θα είναι μια ζόρικη υπόθεση.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που λέτε ήθελα πολύ να συμμετάσχω σ' αυτό το διαγωνισμό και ετοίμασα μια ιστορία. Αλλά δεν πρόλαβα να κάνω τα τρία σχόλια που απαιτούνται και τελικά δεν την ανέβασα! :sweatdrop: Λέω να το κάνω μετά το τέλος του διαγωνισμού.

Αν ήσουν μέσα στο όριο λέξεων και χρόνου, έπρεπε να βγάλεις μια φωνή: "Έχω έτοιμη ιστορία αλλά δεν προλαβαίνω για τα 3 σχόλια; Γίνεται ο υπέροχος διοργανωτής -δεν τον ξέρω, αλλά ο άνθρωπος φαίνεται εξαίρετος :p- να μου επιτρέψει τη συμμετοχή, αν υποσχεθώ ότι αύριο θα έχω έτοιμα και τα 3 σχόλια;"

Εν πάσει περιπτώσει, αν την έχεις έτοιμη εννοείται ότι μπορείς να την ανεβάσεις και να ποστάρεις εδώ το λινκ της ιστορίας, ώστε να κριθεί από τους ενδιαφερόμενους εκτός συναγωνισμού, γιατί κάποιοι τελειώσανε τις ιστορίες και θέλουν κι άλλο :p

 

Πάντως, προβλέπεται να δυσκολέψετε τους ψηφοφόρους, γκάηζ. Αυτό λέγω μόνο.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα το σχολιασμό των ιστοριών και γω.... Χωρίς συγκεκριμένη σειρά, σχολίασα τις ιστορίες των jjohn, Lord Denton, Mesmer, και gismofbi, για τώρα. "Χρωστάω" άλλες 6 + την εκτός συναγωνισμού ιστορία της Lizbeth. Τα υπόλοιπα σχόλια αργότερα ή αύριο και τις επόμενες μέρες, όταν ξαναδιαβάσω προσεκτικά και τις υπόλοιπες ιστορίες.  :)

Edited by Oberon
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω διαβάσει απολύτως τίποτα. Από Δευτέρα.

 

Aυτό σημαίνει από σήμερα; Γιατί Δευτέρα είναι. Ή από την άλλη Δευτέρα; :p :P :D

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν έχω διαβάσει απολύτως τίποτα. Από Δευτέρα.

 

Aυτό σημαίνει από σήμερα; Γιατί Δευτέρα είναι. Ή από την άλλη Δευτέρα; :p :p :D

 

Τρέχουμε για το Fantasticon το ΣΚ

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

 

Δεν έχω διαβάσει απολύτως τίποτα. Από Δευτέρα.

 

Aυτό σημαίνει από σήμερα; Γιατί Δευτέρα είναι. Ή από την άλλη Δευτέρα; :p :p :D

 

Τρέχουμε για το Fantasticon το ΣΚ

 

 

Α, ναι, βέβαια, σωστά, σωστά. :)

Link to comment
Share on other sites

Πέρασε η πρώτη βδομάδα, οι ιστορίες συγκέντρωσαν ήδη τα πρώτα τους σχόλια (γκουρμέ ορισμένα, άλλα χορταστικότατα για τους συγγραφείς (εικάζω)).

 

Και να ομολογήσω τώρα ότι φοβόμουν μήπως καταλήγαμε με αστυνομικές ιστορίες με φανταστικό twist (urban fantasy μυστηρίου δηλαδή), τύπου ένα πτώμα και ο μάγος/βρικόλακας/psychic child-παύλα-ιδιωτικός ντεντέκτιβ πρέπει να λύσει το μυστήριο, δηλαδή παραλλαγές του ίδιου κόνσεπτ. Εντέλει υπήρξε ποικιλομορφία και χαίρομαι γι' αυτό.

 

Επίσης χάρηκα που αυτή τη φορά δεν έπεσε κατά τη γνώμη μου κανείς στην παγίδα εκτός είδους ή εκτός θέματος (αν και ορισμένες ιστορίες είναι σχετικά οριακές). Ίσως η Λίζμπεθ αν διαγωνιζόταν να με δυσκόλευε στο συγκεκριμένο ζήτημα, αλλά "ευτυχώς" μου γλίτωσε τον έξτρα πονοκέφαλο, χωρίς να στερηθώ και την ιστορία της :)

 

Περιμένω από άλλους τα στατιστικά, ξέρετε εσείς, συχνότερο έγκλημα ή όπλο εγκλήματος, πλήθος μαχαιριών (ενικός: μαχαιριά κι όχι μαχαίρι), κουλές συμπτώσεις (αν υπήρξαν και μου διέφυγαν). Λίγο αλατοπίπερο δηλαδής.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

- Ένα ενδιαφέρον στατιστικό είναι ότι οι δύο κυρίες του διαγωνισμού γράψαμε ιστορίες με πρωταγωνιστές άντρες. Αντίθετα, η μία ιστορία που γράφτηκε με μοναδική πρωταγωνίστρια γυναίκα (και όχι δίδυμο) γράφτηκε από άντρα.

 

- Φόνοι και ληστείες μονοπώλησαν, όπως ήταν αναμενόμενο, το διαγωνισμό (διπώλησαν; χμ...), αλλά είχαμε και ορισμένες πιο ιδιαίτερες περιπτώσεις: παραβιάσεις των ονειρικών νόμων, θεϊκές αδικίες, δημιουργία τεράτων.

 

- Είχαμε και ποικιλία από subgenres, high fantasy, s&s, gaslight, mythic, new weird, dark, γενικά μεγάλη διαβάθμιση.

 

- Το όριο λέξεων παίδεψε πολύ αυτή τη φορά ή, τουλάχιστον, έτσι μου φάνηκε. Οι πιο πολλές ιστορίες θα ανέπνεαν καλύτερα με περισσότερες λέξεις.

 

 

Αυτά για την ώρα. Μετά το διαγωνισμό τα υπόλοιπα :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, η ποικιλία ειδών σ'αυτό το διαγωνισμό ήταν πολύ μεγάλη, πολύ πλούσια, και αυτό είναι και ένα μεγάλο συν!

 

Έχω διαβάσει όλες τις ιστορίες από δύο φορές την κάθε μία, αλλά δύο ιστορίες θέλω να τις διαβάσω και τρίτη φορά προτού τις σχολιάσω. Δεν θα πω ποιες, όμως. :p

 

Σήμερα είμαι με λίγο πυρετό και κρυάδες, οπότε δεν μπορώ να συγκεντρωθώ για να γράψω σχόλια. Ελπίζω να μη μου βγει φθινοπωρινή γρίπη. Αν αισθανθώ καλύτερα αύριο, και θα ξαναματαδιαβάσω τις δύο ιστορίες που έλεγα, και θα γράψω και κάμποσα σχόλια. Μου μένουν 5 + της Lizbeth.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μόνο εμείς είμαστε; Αγοράκια τα υπόλοιπα; Οντως....

Πράγματι, η ποικιλία ειδών σ'αυτό το διαγωνισμό ήταν πολύ μεγάλη, πολύ πλούσια, και αυτό είναι και ένα μεγάλο συν!

 

Έχω διαβάσει όλες τις ιστορίες από δύο φορές την κάθε μία, αλλά δύο ιστορίες θέλω να τις διαβάσω και τρίτη φορά προτού τις σχολιάσω. Δεν θα πω ποιες, όμως. :p

 

Σήμερα είμαι με λίγο πυρετό και κρυάδες, οπότε δεν μπορώ να συγκεντρωθώ για να γράψω σχόλια. Ελπίζω να μη μου βγει φθινοπωρινή γρίπη. Αν αισθανθώ καλύτερα αύριο, και θα ξαναματαδιαβάσω τις δύο ιστορίες που έλεγα, και θα γράψω και κάμποσα σχόλια. Μου μένουν 5 + της Lizbeth.

Περαστικά! Πες και στη θεία να κόψει καμια βεντούζα στην ανάγκη!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόνο εμείς είμαστε; Αγοράκια τα υπόλοιπα; Οντως....

Πράγματι, η ποικιλία ειδών σ'αυτό το διαγωνισμό ήταν πολύ μεγάλη, πολύ πλούσια, και αυτό είναι και ένα μεγάλο συν!

 

Έχω διαβάσει όλες τις ιστορίες από δύο φορές την κάθε μία, αλλά δύο ιστορίες θέλω να τις διαβάσω και τρίτη φορά προτού τις σχολιάσω. Δεν θα πω ποιες, όμως. :p

 

Σήμερα είμαι με λίγο πυρετό και κρυάδες, οπότε δεν μπορώ να συγκεντρωθώ για να γράψω σχόλια. Ελπίζω να μη μου βγει φθινοπωρινή γρίπη. Αν αισθανθώ καλύτερα αύριο, και θα ξαναματαδιαβάσω τις δύο ιστορίες που έλεγα, και θα γράψω και κάμποσα σχόλια. Μου μένουν 5 + της Lizbeth.

Περαστικά! Πες και στη θεία να κόψει καμια βεντούζα στην ανάγκη!

 

 

Ευχαριστώ! Βεντούζες; Βδέλλες θα μου βάλει αυτή, από κανένα βάλτο, μαζί με ένα λογύδριο γιατί βγήκα έξω με μπλουζάκι φθινοπωριάτικα! (Προτιμώ τις βδέλλες). :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διονύση, περαστικά

Έχεις όλο το χρόνο μπροστά σου :)  Δεν χρειάζεται βιασύνη.

Τώρα  ξεκούραση!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι ιστορίες του διαγωνισμού διαβάστηκαν και σχολιάστηκαν όλες, με τη διαφορά ότι τα σχόλια για την ώρα θα παραμείνουν στο αρχείο μου και μόνο!

Θα εκμεταλλευτώ το τριήμερο ταξίδι μου στην Αθήνα έτσι ώστε να τις ''ξεχάσω'' όλες προσωρινά, και τη Δευτέρα, μετά από μια τελική ματιά να ψηφίσω και να ανεβάσω τα οριστικά σχόλιά μου. 

Σε ένα πρώτο γενικό σχόλιο πάντως, το επίπεδο ήταν και πάλι πολύ καλό, ενώ η παλέτα των ιστοριών ήταν πολύχρωμη αφού υπήρχαν πολύ-πολύ διαφορετικές κοσμοπλασίες. Κάτι που σίγουρα ήταν για καλό.

Στο επανιδείν λοιπόν! 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

 

Μόνο εμείς είμαστε; Αγοράκια τα υπόλοιπα; Οντως....

Πράγματι, η ποικιλία ειδών σ'αυτό το διαγωνισμό ήταν πολύ μεγάλη, πολύ πλούσια, και αυτό είναι και ένα μεγάλο συν!

 

Έχω διαβάσει όλες τις ιστορίες από δύο φορές την κάθε μία, αλλά δύο ιστορίες θέλω να τις διαβάσω και τρίτη φορά προτού τις σχολιάσω. Δεν θα πω ποιες, όμως. :p

 

Σήμερα είμαι με λίγο πυρετό και κρυάδες, οπότε δεν μπορώ να συγκεντρωθώ για να γράψω σχόλια. Ελπίζω να μη μου βγει φθινοπωρινή γρίπη. Αν αισθανθώ καλύτερα αύριο, και θα ξαναματαδιαβάσω τις δύο ιστορίες που έλεγα, και θα γράψω και κάμποσα σχόλια. Μου μένουν 5 + της Lizbeth.

Περαστικά! Πες και στη θεία να κόψει καμια βεντούζα στην ανάγκη!

 

 

Ευχαριστώ! Βεντούζες; Βδέλλες θα μου βάλει αυτή, από κανένα βάλτο, μαζί με ένα λογύδριο γιατί βγήκα έξω με μπλουζάκι φθινοπωριάτικα! (Προτιμώ τις βδέλλες). :p

 

 

Βεντούζες και κοφτές θα στις κάνει!

Περαστικά φίλε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..