Jump to content

40ός Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Φάντασυ, Θέμα: Έγκλημα


Morfeas
 Share

Recommended Posts

Γράφω, ξεγράφω, ξαναγράφω, διορθώνω, ξαναματαγράφω, ξανασβήνω, και χρησιμοποιώ ένα λεξιλόγιο στο νου μου που δεν είναι πρέπον για έναν "Όμπερον", γιατί αναρωτιέμαι αν θα προλάβω το deadline, και με έχω αρχίσει στις νοητικές "φάπες". Μάλλον θα προλάβω.

Edited by Oberon
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γράφω, ξεγράφω, ξαναγράφω, διορθώνω, ξαναματαγράφω, ξανασβήνω, και χρησιμοποιώ ένα λεξιλόγιο στο νου μου που δεν είναι πρέπον για έναν "Όμπερον", γιατί αναρωτιέμαι αν θα προλάβω το deadline, και με έχω αρχίσει στις νοητικές "φάπες". Μάλλον θα προλάβω.

Μια από τα ίδια...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@elgalla, όχι που δεν θα τις διάβαζες.

Επόμενος στόχος: διάβασέ τες πριν τις ανεβάσουν οι συγγραφείς.

Μεθεπόμενος στόχος (γιατί στάνταρ θα καταφέρεις τον παραπάνω, λίγο χάκινγκ 101 και 102 κι έτοιμη θα είσαι): διάβασέ τες πριν τις γράψουν :dazzled:

 

Θυμάσαι που σε έκραζα κατηγορούσα στον τρομοδιαγωνισμό περί του θέματος "τεχνολογία"; Είμαι άμπαλη με τα τεχνολογικά. Για το μεθεπόμενο στόχο, όμως, όλο και κάτι μπορώ να κάνω, είμαι βέβαιη.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μη γκρινιαζετε. Κάποιοι χθες γραψαμε 1300 και σφαξαμε 700 λέξεις και ήταν και μαύρα μεαανυχτα

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

Λοιπόν, παλικάρια και δεσποσύνες, (εσείς που δεν μιλάτε) πώς τα βλέπετε τα πράγματα; Κοντεύετε;

Αν ζητηθεί πολύ ευγενικά και με την ανάλογη αποκάλυψη του πόσο ψηλά με έχετε στις συνειδήσεις σας, μπορεί να υπάρξει παράταση λίγων ωρών.

Αν το "λίγων ωρών" σημαίνει "μέχρι να ξυπνήσω το πρωί", εγώ μάλλον θα την ήθελα και (σημειωτέον) ξέρεις πόσο πολύ ψηλά σε έχω στη συνείδησή μου :air_kiss:

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Αν το "λίγων ωρών" σημαίνει "μέχρι να ξυπνήσω το πρωί", εγώ μάλλον θα την ήθελα

Το "λίγων ωρών" το εννοούσα μέχρι τις 3-4. Παρ' όλα αυτά και μέχρι νωρίς το πρωί γίνεται (αν αυτό κρίνεται απαραίτητο), απλώς δεν νομίζω ότι θα είμαι εγώ αυτός που θα σημάνει τη λήξη (κάνας Mesmer ή Νιχίλιος, περχάπς, που θα μπορούν να ξεκλειδώσουν κι όσες κλειδωθούν;).

Καλού κακού μην τρέξετε γενικώς νυχτιάτικα για σχόλια (you-know-who), περιμέντε από αύριο το πρωί.

 

Επίσης, τις κριτικές (πέραν του Μιχάλη) να μου τις στέλνετε σε pm, για να ξέρω ποιος είναι εντάξει και ποιος χρωστάει :p (Ναι, οι κριτικές είναι μάι πρέσιους)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εχω έτοιμο το κείμενο αλλά επειδή μου φαίνεται γουέλ μέτριο θα εκμεταλλευτώ όσο μπορώ την όποια παράταση. Αν βολεύει φυσικά και μόνο αν εξυπηρετεί και άλλους. Δεν θέλω κανείς διαχειριστής να ξενυχτίσει για μένα δηλαδη!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Να πληροφορήσω ότι μάλλον δεν θα βρω ευκαιρία να εργαστώ άλλο. Αν είναι μονάχα για μένα μην ταλαιπωρηθούν με παράταση διοργανωτής και μοδεράτορες.

Edited by Ιρμάντα
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε ήδη 8 συμμετοχές και προβλέπεται να φτάσουμε και διψήφιο νούμερο (Ιρμάντα, Ναρού, Νίενορ, Όμπερον, γουίλ, ξεχνάω κανέναν;)! :icon_yea:

Btw fantasy και μόνο 1 γυναικεία πένα μέχρι στιγμής; Να αρχίζω να βγάζω συμπεράσματα ή το δείγμα δεν είναι ενδεικτικό;

 

Στο μεταξύ, υπενθυμίζω από τρομοδιαγωνισμό για τη διαδικασία που έπεται από αύριο το πρωί:

Οι συμμετοχές βρίσκονται στο πρώτο ποστ. Οι ιστορίες θα ξεκλειδωθούν (λογικά) και θα μπορείτε να σχολιάζετε.

Κανόνας που θεσπίζω για την ομαλή λειτουργία της διαδικασίας:

Ο συγγραφέας του διηγήματος δεν σχολιάζει την ιστορία του παρά μόνο μετά το τέλος της ψηφοφορίας.

Δεν πα να βγάζουν οι αναγνώστες την ιστορία εκτός θέματος ή είδους (ενώ για εσάς είναι τελείως μέσα), να έχουν διαφορετική άποψη για το τι είναι τέχνη και τι όχι, πώς πρέπει να γράφεται μια ιστορία και πώς απαγορεύεται, οι συγγραφείς πρέπει να κρατήσετε χαρακτήρα, για λόγους δεοντολογικούς. Κι οι εξηγήσεις για πράγματα προφανή για τον συγγραφέα, αλλά ασαφή για τον αναγνώστη πέφτουν στον παραπάνω κανόνα.

Τώρα αν κάποιος θεωρεί ότι μια κριτική είναι εξαιρετικά κακεντρεχής ή τον προσβάλει ως άνθρωπο, μπορεί πάντα να κάνει report ή να απευθυνθεί σε εμένα και να συζητήσω με το συμβούλιο των γερόντων του φόρουμ περί τι μέλλει γενέσθαι.

Τα παραπάνω σενάρια είναι τραβηγμένα και δεν πρόκειται να γίνουν (ή η ιστορία -a.k.a. history- θα δείξει ότι δεν είναι και τόσο τραβηγμένα και θα συμβούν), αλλά καλό είναι να αναφερθούν, έστω κι έτσι.

 

Στα σχόλια επίσης να πω το γενικόλογο "Σχολιάστε όπως θα θέλατε να σχολιάζαν οι άλλοι και τη δική σας ιστορία". Αυτό δεν σημαίνει πλέξτε διθυράμβους, σημαίνει δείξτε τον απαραίτητο σεβασμό προς κάποιον που μάλλον δεν ξέρετε, αποφεύγοντας προσωπικούς χαρακτηρισμούς. Άλλωστε θέλουμε να περάσουμε καλά κιόλας, να μην χαλιόμαστε. :)

 

Στο μεταξύ, μέχρι τις 7 καλό είναι να έχουν ποσταριστεί όλες οι ιστορίες (και να έχουν σταλεί οι κριτικές), όποτε όποιος μοντεράτορας προλάβει ας ξεκλειδώσει τις ιστορίες που έχουν κλειδωθεί.

Σημείωση: Το 7 σημαίνει μέχρι να πέσετε για ύπνο και τα νυχτοπούλια (τώρα αν κανείς πέφτει για ύπνο στις 12 το μεσημέρι ατύχησε) και είναι το ανώτατο όριο. Λογικά δεν θα είμαι εδώ πρωινιάτικα να επιβεβαιώσω.

 

edit: Επειδή ζητήθηκε κι από την Κιάρα και ψυχανεμίζομαι ότι δεν είναι η μόνη (βλ. Όμπερον) τη δίνω. ΑΝ υπάρχει και κάποιος άλλος ας το δηλώσει για να ξέρουμε να τον περιμένουμε.

Edited by Morfeas
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να πληροφορήσω ότι μάλλον δεν θα βρω ευκαιρία να εργαστώ άλλο. Αν είναι μονάχα για μένα μην ταλαιπωρηθούν με παράταση διοργανωτής και μοδεράτορες.

 

Μάλλον θα χρειαστώ την έξτρα παράταση προσωπικά. Έχω σχεδόν τελειώσει την ιστορία αλλά πρέπει να κάνω κάμποσες διορθώσεις στο δεύτερο μισό της, και θα πάρει μερικές ώρες ακόμα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε την παροιμία με το πνεύμα και τη σάρκα έτσι; 

 

 

Ασθενής. Αυτό έχω μόνο να πω. 

 

Καλοί μου, έχω άυπνη από την προηγούμενη Πέμπτη και ξημερώνει ετούτη η Πέμπτη. Είχα μια ωραία ιδέα, είχα και μια παλιότερη και έδεναν όμορφα. Αλλά όλο αυτό θέλει να 'χεις κουράγιο για να το παλέψεις. Κι εγώ έχω ακόμη άπλυτα τα πιάτα. Από τη Δευτέρα το βράδυ. Και κοιμάμαι σε βρώμικα σεντόνια.

 

Σας αγαπώ πολύ, αλλά δεν έχω δυνάμεις για κάτι καλύτερο από αυτό το ποστ. Είναι λίγο, το ξέρω, αλλά δεν έχω κάτι άλλο αυτή τη στιγμή, οι λέξεις μου τελειώνουν. Επιφυλλάσσομαι να σας έχω μια μεγάλη έκπληξη εντός λίγων ημερών (ούτε 8, wink-wink, nudge-nugde). Και τότε θα δείτε ότι κι αυτή μου η υπαναχώρηση άξιζε τον κόπο.

 

Σας φιλώ και καλή επιτυχία σε όλους.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

..Απλώς παραδίδω την κόλλα μου. Γαία πυρί, δεν αντέχω άλλο διορθώσεις. Πάω για ύπνο. Καλή νύχτα, καλή σας ανάγνωση και καλή επιτυχία σε όλους!

http://community.sff.gr/topic/16439-%CE%BF-%CE%B4%CF%81%CE%AC%CE%BA%CE%BF%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CF%81%CE%B1%CE%B2%CE%B4%CE%AF/?p=284389

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, για να μην ξενυχτήσουμε τους μοδεράτορες, επειδή μπορεί δουλεύουν αύριο, κι αφού η διορία του διαγωνισμού ουσιαστικά έχει λήξη, ξεκλειδώνω όλες τις ιστορίες από τώρα. Όσοι ανεβάσουν μέχρι το πρωί, ας βάλουν απλά ένα λινκ εδώ, για το τυπικό και για να προστεθεί η ιστορία τους στη λίστα του αρχικού ποστ. (Μετά από τόσους διαγωνισμούς, ξέρετε, στο πρώτο ποστ, κάτω-κάτω, υπάρχουν συγκεντρωμένα όλα τα διηγήματα του διαγωνισμού).

 

Καλές μας αναγνώσεις και καλή επιτυχία σε όλους.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Έχω συμπληρώσει 2.144 λέξεις σε σχόλια, σχεδόν δεύτερο διήγημα δηλαδή. Αλλά μιας και το υποσχέθηκα στον αγαπημένο μου Ατέρμονο, θα ποστάρω το πρωί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έτοιμη και η δική μου ιστορία (και πάω για νάνι γιατί σκουντουφλουντουφλάω). Ιδού και το λινκ:

Προμηθείς στη Νέα Νεδερλάνδη

 

http://community.sff.gr/topic/16441-προμηθείς-στη-νέα-νεδερλάνδη/

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ, αγάπες μου, μπα. Δε χωράω, ούτε στις λέξεις, ούτε στον χρόνο. Ακόμα θέλω να παίξω μαζί σας, θα το κάνω με τα λοιπά του διαγωνισμούλη, διαβάσματα, σχολιάσματα κτλ. Καλά που τη χρησιμοποίησε ο Διονύσης την παράταση και δεν τη ζήτησα τελείως άδικα. (Μπαρντόν, Μορφέα :friends: )

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε πράγμα μπόλικο!

Αλλά μου θυμίζετε τα νιάτα μου ρε παιδιά, είστε πολύ ξενύχτηδες! 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία σε όλους τους διαγωνιζόμενους, και κυρίως, καλή διασκέδαση.

 

Στον τρομοδιαγωνισμό έμελλε να προλάβω να συμμετάσχω για τρείς μέρες, στον φαντασοδιαγωνισμό να μην το κάνω ακριβώς για τόσες αφού ήδη από χθες το πρόγραμμά μου ελάφρυνε σημαντικά και φυσιολογικά θα μπορούσα να έχω κάνει κάτι μέχρι Παρασκευή-Σάββατο. Ας είναι όμως, καλά να είμαστε και ακολουθούν και άλλα τέτοια παιχνίδια.

 

Μιας όμως και βρέθηκε ο χρόνος που προανέφερα, θα κάνω ό,τι και η Κιάρα. Θα διαβάσω όλες τις ιστορίες σας, θα τις σχολιάσω και φυσικά θα τις ψηφίσω κιόλας.

Και πάλι καλή σας επιτυχία και καλή διασκέδαση!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μόνο ένα σχόλιο σχετικά με τις λέξεις στην ιστορία μου που ανέφερε η elgalla. Συνεχίζει το abiword να μου τις βγάζει 3507, όχι 3510, μείον 7 τίτλος και όνομα, και η λέξη "τέλος" άλλη 1, μου βγαίνουν τελικά 3499. Δείτε και οι άλλοι αν θέλετε βέβαια, όταν διαβάσετε την ιστορία μου. Ελπίζω να μην είναι πρόβλημα, αλλά αν όντως γίνεται λάθος μέτρηση από το πρόγραμμά μου (δεν έχω το κανονικό Word), δεν ξέρω...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 σελίδες word και 2.408 λέξεις αργότερα, σας έχω διαβάσει και σχολιάσει όλους. Δεν λέω περισσότερα τώρα, το μόνο που θα πω είναι καλή επιτυχία σε όλους!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..