Jump to content

40ός Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Φάντασυ, Θέμα: Έγκλημα


Morfeas
 Share

Recommended Posts

Ο Μορφέας, ο Ατέρμονος αφέντης των ονείρων, μου ζήτησε να μεταφέρω τις τελευταίες του σκέψεις πριν φύγει για το βασίλειό του. Ήλπιζα να έμενε μέχρι και την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων, μα δεν γινόταν να του αλλάξω γνώμη. Σας ευχαριστεί για την πολύτιμη βοήθεια.

Αν κι έχω τόσες απορίες, θα αρκεστώ στο να μεταφέρω το μήνυμά του, όπως οφείλω ως τυπικός διοργανωτής.

 

* * * * * * * * * * *

 

Το όνομά της ήταν Νέμεσις. Δεν ήταν θεά, δεν είχε καμία σχέση με ανώτερες δυνάμεις. Ήταν ένα ξεχασμένο όνειρο, ένα πλάσμα από σκιές και φαντασία.

 

Τη συνάντησα πρώτη φορά σε μια ονειρική εκδοχή των Κάτω Χωρών, όπου οι βροχές πότιζαν το δέρμα της κι οι αστραπές φώτιζαν τα μάτια της. Στην πλάτη της, σκούρο μελάνι αποτύπωνε έναν δράκο.

«Δεν σ’ έπλασα εγώ», της είπα.

«Δεν μ’ έπλασε κανείς», μου απάντησε.

Αν ήμουν άνθρωπος, θα την είχα ερωτευτεί. Μα είμαι Ατέρμονος, κι η γοητεία της έλκυε μόνο την περιέργειά μου.

 

Την παρακολουθούσα στενά από τότε. Επισκεπτόμουν κρυφά τα όνειρα όπου έμπαινε, την έβλεπα να περιτριγυρίζεται από τερατόμορφα πλάσματα που ξεπηδούσαν από ανήσυχους εφιάλτες. Φοβόμουν μήπως την έβλαπτε κανείς τους. Μα η γοητεία της δεν είχε μόνο εμένα αποδέκτη.

 

Αποφάσισα να την κλέψω, να την κάνω δικιά μου. Πειρατής στο ίδιο μου το καράβι. Μα κανείς δεν έπρεπε να μάθει για εκείνη, κανείς δεν έπρεπε να ανακαλύψει την αδυναμία μου.

 

Της γνώρισα τον κόσμο έξω από τα όνειρα, αυτόν που οι αδαείς θνητοί αντιλαμβάνονται ως μοναδικό πραγματικό κόσμο. Της τα έμαθα όλα, μα εκείνη ποτέ δεν μου είπε τη δική της αλήθεια.

 

«Γιατί δράκος;» τη ρώτησα κάποτε.

«Γιατί είναι πλάσμα αξημέρωτο», μου είπε.

 

Κι έφυγε. Δεν την κυνήγησα, δεν ζήτησα ποτέ να μάθω πού πήγε. Ευχήθηκα μόνο να την ξεχάσω.

Κι η λησμονιά ήταν γλυκιά.

 

Μέχρι που την είδα, ένα είδωλο σ’ έναν καθρέφτη, ένα μικρό κορίτσι. Η κορνίζα φτιαγμένη από αιχμηρά αγκάθια, που έσταζαν αίμα.

Μου ζήτησε να χαϊδέψω το είδωλό της. Δεν την αναγνώρισα, μα το ένστικτό μου υπάκουσε την παράκλησή της.

 

 

Αυτή με παγίδευσε εδώ. Η ενσάρκωσή της. Δεν ξέρω γιατί, μα δεν νομίζω ότι θα μάθω ποτέ μου.

 

Πλήρωσα το τίμημά μου. Τιμωρία μου η μνήμη.

Κι αποχωρώ. Σαν ένας ντροπιασμένος θεός. Σαν ένας αποτυχημένος στο έργο του Ατέρμονος.

 

 

Τα όνειρα, δυστυχώς, δεν πρόλαβαν ποτέ κανένα έγκλημα.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Που δεν εξημερώνεται εννοείς; Γιατί εγώ το αξημέρωτο το ήξερα με άλλη σημασία. Τόσο νωρίς το πρωί αξημέρωτα που λένε.

Πέρα από την πλάκα πες του Ατέρμονου ωραίο το κομμάτι του! Χαίρομαι που σε -λάθος, που τον- εμπνεύσαμε!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κλασικός ατέρμονος, κάνει τους διαγωνισμούς υπερπαραγωγή και μετά σηκώνεται και φεύγει :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Με ένα μικρό σπριντ, τελείωσα - πιστεύω - το σχολιασμό όλων  των ιστοριών, μαζί και της Lizbeth. 

Δεν έγραψα ούτε πάρα πολύ αυστηρές ούτε όμως και πάρα πολύ "χαΐδολογοαυτικές" κριτικές. Όχι πως δεν θα μπορούσα να γίνω πάρα πολύ αυστηρός και να ψειρίσω πολύ κάποια πράγματα. Απλά ορισμένα πιο τεχνικά ζητήματα τα ανέφεραν άλλοι σχολιαστές σε κάθε ιστορία. Έτσι, προτίμησα να γράψω κάτι τελείως "balanced" ακροβατώντας ανάμεσα και στις εντυπώσεις που μου άφησε κάθε ιστορία σαν αναγνώστη εντελώς, και στις παρατηρήσεις που είχα να κάνω από πιο κριτική, συγγραφική ματιά.

Πάντως, όπως έλεγα και σε άλλα σχόλια, καμία ιστορία δεν υπήρξε που να μη μου άρεσε και με όλες πέρασα πολύ καλά διαβάζοντάς τες. 

Τώρα (αύριο ή μεθαύριο δηλαδή) θα έρθει η σειρά της κατάταξης και της αποστολής των δικών μου ψήφων. Aaaaaaagghhhhhhh! :p

Edited by Oberon
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Επειδή όλα τα διηγήματα ανεξαιρέτως έχουν στοιχεία που μου άρεσαν, θα με δυσκόλευε αρκετά μια βαθμολόγηση στο περίπου. Σκέφτομαι οτι με τον παρακάτω τρόπο ίσως λύσω το πρόβλημά μου ενώ ταυτόχρονα δεν θα αδικηθεί κάποιος εύκολα:

Α. Ενδιαφέρον πλοκής
Β. Ανάπτυξη πλοκής
Γ. Συνάφεια με το θέμα
Δ. Γλωσσικά στοιχεία
Ε. Περιγραφές
Ζ. Κοσμοπλασία
Η. Συνολική εντύπωση

βαθμός=(Α+Β+Γ+Δ+Ε+Ζ)*Η/6

Tα κριτήρια βαθμολογούνται όλα από 1 εώς 5 αλλά ο τελικος βαθμός είναι το άθροισμα των Α-Ζ πολλαπλασιασμένο με Η προκειμένου η συνολική εντύπωση να είναι καθοριστική στη διαμόρφωση του τελικού αποτελέσματος. Αν υπολογιστεί με την 'εξίσωση' από πάνω το αποτέλεσμα είναι μεταξύ 1 και 25.

Αν ξέχασα κάποιο κριτήριο η αν μπορείτε να σκεφθείτε καλύτερο τρόπο υπολογισμού προτείνετε ελεύθερα...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αν ξέχασα κάποιο κριτήριο η αν μπορείτε να σκεφθείτε καλύτερο τρόπο υπολογισμού προτείνετε ελεύθερα...

Κύριε, κύριε; Και σε περίπτωση ισοβαθμίας; Ε, κύριε;

 

Πέρα απ' την πλάκα, Σπύρο, νομίζω ότι έφτασες τη βαθμολόγηση των ιστοριών διαγωνισμού σε άλλο επίπεδο :p.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Αν ξέχασα κάποιο κριτήριο η αν μπορείτε να σκεφθείτε καλύτερο τρόπο υπολογισμού προτείνετε ελεύθερα...

Κύριε, κύριε; Και σε περίπτωση ισοβαθμίας; Ε, κύριε;

 

Πέρα απ' την πλάκα, Σπύρο, νομίζω ότι έφτασες τη βαθμολόγηση των ιστοριών διαγωνισμού σε άλλο επίπεδο :p.

 

 

ίσως λιγάκι υπερβολικό αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να βγάλω βαθμολογία αλλιώς...σε περίπτωση ισοβαθμίας κερδίζει αυτός που μου έκανε το θετικότερο σχόλιο...:p

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

 

 

Αν ξέχασα κάποιο κριτήριο η αν μπορείτε να σκεφθείτε καλύτερο τρόπο υπολογισμού προτείνετε ελεύθερα...

Κύριε, κύριε; Και σε περίπτωση ισοβαθμίας; Ε, κύριε;

 

Πέρα απ' την πλάκα, Σπύρο, νομίζω ότι έφτασες τη βαθμολόγηση των ιστοριών διαγωνισμού σε άλλο επίπεδο :p.

 

 

ίσως λιγάκι υπερβολικό αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να βγάλω βαθμολογία αλλιώς...σε περίπτωση ισοβαθμίας κερδίζει αυτός που μου έκανε το θετικότερο σχόλιο... :p

 

 

:o Ωχ! Και δεν μπορώ να αλλάξω τα σχόλά μου πια!! :p :P

 

Πέρα από την πλάκα, παρα πολύ ωραίο το άλλο σου ποστ για το πώς βαθμολογείς. Μου φαίνεται θα το εφαρμόσω και γω μπας και βγάλω άκρη!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

:o Ωχ! Και δεν μπορώ να αλλάξω τα σχόλά μου πια!! :p :p

 

Πέρα από την πλάκα, παρα πολύ ωραίο το άλλο σου ποστ για το πώς βαθμολογείς. Μου φαίνεται θα το εφαρμόσω και γω μπας και βγάλω άκρη!

 

 

χαχα βεβαίως, αν σε εξυπηρετεί!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα κι εγώ με σχόλια και ψήφο. Μπήκα στην παρέα αυτών που αράζουν και περιμένουν τα αποτελέσματα.  :eat:

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Για να μένουμε σε κλίμα Παρμενίων, τα σχόλια σου, Άγγελε, μου θύμισαν βολή κατά ριπάς. Δεν τα προλάβαινα με τίποτα :p

 

Άντε να μαζευόμαστε!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να μένουμε σε κλίμα Παρμενίων, τα σχόλια σου, Άγγελε, μου θύμισαν βολή κατά ριπάς. Δεν τα προλάβαινα με τίποτα :p

 

Ελπίζω τουλάχιστον να ήταν και λίγο εύστοχα. Μην έριχνα στο γάμο του Καραγκιόζη.  :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Mόλις ψήφισα και γω και πάω να πάθω μία αξιοπρεπή νευρική κρίση τώρα, πίνοντας και καφέ μαζί (αν και νομίζω πως δεν βοηθά ο καφές στις νευρικές κρίσεις αλλά who cares?) ;-)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Υπενθυμίζω ότι ψηφίζετε μέχρι και την Τετάρτη 14/10.

Μην ξεχαστείτε όσοι έχετε σκοπό :)

Πάντως και για εκείνους που δεν έχουν ξεκινήσει, μια χαρά προλαβαίνουν να διαβάσουν, να αφήσουν κι ένα σχόλιο (εφόσον μπορούν) και να ψηφίσουν.

Οι ιστορίες φεύγουν πολύ γρήγορα -ρωτήστε και την elgalla οι πιο δύσπιστοι :p- και με τόση ποικιλία δεν θα βαρεθείτε σε καμία ιστορία (εικάζω).

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Η elgalla είναι εκτός συναγωνισμού! διαβάζει πιο γρήγορα και από τη σκιά της ( a la Lucky Luke )

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει και κατατάξει όλα τα διηγήματα του διαγωνισμού, σύμφωνα με τα προσωπικά μου κριτήρια. Έκανα σχόλια για τα επτά από αυτά, για τα υπόλοιπα τέσσερα όμως, δεν έχω διάθεση να κάνω προς το παρόν. Αν υποχρεώσω τον εαυτό μου (με τη λογική ότι δεν είναι σωστό ή ευγενικό, ή ισότιμο) να σχολιάσω και τα υπόλοιπα, τα σχόλιά μου θα είναι μηχανικά ή/και …αμήχανα.  

 

Δεν θα συμμετάσχω λοιπόν στην ψηφοφορία. Θα παρακολουθήσω όμως μέχρι τέλους αυτήν την διαδικασία, με περιέργεια και ενδιαφέρον για την τελική κατάταξη.

 

Θα ήθελα, πάντως, να υπογραμμίσω κι εγώ, με τη σειρά μου, την ποικιλία ειδών του φανταστικού, που εμφανίζεται σε τούτο τον διαγωνισμό, ως εντυπωσιακό και ευχάριστο γεγονός.  

Link to comment
Share on other sites

Αφού τα έχεις διαβάσει όλα γιατί να μην ψηφίσεις; Ανεβάζεις τα σχόλια αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Αφού τα έχεις διαβάσει όλα γιατί να μην ψηφίσεις; Ανεβάζεις τα σχόλια αργότερα.

 

Πρακτικά, δεν λειτούργησε στο παρελθόν. Το έχω ξανακάνει, δηλαδή, και δεν ήμουν συνεπής στην υπόσχεση να σχολιάσω ό, τι δεν είχα σχολιάσει. Αν δεν απαιτείται υπόσχεση, τότε... πολύ ευχαρίστως. .  

Link to comment
Share on other sites

Τα σχόλια είναι χρήσιμα για τους συγγραφείς αλλά δεν είναι προαπαιτούμενο για το δικαίωμα ψήφου.

Link to comment
Share on other sites

Πυθαρίων (ή λάθος το κλίνω;),

Για να στείλεις την κατάταξή σου δεν χρειάζεται να έχεις σχολιάσει όλες τις ιστορίες, το μόνο που χρειάζεται είναι να τις έχεις διαβάσει όλες (αν και δεν μπορούμε να το εξακριβώσουμε το τελευταίο). Οπότε αφού έχεις κάνει ήδη τη ζόρικη δουλειά, εγώ θα σου πρότεινα να στείλεις την κατάταξή σου (να μαζεύονται οι ψήφοι, ώστε να διασκεδάσουμε λίγο κι εμείς οι διοργανωτές - επιτέλους :p).

 

Και στον προηγούμενο διαγωνισμό, υπάρχαν άτομα που ψήφισαν χωρίς να αφήσουν σχόλια στα διηγήματα, ή άτομα που δεν σχολίασαν όλες τις ιστορίες και δεν είναι μεμπτό. Δεν είναι υποχρέωση των αναγνωστών να αφήνουν κάποιο σχόλιο, αν και είναι χρήσιμο για τους συγγραφείς (συνήθως). Αν όμως κάποιος δεν θέλει να αφήσει κάποιο σχόλιο για τους δικούς του λόγους (π.χ. χρόνος) ή θεωρεί ότι τα σχόλιά του δεν θα προσφέρουν κάτι (όσα είχε νόημα να ειπωθούν, έχουν γραφτεί), τότε δεν έχει νόημα να πιεστεί.

 

Γενικά οι διαγωνισμοί γίνονται κι ως έναν βαθμό για να περνάμε καλά (συγγραφείς κι αναγνώστες). Όχι για να καταπιέζουμε τους εαυτούς μας να σχολιάζουν με το ζόρι. Οπότε διασκεδάστε το (και η ψήφος είναι ένα κομμάτι της διασκέδασης, πιστέψτε με). :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και γω δεν νομίζω να είναι προαπαιτούμενα τα σχόλια. Αν και προσπαθώ να σχολιάζω όλες τις ιστορίες, και οπως λέει κι ο WILLIAM τα σχόλια είναι χρήσιμα για τους συγγραφείς, στον προηγούμενο διαγωνισμό που πήρα μέρος (προ διετίας), δεν σχολίασαν όλοι όλες τις ιστορίες (ούτε καν όλοι οι συγγραφείς). Ε, συμβαίνει κι αυτό, τι να γίνει; :)

 

Edit: Α, μόλις είδα και το ποστ του Μορφέα που το επιβεβαιώνει.

Edited by Oberon
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, λοιπόν. 

Βέβαια, την επόμενη φορά θα κάνω αυτό που έκανε ο mesmer, να αποθηκεύσω τα σχόλια και να τα στείλω όλα μαζί, αφού τελειώσω όλες τις ιστορίες. 

Άλλωστε είναι σωστό αυτό που ο morfeas λέει: 

 

 

Για να στείλεις την κατάταξή σου δεν χρειάζεται να έχεις σχολιάσει όλες τις ιστορίες, το μόνο που χρειάζεται είναι να τις έχεις διαβάσει όλες (αν και δεν μπορούμε να το εξακριβώσουμε το τελευταίο)

 

Έστειλα τη βαθμολογία μου. Ευχαριστώ όλους τους συγγραφείς για τις προσπάθειες και τα δημιουργήματά τους. 

 

 

 

 

Edit: Παρακαλώ τον moderator να σβήσει το προηγούμενο post που απέτυχε να ενσωματώσει το quote του morfea. 

Edited by Πυθαρίων
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Έτοιμη και η δικια μου ψήφος! Συγνώμη που δε σχολίασα σε όλους, αλλα δε βρισκω κατι καινούριο να πω και δε μου αρέσουν το σχολια του στυλ "Οτι ειπε η elgalla"! Καλη επιτυχία σε ολους! Μου άρεσαν πολύ όλες οι ιστορίες και δεν υπήρξε καποια που δεν ηταν καλη ή που δε μου αρεσε που τη διάβασα! 

Edited by Lord Denton
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά σχολίασα όλους και μολονότι καταλαβαίνω το θέμα του χρόνου ή της έλλειψης αυτού-, θεωρώ, ότι τα σχόλια είναι καλά να υπάρχουν. Φαντάσου τελικά να βρεθούν τριάντα ψήφοι και να έχεις λάβει σχόλια στο διήγημά σου μονάχα από δώδεκα άτομα. Δεν θα αναρωτηθείς με ποια κριτήρια ψήφισαν όπως ψήφισαν όσοι το ψήφισαν; Δεν θα είναι χρήσιμο να ξέρεις;

Θέλω να πω, παν μέτρον άριστον. Άντε ένας δυο να μην προλάβουν, αλλά καλά θα είναι να μην γίνει και η πολιτική των διαγωνισμών αυτό. Τα σχόλια είναι χρήσιμα σε όλους.

Άντε, πάω να ψηφίσω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..