Jump to content

40ός Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Φάντασυ, Θέμα: Έγκλημα


Morfeas
 Share

Recommended Posts

Επίσης, χωρίς αυτό να πηγαίνει κάπου συγκεκριμένα, ο συγκαταμετρητής λέγεται Myyst με 2 "y". Γενικώς το σχολιάζω, σε περίπτωση που πάει κάποιος να την πατήσει με κάποιο παραπλήσιο :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μα να περνάνε έτσι οι μέρες; Πότε ξεκινήσαμε, πότε τελειώσαμε...

 

Για τη βαθμολογία, κάποιες ιστορίες προηγούνται, κάποιες έχουν μείνει λίγο πιο πίσω. Οι 2 πρώτες θέσεις εύκολα αλλάζουν, οι 3η, 4η έχουν μια ανάσα διαφορά, και δεδομένου ότι περιμένουμε ακόμη ψήφους, η τελική κατάταξη μπορεί να φέρει εκπλήξεις.

 

Μέχρι στιγμής, υπενθυμίζω ότι 3 συγγραφείς δεν έχουν ψηφίσει ακόμα (Nihilio, alkinem, william) - ξέρω δεν είναι καλό να μαρτυράω, αλλά ούτε καλό θα είναι να αλλάζω τις βαθμολογίες τελευταία στιγμή, χώρια η έξτρα καθυστέρηση. Μην ξεχνάτε: οι ψήφοι σας αύριο προσθέτουν ένα εικοσάλεπτο στην ανακοίνωση. Οι μη ψήφοι σας προσθέτουν μισάωρο πλας.

 

Ο Μορφέας της καρδιάς σας :p

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τα δικά σας τα σχόλια πότε θα τα δούμε, μεσιέ διοργανωτή;

Εγώ τα δικά μου τα σχόλια τα έχω έτοιμα από τις πρώτες μέρες (κοντά 5,500 λέξεις σύνολο - κάποια πράγματα θα βαρεθείτε να τα διαβάζετε :p), οπότε μετά από λίγες προσθήκες/αλλαγές θα μπορούν να δημοσιευτούν. Αν όχι σήμερα, το αργότερο αύριο. Θα το σκεφτώ, αν αξίζει να σας κρατάω κι άλλο σε αγωνία.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

 

 Μην ξεχνάτε: οι ψήφοι σας αύριο προσθέτουν ένα εικοσάλεπτο στην ανακοίνωση. Οι μη ψήφοι σας προσθέτουν μισάωρο πλας

Ορίστε? Τι φάση? Τι συμβαίνει? Γιατί, Μορφέα της καρδιάς μας?

Link to comment
Share on other sites

 

 

 Μην ξεχνάτε: οι ψήφοι σας αύριο προσθέτουν ένα εικοσάλεπτο στην ανακοίνωση. Οι μη ψήφοι σας προσθέτουν μισάωρο πλας

Ορίστε? Τι φάση? Τι συμβαίνει? Γιατί, Μορφέα της καρδιάς μας?

 

 

Γιατί είναι άκαρδος και θέλει να μας κρατάει σε αγωνία. :p

Link to comment
Share on other sites

Τι ακούω ο καψερός και δεν έχω σε ποιον να πω τον πόνο μου;

Άκαρδος εγώ; Ο Μορφέας της ξέρετε-ποιας;

 

Και για να είμαι και στο πνεύμα του άβατάρ μου:

 

 

puss-in-boots.png

Άκαρδος εγώ;

 

 

Κιάρα, το κουοταρισμένο μου κείμενο απευθύνεται στους συγγραφείς. Εσύ μπορείς να ψηφίσεις κανονικά, δηλαδή, ως συνήθως, 5 λεπτά πριν τη λήξη του χρόνου. :)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Το πνεύμα του άβατάρ σου, στο επόμενο ακριβώς πλάνο γρυλίζει αν γκαρτ. Δεν ξέρω αν είναι σπόιλερ, το λέω απλά στους συγγραφείς για να φυλάγονται :p

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Το δε αβατάρ σου, μία σκηνή μετά καταδικάζει κάποιον σε eternal waking. So, yeah, not really fooling us here :p

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το δε αβατάρ σου, μία σκηνή μετά καταδικάζει κάποιον σε eternal waking. So, yeah, not really fooling us here :p

Εντάξει, δεν περίμενα κάτι λιγότερο.

Δεν ξέρω αν φταίει η εγκατάστασή σου στον εγκέφαλό μου ή το λιώσιμο με τον Sandman. Φοβάμαι ότι, ακόμη κι αν πιστεύεις ότι ευθύνεται το δεύτερο, κατά βάθος ούτε κι εσύ ξέρεις :p

[off_topic_mode_off (σοβαρά off)]

 

edit: Αφού φαγωθήκατε ορισμένοι :p, δημοσίευσα και τα δικά μου σχόλια. Συγγνώμη σε όσους εκνευριστούν από την ανάγνωση, ξέρω, με μερικούς υπήρξα αυστηρός. Ελπίζω να υπήρξα κι ωφέλιμος.

Edited by Morfeas
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Άντε, πρόλαβα να ψηφίσω. :sweatdrop:  Ουφ, πολύ χαίρομαι  :mf_sonne:

 

Να παρηγορηθώ τουλάχιστον που όλο τον Σεπτέμβριο έτρεχα και δεν πρόλαβα ούτε να (σκεφτώ καν να) γράψω, αλλά ούτε καν να διαβάσω όλον τον χαβαλέ που έγινε στο τόπικ.

Όμορφες ιδέες, όλες. Πολύ χάρηκα που τις διάβασα. :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σε ένα εικοσιτετράωρο και κάτι κλείνει η κάλπη.

Στο μεταξύ έλαβα ήδη το πρώτο ανεπίσημο έξιτ πολ κι ήταν διασκεδαστικότατο και εντυπωσιακό τολμώ να πω.

Για να δούμε, υπάρχει κάποιος άλλος θαρραλέος να μου στείλει τις προβλέψεις του για το αυριανό αποτέλεσμα;

 

Σημείωση: Ελάτε, διασκεδάστε τον διοργανωτή, αν δεν θέλετε να σας ξεκάνει στο περίμενε στην ανακοίνωση των αποτελεσμάτων. Όσο πιο ευδιάθετος εκείνος (μουά δηλαδή - Ιρμάντα θύμισέ τους, σε παρακαλώ, τι εστί σύνδρομο Βουγιουκλάκη) τόσο πιο αναίμακτα θα μάθετε ποιος κάθεται στον θρόνο φέτος. Εμείς μπορεί να ψάχνουμε τον καλύτερο βάρδο, αλλά κι οι μαντικές ικανότητες κάποιου θα εκτιμηθούν.

 

Σημείωση 2η: Δεν έχει απαραίτητα σχέση με τις κατατάξεις σας, μπορεί κάποιος να πει "Πρώτη μάλλον αυτή, δεύτερη αυτή ή εκείνη, στις 4-7 αυτές οι ιστορίες, μεταξύ των οποίων κι η γαμάτη τάδε που ψήφισα πρώτη, αλλά έφαγε κράξιμο, κλπ κλπ" ή έστω ελλιπείς μεμονωμένες προβλέψεις τύπου "Αυτή θα είναι στην τελευταία θέση κλπ"

 

Θα έβαζα την εικόνα κουταβιού που του τρέχουν τα σάλια, όσο κουνά ανυπόμονο την ουρά του, αλλά το φρέσκο άβατάρ μου θα φρίξει...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Α, πα, πα! Δεν την ξαναπατάω να προσπαθήσω να κατατάξω τις ιστορίες. Μία φορά το έκανα πιο παλιά στο διαγωνισμό εκείνο που είχαν υποβληθεί οι ιστορίες ανώνυμα (με θέμα την Αποχέτευση), και μάλιστα προσπάθησα να μαντέψω και το φύλο και την ηλικία των συγγραφέων κάθε ιστορίας.

Όχι μόνο έπεσα έξω στην  κατάταξη, αλλά αν θυμάμαι καλά έκανα και "αλλαγή φύλου" ή/και ηλικίας στους/στις περισσότερους/ες συγγραφείς! Των ποτών ποτέ ξανά!   :p

Edited by Oberon
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαχα  :) Το θυμάμαι αυτό!

"Το κηρύκειο - Ο συγγραφέας είναι άντρας. Άνω των 25 ετών. Πιθανά και άνω των 30."

Ήμουνα 18.5 χρονών(Τώρα κοντεύουμε τα 23- Πως περνάει ο καιρός....)

Edited by jjohn
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν πολυέχει νόημα αφού αλληλογνωριζόμαστε.

Σύνδρομο Αλίκης (ή Ιουλίου Καίσαρα): Να μιλάμε για την αφεντιά μας σε τρίτο ενικό. Π.χ.: η Αλίκη στέλνει τα φιλιά της.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Α, πα, πα! Δεν την ξαναπατάω να προσπαθήσω να κατατάξω τις ιστορίες. Μία φορά το έκανα πιο παλιά στο διαγωνισμό εκείνο που είχαν υποβληθεί οι ιστορίες ανώνυμα (με θέμα την Αποχέτευση), και μάλιστα προσπάθησα να μαντέψω και το φύλο και την ηλικία των συγγραφέων κάθε ιστορίας.

Όχι μόνο έπεσα έξω στην  κατάταξη, αλλά αν θυμάμαι καλά έκανα και "αλλαγή φύλου" ή/και ηλικίας στους/στις περισσότερους/ες συγγραφείς! Των ποτών ποτέ ξανά!   :p

Εντάξει, στην περίπτωσή μας δεν υπάρχει λόγος να μαντέψεις όνομα και φύλο (ήμουν έτοιμος να γράψω "αν κι η ηλικία θα είχε πλάκα", αλλά μετά θυμήθηκα ότι μερικοί έχουν ημερομηνία γέννησης στα προφίλ τους οπότε θα στο έκαναν εύκολο). Πάντως οι μαντεψιές δεν δημοσιοποιούνται, εκτός αν ο ίδιος ο μάντης θέλει να το κάνει δημοσίως (είτε πριν την ανακοίνωση, είτε μετά - αφού πρώτα θα τα 'χει στείλει σ' εμένα προφανώς :p)

Ντοντ μπι αφρέηντ, μάη ντήαρ Όμπερον, γιορ αντ γουιλ μπι πράουντ οβ γιου, αμ σουρ.

 

Στο μεταξύ ήρθε και δεύτερη πλήρως δικαιολογημένη μαντεψιά, με σιγουριά ακλόνητη :p

Τόσο ακλόνητη που μπήκε στοίχημα "Αν έχω κάνει έστω κι ένα λάθος, γράφω Ό,ΤΙ θες". Αμέ, ο διαγωνισμός αυτός δεν τελειώνει απόψε...

 

Για τους συγγραφείς που δεν έχουν ψηφίσει (και για όσους άλλους σκοπεύουν) αγνοήστε την προηγούμενη πρόταση. Απόψε λήγει ο διαγωνισμός.

Παρακαλούνται οι συγγραφείς που δεν έχουν αποστείλει κατάταξη των ιστοριών, να το κάνουν μέχρι τις 23:45, γιατί αλλιώς θα ακυρωθούν - τις ψήφους τις έχω περάσει μέχρι στιγμής σε εξέλ, μα σε περίπτωση ακύρωσης διαγωνιζόμενου θα πρέπει να κάνω μετατροπές και καλό είναι να μην αρχίζω να ανακοινώνω τα αποτελέσματα στις 00:30.

Οι υπόλοιποι (Κιάρα, σ' εσένα μιλάω) μπορείτε μέχρι τις 23:59.

 

Με αγάπη,

Ο Μορφέας ...[δικό σας :p]

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Οκ εγώ κατάλαβα ακριβώς ποια θα είναι η κατάταξη. Παίζει να στείλω τη μαντεψιά μου.

Πρέπει να τάξω ότι θα γράψω αρρώστιες μετά;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να τάξω ότι θα γράψω αρρώστιες μετά;

Όχι, δεν είναι απαραίτητο. Μπορεί να γίνει απλώς και μόνο για την πλάκα του.

Τώρα αν εσύ θες να τάξεις κάτι, να ποντάρεις με διήγημα ή να στοιχηματίσεις (όπου αν χάσεις θα μας δώσεις κάτι, διήγημα, θεατρικό, ζωγραφιά), εμείς ποιοι είμαστε για να σου αρνηθούμε; ε; :)

 

Υ.Γ.1: Μέχρι στιγμής υπάρχουν σημαντικές αποκλίσεις στις 2 μαντεψιές, πάντως.

Υ.Γ.2: Ε ρε σαγόνια που προβλέπω να πέφτουν νυχτιάτικα... :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Πρέπει να τάξω ότι θα γράψω αρρώστιες μετά;

Όχι, δεν είναι απαραίτητο. Μπορεί να γίνει απλώς και μόνο για την πλάκα του.

Τώρα αν εσύ θες να τάξεις κάτι, να ποντάρεις με διήγημα ή να στοιχηματίσεις (όπου αν χάσεις θα μας δώσεις κάτι, διήγημα, θεατρικό, ζωγραφιά), εμείς ποιοι είμαστε για να σου αρνηθούμε; ε; :)

 

Υ.Γ.1: Μέχρι στιγμής υπάρχουν σημαντικές αποκλίσεις στις 2 μαντεψιές, πάντως.

Υ.Γ.2: Ε ρε σαγόνια που προβλέπω να πέφτουν νυχτιάτικα... :p

 

Παλικάρι καρφώνεσαι. Αν είναι να πέσουν σαγόνια κανείς δεν έχει μαντέψει σωστά...λέω τώρα εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Α, βλέπω παίζετε και ένα έξτρα παιχνίδι με το διαγωνισμό που δεν ξέρω τους κανόνες του. Μπορεί κάποιος/α να μου εξηγήσει τι παίζει με τις μαντεψιές;; :)

 

Oπότε απόψε θα μάθουμε και τα αποτελέσματα του διαγωνισμού, ε;

 

 


 

 

Ντοντ μπι αφρέηντ, μάη ντήαρ Όμπερον, γιορ αντ γουιλ μπι πράουντ οβ γιου, αμ σουρ.

 

 

 


Eχμ, η θεία Ομπεράνθη δεν είναι εδώ τώρα. Η υγρασία την πειράζει - στον εγκέφαλο γιατί κατά τα άλλα είναι ταύρος από υγεία - κάθε Οκτώβριο και έτσι έφυγε ως συνήθως για σαφάρι στην Αφρική (Κυνηγάει κυνηγούς αγρίων ζώων). :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

(Κυνηγάει κυνηγούς αγρίων ζώων). :p

 

This. You should turn this into a story. Θα έκανε απίστευτο horror comedy. Η Θεία Ομπεράνθη α λα Allan Quatermain, να τριγυρνάει στη σαββάνα και να σώζει συμπαθή αιλουροειδή από κυνηγούς.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..