Jump to content

40ός Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Φάντασυ, Θέμα: Έγκλημα


Morfeas
 Share

Recommended Posts

 με αυτοπεποίθηση Ναπολέοντα

Για θυμήσου όμως... υπήρξε κι ένα Βατερλό.

 

Αστειεύομαι...

Ούτως ή άλλως θα πάρω μέρος κι εξάλλου, μια συμμετοχή σε διαγωνισμό σημαίνει και περισσότερα σχόλια, άρα περισσότερα "εφόδια" για να διορθωθούν τα κακώς κείμενα μιας ιστορίας.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι, βρε παιδιά, ξουτ κύμα ηττοπάθειας (και το κακό με τα κύματα είναι ότι ως γνωστόν μεταδίδουν την ενέργειά τους στον χώρο).

 

Εγώ πιστεύω ότι θα είναι μια χαρά, επίσης μην μας προκαταβάλλετε αρνητικά (γιατί μπορεί να μπούμε στις ιστορίες σας ψυλλιασμένοι και να βρούμε λάθη εκεί που δεν υπάρχουν :p) και, τέλος, αν οι ιστορίες σας έχουν μόνο προβλήματα ασυνέχειας αντίστοιχες του Μάτριξ, τότε ίσως και να μην είστε σε τόσο κακό δρόμο όσο νομίζετε (απλώς επινοήστε έναν θεό κι έναν Μεσσία και ξεμπερδέψατε).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπα, εντάξει, ένα στάδιο είναι και αυτό της αμφιβολίας που αν το καναλιζάρει σωστά κανείς (και να είναι συνηθισμένος/η) μόνο σε καλό βγαίνει τελικά. :) :)

 

"I slept on it" που λένε, αναφορικά με ένα πρόβλημα στην ιστορία μου και μου φαίνεται πως βρήκα τη λύση σήμερα το πρωί. Συνεχίζω ακάθεκτος.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

 

 

... και, τέλος, αν οι ιστορίες σας έχουν μόνο προβλήματα ασυνέχειας αντίστοιχες του Μάτριξ, τότε ίσως και να μην είστε σε τόσο κακό δρόμο όσο νομίζετε (απλώς επινοήστε έναν θεό κι έναν Μεσσία και ξεμπερδέψατε).

 

Σωστά. Ένας Νίο θα λύσει το πρόβλημα. Αγκαζέ με έναν Μορφέα (πάντα!)

 

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα χθες ένα τέλειο νουάρ κι τώρα θέλω να κάνω την αφήγησει να νουαρίζει.

 

Θα πέσουν κλάμματα λέμε...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα χθες ένα τέλειο νουάρ κι τώρα θέλω να κάνω την αφήγησει να νουαρίζει.

 

noirpunk κάντο, ειδική παραγγελία για Nihilio.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον απλα προσπαθει να με βγαλει σωστη που ελεγα οτι και συνταγη μαγειρικης υπεροχα θα την γραψει :-P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:man_in_love:

 

 

Λοιπόν, απλή υπενθύμιση: αύριο παραδίδετε τις κόλλες σας. Μην ξεχαστείτε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

"... το ρολόι δείχνει 23:59, ο μεγάλος δείκτης μετακινείται για μια ακόμη φορά, τελευταία αυτού του διαγωνισμού.

-Πάρτε τα χέρια από το πληκτρολόγιο! προστάζει ο Μορφέας και με μια κίνηση εξαφανίζει τις ιστορίες στο ονειρικό του βασίλειο για να τις τοιχοκολλήσει προς ανάγνωση, κριτική και ψηφοφορία.

-Όχι! φωνάζει ο Γουίλλιαμ, μου μένουν ακόμα τρεις υποπλοκές ανοιχτές και χρειάζομαι κανά διχίλιαρο λέξεις επιπλέον!

-Έι! φωνάζει και η Elgalla, δεν το χτένισα για χιλιοστή φορά.

-Φτου! κάνει ο Όμπερον, δεν ξέρω πως θα πάει και θα με σκίσει η θεία αν δεν τα πάω καλά μετά από τόσες συμβουλές.

Η Ιρμάντα απλά κλείνει τον υπολογιστή της σίγουρη ότι θα θριαμβεύσει.

Ο Μορφέας πάλι αναστενάζει με ανακούφιση που επιτέλους η όλη διαδικασία πάει προς το τέλος της..."

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

 

-Φτου! κάνει ο Όμπερον, δεν ξέρω πως θα πάει και θα με σκίσει η θεία αν δεν τα πάω καλά μετά από τόσες συμβουλές.

"

 

Χαχαχαχα. Nαι, άγχωσέ με εσύ παραπάνω, άγχωσέ με! :p :P :p Δεν μου φτάνουν όλα, πρέπει να σκέφτομαι πώς θα αντιδράσει και η μουρλο-θεία μου τώρα! :D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

"... το ρολόι δείχνει 23:59, ο μεγάλος δείκτης μετακινείται για μια ακόμη φορά, τελευταία αυτού του διαγωνισμού.

-Πάρτε τα χέρια από το πληκτρολόγιο! προστάζει ο Μορφέας και με μια κίνηση εξαφανίζει τις ιστορίες στο ονειρικό του βασίλειο για να τις τοιχοκολλήσει προς ανάγνωση, κριτική και ψηφοφορία.

-Όχι! φωνάζει ο Γουίλλιαμ, μου μένουν ακόμα τρεις υποπλοκές ανοιχτές και χρειάζομαι κανά διχίλιαρο λέξεις επιπλέον!

-Έι! φωνάζει και η Elgalla, δεν το χτένισα για χιλιοστή φορά.

-Φτου! κάνει ο Όμπερον, δεν ξέρω πως θα πάει και θα με σκίσει η θεία αν δεν τα πάω καλά μετά από τόσες συμβουλές.

Η Ιρμάντα απλά κλείνει τον υπολογιστή της σίγουρη ότι θα θριαμβεύσει.

Ο Μορφέας πάλι αναστενάζει με ανακούφιση που επιτέλους η όλη διαδικασία πάει προς το τέλος της..."

Αυτό ήταν με χάνετε. Λόγω στρες!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη μην τα παρατάς! Γουί μπιλίβ ιν γιου. Αντ Ομπεράνθι μπιλίβς ιν γιου (γουέλ νόου, σι νταζ νοτ μπιλίβ ιν ένιουαν, μπατ άι χαντ το γκιβ γιου δε πέπτοκ).

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη μην τα παρατάς! Γουί μπιλίβ ιν γιου. Αντ Ομπεράνθι μπιλίβς ιν γιου (γουέλ νόου, σι νταζ νοτ μπιλίβ ιν ένιουαν, μπατ άι χαντ το γκιβ γιου δε πέπτοκ).

 

Ντίαρ, ντίαρ γκερλ. Άι μπιλίβ ιν γιού, Άι μπιλίβ ιν Ιρμάντα, Άι μπιλίβ ιν ωλ οβ γιου, εντ γιορ ιματζινέισονς, εντ γιορ γουίλ, εντ γιορ γιούθφουλ ενθούζιαζμ, εντ γιορ ράιτινγκ αμπίλιτις. Άι ντόν'τ μπιλίβ ιν δατ μόρον οβ α νέφιου οβ μάιν χου ντέαρντ κολ μι "μουρλο-θεία". Αλλά θα τον κανονίσω εγώ μετά το τέλος του διαγωνισμού οπότε και θα λογαριαστούμε δεόντως! :ranting: 

 

Άντ Ομπεράνθι

Edited by Oberon
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής έχω διαβάσει και τις 4 ιστορίες κι έχω σημειώσει και τα σχόλιά μου, να είναι έτοιμα για ανέβασμα. Μπορεί να μην κερδίσω ποτέ ούτε ένα διαγωνισμό, αλλά τον τίτλο του πιο γρήγορου πληκτρολογίου δεν τον χάνω με τίποτα :p

 

Θετικές οι πρώτες μου εντυπώσεις, υπάρχει ποικιλλία ειδών και χειρισμών του θέματος. Μπράβο παιδιά, καλή επιτυχία σε όλους! Εννοείται αναμένω να διαβάσω και όλους τους υπόλοιπους που θα ανεβάσουν (και ελπίζω να είναι κάμποσοι). :D

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ήρθα κι εγώ λίγο μουλωχτά και υποχθόνια. Διάβαζα τα σχόλια σας εδώ αλλά δεν είχα καθόλου χρόνο να συμμετάσχω. Ορίστε η ιστορία μου που ήρθε κι αυτή βιαστικά ελλείψει χρόνου. 

 

http://community.sff.gr/topic/16434-%CE%BF%CE%BD%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%B1%CF%84%CE%AE%CF%82/

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά (σε διαγωνισμό όπου λαμβάνω μέρος με τον έναν ή τον άλλον τρόπο) μας κρατήσατε σε αγωνία μέχρι τελευταία μέρα ("θα τις ανεβάσουν ή θα ξεχαστούν τα γλυκά μου;").

 

@elgalla, όχι που δεν θα τις διάβαζες.

Επόμενος στόχος: διάβασέ τες πριν τις ανεβάσουν οι συγγραφείς.

Μεθεπόμενος στόχος (γιατί στάνταρ θα καταφέρεις τον παραπάνω, λίγο χάκινγκ 101 και 102 κι έτοιμη θα είσαι): διάβασέ τες πριν τις γράψουν :dazzled:

 

Μέχρι στιγμής οι τίτλοι είναι νοστιμότατοι. :eat:

 

Λοιπόν, παλικάρια και δεσποσύνες, (εσείς που δεν μιλάτε) πώς τα βλέπετε τα πράγματα; Κοντεύετε;

Αν ζητηθεί πολύ ευγενικά και με την ανάλογη αποκάλυψη του πόσο ψηλά με έχετε στις συνειδήσεις σας, μπορεί να υπάρξει παράταση λίγων ωρών.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..