Jump to content

40ός Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Φάντασυ, Θέμα: Έγκλημα


Morfeas
 Share

Recommended Posts

Valentiζεις δηλαδή. Ενδιαφέρον...

 

Δύσκολο. Οι γυναίκες γράφετε πολύ διαφορετικά. Αν έμοιαζα όντως μάλλον θα ανησυχούσα.. :p 

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση προς το φανταστικό διοργανωτή μας: θα ήθελα πραγματικά πάρα πολύ να προηγείται του κειμένου ένα quote 34 λέξεων, το οποίο δεν παίζει κανένα ρόλο στην πλοκή, δεν επηρεάζει τίποτα στο κείμενο με κανέναν τρόπο, είναι απλά ένα τετράστιχο το οποίο κολλάει πολύ στο πνεύμα του διηγήματός μου. Αυτό, αν το κάνω, θα πιάνεται στο word count ή όχι; Γιατί πραγματικά, πλέον, το τελικό μου είναι ακριβώς 3.500 λέξεις και δεν με παίρνει να αφαιρέσω τίποτε. Δεν θέλω και να το βάλω στα σχόλια, από την άλλη, μου χαλάει το οπτικό του πράγματος. Ειλικρινά, δεν έχω κανένα πρόβλημα και να μην το βάλω, απλά θα μου άρεσε να το κάνω και σκέφτηκα ότι δεν χάνω τίποτα να ρωτήσω :)

Link to comment
Share on other sites

 

Όχι άλλο punk. Όχι άλλο punk.

 

O.T.

Μα η αλήθεια βρίσκεται στους Sex Pistols. 

 

 

O.T.

Θα έλεγα στους Clash και στους Dead Kennedys αλλά ναι
Link to comment
Share on other sites

Εγώ σόρρυ, αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να σουλουπώσω αυτό το πράμα. Δεν διαθέτω αρκετές γνώσεις πάνω στο αντικείμενο και θα το αδικήσω κατάφορα. Κρίμα, αλλά τι να κάνουμε. Θα κοιτάξω να σας διαβάσω πάντως.

 

 

 

 

. Οι γυναίκες γράφετε πολύ διαφορετικά.

 

Ως γνωστόν, πληκτρολογούμε με τη μήτρα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...

Η βασική επιμέλεια τέλειωσε ακριβώς στις 3500 λεξούλες. Θα του ρίξω μερικές ματιές ακόμα, αλλά δύσκολα θα μπορέσω να αλλάξω τα "αδύναμα" σημεία, χωρίς να ξεφύγω από το όριο.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά,  έχω δύο-τρια σημεία στο διήγημα που είναι αδύνατα με όλη την έννοια του όρου.  Επειδή αυτές τις μέρες το δουλεύω συνεχώς σήμερα και αύριο θα κάνω μία διακοπή γιατί θα ήθελα να γράψω λίγο κώδικα και να προχωρήσω κάτι assignments στο coursera. Την Τετάρτη θα πέσουν οι τελικές διορθώσεις.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση προς το φανταστικό διοργανωτή μας: θα ήθελα πραγματικά πάρα πολύ να προηγείται του κειμένου ένα quote 34 λέξεων, το οποίο δεν παίζει κανένα ρόλο στην πλοκή, δεν επηρεάζει τίποτα στο κείμενο με κανέναν τρόπο, είναι απλά ένα τετράστιχο το οποίο κολλάει πολύ στο πνεύμα του διηγήματός μου. Αυτό, αν το κάνω, θα πιάνεται στο word count ή όχι; Γιατί πραγματικά, πλέον, το τελικό μου είναι ακριβώς 3.500 λέξεις και δεν με παίρνει να αφαιρέσω τίποτε. Δεν θέλω και να το βάλω στα σχόλια, από την άλλη, μου χαλάει το οπτικό του πράγματος. Ειλικρινά, δεν έχω κανένα πρόβλημα και να μην το βάλω, απλά θα μου άρεσε να το κάνω και σκέφτηκα ότι δεν χάνω τίποτα να ρωτήσω :)

 

Μόλις απάντησα στον Μορφέα για τούτο, πριν δω το σχόλιό σου. Αυτό που του είπα είναι ότι εφόσον το απόφθεγμα, ποιηματάκι, οτιδήποτε, με κάποιον τρόπο, κολλάει, δίνει νόημα, προετοιμάζει την ατμόσφαιρα κτλ, θα ήταν πιο σωστό να μετράνε οι λέξεις του στο διήγημα. Και για να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις θα ήταν καλύτερο να ισχύει σε όλους το ίδιο. Οπότε, μπορείς να μας το δώσεις μετά το ποιηματάκι σου, εφόσον δεν παίρνει άλλο κόψιμο. :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Sure thing! Ευχαριστώ για την απάντηση :)

To ξανακοίταξα και σήμερα. Άλλαξα σειρά σε δυο λέξεις. Μη με ρωτήσετε γιατί, νιώθω μεγάλη ανασφάλεια για το συγκεκριμένο διήγημα. Πώς πάτε οι υπόλοιποι; Ειρήνη; Nienor; Narou; Νιχίλιε; Γράφετε;

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ περίμενα και τη γνώμη κάποιου εμπειρότερου (βλ. Άγγελος με το κόκκινο προσωπείο :p) πριν απαντήσω και σε πάρω στον λαιμό μου.

 

Γενικά οι λέξεις είναι αυστηρά 3,500. Σ' αυτές όμως δεν συμπεριλαμβάνονται ο τίτλος, το όνομα του συγγραφέα (αν υπάρχει), η λέξη "τέλος" (ομοίως), αστεράκια/περισπωμένες ανάμεσα στις ενότητες. Τα υπόλοιπα (αποφθέγματα, παραπομπές, κλπ) είναι μες στις 3,500.

Επομένως αν δεν βρεις τρόπο να το χωρέσεις, μπορείς να το ανεβάσεις σε βερσιόν μετά τον διαγωνισμό.

Από την άλλη, το να το ανεβάσεις το τετράστιχο στα σχόλια είναι γκριζα ζώνη (ιδίως σε έναν διαγωνισμό που έχουν μεγάλη σημασία οι λέξεις), καθώς είναι λίγο πλάγιος τρόπος να γνωστοποιήσεις κάτι στον αναγνώστη πέρα από το ίδιο κείμενο. Σκέψου (σε ακραίο βαθμό) κάποιος που δεν του φτάνουμε οι λέξεις για μια εξήγηση να αφήνει μια αναφορά για την κοσμοπλασία του στα σχόλια. Διαφορετικό παράδειγμα μεν, αλλά καλό είναι οι κανόνες να είναι ίδιοι για όλους (βλ. να μην χρησιμοποιούνται τα σχόλια για να χωρέσετε ό,τι δεν χωρούσε στο κείμενα, για τον ένα ή τον άλλον λόγο).

 

Τώρα για τα είδη που λέτε (μια τυχαία λέξη + punk -- αναρωτιέμαι αν έγραψε κανείς crimepunk) με έχετε ψήσει. Ούτε τον όρο gaslight (ή guslamp όπως το βρήκα) τον γνώριζα (κλασικά η elgalla κινητή εγκυκλοπαίδεια των ειδών).

Έχουμε και λέμε: Περιμένουμε διηγήματα new weird (που urbanfantasyφέρνουν - ή διηγήματα urban fantasy που newweirdίζουν;), mythpunk, steampunk, επικό φάντασυ, rural fantasy, εναλλακτική ιστορία με φάντασυ pod. Ούτε επίτηδες να το κάνατε, τέτοια ποικιλομορφία :)

Και τα κομματάκια που έχετε βάλει είναι ζουμερά.

Για δηλώστε οι λιγότερο ομιλητικοί, πώς πάτε;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για το gaslight/gaslamp να πω την αμαρτία μου ούτε εγώ γνώριζα τι ακριβώς είναι, πέρα από ότι είναι κάτι σαν "υποείδος" του steampunk, όπως είναι και το dieselpunk δηλαδή (αν και οι απόψεις, τουλάχιστον στις σχετικές κοινότητες στο Second Life διίστανται). Τώρα αν αυτό που γράφω είναι gaslight, θα το δείξει η νεκροψία  ο ευγενής σχολιασμός των υπολοίπων. ;-)

Edited by Oberon
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sure thing! Ευχαριστώ για την απάντηση :)

To ξανακοίταξα και σήμερα. Άλλαξα σειρά σε δυο λέξεις. Μη με ρωτήσετε γιατί, νιώθω μεγάλη ανασφάλεια για το συγκεκριμένο διήγημα. Πώς πάτε οι υπόλοιποι; Ειρήνη; Nienor; Narou; Νιχίλιε; Γράφετε;

Κοίτα το παλεύω. Αν βοηθάει είμαι τουλάχιστον όσο ανασφαλής είσαι και εσύ. Και παραπάνω μην σου πω...

Link to comment
Share on other sites

 

Πώς πάτε οι υπόλοιποι; Ειρήνη; Nienor; Narou; Νιχίλιε; Γράφετε;

Ναι, αμέ, τη λίστα για το σούπερ μάρκετ :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

 

Πώς πάτε οι υπόλοιποι; Ειρήνη; Nienor; Narou; Νιχίλιε; Γράφετε;

Ναι, αμέ, τη λίστα για το σούπερ μάρκετ :p

 

 

*fangirling mode on* Είμαι σίγουρη ότι θα είναι υπέροχα γραμμένη, τουλάχιστον :p *fangirling mode off*

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άμα καταφέρω να τελειώσω τις σημερινές εκκρεμότητες θα σας βάλω την αρχή για teaser :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το σούπερ μάρκετ το ανέβαλλα, δε θα φτάναμε σώοι εγώ και τα ψώνια με τόνους νερού να μας βαράνε.

Αλλά δεν παραπονιέμαι, ιδανικός καιρός για γράψιμο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το σούπερ μάρκετ το ανέβαλλα, δε θα φτάναμε σώοι εγώ και τα ψώνια με τόνους νερού να μας βαράνε.

Αλλά δεν παραπονιέμαι, ιδανικός καιρός για γράψιμο.

 

Και γω το ανέβαλλα. Μόνο ως το περίπτερο πήγα όταν είχε σταματήσει να βρέχει για δυό-τρία πολύ απαραίτητα πράγματα.

 

Συγγραφικώς, είμαι στην απαίσια και βασανιστική εκείνη φάση που τίποτα δε μ'αρέσει που έχω γράψει, που τίποτα δε φαίνεται σωστό και ενδιαφέρον, που ένας σωρός αναπάντητα ερωτήματα με τρυπάνε με μικρές τρίαινες, και που αισθάνομαι τους δημιουργικούς χυμούς να έχουν χάσει τις βιταμίνες τους. Mε άλλα λόγια, τίποτα το ασυνήθιστο. "Situation normal all f***ed up!"

Edited by Oberon
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά τα συζητάτε εδώ εσείς αλλά θα ανεβάσετε τίποτα να διαβάσουμε και εμείς οι απ' 'όξω; :p Ή μέλι μέλι και απο τηγανίτα τίποτα; Θέλουμε και τηγανίτα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τηγανήτες την Τετάρτη αγαπητή, πιο μπροστά δεν προβλέπεται, μας το απαγορεύουν τα ιερά ήθη και οι παραδόσεις τόσων διαγωνισμών.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι, καλά. Τώρα τα διαβάζω και τίποτα δεν μου αρέσει. Όμπερον το περνάμε όλοι φαίνεται. Α πα-πα. Αν μου φαίνεται έτσι αύριο, δεν τον ανεβάσω, τον Δράκο στο Ραβδί.  (Ή θα τον ανεβάσω εκτός.)

Link to comment
Share on other sites

Όσο ξαναδιαβάζω το δικό μου, παρατηρώ ασυνέχειες λογικής, εφάμιλλες τού Matrix. Θα το παλέψω όμως και για την τιμή των όπλων θα συμμετάσχω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ελα μην ακούω τέτοια, σας θέλω με αυτοπεποίθηση Ναπολέοντα και σιγουριά να μπείτε στο διαγωνισμό!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ελάτε βρε παιδιά, μην απογοητεύεστε, είμαι σίγουρη ότι τα διηγήματά σας είναι πολύ καλύτερα απ' όσο νομίζετε! Ανεβάστε τα να παίξουμε όλοι παρέα!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..