Jump to content

40ός Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Φάντασυ, Θέμα: Έγκλημα


Morfeas
 Share

Recommended Posts

Η ιστορία τέλειωσε στις 3751 λέξεις. Από αύριο αρχίζω το συμμάζεμα, αφού πολλά πρέπει να κοπούν, ενώ κάποιες σκηνές εξελίσσονται κάπως απότομα. Να δούμε τί θα βγει...

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Α προχωράμε βλέπω!

 

Oberon η αρένα ήταν μια αναφορά που έκανε ο MadnJim στα σχόλια του write off 81 και το κάναμε μίνι ιστορία!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

btw τι σημαίνουν όλες αυτές οι συντονισμένες αλλαγές στα ονόματα και στις εικόνες σας; Να αρχίσω να ψάχνομαι;)

 

νομίζουμε οτι αλλάζοντας nickname θα ξεχαστούν τίποτε περίεργα διηγήματα που γράφτηκαν με το προηγούμενο..

 

btw alkinem το αβαταρ σου βγαίνει και σε εμότικον:: :lion:  Πόσο cool είναι αυτό;

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

btw τι σημαίνουν όλες αυτές οι συντονισμένες αλλαγές στα ονόματα και στις εικόνες σας; Να αρχίσω να ψάχνομαι;)

 

 

Κάποια κοσμική συνωμοσία εξυφαίνεται... 

 

 

btw alkinem το αβαταρ σου βγαίνει και σε εμότικον:: :lion: ;

Η συνωμοσία που λέγαμε...

:diablo: :diablo: :diablo:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Α προχωράμε βλέπω!

 

Oberon η αρένα ήταν μια αναφορά που έκανε ο MadnJim στα σχόλια του write off 81 και το κάναμε μίνι ιστορία!

 

Α, οκ, WILLIAM. Εμβερδεύθην διότι το δικό του σχόλιο ήταν ακριβώς κάτω από το δικόμ.  :p

Edited by Oberon
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το Σαββατοκύριακο είναι το τελευταίο πριν τη λήξη του διαγωνισμού.

Τη Δευτέρα τα μεσάνυχτα οι πόρτες κλείνουν. Και δεν άκουσα τα γνωστά παρακάλια "Αχ, όχι άρχοντα των ονείρων, σε θερμοπαρακαλούμε κράτα τες ανοιχτές για δυο μέρες παραπάνω" ή "Μορφέα, τι όμορφος που είσαι σήμερα, στο 'παμε, δεν στο 'παμε. Και πόσο πιο όμορφος γίνεσαι όταν μας κάνεις τα χατίρια!" (το τελευταίο κατά προτίμηση από κάποια γυναικεία φωνή). Την προηγούμενη φορά είχα δώσει πολύ εύκολα την παράταση, τώρα θα πρέπει να φτύσετε αίμα (αν τη θέλετε πραγματικά).

 

Εντωμεταξύ έχουν ήδη φτάσει στο μέιλ μου οι πρώτες ιστορίες (or not) για να επιβεβαιώσω ότι είναι εντός είδους και θέματος. Κι οι 4 πήρανε το οκέι. Έχουμε και λέμε:

  • Οι δύο ιστορίες έχουν πρωταγωνιστικό δίδυμο, όπου εκπροσωπούνται και τα δύο φύλα (κάποιοι διαβάζουν τα ποστ του Όμπερον :p), που προσπαθούν να λύσουν ένα (ας το πούμε) έγκλημα.
  • Σε μία ιστορία το έγκλημα σχετίζεται με μήλα και πορτοκάλια (ο συγγραφέας ήθελε να το γράψει στα αγγλικά αλλά οι κανόνες είναι κανόνες).
  • Σε μια ιστορία το έγκλημα χαρακτηρίζεται ως "χρονικό έγκλημα" (αν και τα σχόλια μου θα έρθουν στο τέλος, λάτρεψα την ιδέα. Και την ανατροπή -ω, τρελά παράδοξα!- του τέλους. Κι, όμως, δεν είναι σάι-φάι).
  • Στις 3 ιστορίες είχαμε τουλάχιστον έναν θάνατο και στην 4η μια γέννα. Από τους τρεις θανάτους και τη μία γέννα, μόνο η γέννα ήταν το "έγκλημα" του διηγήματος. Αμέ, κατεργάρηδες οι συγγραφείς του σφφ και δεν τους το 'χα!

Αυτά τα ολίγα για να σας ανοίξω την όρεξη :p

(Μην ξεχαστείτε με τις εκλογές, από βδομάδα ξεκινά το καλό γι' αυτό αρχίστε να μαζεύεστε)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω ήδη εντοπίσει τα σημεία τα οποία μπορούν να "συμμαζευτούν" λίγο. Αν και μάλλον δεν θα μου είναι απαραίτητη, αύριο το βράδυ θα ξέρω σίγουρα αν θα χρειαστώ την παράταση.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πουν οι εκλογές; Εδώ έχουμε το καλό πράγμα! Φρέσκο και πρωτότυπο ( που δεν το λες για το πολιτκό μας σκηνικό ούτε υπό απειλή όπλου! )

Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξύ έχουν ήδη φτάσει στο μέιλ μου οι πρώτες ιστορίες (or not) για να επιβεβαιώσω ότι είναι εντός είδους και θέματος. Κι οι 4 πήρανε το οκέι. Έχουμε και λέμε:

 

 

Χελπ. Έχω καιρό να πάρω μέρος σε διαγωνισμό και μπορεί να μου ξέφυγε.

Πρέπει να στείλουμε την ιστορία μας για έγκριση; Αν ναι, μπορώ απλώς να στείλω μία περίληψη;

 

edit:  Ευχαριστώ τον Άγγελο για την διευκρίνιση του

 

A, επίσης: Το avatar μου είναι το gravatar μου, το οποίο χρησιμοποιώ σε κάτι site με διαγωνισμούς προγραμματισμού που λαμβάνω μέρος που και που. Είπα να την δοκιμάσω κι εδώ, αλλά δεν ταιριάζει(Πολύ ασπρίλα το φόντο ρε παιδιά :p), οπότε μάλλον θα ξαναγυρίσω στα παλιά

 

yep επιστροφή στα βασικά

Edited by jjohn
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι το έκαναν κάποιοι που είχαν τις αμφιβολίες τους. Δεν είναι απαραίτητο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έλα Μορφέα, άντε κούκλος είσαι, φτου σκόρδα, παράταση; Δυο τρεις μέρες;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Κοντά στις 2000 λέξεις ως τώρα, μάλλον αύριο θα τελειώσω το πρώτο ντραφτ. Εκτός κι αν, πέρα από σφαγή χαρακτήρων πρέπει να κανω και σφαγή λέξεων

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το Σαββατοκύριακο είναι το τελευταίο πριν τη λήξη του διαγωνισμού.

Τη Δευτέρα τα μεσάνυχτα οι πόρτες κλείνουν. Και δεν άκουσα τα γνωστά παρακάλια "Αχ, όχι άρχοντα των ονείρων, σε θερμοπαρακαλούμε κράτα τες ανοιχτές για δυο μέρες παραπάνω" ή "Μορφέα, τι όμορφος που είσαι σήμερα, στο 'παμε, δεν στο 'παμε. Και πόσο πιο όμορφος γίνεσαι όταν μας κάνεις τα χατίρια!" (το τελευταίο κατά προτίμηση από κάποια γυναικεία φωνή). Την προηγούμενη φορά είχα δώσει πολύ εύκολα την παράταση, τώρα θα πρέπει να φτύσετε αίμα (αν τη θέλετε πραγματικά).

 

Εντωμεταξύ έχουν ήδη φτάσει στο μέιλ μου οι πρώτες ιστορίες (or not) για να επιβεβαιώσω ότι είναι εντός είδους και θέματος. Κι οι 4 πήρανε το οκέι. Έχουμε και λέμε:

  • Οι δύο ιστορίες έχουν πρωταγωνιστικό δίδυμο, όπου εκπροσωπούνται και τα δύο φύλα (κάποιοι διαβάζουν τα ποστ του Όμπερον :p), που προσπαθούν να λύσουν ένα (ας το πούμε) έγκλημα.
  • Σε μία ιστορία το έγκλημα σχετίζεται με μήλα και πορτοκάλια (ο συγγραφέας ήθελε να το γράψει στα αγγλικά αλλά οι κανόνες είναι κανόνες).
  • Σε μια ιστορία το έγκλημα χαρακτηρίζεται ως "χρονικό έγκλημα" (αν και τα σχόλια μου θα έρθουν στο τέλος, λάτρεψα την ιδέα. Και την ανατροπή -ω, τρελά παράδοξα!- του τέλους. Κι, όμως, δεν είναι σάι-φάι).
  • Στις 3 ιστορίες είχαμε τουλάχιστον έναν θάνατο και στην 4η μια γέννα. Από τους τρεις θανάτους και τη μία γέννα, μόνο η γέννα ήταν το "έγκλημα" του διηγήματος. Αμέ, κατεργάρηδες οι συγγραφείς του σφφ και δεν τους το 'χα!

Αυτά τα ολίγα για να σας ανοίξω την όρεξη :p

(Μην ξεχαστείτε με τις εκλογές, από βδομάδα ξεκινά το καλό γι' αυτό αρχίστε να μαζεύεστε)

 

Aφού τα διαβάζουν και τα σκέφτονται, μπράβο τους και μπράβο σε όλους μας! :D :D :D

 

Μoi, να ζητήσω παράταση; Jamais de les jamon! (Παρατηρώ όμως πως το άβατάρ σου έχει πολύ ωραία μάτια. Στο είπα πως λατρεύω τη σειρά Sandman; Δεν στο είπα; Μα ναι!) ;-)

 

Όπως και να έχει, έκανα ένα σουλούπωμα στις χτεσινές 1014 λέξεις και μου βγήκε τελικά στις 1204. Καλά είναι. Συνεχίζω σήμερα και βλέπουμε. Δεν ξέρω αν θα προλάβω την προθεσμία γιατί καλή η ιδέα της ιστορίας μου νομίζω, αλλά πάντρεμα fantasy με steampunk που να "δένει" και να μην μου βγει τελικά κάτι σε στυλ "μπριζόλα με γλυκό περγαμόντο για σάλτσα" δεν είναι εύκολο.

Edited by Oberon
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πρώτες 500 λέξεις εντός μισής ώρας. Και χωρίς παράταση θα προλάβω. Και η ιδέα είναι από το μακρινό 2007, συνδυασμένη με μια πρόσφατη και μια ακόμα πιο πρόσφατη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παράταση δεν χρειάζομαι, αλλά εννοείται να τη δώσεις πανέμορφε Μορφέα των Ατέρμονων, Πρίγκηπα των Ιστοριών και των Ονείρων κτλ. κτλ. για να παίξουμε πολλοί.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μορφέα παρεπιπτόντως είσαι χαρακτήρας στο διήγημά μου. Θα στενοχωρηθώ αν 'πεθάνεις' πρόωρα αλλά αν δεν δώσεις την παράταση...θα αναγκαστώ...

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Μ' ένα ανελέητο τσεκούρωμα τής εισαγωγής, το σύνολο έπεσε στις 3466 λέξεις.

Σχετικά ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα, θα εκμεταλλευτώ τις επιπλέον ημέρες για να παρουσιάσω το καλύτερο δυνατό.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Έκοψα 30, πρόσθεσα 100, έκοψα 60, πρόσθεσα 50 και το νέο count λέει 3.499. Κάποιος πρέπει να με πιάσει απ' το μαλλί και να με απομακρύνει από το κείμενο.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Τι χαμός δημιουργήθηκε πάλι κατά την απουσία μου...

 

Λοιπόν, επειδή με φάγατε για την παράταση ( :p), άντε. Άντε. Πόσο καλός άνθρωπος είμαι, ρε παιδιά; Δεν με μπορώ.

 

Υποβάλλετε ιστορίες μέχρι την Τετάρτη 23 Σεπτεμβρίου (24:00).

 

Εντωμεταξύ έχουν ήδη φτάσει στο μέιλ μου οι πρώτες ιστορίες (or not) για να επιβεβαιώσω ότι είναι εντός είδους και θέματος. Κι οι 4 πήρανε το οκέι. Έχουμε και λέμε:

Για τον πανικό που παραλίγο να σπείρει το παραπάνω, θυμίζω ότι υπάρχουν 2 προϋποθέσεις για να συμμετάσχει ένα μέλος στον διαγωνισμό:

α) Οι 3 κριτικές (βλ. 1ο ποστ, κάτω από το θέμα)

β) Να γράψετε την ιστορία (κι όμως, δεν είναι αυτονόητο :p)

 

Οπότε, αν άλλαζε κάτι δεν θα σας το έλεγα; Γι' αυτό μην ψαρώνετε (ιδίως οι γνωστές διαγωνισμοκαραβάνες), κι απολαύστε τις τελευταίες μέρες της αθωότητας.

Και με ρέγουλα οι διορθώσεις!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω καιρό να πάρω μέρος σε διαγωνισμό το φόρουμ και δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι στους κανόνες (αν και διάβασα το αρχικό ποστ φυσικά), οι ιστορίες πότε θα αρχίσουν να ανεβαίνουν; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω καιρό να πάρω μέρος σε διαγωνισμό το φόρουμ και δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι στους κανόνες (αν και διάβασα το αρχικό ποστ φυσικά), οι ιστορίες πότε θα αρχίσουν να ανεβαίνουν; 

Οι ιστορίες ανεβαίνουν στο διάστημα από την ανακοίνωση του θέματος μέχρι τη λήξη των υποβολών. Δηλαδή, θεωρητικά από την 1η μέρα θα μπορούσε κάποιος αν ήθελε να την ανεβάσει.

Οι ιστορίες πρέπει να έχουνε επισήμανση "Για τον 40ό διαγωνισμό (είδος, θέμα)" και καλό είναι να ανεβάσετε λινκ σ' αυτό το τόπικ, ώστε κάποιος μοντεράτορας να την κλειδώσει (δεν σχολιάζει κανείς πριν τη λήξη των υποβολών).

Τέλος, προτείνω προς το τέλος της προθεσμίας να τις ανεβάσετε, απλώς και μόνο και λόγους αναμονής.

 

edit: Κολλημένες λέξεις.

Edited by Morfeas
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 Κάποιος πρέπει να με πιάσει απ' το μαλλί και να με απομακρύνει από το κείμενο.

 

Γιατί; Μια χαρά σε βρίσκω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι χαμός δημιουργήθηκε πάλι κατά την απουσία μου...

 

Λοιπόν, επειδή με φάγατε για την παράταση ( :p), άντε. Άντε. Πόσο καλός άνθρωπος είμαι, ρε παιδιά; Δεν με μπορώ.

 

Υποβάλλετε ιστορίες μέχρι την Τετάρτη 23 Σεπτεμβρίου (24:00).

 

Εντωμεταξύ έχουν ήδη φτάσει στο μέιλ μου οι πρώτες ιστορίες (or not) για να επιβεβαιώσω ότι είναι εντός είδους και θέματος. Κι οι 4 πήρανε το οκέι. Έχουμε και λέμε:

Για τον πανικό που παραλίγο να σπείρει το παραπάνω, θυμίζω ότι υπάρχουν 2 προϋποθέσεις για να συμμετάσχει ένα μέλος στον διαγωνισμό:

α) Οι 3 κριτικές (βλ. 1ο ποστ, κάτω από το θέμα)

β) Να γράψετε την ιστορία (κι όμως, δεν είναι αυτονόητο :p)

 

Οπότε, αν άλλαζε κάτι δεν θα σας το έλεγα; Γι' αυτό μην ψαρώνετε (ιδίως οι γνωστές διαγωνισμοκαραβάνες), κι απολαύστε τις τελευταίες μέρες της αθωότητας.

Και με ρέγουλα οι διορθώσεις!

Τέλεια! Δόθηκε παράταση! Αν και ανησυχώ γιατί το δικό μου έχει βγει της δράσης και όχι της λογοτεχνίας. Μα χαίρομαι τόσο που μαζευτήκαμε πολλοί!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..