Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Tελείωσα τη σειρά του Stross που αφορά το Singularity - Eschaton και θέλω να διαβάσω και αρκετά από τα υπόλοιπα του.

Φοβερή γλώσσα, δυσκολάκι σχετικά, όμορφη γραφή, και πολύ γερά δομημένη κοσμολογία.

 

Θα τελειώσω και την First Law Trilogy του Αbercrombie εντός της πρώτης εβδομάδας του Μαρτίου.

Πληροφορίες μου λένε ότι θα τραβάω τα μαλλιά μου. Μακάρι :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Τα μαλλιά σου ήρεμα τα βλέπω.γκλοκτα και τα μυαλά στα κάγκελα...αλλά μέχρι εκεί

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά βλέπω ένα τόσο αδιάφορο και τετριμμένο στόρυ να με κρατάει έτσι.

 

Απόδειξη του πόσο μεγάλο ρόλο παίζουν οι χαρακτήρες και η γραφή τους σε ένα βιβλίο.

 

Ασχολήθηκες καθόλου με τα άλλα τρια του universe του;

Edited by Ypnovatis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα το "Η Νεράιδα των Δοντιών" του Graham Joyce...

Για να δούμε τι λέει και τούτο...

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά βλέπω ένα τόσο αδιάφορο και τετριμμένο στόρυ να με κρατάει έτσι.

 

Απόδειξη του πόσο μεγάλο ρόλο παίζουν οι χαρακτήρες και η γραφή τους σε ένα βιβλίο.

 

Ασχολήθηκες καθόλου με τα άλλα τρια του universe του;

όχι.όπως είπες το 2 ο ήταν πολύ καλό αλλά το 3 είναι σαν το 1.μόνο ο γκλοκτα μετράει οι άλλοι μέτριοι Edited by alanon
Link to comment
Share on other sites

Τέλειωσα χτες δύο βιβλία, το Παράξενο από Terra Nova (σχόλια στο τόπικ της Terra Nova σε λίγο) και "Το ημιυπόγειο της οδού Μιχαήλ Περδικάρη 5" του Πάνου Τσιανάκα, μια συλλογή ποιημάτων που εξέδωσε η μητέρα του ποιητή, λίγο καιρό μετά τον πρόωρο θάνατό του.

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Το καλοκαίρι της διαφθοράς, του Στίβεν Κινγκ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αρχισα χθες το Χομπιτ και σημερα το τελειωνω. Καταπληκτικο. Ακομα και αυτη την ωρα, υστερα απο καταναλωση τσιπουρων και μπυρας, θελω να το ανοιξω το βιβλιο.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αυτό τον καιρό διαβάζω το American Gods του Neil Gaiman (όταν μπορώ να κουβαλάω μαζί μου βιβλίο-τούβλο), το Ιστορίες Διαστημικού Τρόμου απο εκδόσεις Ωρόρα (όταν δεν μπορώ) και έχω αφήσει στα "όποτε έχω όρεξη" τον Πρίγκιππα των Δράκων του Στράτου Μελίτη.

 

Το American Gods είναι άλλο ένα πάντρεμα της μυθολογίας με τον σύγχρονο κόσμο, όπου ένας πρώην κατάδικος στρατολογείται από τον Όντιν για να οργανώσουν μαζί έναν πόλεμο ενάντια στους "Νέους Θεούς". Ο Gaiman ποτέ δε με τρέλαινε και στο βιβλίο αυτό κολλάω στα ίδια θέματα. Στο περίεργο pacing, στο πως οι μικρές, έξυπνες λεπτομέρειες κάνουν το βιβλίο να σέρνεται, στο πόσο ασύνδετα μοιάζουν πολλά σημεία.

Ο Πρίγκιππας των Δράκων από την αλλη είναι πρωτόλειο φάνταζυ που κουράζει. Έχει συμπαθητική γραφή αλλά τόσα πολλά κλισέ που δε τα σώζουν οι όποιες καινοτομίες (πχ οι Κένταυροι) και παλαντζάρει μεταξύ YA και επικού φάνταζυ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Το American Gods είναι άλλο ένα πάντρεμα της μυθολογίας με τον σύγχρονο κόσμο, όπου ένας πρώην κατάδικος στρατολογείται από τον Όντιν για να οργανώσουν μαζί έναν πόλεμο ενάντια στους "Νέους Θεούς". Ο Gaiman ποτέ δε με τρέλαινε και στο βιβλίο αυτό κολλάω στα ίδια θέματα. Στο περίεργο pacing, στο πως οι μικρές, έξυπνες λεπτομέρειες κάνουν το βιβλίο να σέρνεται, στο πόσο ασύνδετα μοιάζουν πολλά σημεία.

 

Εξαιρετικά υπερτιμημένο βιβλίο. Long story short, ο Pratchett έχει πιάσει τα ίδια θέματα και πάνω-κάτω την ίδια ιστορία στο small gods (μαζί με κομμάτια άλλων βιβλίων του, μεταξύ αυτών και το collaboration τους, Good omens). Και το έχει κάνει καλύτερα.

To short story του ταξιτζή που έμπασε μέσα, απλά επειδή χωρούσε, είναι το μοναδικό σημείο που μου έκανε εντύπωση/μου άρεσε/μου προκάλεσε έκπληξη και τελικά μου έμεινε από εκείνο το βιβλίο. Α, ελπίζω να μην διαβάζεις την απαίσια ελληνική μετάφραση. (στο νεκρό της νύχτας και άλλα τέτοια διαμάντια)

Link to comment
Share on other sites

Το American Gods είναι άλλο ένα πάντρεμα της μυθολογίας με τον σύγχρονο κόσμο, όπου ένας πρώην κατάδικος στρατολογείται από τον Όντιν για να οργανώσουν μαζί έναν πόλεμο ενάντια στους "Νέους Θεούς". Ο Gaiman ποτέ δε με τρέλαινε και στο βιβλίο αυτό κολλάω στα ίδια θέματα. Στο περίεργο pacing, στο πως οι μικρές, έξυπνες λεπτομέρειες κάνουν το βιβλίο να σέρνεται, στο πόσο ασύνδετα μοιάζουν πολλά σημεία.

 

Εξαιρετικά υπερτιμημένο βιβλίο. Long story short, ο Pratchett έχει πιάσει τα ίδια θέματα και πάνω-κάτω την ίδια ιστορία στο small gods (μαζί με κομμάτια άλλων βιβλίων του, μεταξύ αυτών και το collaboration τους, Good omens). Και το έχει κάνει καλύτερα.

To short story του ταξιτζή που έμπασε μέσα, απλά επειδή χωρούσε, είναι το μοναδικό σημείο που μου έκανε εντύπωση/μου άρεσε/μου προκάλεσε έκπληξη και τελικά μου έμεινε από εκείνο το βιβλίο. Α, ελπίζω να μην διαβάζεις την απαίσια ελληνική μετάφραση. (στο νεκρό της νύχτας και άλλα τέτοια διαμάντια)

Όχι, διαβάζω στο Αγγλικό, που είχα πάρει στα ξένα με μία λίρα.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω το "Κοκο" του Peter Straub και το "The Court of the Air" του Stephen Hunt.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Μετά το σεισμό, του Χαρούκι Μουρακάμι.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα θα ξεκινήσω το "Ζωντανός θρύλος" του Richard Matheson.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα θα ξεκινήσω το "Ζωντανός θρύλος" του Richard Matheson.

 

Ελπίζω να σου αρέσει, είναι από τα αγαπημένα μου βιβλία του φανταστικού. Αν έχεις δει την ταινία του 2007 με τον Γουίλ Σμιθ, να ξέρεις ότι έχουν τεράστιες διαφορές. Σαν ταινία βέβαια είναι καλή.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα θα ξεκινήσω το "Ζωντανός θρύλος" του Richard Matheson.

 

Ελπίζω να σου αρέσει, είναι από τα αγαπημένα μου βιβλία του φανταστικού. Αν έχεις δει την ταινία του 2007 με τον Γουίλ Σμιθ, να ξέρεις ότι έχουν τεράστιες διαφορές. Σαν ταινία βέβαια είναι καλή.

 

Ναι, την έχω δει και μου άρεσε κι εμένα. Διαφορές ε; Για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Ο κυρίαρχος των ονείρων, του Ρότζερ Ζελάζνυ.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω το μυθιστόρημα "Η Κοιλάδα Του Ίσσα", του Πολωνού ποιητή Τσέσλαβ Μίλος.

Αυτό το βιβλίο ήταν μέσα στα σημειωμένα μου για αγορά, και με μεγάλη μου χαρά το βρήκα χθες στη δημοτική βιβλιοθήκη των Ιωαννίνων, από όπου φυσικά το δανείστηκα. Μόλις το ξεκίνησα δεν ήθελα με τίποτα να το αφήσω, και συνεχίζει έτσι. Ο Μίλος εκτός του ότι είναι ποιητής (βρίσκεις στο βιβλίο εικόνες και σκέψεις, ματιές, που δεν το περιμένεις, σε αιφνιδιάζουν), είναι και πολύ έξυπνος, με ένα λεπτό, ευγενικό χιούμορ που εκτιμώ ιδιαίτερα.

 

Περισσότερα όμως όταν τελειώσω το βιβλίο.

Link to comment
Share on other sites

Διάολε είναι ακριβό, αλλιώς θα έτρεχα να το πάρω τούτη τη στιγμή. Τέλος πάντων, έχω τα άλλα βιβλία του Κλάβελ οπότε θα αρχίσω με κείνα και μετά βλέπουμε...

 

Περιττό να πω ότι υποκλίνομαι στο post σεντόνι.

 

Α, και ο Πίντσον θα σου κάψει το μυαλό, εδώ ίσα που τσουρουφλίστηκα με τα V., Vineland και Έμφυτο Ελάττωμα, που είναι από τα πιο "εύκολα", φαντάσου τι θα πάθουμε με το πλέον δύσκολο Ουράνιο Τόξο...

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το έχω αναφέρει και άλλη φορά. Όταν πριν από ένα- δύο χρόνια έκανα έρευνα αγοράς, θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι μόνο τρία βιβλιοπωλεία το είχαν. Και μόνο από ένα αντίτυπο το καθένα. Δεν νομίζω να είναι σπάνιο, τουλάχιστον όχι ακόμη. Η trillian θα ξέρει να πει στα σίγουρα. Αλλά έχω την εντύπωση ότι δεν είναι και το πιο εύκολο βιβλίο που μπορεί να βρει κανείς. Κυκλοφόρησε εξάλλου το 2008. Προτείνω λοιπόν να μην το καθυστερήσεις άλλο.

 

Ε νομίζω ότι για ένα τέτοιο βιβλίο μονάχα σεντόνι άξιζε, όχι μονο μία- δύο αράδες ;-) ''Το Ουράνιο Τόξο της Βαρύτητας'' θα είναι το επόμενο τούβλο, μάλλον από την νέα χρόνια. Ναι, το ξέρω ότι ίσως αποδειχθεί το πιο δύσκολο βιβλίο που θα διαβάσω στην ζωή μου, αλλά ήρθε η ώρα να δω και εγώ επιτέλους τι είναι αυτός ο Πίνσον.

 

Τώρα θα πιάσω καμία Ωρόρα να χαλαρώσω λιγάκι γιατί το μυαλό μου είναι ακόμη πουρές :rolleyes:

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Όχι, σπάνιο δεν είναι :) Ακόμα κι αν δεν το βρίσκετε σε βιβλιοπωλείο, μπορείτε να ζητήσετε να το παραγγείλουν επί τούτου (για να κερδίσετε και την έκπτωση του βιβλιοπωλείου).

 

Δημήτρη, χαίρομαι πάρα πολύ που σου άρεσε! Είχαμε βάλει όλοι τα δυνατά μας γι' αυτό το βιβλίο, και χαίρομαι που το απόλαυσες :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Φόβος και τρόμος, της Αμελί Νοτόμπ.

Link to comment
Share on other sites

 

Η μετάφραση παρά το γεγονός ότι είναι πραγματική πρόκληση, είναι εξαιρετική. Και ok, μπορεί κανείς να γνωρίζει Λατινικά και Ιαπωνικά. Πόσοι όμως είναι άραγε γνώστες της ναυτικής ορολογίας από την οποία βρίθει το ''Σογκούν''; Απαιτείται ενδελεχής έρευνα για να αποδοθούν όλα όπως πρέπει, και έτσι ακριβώς γίνεται. Προσεγμένο είναι και το κείμενο. Σε ένα σύνολο 1231 σελίδων βρήκα όχι παραπάνω από 10 λάθη, νούμερο άκρως ικανοποιητικό.

 

 

 

Τίποτα δεν είναι τυχαίο. Ο Θανάσης Βέμπος την έχει κάνει τη δουλειά. Εγγύηση. (Ε, μεσιέ Ντιμιτρίς, για μια ματαιοδοξία ζούμε σε αυτό τον κόσμο, μην λησμονάτε τους μεταφραστάς, έχουν και ονόματα!)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..