Jump to content
H συγγραφική περίοδος για τον 60ο Γενικό Διαγωνισμό Σύντομης Ιστορίας λήγει σήμερα (υπάρχει διορία αποστολής των ιστοριών μέχρι τις 12 τα μεσάνυχτα). ×

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Το Μάγο του Feist. Να δούμε σε πόσο καιρό θα καταφέρω να τον τελειώσω.

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι ότι είχε 2-3 στο παζάρι, και φτηνά μάλιστα, αλλά δεν τα πήρα! Όμως κάπου θα τα πετύχω στο Μοναστηράκι, κάποια στιγμή... Αφού είναι παλπ και έχει περιπέτεια, καλά θα είναι.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να ξέρω πως, βρέθηκε στη βιβλιοθήκη μου το "Ο Βασιλιάς πέρα από την Πύλη" του Gemmell David. Εντάξει δεν έχω διαβάσει το 1ο βιβλίο της σειράς από το έπος των Ντρενάι, αλλά γίνονται αρκετές αναφορές στο παρελθόν οπότε μπορείς να καταλάβεις τι γίνεται...

Να πω ότι μου άρεσε, ψέμματα θα είναι... δεν ξέρω πως είναι τα υπόλοιπα βιβλία της σειράς, δεν ξέρω αν χάνει πολύ στη μετάφραση, αλλά εμένα μου φάνηκε τόσο τραγικό (τι περιγραφές, τι μάχες, τι χαρακτήρες όλα τα σκοτώνει!) που το διάβασα γιατί ήταν σα να διαβάζω παρωδία fantasy. good.gif

 

 

μιλάμε ο πρωταγωνιστής μαμάει! Πάμε λίγο ρε Τενάκα Χαν!

 

 

 

Συμβουλή μου είναι να μη ξοδέψετε τα λεφτά σας για να αγοράσετε κάτι από το έπος των Ντρενάι;)

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι ότι είχε 2-3 στο παζάρι, και φτηνά μάλιστα, αλλά δεν τα πήρα! Όμως κάπου θα τα πετύχω στο Μοναστηράκι, κάποια στιγμή... Αφού είναι παλπ και έχει περιπέτεια, καλά θα είναι.

3 ήταν, Ο πολέμαρχος, Ο Εγκέφαλος, Οι Ξιφομάχοι και ίσως ο Πολεμιστής του Άρη. 3ο, 6ο, 7ο και 8ο στη σειρά.

Και τα βιβλία 2 και 3 της σειράς της Αφροδύτης.

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Wild Seed της Octavia Butler.

Δεν ξέρω πώς θα εξελιχθεί αλλά οι πρώτες 50 σελίδες του μου αρέσουν πάρα πολύ.

Ξέρω ότι ανήκει στην ε.φ., προς το παρόν πάντως έχει γεύση φάντασυ. Αφρικανικό τοπίο, δουλέμποροι, shape-shifters...

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το ''Πόρνες για την Γκλόρια'' του William Vollmann. Καλό ήταν, αλλά θα μπορούσε να ήταν και καλύτερο. Η ιστορία έχει να κάνει με τον Τζίμι, έναν συνταξιούχο βετεράνο του Βιετνάμ ο οποίος ξοδεύει όλη την σύνταξη του στις πόρνες. Αφού κάνει πρώτα ότι κάνει μαζί τους, τις βάζει μετά να του διηγούνται ιστορίες από τις ζωές τους που θα του χρησιμεύσουν στο να πλάσει την δική του ονειρική, ιδανική γυναίκα, την Γκλόρια. Ένα πλάσμα δηλαδή που δεν υπάρχει, παρά μόνο μέσα στο μυαλό του. Και αν επικεντρωνόταν εδώ περισσότερο ο συγγραφέας, ήταν που θα μου άρεζε το βιβλίο και πιο πολύ. Καλές και ωραίες οι προσωπικές αναπολήσεις του κεντρικού χαρακτήρα, αλλά ήθελα να υπάρχουν περισσότερες τέτοιες ιστορίες. Θα υπήρχε έτσι και πολύ περισσότερος κυνισμός. Ενδιαφέρον και το παράρτημα στο τέλος. Γενικά θα έλεγα ότι είναι μία πολύ καλή ιδέα, που όμως δεν δουλεύτηκε στο έπακρο. Καμία εκατοσταριά σελίδες παραπάνω, δεν θα έβλαπταν καθόλου. Το συγκεκριμένο βιβλίο δεν το ήξερα, το έμαθα ύστερα από αυτό το post του Bladerunner. Μου κίνησε το ενδιαφέρον, το έψαξα, ήμουν τυχερός και το βρήκα.

 

Τώρα ξεκινάω το ''Η Παλιά μου Γειτονιά'' του Avery Corman.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα το Η Πόλη και η Πόλη του China Mieville. Είμαι στην αρχή αρχή ακόμα αλλά νομίζω ότι πάλι καλά που πήρα τη μετάφραση του Anubis γιατί μάλλον στα αγγλικά θα μου ήταν δύσκολο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Department 19 - Will Hill.

 

Λοιπόν, ευχάριστη έκπληξη μέχρι στιγμής. Βρυκόλακες ναι, αλλά καμμία σχέση με το Twilight, και τους sparkling vampires. Αντίθετα, εδώ έχουμε βρυκόλακες που δεν το έχουν σε τίποτα να σκοτώσουν και οτιδήποτε άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Γκόλεμ, του Γκούσταβ Μέιρινκ.

Μου το πρότεινε η Μάρβιν ΑΑΠ στο παζάρι, λέγοντας πως είναι από τα πιο ατμοσφαιρικά βιβλία που έχει διαβάσει.

 

Λοιπόν, μετά από καμιά 50αριά σελίδες, έχω να πω ότι δεν έχω καταλάβει τίποτα, αλλά Μ' ΑΡΕΣΕΙ!

Link to comment
Share on other sites

Γκόλεμ, του Γκούσταβ Μέιρινκ.

Μου το πρότεινε η Μάρβιν ΑΑΠ στο παζάρι, λέγοντας πως είναι από τα πιο ατμοσφαιρικά βιβλία που έχει διαβάσει.

 

Λοιπόν, μετά από καμιά 50αριά σελίδες, έχω να πω ότι δεν έχω καταλάβει τίποτα, αλλά Μ' ΑΡΕΣΕΙ!

Κάπου στα μισά γίνεται προφανές νομίζω το τι πραγματικά παίζει και στο τέλος εξηγείται. Αλλά η ατμόσφαιρα παραμένει η ίδια σε όλο το βιβλίο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μετά από καμιά 50αριά σελίδες, έχω να πω ότι δεν έχω καταλάβει τίποτα, αλλά Μ' ΑΡΕΣΕΙ!

 

Ακριβώς όπως αντιδράμε κι εμείς σε αυτά που γράφεις εσύ!:devil2: Sweet revenge!

Link to comment
Share on other sites

Γκόλεμ, του Γκούσταβ Μέιρινκ.

Μου το πρότεινε η Μάρβιν ΑΑΠ στο παζάρι, λέγοντας πως είναι από τα πιο ατμοσφαιρικά βιβλία που έχει διαβάσει.

 

Λοιπόν, μετά από καμιά 50αριά σελίδες, έχω να πω ότι δεν έχω καταλάβει τίποτα, αλλά Μ' ΑΡΕΣΕΙ!

 

τι δεν έχεις καταλάβει, καλέ; άσπρο πάνω στο μαύρο τα γράφει όλα book.gif

Link to comment
Share on other sites

Γκόλεμ, του Γκούσταβ Μέιρινκ.

Μου το πρότεινε η Μάρβιν ΑΑΠ στο παζάρι, λέγοντας πως είναι από τα πιο ατμοσφαιρικά βιβλία που έχει διαβάσει.

 

Λοιπόν, μετά από καμιά 50αριά σελίδες, έχω να πω ότι δεν έχω καταλάβει τίποτα, αλλά Μ' ΑΡΕΣΕΙ!

 

τι δεν έχεις καταλάβει, καλέ; άσπρο πάνω στο μαύρο τα γράφει όλα book.gif

Φαντάζομαι ότι δεν έχει καταλάβει πού είναι το Γκόλεμ και τι είναι όλοι αυτοί οι Εβραίοι στην Πράγα και πώς κολλάνε στην ιστορία. Α, και τι παίζει με τα Ταρώ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι το διάβασα πέρσι-πρόπερσι, δεν κατάλαβα τίποτε, και δεν μου άρεσε. bag.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το είχα διαβάσει πριν πολλά πολλά χρόνια και καραγούσταρα! Τόσο, που όταν περσυ πήγα Πράγα σήκωσα ότι βιβλίο βρήκα για Γκόλεμ και Εβραίους!

Link to comment
Share on other sites

Γκόλεμ, του Γκούσταβ Μέιρινκ.

Μου το πρότεινε η Μάρβιν ΑΑΠ στο παζάρι, λέγοντας πως είναι από τα πιο ατμοσφαιρικά βιβλία που έχει διαβάσει.

 

Λοιπόν, μετά από καμιά 50αριά σελίδες, έχω να πω ότι δεν έχω καταλάβει τίποτα, αλλά Μ' ΑΡΕΣΕΙ!

 

τι δεν έχεις καταλάβει, καλέ; άσπρο πάνω στο μαύρο τα γράφει όλα book.gif

 

Καθίστε ρε παιδιά, στην αρχή είμαι ακόμα!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι πολύ ατμοσφαιρικό. Εγώ όταν το άρχισα δεν πολυγούσταρα, αλλά όσο έφευγαν οι σελίδες με κέρδιζε.

Link to comment
Share on other sites

:book: Διαβάζω το Ο Μάγος και η γυάλινη σφαίρα από τη σειρα του Μαύρου Πύργου του Stephen King..Σταμάτησα επίτειδες στο σημείο που αρχίζει η εξιστόρηση του παρελθόντος του Ρόλαντ για να με κρατήσει σε αγωνία..!!
Link to comment
Share on other sites

Εγω επιασα χθες το Ο Αναρχικος των δυο κοσμων της Ουρσουλα(ς)(:p) ΛεΓκεν.Πολλοι εδω μεσα το εχουν διαβασει και εχουν πει τα καλυτερα,οπως και ενας φιλος μου,οποτε εχω υψηλες προσδοκιες.

Link to comment
Share on other sites

O μάγος και η γυάλινη σφαίρα είναι για πολλούς το αγαπημένο του Μαύρου Πύργου. Εμένα μου αρέσουν πολύ οι σκηνές με τους νεαρούς πιστολέρο.

 

Λοιπόν, τελείωσα το Twilight της Meyer. Το βιβλίο μου φάνηκε πολύ καλο, δεν καταλαβαίνω γιατι όλο αυτό το μίσος. Η γλώσσα είναι πολύ απλή (στα αγγλικά μονάχα 5-6 επίθετα δεν ήξερα) και η απεικόνιση των βαμπίρ είναι τελείως pop (πηγαινουν σχολείο κτλ) αλλα εμένα αυτό δεν με πειράζει, άλλωστε έτσι αντιμετωπίζονται στο 90% των ταινιών-βιβλίων με βρικόλακες. ΠΙστεύω οτι αν το διαβάσει κανείς στο λύκειο θα ξετρελαθεί, θα χάσει τον ύπνο του απο την πωρωση, αυτο για μένα φτάνει και περισσεύει!

 

Έγινε και θαύμα σήμερα, βρήκα μετά απο 2 χρόνια τη φωλιά του λευκού φιδιού του Μπράμ Στόκερ. Το ξεκινάω αμέσως!

Link to comment
Share on other sites

Έγινε και θαύμα σήμερα, βρήκα μετά απο 2 χρόνια τη φωλιά του λευκού φιδιού του Μπράμ Στόκερ. Το ξεκινάω αμέσως!

 

πολύ υποτιμημένο βιβλίο. Ελπίζω να το απολάυσεις!!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το τελειώσω θα γραψω πως μου φάνηκε. Πάντως είναι κρίμα που κυκλοφορούν ελάχιστα βιβλία/ιστορίες του Στόκερ στα ελληνικά. Εκτός απο το ντράκουλα δηλαδή, η φωλιά.. είναι εξαντλημένο, το πετράδι των 7.. δεν κυκλοφορεί πολύ και με το ζόρι 3-4 ιστορίες ακόμη σε συλλογικά έργα

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το βιβλίο του Στόκερ το ψάχνω και ΄γω. Που θα μου πάει όμως, κάποια στιγμή θα το πετύχω. Το Ντράκουλα και το Το κόσμημα των επτά αστεριών τα έχω, αλλά είναι αδιάβαστα ακόμα (!).

Link to comment
Share on other sites

Και μετά από μια μικρή διακοπή (ας όψονται οι εξετάσεις εργαστηρίων), έχω αρχίσει το Ο Δέκατος Κύκλος της Κόλασης, του Μέμπο Τζιαρντινέλι. Μου απομένουν καμιά σαρανταριά σελίδες οπότε είναι πιθανό να το τελειώσω σε κάνα μισάωρο!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..