Jump to content

Παιχνίδι ερωτήσεων από τη φανταστική λογοτεχνία


heiron
 Share

Recommended Posts

Λοιπον,στο πνευμα των τοπικ ερωτησεων-απαντησεων.

Το παιχνιδι εχει ως εξης.Καποιος αρχιζει με μια ερωτηση απο οποιοδηποτε βιβλιο φανταστικης(φανταζυ,εφ,τρομο) λογοτεχνιας. Η απαντηση πρεπει να ειναι σχετικα απλη για τον οποιονδηποτε εχει διαβασει το βιβλιο αλλα οχι προφανης για τον ασχετο.Οποιος απαντα πρεπει να κανει μια δικη του ερωτηση για να συνεχιζεται το παιχνιδι.

 

 

Σημειωση: Η ερωτηση παραμενει για 24 ωρες.Περα απο το χρονικο αυτο οριο οποιος εκανε την ερωτηση απαντα(κοινως,το παιρνει το ποταμι) για να συνεχιστει η ροη.Τhe spice must flow κτλ...

 

Ας αρχισω δινοντας την πρωτη ερωτηση που μου εκανε κλικ τις προαλλες.

 

Ερωτηση-

Τι κατοικιδιο εχει ο ηρωας του "Το ηλεκτρικο προβατο",του Φιλιπ Ντικ,στην αρχη του βιβλιου;

Edited by heiron
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 137
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Electroscribe

    11

  • heiron

    14

  • Nienor

    13

  • araquel

    13

Χαχαχα :D. Είσαι θεός! Το κατοικίδιο που έχει φυσικά είναι....ένα ηλεκτρικό πρόβατο! :D.

 

Αλλά κατάφερες και με κόλλησες, σε παραδέχομαι ;).

 

Κι έχω για σας μια πολύ trivial ερώτηση. (Ήθελα κάτι εξίσου παραπλανητικό, αλλά δε μου έρχεται τώρα. Επιφυλάσσομαι :) )

 

Θέλω να μου πείτε: Πώς έλεγαν α) το άλογο του Θέοντεν, βασιλιά του Ρόαν, στον Άρχοντα των δαχτυλιδιών και κυρίως β) πώς έλεγαν τη...μητέρα του αλόγου αυτού. (τη φοράδα δηλαδή. Anyway, καταλάβατε :) )

Edited by trillian
Link to comment
Share on other sites

Snowmane του εοντεν και lightfoot τη μητερα του ε? ε? ε?

 

λοιπων ποια ειναι η πιθανοτητα να πεταξει καποιος επιτυχως μεσα απο ενα πεδιο αστεροειδων κατα τον c3p0 :p :)

 

επιδη δεν ειμαι σιγουρος αν στο βιβλιο εχει τον ιδιο διαλογο με τη ταινια βαζω και μια δευτερη ερωτηση οποιος απαντησει μια απο τις 2 κερδιζει :p

 

τι εφερε μαζι του στην αναρες απο τη γη οταν επεστρεψε ο πρωταγωνιστής απο το " ο αναρχικος των 2 κοσμων"

Edited by Celestial
Link to comment
Share on other sites

Ναι!! ;) Βέβαια εγώ τα θυμάμαι στα ελληνικά, αλλά αυτά είναι :) . Σειρά σου ;)

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα βασικά γιατί τα έχασε όλα στο δρόμο που τον κυνήγησαν. Χεχεχεχεχε.....

 

Θέλω να μου πείτε τα τρία ονόματα-αναγραματισμούς της διάσημης βρυκολακίνας του Λε Φανού. (εύκολο έτσι? δεν έχετε παράπονο :p)

Edited by Nienor
Link to comment
Share on other sites

Carmilla mircalla kai millarca :p ( αναθεμα :p παλιοβαμπιρ )

 

λοιπων ενα πολυ απλο

 

πως λεγαν το μαθητευομενο του θανατου στον diskworld :)

Edited by Celestial
Link to comment
Share on other sites

Morte, ή στήν Ελληνική έκδοση, Θάνο!

 

 

Ποιο είναι το όνομα της γυναίκας του Lord Soth;

Link to comment
Share on other sites

Lady Korrine of Gladria

 

πώς είναι το άλλο όνομα του απέθαντου μάγου, Νάθοκ στην ιστορία του Ρόμπερτ Χάουαρτν "Ο Μάυρος κολοσσός";

Link to comment
Share on other sites

ποια ειναι η πιθανοτητα να πεταξει καποιος επιτυχως μεσα απο ενα πεδιο αστεροειδων κατα τον c3p0 :p :)

 

Αφού δε ξέρω την απάντηση στην ερώτηση του D'Ailleurs, ας πω μια απάντηση που ψάρεψα με το google: Σύμφωνα με τον C3PO, η πιθανότητα να περάσει κανείς από πεδίο αστεροειδών είναι 1 στις 3720.

Link to comment
Share on other sites

Lady Korrine of Gladria

 

πώς είναι το άλλο όνομα του απέθαντου μάγου, Νάθοκ στην ιστορία του Ρόμπερτ Χάουαρτν "Ο Μάυρος κολοσσός";

Thugra Kotan

 

Τι εθνικότητας ήταν ο καπετάνιος στο τρίτο μέρος της ιστορίας του H.P.Lovecraft "Το κάλεσμα του Κθούλου";

Link to comment
Share on other sites

Νορβηγός.

 

 

Πώς λεγόταν η έκφυλη μεσόκοπη βασίλισσα που παραλίγο να ξελογιάσει τον Έλρικ;

Edited by naroualis
Link to comment
Share on other sites

wild wikipedia guess: Yishana?

 

Μάλλον λάθος θα 'ναι, αλλά αυτός είναι ο μόνος τρόπος να πετύχω και τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Το πέτυχα; Α, ωραία. Ας βάλω την επόμενη ερώτηση, λοιπόν:

 

Στη Γαιοθάλασσα, ένας από τους λίγους ανθρώπους που έμαθαν το πραγματικό όνομα του Sparrowhawk ήταν ο φίλος του, ο Vetch.

Πόσα αδέρφια είχε αυτός και ποιά ήταν τα ονόματά τους;

Edited by Guardian of the RuneRing #1
Link to comment
Share on other sites

Γιαηηη κολλημα!!!! ΑΑΑΑργκ! Λοιπόν, είχε μια αδερφή και έναν αδερφό αλλά τα ονόματα....ΚΟΛΛΗΜΑ!!! Φτου!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,επειδη δεν το βρηκε κανεις μεσα στο χρονικο οριο το παιρνει το ποταμι,κανονικα,οκ?

 

Τελος παντων...

 

Kest/Yarrow η αδερφη και Murre ο αδερφος.

 

Ερωτηση: Στο Σιλμαριλλιον,ποσα ηταν τα Σιλμαριλ και τι απεγιναν τελικα;

Link to comment
Share on other sites

Να και κάτι που ξέρω.Ήταν 3.Το ένα το πέταξε ο Μάγκλορ στη θάλασσα,το δεύτερο κάηκε μαζί με τον Μαέδρος και το τρίτο είναι δεμένο στο μέτωπο του Εαρέντιλ. Περιμένω επιβεβαίωση γιατί δεν είμαι σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

OK.Θα περιμένετε 5 λεπτάκια όμως μέχρι να σκεφτώ την ερώτηση.

EDIT: Η ερώτηση είναι :Στη σειρά του Stephen King "The dark tower" πώς πέθανε η Μία;

Edited by EpicLord
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ! Αυτό είναι σπόιλερ :tongue: Ορίστε η απάντηση

 

 

την έφαγε ο Μορντερντ μόλις γεννήθηκε, αφού άλλαξε από μωρό σε αράχνη. Μόλις γεννήθηκε ο Μόρντερντ εννοώ :tongue:

 

 

Xμ... για να σκεφτώ τι θα βάλω...

 

Edit: Ορίστε μια ε.φ.

 

Πώς βρίσκει τη λύση στο φόνο ο ντετέκτιβ Μπάλεη στον Γυμνό ήλιο του Ασίμοφ και ποιος ήταν ο δολοφόνος τελικά; (το δεύτερο κατά προτίμηση σε spoiler tags ;) )

Edited by trillian
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι είναι σπόιλερ αλλά είναι η μόνη ερώτηση που μου ήρθε στο μυαλό εκείνη τη στιγμή. :D

Edited by EpicLord
Link to comment
Share on other sites

δεν είμαι σίγουρος, αλλά εκβιάζει μια ομολογία μέσω απειλής για σωματική επαφή, την οποία φοβούνται όλοι οι Σολαριανοί? που στέλνει τον daneel olivaw.

 

 

και φυσικά ο πραγματικός δολοφόνος είναι η γνωστή αξιολάτρευτη γκλάντια.

 

 

για το δεύτερο είμαι σίγουρος, για το πρώτο δεν είμαι σίγουρος ότι έτσι αποσπά την ομολογία...

 

EDIT: ορθογραφικά, πού είναι το 'γλωστή' τώρα? οέο?

Edited by araquel
Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοώ αυτό, εννοώ πώς του ήρθε η...επιφοίτηση ;). Αλλά αφού θυμόσουν αυτό, λογικά το 'χεις, σκέψου λίγο ;)

 

Στο δεύτερο είσαι σωστός φυσικά! Αν και, χμμμ.... "γλωστή;" :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Κανείς; που είναι οι εφ-άδες βρε παιδιά; :tongue:

 

Edit: Οκ, λοιπόν, το παίρνει το ποτάμι. Ο Μπάλεη συζητάει με τον Ντάνιελ σχετικά με το φόνο και τις συνθήκες, σχετικά με την κοινωνία της Σολάρια. Ο Μπάλεη κάθεται σε μια πολυθρόνα. Σε κάποια στιγμή θέλει να σηκωθεί και ζητάει από τον Ντάνιελ να τον βοηθήσει. του λέει

"Δώσε μου το χέρι σου". Ο Ντάνιελ, καθότι ρομπότ, το παίρνει κυριολεκτικά και μπερδεύεται - πώς θα μπορέσει να βγάλει το χέρι του και να του το δώσει; Κι αυτό είναι και το κλειδί του φόνου ;) Και ο αληθινός δολοφόνος είναι η ίδια η Γκλάντια.

 

 

Αφού δεν το βρήκε κάποιος, όποιος προλάβει βάζει :)

Edited by trillian
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


  • Upcoming Events

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..