Jump to content

Παιχνίδι ερωτήσεων από τη φανταστική λογοτεχνία


heiron
 Share

Recommended Posts

Προσωπικά πάντως έχω άγνοια για πολλά από τα βιβλία που έχουν συζητηθεί σε αυτό το τόπικ. Εν πάσει περιπτώσει και με γνώση των συνεπειών του νόμου, μήπως η Κυρά των Σκοταδιών είναι κάποιο πλοίο ή το μπερδεύω με άλλο μυθιστόρημα του Λάιμπερ;

 

εντιτ: είχα γράψει "για τα περισσόρτερα" αλλά έκανε ένα ρίσερτς και ανακάλυψα ότι τελικά είναι απλώς "για πολλά από τα βιβλία". Oh, well. Κάντε μου μήνυση.

Edited by Naroualis
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 137
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Electroscribe

    11

  • heiron

    14

  • Nienor

    13

  • araquel

    13

paramental ήταν. Δεν ξέρω ελληνική μετάφραση.

 

Μπράβο Μιχάλη. Ελπίζω να έχεις διαβάσει το βιβλίο (είαι αξιρετικό) και να μην googleαρισες απλώς. (Είχα απελπιστεί κι ήμουν έτοιμος να βάλω κάτι από Χάουαρντ για να τελειώνουμε)

 

Συνεχίζεις.

 

[όσον αφορά το συγκεκριμένο βιβλίο, έχει εξαντληθεί στην Ελλάδα. Υποθέτω ότι κάποιοι απ' όλους αυτούς που το έχουν θα το έχουν διαβάσει κιόλας και θα είναι και μέλη του sff. Κατά τα άλλα, θεωρώ υπερβολικά περιοριστικό το να βάζουμε ερωτήσεις από βιβλία που έχουν συζητηθεί εδώ]

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δεν google-άρισα, έψαξα κατευθείαν στο άρθρο για τον Leiber στη wikipedia...

 

Στα έργα του M. Moorcock, οι πρίγκιπες Elric και Corrum, τις δύο φορές που συναντιούνται, είναι πάνω σε ένα πλοίο και μέσα σε έναν πύργο.

Με ποια σειρά έγιναν αυτές οι συναντήσεις;

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Στα έργα του M. Moorcock, οι πρίγκιπες Elric και Corrum, τις δύο φορές που συναντιούνται, είναι πάνω σε ένα πλοίο και μέσα σε έναν πύργο.

Με ποια σειρά έγιναν αυτές οι συναντήσεις;

 

Πρώτα ήταν το πλοίο (στο Sailor on the Seas of Fate) και μετά ο Πύργος (King of Swords, Book Two, Chapter 8, page 434 στην έκδοση της Borealis)

Link to comment
Share on other sites

Crap,κι εγώ το ήξερα αυτό.

Αναμένουμε ερώτηση.Πάντως τα βιβλία που έχουν αναφερθεί εδώ δεν είναι και λίγα.Πάνω απο 50 ΕΦ στη λίστα και πολλαπλάσια στο φάντασυ,για να μην αναφέρουμε τον τρόμο.Φυσικά είναι και τα διηγήματα,οι νουβέλες...you name it!Αλλά αν πρόκειται για ένα πολύ popular βιβλίο εννοείται οτι δεν τίθεται κανένα θέμα,έχει δεν έχει αναφερθεί στο φόρουμ.

Τώρα αν πρόκειται πχ για ένα καλό ελληνικό που είναι καλό αλλά βγήκαν 2000 αντιτυπα και εξαντλήθηκε πριν 15 χρόνια,όταν εγώ και πολλοί άλλοι εδώ πηγαίναμε..δημοτικό..ε,προφανώς στενεύουν πολύ τα όρια και χάνει το νόημα το παιχνίδι.Το λέω με το θάρρος του ότι εγώ το ξεκίνησα,όχι για να κάνω σπάσιμο ή να ξενερώσω κανένα.

Την Κυρα του Σκότους την έχω δει σε βιβλιοπωλείο πάντως-και μου φαίνεται είναι σε προσφορά.Μπορεί να το πάρω αλλά μου έκανε σε τρόμου και δεν ενθουσιάζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Μιχάλη. Ελπίζω να έχεις διαβάσει το βιβλίο (είαι αξιρετικό) και να μην googleαρισες απλώς. (Είχα απελπιστεί κι ήμουν έτοιμος να βάλω κάτι από Χάουαρντ για να τελειώνουμε)

 

Συνεχίζεις.

 

[όσον αφορά το συγκεκριμένο βιβλίο, έχει εξαντληθεί στην Ελλάδα. Υποθέτω ότι κάποιοι απ' όλους αυτούς που το έχουν θα το έχουν διαβάσει κιόλας και θα είναι και μέλη του sff. Κατά τα άλλα, θεωρώ υπερβολικά περιοριστικό το να βάζουμε ερωτήσεις από βιβλία που έχουν συζητηθεί εδώ]

 

Για όσους Θεσσαλονικείς ενδιαφέρονται, το βιβλίο (Η κυρά του σκότους) υπάρχει στη Δημοτική Βιβλιοθήκη.

 

Υποθέτω ότι να κάνουμε διαγωνισμό του ποιος θα χρησιμοποιήσει το καλύτερο search string στο Google δεν έχει νόημα. Αναρωτιέμαι όμως αν επιτρέπεται να ανατρέξουμε στο ίδιο το βιβλίο (δεν είναι κι αυτό ενός είδους κλέψιμο;) ή σε άλλες βιβλιογραφικές πηγές. Είχα την εντύπωση ότι οι απαντήσεις θα έπρεπε να είναι από μνήμης (όπως στα τηλεπαιχνίδια, ντε!)

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι να κάνουμε διαγωνισμό του ποιος θα χρησιμοποιήσει το καλύτερο search string στο Google δεν έχει νόημα. Αναρωτιέμαι όμως αν επιτρέπεται να ανατρέξουμε στο ίδιο το βιβλίο (δεν είναι κι αυτό ενός είδους κλέψιμο;) ή σε άλλες βιβλιογραφικές πηγές. Είχα την εντύπωση ότι οι απαντήσεις θα έπρεπε να είναι από μνήμης (όπως στα τηλεπαιχνίδια, ντε!)

 

Αν τηρούμε το όριο των 24 ωρών, δεν έχει νόημα το googling και σαφώς μπορεί να θεωρηθεί κλεψιά. Όσο εξεζητημένη κι αν είναι η ερώτηση, σε μια μέρα θα αλλάξει. Μπορούμε να περιμένουμε. Το να κοιτάξει κανείς στο ίδιο το βιβλίο, δεν μου φαίνεται για σκονάκι. Υποθέτω ότι θα ξέρει τουλάχιστον πού να ψάξει, σε ποιο κεφάλαιο περίπου, άρα κάτι θυμάται.

 

Από την άλλη, αφού βλέπω ότι ελάχιστοι επιλέγουν να ασχοληθούν με το παιχνίδι, αποδέχομαι ότι δεν πρέπει να μπαίνουν και πολύ εξεζητημένα βιβλία που "κάποιος θα τα έχει διαβάσει".

 

Αν όμως βάζουμε και πολύ εύκολα, το παιχνίδι χάνει το νόημά του και γίνεται λοταρία. Κερδίζει όποιος τυχαίνει να είναι online την ώρα που θα μπει η ερώτηση. Για να καταλάβετε τι εννοώ, η ερώτηση που θα βάλω σήμερα:

 

Με ποια πράξη συνόδεψε ο βασιλιάς Kull/Κουλ την δήλωση "By this axe I rule/Μ' ετούτο το τσεκούρι κυβερνώ" (στην ομώνυμη ιστορία του Ρόμπερτ Χάουαρντ);

 

Πόσοι χτυπήσατε το κεφάλι σας που δεν προλάβατε εσείς να την απαντήσετε;

Link to comment
Share on other sites

Πόσοι χτυπήσατε το κεφάλι σας που δεν προλάβατε εσείς να την απαντήσετε;

 

Εγώ σίγουρα όχι :)

Δεν ξέρω, όμως αν πιάνονται οι μαντεψιές: Μήπως αποκεφάλισε κάποιον;

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Το νόμο! :lol: :lol: :lol:

 

Αν και λίγο ποιητικό, είναι σωστό. Έσπασε (με το τσεκούρι που κρατούσε) τις πλάκες με τους αρχαίους νόμους των υπηκόων του.

 

(Σε ρώτησα το Σάββατο, Γιάννη, αν το έχεις διαβάσει. Θυμόμουν την αρνητική απάντηση. Σόρρυ)

Link to comment
Share on other sites

Τι το ιδιαίτερο έχει το ζευγάρι των εξωγήινων στα Παραστρατημένα Πουλιά του Φίλιπ Χοσέ Φάρμερ;

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα ήταν το πλοίο (στο Sailor on the Seas of Fate) και μετά ο Πύργος (King of Swords, Book Two, Chapter 8, page 434 στην έκδοση της Borealis)

Όχι ακριβώς. Άλλος;

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Όχι ακριβώς. Άλλος;

 

Τεχνικά, η Τάνελορν δεν είναι δέσμια του χρόνου, κι αφού τα δυο συμβάντα σχετίζονται με αυτήν, δεν συνέβησαν σε καμία συγκεκριμένη στιγμή ή ταυτόχρονα.

 

Επίσης, το συμβάν με το πλοίο περιγράφεται ως μη συμβάν ή μελλοντικό συμβάν και διάφορα άλλα ασυνάρτητα (απ' ότι θυμάμαι, δεν έχω πια το βιβλίο), τα οποία είναι απλώς (ισχνά) λογοτεχνικά τεχνάσματα του Μούρκοκ για συνεχίσει να μπαλώνει (retcon) τα έργα του ώσπου να πεθάνει.

 

Όσον αφορά την ζωή του Έλρικ, τα σημεία της αποχώρησης του από την δική του πραγματικότητα για να ζήσει τις συγκεκριμένες συναντήσεις έχουν την σειρά που είπα. Στην ζωή του Κόρουμ, το πλοίο νομίζω ότι δεν αναφέρεται καθόλου στις δυο τριλογίες.

 

Πιθανώς να υπάρχει κάποιο άλλο έμμεσο στοιχείο που να υποννοεί ότι στη ζωή του Κόρουμ τα δυο συμβάντα είχαν την αντίστροφη σειρά (ακούγεται Μουρκοκικό). Αλλά ομολογώ ότι δεν θυμάμαι κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Τεχνικά, η Τάνελορν δεν είναι δέσμια του χρόνου, κι αφού τα δυο συμβάντα σχετίζονται με αυτήν, δεν συνέβησαν σε καμία συγκεκριμένη στιγμή ή ταυτόχρονα.

 

Επίσης, το συμβάν με το πλοίο περιγράφεται ως μη συμβάν ή μελλοντικό συμβάν και διάφορα άλλα ασυνάρτητα (απ' ότι θυμάμαι, δεν έχω πια το βιβλίο), τα οποία είναι απλώς (ισχνά) λογοτεχνικά τεχνάσματα του Μούρκοκ για συνεχίσει να μπαλώνει (retcon) τα έργα του ώσπου να πεθάνει.

 

Όσον αφορά την ζωή του Έλρικ, τα σημεία της αποχώρησης του από την δική του πραγματικότητα για να ζήσει τις συγκεκριμένες συναντήσεις έχουν την σειρά που είπα. Στην ζωή του Κόρουμ, το πλοίο νομίζω ότι δεν αναφέρεται καθόλου στις δυο τριλογίες.

 

Πιθανώς να υπάρχει κάποιο άλλο έμμεσο στοιχείο που να υποννοεί ότι στη ζωή του Κόρουμ τα δυο συμβάντα είχαν την αντίστροφη σειρά (ακούγεται Μουρκοκικό). Αλλά ομολογώ ότι δεν θυμάμαι κάτι τέτοιο.

 

Λοιπόν, επειδή το έπιασες τώρα, υπάρχουν δύο timelines: στου Ελρικ πρώτα το πλοίο (ταξιδιώτης στη θάλασσα του χρόνου) και μετά ο πύργος. Στον Κόρουμ πρώτα έχουμε τον πύργο, αν θυμάμαι καλά στο βασιλιά των σπαθιών, και το πλοίο ανάμεσα στις δύο τριλογίες.

Μάλιστα, όταν συναντιούνται στο πλοίο, ο Κόρουμ χαιρετάει τον Έλρικ και του λέει ότι είχαν συναντηθεί στο μέλλον του Έλρικ και παρελθόν του Κάρουμ.

Τεσπά, συνεχίστε.

Link to comment
Share on other sites

Πως λέγεται το πρώτο βιβλίο της τριλογίας του Κ. Βουλαζέρη Οι ΕΞΟΡΙΣΤΟΙ ΤΗΣ ΣΕΡΑΝΒΕΛ

 

α)Πτεράργυροι

β)Φιλάργυροι

γ)Πτεροδάχτυλοι

Link to comment
Share on other sites

α) Πτεράργυροι.

 

Και μία πολύ εύκολη: Στο Wheel of Time, ποιος είναι ο Dragon Reborn?

Link to comment
Share on other sites

Κάτι εύκολο κι εγώ. Ποιος είναι ο "μεγάλος κακός" στο Μαύρο Πύργο του Κινγκ.

Link to comment
Share on other sites

μιλάμε για το μεγάλο κακό που βλέπουμε από την αρχή (και αρκετές φορές μέχρι το τέλος της ιστορίας) ή για τον ακόμη μεγαλύτερο κακό που δεν βλέπουμε τόσες φορές, παρά μονάχα προς το τέλος;

 

εάν μιλάμε για τον πρώτο, τότε είναι ο γουόλτερ....??? γουόλτερ ο'ντριμ 'η κάπως έτσι. ο μαυροντυμένος άντρας.

εάν μιλάμε για τον δεύτερο, τότε είναι ο πορφυρός βασιλιάς, the crimson king!

 

(για αυτούς δεν μιλάμε...??? :whistling: )

Link to comment
Share on other sites

ήθελα να βάλω ερώτηση από τον κόκκινο άρη του ρόμπινσον, αλλα θα με βρίσετε, και εγώ με τη σειρά μου θα βρίσω εσάς που δεν το έχετε διαβάσει (οι περισσότεροι τουλάχιστον, από όσο έχω καταλάβει) και έτσι θα ξεκινήσει μια μακρά αλυσίδα ανταλλαγής προσβλητικών σχολιών, που σταδιακά θα γενικευτεί σε μια σειρά βιαοπραγιών σε τοπικό επίπεδο, που θα διογκωθεί σε εμφύλιο πόλεμο, ο οποίος με τη σειρά του θα οδηγήσει σε κρίση στην οικονομική και νομισματική ένωση (ονε, emu για τους αγγλομαθείς), οδηγώντας στην πτώση της ισοτιμίας ευρώ-δολλαρίου, και αυτό με τη σειρά του θα έχει το αποτέλεσμα οι χώρες να αρχίσουν να φεύγουν από την ονε, και παράλληλα θα παρατηρηθεί εκροή ανθρωπίνου δυναμικού και εισροή ξένων επενδύσεων (όποιος διαφωνεί στο σημείο αυτό, να πάει να το λύσει με τον απέργη στο πανεπιστήμιο μακεδονίας, όχι με μένα :tongue:), οπότε η ευρώπη θα τείνει να καταντήσει το τσιφλίκι άλλων δυνάμεων, αλλά σε μια τελευταία απέλπιδη προσπάθεια διατήρησης της ανεξαρτησίας της θα κυρήξει πόλεμο στις ηπα, ο οποίος πόλεμος θα καταλύσει τον οργανισμό ηνωμένων εθνών και τα συντρίμμια του θα σηματοδοτήσουν μία νέα εποχή εξαθλίωσης για την ανθρώπινη φυλή, από την οποία όμως και δυστυχώς για όλους μας, κανένας δεν θα προλάβει να ανακάμψει, καθώς ο βομβαρδισμός κάποιων κρυφών επιστημονικών εργαστηρίων στην καλκούτα (πού αλλού?), θα έχει ως αποτέλεσμα ένα από τα πειράματα να ξεφύγει του ελέγχου των επιστημόνων (όλα τα πειράματα θα ξεφύγουν του ελέγχου, αλλά ποιος νοιάζεται πραγματικά για μερικά φωσφορίζοντα ποντικάκια και κάτι χήνες που ανέπτυξαν ανοσία στον αιμοραγικό πυρετό του ιού έμπολα;), το οποίο πείραμα θα αφορά την υπό συνθήκες δημιουργία μιας μαύρης τρύπας και μετά το βομβαρδισμό, η μαύρη τρύπα θα μεγαλώσει, καταπίνωντας μία μία της ηπείρους, και λόγω μιας χωροταξικής ανωμαλίας, θα καταπιεί και όλο το ηλιακό σύστημα, και ένα αξιοσέβαστο μέρος του γαλαξία μας, προτού καταρρεύσει και αντικατασταθεί από κάτι για το οποίο οι επιστήμονες δεν έχουν βρει ακόμα όνομα.

και κάθομαι και αναρωτιέμαι: is it worth it? αξίζει τον κόπο να βάλω μια ερώτηση που θα έχει ως αποτέλεσμα κάτι το οποίο δεν έχει καν ακόμα όνομα. και η απάντηση είναι όχι.

 

λοιπόν. στο γυρίστε το γαλαξία με ώτο στοπ, υπάρχει ένας χαρακτήρας, μία άμοιρη ψυχή που υποστηρίζει (με στοιχεία, αν μη τι άλλο) ότι σε κάθε ενσάρκωσή της, την είχε σκοτώσει ο άρθουρ ντεντ.

(σχόλιο: το χαρακτήρα/την ψυχή αυτή στη ραδιοφωνική σειρά την έκανε ο ντάγκλας άνταμς. δηλαδή, πήραν τα κομμάτια από την ανάνγωση των βιβλίων που είχε κάνει και τα βάλανε στο σωστό σημείο, γιατί είχε ήδη πεθάνει όταν μετέφεραν τα τρία τελευταία βιβλία στο ραδιόφωνο... u get the picture... :whistling: )

ψάχνουμε το όνομα της άμοιρης αυτής ψυχής...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..