Jump to content

Παιχνίδι ερωτήσεων από τη φανταστική λογοτεχνία


heiron
 Share

Recommended Posts

  • 1 month later...
  • Replies 137
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Electroscribe

    11

  • heiron

    14

  • Nienor

    13

  • araquel

    13

Αι ρε τιποτενιε!Θα βαλεις καμια ερωτηση η να παιρνει σειρα αλλος;;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Μη νομίζετε πως δεν έφτασε ποτέ... απλά την αποσιωπήσαμε διότι ήταν λίγο... πως να το πούμε τώρα αυτό? πικάντικη? :p

 

Πάρτε μια άλλη: εντυπωσιακά εύκολη:

 

Πως λέγανε την πανέμορφη αιμοσταγή "κοπελιά" του Λε Φανού?

 

Θέλω όλα τα ονοματάκια της κι ακόμα είναι πάρα πολύ εύκολη η ερώτηση... :p

Link to comment
Share on other sites

Καρμίλα.

 

Πώς λεγόταν ο Ρωμαίος εχθρός του Μπράν Μακ Μόρν στο διήγημα του Ρόμπερτ Χάουαρντ "The worms of the earth".

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι έχεις ξεχάσει έναν αναγραμματισμό :p Μιλάρκα.... αλλά οκ ξέρω ότι μπορείς να διηγηθείς και το βιβλίο ολόκληρο οπότε σε κουοτάρω να συνεχίσουμε:

 

 

Πώς λεγόταν ο Ρωμαίος εχθρός του Μπράν Μακ Μόρν στο διήγημα του Ρόμπερτ Χάουαρντ "The worms of the earth".
Link to comment
Share on other sites

Καρμίλα.

 

Πώς λεγόταν ο Ρωμαίος εχθρός του Μπράν Μακ Μόρν στο διήγημα του Ρόμπερτ Χάουαρντ "The worms of the earth".

Titus Sulla

 

Ποιος ο συγγραφέας των διαφόρων αποσπασμάτων για τον Μουα-Ντιμπ, στο βιβλίο Dune του Frank Herbert;

Link to comment
Share on other sites

Πώς λεγόταν η κόρη του πρωταγωνιστή στον Αναρχικό των δύο κόσμων της Λε Γκεν (the dispossesed);

Link to comment
Share on other sites

εχ,το ηξερα κι εγω αλλα που να βαζω ερωτηση μετα...

ΕΠ!

Ουτε η Νιενορ εβαλε!Λοιπον,δεσποινις συνετιστειτε αμεσως!

Link to comment
Share on other sites

Ε, κάτσε μωρέ βιαστικέ, αφού δε μου είπε "εντάξει" :p

 

οκ, οκ ερώτηση... χμμμμ.....

 

Λοιπόν, θέλω να μου πείτε πως λένε την αδερφή του Νέντ Σταρκ και τι του ζητούσε πριν να πεθάνει.

(ε, δεν είναι ακριβώς δύο ερωτήσεις, έτσι δεν είναι;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Νομίζω οτι η αδελφή του ήταν η Λυάννα αλλα δεν το ξέρω το υπόλοιπο.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε γιατί έτσι κι αλλιώς δε βλέπω να απαντάει και κανείς τόσες μέρες.

Του ζητούσε να της υποσχεθεί κάτι, το οποίο περιμένουμε να το μάθουμε ακόμα από το πρώτο βιβλίο και κάτι μου λέει πως δε θα το μάθουμε ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

A, δηλαδή του είπε ΚΑΤΙ το οποίο ΔΕΝ ξέρουμε τι είναι αλλα ΘΑ το μάθουμε ΚΑΠΟΙΑ στιγμή στο μέλλον....πολύ σαφής απάντηση...

 

Τέσπα.

Ποιοί είναι οι δυό μάγοι-μέντορες των ηρωών του Φρίτζ Λέιμπερ: Φάφρντ και Γκρέι Μάουζερ;

Link to comment
Share on other sites

Ποιοί είναι οι δυό μάγοι-μέντορες των ηρωών του Φρίτζ Λέιμπερ: Φάφρντ και Γκρέι Μάουζερ;

 

 

Ningauble of the Seven Eyes και Sheelba of the Eyeless Face, αντίστοιχα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν νομίζω ότι αμφισβητεί κανείς την ορθότητα της απάντησης που είχα δώσει.

 

Οπότε, για να μην κοπεί η αλυσίδα του παιχνιδιού, έστω και χωρίς την δημόσια έγκριση του ερωτώντος:

 

 

Σε ποια οργάνωση ανήκε ο πρωταγωνιστής στον "Εντολοδόχο" του Γιώργου Μαρζέλου;

 

Η απάντηση δεν είναι "στους Εντολοδόχους" γενικά, ούτε και η ερώτηση είναι παγίδα (δηλ. δεν θα γίνει δεκτή το "σε καμία επειδή είχε υποβάλλει παραίτηση")

Link to comment
Share on other sites

Χμ...δε νομίζεις πως είναι κομματάκι δύσκολο,δεδομένου ότι λίγοι(έως πολύ λίγοι) εδώ πέρα έχουν διαβάσει το βιβλίο;Το θέμα είναι να προχωράει το παιχνίδι.Προσωπικά δεν ξέρω καν τον συγγραφέα(μπορεί να είναι και μέλος του φόρουμ,παντος δε μου θυμίζει τίποτα).

Edited by heiron
Πάντως για τους μέντορες των Φαφρντ και Μάουζερ,το επαληθεύω κι εγώ,μην ανησυχείς
Link to comment
Share on other sites

Χμ...δε νομίζεις πως είναι κομματάκι δύσκολο,δεδομένου ότι λίγοι(έως πολύ λίγοι) εδώ πέρα έχουν διαβάσει το βιβλίο;Το θέμα είναι να προχωράει το παιχνίδι.Προσωπικά δεν ξέρω καν τον συγγραφέα(μπορεί να είναι και μέλος του φόρουμ,παντος δε μου θυμίζει τίποτα).

 

Δεν είναι τόσο δύσκολο όσο υπέθεσες. Στους ηλικίας 30+, ο Μαρζέλος πρέπει να είναι γνωστός όσο ο Αντωνόπουλος (της Υπερβορέας) στους νεώτερους. Το συγκεκριμένο βιβλίο του είχε πουλήσει αρκετά για να θεωρώ ότι αρκετά μέλη του φόρουμ το έχουν (όχι πάρα πολλά, αλλά ούτε εγώ έχω διαβάσει τα 2/3 από τα βιβλία για τα οποία τέθηκαν ερωτήσεις ως τώρα - δεν σημαίνει κάτι αυτό). Και ήθελα να βάλω κάτι που δεν θα αρκούσε το Google για να απαντηθεί.

 

[Η απάντηση είναι "στους Δρυοκολάπτες"]

 

Για να μην λέει κανείς ότι κρατάω το μπαλάκι βάζοντας συνέχεια ερωτήσεις που δεν μπορεί να τις απαντήσει κανείς:

 

Τι είδους πλάσμα ήταν η Κυρά του Σκότους στο ομώνυμο βιβλίο του Φριτς Λάιμπερ;

Link to comment
Share on other sites

Χμ...δε νομίζεις πως είναι κομματάκι δύσκολο,δεδομένου ότι λίγοι(έως πολύ λίγοι) εδώ πέρα έχουν διαβάσει το βιβλίο;Το θέμα είναι να προχωράει το παιχνίδι.

 

Βέβαια αυτό είναι λίγο υποκειμενικό. Εγώ δεν ξέρω το 90% των βιβλίων που μπαίνουν εδώ. (παραπάνω δηλαδή, απλά δεν νομίζω να έχουν μπει εκατό ερωτήσεις ακόμα)

Ένα μου φαίνεται απάντησα και αυτό με google (δαιμονική εφεύρεση).

Link to comment
Share on other sites

Κοίταχτε,το θέμα είναι να μπαίνουν εύκολες ερωτήσεις από δημοφιλή βιβλία.Το "δημοφιλή" αναφέρεται ανάμεσα στα μέλη του φόρουμ.Κάποια βιβλία έχουν συζητηθεί στο φόρουμ,κάποια έχουν ψηφιστεί πολλές φορές στις λίστες με τα καλύτερα βιβλία...ε,αυτά θα έλεγα "δημοφιλή".

Ούτε την Κυρά του Σκότους έχω διαβάσει αν και τουλάχιστον αυτό το βιβλίο το ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Και θα παρακαλούσα να μπάινει ακι ο αγγλικός τίτλος. Επειδή αρκετές φορές αλλάζουν τον τίτλο κατά πολύ και προσωπικά σπανιότατα διαβάζω μετάφαση από τα αγγλικά. Οπότε αρκετές φορές δεν ξέρω τον ελληνικό τίτλο των βιβλίων.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


  • Upcoming Events

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..