Jump to content

Παιχνίδι ερωτήσεων από τη φανταστική λογοτεχνία


heiron
 Share

Recommended Posts

Κατι ευκολο για να ρολαρει πιο γρηγορα το παιχνιδι...

 

Στο "Επιστροφη στη Γη"(...and call me Conrad/This immortal) του Ζελαζνυ,ο ηρωας ειναι Ελληνας.Απο ποιο χωριο καταγεται ομως;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 137
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Electroscribe

    11

  • heiron

    14

  • Nienor

    13

  • araquel

    13

Νεα ερωτηση:

 

Στο Μεσσιας του Ντιουν, πως εξασφαλιζουν οι συνομωτες οτι ο Πωλ δεν θα τους αντιληφθει παρα το γεγονος οτι εχει τη δυναμη της Διορασης και μαθαινει ο,τι συμβαινει;

Edited by heiron
Η απαντηση στην προηγουμενη ερωτηση ηταν: Μακρυν&#
Link to comment
Share on other sites

είχαν μεταξύ τους και έναν πλοηγό της συντεχνίας για να καλύπτει τα ίχνη τους και την παρουσία τους;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ναι,Araquel,αυτο ειναι.

 

Περιμενω ερωτηση να ξαναπαρει μπρος το παιχνιδι!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Oh,well...προφανως δεν τραβαει το τοπικ αλλα θα ηθελα να δω καποια ερωτηση απο araquel μερια.

Araquel?Anyone?

Link to comment
Share on other sites

heiron, δεν θα το πιστέψεις, αλλά σήμερα το έψαχνα και δεν το έβρισκα το τόπικ αυτό [ξέθαψα όμως το άλλο με τα αποσπάσματα από βιβλία στην πορεία].

κάθομαι να σκεφτώ ερώτηση. αν με προλάβει άλλος, so be it...

 

(ευχαριστώ που το έφερες στην επιφάνεια. κάποιες μέρες απλώς ο εγκέφαλος μου δεν παίρνει τις σωστές/ απαραίτητες στροφές. :beerchug: )

Link to comment
Share on other sites

ok, για να δούμε...

 

στο αστρόπλοιο τιτανικός, υπάρχει μια βόμβα, που μετράει από το 1.000 προς το 0, όπου και θα εκραγεί, όσο αυτοκαταστροφικό και αν είναι κάτι τέτοιο. οι χαρακτήρες με ποιον τρόπο καταφέρνουν τη βόμβα να μην εκραγεί (αρκετές φορές)?

 

εναλλακτικά, πιο δύσκολη, αλλά και πάλι νταγκλασανταμική. στο γυρίστε το γαλαξία με ώτο-στοπ, ποια λύση βρήκε η εταιρεία κλωνοποίησης για να τακτοποίησει το ζήτημα των 578 χιλιάδων εκατομμυρίων (578.000.000.000) κλώνων της -υπέροχα ταλαντούχας και γοητευτικής- lintilla? (αυτό είναι από τη ραδιοφωνική σειρά προφανώς...)

 

θέλουμε μια σωστή απάντηση σε οποιαδήποτε από τις δύο :bleh:

Edited by araquel
Link to comment
Share on other sites

Κύριε, κύριε, να το πω εγώ που το ξέρω?

 

Λοιπόν, μιλάνε συνεχεια στη βόμβα και την κάνουν να χάνει το μέτρημα. Τότε εκείνη αρχίζει την αντίστροφη μέτρηση από την αρχή! :rofl2:

 

Πλάκα είχε αυτό το βιβλίο. Είχα σχεδόν ξεχάσει ότι το έχω διαβάσει.

 

Η δική μου ερώτηση (back to the basics).

Πότε έχουν τα γενέθλιά τους ο Φρόντο και ο θείος Μπίλμπο και τα πόσα έκλεισε ο καθένας τη μέρα του πάρτι?

 

(Για όσους διάβασαν και το βιβλίο και δεν αρκέστηκαν μόνο στην ταινία)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, 22 Σεπτεμβρίου και ο Bilbo 111 χρονών και ο Frodo 33. Μάλιστα η ηλικία των 33 ετών είναι σημαντική για τα Hobbits.

 

Ερώτηση:

 

Ποιον και γιατί σκοτώνει η Bayta στο Foundation Trilogy του Asimov;

Edited by Darkchilde
Link to comment
Share on other sites

άντε ρε παιδιά, κανείς;;;

θα κρατηθώ και δεν θα απαντήσω ακόμα.

 

α, ναι. ήθελα να σημειώσω ότι όποιος απαντήσει ας βάλει όλη την απάντηση μέσα σε spoiler tags, για να μη συμβεί κανένα ατύχημα με κάποιον που δεν έχει διαβάσει ακόμα το βιβλίο αυτό (υπάρχει τέτοιος άνθρωπος;;;).

 

edit: αφού κανείς δεν δείχνει τα το θυμάται, η bayta σκότωσε

τον ebling mis για να μην μάθει η μιούλ- ε..., το μουλάρι την τοποθεσία όπου βρισκόταν το δεύτερο θεμέλιο. η bayta με τον πώς-τον-λένε άντρα της είχανε σώσει έναν γελωτοποιό, το magnifico, o oποίος όμως ήταν στην πραγματικότητα το μουλάρι. στο τέλος, στον trantor, o elbing mis - υπό τη σατανικότατη :bleh: επήρεια του μουλαριού αφοσιώνεται στη μελέτη στοιχείων με εξαντλητικούς ρυθμούς για να βρει πού είναι το δεύτερο θεμέλιο. στο νεκροκρέβατο του [ή τουλάχιστον όχι πολύ μακριά χρονικά από αυτό] ανακαλύπτει πού είναι, αλλά η bayta -επιτέλους!- συνειδητοποιεί ότι ο γελωτοποιός είναι το μουλάρι, και πριν προλάβει ο ebling mis να ανακοινώσει πού βρίσκεται το δεύτερο θεμέλιο, η bayta τον έχει στείλει στα θυμαράκια, να μαζέυει γρούβες και άλλα τέτοια όμορφα...]

. ποιος θα μου στείλει εδώ πάνω τώρα τα βιβλία που θέλω να τα ξαναδιαβάσω;;;;

 

και πάλι 2 ερωτήσεις, όποιαν ξέρετε απαντάτε.

στο γυρίστε το γαλαξία με ώτο-στοπ, ποια λύση βρήκε η εταιρεία κλωνοποίησης για να τακτοποίησει το ζήτημα των 578 χιλιάδων εκατομμυρίων (578.000.000.000) κλώνων της -υπέροχα ταλαντούχας και γοητευτικής- lintilla? (αυτό είναι από τη ραδιοφωνική σειρά προφανώς...)
αφού δεν απαντήθηκε, παραμένει ως ερώτηση...

 

η δεύτερη ερώτηση τώρα. λοιπόν, στο good omens των terry pratchet και neil gaiman, στα ενδέκατα γενέθλια του αντίχριστου, η "κάτω πλευρά" στέλνει το μεγαλύτερο, χειρότερο, πιο άγριο και πιο λυσσασμένο κυνηγόσκυλο της κολάσεως (hellhound) για να γίνει ο συμπορευτής του αντίχριστου και να τον προστατεύει από κάθε κακό.

στην ερώτηση του aziraphale άμα το κυνηγόσκυλο αυτό έχει όνομα, ο crawley απαντά ότι το όνομα θα του το δώσει ο εντεκάχρονος αντίχριστος και ότι αυτό το όνομα θα προσδιορίζει τη λειτουργία και το σκοπό του.. εικάζει ότι το όνομα αυτό θα είναι κάτι σαν Τρόμος, ή Φονιάς, κλπ...

ποιο όνομα έδωσε τελικά ο αντίχριστος στο κυνηγόσκυλο?

Edited by araquel
Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι σε ποιά ράτσα μεταμορφώθηκε ο σκύλος αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ το όνομα... Και έχω δανείσει το βιβλίο!

Link to comment
Share on other sites

οκ, σε τι ράτσα; :D (αν και δεν θυμάμαι εγώ, αλλά κάτι θα κάνουμε... το έχω το βιβλίο δίπλα μου, θα το ψάξω.)

Link to comment
Share on other sites

Το ονομα ηταν Dog τη ρατσα δε τη θυμαμαι, νομιζω σε κανις η τεριε μεταμορφωθηκε

Link to comment
Share on other sites

στο ιδιο βιβλιο ποίοι ηταν οι 4 καβαλαριδες τις αποκαλυψης και γιατι οι αγγελοι της κολασης (οι μηχανοβιοι) δεν ηταν στην αποκαλυψη ?

Link to comment
Share on other sites

και το όνομα ήταν όντως dog!

 

οκ, celestial, αφού η darkchilde δεν πρόλαβε να γράψει τη ράτσα, και αφού απάντησες στην αρχική ερώτηση, είναι σειρά σου και βάζεις ερώτηση.

 

(δεν θυμήθηκες το απόσπασμα χθες από το βιβλίο, αλλά τουλάχιστον θυμόσουν τη λεπτομέρια αυτή. :thmbup: )

 

edit: για προφανείς -και μη- λόγους απέχω από τη γύρα αυτή... B) :tongue:

Edited by araquel
Link to comment
Share on other sites

 

Λοιπόν οι 4 Bikers of the Apocalypse ήταν:

 

1. Η War (που πήγε σε ένα ήσυχο νησάκι όπου δεν υπήρχε ποτέ πόλεμος και με το που πάτησε το πόδι της έγινε της κακομοίρας.)

2. O Death

3. O Pollution (επειδή λέει ο Pestilence αποσύρθηκε λόγω πενικιλλίνης...)

4. Ο Famine (o οποίος είχε ολόκληρη εταιρεία με εστιατόρια και προϊόντα φαγητού τα οποία δεν είχαν κανένα θρεπτικό συστατικό...)

 

 

Δεν θυμάμαι το επόμενο σκέλος της ερώτησης.

Link to comment
Share on other sites

δε πειραζει η απαντηση ειναι σωστη :) το τοπικ ειναι δικο σου :D

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μία εύκολη από American Gods - Neil Gaiman:

 

Ποιος τελικά υποτίθεται ότι ήταν ο Mr. Wednesday?

Link to comment
Share on other sites

διαπλοκή, κύριε πρόεδρε!!!! σκάνδαλο!!!

απαιτώ επανεξέταση του θέματος!

 

άμα το πάρει το ποτάμι, κύριε πρόεδρε, απαιτώ άλλη ερώτηση!!!

 

...........και, άμα γίνεται, από βιβλίο που έχω διαβάσει. ε; φανταστικέ κύριε πρόεδρε; ..:bleh:

Link to comment
Share on other sites

Το πήρε το ποτάμι:

 

 

O Odin, ο θεός των Βίκινγκ. Κάποιοι Βίκινγκ που είχαν πάει στην Αμερική έφεραν μαζί τους και την θρησκεία τους, και η Αμερική απέκτησε τον δικότης Odin.

 

 

Επειδή αυτή την στιγμή δεν έχω ερώτηση, παραχωρώ την θέση μου.

Link to comment
Share on other sites

Ας κάνω λοιπόν εγώ μία να προχωρήσει το τόπικ: Ποιο είναι το πλήρες όνομα της Λαλ, στη Μπαλάντα του Πανδοχέα? (μάλλον δυσκολούτσικο γιατί από όσο σας ξέρω δεν το έχετε διαβάσει πολλοί :p)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σε ποιο βιβλίο υπάρχουν ταξιδευτές καραβοκύρηδες στον ουρανό που ψαρεύουν καταιγίδα για να τη βάλουν μετά μέσα σε τσόφλια αυγού και να πουληθεί στα παζάρια? χεχεχε....

 

 

edit:

Την έφερα από δω την ερώτηση γιατί ο Μιχάλης έχει δίκιο, υπήρχε τέτοιο τόπικ και συγγνώμη που το ξέχασα και το έχω σταματημένο τόσο καιρό τώρα :oops:

 

Το πλήρες όνομα της Λαλ είναι Λαλκαμσίχ-Καμσολάλ (για την προηγούμενη ερώτηση).

 

Αφήνω αυτήν για να συνεχίσουμε.

Edited by Nienor
Link to comment
Share on other sites

Ε, έχουνε περάσει 6 μέρες και υποθέτω πως δεν ξέρετε ε? Βαρέθηκα και να ρωτάω-απαντάω μόνη μου. Στην αστερόσκονη του Γκάιμαν υπάρχουν αυτοί οι τύποι.

 

Ας βάλει και κάποιος άλλος μπας και κουνηθεί το τόπικ.

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο βιβλίο οι ήρωες τρέχουν να γλιτώσουν απο μερικά Goblin στην αρχή του;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


  • Upcoming Events

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..