Jump to content

Παιχνίδι ερωτήσεων από τη φανταστική λογοτεχνία


heiron
 Share

Recommended Posts

λοιπόν. στο γυρίστε το γαλαξία με ώτο στοπ, υπάρχει ένας χαρακτήρας, μία άμοιρη ψυχή που υποστηρίζει (με στοιχεία, αν μη τι άλλο) ότι σε κάθε ενσάρκωσή της, την είχε σκοτώσει ο άρθουρ ντεντ.

(σχόλιο: το χαρακτήρα/την ψυχή αυτή στη ραδιοφωνική σειρά την έκανε ο ντάγκλας άνταμς. δηλαδή, πήραν τα κομμάτια από την ανάνγωση των βιβλίων που είχε κάνει και τα βάλανε στο σωστό σημείο, γιατί είχε ήδη πεθάνει όταν μετέφεραν τα τρία τελευταία βιβλία στο ραδιόφωνο... u get the picture... :whistling: )

ψάχνουμε το όνομα της άμοιρης αυτής ψυχής...

 

Agrajag

 

Είχε φτιάξει κι ένα άγαλμα που έδειχνε όλες αυτές τις "δολοφονίες"

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 137
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Electroscribe

    11

  • heiron

    14

  • Nienor

    13

  • araquel

    13

Κάπου είχαμε μείνει:

 

Τι το ιδιαίτερο έχει το ζευγάρι των εξωγήινων στα Παραστρατημένα Πουλιά του Φίλιπ Χοσέ Φάρμερ;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ε, νομίζω πως είναι φανερό οτι δεν έχουμε ιδέα? όχι? :p

Έχουν περάσει μόλις 20 μέρες...

 

Πες μας και ρώτα κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Αφου την έβαλα εγώ, θα την απαντήσω εγώ κι ας βάλει όποιος προλάβει.

Είναι και τα δύο αρσενικά και ερωτευμένα μεταξύ τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

οκ, στο παιχνίδι του τζέραλντ, καταφέρνει τελικά η τζέσι να ελευθερωθεί μόνη της ή την βοηθάει κάποιος; αν μόνη της, πώς; αν τη βοηθάει κάποιος άλλος, ποιος;

όποιος δώσει την απάντηση, ας την βάλει σε spoiler tags, μην το σποϊλεριάσουμε... ;)

κι ας βάλει όποιος προλάβει.
πρόλαβα; πρόλαβα; :bleh:
Link to comment
Share on other sites

το είχα διαβάσει πρίν απο 10φέυγα χρόνια αλλα ακόμα να το αποβάλω απο τον εαυτο μου.

αν θυμάμαι καλά το πνευμα της κολλητής της, της δίνει ενα ξυράφι που το χρησιμοποιεί για να κόψει τα χέρια της, ωστε να περάσουν μέσα απο τις χειροπέδες.

τώρα πείτε μου πως βάζω spoiler tags.

Link to comment
Share on other sites

χμμμ, οκ.

κόβει τον αντίχειρα της, επιτρέποντας στον καρπό της να βγει από τη χειροπέδα. το άλλο χέρι το ελευθερώνει κανονικά, αν θυμάμαι καλά, με το κλειδί που καταφέρνει να πιάσει

. σειρά σας, μεσιέ d'ailleurs.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

βαζω ερώτηση:

 

ποιό είναι το άλλο όνομα του ξίφους Εξκάλιμπερ στο βιβλίο "Βασιλιάς Αρθουρος" του Stephen Lawheadq

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος, αλλά μήπως ήταν Calimpur (Κάλιμπουρ); Παίζει να είμαι τελείως, μα τελείως off... :aunsure:

Link to comment
Share on other sites

Στο THE STAND του KING οι επιζήσαντες έβλεπαν στον ύπνο τους μια γριά να τους καλεί κοντά της.

 

ΕΡΩΤΗΞΗ

Ποιο είναι το όνομα αυτής της καλής γιαγιάκας;

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς που στο δικό μου παραλήρημα απάντησες και μάλιστα γρήγορα.

 

Σειρά σου.

Link to comment
Share on other sites

το να επιθυμει καποιος ενα πρόβατο ειναι απόδειξη οτι υπαρχει!

 

( και οχι δε παραληρω απο βιβλιο ειναι :p )

Link to comment
Share on other sites

επιδη δε βλεπω κινηση... απο το ιδιο βιβλιο: " δεν επρεπε να την ακουσω, μου εξομολογηθηκε μια μερα, τελικα τα λουλουδια δε πρεπει να τα ακους, πρεπει μονο να τα κοιτας και να τα μυριζεις"

Edited by Celestial
Link to comment
Share on other sites

επιδη δε βλεπω κινηση... απο το ιδιο βιβλιο: " δεν επρεπε να την ακουσω, μου εξομολογηθηκε μια μερα, τελικα τα λουλουδια δε πρεπει να τα ακους, πρεπει μονο να τα κοιτας και να τα μυριζεις"

 

Ο Μικρός Πρίγκιπας - Le Petit Prince

Edited by Guardian of the RuneRing #1
Link to comment
Share on other sites

Χμ... ο Μικρός Πρίγκιπας... από τα αγαπημένα μου. Το πρώτο quote ήταν τόσο out of context που είχε τελείως διαφορετικό νόημα από ό,τι στο βιβλίο. Τέλος πάντων, παρακάτω βρίσκεται η δικιά μου ερώτηση... έχω την εντύπωση ότι είναι υπερβολικά εύκολη αλλά θα δείξει.

Σε ποιο βιβλίο κάποιοι ξεκινούν να σχηματίσουν όχλο και να λιντσάρουν κάποιον, αλλά αποτυγχάνουν λόγω έλλειψης γνώσεων στο αντικείμενο;
Link to comment
Share on other sites

Hint #1: Ο λόγος για τον οποίο αυτοί επιθυμούν να λιντσάρουν αυτόν σχετίζεται με την απόφασή του να εγκαταλείψει την πατρίδα του.

Edited by Guardian of the RuneRing #1
Link to comment
Share on other sites

Hint #2: Αυτός πήρε την απόφαση να αυτοεξορισθεί και να ξενιτευτεί επειδή στην πατρίδα του δε μπορούσε να ολοκληρώσει το σημαντικότερο έργο της ζωής του. Αυτό όχι γιατί του το απαγόρευσε κανείς ρητά, αλλά επειδή έμμεσα δεν του παρέχονταν η απαραίτητη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..