Jump to content

Game of Thrones (2011-2017, 2019)


Mort13
 Share

Recommended Posts

 

 

[Α, κι αυτό με το γνήσιο πρωτότοκο που έκανε πριν τον Τζόφρει αλλά της πέθανε, είναι επίσης κατασκεύασμα της σειράς]

 

 

 

 

Εμένα με είχε παραξενέψει πολύ ο συγκεκριμένος νεωτερισμός. Μετά θυμήθηκα ότι η Σέρσει λέει πως το παιδί είχε κατάμαυρα μαλλιά, οπότε το θεώρησα σαν άλλη μια απόδειξη-κλείσιμο του ματιού-προοικονομία ότι τα υπόλοιπα δεν είναι του Ρόμπερτ.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • heiron

    232

  • Sonya

    78

  • wordsmith

    243

  • Eugenia Rose

    100

 

 

[Απ' ότι θυμάμαι, η Σέρσει λέει ότι μιας και ο χοντρός ήταν συνεχώς ντίρλα, δε θυμόταν ότι δεν τον άφηνε να τελειώνει μέσα της,

 

 

Αυτό το θυμάμαι κι εγώ από τη σειρά.

 

Περί αντισύλληψης κάτι είχα ακούσει ότι υπήρχαν τέτοια βότανα κλπ εκείνες τις εποχές, αλλά είχα υποθέσει ότι τα ποσοστά επιτυχίας τους θα ήταν αμελητέα, διότι το αντισυλληπτικό χάπι του 20ού αιώνα υποτίθεται ότι έφερε επανάσταση στα θέματα ισότητας των φύλων, καθώς έτσι οι γυναίκες αποκτούσαν έλεγχο πάνω στο σώμα τους και μπορούσαν να κάνουν σεξ εκτός γάμου χωρίς να ξεπετάνε μπάσταρδα κλπ κλπ σάλτσες φεμινιστικές. Το ΝΤΟΥΠ! δεν πάει μόνο σ' αυτό, πάει και στο πόσο τρελό είναι να παίρνει αντισυλληπτικά για να μη μείνει έγκυος από τον άντρα της και αντίθετα να προσπαθεί συνειδητά να μείνει από τον εραστή/αδερφό της. Και όλη αυτή την πολύπλοκη μανούβρα όχι με σημερινά χάπια, αλλά με βότανα και γιατροσόφια μεσαιωνικά.

 

Με τον σιδερένιο θρόνο δεν έχω καταλάβει τι γίνεται, αλλά μη μου πείτε, θα δω και την υπόλοιπη 2η σεζόν.

Link to comment
Share on other sites

 

 

[Απ' ότι θυμάμαι, η Σέρσει λέει ότι μιας και ο χοντρός ήταν συνεχώς ντίρλα, δε θυμόταν ότι δεν τον άφηνε να τελειώνει μέσα της,

 

 

Αυτό το θυμάμαι κι εγώ από τη σειρά.

 

Περί αντισύλληψης κάτι είχα ακούσει ότι υπήρχαν τέτοια βότανα κλπ εκείνες τις εποχές, αλλά είχα υποθέσει ότι τα ποσοστά επιτυχίας τους θα ήταν αμελητέα, διότι το αντισυλληπτικό χάπι του 20ού αιώνα υποτίθεται ότι έφερε επανάσταση στα θέματα ισότητας των φύλων, καθώς έτσι οι γυναίκες αποκτούσαν έλεγχο πάνω στο σώμα τους και μπορούσαν να κάνουν σεξ εκτός γάμου χωρίς να ξεπετάνε μπάσταρδα κλπ κλπ σάλτσες φεμινιστικές. Το ΝΤΟΥΠ! δεν πάει μόνο σ' αυτό, πάει και στο πόσο τρελό είναι να παίρνει αντισυλληπτικά για να μη μείνει έγκυος από τον άντρα της και αντίθετα να προσπαθεί συνειδητά να μείνει από τον εραστή/αδερφό της. Και όλη αυτή την πολύπλοκη μανούβρα όχι με σημερινά χάπια, αλλά με βότανα και γιατροσόφια μεσαιωνικά.

 

Με τον σιδερένιο θρόνο δεν έχω καταλάβει τι γίνεται, αλλά μη μου πείτε, θα δω και την υπόλοιπη 2η σεζόν.

 

μα αφού τον μισούσε τον άντρα της και τον παντρεύτηκε με το ζόρι και με δέλεαρ την εξουσία!

πάντως, είναι αλήθεια ότι μετά το αντισυλληπτικό χάπι και τη γενικότερη ανάπτυξη των ιατρικών μεθόδων αποκτήθηκε ένας πρωτοφανής ιστορικά βαθμός αποτελεσματικού και σαφώς λιγότερο επικίνδυνου για την υγεία ελέγχου πάνω στο γυναικείο σώμα από τις ίδιες τις γυναίκες και από όποιον άλλο έχει στη διάθεσή του τα σχετικά μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Με τον σιδερένιο θρόνο δεν έχω καταλάβει τι γίνεται, αλλά μη μου πείτε, θα δω και την υπόλοιπη 2η σεζόν.

Αν σε βοηθάει, ούτε και ο Μάρτιν δεν το έχει καταλάβει αυτό...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

μα αφού τον μισούσε τον άντρα της και τον παντρεύτηκε με το ζόρι και με δέλεαρ την εξουσία!

 

Τον μίσησε εκ των υστέρων, για να είμαστε ακριβείς. Και ενώ ήταν ήδη φιλόδοξη και ραδιούργα, ήταν 17-18 όταν κανονίστηκε ο γάμος και μάλλον δεν τη ρώτησε κανείς (απλά δεν εφάρμοσε κάποιο από τα σχέδιά της για να τον αποφύγει, ακριβώς γιατί της γυάλιζε η γκλαμουριά της αυλής)

 

πάντως, είναι αλήθεια ότι μετά το αντισυλληπτικό χάπι και τη γενικότερη ανάπτυξη των ιατρικών μεθόδων αποκτήθηκε ένας πρωτοφανής ιστορικά βαθμός αποτελεσματικού και σαφώς λιγότερο επικίνδυνου για την υγεία ελέγχου πάνω στο γυναικείο σώμα από τις ίδιες τις γυναίκες και από όποιον άλλο έχει στη διάθεσή του τα σχετικά μέσα.

 

Ορθώς. Πολύ κατατοπιστικό είναι αυτό το βιβλίο, αλλά είναι κουραστικό και για γερά στομάχια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βασικά, όταν είναι να παντρευτείς τον Ραέγκαρ Ταργκάρυεν και ξαφνικά βρίσκεσαι να σε προξενεύουν με το βόδι, τον Μπαράθεον, ο οποίος (συν τοις άλλοις) κλαίγεται νύχτα και μέρα για μια νεκρή γκόμενα, ε, νταξ, έχεις κάποιες δικαιολογίες να φλιπάρεις. :Ρ

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

μα αφού τον μισούσε τον άντρα της και τον παντρεύτηκε με το ζόρι και με δέλεαρ την εξουσία!

 

Τον μίσησε εκ των υστέρων, για να είμαστε ακριβείς. Και ενώ ήταν ήδη φιλόδοξη και ραδιούργα, ήταν 17-18 όταν κανονίστηκε ο γάμος και μάλλον δεν τη ρώτησε κανείς (απλά δεν εφάρμοσε κάποιο από τα σχέδιά της για να τον αποφύγει, ακριβώς γιατί της γυάλιζε η γκλαμουριά της αυλής)

 

πάντως, είναι αλήθεια ότι μετά το αντισυλληπτικό χάπι και τη γενικότερη ανάπτυξη των ιατρικών μεθόδων αποκτήθηκε ένας πρωτοφανής ιστορικά βαθμός αποτελεσματικού και σαφώς λιγότερο επικίνδυνου για την υγεία ελέγχου πάνω στο γυναικείο σώμα από τις ίδιες τις γυναίκες και από όποιον άλλο έχει στη διάθεσή του τα σχετικά μέσα.

 

Ορθώς. Πολύ κατατοπιστικό είναι αυτό το βιβλίο, αλλά είναι κουραστικό και για γερά στομάχια

Βασικά, όταν είναι να παντρευτείς τον Ραέγκαρ Ταργκάρυεν και ξαφνικά βρίσκεσαι να σε προξενεύουν με το βόδι, τον Μπαράθεον, ο οποίος (συν τοις άλλοις) κλαίγεται νύχτα και μέρα για μια νεκρή γκόμενα, ε, νταξ, έχεις κάποιες δικαιολογίες να φλιπάρεις. :Ρ

 

ναι! έτσι ακριβώς τα λέει! το είχα μισοξεχάσει από το 2006- 2007 περίπου, που είχα ξεκινήσει να το διαβάζω. κι αναρωτιέμαι αν τελικά η Σάνσα είναι μια τρυφερότερη παραλλαγή της Σέρσεϊ. γι' αυτό περιμένω με ενδιαφέρον τη συνέχεια της ιστορίας της.

 

electro, ευχαριστώ πολύ για την παραπομπή. θα το σημειώσω το βιβλίο γιατί φαίνεται πολύ ενδιαφέρον και το στομάχι μου σίγουρα αντέχει και πιο δυσκολοχώνευτα εδέσματα :D

 

υστερόγραφο έντιτ: γιατί ρε γμτ μου, μα γιατί τα βάζουν τόσο ακριβά αυτά τα τόσο ενδιαφέροντα βιβλία; αφού σε κανέναν συγγραφέα τους, απ' όσο ξέρω, δεν δίνουν πνευματικά δικαιώματα... :(

Edited by Μάρβιν ΑΑΠ
Link to comment
Share on other sites

Βασικά, όταν είναι να παντρευτείς τον Ραέγκαρ Ταργκάρυεν και ξαφνικά βρίσκεσαι να σε προξενεύουν με το βόδι, τον Μπαράθεον, ο οποίος (συν τοις άλλοις) κλαίγεται νύχτα και μέρα για μια νεκρή γκόμενα, ε, νταξ, έχεις κάποιες δικαιολογίες να φλιπάρεις. :Ρ

 

Και να ήταν μόνο αυτό. Από μικρή θεωρούσε δεδομένο ότι θα είναι μαζί με τον Χάιμε και θα κάνει ό,τι και κείνος, αλλά την έλεγαν ''δεν ειναι για σένα αυτά, εσύ είσαι κορίτσι''

Και μετά, το γομάρι που τη φορτώσανε έκανε ΤΙΣ χοντράδες, κι ούτε να βασιλέψει δεν τον ένοιαζε, μόνο να κυνηγάει, να ξενοπηδιέται και να γίνεται ντίρλα.

 

Παρ' όλα αυτά, όλος ο κόσμος είναι ''π¤τ¤ν¤ Σέρσεϊ'', αντί για ''ρε κακοψοφονάχει το χοντρογούρουνο''.

Αί-σχος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά είναι Χάιμε ή Τζέιμι; Γιατί το Jaime προφέρεται Χάιμε, αλλά αυτό απ'ό,τι ξέρω είναι όνομα ισπανικό-νοτιοαμερικάνικο και άλλωστε στη σειρά το προφέρουν Τζέιμι, το οποίο όμως θα γραφόταν Jamie και θα ήταν υποκοριστικό του James. Υποθέτω έχει δικαίωμα ο Μάρτιν να γράφει Jaime και να ζητάει να το προφέρουν Τζέιμι, αλλά το λέει πουθενά αυτό, ότι "ναι, μεν αλλά"; Εγώ προτιμώ το Τζέιμι και ίσως το προτιμάει και ο Μάρτιν, αντί για το James, γι' αυτό το έγραψε Jaime, για να ξεφορτωθεί την πιθανότητα οποιασδήποτε εμφάνισης της εκδοχής James. Ξέρετε τίποτα;

Ζαλίστηκα τώρα... :dazzled: Ελπίζω να βγάζει νόημα όλο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Παρ' όλα αυτά, όλος ο κόσμος είναι ''π¤τ¤ν¤ Σέρσεϊ'', αντί για ''ρε κακοψοφονάχει το χοντρογούρουνο''.

Αί-σχος.

 

Πάντα μου έρχεται στο μυαλό όταν πέφτει το μάτι μου στην παραπάνω λέξη. Άσε που ψιλοταιριάζει κιόλας:

 

 

g01b.gif

 

 

 

Παρ'όλ'αυτά, ο Ρόμπερτ δεν ήταν πάντα έτσι. Αν θυμάμαι καλά από το βιβλίο, όταν παντρέυτηκαν και μετά το τέλος της επανάστασης, ο Ρόμπερτ ήταν και ωραίος στο πρόσωπο, αλλά και χτιστός στο σώμα. Απλά, κατέληξε όπως κατέληξε μετά από χρόνια κρασιού, φαγιών, βυζιών κλπ κλπ.

 

"Τζέημι" είναι και στη σειρά, "Τζέημι" και στο audiobook. Το Χάιμε είναι μάλλον εκ Σουηδίας ορμώμενο χαϊδευτικό :)

Edited by DinMacXanthi
Link to comment
Share on other sites

Είναι εκ Κελαινούς προερχόμενο και ισπανογεννές, καθώς και το ''Μπαραθεόν'' με τα μπ, ρ και θ να ισπανίζουν ακατάσχετα. Δεν μπορώ να τους σκεφτώ με άλλον τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα ονόματα διαβάζονται φωνητικά. Απλά όσα δεν είναι "γηγενή" αγγλικά τα έχει ξεσκίσει στη γραφή και όχι μόνο και τα έχει κάνει Olde Englysh

 

(π.χ. Edward, Geoffrey, Benjamin, Mark)

 

[εννοείται πως τα εκτός Westeros ονόματα, όπως των Targaryen, εξαιρούνται ως "ξενικά"]

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παρ' όλα αυτά, όλος ο κόσμος είναι ''π¤τ¤ν¤ Σέρσεϊ'', αντί για ''ρε κακοψοφονάχει το χοντρογούρουνο''.

Αί-σχος.

 

Πάντα μου έρχεται στο μυαλό όταν πέφτει το μάτι μου στην παραπάνω λέξη. Άσε που ψιλοταιριάζει κιόλας:

 

 

g01b.gif

 

 

 

 

:rofl2: :rofl2: Ταιριάζει και στον Μπαράθεον...

 

Πάντως αν ο Μάρτιν το γράφει "Jaime", δεν έχει και άδικο ο Μπάμπης να το παίρνει για ισπανικό. Τον λένε δηλαδή James και του έχουν βγάλει υποκοριστικό, απλά αντί Jamie γράφεται Jaime στα Old English; (Χμμμ... Δε μου πολυαρέσει το James, πολύ σύγχρονο)

Και το Mark πώς το έχει αλλάξει δηλαδή;

Βίβα ελ Λευτέρης! :winner_first_h4h:

Link to comment
Share on other sites

Τα ονόματα στον Μάρτιν είναι παραφθορές Βρετανικών ονομάτων. πχ Edard, Jaimie, Jon, Joeffry κλπ

Link to comment
Share on other sites

Μπάμπη και Χρηστάρα, δεν φταίνε για όλα οι άντρες, και με το μπαρδόν δηλαδίς. :hi: Αυτή η παλιο#@!@ η Σέρσεϊ μάλλον δεν είχε γλιτωμό, όποιον και να παντρευόταν.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είμαι Λαννιστερέα, ρε. :Ρ Θέλω να πεθάνει αργά και επώδυνα η μπιπ της μπιπ. Απλά, ως ένα βαθμό, έχει ελαφρυντικά για τη μπιπ που την δέρνει.

 

(μεταξύ μας, κι εγώ αν ήταν να πάρω το πιπινάκι, τον κούκλο, τον Ραέγκαρ και ξαφνικά βρισκόμουν με το βόδι, θα μου κακόπεφτε. Βέβαια, αυτή αυτωνότανε με τον αδερφό της και τον είχε μέσα στο βρακί της -άλλο τζιμάνι κι αυτός- πολλά χρόνια πριν τη δώσουν με το ζόρι στον μπουχέσα)

Link to comment
Share on other sites

Παρ'όλ'αυτά, ο Ρόμπερτ δεν ήταν πάντα έτσι. Αν θυμάμαι καλά από το βιβλίο, όταν παντρέυτηκαν και μετά το τέλος της επανάστασης, ο Ρόμπερτ ήταν και ωραίος στο πρόσωπο, αλλά και χτιστός στο σώμα. Απλά, κατέληξε όπως κατέληξε μετά από χρόνια κρασιού, φαγιών, βυζιών κλπ κλπ.

 

Δατ. Το έλεγε και στο βιβλίο άλλωστε πως στην αρχή (μέχρι και το γάμο) όλα της φαίνονταν τέλεια. Από το πρώτο βράδυ (που την είπε με το όνομα της αδερφής Σταρκ) άρχισε το πανηγυράκι. Εξάλλου ποιος πολεμιστής, με σφύρα κιόλας, δεν παίζει να έχει χτιστό σώμα;

Link to comment
Share on other sites

Παρ'όλ'αυτά, ο Ρόμπερτ δεν ήταν πάντα έτσι. Αν θυμάμαι καλά από το βιβλίο, όταν παντρέυτηκαν και μετά το τέλος της επανάστασης, ο Ρόμπερτ ήταν και ωραίος στο πρόσωπο, αλλά και χτιστός στο σώμα. Απλά, κατέληξε όπως κατέληξε μετά από χρόνια κρασιού, φαγιών, βυζιών κλπ κλπ.

 

Αυτό δε νομίζω ότι παχαίνει, μάλλον καίει θερμίδες... :p

 

Κατά τα άλλα, εμένα δε μου είναι αντιπαθής η Σέρσεϊ. Φιλόδοξη και αδίστακτη, οκ, αλλά απλώς αυτά που θέλει να πετύχει τα θέλει πολύ και δεν αφήνει ούτε την ηθική να της σταθεί εμπόδιο. Θέλω να πω, δεν είναι διεστραμμένη, δεν κάνει κακό χωρίς λόγο όπως ο γιος της το ξανθοψειροβλαμμένο :king: .

Και δεν της πάει η περούκα, την κονταίνει αυτό το χτένισμα. Καλύτερα με σπαστό μελαχρινό όπως στο "300".

 

(Στη 2η σεζόν δεν εμφανίζεται καθόλου, ρε παιδιά, ο Τζέιμι; Τον πιάσανε αιχμάλωτο και τέρμα; Κι εγώ που περίμενα καμιά ακόμα love scene... :crybaby: )

Link to comment
Share on other sites

O Ρόμπερτ ήταν ωραίος στα νιάτα του. 'Ισως δεν ήταν ο γκόμενος όπως ήταν ο δρακοπρίγκηπας ή ο Τζέιμι αλλά αρκετά ωραίος αφού τον ερωτεύτηκε κατά πως φαίνεται η Στάρκαινα που ήταν καλό νέτο και τα είχε πια με τον δρακοπρίγκηπα. Εδώ φαίνεται ότι δεν στέκει η θεωρία "αχ, ήταν λογοδοσμένη με τον μορφονιό και μετά ξέπεσε με τον Ρόμπερτ" για τη Σέρσι. Το πρόβλημα ήταν κυρίως ότι ο Ραίγκαρ ήταν άψογος ενώ ο Ρόμπερτ αποδείχτηκε ένας μπεκρής που ξενοπήδαγε. Επίσης, αν δεν κάνω λάθος, ο Ρένλι που θεωρείται αρκετά όμορφος κι αυτός λένε ότι μοιάζει αρκετά με το πως ήταν ο αδερφός του στα νιάτα του. Ακόμη και το μπασταρδάκι που ξεφεύγει του μοιάζει κι είναι ωραίος νεαρός( βασικά λένε ότι μοιάζει πολύ στον θείο του τον Ρένλι άρα και οι 3 μοιάζουν μεταξύ τους).

Χοντρός έγινε μετά το γάμο.

Edited by heiron
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά μιλάμε για "γενικά αποδεκτό ως ωραίο". Δηλαδή ο Ρόμπερτ στα νιάτα του λέγανε ότι ήταν ένας ωραίος άντρας κι όχι ένας κοιλαράς μπεκρής όπως παραδεχοταν όλοι ότι έγινε όταν μεγάλωσε. Ακόμη και Ταργκαρίαινα να γινόταν η Σέρσι πάλι με τον αδερφό της θα μπαλαμουτιάζοταν, δεν έγινε γιατί είναι άσχημος ο Ρόμπερτ. Στα επόμενα βιβλία άλλωστε

 

για διάφορους σκοπούς πηγαίνει με διάφορους άντρες, όχι πάντα όμορφους.

 

Link to comment
Share on other sites

Μπάμπη και Χρηστάρα, δεν φταίνε για όλα οι άντρες, και με το μπαρδόν δηλαδίς. :hi: Αυτή η παλιο#@!@ η Σέρσεϊ μάλλον δεν είχε γλιτωμό, όποιον και να παντρευόταν.

 

Δεν είπε κανείς ότι φταίνε γενικά οι άντρες. Κατά τη γνώμη μου, στη συγκεκριμένη περίπτωση, φταίει ένας και μοναδικός, ο Μάρτιν. Τί τις ήθελε τις γυναικείες ογ αφού δεν τό 'χει ο άνθρωπος; Τέλος πάντων.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή είναι τόσο λάθος που έκανε τη Σέρσι, την πιο όμορφη γυναίκα ολόκληρης ηπείρου που είναι πονηρή και στήνει δολοπλοκίες, που της τα φοράει ο άντρας της και είναι κολλημένος με μια νεκρή τύπισσα εδώ και πολλά χρόνια... να τον κερατώνει; Εδώ το κάθε μπάζο κερατώνει τον συντροφό της χωρίς κανένα λόγο.

Ίσως ο πιο δημοφιλής χαρακτήρας είναι η Άρυα ενώ και η Νταινέρις δεν πάει πίσω. Μιά χαρά τα πάει και με τις γυναίκες ο Μάρτιν. Λίγο με το lived happily ever after έχει θέμα, κυρίως με το lived. :secret:

Link to comment
Share on other sites

Η Daenerys πιστεύω είναι δημοφιλής μόνο σε όσους δεν έχουν ασχοληθεί ακόμα με το πέμπτο βιβλίο. Εκτός και αν είναι μαζόχες του κερατά.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Game of Thrones (2011-2017, 2019)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..