Jump to content

Game of Thrones (2011-2017, 2019)


Mort13
 Share

Recommended Posts

Με εξαίρεση μερικά δευτερόλεπτα στο ένατο επεισόδιο και κάποια στο δέκατο (τα υπόλοιπα δευτερόλεπτα ειδικά στο δέκατο πήγαν fast forward) η δική μου άποψη για τη φετινή σεζόν είναι χρρρρρρρ....πφφφφφφφ.......χρρρρρ......πφφφφφφφ.... όπ! Τι έγινε τελείωσε επιτέλους?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • heiron

    232

  • Sonya

    78

  • wordsmith

    243

  • Eugenia Rose

    100

Η δεύτερη σεζόν είχε ξεκινήσει απογοητευτικά. Έδειχναν από μερικά καρέ κάθε χαρακτήρα,λίγο(ή πολύ) σεξ/γυμνό και τελείωνε το επεισόδιο χωρίς να προχωρήσει η πλοκή. Αλλά σιγά σιγά ανέβηκε το επίπεδο. Το 9ο επεισόδιο νομίζω παλεύει στα ίσια κόντρα σε επικές υπερπαραγωγές του Χόλιγουντ(πρέπει να ήταν κι αυτό βέβαια πανάκριβο).Και το δέκατο αρκετά καλό, ειδικά το φινάλε σε κάνει να μην μπορείς να περιμένεις την επόμενη άνοιξη.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Παιδιά, εγώ είδα χθες και το έβδομο επεισόδιο από τον δέυτερο κύκλο και έχω ξενερώσει τελείως με τη σειρά. Τι είναι αυτά που δείχνει; Τελειώνω το τρίτο βιβλίο και δεν καταλαβαίνω γιατί δείχνει κάποια πράγματα η σειρά. Απλά δεν υπάρχει λόγος (να τα αλλάζουν όλα τόσο).

 

Με έχει εκνευρίσει πάρα πολύ κυρίως το τι γίνεται με την Άρυα, η συμπεριφορά της με έχει κουράσει με το πόσο αναληθής είναι (ανεξαρτήτως σφαξίματος του βιβλίου), γιατί δεν μπορεί να μισείς κάποιον, να κοιτάζεις τον εκτεθειμένο του λαιμό και το μαχαίρι που κρατάς, αλλά από την άλλη να του μιλάς τόσο πολύ, σχεδόν φιλικά, να του χαμογελάς κιόλας!

 

Κρίμα, και είχε ξεκινήσει τόσο καλά, είναι τόσο καλογυρισμένη και παίζουν πολύ καλά οι ηθοποιοί...

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται αν δε θες να πεθάνεις λίγα λεπτά αφού τον σκοτώσεις. (αν τα καταφέρει δλδ ένα κορίτσι 20 κιλών)

Link to comment
Share on other sites

Τι λες, δεν καταλαβαίνω. Εγώ λέω πώς και του μιλάει τόσο φιλικά. Δεν θά 'πρεπε να είναι πιο μαζεμένη; Πιο "ποντικάκι", όπως στο βιβλίο; Τι ύφος είναι αυτό που της έδωσαν; Αυτό λέω μόνο, όχι για΄τι δεν κάνει επίθεση.:dazzled:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τελικά, τα επεισόδια 8, 9, 10 είναι πολύ καλά, ευτυχώς, γιατί θα το σκεφτόμουν να δω τον επόμενο κύκλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κάπου εδώ να μπω κι εγώ σφήνα στη συζήτηση.

 

Ανήκω στους "δεν-έχω-διαβάσει-τα-βιβλία" και ο πρώτος κύκλος της σειράς με κέρδισε χωρίς πολλή προσπάθεια. Πέραν της πλοκής και της φάσης Μεσαιωνική Μαφία bitches που τόσο γουστάρω και που όλοι δοξάζουν, μου έκαναν ιδιαίτερη εντύπωση τα ονόματα.

 

Ειλικρινά, δεν έχω ακούσει πιο γαμάτα ονόματα στη ζωή μου ρε παιδιά, να είναι όλα τόσο... πώς να το πω... σκληρά. Απλά ακούγονται σκληρά, ταιριάζουν γάντι με το πακέτο αιματοχυσίας/συνουσίας και μπράβο στον G.R.R. το νονό. Παράλληλα, αυτή η φάση με τα ονόματα θα δικαιώσει εμάς τους άκυρους που βαφτίζουμε τους χαρακτήρες μιας ιστορίας όπως μας καπνίσει, γιατί πολύ απλά ο κύριος παραπάνω και τρελά επιτυχημένος είναι, και έχει στην ΙΔΙΑ ιστορία έναν Τζον και μια Daenerys. Δηλαδή, επιτέλους, ΛΥΤΡΩΣΗ!

 

...ο δεύτερος κύκλος ήταν σκέτη ξενέρα μέχρι το ένατο επεισόδιο που ήταν τόσο φαντασμαγορικό και yadda yadda yadda. Να 'ναι καλά το συγκεκριμένο, και η τελευταία σκηνή του 10ου που προσπαθούν μανιωδώς να με πείσουν πως από 30(ή μήπως 31;)/03/13 θα έρθουν καλύτερες μέρες.

 

Άντε να δούμε!

Link to comment
Share on other sites

31/3 Κυριακή ως συνήθως θα είναι η πρεμιέρα. Τρελή τρολιά αυτή με τη μούφα για Τηλεάστυ. :stinker:

Αυτή τη βδομάδα έχουν αρχίσει γυρίσματα στην Ιρλανδία για το Wall btw. Υποθέτω και στα υπόλοιπα μέρη εκτός αν τα ανατολίτικα γυρίστηκαν το καλοκαίρι.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δε μου λέτε εσείς που έχετε διαβάσει τα βιβλία: γιατί το ξανθό μαλλί του βλαμμένου Μπαραθονακίου-Λαννιστερακίου είναι απόδειξη ότι έχει πατέρα τον Τζέιμι και όχι τον χοντρό; Αφού α)ούτε ο Τζέιμι είναι ξανθός(ή μήπως είναι στα βιβλία; ) και β) μπορεί να συμβεί και στην πραγματικότητα να γεννηθεί ένας ξανθός μέσα σε ένα σόι μελαχρινό (απόδειξη το ότι και οι αληθινές κορούλες του ncw είναι ξανθές, αν και από πατέρα καστανό και μάνα μελαχρινή :p ). Και επίσης, πώς δεν το είχε προσέξει κανείς πριν από τον Σταρκ; Ούτε ο χοντρός δεν είχε νοιαστεί αν θα έχει νόμιμους διαδόχους; Οκ, μπορεί να κουκουλωθεί η τρύπα, αλλά θα πρέπει να αναφέρουν κάτι, κάποιος να παραξενεύεται τέλος πάντων. Ο Μάρτιν λέει τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

α) ναι, στα βιβλία όλο το Λαννιστερέικο είναι ξανθομπάμπουρες

β) το προηγούμενο Χέρι είχε ανακαλύψει ότι όλα τα μούλικα του Μπαράθεον ήταν μελαχρινά, αλλά κανένα απ' τα "δικά του" τρία, γι αυτό κι οι Λαννιστερέοι τον φάγανε μπαμπέσικα μια νύχτα χωρίς φεγγάρι (το λέει και στην σειρά αυτό)

γ) δε νομίζω ότι ενδιαφέρθηκε ποτέ αρκετά ο χοντρός για να παρατηρήσει ότι τα πιτσιρίκια ήταν μούλικα

Link to comment
Share on other sites

μα, καλά, θες να σποϊλεριάσουμε όλο το πρώτο βιβλίο; :p

στο βιβλίο η πειστικότητα χτίζεται και με βάση τη φυσιογνωμική ομοιότητα. δηλαδή: μαθαίνουμε εξαρχής για τη σχέση τζέιμι-σέρσεϊ, πράγμα που δημιουργεί και ένα θύμα στο μεταξύ. έτσι όλα τα υπόλοιπα μοιάζουν εύλογα. επειδή ακριβώς και άλλοι το έχουν ανακαλύψει, τους τρώει η μαρμάγκα. ο σφετεριστής που έσωσε το κινγκς λάντιγκ από τους δρακογέννητους ελάχιστα νιαζόταν για το τι θα γινόταν το βασίλειο και τι κάνει η σύζυγος με το κρεβάτι της. κάπως έτσι το θυμάμαι το βιβλίο. επίσης, έχω την εντύπωση ότι το στοιχείο της φυσιογνωμικής ομοιότητας είναι αναχρονισμός: η πατρότητα μπορούσε να διαπιστωθεί μόνο με βάση τα πραγματικά περιστατικά (γάμος, ημερομηνία γέννησης του παιδιού και μαρτυρίες για μοιχεία). οι έννοιες της βιολογικής κληρονομικότητας είναι σαφώς μεταγενέστερες από την εποχή στην οποία διαδραματίζεται ο μύθος. αλλά, φάνταζι δεν διαβάζουμε; :)

Edited by Μάρβιν ΑΑΠ
Link to comment
Share on other sites

-Μερσί.

-Ο Τζέιμι είναι ξανθός στα βιβλία;! Ω θεοί! Δε θα το αντέξω αυτό!

-Αυτό με το προηγούμενο Χέρι πρέπει να μου ξέφυγε. Μήπως ήταν εκείνος που τον βλέπουμε πεθαμένο από την αρχή της σειράς και ψάχνει ο Σταρκ πώς έγινε και βρίσκει ότι ο μακαρίτης είχε πάει και βρει όλα τα μπάσταρδα του χοντρού κλπ;

-Μωρ' τι Σόδομα και Γόμορρα είναι αυτά;! Τα μπάσταρδα είναι τα γνήσια και τα νόμιμα είναι τα νόθα; Άτιμε ψηλέ, ωραίε και αχώνευτε, εσύ τα έμπλεξες!

-Κι εγώ απορώ που καθόταν κάποιος και έγραφε σε βιβλίο/αρχείο τι χρώμα μαλλιά είχε ο κάθε βασιλιάς, άρα μάλλον έχεις δίκιο (Μάρβιν) περί αναχρονισμού. Θα το είχαμε δει και σε άλλα μεσαιωνικά.

-Πολύ χύμα ο χοντρός που δεν τον νοιάζουν αυτά. Ενώ τα αδέρφια του είναι έτοιμα να σφαχτούν για τη διαδοχή.

-Ο Μάρτιν πρέπει να πήρε ένα δειγματολόγιο κομμωτηρίου και χώρισε τις παρατάξεις κατά χρώμα μαλλιών: οι Σταρκ σκούροι, οι Λάννιστερ ξανθοί, οι Ταργκάρυεν πλατινέ και μετά τελείωσαν οι αποχρώσεις της βαφής...

Link to comment
Share on other sites

Δε μου λέτε εσείς που έχετε διαβάσει τα βιβλία: γιατί το ξανθό μαλλί του βλαμμένου Μπαραθονακίου-Λαννιστερακίου είναι απόδειξη ότι έχει πατέρα τον Τζέιμι και όχι τον χοντρό; Αφού α)ούτε ο Τζέιμι είναι ξανθός(ή μήπως είναι στα βιβλία; ) και β) μπορεί να συμβεί και στην πραγματικότητα να γεννηθεί ένας ξανθός μέσα σε ένα σόι μελαχρινό (απόδειξη το ότι και οι αληθινές κορούλες του ncw είναι ξανθές, αν και από πατέρα καστανό και μάνα μελαχρινή :p ). Και επίσης, πώς δεν το είχε προσέξει κανείς πριν από τον Σταρκ; Ούτε ο χοντρός δεν είχε νοιαστεί αν θα έχει νόμιμους διαδόχους; Οκ, μπορεί να κουκουλωθεί η τρύπα, αλλά θα πρέπει να αναφέρουν κάτι, κάποιος να παραξενεύεται τέλος πάντων. Ο Μάρτιν λέει τίποτα;

Από όσο θυμάμαι, στο βιβλίο ο Varys πετάει μία σπόντα στον Edard ότι ο προηγούμενος hand είχε διαβάσει τα γεννεαλογικά δέντρα. Πήγε λοιπόν ο Ned να δει τις γεννεαλογίες του Westeros και είδε ότι από όλους τους γάμους Barratheon κια Lannister στο παρελθόν βγήκαν μελαχροινά παιδιά. Άρα τα παιδιά δεν ήταν του Rob.

 

O χοντρός τώρα, εκτελούσε μια χαρά τα συζυγικά του καθήκοντα, αλλά η Cercei έπαιρνε αντισυλληπτικά, με αποτέλεσμα να κάνει μόνο παιδιά του αδερφού της.

Link to comment
Share on other sites

1)Από όσο θυμάμαι, στο βιβλίο ο Varys πετάει μία σπόντα στον Edard ότι ο προηγούμενος hand είχε διαβάσει τα γεννεαλογικά δέντρα. Πήγε λοιπόν ο Ned να δει τις γεννεαλογίες του Westeros και είδε ότι από όλους τους γάμους Barratheon κια Lannister στο παρελθόν βγήκαν μελαχροινά παιδιά. Άρα τα παιδιά δεν ήταν του Rob.

 

2)O χοντρός τώρα, εκτελούσε μια χαρά τα συζυγικά του καθήκοντα, αλλά η Cercei έπαιρνε αντισυλληπτικά, με αποτέλεσμα να κάνει μόνο παιδιά του αδερφού της.

 

1)Αυτό είναι όντως ισχυρό επιχείρημα: υπάρχει προηγούμενο τέτοιων γάμων.

 

2)ΝΤΟΥΠ!

 

Which reminds me: προς το παρόν δε βλέπω σε τι εξυπηρετεί η αιμομιξία. Κάτι λέει η Σέρσεϊ για pure bloodline, αλλά υπάρχει και το ρίσκο να βγουν βλαμμένα από την πολλή purity. Μόνο αν το έβαλε ο Μάρτιν για αληθοφάνεια κάπως με πείθει.

Link to comment
Share on other sites

Προς τι το ΝΤΟΥΠ; Η ιδέα της αντισύλληψης δεν είναι τόσο μοντέρνα. Και στον πραγματικό κόσμο, τα αντισυλληπτικά υπάρχουν εδώ και χιλιάδες χρόνια.

Παράδειγμα, έχοντας ανακαλύψει τις ιδιότητες του φυτού Silphium, οι Ρωμαίοι το θεωρούσαν μαγικό. Ήταν τόσο σημαντικό που το έβαλαν μέχρι και εικόνα σε νομίσματά τους. (Σαν να έχουμε ευρώ που έχει για εικόνα ένα Durex). Το χρησιμοποιούσαν σε τέτοιο βαθμό που κατέληξαν να εξαφανίσουν το είδος. Ψάξτο στη wikipedia.

Αν ερχόμουν στο εργαστήριο φέτος, θα διάβαζες γι' αυτό στο διήγημά μου. Αλλά, ας όψεται η πραγματικότητα.

Edited by DinMacXanthi
Link to comment
Share on other sites

Which reminds me: προς το παρόν δε βλέπω σε τι εξυπηρετεί η αιμομιξία. Κάτι λέει η Σέρσεϊ για pure bloodline, αλλά υπάρχει και το ρίσκο να βγουν βλαμμένα από την πολλή purity. Μόνο αν το έβαλε ο Μάρτιν για αληθοφάνεια κάπως με πείθει.

Μιλάμε για μία βλαμμένη Λάννιστερ, στο μυαλό της δεν υπάρχουν ατέλειες στο αίμα αυτής και του Jaimie για αυτό και "διατηρεί τις αρετές τους στα παιδιά τους".

Link to comment
Share on other sites

όντως οι αντισυλληπτικές και πιο συχνά οι εκτρωτικές μέθοδοι υπάρχουν χιλιάδες χρόνια. το θέμα είναι κάθε φορά η αποτελεσματικότητα και οι συνέπειές τους.

 

Which reminds me: προς το παρόν δε βλέπω σε τι εξυπηρετεί η αιμομιξία. Κάτι λέει η Σέρσεϊ για pure bloodline, αλλά υπάρχει και το ρίσκο να βγουν βλαμμένα από την πολλή purity. Μόνο αν το έβαλε ο Μάρτιν για αληθοφάνεια κάπως με πείθει.

Μιλάμε για μία βλαμμένη Λάννιστερ, στο μυαλό της δεν υπάρχουν ατέλειες στο αίμα αυτής και του Jaimie για αυτό και "διατηρεί τις αρετές τους στα παιδιά τους".

 

πω πω! δεν είχα συγκρατήσει από το βιβλίο ότι έχει τόσο σαφείς βιολογικές αναφορές! εγώ τα απέδιδα όλα στον έρωτά τους :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

όντως οι αντισυλληπτικές και πιο συχνά οι εκτρωτικές μέθοδοι υπάρχουν χιλιάδες χρόνια. το θέμα είναι κάθε φορά η αποτελεσματικότητα και οι συνέπειές τους.

 

Which reminds me: προς το παρόν δε βλέπω σε τι εξυπηρετεί η αιμομιξία. Κάτι λέει η Σέρσεϊ για pure bloodline, αλλά υπάρχει και το ρίσκο να βγουν βλαμμένα από την πολλή purity. Μόνο αν το έβαλε ο Μάρτιν για αληθοφάνεια κάπως με πείθει.

Μιλάμε για μία βλαμμένη Λάννιστερ, στο μυαλό της δεν υπάρχουν ατέλειες στο αίμα αυτής και του Jaimie για αυτό και "διατηρεί τις αρετές τους στα παιδιά τους".

 

πω πω! δεν είχα συγκρατήσει από το βιβλίο ότι έχει τόσο σαφείς βιολογικές αναφορές! εγώ τα απέδιδα όλα στον έρωτά τους :D

Δε θα φέρω αντίρρηση, το βιβλίο δεν αναφέρει ρητά κάτι τέτοιο, αν και οι σκέψεις της Cercei στο A Feast for Crows για τα παιδιά τους υποδηλώνουν αυτό ακριβώς το σκεπτικό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως, μια που τα συζητάμε, να ρωτήσω κι εγώ. Στο τέταρτο επεισόδιο της δεύτερης σεζόν, έχει μια σκηνή με τον Τζόφρι και το δώρο τού Τύριον. Αυτό κάτι μου θυμίζει από το βιβλίο, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος. Από την άλλη, δεν θυμάμαι να έχει υπονοούμενα για σαδιστική συμπεριφορά του Τζόφρι προς τις πόρνες το βιβλίο. Και παρότι ο χαρακτήρας του Τζόφρι είναι τέτοιος ακριβώς, θα μου κακοφαινόταν αν η σειρά έχει κάνει την τρίχα τριχιά με αυτόν τον τρόπο. Θυμάται κανείς, να μου λύσει την απορία;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το γνήσιο του διαδόχου είναι η μεγάλη αδυναμία του πρώτου βιβλίου. My 2 eurocents:

 

 

 

- Το βιβλίο της γενεαλογίας λέει πως όλοι οι καταγεγραμμένοι Μπαράθεον, όποιον κι αν παντρεύτηκαν, έκαναν μελαχροινά παιδιά

- Πέρα από τη μηδενική αξία του πράγματος με τη γενετική που ξέρουμε σήμερα, έχει μηδενική αξία και σε μια μεσαιωνική κοινωνία με την κοινή λογική της. Αν ήταν κανένα παράξενο κληρονομικό χαρακτηριστικό σαν των Ταργκάρυεν, οκ. Αλλά αν παρουσιάσουν οι Λάνιστερ ένα μαύρο κατσίκι κι ένα άσπρο, που οι γονείς τους ήταν μια άσπρη γίδα κι ένας μαύρος τράγος, μάλλον έληξε το θέμα

- Ακόμα χειρότερα, ο Νεντ ήξερε ήδη ότι ο Grand Meister είναι στο τσεπάκι της Σέρσει. Τι θα έκανε αν μετά τις κατηγορίες του έβγαινε ο Pycelle κι απαντούσε "συμβαίνει στη φύση" (όπως εμείς κι ο Μάρτιν ξέρουμε ότι όντως συμβαίνει);

 

[Απ' ότι θυμάμαι, η Σέρσει λέει ότι μιας και ο χοντρός ήταν συνεχώς ντίρλα, δε θυμόταν ότι δεν τον άφηνε να τελειώνει μέσα της, ενώ η σχέση της με τον αδερφό της αποδίδεται στην υπαρκτή και διαπιστωμένη σεξουαλική έλξη μεταξύ διδύμων διαφορετικού φύλου]

 

[Αυτό με τον Τζόφρει και τις πόρνες είναι κατασκευασμένο, όπως και το άλλο με τον Τζόφρει που έβαλε να σκοτώσουν τα νόθα του βασιλιά - στο βιβλίο είναι έργο της Σέρσεϊ]

 

[Α, κι αυτό με το γνήσιο πρωτότοκο που έκανε πριν τον Τζόφρει αλλά της πέθανε, είναι επίσης κατασκεύασμα της σειράς]

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μάλιστα. οι λάνιστερ δεν έχουν καμιά ελπίδα για τον σιδερένιο θρόνο, δηλαδής...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω επίσης ότι κάπου λέει η Σέρσει ότι έριξε κι ένα-δυο παιδιά του άντρα της

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Game of Thrones (2011-2017, 2019)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..