Jump to content

Game of Thrones (2011-2017, 2019)


Mort13
 Share

Recommended Posts

Ανέλπιστο αλλά ικανοποιητικό. Το κοριτσάκι τα σπάει. Από τους καλύτερους χαρκτήρες. Άντε και βασίλισσα... :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • heiron

    232

  • Sonya

    78

  • wordsmith

    243

  • Eugenia Rose

    100

Το GAME OF THRONES θα συνεχιστει και για τριτη σαιζον, αν ισχυει αυτο που ανακοινωθηκε στη σελιδα της σειρας στο facebook! Απο οτι φαινεται παμε για εφτα σαιζον οσα και τα βιβλια.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Χμμ, νομίζω οκτώ. Κάποιος από την παραγωγή είπε σε συνέντευξη πως το τρίτο βιβλίο είναι πολύ πυκνό σε γεγονότα και θα το σπάσουν στα δύο.

Link to comment
Share on other sites

Τι 8... Αν σπάνε το 3ο βιβλίο στα 2, με τους επόμενους τους τσιμεντόλιθους τι θα κάνουν;

Link to comment
Share on other sites

Ακομα καλυτερα 8 και γιατι οχι και 10 σαιζον.. Για να προλαβουν να βγουν και τα εναπομειναντα βιβλια.

Link to comment
Share on other sites

Καλή τύχη στο να συντηρηθούν ο Μπραν, ο Ρίκον, ο Τόμμεν και κυρίως καλή τύχη στο να γράψει ο Μάρτιν 2 βιβλία μέσα στην επόμενη δεκαετία.

Link to comment
Share on other sites

Author George R.R. Martin was asked if he had a resolution or ending to the seemingly endless conflict. He replied that the end would be a cloud of dust or snow being driven by the wind across a vast graveyard full of tombstones.

Link to comment
Share on other sites

Κλασσικά καθυστερημένη, ξεκίνησα κι εγώ τη σειρά. Έχω δει μέχρι το 3ο επεισόδιο, η σειρά είναι πολύ ωραία γυρισμένη και νομίζω ότι οι ηθοποιοί δεν είναι πολύ διαφορετικοί από αυτό που είχα στο νου μου.

 

Κατά τα άλλα (κάποια τα έχετε ήδη πει):

 

- Η Σάνσα είναι τελείως στριμμένη και αντιπαθητική, στο βιβλίο σου δίνονται κάποια περιθώρια να τη συμπαθήσεις αλλά στη σειρά σου φαίνεται μια ηλίθια που ό,τι και να κάνει δεν μπορεί να το σώσει με τίποτα. Μέχρι και τη στιγμή που της σκοτώνουν τον ανταρόλυκο δεν τη λυπάσαι (στα βιβλία είχα καταστεναχωρηθεί για πάρτη της). Να πεθάνει.

- Η Άρυα είναι απίστευτη πονηρόφατσα

- Ο Τύριον φαίνεται πολύ φιλοσοφημένος τύπος, πανέξυπνος και ενδιαφέρον και όχι το κάθαρμα που βλέπεις στην αρχή των βιβλίων. Γενικά, έχω την εντύπωση ότι οι χαρακτήρες δείχνουν από την αρχή πολλά από αυτά που είναι, κάτι που στα βιβλία έγινε σταδιακά. Αν θυμάμαι καλά όταν ανακαλύπτουν το μαχαίρι που θα σκότωνε τον Μπραν ο μόνος λόγος που σκέφτεσαι ότι δεν μπορεί να είναι ο Τύριον στο βιβλίο είναι ότι είναι πολύ πονηρός για να καρφωθεί έτσι. Στη σειρά το αποκλείεις γιατί σου φαίνεται πολύ εντάξει τύπος για να κάνει κάτι τέτοιο.

- Ο Τζόφρυ είναι τέλεια επιλογή. Τον αντιπαθείς από την πρώτη στιγμή που θα τον δεις. Να πεθάνει.

- Κι εδώ που θα με κράξετε (οι κοπέλες που είναι και θαυμάστριες) αλλά η μικρή ασπρομάλλα με το μισάνοιχτο στόμα είναι τελείως σαν πορνοστάρ. Ακόμα και στην αρχή που κάνει την αθώα μικρούλα είναι έτσι. Γούστα είναι αυτά αλλά εμένα ούτε στα βιβλία μου άρεσε. Από την άλλη ο αδερφός της πολύ καλή επιλογή, περιμένεις με αγωνία ένα αργό και βασανιστικό τέλος. Να πεθάνει το κωλόπαιδο. Θέλω να πεθάνει και η ασπρομάλλα αλλά δυστυχώς θα τη βλέπω για πάρα πολύ καιρό ακόμα. Από την άλλη, φυσικά και θα εκκολαφθούν αυτά τα αυγά που από την αρχή έχει κάνει κηροπήγια. Φως φανάρι.

- Η Σέρσει είναι όπως την περίμενα σε αντίθεση με τον αδερφό της που κάτι δεν μου κολλάει με τα μούτρα του.

- Καταλαβαίνεις από την αρχή ότι ο βόρειος πατέρας θα πεθάνει. Ήδη μου φαίνεται ότι έχει καθυστερήσει. Στη σειρά, μέχρι τώρα, δεν φαίνεται ντόμπρος και ευθύς όπως στα βιβλία, αλλά τελείως βλάκας που δεν πρόκειται όμως να ξυπνήσει με τίποτα. Ένας θεός ξέρει πώς θα καταφέρει να βγάλει τα 9 πρώτα επεισόδια.

Edited by melkiades
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

η μικρή ασπρομάλλα με το μισάνοιχτο στόμα είναι τελείως σαν πορνοστάρ. Ακόμα και στην αρχή που κάνει την αθώα μικρούλα είναι έτσι.

 

Ναι, ναι, ναι! Συμφωνώ!

 

 

 

Θέλω να πεθάνει και η ασπρομάλλα

 

Όχι, όχι, όχι! Διαφωνώ! (ακριβώς λόγω του παραπάνω)

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ρε, δε διαλέγω τυχαία τις κυρίες Σόνια, ρε... η μικρή πληροί όλες τις προδιαγραφές. :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Μετά το 5ο επεισόδιο ήδη η μέλλουσα χαροκαμένη μάνα τα έχει κάνει σαν τα μούτρα της, ενώ ο πατέρας από το βορρά χειροτερεύει συνέχεια τη θέση του. Και στο βιβλίο είχα αρχίσει να τα παίρνω σε εκείνο το σημείο όπου γίνεται η μία βλακεία μετά την άλλη.

 

Ο Ιππότης των Ρόδων, που δεν θυμάμαι πώς αλλιώς τον λένε, είναι πάρα πολύ λίγος, αλλά πάρα πολύ λέμε. Είναι τόσο ασήμαντος που δεν χρειάζεται καν να το σχολιάσω. Υποτίθεται ότι θα ήταν «Ο» κούκλος που θα έπεφταν οι κοπελιές στα πόδια του αλλά αυτός είναι ένα κοντοστούπικο τίποτα. Νομίζω η πιο κακή επιλογή ηθοποιού μέχρι τώρα.

 

Ο Θίον Γκρεϊντζού δείχνει ήδη τι κάθαρμα είναι (πολύ καλή επιλογή και του ηθοποιού). Αυτό θυμάμαι ότι με είχε χαλάσει στα βιβλία, δηλαδή ότιστο πρώτο φαίνεται ο καλύτερος φίλος του Ρομπ και ωραίος τύπος, ενώ μέσα στο ταξίδι της επιστροφής στο σπίτι του στο πλοίο βγάζει όλα του τα κόμπλεξ. Οπότε νομίζω ότι σε αυτή την περίπτωση είναι καλύτερα που το μαθαίνουμε νωρίς.

 

Από την άλλη ο Μπραν όσο πάει μου αρέσει περισσότερο, ενώ ο Τύριον συνεχίζει να είναι έτσι κι αλλιώς από τους αγαπημένους μου

Edited by melkiades
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

 

απλα κορυφαιο!!! κυριως η αλεκα ταργκαρυεν χαχαχαχα :rofl:

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας τελειώσει το 7ο επεισόδιο (ναι το πάω πάρα πολύ αργά) έχω να πω ότι είναι τόσο καλή η σειρά που άρχισα να έχω αγωνία αν θα τη γλυτώσει τελικά ο έρμος πατέρας από το βορά. Θα δραπετεύσει; Θα ξαναγυρίσει στο σπίτι του;:hmm: Σαν να μην έχω διαβάσει τίποτα ένα πράγμα.

 

Επίσης πολύ ωραία η σκηνή με τη στέψη του " θέλω να με λέτε όλοι δράκο" με το χρυσό στέμμα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας τελειώσει το 7ο επεισόδιο (ναι το πάω πάρα πολύ αργά) έχω να πω ότι είναι τόσο καλή η σειρά που άρχισα να έχω αγωνία αν θα τη γλυτώσει τελικά ο έρμος πατέρας από το βορά. Θα δραπετεύσει; Θα ξαναγυρίσει στο σπίτι του;:hmm: Σαν να μην έχω διαβάσει τίποτα ένα πράγμα.

 

Επίσης πολύ ωραία η σκηνή με τη στέψη του " θέλω να με λέτε όλοι δράκο" με το χρυσό στέμμα.

 

 

 

υποθετω οτι βλεπεις την πρωτη σεζον

και η πρωτη και η δευτερη αρχιζουν να λαμπουν μετα το 4ο-5ο επεισοδιο, οχι οτι τα αλλα ειναι ασχημα βεβαια

αν εχεις διαβασει τα βιβλια ξερεις τι θα γινει, εγω που δεν ηξερα ο δυσμοιρος επαθα :huh: και :o και κυριως:shok: ουκ ολιγες φορες

και να μην ξεχασω την συμπαθεια σου βεβαια :p

 

Theon-Greyjoy.jpg

Edited by Ugh
Link to comment
Share on other sites

Το κ@θίκι τον Θήον . Στον πρώτο κύκλο και μέχρι να φύγει από τα Σιδερένια Νησιά τον συμπαθούσα. Αλλά μετά από όσα έκανε στο Winterfell ονειρεύομαι την ώρα και την στιγμή που θα τον βασανίζουν και μετά να τον κάψει ζωντανό η Melisandre στον R'hilor.

Και επείσης στο βιβλίο, βρίσκομαι μετά την συνάντηση Stannis και Renly.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το Σαββατοκύριακο κατάφερα να εθίσω και τον πατέρα μου devil2.gif ο οποίος είδε όλο τον πρώτο κύκλο μέσα σε δύο ημέρες και αύριο θα ξεκινήσει να βλέπει τον δεύτερο. Επόμενος στόχος ο αδερφός μου.

Link to comment
Share on other sites

Μα τι τραβάνε αυτοί οι πατεράδες με τέτοιους γιούς; Από την άλλη βέβαια είναι πολύ τυχερός που δεν σε λένε Ρομπ Στάρκ;-)

Link to comment
Share on other sites

Εντελώς καινούριος εδώ και δεν διαβάζω άλλα πόστ για ν' αποφύγω τα spoilers. Η σειρά άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς:

-Πολύ καλοζυγισμένο και πολλά υποσχόμενο σενάριο -το cliffhanger στο τέλος του πρώτου επεισοδίου ήταν χαρακτηριστικό του τι θ' ακολουθήσει.:good:

-Αυτοί που έκαναν το casting έχουν πολύ καλό γούστο στο γυναικείο στήθος.:lol:

-Το πρώτο επεισόδιο αποδείχτηκε πολύ επιμορφώτικό: Το βλέπαμε μαζί με την 10χρονη Άρτεμη και αφού συζητήσαμε λίγο τη μηχανική των αποκεφαλισμών (ένας εντελώς αναληθοφανής και ένας πολύ πιο πειστικός λίγο μετά), στο δεύτερο πισωκολλητό η μικρή πρόλαβε ένα "κοίτα πώς το κάνουν!". Στο τρίτο ήταν πιο έτοιμη: "Έτσι το έκαναν εκείνη την εποχή;" Ε, της εξήγησα ότι "εκείνη η εποχή" δεν έχει περάσει ακόμα.:lol:

Link to comment
Share on other sites

-Αυτοί που έκαναν το casting έχουν πολύ καλό γούστο στο γυναικείο στήθος.:lol:

-Το πρώτο επεισόδιο αποδείχτηκε πολύ επιμορφώτικό: [...]στο δεύτερο πισωκολλητό η μικρή πρόλαβε ένα "κοίτα πώς το κάνουν!". Στο τρίτο ήταν πιο έτοιμη: "Έτσι το έκαναν εκείνη την εποχή;" Ε, της εξήγησα ότι "εκείνη η εποχή" δεν έχει περάσει ακόμα.:lol:

 

Μόλις λύθηκε το μυστήριο "τι θα μπορούσε να ωθήσει τον mman στο φάντασυ":devil2::rofl::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Μια εικόνα από το βίντεο του τραγουδιού "Rains of Castamere". Δείτε το σχόλιο (μόνο όσοι έχουν διαβάσει τα βιβλία)

 

rainofcastamere.png

 

 

Μόλις είδα το επεισόδιο 7. Έκοψαν τον Reek (which rhymes with weak);

Edited by Zaratoth
Link to comment
Share on other sites

1338273420[/url]' post='225276']

Μόλις είδα το επεισόδιο 7. Έκοψαν τον Reek (which rhymes with weak);

 

Τον αναφέρουν σ'εκείνα τα επεισόδια, οπότε θα τον δούμε στην 3η σεζόν.

Το χθεσινό επεισόδιο ήταν επικό. "feature film" επικό, όχι απλά "tv" επικό. Μπράβο τους.

Μιχάλη, τα casting calls λένε ξεκάθαρα "no boob jobs" για τις ηθοποιούς. laugh.gif

Α, και ναι, η σειρά δεν είναι με καμία κυβέρνηση για τυπικά 10χρονα.

Edited by DinMacXanthi
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είδα το 9ο επεισόδιο(2ος κύκλος).

Δε χρειάζονται πολλά λόγια, ήταν απλώς ένα από τα top επεισόδια της σειράς.

 

"Fuck the Royal Guard, fuck the city, fuck the king"

 

The Hound

 

Link to comment
Share on other sites

Είδα όλη την 1η σεζόν και ξετρελάθηκα με την σειρά!! Περίμενα 6 μήνες για την 2η σεζόν και βλέποντας το 1ο επεισόδιο απογοητεύτηκα!! Θα περιμένω να ολοκληρωθεί και η 2η σεζόν και μετά θα το δω ολοκληρωμένο. Από ότι διαβάζω από τα σχόλια συμπεραίνω ότι καλυτερεύει μετά το 4ο 5ο επεισόδιο. ..Ελπίζω να έχετε δίκιο. !

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Game of Thrones (2011-2017, 2019)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..