Jump to content

Game of Thrones (2011-2017, 2019)


Mort13
 Share

Recommended Posts

  • Replies 1.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • heiron

    232

  • Sonya

    78

  • wordsmith

    243

  • Eugenia Rose

    100

Όσο σκέφτομαι τη συνέχεια και θυμάμαι τα βιβλία, θέλω να κλάψω λίγο...

 

Τρώω και τις ξανάστροφές μου με το Dance with Dragons κι έχω ισιώσει, λέμε!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είδα την σειρά πριν από λίγο καιρό και μ'άρεσε τόσο που θέλω να πάω να το σκηνοθετήσω όλο να βγει αμέσως! tease.gif

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή, τα έχω όλα στο κεφάλι μου. Ο ενθουσιασμός μάλλον δεν θα τα αφήσει να βγουν σε λογική σειρά, ή ολοκληρωμένα. Το θέμα είναι ότι μόλις απόψε τελείωσα τον πρώτο κύκλο, χωρίς να έχω διαβάσει τα βιβλία. Τούτη η σειρά γ@μεί και δέρνει πιο πολύ απ' όσο θα έδερνε ο Καλ Ντρόγκο αν προσπαθούσε να πάρει εκδίκηση για τους κτηνοβάτες που ΚΑΙ βίασαν ΚΑΙ σκότωσαν ΚΑΙ έφαγαν το άλογό του. Να τα γιατί.

α) Όποτε πέφτει πήδουλος ή πετσόκομμα, δε γίνεται σε υπερβολικό βαθμό και απλά κάνει τους χαρακτήρες πιο ανθρώπινους (όχι απαραίτητα με την καλή έννοια). Αυτόματα γίνεται σκάλες πιο ρεαλιστικό το σκηνικό.

β) Οι χαρακτήρες δε φέρονται ψευτοηρωϊκά και φλώρικα όπως θα έκαναν αν ήταν στον Άρχοντα Των Δαχτυλιδιών. Λατρεύω τον Άρχοντα, αλλά μέχρι ένα σημείο. Από εκεί κι ύστερα, αποφάσισα πως λατρεύω το εργάκι του Martin περισσότερο.

γ) Όλα, όμως ΟΛΑ τα ονόματα ρε πούστη μου, χαίρεσαι να τα προφέρεις. Τι Ένταρντ Σταρκ, τι Τύριον Λάννιστερ, τι Νταινέρυς Ταργκαίρυεν... τι να κλάσει ο Φρόντο Μπάγκινς!

δ) Το πρώτο και το τελευταίο επεισόδιο έχουν το ιδανικό βάρος. Και στις δύο περιπτώσεις, σε αφήνουν ν' αλυχτάς για περισσότερο.

ε) Ο Φιλτς. Ρε παιδιά, ο επιστάτης του Χόγκουαρτς σε ΑΥΤΟΝ τον ρόλο;! Γελούσα και γελούσα και γελούσα και γελούσα και...... :D

στ) Υπάρχουν τουλάχιστον τέσσερις χαρακτήρες που θέλω να σπάσω στο ξύλο, και άλλοι τόσοι που θέλω να τους φτιάξω συνθήματα για να τα τραγουδάει η τριφυλλάρα στο ΟΑΚΑ. Πολύ δέσιμο!

ζ) Και ένας σοβαρός λόγος. Μου αρέσει η μυθολογία που στήνεται, και ο τρόπος με τον οποίο ξετυλίγονται οι ιστορίες των Οίκων. Χάνω βέβαια σε ορισμένα σημεία τη μπάλα από τα αρκετά ονόματα, αλλά δεν είναι και δύσκολο να την ξαναβρώ. Απλά φταίει που δεν είχα ποτέ μου άλλη επαφή με τα Γουέστερος.

Αυτά. Με συγχωρείτε για τον υπερενθουσιασμό. Winter is coming.

Link to comment
Share on other sites

Μας φούντωσαν καλά-καλά και αυτό που σκεφτόμαστε είναι το "Winter is coming", αλλά μέχρι να δούμε τα καινούργια επεισόδια θα έχει ξανάρθει το επόμενο καλοκαίρι σχεδόν! laugh.gif

Link to comment
Share on other sites

Απρίλιο του 12... Δυστυχώς αργεί ακόμα...

 

σοβαρά τώρα;;;

 

"We told George [R.R. Martin] we'd go as long as he kept writing."

σωθήκαμε...

Edited by Asgaroth
Link to comment
Share on other sites

εχμ...κάτι που δε μου ήρθε στο μυαλό, αλλά χτες καθώς βλέπαμε ένα επισόδειο με ένα φίλο, όταν του είπα ότι η συνέχεια είναι τον απρίλιο του 12, εξέφρασε μια απορία πολύ λογική....

Τα παιδιά δε θα μεγαλώσουν;Αν η σειρά αργεί τόσο να ολοκληρωθεί;

Link to comment
Share on other sites

με τη διαφορά πως εκεί όντως μεσολαβούσε χρόνος μεταξύ των βιβλίων...δηλαδή έπρεπε να μεγαλώσουν αν δε κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Φαντάσου ένα βιβλίο είναι και ένας χρόνος, δηλαδή συνολικό διάστημα 7 χρόνων. Δεν γυρίστηκαν μέσα σε 7 χρόνια οι ταινίες. :p

Link to comment
Share on other sites

εχμ...κάτι που δε μου ήρθε στο μυαλό, αλλά χτες καθώς βλέπαμε ένα επισόδειο με ένα φίλο, όταν του είπα ότι η συνέχεια είναι τον απρίλιο του 12, εξέφρασε μια απορία πολύ λογική....

Τα παιδιά δε θα μεγαλώσουν;Αν η σειρά αργεί τόσο να ολοκληρωθεί;

 

Δεν έχω διαβάσει τα βιβλία, αλλά εξαρτάται και από το πόσος χρόνος θα περάσει στα βιβλία. Ο Μάρτιν έχει την πολυτέλεια να διακόψει και να συνεχίσει δύο χρόνια μετά, ή τα βιβλία του να κρατήσουν πάνω από ένα χρόνο. Έτσι μετά από τέσσερα βιβλία μπορεί να έχουν περάσει οκτώ χρόνια, αλλά τέσσερα βιβλία να έχουν μεταφερθεί σε πέντε ή έξι σαιζόν. Το να είναι λίγο μεγαλύτερα τα παιδιά είναι αβαντάζ σε αυτήν την περίπτωση.

 

Οκ. Τώρα χρειάζεται να βρούμε κάποιον που να έχει διαβάσει όλα τα βιβλία για να μας λύσει την απορία.

Link to comment
Share on other sites

Τα 5 πρώτα βιβλία μετά βίας να καλύπτουν 2 χρόνια. Με τον Winter να coming είναι δύσκολο να προσδιορίσω πόσος ακριβώς χρόνος έχει περάσει.

Link to comment
Share on other sites

ναι ακριβώς αυτό είχα στο μυαλό μου...μέχρι το dance with dragons που έχω διαβάσει...τι θα κάνουνε στο μικρούλη Μπράν;

Link to comment
Share on other sites

Το ότι η σειρά θα ΒΓΕΙ του χρόνου τον Απρίλιο, δεν σημαίνει ότι θα ΓΥΡΙΣΤΕΙ και τότε.

Link to comment
Share on other sites

αναφίμβολα. αν όμως η σειρά πρόκειται να τελειώσει ποτέ, θα πρέπει ο Μάρτιν να έχει γράψει όλα τα βιβλία. Δεδομένου ότι βγάζει ένα βιβλίο την τετραετία, ας πούμε ότι τα γυρίσματα κρατάνε 2 χρόνια για όλους τους κύκλους για ότι έχει γράψει μέχρι τώρα. Με μετριοπαθείς υπολογισμούς θέλουμε τουλάχιστον άλλα 5 μέχρι να τελειώσει όλα τα βιβλία (λέμε τώρα) ώστε να υπάρχει το σενάριο. Ο Μπραν και η Άρια θα είναι πλεον έφηβοι...

Link to comment
Share on other sites

Καλά, και το βιβλίο δεν είναι στατικό, ο χρόνος κυλάει, αλήθεια. :Ρ

 

Χώρια που, αν η σειρά πάει καλά, ο Μάρτιν θα ΑΝΑΓΚΑΣΤΕΙ να βάλει λίγο νέφτι στα πισινά του και να το τελειώσει το ρημάδι!

Link to comment
Share on other sites

Καλά, και το βιβλίο δεν είναι στατικό, ο χρόνος κυλάει, αλήθεια. :Ρ Χώρια που, αν η σειρά πάει καλά, ο Μάρτιν θα ΑΝΑΓΚΑΣΤΕΙ να βάλει λίγο νέφτι στα πισινά του και να το τελειώσει το ρημάδι!

 

Σε αυτό ελπίζω και εγώ...Η σειρά είναι πραγματικά άριστη αλλά περισσότερο χαίρομαι γιατί ίσως λειτουργήσει ως μοχλός πίεσης για τον τεμπελάκο μας. (αν δε τα έχει γράψει ήδη δηλαδή)

Link to comment
Share on other sites

Κοντευω να τελειωσω το a feast for crows, το τεταρτο βιβλιο της σειράς (μου μενουν καμια 100αρα σελίδες), και πραγματικά δεν νομίζω ότι μπορεί να στηριχτεί ολόκληρη σεζόν πάνω σε αυτο το βιβλιο και μονο. Είναι 800 σελίδες βιβλίο και δεν γίνεται τίποτα, ή σχεδόν τίποτα. Επίσης ολόκληρο το βιβλίο αφορά κυρίως δευτερεύοντες ήρωες. Ελπίζω το dance with dragons να είναι λίγο καλύτερο, ίσως να γίνει μια σεζόν απο τα δύο αυτά βιβλία.

Link to comment
Share on other sites

Aπλα θεικη σειρα και εχω ακομα καμποσα επεισοδια να δω. Τα βιβλια δεν τα εχω διαβασει ακομα αλλα εχω δει πως κυκλοφορουν και εδω. Κριμα που πρεπει να περιμενουμε ως του χρονου για τη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Game of Thrones (2011-2017, 2019)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..