Jump to content

Game of Thrones (2011-2017, 2019)


Mort13
 Share

Recommended Posts

7ο επεισόδιο και ....καταραμένοι Λάνιστερ!dry.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • heiron

    232

  • Sonya

    78

  • wordsmith

    243

  • Eugenia Rose

    100

Εγω εχω να πω οτι με χάλασε πολύ η σκηνή με τον λόρας και τον ρένλυ και πιστευω οτι δεν είχε κανέναν απολυτος λόγο υπαρξης περαν του οτι καποιος με τις ίδιες προτιμήσεις απο την παραγωγή ηθελε μια τέτοια σκηνή στην ταινία, στα βιβλία νομίζω οτι φένεται οτι αφ ενος η θεση που παρνει ο λορας στη φρουρα ειναι κίνηση που γίνεται για να ερθουν οι τυρελ ποιο κοντα στο στέμα ( και στους λάνιστερ ) και οτι η υποστηριξη του λόρας( και των τυλερ ) στο ρένλυ ειναι καθαρα για να προοθηθουν τα συμφέροντα της οικογενείας.

 

Επίσεις θυμάμαι πολύ εντονα οτι ο λόρας δεν "επαιζε" και καμια δεν θα έπαιρνε παρα μονο λουλουδια απο αυτον γιατι η μανα του σκοπευε να τον παντρεψει αυστηρα και μονο για να προοθησει την θεση της οικογένειας πολιτικά (οπως και την αδερφη του λορας αλωστε ), η αισθηση που είχα για τα 4 -5 υπονοουμενα που ειχαν παιχτει ειναι οτι ηταν κακοήθειες κατα του λόρας ( που ηταν οραιος, πολεμισταρας, πλουσιος αν και φλωρος ).

 

τελος παντων και αν παιζαν τα υπονουμενα και τα είχα αγνοησει, θεωρω τη σκηνη που ξυριζει το "γαμπρο" και το βουλγουμε μετα πολυ ακομψη και ανουσια για την πλοκή...

 

Μήπως όμως απο την στιγμη που ο Μάρτιν είναι executive producer και συμμετέχει ενεργά στην σειρά, ήθελε να δείξει κάτι τέτοιο;

Λέω τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα τα λαμπάκια άναψαν στην Rainbow Guard :lol: Πάντως ο ίδιος ο Martin λέει: “I never meant to make it a mystery. I like to handle things subtly. I couldn’t ever actually say, ‘such-and-such is gay,’ because, as I’m sure you know, the word wasn’t invented until the 60s. And I’m talking medieval times… But I thought it was pretty clear in context.”

 

Μάριε, σου επισυνάπτω τα λογάκια του ιδίου του συγγραφέα. :) Αν δεν σ' αρέσει, είναι θέμα προσωπικού γούστου, αλλά αφού ο Μάρτιν τους θέλει κουδουνίστρες, κουδουνίζουν νταχτιρντί.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναζώ την οργή που είχα όταν διάβαζα το βιβλίο. Στο επόμενο επεισόδιο θα κλάψουνε μανούλες. Θεοί όλοι οι ηθοποιοί πάντως. Σε αυτό το επεισόδιο ξεχώρισα τους: Drogo, Littlefinger και Theon (και ας είχε μόλις μια ατάκα).

Link to comment
Share on other sites

O Littlefinger καλος,οπως και ο Theon.Αλλα ρε συ ο Ντρογκο απλα ειναι κουλ ηρωας(+οτι οι ΕΦ φαν τον ξερουν και οι κοπελες τον βλεπουν σαν ξερολουκουμο απο τον καιρο του Μπεηγουοτς),σαν ηθοποιος ο τυπος κανει τη δουλεια του αλλα τιποτα ιδιαιτερο.Σε εκεινη την ηπειρο καλυτερος ηταν ο πριγκηπας,κριμα που δεν επαιξε πολυ.Βεβαια γενικα την παρασταση κλεβει η πριγκηπισσα-κχαλισι.Αυτη πιθανοτατα παει για Χολυγουντ σταρλετ,οπως και η Αρυα αλλα η Αρυα ειναι μικρη ακομη-θα δειξει.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω να πω οτι με χάλασε πολύ η σκηνή με τον λόρας και τον ρένλυ και πιστευω οτι δεν είχε κανέναν απολυτος λόγο υπαρξης περαν του οτι καποιος με τις ίδιες προτιμήσεις απο την παραγωγή ηθελε μια τέτοια σκηνή στην ταινία...

 

Βέβαια, ο ποταμός σκηνών ετεροφυλικού σεξ, όλες οι σκηνές με γυμνές γυναίκες -πόρνες και μη- που εμφανίζονται σχεδόν σε κάθε επεισόδιο και η αιμομοιξία δεν σε χάλασαν (και από τα λεγόμενά σου, υπονοείς πως είχαν όλες τους λόγο ύπαρξης στην σειρά), αλλά όταν βλέπεις μία, μία σκηνή με δύο ομοφυλόφιλους άντρες σε έξι επεισόδια να φιλιούνται και να χαϊδεύονται, ξαφνικά είναι μια συνομωσία κάποιου ομοφυλόφιλου που παίρνει μέρος στην παραγωγή! Και ας είναι και ο συγγραφέας μέλος της παραγωγής, πράγμα που σημαίνει πως έχει έναν κάποιον έλεγχο στο τι γυρίζουν. Σωστά, η ανδρική ομοφυλοφιλία είναι κουσούρι του 20ού αιώνα, δεν υπήρχε πιο παλιά στον μεσαίωνα ή στα αρχαία χρόνια, ή από τότε που η εξέλιξη μας έδωσε το σεξ.

 

Το παράξενο είναι πως οι περισσότεροι από εκείνους που σαν και εσένα έχουν πρόβλημα με τις σκηνές ανδρικού ομοφυλοφιλικού σεξ, δεν θα είχαν κανένα πρόβλημα αν ήταν δύο γυναίκες που φιλιόταν και χαϊδεύοταν.

Link to comment
Share on other sites

 

Το παράξενο είναι πως οι περισσότεροι από εκείνους που σαν και εσένα έχουν πρόβλημα με τις σκηνές ανδρικού ομοφυλοφιλικού σεξ, δεν θα είχαν κανένα πρόβλημα αν ήταν δύο γυναίκες που φιλιόταν και χαϊδεύοταν.

 

Το οποίο γινεται στο 7ο επεισόδιο και μάλιστα για αρκετη ώρα συγκριτικά!laugh.gif

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

H σκηνη ομως στο 7ο επεισοδιο ειχε σημαντικο λογο υπαρξης για την πλοκη γιατι ε..γιατι κοιτα να δεις,ε τελος παντων γιατι ετσι.:8):

Εγω που ειχα πει απο την αρχη οτι καπου το παρακανουν με το σεξουαλικο περιεχομενο μπορω να σχολιασω και το ομοφυλοφιλικο;:pΒασικα ξεχναμε οτι περα απο το γεγονος οτι το σεξ ειναι μη αμελητεο κομματι των βιβλιων, η HBO δεν ειναι πχ SyFy.Βγαζει σειρες με ερωτες και σεξ οποτε λογικο ειναι να βαλουν και εδω καμποσο.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η σειρά έχει δείξει πολλές σκηνες που είναι και άχρηστες και εκτός βιβλίου (πιθανότατα στην προσπάθειά τους να το ξεχειλώσουν ώστε να βγάλουν μερικά επεισόδια παραπάνω) , και η σκηνή με το λεσβιακό ήταν η αποκορύφωση. Για πέντε λεπτά ο Littlefinger ανέλυε τα παιδικά του τραύματα σε δύο πόρνες την ώρα που αυτές εκαναν πρόβα για το live show τους. Τι διάολο, μηπως καμια τους είχε πτυχίο στην ψυχανάλυση και λογω της ανεργίας βγήκε στο κλαρί?

Link to comment
Share on other sites

Ηταν οι Kelly Chambers του Westeros.They have a degree in phychology.You have unread messages in your terminal.

Βασικα συχνα πυκνα εχει λιγο tell η σειρα για να κατατοπισει τους μη αναγνωστες.Ε,σε αυτη τη σκηνη σκεφτηκαν οτι μια απλη συζητηση θα ηταν βαρετη και μη ρεαλιστικη δεδομενου οτι ο Littlefinger δεν εμπιστευεται κανενα οποτε ριξανε λιγο lesbian που ως γνωστον πουλαει στο background.

Link to comment
Share on other sites

Η σειρα εχει αρχισει να φτανει σε επιπεδο συνωμοσιων το rome και το tudors. μονο που μπλεκονται ακομα περισσοτεροι χαρακτηρες. ασχημα τα πραγματα για τον Μπιν που ηθελε να παει με τον σταυρο στο χερι... Υποπτευομαι οτι το συμβολαιο του ειχε παρομοιους ορους με αυτο του Σαμ Νιλ στο Τιουντορς... :tease:

 

Ελπιζω να μην παραμεινει για πολυ βασιλιας ο τζοφρυ. Εκτος απο σκατοφατσα ειναι και απαραδεκτος χαρακτηρας (παντως ο ηθοποιος υποδυεται πολυ καλα τον σπαστικο και καθυστερημενο, απο την αιμομιξια διαδοχο).

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η σειρά έχει δείξει πολλές σκηνες που είναι και άχρηστες και εκτός βιβλίου (πιθανότατα στην προσπάθειά τους να το ξεχειλώσουν ώστε να βγάλουν μερικά επεισόδια παραπάνω) , και η σκηνή με το λεσβιακό ήταν η αποκορύφωση. Για πέντε λεπτά ο Littlefinger ανέλυε τα παιδικά του τραύματα σε δύο πόρνες την ώρα που αυτές εκαναν πρόβα για το live show τους. Τι διάολο, μηπως καμια τους είχε πτυχίο στην ψυχανάλυση και λογω της ανεργίας βγήκε στο κλαρί?

 

Αυτό γίνεται για να έχουν ενδιαφέρον οι σκηνές που γίνεται μεγάλη αναφορά σε background ιστορία , καθώς και σε αυτές τις σκηνές που παίρνουν μορφή οι δευτερέυοντες χαρακτήρες. Στο βιβλίο μαθαίνεις για τον renly , τον theοn , τον viserys ,την ιστορία των targaryen , του littlefinger κτλ , μέσα από αναφορές σε διάφορα σημεία. Στην σειρά αν είχαν απλώς δυο χαρακτήρες να μιλάνε για 5 λεπτά για τα ονόματα των δράκων και την ιστορία των targaryen θα βαριόταν ο κόσμος. Έχοντας την ίδια σκηνή μέσα σε μια μπανιέρα με 2 χαρακτήρες να κάνουν σέξ , αποκτά περισσότερο οπτικό ενδιαφέρον . Το ίδιο με το renly τον loras. Αν τους βλέπαμε να μιλάνε για μερικά λεπτά για το πως θα έπρεπε να είναι ο renly βασιλίας , όχι μόνο θα ήταν βαρετό , αλλά πιθανότατα μετά από 2 επεισόδια να έιχαμε ξεχάσει ποίος είναι ο loras. Με την συγκεκριμένη σκηνή όπως εξελίχθηκε , μένουν και οι δυο δευτερεύοντες χαρακτήρες , χαραγμένοι στην μνήμη μας.

Link to comment
Share on other sites

Επισης στη σκηνη που περιγραφει το στορυ του ο "αδικοχαμενος" :rofl: Βισερις Ταργκαρυεν καλοπερναει στην μπανιερα με ενα γυμνο νετο.Γενικα ειναι το συνηθες σεξοσκηνικο της ΗΒΟ οταν θελει να βαλει εναν βαρετο πλην ομως απαραιτητο επεξηγηματικο μονολογο.

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια, ο ποταμός σκηνών ετεροφυλικού σεξ, όλες οι σκηνές με γυμνές γυναίκες -πόρνες και μη- που εμφανίζονται σχεδόν σε κάθε επεισόδιο και η αιμομοιξία δεν σε χάλασαν (και από τα λεγόμενά σου, υπονοείς πως είχαν όλες τους λόγο ύπαρξης στην σειρά), αλλά όταν βλέπεις μία, μία σκηνή με δύο ομοφυλόφιλους άντρες σε έξι επεισόδια να φιλιούνται και να χαϊδεύονται, ξαφνικά είναι μια συνομωσία κάποιου ομοφυλόφιλου που παίρνει μέρος στην παραγωγή! Και ας είναι και ο συγγραφέας μέλος της παραγωγής, πράγμα που σημαίνει πως έχει έναν κάποιον έλεγχο στο τι γυρίζουν. Σωστά, η ανδρική ομοφυλοφιλία είναι κουσούρι του 20ού αιώνα, δεν υπήρχε πιο παλιά στον μεσαίωνα ή στα αρχαία χρόνια, ή από τότε που η εξέλιξη μας έδωσε το σεξ.

 

Το παράξενο είναι πως οι περισσότεροι από εκείνους που σαν και εσένα έχουν πρόβλημα με τις σκηνές ανδρικού ομοφυλοφιλικού σεξ, δεν θα είχαν κανένα πρόβλημα αν ήταν δύο γυναίκες που φιλιόταν και χαϊδεύοταν.

 

Φυσικα και με ενοχλησαν οσες δεν διναν καποιο context στη σειρα, γενικα εχω βαρεθει να βλεπω βυζια και ... λοιπα οπου γυρναω το κεφαλι μου, στην σκηνη με τα λανιστρακια ηταν και οι 2 ντυμενοι αν θυμαμαι καλα, γυμνο γυμνο θυμαμαι μονο σε φασεις με την dainerys, τον greyjoy και τον τυριον ( για τον οποιο τις δικαιολογω γιατι δινουν εμφαση στο εκλυτο lifestye που προβάλει.

 

Επισεις η σκηνη με τον ρενλυ - λορας ηταν πολυ κακη χωρις λογο, αν ειχε μεινει στη φαση με το λουλουδι, τα υπονοουμενα του littlefinger αντε και κανα κλεφτο φυλακι η καμια σκηνη με τους 2 τους ξαπλωμενους πριν η μετα η whatever δε θα με πειραζε... το να ξυριζει ο ενας τον αλλο και να πεφτουν ατακες σε στυλ αν τους θες ατριχους πηδα αγορακια, καθως και το ανεκδηηγιτο ηχητικο σλουρπ γλυψ στο τελος ( λες και δε το πιασαμε τι θα εκανε... για μετανοια εσκυβε ) ε ναι ρε φιλε ειναι κακοσκηνοθετημενα, ακομψα και για μενα εχουν ως σκοπο να μου τριψουν τους gayδες στη μαπα ( η υπολοιπη σειρα δε μου δειχνει οτι ο σκηνοθετης ειναι απλα κοπανος και δε μπορει να δειξει οτι θελει ωραια ).

 

το αν οι χαρακτηρες θελει ο μαρτιν να ειναι gay η οχι δεν εχει να κανει με το γιατι δε μου αρεσε, δεν καταρευσαν δυο ηθηκοι "πυργοι" στα ματια μου, απλα ειδα μια σκηνη που δε μου αρεσε ( και κρινω οτι για να μην το "κοπαναει" ετσι ο martin στο βιβλίο δεν το θεωρουσε οταν το εγραφε τοσο σημαντικό ). ασε που και ο μαρτιν λεει οτι ειναι βασισμένος σε ενα χαρακτηρα που "λεγεται" οτι ηταν ο εραστης ενος βασιλια, οχι που ξυριζε το γκομενακι του γιατι το ηθελε ατριχο. ( κοινως με ενοχλησε που ειδα δυο που*****δες και οχι δυο ομοφυλοφιλους, και ενω το δευτερο ειναι κατι αποδεκτο το πρωτο ειναι κατι εξισου απεχθες και γελοιο με τον μαμια που βαζει χερι στην κοπελα του στο διπλα τραπεζι οταν πινω το καφε μου ).

 

το εβδομο επισοδιο δεν το εχω δει ακομα, και θα το σχολιασω οταν το δω, αν και απο οτι διαβασα εδω μου ακουγεται εξισου κακογουστο και περιτο.

Link to comment
Share on other sites

Κόιτα να δεις τι συμβαίνει, δικαιολογηθήκαν τα πάντα εκτός από την σκηνή με τους δυο που*****δες.

 

Βρε παράξενος που είναι ο κόσμος....

Link to comment
Share on other sites

Απο ολες τις σεξοσκηνες η πλεον αχρηστη ηταν αυτοι με τις εργαζομενες κυριες σαν φοντο για το μονολογο του Littlefinger-σε καποια φαση σκεφτηκα μηπως ειναι μιξαρισμενο με πορνοταινια,τοσο ακυρο μου φανηκε.Τουλαχιστον στις υπολοιπες εμπλεκονταν οι ηρωες και υπηρχε αναλογο σκηνικο στα βιβλιο.Αντε πες και το οργιο στο γαμο της Νταινερις αλλα εκει δικαιολογειται για να φανουν οι αγροικοι σαν φυλη χωρις σεξουαλικα ταμπου ξερω γω.

Edited by heiron
Link to comment
Share on other sites

Κόιτα να δεις τι συμβαίνει, δικαιολογηθήκαν τα πάντα εκτός από την σκηνή με τους δυο που*****δες.

 

Βρε παράξενος που είναι ο κόσμος....

 

 

απο οσα ειπα αυτο καταλαβες? :p

Link to comment
Share on other sites

επεισοδιο 8 και... μυρισε πολεμος. σταρκ εναντιον λανιστερ και προβλεπω ωραιες μαχες στα δυο τελευταια επεισοδια. :good:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους αρχισε ο πολεμος!Make war,not love.:sword:

Σκηνοθετικα ειχε καποιες μετριες σκηνες,οπως πχ την Αρια με την πρεμιερα του σπαθιου της.Ακομη και η μονομαχια του Ντρογκο μου φανηκε πολυ ποζεραδικη.Ενιγουεη,μπαινει το νερο στο αυλακι..καιρος ηταν.Εξαλλου η σεζον πλησιαζει προς το τελος.Παντως πηγε καλα οποτε θα εχει συνεχεια.

Αναρωτιεμαι πως(/αν) θα γυρισουν τις μαχες.Εχουν μια καποια εμπειρια στην HBO βεβαια αλλα παντα ειναι δυσκολο οταν μιλαμε για τηλεοπτικη παραγωγη.

Ωραιος ο σερ Μπαρισταν παντως.Ενας ισχυρος γερος!Και χαιρομαι που αφησαν ασαφες το τελος του Συριο οπως και στο βιβλιο.Συριο ζεις εσυ μας οδηγεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να δω όσους ενόχλησε η σκηνή με τους "λουλουδάτους" τι θα λένε, αν στις επόμενες σαιζόν δείξουν τις σεξουαλικές κακοποιήσεις ανηλίκων που υπάρχουν στα βιβλία (ήδη είδαμε κάποια τέτοια σκηνικά στο πιο light τους - σκεφτείτε κιόλας ότι η Daeneris υποτίθεται ότι είναι 14)

Link to comment
Share on other sites

Φοβερο το 9. Τι θα ηθελα να δω στο 10:

τον τζειμι να αποκεφαλιζεται... θα το ευχαριστηθω ως αντιποινο για την αδικη εκτελεση. επισης, καποια εστω και υποτυπωδη μαχη. στο 9 ειδαμε τα μεθεορτια της μαχης, αλλα ουτε μια μονομαχια σπαθι με σπαθι.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ήθελα να δω να αποκεφαλίζονται όλοι όσοι ήταν πάνω στην εξέδρα -ξέρετε σε ποια σκηνή-, εκτός από τους στρατιώτες και γενικά τους άσχετους.

Link to comment
Share on other sites

Θαααανατος στους Λανιστερ σκοτοσανε τον καλο χαρακτηρα της σειραααας ΘΑΝΑΤΟΣ στον Τζεφρεη Λανηστερ το βρομο μπ*******ο με την χιλιο γα**η την μανα του δεν μπορω κομητης θελω να πεσει να τους καψει ααααααααααααααααααααααααααχ.Μονος καλος Λανηστερ ειναι ο Νεκρος Λανηστερ (μονο ο νανος ειναι συμπαθητικος).Τωρα πρεπει τον Τζεημη Λανιστερ να τον θαψουν ζωντανο οι Σταρκςdevil2.gifdevil2.gifdevil2.gif

Link to comment
Share on other sites

Τα είδα κι εγώ τα επεισόδια. Πολύ καλή μεταφορά πράγματι, αν και για κάποιο λόγο τα βιβλία μού φαίνονται ακόμη πιο φαντασμαγορικά.

Αχ, τι έπαθαν οι καημένοι, τι έπαθαν. mf_swordfight.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Game of Thrones (2011-2017, 2019)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..