Jump to content

Game of Thrones (2011-2017, 2019)


Mort13
 Share

Recommended Posts

Εξαιρετικό από κάθε άποψη το τελευταίο επεισόδιο! Πέρα από τις δυνατές σκηνές παρουσιάζεται το καλύτερο στοιχείο των βιβλίων του Martin, αυτό των ηθικών διλημάτων και αποφάσεων. Εξαιρετικοί οι διάλογοι μεταξύ Eddard και Varys, Jon και Maester Aimon, Rob και Katlyn, όλοι σχετικά με το ίδιο θέμα την απόφαση μεταξύ τιμής-καθήκοντος και αγάπης για τους δικούς μας ανθρώπους αλλά και η εκάστοτε ανταμοιβή αυτών, ιδίως αν το συνδέσει κανείς με την επιλογή που κάνει στο τέλος ο Eddard για να σώσει την οικογένειά του και τι αποτέλεσμα έχει!

 

Μοναδικό ψιλοφάουλ για μένα, σκηνοθετικό ότι παρουσιάζουν πρώτα να συλλαμβάνεται ο Jaime στη μάχη και μετά να αποκεφαλίζουν τον Eddard. Είναι λίγο παράλογο να γνωρίζουν ότι έχει συλληφθεί και παρόλ' αυτά να θυσιάζουν έναν τόσο σημαντικό κρατούμενο. Νομίζω στο βιβλίο παρουσιάζονταν αντίστροφα. Θα μπορούσε βέβαια να πει κανείς ότι δεν είχαν μάθει ακόμη για την σύλληψη τοτ Jaime, ότι δεν το γνώριζαν. Εν πάσει περιπτώσει λεπτομέρεια, το επεισόδιο ήταν super!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • heiron

    232

  • Sonya

    78

  • wordsmith

    243

  • Eugenia Rose

    100

Νομιζω το τελευταιο το εκαναν για να ερθει ακομη πιο απροσμενη για τους τηλεθεατες η αποφαση για τον Νεντ.

Link to comment
Share on other sites

Σκηνοθετικά διαφωνω πως είναι φάουλ: εννοείται θα κόψεις το επεισόδιο ακριβώς εκεί (horrible pun intended) ενω συγχρόνως χρειάζεται να εδραιώσεις πως τον πιασανε τον jaime.

Να σημειωθει πόσο ωραία εδωσαν τη σκηνη: στο βιβλιο εγινε τόσο ξαφνικά που ήμουν in denial για 200 σελιδες (sms υποφαινομενου προς sonya τοτε: «nooo!, can't be! pics or it didn't happen &$@$%#€%!!!!»)

υγ: Ναι, αποφευγουν να δειξουν μάχες, ok, αλλα πόσο ωραία το κανουν;;; η όλη φαση μεχρι το warhammer στη μαπα ήταν απολαυστικότατη!

Link to comment
Share on other sites

ΧΑχαχαχαχαχα, το θυμάμαι εκείνο το sms και την απάντηση "μα τον παίζει ο Bean, τι περίμενες δηλαδή, να ζήσει μέχρι το τέλος;"

 

Έπικ. Το αγάπησα. Άντε να θάψουμε και τον τελευταίο (γι αυτό το βιβλίο) στο επόμενο επεισόδιο, να δούμε και την ΕΠΙΚΟΥΡΑ με τα μικρά μπεμπέ, να αναστενάζουμε μετά μέχρι να βγει η επόμενη σαιζόν.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά σκηνοθεσία!

 

Επειδή ακριβώς δεν έχω διαβάσει τα βιβλία όλες οι ανατροπές μου έρχονται σαν χαστούκια στην μούρη!

Εκεί που περίμενα μετά την αιχμαλώτιση του Τζέιμι να αρχίσουν κάποιες διαπραγματεύσεις και μάχες με δύο κεντρικούς ήρωες αιχμαλώτους ήρθε η τελική σκηνη και μου έκοψε τα πόδια!good.gif

 

Πάντως χαίρομαι που δεν έχω διαβασει τα βιβλία, που δεν γνωριζα καθόλου τον συγγραφέα και που είχα πλήρη μεσάνυκτα για αυτό το έπος!

Το παρακολουθω ως μια απο τις καλύτερες φάντασυ σειρές που κινηματογραφήθηκαν ποτέ, χωρίς να ξέρω τι θα γίνει στην συνέχεια!

 

Υ.Γ Αν και καίγομαι να μάθω αν θα πεθάνει το μπάσταρδο ξανθό μυξιάρικο που νομίζει οτι έγινε βασιλιάς, σύντομα!devil2.gif

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μόνο εγώ αναφώνησα "ΓΙΕΣ!!!" στη γνωστή σκηνή...

 

 

 

ΛΑΝΝΙΣΤΕΡ ΡΕ!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

H σειρα ειναι φοβερή! Χρονια ειχε να με τραβηξει ετσι μια σειρα.

Τρομερη δουλεια κ με το casting,νομιζω οτι ολοι ή σχεδον ολοι ταιριαζουν γαντι στους χαρακτηρες τους.Τι να πρωτοπω?Για τον Bean ή για τον ''κοντο'' θεουλη?

Αλλα διαβαζω τωρα το βιβλιο και αλλου ηταν για μενα το φαουλ,

εχω μια απορια..

στο βιβλιο στην πρωτη νυχτα του γαμου της Dany δεν υπαρχει καν υποψια για βιασμο.Στη σειρα γιατι το παρουσιασαν ετσι??

 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μόνο εγώ αναφώνησα "ΓΙΕΣ!!!" στη γνωστή σκηνή...

 

 

 

ΛΑΝΝΙΣΤΕΡ ΡΕ!!!

 

 

 

ΤΙ ΤΟΛΜΗΣΕΣ και ειπες ααααααααααααααααααααααααααα κατω οι βρομο ξανθοι οι ΛΑΝΝΙΣΤΕΡdevil2.gifdevil2.gifdevil2.gif

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μόνο εγώ αναφώνησα "ΓΙΕΣ!!!" στη γνωστή σκηνή...

 

ΛΑΝΝΙΣΤΕΡ ΡΕ!!!

 

 

ban_him_sm.jpg :p:p:p

Link to comment
Share on other sites

Κάτι μυΐαι ωσάν να βουΐζουν σ' αυτό το τόπικ... :ΠΠΠ

Link to comment
Share on other sites

Γατααακια Λανιστερς...ερχεται βαρυχειμωνια λαιμαι(sic)!:skiing:

Link to comment
Share on other sites

Δε πα νά 'ρχεται... θα ράψουμε παλτουδάκια από γούνα ντάιαργουλφ, πολύ σπέσιαλ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν πρόσεξα να σχολιάζει κανείς είναι πως στα dvd τα επεισόδια θα είναι σίγουρα Director's Cut, ίσως και με κάνα τέταρτο παραπάνω έκαστο. Το είχα ψυλλιαστεί από το ότι είναι δέκα μόνο και κάτι ψιλοανακολουθίες στο δεύτερο, αλλά πλέον βγάζει μάτι. Καλή εμπορική τακτική, δε λέω, αλλά θα μας αναγκάσουν να κάτσουμε να τα ξαναδούμε;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πραγματικά θα υποφέρω αν χρειαστεί να τα ξαναδώ!!!!! :p :p :p

Link to comment
Share on other sites

Από που να το πιάσω τώρα που δεν ήρθα να τα πούμε εξαρχής :p

 

 

 

Καλά καταρχάς αγαπώ Φορέλ, εγώ πιστεύω πως αυτό ήταν το ωραιότερο κλείσιμο μέχρι στιγμής, το πιο γλυκό "dead. Very dead." και το χαμογελάκι της απίστευτης κοπελίτσας που παίζει-είναι η Άρυα.

 

Κατά δεύτερον, η Σέρσεϊ δεν είναι ούτε όσο λαμπερή θα έπρεπε ούτε και όσο εκνευριστική θα έπρεπε. Σαν να τη διακιολογώ που και που και καθόλου δε μ'αρέσει αυτό :p

 

Τρίτον και φαρμακερό, για τις αλλαγές

 

* ήμαρτον όμως με την πρώτη νύχτα της Νταναίρυς και του Ντρόγκο, ήμαρτον. Κι επειδή ακούγεται ότι το έσωσε μετά, όχι! Τίποτα δεν έσωσε. Μου χάλασε την αίσθηση για το χαρακτήρα - και τον ηθοποιό δηλαδή εδώ που τα λέμε αλλά αυτουνού του το συγχωρώ για να τον βλέπω - μέχρι να πεθάνει τουλάχιστον γαμώτο)

 

* είμαι από αυτούς που έχουν ξενερώσει τη ζωή τους με το Λόρας και το Ρένλι (όχι για το ότι είναι γκέυ για όνομα, ούτε για το τι μπορεί να είχε ο Μάρτιν στο μυαλό του, αλλά το Λόρας και για αυτά που είχα καταλάβει εγώ για αυτόν -τον τελευταίο ρομαντικό ιππότη που υπήρχε στο Γουέστερος και πάλευε για τα ιδανικά αυτού που θεωρούσε νόμιμο βασιλιά- και που μου το κατέστρεψε φυσικά διότι τώρα πολεμάει για τον γκόμενό του...)

 

* αντίθετα, εγώ βρήκα τη φάση με τις κοπελιές και το μικροδάχτυλο άπειρα καλή. Δηλαδή, όχι, ακόμα καλύτερη. Για την ακρίβεια, νομίζω πως έπρεπε να έχουμε γνωρίσει το μικροδάχτυλο με μια τέτοια σκηνή. Θα ήταν η καλύτερη εισαγωγή χαρακτήρα που θα είχα δει για καιρό. Αλλά κι έτσι είναι από τα καλύτερα character building που έχω δει σε σειρά. Ναι, αυτός ακριβώς είναι, αυτή την αίσθηση είχα για αυτόν εξαρχής.

 

Τέταρτον, οι Σταρκ μου αρέσουν όλοι, θα ήθελα λίγο πιο πολύ να βλέπουμε το αλμπινάκι του Τζον, αλλά υποψιάζομαι πως είναι άγριο και δεν το παίρνουν στο γύρισμα εύκολα :p

 

 

Σημείωσης: Τα κλείνω όλα μέσα γιατί δε μπορώ να κάτσω να τα ξεδιαλέξω, αλλά άμα δεν έχετε διαβάσει τα βιβλία να μην το ανοίξετε. Εντάξει? :p

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ πως η σκηνή με τον μικροδάχτυλο ήταν μια από τις καλύτερες που έχω δει ποτέ.

 

Δύο όμορφες κοπέλες να χαριεντίζονται στο κρεβάτι και εγώ να μην μπορώ να τραβήξω τα μάτια μου από τον μικροδάχτυλο και αυτά που λέει. Με το που τελείωσε την ξαναείδα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ πως η σκηνή με τον μικροδάχτυλο ήταν μια από τις καλύτερες που έχω δει ποτέ.

 

Δύο όμορφες κοπέλες να χαριεντίζονται στο κρεβάτι και εγώ να μην μπορώ να τραβήξω τα μάτια μου από τον μικροδάχτυλο και αυτά που λέει. Με το που τελείωσε την ξαναείδα.

 

 

Χαχαχαχ, Με κλειστό τον ήχο για να μη σε αποσπάει ο Littlefinger? :p

Link to comment
Share on other sites

Όχι, χαζεύοντας πάλι αυτά που έλεγε ο μικροδάχτυλος και προσπαθώντας να κάνω block out τις δύο κοπέλες.

 

Ακριβώς το αντίστροφο...

Link to comment
Share on other sites

Για όσους δεν έχουν δει τη σειρά, το mother's mother of a spoiler, σε βίντεο, μέσα στο σπόιλερ.so, you know, DONT WATCH. Για όλους τους υπόλοιπους που είδαν και το επεισόδιο 9 (ή απλά έχουν διαβάσει το βιβλίο, so in that case, γιατί ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΤΕ ΚΑΙ ΤΗ ΣΕΙΡΑ;;:) δείτε το review του επεισοδίου 9. Ο τύπος δεν το είχε διαβάσει νωρίτερα devil2.gif

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχει άποψη ο τύπος στο βίντεο πάντως.

 

 

Τι κρίμα που θα σταματήσει να βλέπει τη σειρά... :devil2:

 

Link to comment
Share on other sites

Κόπια από το στάτους της σειράς στο φουμπού.

 

 

It's Official. Production for Game of Thrones Season 2 is set to begin 7/25 in Belfast, Northern Ireland.

 

Link to comment
Share on other sites

Στους κομπαρσους ποσα δινουν;Να δω αν βγαινουν τα αεροπορικα και το χοτελι.:mf_sherlock:

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Game of Thrones (2011-2017, 2019)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..