Jump to content

Game of Thrones (2011-2017, 2019)


Mort13
 Share

Recommended Posts

Εγώ το κατέβασα(δε μου πήρε πάνω από μιάμιση ώρα), είδα μερικές σκηνές όταν τσέκαρα τους υπότιτλους, αλλά ως γνήσιος καλοπερασάκιας θα το μετατρέψω πρώτα σε DVD και θα το δω στην 32 ιντσών τηλεόραση.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • heiron

    232

  • Sonya

    78

  • wordsmith

    243

  • Eugenia Rose

    100

Κλαίω ακόμα από την συγκίνηση... Τι επικίλα ήταν αυτοί, ω θεοί του Westeros...

Link to comment
Share on other sites

Το τελος φοβερο, κορυφαιο, δεν περιγραφω αλλο!! :good:

Μας τις στερησαν τις μαχες ειναι αληθεια, ουτε μια σκηνη για να πουμε και του στραβου το δικιο. ουτε καν καποια συγκρουση βορεια του τειχους, κατασταση που σιγουρα ψηνεται στον δευτερο. παρολα αυτα, σε ολα τα μετωπα οι εξελιξεις σταματησαν στο πιο κρισιμο σημειο και περιμενουμε τη δευτερη σεζον οπως οπως. ποτε ειπαμε οτι βγαινει;

Προσωπικα, παρολο που δεν εχω διαβασει τα βιβλια ψηνομαι να ξεκινησω το δευτερο πριν βγει η σειρα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να ξεκινήσεις το δεύτερο, δεν διαβάζεις καλύτερα το πρώτο να δεις τα κομμένα πράγματα και μετά πιάνεις όλα με τη σειρά; Μέχρι την άνοιξη έχουμε καιρό. Και ακόμα να κατέβει το επεισόδιό μου. :(

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τροπος να το δεις ονλαιν, αλλα με κατωτερη ποιοτητα. παραθετω λινκ.

http://www.zzstream.com/2011/06/game-of-thrones-season-1-episode-10.html

 

απλως ο πρωτος κυκλος μου φανηκε αρκετα αναλυτικος. εχουν παραλειψη πολλα? απλα γνωριζοντας τι εχει συμβει και το τελος και ολες τις εξελιξεις μπορει να κουρασει ενα βιβλιο 1000 σελιδων.:hmm:

 

δεν ξερω τι γινεται. το δοκιμασα το λινκ και λεει οτι το εχουν διαγραψει. το μεσημερι απο εκει το ειδα. :tease: παντως δοκιμασε και αυριο αν δεν εχει κατεβει. γενικα δοκιμαζω λινκς, που εμφανιζονται στην αναζητηση: watch game of thrones online και απο www.sidereel.com

Link to comment
Share on other sites

Παει η πρωτη σεζον,το πρωτο βιβλιο.

Η πλακα ειναι οτι η σειρα που θα βασιζεται στα γεγονοτα του A clash of kings απο τη σειρα A song of ice and fire θα λεγεται A game of thrones,season 2.:hmm:

 

Καλο το τελευταιο επεισοδιο,λιγοτερο σεξ νομιζω βεβαια αλλα οκ.Αντε να δειχνανε τον αρχιμαεστερ να το κανει με τη νεαρη.Ε,δεν θα ηταν και τοσο ελκυστικο.Ειχε καποιες επικ σκηνες οπως την ανακυρυξη του Ρομπ σε βασιλια η την εξορμηση των μαυρων αδερφων απο το Τειχος.Αφηνει πολλα θεματα που θα κανει τους τηλεθεατες να ψαχνονται,οπως και το βιβλιο αλλαωστε εκανε τους αναγνωστες.

 

Εγω το ειδα κλασικα στο γιουτιουμπι.Μολις ελεγξα και τα λινκ δουλευουν ακομη!:o

Edited by heiron
Link to comment
Share on other sites

Η επική σκηνη είναι η τελευταία.Τέλος!

 

 

 

Το περίμενα απο τότε που έβαλε για πρώτη φορά τα αυγά στην φωτιά. Ήμουν 100% σίγουρος οτι θα παιχτεί κάτι στο τελευταίο επεισόδιο πάνω σε αυτό και ας μην έχω διαβασει τα βιβλία.

Τι κάνει γκρρ γκρρρ στα κεραμίδια και πετάει φλόγες;laugh.gif

 

 

 

Εντάξει, επικό επεισόδιο όντως. Είχε πολλά ωραία, αλλά αυτός ξανθομπασταρδος ακόμη ζει...το ίδιο και ο πατέρας του...

 

κοίτα να δεις που θα πάω να πάρω το δεύτερο βιβλίο κι εγω!laugh.gif

 

Υ.Γ Είμαι πολύ διχασμένος. Υποστηρίζω και Σταρκ και Ταργκάριαν. Είμαι καλά γιατρέ μου; Πείτε μου οτι κάπου στον δευτεροτρίτο κυκλο συμμαχούν αυτοί κάπως να το ευχαριστηθώ κάργα!friends.gif

Edited by Drake Ramore
Link to comment
Share on other sites

Μα Drake, νομίζω... όχι, πάμε ξανά: είμαι σίγουρη πως το να είσαι ταυτόχρονα με τους Σταρκ και την Νταναίρυς είναι απόλυτα, μα απόλυτα, ηθελημένο :p

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ Είμαι πολύ διχασμένος. Υποστηρίζω και Σταρκ και Ταργκάριαν. Είμαι καλά γιατρέ μου; Πείτε μου οτι κάπου στον δευτεροτρίτο κυκλο συμμαχούν αυτοί κάπως να το ευχαριστηθώ κάργα!friends.gif

Έχω την αίσθηση ότι, από το πώς το έχει πάει ως τώρα, πως είσαι μια χαρά, αν και με τον Μάρτιν ποτέ δεν ξέρεις τι θα σου ξημερώσει στο επόμενο βιβλίο.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη ρε παιδιά, δεν έχω δει τη σειρά, δεν έχω διαβάσει τα βιβλία (ακόμα), αλλά αυτό που βρήκα... Μάλον πρέπει να δείτε όλοι σας!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μα Drake, νομίζω... όχι, πάμε ξανά: είμαι σίγουρη πως το να είσαι ταυτόχρονα με τους Σταρκ και την Νταναίρυς είναι απόλυτα, μα απόλυτα, ηθελημένο :p

 

 

 

Οχι ακριβώς...

Μέτρα μνηστήρες για τον σιδερένιο θρόνο:

Ρομπ

Ντανέρις

Ρενλυ

Στανις

 

Απο εκει και πέρα έχουμε τον επίσημο παιδί-βασιλιά για την ώρα. Τον παππού του που θέλει να κυβερνήσει έτσι κι αλλιώς, τον Τύριον που είναι πανέξυπνος, όλο το συμβούλιο του βασιλιά που έχει δική του ατζέντα...

 

Βάλε απο πάνω και την απειλή στο τείχος...

 

Οι ισορροπίες είναι πολύ λεπτές και οι συμμαχίες θα είναι μάλλον αναπάντεχες. Του στυλ "ο εχθρός τους εχθρού μου είναι φίλος μου".

 

Εγώ δεν έχω διαβάσει τα βιβλία καθόλου και η άποψη μου (συμπάθειες και αντιπάθειες) είναι πάνω στην σειρά και μόνο.

 

Μου αρέσει το πως βλέπουν τα πράγματα οι Σταρκ και το πως χειρίζεται τις καταστάσεις η Ντανέρις.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Προβληματισμός:

1η σεζόν: 2011

2η σεζόν: 2012

από 'κει και πέρα, έχουμε ως ιδεατή περίπτωση:

 

3η 2013

4η 2014

5η 2015

6η 2016

7η 2017.

 

7 βιβλία. το 1ο βγήκε το 96, το 2ο το 98, το 3ο το 2000 (ως εδώ καλά). Το 4ο βγήκε το 2005 (αμάν) και το 5ο βγαίνει σε ένα μήνα (ΑΜΑΝ).

 

Αν δηλαδή βγει το 6ο το 2015 (να βιαστεί δηλαδή ο Μάρτιν να το γράψει, και πρέπει να το γυρίσουν κιόλας) το 7ο πότε θα βγεί; huh.gif Και πότε θα βγει η 7η σεζόν; Το 2020; στην καλύτερη;

Link to comment
Share on other sites

Προβληματισμός:

1η σεζόν: 2011

2η σεζόν: 2012

από 'κει και πέρα, έχουμε ως ιδεατή περίπτωση:

 

3η 2013

4η 2014

5η 2015

6η 2016

7η 2017.

 

7 βιβλία. το 1ο βγήκε το 96, το 2ο το 98, το 3ο το 2000 (ως εδώ καλά). Το 4ο βγήκε το 2005 (αμάν) και το 5ο βγαίνει σε ένα μήνα (ΑΜΑΝ).

 

Αν δηλαδή βγει το 6ο το 2015 (να βιαστεί δηλαδή ο Μάρτιν να το γράψει, και πρέπει να το γυρίσουν κιόλας) το 7ο πότε θα βγεί; huh.gif Και πότε θα βγει η 7η σεζόν; Το 2020; στην καλύτερη;

 

Welcome to the money industry.

Αυτό μου τη σπάει με όλες τις πεντακοσαλογίες. Γιατί τώρα ο γνώμονάς του θα είναι να βγάζει τόσα βιβλία όσο περισσότερο πουλάνε (αν δεν ήταν αυτό ήδη από τοτε που βγήκε το 4ο βιβλίο), και στο τέλος θα καταλήξει Wheel of time.

Και αυτομάτως θα πέσει ποιοτικά το περιεχόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που μου κανει εντυπωση στα βιβλια ειναι οτι στο τεταρτο απο οτι διαβασα την περιληψη ακομα δεν εχει παει γουεστερος η νταινερυς...!! και φανταζομαι οτι δεν εχει γινει καμια δυνατη συγκρουση βορεια του τειχους... μια απορια που εχω: τι γινεται στις ενδιαμεσες 2500 η ποσες ειναι σελιδες?? :hmm:

 

ειτε ο μαρτιν το τραβαει απ τα αυτια ειτε αναλυει σε χιλιαδες χαρακτηρες δημιουργωντας μια ποιοτικη μεσαιωνικη νορα! :tease:

Link to comment
Share on other sites

please, κρατήστε αυτο το τόπικ spoiler-free, υπάρχουν μελη που ακομα τα διαβαζουν (εγω for one).

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε σεις...

Υπάρχουν απο την μια τα σπόιλερ για τα επεισόδια που κάποιοι δεν εχουν δει ακόμη. Μην σποιλεριάζουμε και απο τα βιβλία για τις επόμενες 3 σεζόν...

Link to comment
Share on other sites

τι γινεται στις ενδιαμεσες 2500 η ποσες ειναι σελιδες?? :hmm:

 

 

Διάφοροι περιφέρονται δώθε - κείθε πάνω στο χάρτη. Αυτό.

 

Link to comment
Share on other sites

Προβληματισμός:

1η σεζόν: 2011

2η σεζόν: 2012

από 'κει και πέρα, έχουμε ως ιδεατή περίπτωση:

 

3η 2013

4η 2014

5η 2015

6η 2016

7η 2017.

 

7 βιβλία. το 1ο βγήκε το 96, το 2ο το 98, το 3ο το 2000 (ως εδώ καλά). Το 4ο βγήκε το 2005 (αμάν) και το 5ο βγαίνει σε ένα μήνα (ΑΜΑΝ).

 

Αν δηλαδή βγει το 6ο το 2015 (να βιαστεί δηλαδή ο Μάρτιν να το γράψει, και πρέπει να το γυρίσουν κιόλας) το 7ο πότε θα βγεί; huh.gif Και πότε θα βγει η 7η σεζόν; Το 2020; στην καλύτερη;

 

Τουλάχιστον δεν ξεκίνησες να το διαβάζεις το φθινόπωρο του 1996 όπως εγώ. Και βασικά το τέταρτο βιβλίο δεν βγήκε το 2005 ....βγαίνει τον άλλο μήνα . Το Feast είναι το πρώτο μισό του τέταρτου βιβλίου (βασικά είναι οι δευτερέυοντες χαρακτήρες και λίγο από Άρυα ) . Η πραγματική συνέχεια έρχεται τον άλλο μήνα ...μόλις 11 χρόνια μετά το Storm . Μακάρι να είχα το μυθικό ποστ του Martin στην αρχή του 2002 , ότι θα είναι έτοιμο το καλοκαίρι. Μετά ήρθε το 5 year gap , και φυσικά το merenese knot . Περιμένω να δω τι στο δίαολο θα συμβεί στο Meereen που καθυστέρησε το βιβλίο 7 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

ευτυχώς τα διάβασα όλα το 2007-08 χωρίς να χρειαστεί να περιμένω τα τραγικά χρονικά ενδιάμεσα του Μάρτιν.Περιμένω το dance with dragons τον άλλο μήνα.Όσο για τους προβληματισμούς σας...τους συμμερίζομαι και εγώ.Απλά ελπίζω με τη σειρά ως μοχλό πίεσης να βιαστεί κάπως παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

Εγω αρνιομουν πεισματικα να διαβασω το 4ο βιβλιο μεχρι να βγει το 5ο.Οχι οτι θα διαβασω αμεσα το 5ο,αλλα θελω να εχω μια ανεση οτι αν μου'ρθει να προχωρησω θα εχω τη δυνατοτητα.Τα πρωτα 3 τα ειχα διαβασει με 1 χρονο διαφορα 2005,2006,2007 αν θυμαμαι καλα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μην ξεχνάμε ότι έχουν ήδη δηλώσει ότι το τρίτο βιβλίο θα γίνει σε 2 σαιζόν και πιθανότατα το τέταρτο και το πέμπτο μαζί σε τρείς σαιζόν ....οπότε του δίνει άλλα δυο χρόνια περιθώριο. Οπότε με τον ρυθμό που γράφει πιθανότατα θα τελείωσει το πρόλογο tease.gif . Πέρα από την πλάκα όμως αν συνεχίσει η σειρά με επυτιχία τότε σίγουρα θα τον πιέσουν να το τελείωσει νωρίτερα. Αμφιβάλλω αν το βιβλίο ήταν έτοιμο τον άλλο μήνα αν δεν υπήρχε η σειρά. Τέρμα το football και τα comicon για τον Martin μέχρι να τελείωση το ASOIAF .

Link to comment
Share on other sites

Καλα εκανε μπαμ οτι το βιβλιο ειχε τελειωσει κι απλα καθυστερησε την εκδοση του για λογους μαρκετινγκ.Το ειχαμε πει απο παλια κι εδω στο φορουμ.Δε λεω οτι το'χε 2-3 χρονια και καθοταν.Σιγουρα το δουλεψε,το μεγαλωσε κτλ.Αλλα απο το 2009 που ελεγε οτι ειναι σχεδον ετοιμο,ε...ηταν σχεδον ετοιμο.Το τελικο ρετουσαρισμα δεν παιρνει 2 χρονια.2 χρονια εκανε να γραψει απο την αρχη τα πρωτα βιβλια της σειρας.

Link to comment
Share on other sites

Καλα εκανε μπαμ οτι το βιβλιο ειχε τελειωσει κι απλα καθυστερησε την εκδοση του για λογους μαρκετινγκ.Το ειχαμε πει απο παλια κι εδω στο φορουμ.Δε λεω οτι το'χε 2-3 χρονια και καθοταν.Σιγουρα το δουλεψε,το μεγαλωσε κτλ.Αλλα απο το 2009 που ελεγε οτι ειναι σχεδον ετοιμο,ε...ηταν σχεδον ετοιμο.Το τελικο ρετουσαρισμα δεν παιρνει 2 χρονια.2 χρονια εκανε να γραψει απο την αρχη τα πρωτα βιβλια της σειρας.

 

Αύτο δεν ισχύει σίγουρα. Το βιβλίο δεν ήταν καν έτοιμο τον Μάιο . Το editing είχε ξεκινήσει από νωρίτερα στο υλικό που ήταν έτοιμο , και μόλις τελείωνε ένα κεφάλαιο το έστελνε στον εκδοτικό οίκο για να του κάνουν editing. Έτσι κερδίζαν χρόνο. Καιi παρεπιπτώντος, έλεγe ότι είναι σεχδόν έτοιμο από το 2002. Σε κάποια φάση είχε καταντήσει σουρεαλιστικό. Με είχε κάνει τρεις φορές ban από το blog του γιατί του τα έχωνα όταν έκανε ποστ για το football και δεν μας έλεγε τίποτα για που βρίσκεται το βιβλίο.

Link to comment
Share on other sites

Μα Drake, νομίζω... όχι, πάμε ξανά: είμαι σίγουρη πως το να είσαι ταυτόχρονα με τους Σταρκ και την Νταναίρυς είναι απόλυτα, μα απόλυτα, ηθελημένο :p

 

 

 

Οχι ακριβώς...

Μέτρα μνηστήρες για τον σιδερένιο θρόνο:

Ρομπ

Ντανέρις

Ρενλυ

Στανις

 

Απο εκει και πέρα έχουμε τον επίσημο παιδί-βασιλιά για την ώρα. Τον παππού του που θέλει να κυβερνήσει έτσι κι αλλιώς, τον Τύριον που είναι πανέξυπνος, όλο το συμβούλιο του βασιλιά που έχει δική του ατζέντα...

 

Βάλε απο πάνω και την απειλή στο τείχος...

 

Οι ισορροπίες είναι πολύ λεπτές και οι συμμαχίες θα είναι μάλλον αναπάντεχες. Του στυλ "ο εχθρός τους εχθρού μου είναι φίλος μου".

 

Εγώ δεν έχω διαβάσει τα βιβλία καθόλου και η άποψη μου (συμπάθειες και αντιπάθειες) είναι πάνω στην σειρά και μόνο.

 

Μου αρέσει το πως βλέπουν τα πράγματα οι Σταρκ και το πως χειρίζεται τις καταστάσεις η Ντανέρις.

 

 

 

 

 

 

Δεν εννοούσα ότι είναι ηθελημένο το να τους υποστηρίζεις για το θρόνο, ούτε ήταν spoiler για το τι θα γίνει (αυτο εξάλλου δεν το ξέρουμε ακόμα :p) εννοούσα απλά πως τόσο οι Σταρκ, όσο και η Νταναίρυς είναι φτιαγμένοι εξαρχής για να τους πηγαίνεις με τα χίλια, διαβάζοντας τα βιβλία, βλέποντας τη σειρά, αδιάφορο. Είναι συμπαθητικοί. Το ποιον υποστηρίζει ο καθένας μας είναι μια άλλη υπόθεση. Εγώ ας πούμε είμαι με τη Ντάνυ :p

Link to comment
Share on other sites

δικαιωματικά σίγουρα η Νταιναίρυς.Τώρα πόσο επαφή έχει με το βασίλειό της....

 

View Postheiron, on 22 Ιούνιος 2011 - 11:41, said: Καλα εκανε μπαμ οτι το βιβλιο ειχε τελειωσει κι απλα καθυστερησε την εκδοση του για λογους μαρκετινγκ.Το ειχαμε πει απο παλια κι εδω στο φορουμ.Δε λεω οτι το'χε 2-3 χρονια και καθοταν.Σιγουρα το δουλεψε,το μεγαλωσε κτλ.Αλλα απο το 2009 που ελεγε οτι ειναι σχεδον ετοιμο,ε...ηταν σχεδον ετοιμο.Το τελικο ρετουσαρισμα δεν παιρνει 2 χρονια.2 χρονια εκανε να γραψει απο την αρχη τα πρωτα βιβλια της σειρας. Αύτο δεν ισχύει σίγουρα. Το βιβλίο δεν ήταν καν έτοιμο τον Μάιο . Το editing είχε ξεκινήσει από νωρίτερα στο υλικό που ήταν έτοιμο , και μόλις τελείωνε ένα κεφάλαιο το έστελνε στον εκδοτικό οίκο για να του κάνουν editing. Έτσι κερδίζαν χρόνο. Καιi παρεπιπτώντος, έλεγe ότι είναι σεχδόν έτοιμο από το 2002. Σε κάποια φάση είχε καταντήσει σουρεαλιστικό. Με είχε κάνει τρεις φορές ban από το blog του γιατί του τα έχωνα όταν έκανε ποστ για το football και δεν μας έλεγε τίποτα για που βρίσκεται το βιβλίο.

 

 

χαχαχαχα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Game of Thrones (2011-2017, 2019)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..