Jump to content

Game of Thrones (2011-2017, 2019)


Mort13
 Share

Recommended Posts

Καλα εκανε μπαμ οτι το βιβλιο ειχε τελειωσει κι απλα καθυστερησε την εκδοση του για λογους μαρκετινγκ.Το ειχαμε πει απο παλια κι εδω στο φορουμ.Δε λεω οτι το'χε 2-3 χρονια και καθοταν.Σιγουρα το δουλεψε,το μεγαλωσε κτλ.Αλλα απο το 2009 που ελεγε οτι ειναι σχεδον ετοιμο,ε...ηταν σχεδον ετοιμο.Το τελικο ρετουσαρισμα δεν παιρνει 2 χρονια.2 χρονια εκανε να γραψει απο την αρχη τα πρωτα βιβλια της σειρας.

 

Αύτο δεν ισχύει σίγουρα. Το βιβλίο δεν ήταν καν έτοιμο τον Μάιο . Το editing είχε ξεκινήσει από νωρίτερα στο υλικό που ήταν έτοιμο , και μόλις τελείωνε ένα κεφάλαιο το έστελνε στον εκδοτικό οίκο για να του κάνουν editing. Έτσι κερδίζαν χρόνο. Καιi παρεπιπτώντος, έλεγe ότι είναι σεχδόν έτοιμο από το 2002. Σε κάποια φάση είχε καταντήσει σουρεαλιστικό. Με είχε κάνει τρεις φορές ban από το blog του γιατί του τα έχωνα όταν έκανε ποστ για το football και δεν μας έλεγε τίποτα για που βρίσκεται το βιβλίο.

Ναι μπορει να ελεγε το 2002 οτι το τελειωνει αλλα εδω και πανω απο 2 χρονια ανακοινωνοταν οτι ΕΙΝΑΙ ετοιμο κι οτι θα κυκλοφορησει την ταδε ημερομηνια.Αν δεν ειχε μεσολαβησει η σειρα θα πιστευαμε οτι παλι μουφα ειναι.Τωρα ομως εκανε μπαμ οτι θα βγει οντως γιατι απλα το κρατουσαν στην ακρη να το βγαλουν οταν θα τελειωσει η σειρα με το καλο.Δεν μπορει να μην ξερει πως δουλευουν τα πραγματα στην τηλεοραση,εχει περασει απο το χωρο και παλιοτερα.Βαζω στοιχημα οτι εδω και κανα χρονο ειχε αφησει στην ακρη το 5ο βιβλιο και δουλευε ισως και το 6ο(!) για να μην το αργησει.:lol:

Αληθεια,ποσο ρελαιστικο ειναι να λεει οτι ασχολουταν με αθλητικα κτλ και δεν προχωρουσε το βιβλιο ενω τωρα που και με τα αθλητικα συνεχιζει να ασχολειται και με τη σειρα ειχε τρεξιμο...το βγαζει στην ωρα του;:mf_sherlock:

Στη σελιδα του δεν ειχαν γινει αντιστοιχες προβλεψεις πως "ω του θαυματος" θα βγει το βιβλιο αμεσως μετα τη σειρα;Κοιτα να δεις μια συμπτωση βρε παιδι μου.:hmm:

 

Να υπενθυμισω παντως οτι ο Tywin δεν θελει να κυβερνα αμεσα αυτος,δεν κυνηγα τον θρονο για τον εαυτο του απλα θελει να κοντρολαρει τον οποιο βασιλια απο το παρασκηνιο.Αλλωστε οταν ηταν αυτος Χερι οι αλλοι επαιζαν με τα πλεημομπιλ.

Βαση της παραδοσης δικαιωμα στο θρονο(που βεβαια το ειχε απαρνηθει) εχει ακομη μεγαλυτερο κι απο τη Νταναιρις ο παππουλης στο Τειχος.

Edited by heiron
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • heiron

    232

  • Sonya

    78

  • wordsmith

    243

  • Eugenia Rose

    100

Καλα εκανε μπαμ οτι το βιβλιο ειχε τελειωσει κι απλα καθυστερησε την εκδοση του για λογους μαρκετινγκ.Το ειχαμε πει απο παλια κι εδω στο φορουμ.Δε λεω οτι το'χε 2-3 χρονια και καθοταν.Σιγουρα το δουλεψε,το μεγαλωσε κτλ.Αλλα απο το 2009 που ελεγε οτι ειναι σχεδον ετοιμο,ε...ηταν σχεδον ετοιμο.Το τελικο ρετουσαρισμα δεν παιρνει 2 χρονια.2 χρονια εκανε να γραψει απο την αρχη τα πρωτα βιβλια της σειρας.

 

Αύτο δεν ισχύει σίγουρα. Το βιβλίο δεν ήταν καν έτοιμο τον Μάιο . Το editing είχε ξεκινήσει από νωρίτερα στο υλικό που ήταν έτοιμο , και μόλις τελείωνε ένα κεφάλαιο το έστελνε στον εκδοτικό οίκο για να του κάνουν editing. Έτσι κερδίζαν χρόνο. Καιi παρεπιπτώντος, έλεγe ότι είναι σεχδόν έτοιμο από το 2002. Σε κάποια φάση είχε καταντήσει σουρεαλιστικό. Με είχε κάνει τρεις φορές ban από το blog του γιατί του τα έχωνα όταν έκανε ποστ για το football και δεν μας έλεγε τίποτα για που βρίσκεται το βιβλίο.

Ναι μπορει να ελεγε το 2002 οτι το τελειωνει αλλα εδω και πανω απο 2 χρονια ανακοινωνοταν οτι ΕΙΝΑΙ ετοιμο κι οτι θα κυκλοφορησει την ταδε ημερομηνια.Αν δεν ειχε μεσολαβησει η σειρα θα πιστευαμε οτι παλι μουφα ειναι.Τωρα ομως εκανε μπαμ οτι θα βγει οντως γιατι απλα το κρατουσαν στην ακρη να το βγαλουν οταν θα τελειωσει η σειρα με το καλο.Δεν μπορει να μην ξερει πως δουλευουν τα πραγματα στην τηλεοραση,εχει περασει απο το χωρο και παλιοτερα.Βαζω στοιχημα οτι εδω και κανα χρονο ειχε αφησει στην ακρη το 5ο βιβλιο και δουλευε ισως και το 6ο(!) για να μην το αργησει.:lol:

Αληθεια,ποσο ρελαιστικο ειναι να λεει οτι ασχολουταν με αθλητικα κτλ και δεν προχωρουσε το βιβλιο ενω τωρα που και με τα αθλητικα συνεχιζει να ασχολειται και με τη σειρα ειχε τρεξιμο...το βγαζει στην ωρα του;:mf_sherlock:

Στη σελιδα του δεν ειχαν γινει αντιστοιχες προβλεψεις πως "ω του θαυματος" θα βγει το βιβλιο αμεσως μετα τη σειρα;Κοιτα να δεις μια συμπτωση βρε παιδι μου.:hmm:

 

Να υπενθυμισω παντως οτι ο Tywin δεν θελει να κυβερνα αμεσα αυτος,δεν κυνηγα τον θρονο για τον εαυτο του απλα θελει να κοντρολαρει τον οποιο βασιλια απο το παρασκηνιο.Αλλωστε οταν ηταν αυτος Χερι οι αλλοι επαιζαν με τα πλεημομπιλ.

Βαση της παραδοσης δικαιωμα στο θρονο(που βεβαια το ειχε απαρνηθει) εχει ακομη μεγαλυτερο κι απο τη Νταναιρις ο παππουλης στο Τειχος.

΄

Εγώ πιστέυω ότι τον κλειδώσανε κάπου και του είπαν " μεγάλε τέρμα οι μαλακίες , τελείωνε το βιβλίο γιατί δεν υπάρχει football για σένα . " Αν δεν έιχε βγει η σειρά αμφιβάλλω αν θα το κυκλοφορούσε σύντομα.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

XAXA βρήκα ένα από τα ποστ . Όχι τίποτα άλλο , αλλά να καταλάβετε τι τραβήξαμε οι άμοιροι.

 

THE DANCE GOES ON... AND ON... AND ON

The problem with doing these updates is that each of them is an attempt to predict the future, and if there's one thing that I have proved beyond a doubt these last few years, it's that I'm very bad at predicting the future, especially when my own work is concerned. I suppose I incline too much toward optimism.

My last formal update on A DANCE WITH DRAGONS was dated February 15, 2007.

If that seems like a long time ago to you, join the queue. It seems like forever and a day to me. When I wrote that update, I was sick of writing updates. So I tried to make that last update the final update, and ended it by saying, "The next update will be the one that announces that the DANCE is done."

Like all my other predictions about this book, however, that one turned out to be wrong. Ten-and-a-half months have passed, the book is still not done, and lately my mailbox has started filling up once again with readers pointing out that my last update is ah, quite old. So in the spirit of the holiday season, I decided, well, I can't give themDANCE, but I suppose I can give them a new update and a new sample chapter.

The new chapter you'll find on the Ice & Fire / Sample page of the website. For most of the past year, I've been rotating the first Daenerys chapter and the first Tyrion chapter on that page, changing back and forth every few months. By now, I fear, many of you have probably committed those two chapters to memory, so I'm adding a third wheel to the rotation, and giving you a taste of the first Jon Snow chapter as well. I hope you will enjoy it. And if you missed the Tyrion chapter and/or the Daenerys chapter, have no fear, both of them will be back up again in the months to come. I only offer one sample at a time, but my webmaster and I do try to change them out regularly.

As for the update part of the update... well, what can I say? The book's still not done.

Last February, when I wrote the previous update, my intent was to finish and deliver A DANCE WITH DRAGONS by the summer, so I could take off for the worldcon in Japan with a clear conscience, and follow it with a book tour through several other Asian countries. Obviously that didn't happen. I ended up cancelling the whole Asian tour and missing worldcon for the first time since 1985, so I could stay home, focus on the book, and make an all-out effort to finish it by the end of 2007. Unfortunately, that didn't happen either.

It is now 2008. I'm still working. There are no short cuts. It's a chapter at a time, a page at a time, a word at a time. I'm further along than I was, but not as far as I would like. During the last year, I had some good days (and months), some bad days (and months), and some days (and months) that I thought were good that turned out to be bad. The book is getting longer, and more importantly, the book is getting better. I've changed my mind about some of the things I said in earlier updates and on my Live Journal, and I reserve the right to change my mind again, though I am hoping I won't have to. Believe me, no one wants to finish this book more than me.

Sorry, I won't give you chapter and verse about the details of what I've been doing and undoing. I've never liked to talk much about a work-in-progress. Too much can and does change. Seeing as how I made you wait so long between updates, however, I'll throw out one small teaser, and mention I'm adding some chapters from the point of view of one of the characters featured in the first lot of Ice & Fire miniatures from Dark Sword, a character who has never had a POV in any of the earlier books.

This summer I am scheduled to travel to Spain to speak at Semana Negra in Gijon, make some appearances in Madrid and Barcelona, and then head over to Portugal to visit with my publishers and readers there. I want to have A DANCE WITH DRAGONS done and delivered before I leave. If that happens, the book will likely be published in the fall of 2008 in the U.S, and somewhat earlier in the U.K. I am pleased with the way the writing is going at the moment, and I think these projections are realistic ones... but as you all know, I've been wrong before. So I am not swearing any blood oaths here.

I probably won't update this page again for quite a long while, so let me close by saying once again that when A DANCE WITH DRAGONS is finished, I will post that news here. The moment I finish the book, I will log on and make the announcement. You guys will be the third ones to know, right after Parris and my publishers.

Until then, let me suggest that you check out HUNTER'S RUN, the new SF novel I wrote with Daniel Abraham and Gardner Dozois, and INSIDE STRAIGHT, the first volume in our new Wild Cards triad from Tor. They are not A Song of Ice and Fire, true, but I'm very proud of them both and I think a lot of you might enjoy them. Both books will be on sale in January in hardcover. And if it's more epic fantasy that you're yearning for, there's never been more good fantasies being published than there are right now. Try Daniel Abraham, try Scott Lynch, try S.L. Farrell and David Anthony Durham and Peter S. Beagle, try Lisa Tuttle and Robin Hobb and Ellen Kushner, or any of myriad other authors whose work is making fantasy such an exciting genre to be a part of... and if you want a change of pace, hop over to historical fiction and sample some Bernard Cornwell, some Cecilia Holland, some Steven Pressfield, some David W. Ball. You'll be glad you did.

Meanwhile, I'll keep working.

-George R.R. Martin, January 1, 2008

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι περίμενε να εκδώσει το βιβλίο αφού θα έβγαινε η σειρά. Είναι κάτι αντίστοιχο με αυτό που έκανε η Rowling μεά την κυκλοφορία των ταινιών. Το marketing είναι αμείλικτο, ο παππούς το ξέρει καλά! Προσπαθεί να εκμεταλευτεί την κατάσταση όσο πεισσότερο μπορεί. Με τη σειρά και τη γνωστοποιήση του έργου του σε περισσότερο κοινό, ίσως και πιο ουδέτερο ή ξένο προς το fantasy, σίγουρα οι πωλήσεις των βιβλίων του (παλαιών και νέων) θα είναι αυξημένες. Είμαι περίεργος πάντως να δω την ποιότητα του βιβλίου. Είχα μεγάλες προσδοκίες για το ''A dance with dragons'', όσον αφορά την εξέλιξη της πλοκής και την πορεία βασικών ηρώων. Για να δούμε... Το καλό φαίνεται να είναι ότι με την υπάρχουσα κατάσταση, η κυκλοφορία ων επόμενων βιβλίων μάλλον θα είναι πιο τακτική.

 

Σχετικά με το ποιός έχει μεγαλύτερο διακαίωμα στο θρόνο, μόνο εγώ πιστεύω ότι νόμμος βασιλιάς πρέπει είναι ο Stanns; Μπορεί να είναι λίγο στριμένος αλλά τουλάχιστον είναι δίκαιος,το πιο σημαντικό στοιχείο για έναν ηγεμόνα και είναι ο νόμιμος διάδοχος. Αυτή η συζήτηση πρέπει να έχει γίνει και αλλού. Πολύ συμπαθητική η Dainerys εντάξει, και πολύ ωραία αναπτυγμένος χαρακτήρας, αλλά η εποχή των Targayen έχει παρέλθει. Δηλαδή από πού και ως πού έχει δικαίωμα στο θρόνο; Εξάλλου ηγεμόνας γυναίκα; Δεν θα αλλάξουμε και το νόμο τώρα. Αυτά ούτε στο... Dorn δεν γίνοναι ;-).

Αν ήταν έτσι, τότε μετά το θάνατο του Joefrey, να γιννόταν βασίλισσα η Myrcela!

.

Link to comment
Share on other sites

Αργκ! Ανοιξα το σπόιλερ!

Δεν είπαμε να παίζουν σπόιλερ μονο απο την σειρά και όχι απο τα βιβλία βρε παιδιά;

 

Το χάρηκα πάντως, οπότε χαλάλι! Πως και πως το περιμένω!laugh.gif

 

Τωρα στα περι διαδοχής δεν βλέπω τον λόγο να είναι βασιλιάς ο Στάνις.

Καινούρια τράπουλα, καινούριο παιχνίδι και όλα παίζουν. Στην ουσία δεν υπάρχει σειρά διαδοχής έτσι όπως μοιράστηκε το σκηνικό.

Για την Νταινέρις δεν υπα΄ρχει θέμα αν διακιούται τον θρόνο αλλά αν μπορεί αν τον πάρει. Και όπως διαμορφώθηκε η φάση σίγουρα μπορεί.

 

Οι Σταρκ έτσι κι αλλιώς κυβερνούσαν τον Βορρά απο παλιά (όπως διαβασα στο σαίτ του ΗΒΟ). Για ποιον λόγο να μην κυβερνήσει ο Ρομπ τον Βορρά (και τον Νότο αν είναι μαγκάκος);

 

Τελικά ισως οι μονοι που δεν δικαιούνται τον θρόνο είναι ο Τζόφρυ και η μάνα του. Πόθεν και πως; Δεν έρχονται απο κάποια δυναστεία βασιλιάδων. Με το έτσι θέλω και με επανάσταση πήρε τον θρόνο ο Ρομπερτ (και την συνδρομη των Σταρκ μεταξυ άλλων).

 

Ας καθήσει ο πιο μάγκας στον σιδερένιο θρόνο!devil2.gif

Link to comment
Share on other sites

E,απο τη στιγμη που ο Ρομπερτ ηταν ο βασιλιας του Westeros τον οποιο αποδεχοταν ολοι(εκτος απο τους Γκρεητζοηδες που πηγε και τους εδωσε ενα μαθημα:battleaxe:) και ο Τζοφρευ υποτιθεται οτι ειναι ο "νομιμος" διαδοχος του υποτιθεται οτι εχει το μεγαλυτερο δικαιωμα στο θρονο.Φυσικα εφοσον δεν ειναι πραγματικα παιδι του Ρομπερτ κανενα απο τα παιδια της Σερσει ο διαδοχος του Ρομπερτ ειναι ο Στανις ως μεγαλυτερος αδερφος.Ολα αυτα βεβαια μιλωντας για τη διαδοχη του Ρομπερτ κι αφηνοντας τους εκπτωτους Ταργκαρυεν εξω απο το παιχνιδι.

Σχετικα με το Βασιλια στο Βορρα.Ολοι αυτοι οι φεουδαρχες των μεγαλων οικων ηταν καποτε βασιλεις στις επαρχιες τους κι απλα οι Ταργκαρυεν τους υπεταξαν.Στο Ντορν διατηρουν τον τιτλο του Πριγκηπα μαλιστα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πιστεύω ότι νόμιμος διάδοχος είναι ο Stannis (και μην ξεχνάμε ότι θα είναι και ο μόνος που θα κάνει αυτό που πρέπει στην επόμενη σαιζόν) , αλλά όπως τον έχουμε δει στα βιβλία κάνει από την πρώτη σελίδα μπαμ ότι θα πεθάνει αργά μέσα στη σειρά και τον Ed Stark να μοιάζει διαλακτικός άνθρωπος.

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν και τα μπάσταρδα του Ρόμπερτ που έχουν κανονικότατα δικαίωμα στον θρόνο, καθώς επίσης και

ο Τζον

που υπάρχει έντονα η υποψία ότι είναι στην πραγματικότητα

γιος του Ραέγκαρ Ταργκάρυεν και της αδερφής του Νεντ Σταρκ. Αυτό το "promise me, Ned" μου βαράει καμπανάκια από μίλια μακριά

. Αν και βέβαια, αυτός έχει πλέον αναλάβει άλλο ρόλο κι έχει απαρνηθεί τα εγκόσμια... Αλλά Μάρτιν είναι αυτός, ποτέ δεν ξέρεις τι θα σου φέρει κατακούτελα κι από πού θα σου 'ρθει.

 

Μπάι δε γουέι, κι ο Ρόμπερτ παράτυπα πήρε τον θρόνο, καθότι νεότερος του Στάνις. Απλά, αυτός έκανε τον τσαμπουκά με τους Ταργκάρυεν, αυτός και έκατσε στα σίδερα (και κατόπιν στα παλούκια).

 

Εγώ είμαι με την Ντάνυ. Ταργκάρυεν φορ πρέζιντεντ.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πιστεύω ότι νόμιμος διάδοχος είναι ο Stannis (και μην ξεχνάμε ότι θα είναι και ο μόνος που θα κάνει αυτό που πρέπει στην επόμενη σαιζόν) , αλλά όπως τον έχουμε δει στα βιβλία κάνει από την πρώτη σελίδα μπαμ ότι θα πεθάνει αργά μέσα στη σειρά και τον Ed Stark να μοιάζει διαλακτικός άνθρωπος.

 

Επισης το γεγονος οτι στη σειρα τον παιζει πανακριβος χολυγουντιανος ηθοποιος με κανει να πιστευω οτι δεν θα τη βγαλει για πολλα βιβλια ακομη.Εξαλλου θα υπαρξει στανταρ συγκρουση με ολο το Γουεστερος λογω θρησκειας αλλα και με την Νταναιρις αφου εχει την παλια πατριδα των Ταργκαρυεν για εδρα του και ειναι αδερφος(ο μονος εν ζωη) του τυπου που μισουσε αυτη.Χωρια οτι μαζι με Ρομπερτ,Νεντ,Τζον Αρρυν ηταν απο τους αρχηγους της επαναστασης εναντιον της δυναστειας της.Βρειτε τη διαφορα με τους υπολοιπους.Καποτε θα εκλειψει αυτη.:mf_sherlock:

Link to comment
Share on other sites

Εχει ανακοινωθει οτι ο Σταννις οπως θα τον παιζει ο Τζεραντ Μπατλερ,ο γνωστος Λιοναιντας απο το 300.Ακριβος για τηλεοπτικη σειρα φαντασιας-οπως ηταν και ο Sean Bean.Δεν ξερω αν ειναι σιγουρο-αυτη τη βδομαδα διαψευστηκε- αλλα οπως και 'ναι φαινεται οτι θα ειναι καποιος γνωστος.

Edited by heiron
Link to comment
Share on other sites

Και σήμερα έχουμε και την πρώτη ανακοίνωση για καινούργιο ρόλο, η Natalie Dormer (Tudors) θα υποδυθεί την Margaery Tyrell, αδελφή του Knight of the Flowers.

Link to comment
Share on other sites

η συζήτηση για το βιβλίο πήγε στο τόπικ για τον συγγραφέα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θέλω γνώμες....ειδα τη πρωτη σεζόν και όπως οι περισσότεροι νομίζω την ευχαριστήθηκαμε .. Να ξεκινήσω το δεύτερο βιβλίο κατευθείαν ή η πλοκή αλλάζει αρκετα και πρέπει να διαβάσω και το πρώτο; Σκέφτομαι οτι αν δεν αλλάζει η πλοκή ιδιαίτερα να ξεκινήσω κατ'ευθείαν από το δεύτερο μια και δε μπορώ να διαβάζω για πράγματα που ήδη ξέρω τί θα γινει... Πόσο μάλλον όταν ήδη ξέρεις τις τρομερες ανατροπές που γίνονται...

 

Εντάξει, ναι είμαι σίγουρος οτι στο βιβλίο εμβαθύνει αρκετά αλλά είναι και 900 σελίδες νομιζω... :hmm:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Οι σελίδες κυλούν σαν νεράκι. Προσωπικά, το βιβλίο μου φάνηκε ακόμη πιο φαντασμαγορικό από την ταινία.

Link to comment
Share on other sites

Κάθε βιβλίο είναι πάντα καλύτερο από μια ταινία. Υπάρχουν πολλές πληροφορίες , ιστορίες και λεπτομέρειες στο βιβλίο που είναι σημαντικές για την υπόθεση αλλά δεν βρήκαν χρόνο στην σειρά . Για παράδειγμα τα flashbacks του Ned.

Link to comment
Share on other sites

Μα Drake, νομίζω... όχι, πάμε ξανά: είμαι σίγουρη πως το να είσαι ταυτόχρονα με τους Σταρκ και την Νταναίρυς είναι απόλυτα, μα απόλυτα, ηθελημένο :p

 

 

 

Οχι ακριβώς...

Μέτρα μνηστήρες για τον σιδερένιο θρόνο:

Ρομπ

Ντανέρις

Ρενλυ

Στανις

 

Απο εκει και πέρα έχουμε τον επίσημο παιδί-βασιλιά για την ώρα. Τον παππού του που θέλει να κυβερνήσει έτσι κι αλλιώς, τον Τύριον που είναι πανέξυπνος, όλο το συμβούλιο του βασιλιά που έχει δική του ατζέντα...

 

Βάλε απο πάνω και την απειλή στο τείχος...

 

Οι ισορροπίες είναι πολύ λεπτές και οι συμμαχίες θα είναι μάλλον αναπάντεχες. Του στυλ "ο εχθρός τους εχθρού μου είναι φίλος μου".

 

Εγώ δεν έχω διαβάσει τα βιβλία καθόλου και η άποψη μου (συμπάθειες και αντιπάθειες) είναι πάνω στην σειρά και μόνο.

 

Μου αρέσει το πως βλέπουν τα πράγματα οι Σταρκ και το πως χειρίζεται τις καταστάσεις η Ντανέρις.

 

 

 

 

 

 

Δεν υπάρχει πρόβλημα ανάμεσα σε Stark και Targaryen. Άνετα υποστηρίζεις και τους δύο οίκους. Το πρόβλημα έρχεται όταν συνειδητοποιείς πόσο σου αρέσουν οι Lannister! :chinese:

Link to comment
Share on other sites

 

 

Δεν υπάρχει πρόβλημα ανάμεσα σε Stark και Targaryen. Άνετα υποστηρίζεις και τους δύο οίκους. Το πρόβλημα έρχεται όταν συνειδητοποιείς πόσο σου αρέσουν οι Lannister! :chinese:

 

Μονο ο Tyrion είναι συμπαθής.

Αλλά αυτός -με κάποιον μη ρεαλιστικό τρόπο- δεν μου μοιάζει για Λάννιστερ...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πρόβλημα ανάμεσα σε Stark και Targaryen. Άνετα υποστηρίζεις και τους δύο οίκους. Το πρόβλημα έρχεται όταν συνειδητοποιείς πόσο σου αρέσουν οι Lannister! :chinese:

 

Μονο ο Tyrion είναι συμπαθής.

Αλλά αυτός -με κάποιον μη ρεαλιστικό τρόπο- δεν μου μοιάζει για Λάννιστερ...

 

 

 

 

Έχεις διαβάσει το Storm ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω διαβάσει τίποτα απο την σειρά.

Οτι έχω δει απο την πρώτη σεζόν.

 

Πες μου οτι πέφτω μέσα να τρελαθώ!laugh.gif

 

Εντιτ: Όχι μην μου λες!laugh.gif

Edited by Drake Ramore
Link to comment
Share on other sites

Βασικά αυτό που θέλει να σου πει είναι ότι μπορεί να συμπαθήσεις κι άλλους Λάνιστερ στην πορεία... ;-)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μιλαώ για τους Λάννιστερ που είδα ως τώρα στην σειρά.

Αν στο 4ο ή 5ο βιβλίο βγαίνουν κάποιοι συμπαθείς Λάννιστερ δεν μπορώ να το γνωρίζω.

Για αυτούς που έχω δει δύσκολα αλλάζω γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Μην λες μεγάλα λόγια! Η γραφή του γερό Martin είναι όλο εκπλήξεις ;-)!!

Link to comment
Share on other sites

Μην λες μεγάλα λόγια! Η γραφή του γερό Martin είναι όλο εκπλήξεις ;-)!!

 

Έχω ένα κακό (μεταξύ άλλων). Συμπαθώ ή αντιπαθώ για πάντα.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Game of Thrones (2011-2017, 2019)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..