Jump to content

Game of Thrones (2011-2017, 2019)


Mort13
 Share

Recommended Posts

Βρέθηκε και η ηθοποιός που θα υποδηθεί την Asha

 

Εεεεεε, Asha είπα; Γράψτε λάθος, Yara εννοούσα... Ναι, της άλλαξαν το όνομα γιατί προφανώς τα αμερικανάκια δεν έχουν συνηθήσει να ακούν 2 φορές το ίδιο όνομα στην τηλεόραση και προφανώς το Asha θα τους μπερδέψει με την Osha, οπότε είπαν "δεν του αλλάζουμε τα φώτα;"

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • heiron

    232

  • Sonya

    78

  • wordsmith

    243

  • Eugenia Rose

    100

Ανακοινώθηκε και ο ηθοποιός που θα παίξει το ρόλο του Jaqen H'ghar

 

(edit) Καθώς και αυτός που θα παίξει τον Xaro Xhoan Daxos

Edited by Zaratoth
Link to comment
Share on other sites

Έλιωσα στο γέλιο! Spoiler warning για την πρώτη σαιζόν φυσικά.

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έπεσε στα χέρια μου η σειρά και... τι να λέμε, προχτές άρχισα και μου μένουν τρία επεισόδια για να τελειώσω τη σεζόν! Δεν έχω διαβάσει, βέβαια, το βιβλίο, αλλά κρίνοντας καθαρά σαν θεατής (και όχι σαν αναγνώστης) είμαι πραγματικά ενθουσιασμένος.

 

Πω πω! Το τελείωσα! Έχω μείνει κάγκελο. Ειλικρινά, δεν ξέρω αν έχουν αλλάξει τα πάντα στο βιβλίο ή τι έχουν κάνει, αλλά για μένα τον άσχετο το τελικό αποτέλεσμα ήταν εξαιρετικό!

 

(Πάντως, είμαι τέτοιου τύπου αιρετικός: και να έχω διαβάσει ένα βιβλίο, αν η ταινία μου μιλάει, στα παλιά μου τα παπούτσια αν έχουν κάνει αλλαγές -- αν θέλω να ξαναδώ την ίδια υπόθεση ξαναδιαβάζω το βιβλίο).

Edited by Count Baltar
Link to comment
Share on other sites

Δελετε

 

Αλλα για να μην παει χαμενο το ποστ παρτε το συμπληρωματικο:

Edited by heiron
Link to comment
Share on other sites

στην προηγούμενη σελίδα το έχει ανεβάσει ο Χρήστος. Πέι ατένσιον. :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Βρέθηκε και η ηθοποιός που θα υποδηθεί την Asha

 

Εεεεεε, Asha είπα; Γράψτε λάθος, Yara εννοούσα... Ναι, της άλλαξαν το όνομα γιατί προφανώς τα αμερικανάκια δεν έχουν συνηθήσει να ακούν 2 φορές το ίδιο όνομα στην τηλεόραση και προφανώς το Asha θα τους μπερδέψει με την Osha, οπότε είπαν "δεν του αλλάζουμε τα φώτα;"

 

 

rofl.gifrofl.gif Πολύ σωστός στην παρατήρηση αυτή...

 

Γκρρρ εγώ την σειρά δεν θα την τελειώσω ποτέ! Τώρα διαβάζω το 5ο βιβλίο κι έτσι ότι επεισόδια μου έμειναν τα έχω ξεχάσει κάπου σ' έναν φάκελο του υπολογιστή.

Προφανώς ήδη έχει αναφερθεί ότι η σειρά ήταν διαμάντι.. σκηνικά-κουστούμια-μεταφορά.. οπότε ας μην επαναλαμβανόμαστεgood.gif

Το ότι το μοναδικό σχεδόν σημείο που άλλαξαν εντελώς ήταν

 

ότι ο Ρένλυ Μπαράθηον ήταν γκέι και είχε established σχέση με τον επίσης γκέι Σερ Λόρας Ταυρέλ

 

ήταν εντελώς αναμενόμενο απ' το HBOtease.gif

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν το άλλαξαν. Ισχύει και στο βιβλίο. Διάβασε στις προηγούμενες σελίδες την σχετική αντιπαράθεση, να πάρεις μια γεύση. :)

Link to comment
Share on other sites

Αδιάβαστη τότε...:)

 

Δεν το θυμόμουν καθόλου, μα καθόλου ότι το έλεγε στο βιβλίο.

Άρα το βασικό ερώτημα του βιβλίου δυστυχώς παραμένει

 

τι συμβαίνει τελικά με την παρθενιά της Μάρκγαρι Ταυρέλ??

 

τι καταγωγή του Τζον, σούπερ-ικανότητες του Μπραν, δράκοι και μ@λακίες.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Eίδα και το 10ο επεισόδιο της σειράς, η "ήλιε και αστέρια μου" έκανε το θαύμα της τελικά! Αλλά ρε παιδιά, εγώ που δεν είχα επαφή μεγάλη με αυτό το είδος δεν κατάλαβα ορισμένα πράγματα. Κάποια πρόχειρα που μου έρχoνται στο μυαλό είναι το πώς

ήξερε να κάνει την τελετή, για να βγουν τα δρακάκια; Στη σειρά δεν έλεγε ότι δεν υπάρχουν πια δράκοι κλπ; .Eπίσης πώς ερωτεύτηκε τον Βάρβαρο στα ξαφνικά αφού στην αρχη την βίαζε (σύνδρομο της Στοκχόλμης ;) dirol.gifκαι αυτός ο χειμώνας που θα έρθει και τα τέρατα; Δεν εξηγούσε πολλά για το τι είναι και τι ρόλο βαράνε..

Edited by Anwrimos23
Link to comment
Share on other sites

Eίδα και το 10ο επεισόδιο της σειράς, η "ήλιε και αστέρια μου" έκανε το θαύμα της τελικά! Αλλά ρε παιδιά, εγώ που δεν είχα επαφή μεγάλη με αυτό το είδος δεν κατάλαβα ορισμένα πράγματα. Κάποια πρόχειρα που μου έρχεται στο μυαλό είναι το πώς

ήξερε να κάνει την τελετή, για να βγουν τα δρακάκια; Στη σειρά δεν έλεγε ότι δεν υπάρχουν πια δράκοι κλπ; .Eπίσης πώς ερωτεύτηκε τον Βάρβαρο στα ξαφνικά αφού στην αρχη την βίαζε (σύνδρομο της Στοκχόλμης ;) dirol.gifκαι αυτός ο χειμώνας που θα έρθει και τα τέρατα; Δεν εξηγούσε πολλά για το τι είναι και τι ρόλο βαράνε..

 

 

Αυτά που θα πω είναι βασισμένα στο βιβλίο πάντα.

 

 

Η Daenerys, σκεπτόμενη το ξόρκι της μάγισσας που έκανε ζόμπι τον Ντρόγκο (θυσιάζεις κάτι ζωντανό για να ζωντανέψει κάτι πεθαμένο) έκανε το ίδιο για να αναστήσει τα "νεκρά" αυγά δράκων. Επίσης ο Ντρόγκο ήταν πολύ διαλλακτικός σε σύγκριση με άλλα μέλη της φυλής του, και το αναφέρει μέσα στη σειρά μια υπηρέτρια αν θυμάμαι καλά. Και ναι, ήταν με τον τρόπο του τρυφερός και ερωτεύσιμος. Στο πρώτο βιβλίο μένουμε με την ίδια ακριβώς απορία, με μόνες εξηγήσεις παλιές ιστορίες που περνούσαν από στόμα σε στόμα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης στο βιβλίο

 

Η πρώτη νύχτα του γάμου δεν ήταν όπως την έδειξαν στη σειρά. Ακριβώς το αντίθετο, ο Ντρόγκο ήταν υπομονετικός έως και τρυφερός, και περίμενε να του ζητήσει η Ντάνυ να προχωρήσουν. Βέβαια τις επόμενες νύχτες ήταν όπως στη σειρά, αλλά όπως και να χει η πρώτη φορά κάνει μια διαφορά.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν και λίγο καθυστερημένα, αφού έχουν ήδη ανέβει είκοσι σελίδες σχόλια, σύντομα και περιεκτικά για την σειρά έχω να πω:

 

Στα δικά μου μάτια, ήταν μια πολύ προσεγμένη παραγωγή, αν και με πείραξαν κάποιες (ίσως επουσιώδης) επιλογές, όπως το να μας γίνει ο Ένταρτ ξανθός, ο Ρομπ κι ο Μπραν μαυρομάλληδες, η Σέρσει γλυκόφατσα κτλ κτλ κτλ. Επίσης με πείραξε που ενώ το βιβλίο είχε αρκετό σεξ από μόνο του, βάλανε σκηνές που δεν υπήρχαν και προφανώς έγινε για λόγους "εικόνας"! Για παράδειγμα βλέπουμε στο πρώτο επεισόδιο την επαφή του Τζέιμι και της Σέρσει, η οποία δεν υπάρχει στο βιβλίο... μ' αυτό τον τρόπο τουλάχιστον!!:lol: Δυστυχώς το προϊόν ήταν υπερσυμπυκνωμένο γιατί το κόστος κάθε επεισοδίου ήταν... μυθικό! Όποιος είδε τη σειρά αλλά δεν έχει έρθει ακόμα σε επαφή με τα βιβλία, καλό είναι να το κάνει ΠΡΙΝ δει περαιτέρω σεζόν. Οι χαρακτήρες υποαναπύσσονται στη σειρά λόγω του μαζεμένου χρόνου, ενώ στα βιβλία μπαίνεις στο πετσί τους, τους μαθαίνεις, τους νιώθεις.

Όταν ο Ένταρτ πεθαίνει στο προτελευταίο επεισόδιο, δε νομίζω πως αγγίζει πραγματικά τον θεατή αυτό το γεγονός, δεν καταλαβαίνει το τι πραγματικά έκανε ο Μάρτιν που σκότωσε έναν ήρωα που έμοιαζε ο κλασσικός "αθάνατος" ήρωας. Όταν το διαβάζεις στο βιβλίο, κάνεις πολλά νεύρα!!!

 

 

Στα θετικά κατατάσσω τις πολύ καλές ερμηνείες από σχεδόν όλους τους ηθοποιούς, την πολύ καλή εικόνα και σκηνοθεσία, το όλο περιβάλλον που νιώθαμε στο βιβλίο και τώρα το βλέπαμε (φοβερό το τείχος!!). Χαίρομαι για τους ηθοποιούς που βλέπω ότι επιλέχτηκαν για την δεύτερη σεζόν, σαν πρόσωπα τουλάχιστον, μου ταιριάζουν στους ήρωες. Θέλω πολύ να δω ποιος θα παίξει τη Μελισσάντρα τελικά...:hmm:

Link to comment
Share on other sites

Μα ο Ρομπ και η Σάνσα στη σειρά έχουν κοκκινά (auburn) μαλλια, ;όπως ακριβώς περιγράφονται. Τον Νεντ επίσης δε τον λες ξανθό αλλά καστανό. Η σκηνή στον πύργο με την Σέρσει και τον Τζέιμι από ότι θυμάμαι (πριν από 4 χρόνια που το διάβασα) ήταν ακριβώς έτσι.Γενικά τη θεωρώ σειρά με μεγάλη πιστότητα και σεβασμό στο έργο του Μάρτιν πράγμα πρωτάκουστο για μεταφορά.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω πολύ να δω ποιος θα παίξει τη Μελισσάντρα τελικά...:hmm:

 

Ανακοινώθηκαν οι ηθοποιοί που θα υποδηθούν το Στάννις και τη Μελισάντρε.

 

http://insidetv.ew.c...nis-melisandre/

 

Ορίστε.

Link to comment
Share on other sites

Μα ο Ρομπ και η Σάνσα στη σειρά έχουν κοκκινά (auburn) μαλλια, ;όπως ακριβώς περιγράφονται. Τον Νεντ επίσης δε τον λες ξανθό αλλά καστανό. Η σκηνή στον πύργο με την Σέρσει και τον Τζέιμι από ότι θυμάμαι (πριν από 4 χρόνια που το διάβασα) ήταν ακριβώς έτσι.Γενικά τη θεωρώ σειρά με μεγάλη πιστότητα και σεβασμό στο έργο του Μάρτιν πράγμα πρωτάκουστο για μεταφορά.

 

Δε μίλησε για τη Σάνσα απο όσο είδα βασικά...

Αλλά για να είμαστε ειλικρινείς, ο Ρομπ έχει μαυρα μαλλιά ενώ θα έπρεπε να μοιάζει στην Κάτλυν!

Και ο Ένταρντ ήταν τελικά πολύ μακριά απ'΄τη μορφή που είχα στο μυαλό μου εγώ και πρώτα απ' όλα στα χρώματα.

 

Όσο για τη σκηνή του Τζέιμι και της Σέρσει, όχι σε καμία περίπτωση δεν κάνανε σεξ... απλά παιχνιδάκια σαν αδερφάκια που είναι...

 

Βέβαια όλα αυτά είναι λεπτομέρειες... Εγώ απλά θα ήθελα περισσότερα επεισόδια για να συνδεθεί με τους ήρωες και ο θεατής που δεν έχει διαβάσει ποτέ τα βιβλία..... Εμένα έτσι κι αλλιώς η σειρά δεν είχε να μου δώσει περισσότερα απ' όσα μου έδωσαν τα βιβλία. Αναμενόμενο!!

Link to comment
Share on other sites

Θέλω πολύ να δω ποιος θα παίξει τη Μελισσάντρα τελικά...:hmm:

 

Ανακοινώθηκαν οι ηθοποιοί που θα υποδηθούν το Στάννις και τη Μελισάντρε.

 

http://insidetv.ew.c...nis-melisandre/

 

Ορίστε.

 

Σόρρυ δεν το είχα προσέξει! :)

 

 

Κατά τ' αλλα +1 σ ο,τι ειπε η Λίνα, κατάμαυρα τα χαν κανει τ αγοράκια, αλλά τέλος πάντων τώρα, περιττά ουσιαστικά λόγια! Κι η Σέρσει με τον Τζέιμι παίζαν το γιατρό... απλά! :p

Link to comment
Share on other sites

ουπς...δίκιο για την Σάνσα,μπερδεύτηκα με τη Σέρσει που ανέφερες. Και εμένα στην αρχή με ξένισε αλλά τελικά αποδείχθηκε εντελώς αντάξια. Πάντως θα επιμείνω πως ο Ρομπ είναι κοκκινοτρίχης, μιας και το φυσικό κόκκινο είναι έτσι και όχι σα την τραγουδιστρια των paramore.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

http://insidetv.ew.c...es-rose-leslie/

Η αλήθεια είναι ότι ήλπιζα σε πιο όμορφη Ύγκριτε αλλά φαίνεται καλή επιλογή και η κοπέλα έχει ταλέντο.

 

Μπορεί να την φτιάξουν ωραία, ή να την αδικεί η φώτο την κοπέλα! Αλλά οκ, άγρια ήταν, έχει... άγρια ομορφιά!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Game of Thrones (2011-2017, 2019)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..