Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Και μην ξεχνάς ότι μετά θα έχεις το προνόμιο να πετάς σπόιλερ στους ταπεινούς τηλεθεατές. :devil2:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το ''Escape from Camp 14'' του Blaine Harden. Είναι με έτη φωτός διαφορά από το δεύτερο, το πιο σκληρό βιβλίο που έχω διαβάσει στη ζωή μου. Καλά λένε ότι η φαντασία ωχριά μπροστά στη πραγματικότητα.

 

Ο Shin Dong- hyuk είναι ο μόνος Βορειοκορεάτης ως σήμερα που κατάφερε να δραπετεύσει από το στρατόπεδο πολιτικών κρατουμένων στο οποίο ήταν αιχμάλωτος όλη του την ζωή. Η περίπτωση του όμως διαφέρει από κάθε άλλου Βορειοκορεάτη που έχει αυτομολήσει, επειδή γεννήθηκε εκεί μέσα. Δεν ήταν δηλαδή ποτέ του ελεύθερος. Η γέννηση του ήταν δώρο των φρουρών του στρατοπέδου προς τους γονείς του, επειδή εργάζονταν σκληρά. Για 23 ολόκληρα χρόνια βίωσε καταστάσεις που κανένας άνθρωπος δεν θα έπρεπε ποτέ να βιώσει. Μπόρεσε όμως να δραπετεύσει και να διηγηθεί την ιστορία του, δίνοντας έτσι στον κόσμο μία εικόνα για το τι συμβαίνει μέσα σ' αυτά τα κολαστήρια ψυχών.

 

Το βιβλίο βρίθει από σκληρές εικόνες αλλά δεν θα επεκταθώ στα τι και τα πως, δεν έχει νόημα. Πάρτε μόνο ένα μείγμα των Λάβκραφτ, ντε Σαντ, Αλδαπουέρτα και Κέτσαμ, βάλτε του νίτρο, και θα εξακολουθείτε να έχετε μία πολύ αμυδρή εικόνα της όλης κατάστασης.

 

'Nuff said.

Edited by Δημήτρης
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το ''Escape from Camp 14'' του Blaine Harden. Είναι με έτη φωτός διαφορά από το δεύτερο, το πιο σκληρό βιβλίο που έχω διαβάσει στη ζωή μου. Καλά λένε ότι η φαντασία ωχριά μπροστά στη πραγματικότητα.

 

Ο Shin Dong- hyuk είναι ο μόνος Βορειοκορεάτης ως σήμερα που κατάφερε να δραπετεύσει από το στρατόπεδο πολιτικών κρατουμένων στο οποίο ήταν αιχμάλωτος όλη του την ζωή. Η περίπτωση του όμως διαφέρει από αυτή κάθε άλλου Βορειοκορεάτη που έχει αυτομολήσει από την χώρα του, επειδή γεννήθηκε εκεί μέσα. Δεν ήταν δηλαδή ποτέ του ελεύθερος. Η γέννηση του ήταν δώρο των φρουρών του στρατοπέδου προς τους γονείς του, επειδή εργάζονταν σκληρά. Για 23 ολόκληρα χρόνια βίωσε καταστάσεις που κανένας άνθρωπος δεν θα έπρεπε ποτέ να βιώσει. Μπόρεσε όμως να δραπετεύσει και να διηγηθεί την ιστορία του, δίνοντας έτσι στον κόσμο μία εικόνα για το τι συμβαίνει μέσα σ' αυτά τα κολαστήρια ψυχών.

 

Το βιβλίο βρίθει από σκληρές εικόνες αλλά δεν θα επεκταθώ στα τι και τα πως, δεν έχει νόημα. Πάρτε μόνο ένα μείγμα των Λάβκραφτ, ντε Σαντ, Αλδαπουέρτα και Κέτσαμ, βάλτε του νίτρο, και θα εξακολουθείτε να έχετε μία πολύ αμυδρή εικόνα της όλης κατάστασης.

 

'Nuff said.

 

Είναι εύκολο στ'αγγλικά; Μακάρι να μεταφραζόταν, με αυτά που έγραψες με ιντρίγκαρες και στο εξωτερικό είναι best seller...

Link to comment
Share on other sites

 

Διάβασα το ''Escape from Camp 14'' του Blaine Harden. Είναι με έτη φωτός διαφορά από το δεύτερο, το πιο σκληρό βιβλίο που έχω διαβάσει στη ζωή μου. Καλά λένε ότι η φαντασία ωχριά μπροστά στη πραγματικότητα.

 

Ο Shin Dong- hyuk είναι ο μόνος Βορειοκορεάτης ως σήμερα που κατάφερε να δραπετεύσει από το στρατόπεδο πολιτικών κρατουμένων στο οποίο ήταν αιχμάλωτος όλη του την ζωή. Η περίπτωση του όμως διαφέρει από αυτή κάθε άλλου Βορειοκορεάτη που έχει αυτομολήσει από την χώρα του, επειδή γεννήθηκε εκεί μέσα. Δεν ήταν δηλαδή ποτέ του ελεύθερος. Η γέννηση του ήταν δώρο των φρουρών του στρατοπέδου προς τους γονείς του, επειδή εργάζονταν σκληρά. Για 23 ολόκληρα χρόνια βίωσε καταστάσεις που κανένας άνθρωπος δεν θα έπρεπε ποτέ να βιώσει. Μπόρεσε όμως να δραπετεύσει και να διηγηθεί την ιστορία του, δίνοντας έτσι στον κόσμο μία εικόνα για το τι συμβαίνει μέσα σ' αυτά τα κολαστήρια ψυχών.

 

Το βιβλίο βρίθει από σκληρές εικόνες αλλά δεν θα επεκταθώ στα τι και τα πως, δεν έχει νόημα. Πάρτε μόνο ένα μείγμα των Λάβκραφτ, ντε Σαντ, Αλδαπουέρτα και Κέτσαμ, βάλτε του νίτρο, και θα εξακολουθείτε να έχετε μία πολύ αμυδρή εικόνα της όλης κατάστασης.

 

'Nuff said.

 

Είναι εύκολο στ'αγγλικά; Μακάρι να μεταφραζόταν, με αυτά που έγραψες με ιντρίγκαρες και στο εξωτερικό είναι best seller...

 

 

Ναι είναι εύκολο, δεν είχα κανένα πρόβλημα. Σε δύο- τρεις μόνο προτάσεις σ' όλο το βιβλίο δεν μπόρεσα να βγάλω νόημα. Υπάρχουν και μερικά βίντεο στο youtube αν θέλεις να δεις.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το ''2001: Η Οδύσσεια του Διαστήματος'' του Άρθουρ Κλαρκ.

Edited by Δημήτρης
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα το Ντολόρες Κλέμπορν, του Στίβεν Κινγκ.

 

Από τα ωραία του βιβλία. Όχι μέσα στα top, αλλά σίγουρα ανώτερο της φήμης του. Έχει πολύ καιρό που το διάβασα και το έχω ξεχάσει, αλλά θυμάμαι ότι είχα περάσει πολύ καλά μαζί του. Καλή και η ταινία με την Κάθι Μπέιτς.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το ''2001: Η Οδύσσεια του Διαστήματος'' του Άρθουρ Κλαρκ.

 

Πριν λίγες μέρες το τελείωσα. Εκπληκτικό βιβλίο (ειδικά το πρώτο και το τελευταίο μέρος).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζω με το Η λέξη για τον κόσμο είναι δάσος, της Ουρσουλα Λε Γκεν. Ηθελα ενα μικρο σε μεγεθος για να κανω ενα διαλλειμα πριν ξαναβουτηξω στον κοσμο του Westeros!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω ξεκινήσει το

 

Ζ Παγκόσμιος Πόλεμος

του Μαξ Μπρουκς

 

αλλά και το

 

Αμερικάνικη ψύχωση

του Μπρετ Ήστον Έλις

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θα ξεκινησω τον Παιχτη του Ντοστογιεφσκι. Πρωτον γιατι το εχω αρκετο καιρο και καθεται και δευτερον επειδη ειναι κι αυτο μικρο, οπως και το προηγουμενο, οποτε ευελπιστω να το τελειωσω συντομα για να ξαναπεσω με τα μουτρα στον Μαρτιν!

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα τον Ποιμένα, του Ίθαν Κρος και αν δεν έπαιζε η Εθνική Ελλάδος σε μισή ώρα δεν θα σήκωνα το κεφάλι από το βιβλίο. Πολύ δυνατό!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..