Jump to content

17ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: ΕΦ, Θέμα: Το Ελάττωμα


khar
 Share

Recommended Posts

14 στις 15 ιστορίες έχουν βασικά ελαττώματα κατά τη γνώμη μου (και η μία που βρίσκω να μην έχει χτυπητό ελάττωμα δεν είναι μία από τις δύο που παίζουν στην κορυφή της κατάταξης). Στο τέλος του διαγωνισμού θα αναλύσω ποιο ήταν το πρόβλημα σε κάθε μία από τις ιστορίες (ήταν κοινά τα προβλήματα σε πολλές)

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 287
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    22

  • DinoHajiyorgi

    29

  • Tiessa

    22

  • Drake Ramore

    23

Χμχμχ α να γεια σου. Αυτό αναρωτιόμουνα και γω. Εμείς οι άλλοι πρέπει να έχουμε κάνει κριτική σε όλες για να μπορούμε να ψηφίσουμε ή απλά ψηφίζουμε?

 

Ή μπορούμε να ψηφίσουμε μόνο σε όσες έχουμε κάνει κριτική? :(

 

Χελπ, μπερδευτηκα :(

 

 

Μπορείς να ψηφίσεις, αν τις έχεις διαβάσει όλες, με τον τρόπο που ψηφίζουν και οι συμμετέχοντες.

Κατάταξη από την καλύτερη προς την χειρότερη.

Δεν χρειάζεται να έχεις κάνει κριτική, αλλά συνίσταται εντός εβδομάδας να την κάνεις, όπως ακριβώς ισχύει και για τους υπόλοιπους.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, ανεξαρτήτως αριθμού ψήφων, είναι φανερό ότι γίνεται ντέρμπυ.

Σε αντίθεση με άλλες φορές δεν υπάρχει ούτε μια ιστορία που να παίρνει μόνο καλά σχόλια.

Υπάρχουν μάλιστα κάποιες που η μια κριτική τις εξυψώνει και άλλη τις καταβαραθρώνει. Υποθέτοντας ότι και οι φήφοι πέφτουν ανάλογα, θα πρέπει να υπάρχουν ευρύτατες αποκλίσεις.

 

Μια στατιστικούλα στο τέλος; :rolleyes: Ε, κύριε διοργανωτή;

Ψοφάω για αριθμούς! Θα μας δώσετε λίγους εκτός από τα αθροίσματα;

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά, είναι απ' τους λίγους διαγωνισμούς που έχουν τέτοια ποικιλία απόψεων και σχολίων απ' τους αναγνώστες, ώστε το φιλοθεάμον (και συμμετέχον) κοινό να μην έχει την παραμικρή ιδέα τι θ' αναδείξει, εν τέλει, η κάλπη.

 

Καλέ, δώστε χιντ στον λαό... :Ρ

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν το έριξα και εγώ το ψηφαλάκι μου.

Δεν μπόρεσα να σχολιάσω διότι πέρασα την ογκοχρέωση του stick μου(γνωστής εταιρίας κινητής τηλεφωνίας) και νοίωθω τα ευρά μου να πηδάνε έξω απο το πορτοφόλι μου kilobite με kilobite.

πάντως μια στατιστικούλα θα ήθελα και εγώ!!

Link to comment
Share on other sites

Βοήθεια στον αγράμματο. Πώς στέλνεις pm τώρα; ( Για να ψηφίσω για τον διαγωνισμό.) Σε ποιούς; Νihilio και... ;

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ψήφισα! Χρωστάω δύο σχόλια τα οποία ελπίζω να μπορέσω να κάνω σύντομα γιατί είμαι σ' ένα τρέξιμο! Πολύ καλός διαγωνισμός πάντως!! Μπράβο σ' όλους! Άντε και καλά αποτελέσματα!!:thmbup::thmbup:

Link to comment
Share on other sites

Βοήθεια στον αγράμματο. Πώς στέλνεις pm τώρα; ( Για να ψηφίσω για τον διαγωνισμό.) Σε ποιούς; Νihilio και... ;

 

Nihilio και khar

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, Tiessa. Και πώς στέλνεις pm; ( κου και α =κα)

 

Θα σου στείλω pm να δεις!

Link to comment
Share on other sites

Στατιστικά; Αυτα δεν είναι ο καλύτερος τρόπος για να πεις ψέματα με μαθηματικό τρόπο; Τέλος πάντων. Αν πρόκειται για μέσο όρο, κάτι θα κάνω. Αν θέλετε κάτι άλλο, γράψτε το και θα δούμε.

Α ναι. Ακόμα περιμένουμε μερικούς συμετέχοντες για την ολοκλήρωση της ψηφοφορίας. Μην ξεχαστούν.

Link to comment
Share on other sites

Στατιστικά; Αυτα δεν είναι ο καλύτερος τρόπος για να πεις ψέματα με μαθηματικό τρόπο;

 

Μα, ναι. :devil2:

 

Το πιο ενδιαφέρον δεν είναι ο μέσος όρος, αλλά το μέγιστο εύρος (δηλ. καλύτερη - χειρότερη θέση).

Link to comment
Share on other sites

Μα, ναι. :devil2:

 

Το πιο ενδιαφέρον δεν είναι ο μέσος όρος, αλλά το μέγιστο εύρος (δηλ. καλύτερη - χειρότερη θέση).

Ίσως ορίσω κάτι τέτοιο στο spreadsheet που έχω φτιάξει και ίσως βγάλω και διακυμάνσεις.

Από την ψηφοφορία ως τώρα, μόνο μία ιστορία είναι σταθερά ψηλά, εξού και στην πρώτη θέση (μόλις είδα ψήφο που την στέλνει στον πάτο, άκυρο). Μετά, υπάρχουν κάμποσες που είναι και πρώτες και τελευταίες σε κατατάξεις από όσο θυμάμαι.

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Είδατε τι γίνεται που δεν μπορούμε να βάλουμε πολλές ιστορίες στην ίδια θέση; Να οι στατιστικές, να τα διαγράμματα, μπας και βγάλουμε άκρη.

Αλλιώς θα μαζευτόταν ο μισός διαγωνισμός στα νούμερα 4-5 (καλά, όχι ο μισός, αλλά πέντε-έξι ιστορίες σίγουρα) και θα είχαμε γλιτώσει από dazzled.gif.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως ορίσω κάτι τέτοιο στο spreadsheet που έχω φτιάξει και ίσως βγάλω και διακυμάνσεις.

Από την ψηφοφορία ως τώρα, μόνο μία ιστορία είναι σταθερά ψηλά, εξού και στην πρώτη θέση (μόλις είδα ψήφο που την στέλνει στον πάτο, άκυρο). Μετά, υπάρχουν κάμποσες που είναι και πρώτες και τελευταίες σε κατατάξεις από όσο θυμάμαι.

 

Δεν μπορώ να διανοηθώ πως μια ιστορία (όποια και να είναι αυτή) μπορεί στο σύνολο να παίζει σταθερά στις πρώτες θέσεις και να παίρνει ψήφο που την στέλνει στον πάτο.

Το μυαλό μου στην προκειμένη περίπτωση πάει στο συμπέρασμα οτι η (αρνητική) ψήφος δεν δίνεται στο κείμενο αλλά στον συγγραφέα. Θα ήταν πολύ κρίμα να συνέβαινε κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να διανοηθώ πως μια ιστορία (όποια και να είναι αυτή) μπορεί στο σύνολο να παίζει σταθερά στις πρώτες θέσεις και να παίρνει ψήφο που την στέλνει στον πάτο.

Το μυαλό μου στην προκειμένη περίπτωση πάει στο συμπέρασμα οτι η (αρνητική) ψήφος δεν δίνεται στο κείμενο αλλά στον συγγραφέα. Θα ήταν πολύ κρίμα να συνέβαινε κάτι τέτοιο.

 

Εναλλακτικά, έπεσε η ψήφος του συγγραφέα στην κάλπη, που έβαλε την ιστορία του τελευταία. :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Για να μας κρατήσει σε αγωνία να τρώμε τα νύχια μας μέχρι να βγουν τ' αποτελέσματα. :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να διανοηθώ πως μια ιστορία (όποια και να είναι αυτή) μπορεί στο σύνολο να παίζει σταθερά στις πρώτες θέσεις και να παίρνει ψήφο που την στέλνει στον πάτο.

Το μυαλό μου στην προκειμένη περίπτωση πάει στο συμπέρασμα οτι η (αρνητική) ψήφος δεν δίνεται στο κείμενο αλλά στον συγγραφέα. Θα ήταν πολύ κρίμα να συνέβαινε κάτι τέτοιο.

Μπα, μην το λες αυτό, τα γούστα διαφέρουν και κάτι που ενόχλησε κάποιον ίσως να το λάτρεψε κάποιος άλλος

Επειδή κάθομαι και βγάζω διάφορα στατιστικά τώρα για τις ως τώρα ψήφους, η πιο χαμηλή καλύτερη κατάταξη ιστορίας είναι στην 5η θέση και η υψηλότερη χειρότερη κατάταξη στη θέση 9. Η ιστορία που είνια πρώτη έχει καταταχθεί 5 φορές την πρώτη θέση, με πιο συχνή κατάταξη στη 2η και έχει καταταχθεί προτελευταία από κάποιον. Υπάρχει ιστορία που έχει καταταχθει 3 φορές πρώτη και μία φορά τελευταία, ενώ το μικρότερο εύρος στην κατάταξη είναι 8 θέσεις (εννοείται ότι δε μετράω τις ψήφους των συγγραφέων που βάζουν 1 στους εαυτούς τους)

Θα σηκώσω τα στατιστικά αυτά στο τέλος για να δείτε και οι ίδιοι πόσο ετερογενείς είναι οι λίστες με τις ψήφους.

 

Τώρα, αν κάποιοι πιστεύετε ότι οι τελευταίες θέσεις είναι μέσο για να καταβαραθρώνεται κόσμος, ας αρχίσουμε να ψηφίζουμε τις Χ καλύτερες ιστορίες μόνο αντί να βάζουμε συνολικές κατατάξεις. Ανάλογα με τον αριθμό του Χ τα αποτελέσματα δεν αλλιώνονται σημαντικά (πχ με γύρω στις μισές από το συνολικό αριθμό αλλάζει μόνο λίγο η κατάταξη στη μέση - ναι, το έψαξα δοκιμαστικά στα τωρινά αποτελέσματα και σε αποτελέσματα προηγούμενων διαγονισμών, αν και η ψυχολογία μιας τέτοιας ψήφου παίζει ρόλο στο αποτέλεσμα)

 

EDIT: Επίσης οι συγγραφείς Northerain και Rixardogios καλούνται να ψηφίσουν μέχρι απόψε τα μεσάνυχτα (ώρα Ελλάδας)

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Τώρα, αν κάποιοι πιστεύετε ότι οι τελευταίες θέσεις είναι μέσο για να καταβαραθρώνεται κόσμος, ας αρχίσουμε να ψηφίζουμε τις Χ καλύτερες ιστορίες μόνο αντί να βάζουμε συνολικές κατατάξεις. Ανάλογα με τον αριθμό του Χ τα αποτελέσματα δεν αλλιώνονται σημαντικά (πχ με γύρω στις μισές από το συνολικό αριθμό αλλάζει μόνο λίγο η κατάταξη στη μέση - ναι, το έψαξα δοκιμαστικά στα τωρινά αποτελέσματα και σε αποτελέσματα προηγούμενων διαγονισμών, αν και η ψυχολογία μιας τέτοιας ψήφου παίζει ρόλο στο αποτέλεσμα)

 

Υπάρχει και ο trimmed mean (αφαίρεση της πιο καλής και της πιο κακής βαθμολογίας για κάθε ιστορία). Αλλά θα δυσκολεύει αρκετά την καταμέτρηση των ψήφων...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..