Jump to content

17ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: ΕΦ, Θέμα: Το Ελάττωμα


khar
 Share

Recommended Posts

Μπορεί να ήταν πλάκα, αλλά όταν έχουν συμβεί ορισμένα γεγονότα (βλέπε ό,τι έγινε πριν από μερικές εβδομάδες) και όταν ο Ντίνος στα αστεία, αλλά και στα σοβαρά, έχει επιτεθεί πολλές φορές στο moderating team, νομίζω πως όλοι μας χρειάζεται να είμαστε πιο προσεκτικοί όταν ποστάρουμε και να σκεφτόμαστε λίγο παραπάνω πριν πατήσουμε το add reply. Πολύ καλά έκανε ο Μιχάλης και ζήτησε εξηγήσεις από τον Ντίνο, γιατί κανένας μας δεν είναι υποχρεωμένος να διαβάζει κατηγορίες -έστω και σε μορφή αστείου, αν δε γίνεται ξεκάθαρο στο ποστ πως πρόκειται για κάτι τέτοιο- να εκτοξεύονται εναντίων του και να προσπαθεί να καταλάβει εάν ο γραφών αστειεύεται ή όχι.

 

Τώρα θα μου πείτε, τόσο άσχημα είναι τα πράγματα που χάθηκε και αυτή η στοιχειώδης εμπιστοσύνη;

Λυπάμαι, αλλά από μέρος μου -και δυστυχώς όχι μόνο από μένα- χάθηκε.

Για αυτό θα παρακαλούσα μέχρι τουλάχιστον να ανακτηθεί (αν γίνει ποτέ αυτό) αυτή η ρημαδα εμπιστοσύνη, να είμαστε πιο προσεκτικοί.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 287
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    22

  • DinoHajiyorgi

    29

  • Tiessa

    22

  • Drake Ramore

    23

Επειδή κάποιος είπε αν θα μπορούσαμε να τα βάζουμε και στο ποστ, το κείμενο έχει συγκεκριμένο formatting, που δε θέλω να χαθεί.

Ακόμα και το ποιες προτάσεις τελειώνουν τις 2 από τις 4 σελίδες είναι δουλεμένο (με προσθαφαίρεση λέξεων) ώστε να είναι συγκεκριμένες.

Δε θα ήθελα να χαλάσω τη λιγοστή δουλειά μου, με το να το πετάξω χύμα...

Συγγνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το σε επισύναψη, δεν υπάρχει λόγος άγχους. Καλύτερα, γιατί κάποια μέλη θέλουν να τα τυπώνουν για να τα διαβάσουν.

 

Εγώ είμαι στις 1716 λέξεις και συνεχίζω. Να δούμε, θα σηκωθεί η αυλαία για τον Richard Marvelous;

Link to comment
Share on other sites

Κουράγιο αγαπητοί συγγραφείς. Μία ημέρα έμεινε και θα μπορείτε να σχολιάσετε και να ψηφίσετε τις ιστορίες του διαγωνισμού. Σήμερα Σάββατο (30-1), τα μεσάνυχτα λήγει η προθεσμία.

 

Ξέρω ότι μερικοί προσπαθούν ακόμα και τους εύχομαι καλό κουράγιο. Η εμπειρία έχει δείξει ότι, για πολλούς λόγους, αξίζει η συμμετοχή στο διαγωνισμό. Βάλτε, λοιπόν, τα δυνατά σας και ανεβάστε τις ιστορίες σας.

Άλλωστε, είναι η πρώτη φορά που τα ελαττώματα τους καταγράφονται στα θετικά:D.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξεκίνησα κάτι στην Βιέννη, το συνέχισα στο αεροπλάνο της επιστροφής, ευελπιστώ να το έχω έτοιμο (και να διαβάζεται) το βράδυ. :)

Link to comment
Share on other sites

[...]Είναι αδιανόητο να σου κάνουν σχόλια κατά τη διάρκεια μιας ψηφοφορίας και εσύ να μην απαντάς. [...]

Η άποψή μου είναι ότι τα σχόλια είναι η προσπάθεια του άλλου να σε βοηθήσει, να σου υποδείξει τα δυνατά και τα αδύνατα στοιχεία σου, να σου μεταφέρει λίγη από την εμπειρία και την υποκειμενικότητά του.

Ως εκ τούτου, η μοναδική απάντηση σε ένα σχόλιο είναι "ευχαριστώ που ασχολήθηκες μαζί με την ιστορία μου - και κατ'επέκταση με μένα". Εκτός κι αν ζητά ξεκάθαρα κάποιου τύπου διευκρίνηση.

 

Αν πάλι κάποιος είναι πικρόχολος και βρίσκει σε όλες τις ιστορίες ΜΟΝΟ στραβά ή βρίσκει σε όλες τις ιστορίες ΣΟΥ μόνο στραβά, αυτό είναι φανερό σε όλους μας. Και οι απαντήσεις περιττεύουν.

 

Το να απαντάς σε σχόλια και να "υπερασπίζεσαι" την ιστορία σου σημαίνει να αντιλαμβάνεσαι τα σχόλια ως επίθεση απέναντί της. Αν, λοιπόν, έχω φάει μισή ώρα από τη ζωή μου να βρω τι (πιστεύω ότι) πάει στραβά με την ιστορία κάποίου και να του το πω ΑΦΙΛΟΚΕΡΔΩΣ και αυτός απαντήσει "ναι αλλά κάνεις λάθος για αυτόν και γι' αυτόν το λόγο", τότε το μόνο που έχω να κάνω είναι να πάψω να σχολιάζω το συγκεκριμένο συγγραφέα.

 

Και μη μου πείτε ότι τα αρνητικά σχόλια "δημιουργούν εντυπώσεις" και έτσι θα χάσετε την πρώτη θέση στο διαγωνισμό. Νόμιζα ότι οι διαγωνισμοί γίνονται by the way και ότι ο σκοπός ήταν να αλληλοσχολιαζόμαστε για να αλληλοβελτιωθούμε και όχι για να ανταγωνιστούμε μεταξύ μας. Εξάλλου ο εκδότης δε θα διαβάσει κανενός σχόλια - το κείμενο μόνο...

Link to comment
Share on other sites

Η άποψή μου είναι ότι τα σχόλια είναι η προσπάθεια του άλλου να σε βοηθήσει, να σου υποδείξει τα δυνατά και τα αδύνατα στοιχεία σου, να σου μεταφέρει λίγη από την εμπειρία και την υποκειμενικότητά του.

Ως εκ τούτου, η μοναδική απάντηση σε ένα σχόλιο είναι "ευχαριστώ που ασχολήθηκες μαζί με την ιστορία μου - και κατ'επέκταση με μένα". Εκτός κι αν ζητά ξεκάθαρα κάποιου τύπου διευκρίνηση.

 

Αν πάλι κάποιος είναι πικρόχολος και βρίσκει σε όλες τις ιστορίες ΜΟΝΟ στραβά ή βρίσκει σε όλες τις ιστορίες ΣΟΥ μόνο στραβά, αυτό είναι φανερό σε όλους μας. Και οι απαντήσεις περιττεύουν.

 

Το να απαντάς σε σχόλια και να "υπερασπίζεσαι" την ιστορία σου σημαίνει να αντιλαμβάνεσαι τα σχόλια ως επίθεση απέναντί της. Αν, λοιπόν, έχω φάει μισή ώρα από τη ζωή μου να βρω τι (πιστεύω ότι) πάει στραβά με την ιστορία κάποίου και να του το πω ΑΦΙΛΟΚΕΡΔΩΣ και αυτός απαντήσει "ναι αλλά κάνεις λάθος για αυτόν και γι' αυτόν το λόγο", τότε το μόνο που έχω να κάνω είναι να πάψω να σχολιάζω το συγκεκριμένο συγγραφέα.

 

Και μη μου πείτε ότι τα αρνητικά σχόλια "δημιουργούν εντυπώσεις" και έτσι θα χάσετε την πρώτη θέση στο διαγωνισμό. Νόμιζα ότι οι διαγωνισμοί γίνονται by the way και ότι ο σκοπός ήταν να αλληλοσχολιαζόμαστε για να αλληλοβελτιωθούμε και όχι για να ανταγωνιστούμε μεταξύ μας. Εξάλλου ο εκδότης δε θα διαβάσει κανενός σχόλια - το κείμενο μόνο...

 

Ακριβώς. Δε θα εμφανιστεί κανείς για να σου επιτεθεί και εσύ να πρέπει να αμυνθείς. Οι σχολιασμοί που έχω δει να γίνονται είναι πάντα με αγνές προθέσεις. Ακόμη κι αν είναι αρνητικοί. Αυτοί οι σχολιασμοί είναι που με κάνουν να συμμετέχω στους περισσότερους διαγωνισμούς και να μου αρέσουν τόσο πολύ. Τώρα, αν πιστεύεις ότι κάποιος σου επιτίθεται, απλά δεν ασχολείσαι.

Link to comment
Share on other sites

(Με σφραγίδα ΑΝ.ΕΜ.ΕΠ. [Άνευ Εμπεριστατωμένης Επιστήμης])

 

ΟΚ! Του 'πιασα το υπονοούμενου!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Τι πιο ελαττωματικό από ένα συγγραφέα που δεν μπορεί να βρει έναν τίτλο της προκοπής όσο και να χτυπιέται...

 

Μη μας αγχώνετε κύριε Χατζηγιώργη. Αν δεν πάθω επιφώτηση μέχρι τις 22:35 (ώρα Σουηδίας) θα το ανεβάσω ως έχει, με τον πρόχειρο.

Link to comment
Share on other sites

Έχετε διορία λιγότερη από 12 ώρες!

 

Έχετε διορία λιγότερη από δώδεκα ώρες, ακούστηκε απειλητική η φωνή του υπεύθυνου.

Κοίταξε το ρολόι του. Οι ενδείξεις του δε συμφωνούσαν.

Ήταν ένα ελαττωματικό μοντέλο που του είχαν πουλήσει δήθεν σε καλή τιμή.

Τώρα που οι προθεσμίες δε μετρούσαν πια σε μέρες αλλά σε ώρες, ένιωσε την τρόμο να τον παραλύει. Αναρωτήθηκε πώς θα ήταν ποτέ σίγουρος για το χρόνο που είχε...

 

(Αυτό κάπως σε τρόμο μου πάει).:D

Link to comment
Share on other sites

Αν, λοιπόν, έχω φάει μισή ώρα από τη ζωή μου να βρω τι (πιστεύω ότι) πάει στραβά με την ιστορία κάποίου και να του το πω ΑΦΙΛΟΚΕΡΔΩΣ και αυτός απαντήσει "ναι αλλά κάνεις λάθος για αυτόν και γι' αυτόν το λόγο", τότε το μόνο που έχω να κάνω είναι να πάψω να σχολιάζω το συγκεκριμένο συγγραφέα.

 

Να μην γίνεται διάλογος δηλαδή; Ο συγγραφέας πρέπει να νιώθει τόση υποχρέωση που δέχτηκε κριτική;

 

 

Σε γενικές γραμμές δεν θα διαφωνήσω στο ότι αν δέχεσαι σχολιασμό δε χρειάζεται να πεις τίποτα άλλο εκτός από ευχαριστώ. Αλλά υπάρχουν και περιπτώσεις που σηκώνουν μια απάντηση. Κι εγώ σχολιάζω ιστορίες, δεν δέχομαι μόνο σχόλια για δικές μου, αλλά δεν ψάχνω πάντα με το μικροσκόπειο να βρω λάθη. Δεν θεωρώ ότι θα γίνω δασκάλα κανενός εδώ μέσα, ούτε και ότι κάποιος άλλος θα γίνει δικός μου δάσκαλος. Την άποψή μας λέμε για τα διηγήματα, δεν είμαστε αυθεντίες. Αν η άποψή μου είναι ότι υπάρχουν αρνητικά που αξίζει να αναφέρω, το κάνω. Αλλιώς δεν γράφω τίποτα, ή γράφω μόνο τα θετικά.

 

Γενικά ζούμε στην εποχή της κριτικής. Όλοι θέλουν να κάνουν κριτική, και μάλιστα ανθίζει πολύ σαν επάγγελμα (αυτό το "αφιλοκερδώς" στο ποστ σου, μου χτύπησε κάπως άσχημα). Αλλά δεν θα επεκταθώ για να μην προσβάλλω κανέναν. Το θέμα είναι, ότι σε αυτή την εποχή, υπάρχει ο ψυχαναγκασμός "Απορρίπτω=Ξέρω". Και, γενικότερα, "Απορρίπτω=Έχω ποιότητα". Η αλήθεια είναι ότι έχει παραγίνει, και πολλές φορές εκνευρίζομαι να βλέπω ότι σε διάφορα διηγήματα (όχι αναγκαστικά δικά μου), το ένα βρωμάει και το άλλο ξινίζει, τη μια ο ήρωας είναι πολύ επικός (κι αυτό είναι κλισέ), και την άλλη είναι αντιήρωας (που είναι χειρότερα κλισέ). Νομίζω ότι έγινα σαφής, να μη συνεχίσω.

 

Πάντως, το να απαντάμε στα σχόλια των ιστοριών μας μετά τη λήξη της ψηφοφορίας με βρίσκει σύμφωνη, το σκεφτόμουνα καιρό.

 

Πιο On Topic από τα παραπάνω:

Είμαι στις 2600 λέξεις και έχω κολλήσει. Κάτι δεν πάει, κάτι με ανησυχεί... Αλλά θα το πολεμήσω!

 

Edit: Διόρθωσα το λάθος που αναφέρω στο επόμενο ποστ.

Edited by Cassandra Gotha
Link to comment
Share on other sites

 

 

Πάντως, το να σχολιάζουμε μετά τη λήξη της ψηφοφορίας με βρίσκει σύμφωνη, το σκεφτόμουνα καιρό.

 

 

Είμαι σίγουρος ότι αν συμβεί αυτό, οι διαγωνισμοί θα χάσουν πάρα πολύ, τόσο από τη ζωντάνια τους, όσο και από την ποσότητα των σχολίων. Ρε παιδιά, γιατί τόση ανησυχία ότι θα επηρεαστεί η ψήφος από τα σχόλια; Νομίζω όλοι είμαστε ικανοί να διαμορφώσουμε τη δική μας άποψη. Και στο κάτω-κάτω, για τη χαρά του παιχνιδιού δεν παίζουμε;

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, λάθος μου! :dazzled: Να απαντάμε στα σχόλια μετά τη λήξη ενοούσα!

Link to comment
Share on other sites

+1 στο παραπάνω ,,,

 

EDIT : Στο πιο πάνω ,,,, :lol:

Edited by Nocturnal
Link to comment
Share on other sites

Να μην γίνεται διάλογος δηλαδή; Ο συγγραφέας πρέπει να νιώθει τόση υποχρέωση που δέχτηκε κριτική;

[...]

Αλλά υπάρχουν και περιπτώσεις που σηκώνουν μια απάντηση.

[...]

Γενικά ζούμε στην εποχή της κριτικής. Όλοι θέλουν να κάνουν κριτική, και μάλιστα ανθίζει πολύ σαν επάγγελμα (αυτό το "αφιλοκερδώς" στο ποστ σου, μου χτύπησε κάπως άσχημα).

 

Διάλογος για τον διάλογο, όχι, να μη γίνεται. Και πάνω στην άποψή μου, όταν σχολιάζω ένα διήγημα δε χρειάζεται να γίνει διάλογος: εγώ την ξέρω, ο συγγραφέας δεν την ξέρει και θέλει να τη μάθει - γι' αυτό και εκθέτει το διήγημά του προς σχολιασμό. Για ποιο πράγμα να συζητήσουμε;

 

Και απαντήσεις να δίνονται: σε εκείνους που κάνουν ερωτήσεις. Αν π.χ. γράψω "αυτή είναι η καλύτερη/χειρότερη ιστορία που έχω διαβάσει φέτος" δε ρωτάω - οπότε δε χρειάζεται να μου απαντήσει κανείς.

 

Τέλος, άλλο σχόλιο και άλλο "κριτική" - ο δεύτερος όρος έχει κάτι το αρνητικό, n' est-ce pas? Πάντως δεν είδα κανέναν συγγραφέα (προς το παρόν) να διαμαρτύρεται και να απαντά σε μια επαινετική κριτική. Όλοι στις ενοχλητικές κριτικές θέλουμε να απαντήσουμε και να υπερασπιστούμε το έργο μας.

 

Τέλος, δεν καταλαβαίνω γιατί σου χτυπάει το "αφιλοκερδώς". Αλήθεια δεν είναι; Αν με πληρώνεις για τον χρόνο μου, μπορείς να τον κάνεις ό,τι θέλεις. Εάν όμως σου τον χαρίζω -έστω κι αν σου φανεί άχρηστος- δεν πρέπει να μ'ευχαριστήσεις για την προσπάθειά μου; Αλλιώς, γιατί να το ξανακάνω;

Link to comment
Share on other sites

Τέλος, άλλο σχόλιο και άλλο "κριτική" - ο δεύτερος όρος έχει κάτι το αρνητικό, n' est-ce pas? Πάντως δεν είδα κανέναν συγγραφέα (προς το παρόν) να διαμαρτύρεται και να απαντά σε μια επαινετική κριτική. Όλοι στις ενοχλητικές κριτικές θέλουμε να απαντήσουμε και να υπερασπιστούμε το έργο μας.

 

Νομίζω πως γι'αυτό το λόγο στη σχολή, δεν λέμε ούτε comments, ούτε critique.

Λέμε FEEDBACK. positive k negative.As in: Μου δίνεις κάτι για την τέρψη μου και την ψυχαγωγία μου, για να διασκεδάσω και να σκεφτώ διαφορετικά. Και εγώ in response σου δίνω πίσω για να σε βοηθήσω να το κάνεις καλύτερο. -Εξυψώνουμε τα ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΑΣ καλά για να γίνουν καλύτερα και να βασίζεται ο συγγραφέας πάνω τους σε μετέπειτα έργα: η καλή χρήση του pacing, η φυσικότητα των διαλόγων, ο έξυπνος τρόπος που πετάγονται τα twists, κλπ. -Συγχρόνως, υποδεικνύουμε τα ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΑΣ άσχημα ("show vre tsompani, don't tell!" αλόγιστη χρήση επιρρημάτων-επιθέτων, cliche και cheesy εκφράσεις κλπ.)

Αν τα μεν είναι περισσότερα από τα δε, είναι ζήτημα κειμένου, όχι των ατόμων. Εκεί βέβαια δείχνουμε και τον χαρακτήρα μας. Επειδή εμένα δεν με γουστάρει ο Ξενοφώντας γιατί πέρσι στο Μάριενμπαντ του έφαγα την γκόμενα (ε με τέτοιο όνομα ρε αδερφέ, σε σένα θα καθόταν; ) θα με ξεσκίσει στην κριτική του; Παίζει και ναι.

 

Περι σχολίων:

 

example 1:

"ΥΠΕΡΟΧΟ, ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ, ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ!!!!1!"

Αυτό είναι σχόλιο. Όμορφο και σε ζεσταίνει αλλά, εκτός αν η δουλειά που ήθελες να κάνεις στο εν λόγω κείμενο έφτασε στο τέρμα της και δεν επιδέχεται άλλο edit, δεν θα βοηθήσει το ίδιο το κείμενο αυτό καθ'αυτό. Τα κατάφερες, μπράβο, σου αξίζει μια Lowenbrau. Αλλά λίγα κείμενα φτάνουν σε εκείνο το σημείο.

example 2:

"Το κείμενο σου μικρέ είναι επιεικώς για τα μπάζα, απλό κάψιμο kilobytes στον σκληρό, και το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να το σβήσεις εντελώς από το laptop σου"

πάλι σχόλιο είναι. (και προσωπικά το έχω ακούσει αυτολεξεί για κανα 2 κείμενα μου που φιλοξενούνται εδώ μέσα, από τον αγαπημένο σχολιαστή μου που ευτυχώς για πολλούς δεν είναι μέλος του φόρουμ.)

 

Κοινώς, κυρίες και κύριοι του φόρουμ, μην περιμένετε με τα δάχτυλα στις σκανδάλες ή (αν είστε του φάντασυ) με τις λεπίδες akimbo επειδή το τάδε μέλος είπε έτσι κι αλλιώς.

YOU ARE BIGGER THAN THAT!

Διαβάστε, κρίνετε με βαση το τι λέει το κείμενο σε εσάς, και δώστε την δέουσα προσοχή για να το κάνετε καλύτερο. Και αυτό όχι μόνο για τον διαγωνισμό αλλά γενικά στις βιβλιοθήκες. Φυσικά πόσο χρόνο έχει ο καθένας να το κάνει αυτό; Πάλι προσωπικά, χρειάζομαι περίπου 30 λεπτά με 1 ώρα για να δώσω feedback σε 2500άρες ιστορίες συμφοιτητών. Κάποιοι από αυτούς δίνουν τον ίδιο χρόνο, άλλοι παραπάνω, άλλοι (πολύ) λιγότερο.

 

Εύκολη φόρμα; 2 πράγματα που θεωρείτε καλά, 2 πράγματα που θεωρείτε άσχημα και επίσης ΤΙ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΠΕΤΥΧΕΙ Ο ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕ (το "τι θέλει να πει ο ποιητής" που όλοι μισούσαμε κάποτε στα κείμενα του γυμνασίου-λυκείου; Ε, αυτό βοηθάει πολύ τον ίδιο τον συγγραφέα όταν είναι εκεί και βλέπει τι πιστεύει ο κόσμος.)

ΑΝ ο συγγραφέας σας ζητήσει επεξηγήσεις (πολύ πιθανόν), σημαίνει οτι όντως ζητά τη γνώμη σας.

 

Αυτά τα λίγα.

 

ΥΓ. Ελπίζω να μην υπάρχει Ξενοφώντας στο φόρουμ, κι αν υπάρχει, η εν λόγω γκόμενα ήταν fictional κι επίσης δεν έχω πάει στο Μάριενμπαντ.

Edited by DinMacXanthi
Link to comment
Share on other sites

ΥΓ. Ελπίζω να μην υπάρχει Ξενοφώντας στο φόρουμ, κι αν υπάρχει, η εν λόγω γκόμενα ήταν fictional κι επίσης δεν έχω πάει στο Μάριενμπαντ.

Υπήρχε αλλά μας τελείωσε.

Link to comment
Share on other sites

Κοινώς, κυρίες και κύριοι του φόρουμ, μην περιμένετε με τα δάχτυλα στις σκανδάλες ή (αν είστε του φάντασυ) με τις λεπίδες akimbo...

 

Ε, ναι! Δε νομίζω να μας την έχει στημένη κανένας.

Υποτίθεται ότι δίνουμε λίγο από τον ελεύθερο χρόνο μας στην απασχόληση που μας ευχαριστεί -δηλαδή το γράψιμο και το διάβασμα. Απλώς ο διαγωνισμός εντατικοποιεί λίγο τις δυο αυτές ασχολίες. Ας μην κάνουμε την ένταση τόση που να μας προκαλέσει δυσαρέσκεια.

Το βασικό ζητούμενο, πέρα από το νικητή, το πανηγύρι, τη βελτίωση των κειμένων και όλα τα σχετικά είναι να περάσουμε καλά. Στο κάτω-κάτω δεν μας έβαλε κανείς να γράψουμε με το ζόρι.

Edited by Tiessa
Link to comment
Share on other sites

Έτοιμη! Τα κατάφερα! Θα το ξαναπεράσω λίγο μέχρι το βράδυ, και θα το ανεβάσω. :beer: (Αυτό σηκώνει μπύρες)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο κοριτσάκι! (και στα υπόλοιπα κοριτσάκια κι αγοράκια, βεβαίως). Εγώ πάλι, ζορίζομαι, αλλά δεν είναι έτοιμο ακόμη. Μάλλον δε θα τα καταφέρω τελικά...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..