Jump to content

17ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: ΕΦ, Θέμα: Το Ελάττωμα


khar
 Share

Recommended Posts

  • Replies 287
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    22

  • DinoHajiyorgi

    29

  • Tiessa

    22

  • Drake Ramore

    23

post-1004-12647760136_thumb.jpg

 

Συμβουλή: Μην αφήνετε να μαζευτούν όλες οι συμμετοχές πριν αρχίσετε να διαβάζετε. Σας περιμένει μεγάλη ανάγνωση. Πόσο μάλλον και τα σχόλια που θα πρέπει να γράψετε. Μην τα αφήνετε όλα την τελευταία στιγμή. Αξιολογήστε τον χρόνο σας και κερδίστε μια ξεκούραστη πλεύση για μια νηφάλια ψηφοφορία. Διαβάστε τα πρώτα διηγήματα που έχουν ήδη αναρτηθεί. Ως αναγνώστες έχετε τη δική σας κούρσα. Μη μένετε τελευταίοι.

 

post-1004-12647764533_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

*γκουχχ* *χρρρμμ* (εχμμμμ... μη γελάσετε... αλλά υπάρχει τρόπος να μεταφερθεί κείμενο από γουόρντ κατευθείαν σε ποστ; )

ΥΓ. ακόμα δεν έχει τίτλο..

ΥΓ2. για πόστερ δε γίνεται καν λόγος..

Edited by KELAINO
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει τρόπος να μεταφερθεί κείμενο από γουόρντ κατευθείαν σε ποστ; )

 

Υπάρχει. Αυτό που κάνω πάντα. Copy - Paste. Copy όλο το κείμενο στο word. Paste στο Reply Post.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει. Αυτό που κάνω πάντα. Copy - Paste. Copy όλο το κείμενο στο word. Paste στο Reply Post.

 

 

Αυτό φαίνεται αρκετά εύκολο για να το αποτολμήσω ακόμα κι εγώ..

Ευχαριστώ ατελείωτα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γιατί, αλλά όταν κάνω copy-paste απο word σε ποστ μου ενώνει τις λέξεις σε πολλά σημεία. Υπάρχει κάποιος τρόπος να διορθωθεί αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γιατί, αλλά όταν κάνω copy-paste απο word σε ποστ μου ενώνει τις λέξεις σε πολλά σημεία. Υπάρχει κάποιος τρόπος να διορθωθεί αυτό;

 

Αυτό δεν μου το κάνει ποτέ. Όταν δηλαδή μεταφέρεω κείμενα που έγραψα.

 

Συμβαίνει, όταν κάνω copy-paste από κείμενα που βρίσκω αλλού στο ίντερνετ. Μπορεί πρώτα να κάνω copy-paste από σάιτ στο word για να μεταφράσω κάτι αγγλικό στα ελληνικά. Βλέπω πως ανάμεσα στις παραγράφους η απόσταση είναι αυτόματα διπλή. Πατάω το enter μια φορά και μου κάνει διπλό διάστημα. Μετά, όταν το μεταφέρω στο φόρουμ αυτό καταργείται κάπως, και οι παράγραφοι κολλάνε μεταξύ τους. Έτσι, ή τα διορθώνω μετά στο Reply-Post ή από πριν στο word κάνω τετραπλά τα διαστήματα ανάμεσα στις παραγράφους.

 

Στις προσωπικές μου όμως ρυθμίσεις δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γιατί, αλλά όταν κάνω copy-paste απο word σε ποστ μου ενώνει τις λέξεις σε πολλά σημεία. Υπάρχει κάποιος τρόπος να διορθωθεί αυτό;

 

Χαιρετώ σε,

 

Βασικά εξαρτάται από το λειτουργικό και τις ρυθμίσεις γλώσσας (ποιος είπε πως οι Η/Υ δεν έχουν προσωπικότητα; ). Βασικά, όταν κάνεις copy (ctrl+c) – paste (ctrl+v) από το word σε μερικές περιπτώσεις αντιγράφει και το στυλ της γραμματοσειράς με ό,τι άλλες αλλαγές έχεις κάνει, και μερικές φορές αυτό είναι ασύμβατο με το εκάστοτε site που αντί για κείμενο βγάζει και τον κώδικα.

 

Η ασφαλής επιλογή είναι να αντιγράψεις το κείμενο, να ανοίξεις το notepad (‘σημειωματάριο’ στα GR windows) και να κανείς paste εκεί. Μετά πάλι copy από το notepad και τέλος paste το πεδίο κειμένου.

 

Μια άλλη λύση σ’ αυτό εδώ το forum είναι απλά να επισυνάψεις το word αρχείο σου στο post που θα κανείς. Είναι κάτω-κάτω (αν δεν κάνω λάθος)

 

Καλή τύχη.

 

 

ΑΣΧΕΤΟ!! Παιδιά;... 30/01/2010 λήγει η προθεσμία υποβολής... άλλα τί ώρα;!!! (ΝΑΙ!! Παλεύω με τον χρόνο!) :cold:

Edited by pericles
Link to comment
Share on other sites

Ημερομηνία έναρξης, σήμερα Σάββατο 9-1-2010. Ημερομηνία λήξης, τα μεσάνυχτα του Σαββάτου 30-1-2010

 

(δηλαδή προς 31, αν δεν κάνω λάθος)

Edited by aScannerDarkly
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό που λέει ο Pericles είναι το καλύτερο απ' όλα:

Η ασφαλής επιλογή είναι να αντιγράψεις το κείμενο, να ανοίξεις το notepad (‘σημειωματάριο’ στα GR windows) και να κανείς paste εκεί. Μετά πάλι copy από το notepad και τέλος paste το πεδίο κειμένου.

 

Βέβαια, αν έχει κάποια περίεργη μορφοποίηση, μπορεί να χαθεί στο Notepad.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό που λέει ο Pericles είναι το καλύτερο απ' όλα:

 

 

Βέβαια, αν έχει κάποια περίεργη μορφοποίηση, μπορεί να χαθεί στο Notepad.

 

Θα το δοκιμάσω πριν το ανεβάσω και με αυτόν τρόπο.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Να 'μαι κι εγώ!! Δεν είχα φωτογραφική προώθηση αλλά ταπεινά παραθέτω το ακόλουθο λινκ στη βιβλιοθήκη ΕΦ! Ελπίζω να σας αρέσει! Καλή ανάγνωση και καλή επιτυχία εις άπαντες κι άπασες!!! :thmbup:

 

Ρεύμα υπ' αριθμόν 6C696665

Link to comment
Share on other sites

post-1004-126475869317_thumb.jpg

Τα αποτελέσματα επηρεάζονται από τα "υπόγεια" pm στη διάρκεια της ψηφοφορίας. (Η Στοά των Αθανάτων Σουφουφιτών έχει τον τελικό λόγο.)

Τι μαθαίνει κανένας τελικά.

Φαντάζομαι έχεις λάβει τέτοια PM και θα ήθελες να ενημερώσεις τη διοίκηση για αυτό, έτσι δεν είναι;

 

Δεκτόν για τις εξηγήσεις.

Για τυχόν πικρόχολα σχόλια όμως από άτομα με τα οποία έχω δηλωμένες διαφορές (κυρίως μερικούς νυν και πρώην mods), εγώ προσωπικά δε δεσμεύομαι να μην απαντήσω.

Για πικρόχολα σχόλια δεν ξέρω, η ως τώρα εμπειρία μου λέει ότι και αυτά είναι μέσα στο παιχνίδι και καλό είναι να τα αγνοούμε.

Εγώ μιλάω για περιπτώσεις όπου πχ ο συγγραφέας γράφει από κάτω από την ιστορία του:

Μα όχι, επίτηδες είναι έτσι άψυχα γραμμένο το κείμενο για να δείξει την αποστασιοποίηση του ψυχοπαθή δολοφόνου με το τρυπάνι και το πόσο ξένος νιώθει προς οποιοδήποτε συναίσθημα. Για αυτό έβαλα και τη σκηνή που ποτίζει το λουλούδι στη γλάστρα στην τρίτη γραμμή της δεύτερης παραγράφου (των 7500 λέξεων της ιστορίας) για να δείξω την υπόγεια ανθρωπιά του

τότε αυτομάτως επιρεάζει τον αναγνώστη αφού κρίνει το κείμενο όχι μόνο με βάση αυτό, αλλά και την επιπλέον πληροφορία που του δίνει, κάτι που θεωρώ ανέντιμο απέναντι στους υπόλοιπους συγγραφείς που ίσως και να μπήκαν στον κόπο να χτενίσουν το κείμενό τους για να δείξουν αυτά που ο συγγραφέας του παραδείγματος εξηγεί σε επόμενο ποστ.

Link to comment
Share on other sites

Τι μαθαίνει κανένας τελικά.

Φαντάζομαι έχεις λάβει τέτοια PM και θα ήθελες να ενημερώσεις τη διοίκηση για αυτό, έτσι δεν είναι;

Μιχάλη-Μιχάλη, ρωτάς ενώ ξέρεις πως δεν κάνει. Επικίνδυνα πράγματα.

 

Από τα πρώτα μυτίγκια των Αθανάτων Σουφουφιτών (αλλά ως εκεί - κι εσύ νομίζω είσαι κάπου στη φωτό):

post-1004-12647883346_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη-Μιχάλη, ρωτάς ενώ ξέρεις πως δεν κάνει. Επικίνδυνα πράγματα.

 

Από τα πρώτα μυτίγκια των Αθανάτων Σουφουφιτών (αλλά ως εκεί - κι εσύ νομίζω είσαι κάπου στη φωτό):

post-1004-12647883346_thumb.jpg

Έχεις διαβάσει κάποιο τέτοιο PM μου ή απλά τα λες αυτά που λες επειδή έτσι πιστεύεις ότι γίνεται.

 

Και, αν έχεις διαβάσει, θα ήθελα να μάθω ποιος με διαβάλει στο φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις διαβάσει κάποιο τέτοιο PM μου ή απλά τα λες αυτά που λες επειδή έτσι πιστεύεις ότι γίνεται.

 

Και, αν έχεις διαβάσει, θα ήθελα να μάθω ποιος με διαβάλει στο φόρουμ.

 

Ξεκάθαρη απάντηση: Από σένα δεν διάβασα τέτοιο pm. Γιατί και καλά από σένα; (Ώρα είναι τώρα να πιστεύεις ότι αντμιν και μοντς έχουν σχέση με τους Αθάνατους Σουφουφίτες! Καλέ lol καλέ!)

Link to comment
Share on other sites

Ξεκάθαρη απάντηση: Από σένα δεν διάβασα τέτοιο pm. Γιατί και καλά από σένα; (Ώρα είναι τώρα να πιστεύεις ότι αντμιν και μοντς έχουν σχέση με τους Αθάνατους Σουφουφίτες! Καλέ lol καλέ!)

Ξαναδες το προηγούμενο ποστ σου, ιδίως το κομμάτι που έχω σημειώσει. Αφήνεις να εννοηθεί ότι είμαι και εγώ στο κόλπο.

 

Μιχάλη-Μιχάλη, ρωτάς ενώ ξέρεις πως δεν κάνει. Επικίνδυνα πράγματα.

 

Από τα πρώτα μυτίγκια των Αθανάτων Σουφουφιτών (αλλά ως εκεί - κι εσύ νομίζω είσαι κάπου στη φωτό):

post-1004-12647883346_thumb.jpg

 

Τεσπά, αν έχεις κάτι να πεις και δε θες να μαθευτεί στείλε ένα PM για το ποιοι είναι αυτοί οι περιβόητοι "αθάνατοι".

Link to comment
Share on other sites

Ξαναδες το προηγούμενο ποστ σου, ιδίως το κομμάτι που έχω σημειώσει. Αφήνεις να εννοηθεί ότι είμαι και εγώ στο κόλπο.

Τεσπά, αν έχεις κάτι να πεις και δε θες να μαθευτεί στείλε ένα PM για το ποιοι είναι αυτοί οι περιβόητοι "αθάνατοι".

Στην παρένθεση αστειεύτηκα, αλλά ΟΚ.

 

:diespam:

Link to comment
Share on other sites

Στην παρένθεση αστειεύτηκα, αλλά ΟΚ.

 

:diespam:

Όπως και να έχει μιλάς για κλίκες και μετά κάνεις την πάπια. Είτε εξηγείς τι εννοείς είτε ανακαλείς, τουλάχιστον αν θες να έχεις τη στοιχειώδη αξιοπιστία ως μέλος του φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να έχει μιλάς για κλίκες και μετά κάνεις την πάπια. Είτε εξηγείς τι εννοείς είτε ανακαλείς, τουλάχιστον αν θες να έχεις τη στοιχειώδη αξιοπιστία ως μέλος του φόρουμ.

 

Οκ, ένα λεπτό. Κάτι πάει στραβά εδώ.

 

Σήμερα το πρωί που έγινε μια συζήτηση για το τι επηρεάζει την ψηφοφορία, τα σχόλια ή όχι, αστειεύτηκα σε στυλ conspirasy theory με κάποια υπόγεια στοά στο φόρουμ που αποφασίζει για το ποιο διήγημα βγαίνει πρώτο.

 

Ο SpirosK το κατάλαβε.

 

Και ο Ντίνος από την Ξάνθη το κατάλαβε, γελάσαμε με αυτό σε συζήτηση στο facebook.

 

Στην πρώτη σου απάντηση εδώ Μιχάλη, ναι διέκρυνα ένα ύφος σοβαρότητας και έξυσα το κεφάλι μου. Εγώ ο ηλίθιος λοιπόν, σκέφτηκα να σου φανερώσω το αστείο του πράγματος, συνεχίζοντας το αστείο. Μάλλον βλακοδώς.

 

Λοιπόν, προς όλους τους υπόλοιπους φορουμίτες που το παρακολούθησαν αυτό, και σε σένα Μιχάλη, δηλώνω, πως ήταν ένα αστείο. Νόμισα πως ήταν ξεκάθαρο. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟΑ ΑΘΑΝΑΤΩΝ ΣΟΥΦΟΥΦΙΤΩΝ. Δεν υπάρχει μυστική συντεχνία που πραγματικά αποφασίζει τη νίκη διηγημάτων στους διαγωνισμούς. Δεν στέλνονται υπόγεια pm σε μέλη για να τους επηρεάσουν την ψήφο. Νόμισα πως το χιούμορ ήταν εμφανές και ζητώ συγνώμη από όσους προκάλεσα αναστάτωση με αυτά τα γραπτά μου.

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Eγώ ακόμη πιστεύω πως υπάρχει και απλά δεν είπα σωστά το σύνθημα γι'αυτό δεν με βάζετε μέσα.

Ξαναδοκιμάζω:

 

"purple obsidians stretch ominously" ... ? τίποτα; drat.

Link to comment
Share on other sites

Οκ, ένα λεπτό. Κάτι πάει στραβά εδώ.

 

Σήμερα το πρωί που έγινε μια συζήτηση για το τι επηρεάζει την ψηφοφορία, τα σχόλια ή όχι, αστειεύτηκα σε στυλ conspirasy theory με κάποια υπόγεια στοά στο φόρουμ που αποφασίζει για το ποιο διήγημα βγαίνει πρώτο.

 

Ο SpirosK το κατάλαβε.

 

Και ο Ντίνος από την Ξάνθη το κατάλαβε, γελάσαμε με αυτό σε συζήτηση στο facebook.

 

Στην πρώτη σου απάντηση εδώ Μιχάλη, ναι διέκρυνα ένα ύφος σοβαρότητας και έξυσα το κεφάλι μου. Εγώ ο ηλίθιος λοιπόν, σκέφτηκα να σου φανερώσω το αστείο του πράγματος, συνεχίζοντας το αστείο. Μάλλον βλακοδώς.

 

Λοιπόν, προς όλους τους υπόλοιπους φορουμίτες που το παρακολούθησαν αυτό, και σε σένα Μιχάλη, δηλώνω, πως ήταν ένα αστείο. Νόμισα πως ήταν ξεκάθαρο. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟΑ ΑΘΑΝΑΤΩΝ ΣΟΥΦΟΥΦΙΤΩΝ. Δεν υπάρχει μυστική συντεχνία που πραγματικά αποφασίζει τη νίκη διηγημάτων στους διαγωνισμούς. Δεν στέλνονται υπόγεια pm σε μέλη για να τους επηρεάσουν την ψήφο. Νόμισα πως το χιούμορ ήταν εμφανές και ζητώ συγνώμη από όσους προκάλεσα αναστάτωση με αυτά τα γραπτά μου.

Όταν φωνάζεις "ΛΥΚΟΣ" στο τέλος κανένας δε σε πιστεύει ότι (δεν στην περίπτωση σου) κάνεις πλάκα.

Δυστυχώς έχω διαβάσει τόσες σπόντες, θεωρίες συνωμοσίας και παρανοϊκά κατεβατά που αν δε μου βάλεις ένα πελώριο ΧΑΧΑΧΑΧΑ μετά μπορεί και να το πάρω στα σοβάρά.

Link to comment
Share on other sites

Έλα, βρε Μάικ! Πλάκα ήταν, περιποιημένη, γαρνιρισμένη αλά Ντίνος.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..